- Hydepark: Jeden z Tylu, czyli Plebiscyt na najlepsze opowiadanie Anno Domini 2017

Hydepark:

opowiadania

Jeden z Tylu, czyli Plebiscyt na najlepsze opowiadanie Anno Domini 2017

Cześć i chwała, chałwa i czereśnie!

 

Mam oto – nie pierwszy, ale może i nie ostatni raz – zaszczyt i przyjemność ogłosić, że największe literackie Igrzyska na naszym portalu właśnie się rozpoczynają. Zawodników mamy dziesięciu, same najtwardsze, najbardziej zażarte i nieugięte skurczybyki w tej części galaktyki, które po wyjątkowo ciężkim i (niemal) krwawym boju (kto czytał wszystkie Piórka, ten wie, że łatwo być nie mogło) wywalczyły sobie miejsce w drugim etapie plebiscytu – w etapie, w którym to Wy, Droga Widowni, będziecie decydować o ich dalszym losie. To Wasze uniesione w górę kciuki zdecydują o ich być albo nie być, o wiecznej chwale dla zwycięzcy i piachu w ustuch pokonanych.

A oto nasza wspaniała dziesiątka, najlepsze spośród wszystkich opiórkowanych opowiadań w roku minionym, oraz, rzecz jasna, ich autorzy:

 

Prim. E. Chum (Fantastyczny Pan Lis) – "Czym właściwie jest życie, Krzysiek?”

Przemysław Dąbek (Mały Słowik) – “Adhezja przykrych myśli”

Paulina Klimentowska (Bellatrix) – “Encephalodus path y”

Marek Kolenda (mr.maras) – “Trzeba czekać"

Magdalena Kucenty (Tensza) – “Paradoks bliźniąt"

Krzysztof  Matkowski (funthesystem) – "Diabeł albinos i brudny człowiek"

Bohdan Pękacki (Cerleg) – “Leopardy i czaple”

Krzysztof Dezyderiusz Sauter (Shadziowaty) – "Ef yuh bawn fi heng yuh cyaan drown"

Łukasz Skoneczny (Skoneczny) – "Demon i jego chłopiec”

Mateusz Suchecki (Reinee) – “Pamiętnik Solange Fogberrystone"

 

Nim przejdę do najnudniejszej części – biurokracji – chciałbym w imieniu swoim oraz całej Loży serdecznie pogratulować wyżej wymienionym oraz zapewnić, że ich wybór odbył się w sposób uczciwy i zgodny z regulaminem, a wszystkie gratyfikacje finansowe, które wpłynęły na konto niektórych członków Loży, zostały przeznaczone na zakup prenumeraty Nowej Fantastyki dla szkół podstawowych w województwach podlaskim i opolskim.^^

 

No dobrze, na czym to ja? A tak, zasady udziału w zabawie:

 

1. Anonimowe głosowanie odbywać będzie się poprzez specjalny formularz (przygotowany przez nieocenionego Redaktora Psychicz... to znaczy: Technicznego, imć PsychoFisha), do którego link znajdziecie TUTAJ.

 

2. Każdy uprawniony do głosowania Użytkownik portalu może zagłosować tylko raz i ma do swojej dyspozycji od jednego do trzech równorzędnych głosów.

 

3. Uprawniony do głosowania Użytkownik to taki, który zarejestrował się na portalu przed dniem 01.02.2018r.

 

4. Głosowanie trwa do dnia 18.03.2018r., włącznie.

 

5. Nominowani autorzy nie mogą głosować na własne pozycje.

 

Prosto, łatwo i przyjemnie, prawda? Ale że zawsze może być jeszcze przyjemniej, to, jak co roku, mamy dla Was

książkowe nagrody-niespodzianki ze znakiem jakości Redakcji NF (doceńcie, podziękujcie), które powędrują do pięciu osób wedle następującej rozpiski:

 

Dwie książki dla zwycięzcy bądź zwyciężczyni plebiscytu.

Po jednej książce dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca (co oznacza, że możliwe będą dogrywki)

 

Natomiast dwie pozostałe, podobnie jak w zeszłym roku, zostaną rozlosowane przez Trzecią Rękę Boga (tak naprawdę to Czwartą po awansie, ale nie czepiajmy się szczegółów) pośród tych z Was, którzy zagłosują w plebiscycie. ALE:

Rozróżniamy tutaj trzy Drogi Głosowania:

 

Pierwsza to Droga Orka (Atakuj z zaskoczenia, Ghurak; uderz i uciekaj, zanim się zorientują, nie bierz żadnych jeńców):

Oddajecie głosy, jednakowoż bez merytorycznego uzasadnienia swoich typów. Kto zdecyduje się podążyć tą ścieżką, trudu zbytniego nie wkładając, temu i nagroda nie jest pisana.

 

Druga Droga, to Droga Elfa (Celuj bez pośpiechu, Leśne Dziecię. I pamiętaj: jeden cel – jedna strzała; jedna strzała – jedna śmierć.)

Aby tą Drogą dotrzeć do celu – czyli wzięcia udziału w losowaniu jednej z dwóch nagród – należy spełnić prosty warunek: zamieścić merytoryczne komentarze pod opowiadaniami, na które oddacie głosy.

Wiem, że wiecie, co znaczy “merytoryczne”, więc nie przypomnę, iż “fajne, pozdro” do takowych nie zaliczymy. 

 

Trzecia Droga to Droga Krasnoluda (Twój jest topór, Synu Drahwala, i Twoi są wrogowie, których widzisz oto. Spraw, by każdy z nich dostał to, na co zasłużył!) 

Jest to Droga dłuższa i żmudniejsza, przeznaczona tylko dla prawdziwych wojowników. Jednak kto nią podąży, temu większe szanse w losowaniu drugiej nagrody pisane. A  nagroda ta zostanie wylosowana spośród tych z Was, którzy merytorycznie skomentują WSZYSTKIE dziesięć opowiadań i oddadzą głosy na te najlepsze.

 

Tak więc trzy Drogi, dwie nagrody i dwa losowania. Wybierzcie więc swoją Drogę rozsądnie. A gdy już wybierzecie, nie oglądajcie się za siebie.

 

Na koniec jeszcze jedna sprawa: z racji tego, że nie chcemy Wam nic sugerować i zdradzać zbyt wiele przed czasem, protokół z głosowania Loży zostanie ogłoszony już po zakończeniu głosowania.

 

A teraz, skoro już wszystko zostało powiedziane – a co nie zostało, o to trzeba zapytać – Plebiscyt na najlepsze opowiadanie roku 2017 uważam za otwarty!

 

Peace!

 

 

 

 

 

 

Komentarze

obserwuj

Do plebiscytowania przystąp!

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Trzeba będzie nadrobić piórkowe zaległości.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Kłaniam się. Zacne grono. Timing przedsięwzięcia perfekcyjny, wprost idealny. Niech Anansi was nie oszuka ;)

Jesteś pisarzem? Mień się najlepszym. Ale nie jesteś nim, póki ja jestem w pobliżu. Masz wątpliwości? To włóż rękawice, sprawdź z czego jesteś ulepiony. Zacznij wymierzać ciosy za to w co wierzysz. Boksuj w klawiaturę, na litość boską!

Dużo znaków w zaległościach, okulary trzeba kupić!

"Taki idealny wyluzowywacz do obiadu." NWM

Taktyczny śledź.

Gratuluję dziesięciorgu wspaniałym! :))

Słuchajcie ludzie, tak sobie przeglądałem debatę pod zeszłorocznym plebiscytem i – natchniony żartami Elanara – pomyślałem, że nie zaszkodzi, jeśli do regulaminu dopiszę (a właściwie, to beryl dopisze – thx, Ziaaa!) punkt piąty: Nominowani autorzy nie mogą głosować na własne pozycje.

Sorry za zmienianie zasad w trakcie gry, ale – choć osobiście nie wierzę, żeby ktoś tutaj mógłby posunąć się do czegoś tak... niesportowego – prawda jest taka, że jeśli regulamin czegoś nie zabrania, to zwyczajnie na to pozwala.

 

A tak w ogóle, co tu tak cicho?

 

Peace!

 

 

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Ja myślę, że tak cicho bo ludziska myślą, że wybieracie jakieś opowiadanie roku zamieszczone w NF albo w Polsce czy coś :). Może zabrakło dopisku portalowe (na portalu).

Po przeczytaniu spalić monitor.

Po Cieniowym tytule można się domyślić, że chodzi o portalowe sprawy ;)

Zagłosowane !!!

Mój głos również poszedł. I podobnie jak rok temu, zdecydowałem się tylko na dwa teksty.

Prim. E. Chum (Fantastyczny Pan Lis)

Sam portal NF ma dosyć złożoną fabułę, a co dopiero teksty na nim :O

 

Bardzo dziękuję szanownej Lozi, starej, nowej i w ogóle buziaczki dla wszystkich, którzy się poczuwają. Trzy teksty z listy miałem niegdyś przeczytać, a zapomniałem, to bardzo dobrze, że mi się w taki sposób przypomniały.

Pora nadrobić zaległości.

 

EDIT DLA PESYMISTÓW: oczywiście nie znaczy to, że planuję przeczytać tylko te trzy :D

No nieźle.

Cień

Za późno devil

Jesteś pisarzem? Mień się najlepszym. Ale nie jesteś nim, póki ja jestem w pobliżu. Masz wątpliwości? To włóż rękawice, sprawdź z czego jesteś ulepiony. Zacznij wymierzać ciosy za to w co wierzysz. Boksuj w klawiaturę, na litość boską!

Głos poszedł :)

Won't somebody tell me, answer if you can; I want someone to tell me, what is the soul of a man?

Wszystkim nominowanym gratuluję i daję znać, że przeczytałem wszystko i nawet próbowałem komentować, ale czułem jakąś niezręczność w obecnej sytuacji (co skomentowałem wcześniej, to wiadomo). Wszystko co najmniej przyzwoite teksty, hough.

Dla podkreślenia wagi moich słów siłacz palnie pięścią w stół

U mnie już po głosowaniu. ;D

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli, co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Miałam wszystko przeczytane, więc też już zagłosowałam... choć bez przekonania. Wybrane opowiadania odbieram trochę jak Cerleg – wszystko to przyzwoite teksty, ale było parę takich, które mnie bardziej poruszyło w minionym roku.

W tym roku też będziemy obstawiać wyniki? :D

Gratulacje dla dziesiątki. :) Ja na razie mam przeczytane cztery teksty, trzeba nadrobić.

„Często słyszymy, że matematyka sprowadza się głównie do «dowodzenia twierdzeń». Czy praca pisarza sprowadza się głównie do «pisania zdań»?” Gian-Carlo Rota

Primagród oddał głosy.

Wydaje mi się, że to będzie wyścig dwóch koni, no ale zobaczymy.

 

Gratulacje dla wyróżnionych :)

"Tam, gdzie nie ma echa, nie ma też opisu przestrzeni ani miłości. Jest tylko cisza."

Cześć, ludziska!

 

Na razie czekam, aż Loża zabroni mi wypowiadać się na pewne tematy, więc dla zabicia czasu podam Wam garść statystyk i poopowiadam kilka bzdur.

 

Po mniej więcej dwóch dobach od rozpoczęcia plebiscytu oddano aż dziewięć głosów – miazga, Ekipa. Miazga. Nic, tylko trzymać kciuki, by raz rozpędzona machina nie zwalniała aż do końca.

Faworyt – płeć możecie zgadnąć sobie sami, (macie pięćdziesiąt procent szans ;) – jest jeden, ale z mocno obolałymi piętami.

Natomiast peleton zamykają dwa szaraczki, które w ogóle jeszcze nie mają żadnych punktów.

Na pocieszenie dla nich – kimkolwiek są – zdradzę jeszcze jeden szczegół: na tym etapie to nie ma większego znaczenia, bo jeszcze wszystko może się zmienić. A wiele zmieni się na pewno.

 

Aha: I tak, Kami, zrobię Wam konkurs z obstawianiem wyników, coś mi mówi nawet, że znacznie prostszy, niż w zeszłym roku.^^

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Wpadam, wstrząśnięty, choć nie zmieszany. Wciąż zdziwiony.

 

Głosy oddane, ale mam przeczucie, że tylko dołożyłem się do rosnącej dominacji dwóch autorów. Jakościowo zdecydowanie kilka poziomów wyżej od pozostałych opowiadań (a jednego to nawet w szczególności ;)).

 

Ciekawe, że musiałem nadrobić tylko pojedyncze opowiadanie. Widocznie perły same się w ostatnim roku pchały pod wizjer. Komentarzy raczej nie nadrobię. Tu potrzeba jakiejś specjalnej mobilizacji przestrzenno-czasowej.

Zagłosowałam i ja :) x3

A w ogóle to się cieszę, że tyle tekstów z konkursu Science, i jeszcze moja nominacja, a nawet chyba dwie <3

"Ateny są jak ospały koń, a ja jak giez, który próbuje go ożywić". Sokrates

Jak dla mnie, to wybija się ze stawki jedno. Zajdlowe :) Zagłosuję jak doczytam/przypomnę sobie wszystkie. Brakuje mi w stawce “W tańcu ich cieni” i “Portretu Anny Hals”, które byłyby u mnie mocnymi kandydatami do głosu, ale nie śmiem narzekać w tym roku na jury :DDD (dziękuję za nominację!)

Znowu nam się pokrywają smutki co do niezakwalifikowanych, Bello ;D

"Ateny są jak ospały koń, a ja jak giez, który próbuje go ożywić". Sokrates

Mi tylko połowicznie co prawda, ale i owszem, też.

 

Peace!

 

P.S.

Dwanaście głosów.

Chwilowo trzy teksty idą łeb w łeb (i pewnie mają już sporo guzów ;).

 

 

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Jestem zaszczycony i przede wszystkim zdumiony nominacją. Obecność w ww. dziesiątce to dla mnie wielkie wyróżnienie. Zdaję sobie sprawę, że znalazłem się w tym zacnym gronie przez przypadek i zaskoczenie (nie tylko Wasze, ale i moje). Mam jednak nadzieję, że "Trzeba czekać" mimo wszystko łapie się do kategorii "przyzwoite". Ale jestem też pewien, że zajmuje miejsce należne jakiemuś lepszemu tekstowi.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Zdaję sobie sprawę, że znalazłem się w tym zacnym gronie przez przypadek i zaskoczenie (nie tylko Wasze, ale i moje).

No, tak, rzeczywiście, nie tylko Twoje, ale i Nasze. Mam na myśli zaskoczenie :) 

Szkoda jednak, że nie zauważyłeś, że Twoje odczucia są nieco bardziej uniwersalne ;) 

Mógłbyś przecież dodać, Mr. Maras: 

Choć pewnie Wszyscy, lub przynajmniej sporo z nominowanych ma również takie odczucia... 

:) 

 

A w ogóle to się cieszę, że tyle tekstów z konkursu Science

Właśnie, też miałem to napisać! Niezmiernie mi miło, że wszystkie opowiadania z konkursu, w którym pomagałem Nazuli, załapały się do plebiscytu :) 

Aczkolwiek szkoda, że co najmniej dwa więcej nie dostały piórek – też by pasowały do grona ;)

 

 

No i brakuje oczywiście zwycięscy primagrodzkiego głosowania na Text Universe 2017 – Boga-Idioty :P

"Tam, gdzie nie ma echa, nie ma też opisu przestrzeni ani miłości. Jest tylko cisza."

Przypominajka niecodzienna:

Mamy trzynaście zebranych głosów i jednego faworyta (płeć to tajemnica). Na linii startu nie ma już żadnego marudera, ale kilku wciąż ma do niej bliżej niż dalej, a ci, co już mają dalej niż bliżej, wciąż nie mają na tyle daleko, by powiedzieć, że nie są już nawet blisko. Bez sensu? To głosujcie i zmieńcie to!

No, już już! Rach ciach ciach i po krzyku, a kto wie, może literek Wam skapnie w zamian bez liku?

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Na linii startu nie ma już żadnego marudera...

​Bardzo mnie pocieszyłeś, Cieniu. 

Po przeczytaniu spalić monitor.

Ech, no wiecie co? A myślałam, że tym razem to już na stówę będę! ;))) Gratulacje dla Dziesięciorga Wspaniałych!

Na linii startu nie ma już żadnego marudera...

Bardzo mnie pocieszyłeś, Cieniu 

Mr. Maras. 

Być może wylecę za to, co potoczy się dalej pod moim kolejnym komentarzem.

Masz 44 lata. 

 

Więc jeśli jeszcze raz zaczniesz pogrywać na litości, będę musiał powiedzieć: 

<skasowane>

 

Cóż tak już mam, że mówię  coś, czego być może nie należało powiedzieć :) 

Hmm. Fantastyczny panie Lisie. Rozumiem intencje i Twój lisi tok rozumowania. Zauważyłem, że kiedy masz potrzebę coś napisać nie umiesz się powstrzymać. Często są to pierwsze myśli jakie wpadną do Twojej głowy i mus po prostu, siła wyższa. Mogłeś je jednak wyrazić na milion innych sposobów bez używania słowa na “s”. Ogon by Ci od tego nie odpadł. 

Z perspektywy moich 44 lat mogę tylko powiedzieć, że z wiekiem jeszcze nauczysz się rozróżniać pogrywanie na litości od podszytego ironią sceptycyzmu. Zastanów się również jak bezsensowne jest Twoje przypuszczenie. Może dotrze to z czasem do ryżego łba.

W powyższym wątku pojawiają się wyraźne sygnały, które teksty są faworytami, ja również potrafię takowe wskazać. I najzwyczajniej widzę swoje miejsce w szeregu. Nominacja to naprawdę duże zaskoczenie dla mnie, a Ty sam przyznałeś wyżej, że także dla Ciebie zaskoczeniem jest Twoja nominacja. Poza tym komentujący wyrażają również ubolewanie brakiem nienominowanych opowiadań i ledwie przyzwoitym poziomem tych zakwalifikowanych. To wszystko nie nastraja szczególnie optymistycznie. 

Po przeczytaniu spalić monitor.

No widzisz, wiedziałem, że stać Cię na coś ponad litość :) 

Historia lubi się powtarzać i znów nie dane nam będzie głosować na Lisa? ;)

Fantastyczny Pan Lis został usunięty z portalu.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

No i masz, wykrakałam :(

Nosz, kuźwa, Panie Lisie, znowu? Szkoda tekstów.

Dobrze, że temat został przezornie nazwany “Jeden z tylu” a nie “Jeden z dziesięciu”.

„Często słyszymy, że matematyka sprowadza się głównie do «dowodzenia twierdzeń». Czy praca pisarza sprowadza się głównie do «pisania zdań»?” Gian-Carlo Rota

Ech... Nosił lis razy kilka...

 

Dobra, ludzie, sytuację mamy wyjątkowo nietypową – nawet jak na imprezę organizowaną raz do roku, gdzie w ogóle ciężko mówić o czymkolwiek typowym – w związku z czym Loża ma pełne mózgi roboty, a to z kolei implikuje prośbę do Was wszystkich, byście chwilowo wstrzymali się zarówno z głosowaniem jak i edycją już oddanych głosów.

Jest niemal prawdopodobne, że opowiadanie Pana Lisa (R.I.P) wyleci ze stawki, ale to rzecz jeszcze do przesądzenia. Wasze w tej materii opinie i pomysły mogą okazać się wielce pomocne, więc nie krępujcie się zalewać nas tutaj spamem tematycznym. Śpieszcie się jednakowoż, albowiem będziemy starać się uporać z zaistniałą sytuacją możliwie najszybciej.

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

IMO osobowość czy problemy psychiczne autora nie powinny wpływać na ocenę jego twórczości. Jeżeli opublikował dobry tekst i wybraliście go do plebiscytu to czemu miałby zostać z niego wydalony, nagle wartość jego utworu spadła? :/ Przynajmniej ja to rozumiem tak, że wybierany jest najlepszy tekst, a nie najbardziej okrzesany autor laugh

Jesteś pisarzem? Mień się najlepszym. Ale nie jesteś nim, póki ja jestem w pobliżu. Masz wątpliwości? To włóż rękawice, sprawdź z czego jesteś ulepiony. Zacznij wymierzać ciosy za to w co wierzysz. Boksuj w klawiaturę, na litość boską!

Chodzi o to, Shadzio, że jest to tekst, którego już nikt więcej nie będzie w stanie przeczytać ani skomentować, co – przyznasz – w zaistniałej sytuacji może być kłopotliwe.

Dzięki za głos.

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Aaaaano chyba, że tak. No to do wora z nim. Ale skoro pojawiają się głosy, że inne wartościowe teksty są poza pulą to może warto jeszcze się zastanowić nad ,,zastępstwem’’ z listy rezerwowej ;)

Jesteś pisarzem? Mień się najlepszym. Ale nie jesteś nim, póki ja jestem w pobliżu. Masz wątpliwości? To włóż rękawice, sprawdź z czego jesteś ulepiony. Zacznij wymierzać ciosy za to w co wierzysz. Boksuj w klawiaturę, na litość boską!

I się zastanawiamy...

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Zostawiłabym tekst jak jest, z możliwością głosowania i notatką w poście pierwszym, że kto tego tekstu nie przeczytał, to niestety, ale nie przeczyta, no i niestety, ale jeśli ktoś zagłosował wyłącznie na ten tekst to nie będzie brał udziału w losowaniu nagrody za komentarz, bo się go nie da przeczytać.

Jestem oczywiście wściekły na FPN. Ale nie za jego głupi i bezczelny komentarz do mojego posta tylko za to, że nie mógł się powtrzymać od pisania głupot, które nie po raz pierwszy prowokują Beryla. A Beryl z racji swojej funkcji stanął poniekąd w sytuacji bez wyjścia.

Szkoda świetnego tekstu (niejednego zresztą), szkoda FPL – był barwną postacią na portalu i bardzo dobrym autorem opowiadań. Ma niewyparzoną gębę ale ja bym go nie wyrzucał tylko zapodał ostrą reprymendę i ostrzeżenie (kara w zawieszeniu lub odroczona na czas plebiscytu).

Nie wiem co go skłoniło do tak chamskiej odpowiedzi na mój post, wydawało mi się, że sobie to wyjaśnimy prywatnie i rozejdzie się po kościach. W sumie do dziwnych komentarzy nas przyzwyczaił. Może jest szansa na przywrócenie Lisa. Opowiadania szkoda. Powinno zostać na liście. Może jest gdzieś zapisane i można by je wrzucić pod jakimś linkiem?

Ps. Jak to się stało, że Beryl tak szybko trafił do tego wątku i zareagował? 

Po przeczytaniu spalić monitor.

Lis to recydywista. Już kilka razy pod różnymi nickami dostał bana za niewyparzony język/prowokowanie. I nie pierwszy raz spowodował tym kłopot w plebiscycie :P Wątpię, by tym razem nastąpił jakiś wyjątek.

Czyli też utrzymujesz i jesteś przekonana, Bellatrix, że FPL to nowe wcielenie Corcorana? I chodzi o jego “Bestie” z 2015 orku? 

Po przeczytaniu spalić monitor.

Co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości, Szanowny Panie Marasie.

 

Gremium zdecydowało co następuje:

Tekst Pana Lisa “Czym właściwie jest życie, Krzysiek”, jako nieczytelny i niekomentowalny, oficjalnie zostaje usunięty z lity opowiadań nominowanych w plebiscycie. Opowiadanie zostanie usunięte z listy w tym wątku (czemu towarzyszyć będzie odpowiednia adnotacja) oraz z ankiety, a osoby, które już zdążyły na nie zagłosować, proszone są o przemyślenie możliwości edycji swoich głosów – dostępnej poprzez e-mail zwrotny wysłany na podany w ankiecie adres – i zagłosowanie na jeden z pozostałych dziewięciu tekstów.

Gdyby z jakiegoś powodu edycja okazała się niemożliwa (usunięcie rzeczonego maila, etc.), śmiało piszcie do mnie na priva – ja i tak wiem, kto i na kogo głosował – a postaramy się coś zaradzić. Wszystkie głosy, które pozostaną pod tym opowiadaniem, nie będą się liczyć, a i komentarze, jako niedające się zweryfikować, nie będą w żaden sposób uwzględniane podczas losowania nagród.

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Tak się wygrywa np. na igrzyskqch medal w podnoszeniu ciężarów. Człowiek zajmuje 9 miejsce, 8 ziomów dyskwalifikują za doping i jest medal.

 

(i na dodatek można brać ten doping bez obaw, bo sikać do próbówki każą tylko pierwszym ośmiu)

Dla podkreślenia wagi moich słów siłacz palnie pięścią w stół

Bardzo przykro za całą sytuację :( Lisku, jeśli to czytasz, to wiedz, że jestem na ciebie zła.

I nie podoba mi się, że jego opowiadanie poleciało, choć jest to dość logiczne, skoro nie da się go przeczytać. Ale czy w takim razie na jego miejsce nie powinno wejść kolejne opowiadanie z listy?

Nie żebym po cichu miała nadzieję, że pojawi się któryś z moich typów ;)

Kami, część Loży przyznaje Ci rację w jednej kwestii, część w drugiej, niektórzy w obu,  inni pewnie w żadnej. Większością głosów postanowiliśmy jednak, że postąpimy w ten sposób, i teraz już tego będziemy się trzymać, na dobre i na złe.

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Jestem niemile zaskoczony takim postępowaniem Administratora. Widziałem wpis Lisa, nie pochwalam, należy z takich rzeczy wyciągać konsekwencje. Jest kilka możliwości, ale żeby usuwać konto, utwory i opowiadanie nominowane w plebiscycie roku?

Kontakty z innymi osobami, jeśli pozbawione są znaczenia emocjonalnego, przestają się liczyć. D.G.

Darconie, ja nie admin, ale wydaje mi się, że ten wpis po prostu przeważył szalę. Już wcześniej leciało przecież milion upomnień o edytowanie postów i inne takie, czasami i tak się dziwię cierpliwości Beryla. Opowiadań oczywiście szkoda, ale sam Lis jeszcze wróci, nie oszukujmy się.

Po długim namyśle zagłosowałem. Szkoda, że jeden z ciekawszych tekstów wypadł, ale na ten temat nie będę się wypowiadał...

Jai guru de va!

No, wreszcie zagłosowawszy. :-)

Babska logika rządzi!

No i zagłosowane.

„Często słyszymy, że matematyka sprowadza się głównie do «dowodzenia twierdzeń». Czy praca pisarza sprowadza się głównie do «pisania zdań»?” Gian-Carlo Rota

Zagłosowane? Czy ktoś powiedział “zagłosowane”!? Tak jest, Bracia i Siostry w Literaturze, słyszałem głos, który rzekł do mnie “zagłosowane”! Chwalmy Fantastykę i radujmy się, powiadam Wam, albowiem człowiek ten był niegłosującym, a teraz zagłosował! Brawa dla niego! A teraz idź, sy... dziadku mój, i rozgłaszaj dobrą nowinę wszędzie! Tak jest – idź, rozgłaszaj i świeć przykładem!

Idźcie i Wy, którzy już zagłosowaliście; ruszajcie w świat z dumnie wypiętą piersią (względnie dwiema ;) i niech spłynie na Was chwała dobrze spełnionego obowiązku! Nagroda Wasza będzie w losowaniu.

A Ty, Bracie, coś nie oddał jeszcze głosu? I Ty, Siostro? Po cóż zwlekacie? Nie dzisiaj i nie jutro, ale wkrótce – tak jest, wkrótce, powiadam Wam! – nadejdzie koniec plebiscytu, a kto nie będzie w owej chwili gotów, temu cóż pozostanie? Płacz i zgrzytanie klawiatur! Tak jest, Siostry Fantastyczne i Braci Fantaści – płacz i zgrzytanie klawiatur!

Pośpieszajcie więc, albowiem dni Wam zostało siedem. Tydzień bez mała i nic ponadto, ani minuty, ani sekundy. Pośpieszajcie więc!

 

A na koniec, Umiłowani, pozwólcie, że dodam kilka słów dotyczących naszej małej wspólnoty i tego, co się w niej ostatnio wydarzyło.

Otóż, po pierwsze, głosów jak dotąd oddaliście równo dwadzieścia. Garść to piachu zaledwie wobec bezmiaru pustyni tych, które oddane być mogą, powinny i – mam nieustającą nadzieję – oddane zostaną. No śmiało, dowalcie sobiepankom z Loży trochę roboty przy weryfikacji i liczeniu głosów.

Po drugie, co najmniej połowa z Was (ale mniej niż dwie trzecie), oddała po jednym ze swoich głosów na jedno, konkretne opowiadanie, dzięki czemu ma już ono liczbę punktów zaczynającą się jedynką, acz na tej jedynce się nie kończącą, bynajmniej.

Są jeszcze dwa inne opowiadania – co po trzecie – których punkty zaczynają się od jedynki. I na tej jedynce się, niestety, kończą, niepokojąco przypominając żółte kartki pokazane gustom Loży.

Po czwarte, cała reszta – prócz Krzysia, który chyba jednak nie wiedział, czym jest życie (albo wręcz przeciwnie) – ma się różnie. Jedni depczą po piętach liderowi, inni z kolei depczą po piętach im, a pozostali... No cóż, zdaje się, że gonią w piętkę.

Generalnie jeszcze wszystko może się zmienić, więc następne dni zapowiadają się naprawdę emocjonująco.

Nie pytajcie zatem, co Fantastyka może zrobić dla Was. Zapytajcie: dlaczego to my jeszcze nie zrobiliśmy dla Fantastyki tego, co zrobić należy? (A jeśli zrobiliście, to pytajcie innych, wciąż i wciąż od nowa – święty spokój to też jakaś motywacja, by oddać głos ;)

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Zagłosowałam :)

Od wczoraj nie Ty jedna, Katiu. Przybyły aż trzy głosy, co niezwykle cieszy. Szczególnie, że już trochę namieszaliście i, jakkolwiek lider twardo trzyma się stołka i puścić ani myśli, zrobiło się znacznie ciekawiej.

Dalej, Wiara, idziemy na rekord!

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Przypomnij, Cieniu, jaki był rekord?

Jeśli wierzyć wspominkom niejakiego Cienia (ja tam typowi nie ufam /Burza/), rekordowe głosowanie, zeszłoroczne zresztą, wyglądało to w sposób następujący:

 

Lokale wyborcze zamknięte, więc teraz czas na małe podsumowanie:

Oddaliśmy łącznie 35 głosów

 

Tymczasem w zestawieniu obecnym nic się nie zmieniło. No, Narodzie, czas ucieka, a roboty jeszcze od groma. Nie spać, czytać, zagłosować!

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Dwadzieścia cztery odpowiedzi i coraz mniej czasu. Nadganiajcie, nadganiajcie, świetne teksty same się nie przeczytają, nagrody same Wam do rąk nie wpadną.

 

Pamiętacie, że obiecałem Wam zabawę w zgaduj-zgadulę na uproszczonych zasadach? I słowa dotrzymam, nagrodę też mam już wyryktowaną, ALE!; ale udział w zabawie będą mogły wziąć tylko te osoby, które oddały swój głos w plebiscycie (dodatkowa motywacja, by głosować)

Szczegóły wkrótce, niedługo i już za chwilę, za czas jakiś, cierpliwości.

 

Tymczasem zdradzę, że z jednym głosem zostało już tylko jeno opowiadanie, trzy opowiadania mają miedzy dwa a trzy głosy, dwa kolejne powyżej dwunastu, mamy dwa remisy, dwie osoby zagłosowały dwa razy, a jedna z tych informacji jest kłamstwem.^^

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Obowiązek spełniony, komentarze uzupełnione. Cieniu, dawaj zgadulę :)

“Eleganio, Bella. Eleganio.”

Z wdzięcznością – Naród

 

A ode mnie, w ramach podziękowań, spełniona prośba, ruszamy ze zgadywulcem.

 

Zasad krótkich kilka:

 1. Do udziału w konkursie zapraszam wyłącznie osoby, które głosowały.
 2. Jedynymi na ten moment osobami, które znają pełne wyniki są Psychofish, Cień i Burza (chyba, że o czymś nie wiem). Ergo, do zgadywania zapraszam również pozostałych członków Loży i Redakcji (o ile zagłosowali, ma się rozumieć).
 3.  Cały dżynks polega na tym, by trafnie wytypować – UWAGA, BO WAŻNE! – trzy pierwsze miejsca w rankingu na najlepsze opowiadanie A.D. 2017, a nie, jak było w zeszłym roku, całą listę. (Bez konieczności podawania liczby uzyskanych głosów).
 4. Wygrywa tylko jedna, najszybsza i najcelniejsza strzelba po tej stronie wielkiej Missisipi.
 5. Nagroda: jest.
 6. Konkurs trwa do momentu oficjalnego ogłoszenia wyników (to znaczy, jeśli ktoś już raz trafi, to pozamiatane, ale tego nie dowiecie się wcześniej, niż po ogłoszeniu wyników właśnie). Najprawdopodobniej będzie to poniedziałek (bardzo długi poniedziałek), ale – w razie dogrywki (bo tej nie wykluczam, ale i nie sugeruję) – termin może ulec jeszcze zmianie.
 7. Jeśli chcecie się bawić w zgadywanie całej listy, to proszę bardzo. Gdyby ktoś trafił, to będzie nagroda specjalna, co mi tam.

Dobra, ode mnie to tyle. Do zgadywania: przystąp!

 

Peace!

 

P.S.

A nie, jeszcze coś Wam dorzucę: nie ma już żadnego opowiadania, które miałoby mniej niż dwa głosy i żadnego, które miałoby tych głosów więcej niż piętnaście. Zagłosowało dotąd dwadzieścia siedem zacnych duszyczek, drugie tyle pewnie jeszcze się waha. Obchodzimy dzisiaj imieniny Izabeli, Hilarego i Gabriela, którym życzymy wszystkiego najlepszego, gdziekolwiek są i cokolwiek robią, a Panu Hrabiemu na Primagrodzie raz jeszcze gratulujemy piórka.

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

No to sobie strzelę:

 1. Bella
 2. Skoneczny
 3. Tensza

Babska logika rządzi!

Moje typy:

1. “Paradoks bliźniąt"

2. “Encephalodus path y”

3. "Ef yuh bawn fi heng yuh cyaan drown"

„Często słyszymy, że matematyka sprowadza się głównie do «dowodzenia twierdzeń». Czy praca pisarza sprowadza się głównie do «pisania zdań»?” Gian-Carlo Rota

1. Bella 2. Skoneczny 3. Cerleg

Aniście blisko,

Ani daleko,

Ani za lasem,

Ani za rzeką,

Ani tuż tuż,

Ani hen tam –

Tylko ja jeden

Swą prawdę znam.^^

 

Peace!

 

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Również zagłosowałam :)

Jak już się doprosiłam o zgadulę, to głupio nie spróbować ;) Zatem:

 1. Tensza
 2. Skoneczny
 3. Enceladus ;) czyli ex-aequo Mały Słowik i może ja :)

 1. Bella
 2. Skoneczny
 3. Słowik

Jest ciekawie. Mamy trzydzieści głosów, dziesięć godzin do końca plebiscytu, spore szanse, że jeszcze wiele (ale już nie wszystko) się zmieni i całą masę ludzików, którzy najwyraźniej nie chcą wygrać fajnej książki z dedykacją od naczelnika tego wię... od Redaktora Naczelnego ani nawet spróbować ograbić Cienia.

Szkoda. Ale nie tracę wiary, że jeszcze pobijemy rekord i będziemy opowiadać o tym pamiętnym dniu naszym potomnym.

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Ja kroczę szlakiem wydeptanym przez Finklę ;)

 

 1. Bellatrix

 2. Skoneczny

 3. Tensza

"Tam, gdzie nie ma echa, nie ma też opisu przestrzeni ani miłości. Jest tylko cisza."

Takie typy:

 1. Skoneczny
 2. Bellatrix
 3. Cerleg

Strzelam:

 1. Bellatrix
 2. Mały Słowik
 3. Skoneczny

Cobi, a gdzie jest, wiesz, ten tego, legendarny... ;) Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać. :)

Kontakty z innymi osobami, jeśli pozbawione są znaczenia emocjonalnego, przestają się liczyć. D.G.

Darcy, w zgaduli typujemy wyniki plebiscytu (taka Familiada), a nie informujemy o własnym wyborze.

Ja... oczywiście. ;)

Kontakty z innymi osobami, jeśli pozbawione są znaczenia emocjonalnego, przestają się liczyć. D.G.

1. Tensza

2. Bella

3. Fun

 

Hm. Głosy w zgaduj-zgaduli nieco zaskakują względem mojego wyobrażenia o dominacji dwójki autorów :o (zwłaszcza, że Cieniu sugeruje samotnego dominatora). Muszę lepiej odklejać własne gusta od głosu ludu.

Głos oddany :)

 1. Bella 2. Cerleg 3. Skoneczny ;)

Tylko nie "Tęcza"!

Ostatnia godzina (i dziesięć minut). Wydaje się, że już wszystko przesądzone. Ale że wieloma karty dziejów spisane są takimi, którym coś się wydawało, to wydaje mi się, że wciąż za wcześnie na ferowanie wyroków.

No śmiało, zaskoczcie mnie czymś!

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

1. Bella 2. Cerleg 3. Tensza :)

1. Bella; 2. Tensza; 3. Mały Słowik.

Zapraszam w czwartki o 19 do proradio.pl. Spora dawka rockowej muzyki + stękania starego dziada ;).

Zagłosowane.

 

Typuję:

 1. Tensza
 2. Moi
 3. Bellatrix

No nieźle.

Dobra, lokale zamknięte. Mamy 32 ważne głosy. Rekordu nie ma, niestety, ale i tak jest nieźle.

Dogrywki nie będzie, już wszystko wiadomo (aczkolwiek będę to jeszcze dokładnie sprawdzał).

Jeszcze  raz dziękuję wszystkim głosującym i zachęcam do dalszej zgadywanki. Wyniki zacznę podawać jutro, pewnie po południu.

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Jeśli czegoś nie pomyliłam, dzisiejszy zwycięzca ma 76% głosów. ;-)

Babska logika rządzi!

Jeśli czegoś nie pomyliłam, dzisiejszy zwycięzca ma 76% głosów. ;-)

Finklo! Czy chcesz powiedzieć, że jutro zwycięzcą będzie ktoś inny???

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli, co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Chodziło mi o wczorajszego. Ale nie, po zamknięciu lokali, tak łatwo numer jeden się nie zmienia.

Babska logika rządzi!

Numer jeden, owszem, tak łatwo pewnie się nie zmienia, w zasadzie chyba  zawsze jest numerem jeden, ale dzisiejszy zwycięzca nie musi być zwycięzcą jutro... ;)

I nie mam tu wcale na myśli naszego plebiscytu.

I na matematyce się nie znam. ;D

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli, co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Ja też się nie znam, więc pytanko: skąd te 76%?

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Jak to skąd? Ze wschodu nadeszło! ;-)

Babska logika rządzi!

Nie no, przecież tam poniżej 80% nie schodzą.

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

A na zachodzie bez zmian. ;)

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli, co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Finkla musiała połączyć zdolności mistyczne z matematycznymi, tak podejrzewam :D

No nieźle.

No, Cieniu, czekamy.

Nie ma jeszcze wyników, znaczy Cieniu szykuje komentarz na 10 tys. znaków.

Kontakty z innymi osobami, jeśli pozbawione są znaczenia emocjonalnego, przestają się liczyć. D.G.

Napisał “jutro”​ po północy. Czyli wyniki ukażą się pewnie  jutro, a nie dzisiaj.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Pewnie masz rację... Staram się wszędzie propagować ideę mówiącą, że “jutro” zaczyna się od obudzenia się po spaniu. Ktoś mógłby powiedzieć, że czasami nie śpi się w ogóle, ale takich sytuacji jest o wiele mniej niż takich, w których rozmawia się po północy, ale jeszcze przed spaniem.

Zegarowe “dzisiaj” i “jutro” są niepraktyczne społecznie :D

No nieźle.

Polać Skonecznemu :D

Ja też wyznaję “jutro” jako ten dzień, kiedy wstanę po odespaniu “dzisiaj” (choć czasem zwraca się uwagę też na ten “techniczny” podział”, wiadomo).

Problem polega na tym, że moje “jutro” względem tamtego wczoraj – i faktycznego i “odsypianego” – zaczęło się dwadzieścia minut temu. Taki peszek.

Tak więc proszę o cierpliwość.

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Do shakera wrzucam trzy kostki lodu.

Następnie wlewam kolejno:

gin + blue curacao + sok pomarańcz + sok grejpfrut + sok ananas

zamykam, wstrząsam, otwieram

do szklanki typu long wrzucam trzy kostki lodu

polewam drinka Green Morning przez sito (pokruszony lód zostaje w shakerze).

Drink ma toksycznie zielony kolor ;-)

 

Smacznego.

 

"Taki idealny wyluzowywacz do obiadu." NWM

Eee... Fajnie.

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

no kazali Skonecznemu polać ;)

"Taki idealny wyluzowywacz do obiadu." NWM

A nie za wcześnie?

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Jakby ktoś chodził spać okolo południa, to teraz – zgodnie z doktryną Skonecznego – zaczynałby się wieczór...

Na koniec jeszcze jedna sprawa: z racji tego, że nie chcemy Wam nic sugerować i zdradzać zbyt wiele przed czasem, protokół z głosowania Loży zostanie ogłoszony już po zakończeniu głosowania.

 

Cieniuuuu, uśmiecham się do ciebie ślicznie <3

(Nie żebym miała w tym jakiś prywatny interes ;D)

Mogę chyba wkleić.

 

Runda pierwsza: każdy członek loży wybiera od 5 do 10 opowiadań. Każdy głos ma siłę jednego punkta. Wyniki:

Bellatrix: Encephalodus path y – 12

Skoneczny: Demon i jego chłopiec – 9

Cerleg: Leopardy i czaple – 7

Mały Słowik: Adhezja przykrych myśli – 5

mr.maras: Trzeba czekać – 5

SHADZIOWATY: Ef yuh bawn fi heng yuh cyaan drown – 5

 

Reinee: Pamiętnik Solange Fogberrystone – 4

Count Primagen – W tańcu ich cieni nie było radości – 4

Michał Pe: Portret Anny Hals – 4

Fantastyczny Pan Lis – CZYM WŁAŚCIWIE JEST ŻYCIE, KRZYSIEK? – 4

podstuwak: Jenga – 4

funthesystem: Diabeł albinos i brudny człowiek – 4

Tensza: Paradoks bliźniąt – 4

 

funthesystem: Piękni ludzie muszą wyjść – 3

Nighter6: Plaga – 3

kam_mod: Motyle siadają na łożach umarłych – 3

ocha: Miasto – 3

Zygfryd89 – POCZĄTEK DROGI – 3

FoloinStephanus: Przez czarne jezioro przepłynę, wszystkie ścieżki przejdę...  – 3

joseheim – Zacznijmy tedy od Przemka – 2

mr.maras: W MIESIĄCU GODÓW – 2

Josehem – Mróz – 1

bemik: Lunitki – 1

c21h23no5.enazet: Interferencja i superpozycja – 1

Ocha – Zamiana – 1

 

Ponieważ runda pierwsza nie wyłoniła stawki dziesięciu tekstów, przeprowadziliśmy rundę drugą. Każdy członek loży ułożył top7 z tekstów na granicy, przyznając najlepszemu 7 pkt i tak dalej aż do 1pkt dla najgorszego. Wynik był taki:

Paradoks bliźniąt – Tensza – 48 PUNKTÓW

Czym właściwie jest życie, Krzysiek – Fantastyczny Pan Lis – 47 PUNKTÓW

Diabeł albinos i brudny człowiek – funthesystem – 46 PUNKTÓW

Pamiętnik Solange Fogberrystone – Reinee – 44 PUNKTY

 

W tańcu ich cieni nie było radości – CountPrimagen – 42 PUNKTY

Portret Anny Hals – Michał Pe – 42 PUNKTY

Jenga – Podsuwak – 39 PUNKTÓW

 

 

Kurde, Bright, a niech Cie! Nawet nie wiesz, jak śliczny uśmiech mi ukradłeś...

A poza tym, to dzięki za ogarnięcie tematu.

 

Kami, Cała Reszto, przepraszam Was najmocniej, zupełnie zapomniałem o tym podsumowaniu.

 

Peace!

 

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Mogę uśmiechnąć się pięknie do was obu, panowie, dziękuję bardzo <3

 

I dziękuję przy okazji trzem dobrym duszyczkom, które zagłosowały na Motylki, szalenie mi miło ^^

O teraz widzę, że było nas, zeszłorocznych dwupiórkowców kilku. Ocha, Joseheim, Fun i ja. A Tenszy i Funowi trzeba pogratulować. Doskoczyli w dogrywce Loży, ale głosami portalowiczów wbili się potem wysoko. 

Po przeczytaniu spalić monitor.

Ja również dziękuje tym dobrym i po uszy wypełnionym dobrym gustem duszyczkom, które oddały głosy na moje teksty. wink

Ooo, aż tyle głosów dla Counta?

To chyba jednak był słaby rok :P

 

 

Dzięki, fantastyczna czwórko!

"Tam, gdzie nie ma echa, nie ma też opisu przestrzeni ani miłości. Jest tylko cisza."

Nowa Fantastyka