Czasopisma

Dodaj recenzję

Nowa Fantastyka 05/22

Android/iOS   |   Prenumerata   |   e-Kiosk  |   Audio

 

 

Wołodymyr Arienew, Michajło Nazarienko

BIAŁY KWIAT NA STARYM DRZEWIE

Krótki przewodnik po współczesnej fantastyce ukraińskiej

 

Numenor, jak wiadomo, zatonął – tak, jak zniknęła w ogniu najazdu Ruś Kijowska. Każda z tych krain pozostawiła jednak po sobie spuściznę i spadkobierców. Potomkowie Numenoru założyli Arnor i Gondor, potomkowie Rusi Kijowskiej zamieszkują dzisiejszą Ukrainę. I rzecz nie tylko w geografii, lecz również w spuściźnie kulturalnej, do której powraca i odwołuje się współczesna Ukraina. Z tej samej spuścizny wyrasta również współczesna fantastyka ukraińska.

 

 

Joanna Kułakowska

KREMLOWSKA UTOPIA

 

Do ulubionych książek przywódcy należy wydana w 2006 r. powieść fantastyczna Michaiła Juriewa, której tytuł w języku polskim brzmi „Trzecie Imperium. Rosja, która powinna być”. Utwór ten zawiera swoisty scenariusz polityczny dla Rosji – miał być reklamowany jako proroczy plan do wdrożenia przez rosyjskie elity.

 

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

MOJEJ SŁONECZNEJ UKRAINIE

 

Literatura science fiction powstająca w języku ukraińskim przed II wojną światową jest znana w Polsce (i ogólniej na Zachodzie) tylko bardzo wąskiemu gronu akademickiemu.

 

Aleksandra Klęczar

WIECZNOŚĆ MITU

 

Ogromnej części odbiorców nazwa „Wyspa Węży” do niedawna nic nie mówiła. Wyjątkiem byli specjaliści zajmujący się archeologią i mitologią starożytnej Grecji – dla nich to miejsce zawsze było znaczącym punktem na mapie przeszłości. Nosiło wtedy jedną z dwóch nazw: Leuke, Biała Wyspa albo inaczej – Wyspa Achillesa.

 

Piotr Gociek

PRZYSZŁOŚĆ CZŁOWIEKA PRACY

 

Fantastyka od zarania gatunku porusza temat pracy, antycypując zagadnienia i problemy, z którymi nieustannie mierzą się socjologowie, ekonomiści i politycy.

 

Witold Vargas

BOGUNKI ZNAD BUGA

 

Bug jest rzeką niebezpieczną. Nie tylko dlatego, że spory jej odcinek stanowi granicę między nami a Białorusią, z którą stosunki dyplomatyczne utrzymujemy w temperaturze rzecznej wody. Groza tego akwenu bierze się też z jego wartkiego nurtu, pełnego zakrętów, wirów i progów, ale przede wszystkim jej przyczyną są licznie mieszkające tu bogunki.

 

Ponadto w numerze:

‒ opowiadania m.in. Jeffreya Forda, Wołodymyra Areniewa i Krystyny Chodorowskiej;

‒ wywiady z duetem Daniels i Piotrem Derkaczem;

‒ kolejne spotkanie z Lilem i Putem;

‒ ogłoszenie konkursu literackiego;

‒ felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.

 

Android/iOS   |   Prenumerata   |   e-Kiosk  |   Audio

Komentarze

obserwuj

Fajnie się składa, bo moje opowiadanie w tym numerze bardzo współgra z publicystką ninedin ;)

http://altronapoleone.home.blog

Czy ja jestem jakiś wyjątkowo ślepy, czy szczegółów konkursu "Widziałam przyszłość" ze strony 16-tej nie ma na żadnej z wymienionych tam stron internetowych (w tym fantastyki)? Ktoś, coś?

Nastawiałem się na ten numer bardzo mocno pozytywnie, ale w zasadzie niewiele tym razem napiszę.

Na pewno jednak na plus “Sen zielonego rycerza” Agnieszki Rogowskiej i “Fabryczne powietrze” Omara El Akkada (smutne, ale straszliwie realne).

A tak swoją droga to niesamowite, jak wiele szczegółów potrafią upchnąć w tle twórcy Lila i Puta :)

 

Nowa Fantastyka