Czasopisma

Dodaj recenzję

Nowa Fantastyka 03/21

Android/iOS   |   Prenumerata   |   e-Kiosk  |   Audio

 

Kamil Śmiałkowski

OSTATECZNY KONIEC UCZŁOWIECZANIA

Odszedł Papcio Chmiel, nestor polskiego komiksu, twórca, który wychował wiele pokoleń polskiej młodzieży. Wychował, uwrażliwił, rozbawiał i pokazał jak ważna jest wyobraźnia i fantazja.

 

Radosław Pisula

NOWE PRZYGODY KAJKA I KOKOSZA

 

Kultowi bohaterowie Janusza Christy powracają w nowych komiksach i w serialu animowanym – zacznie się od pięciu trzynastominutowych odcinków, a finalnie otrzymamy 26 epizodów.

 

Magdalena Stawniak

SERIALOWA REWOLUCJA

czyli przyszłość „Gwiezdnych wojen”

 

Pierwszy aktorski serial z uniwersum „Gwiezdnych wojen” przywrócił nadzieję fanom i przetarł szlaki kolejnym produkcjom. „Mandalorianin” to nowe otwarcie w tym popularnym uniwersum.

 

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

STARCIE TYTANÓW

 

Historia literatury pełna jest sążnistych esejów, w których spierano się nie tylko o pisarstwo jako takie, ale także o podejście do życia, wszechświata i całej reszty. Nuda? Nie kiedy w konflikt zaangażowani byli dwaj z najsłynniejszych pisarzy XX wieku – Herbert George Wells i George Orwell.

 

Witold Vargas

AITWAR – PIERZASTY WĄŻ Z OGNIA

 

Nazwa aitwar jest litewskim odpowiednikiem naszego żmija. Z najdawniejszych przekazów wynika, że był to niebiański wężowaty stwór o płonącej głowie, który spijał wodę z akwenów i chmur, powodując suszę.

 

Ponadto w numerze:

‒ opowiadania m.in. Petera Wattsa i Marty Kładź-Kocot;

‒ gościnny występ felietonowy Renaty Kuryłowicz;

‒ nowe przygody Lila i Puta;

– felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.

 

Android/iOS   |   Prenumerata   |   e-Kiosk  |   Audio

Komentarze

obserwuj

Cieszę się, że już jest aplikaćj! ale info o apce mi zniknęła, wątek na głównej, IMHO,  to ważne info. Jutro, póznym wieczorkiem spróbuję się doklikać. Wreszcie, możnaa też online, choć namierzanie punktów sprzedaży  potraktowałam jak wyzwanie. :)

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

No to – na plasterki numer marcowy Nowej Fantastyki;) (to tyle w temacie okładki)!

A w środku…

…”Antropolog i jego magia” Marty Kładź-Kocot. Nie jestem fanem takiego pisania. Doceniam talent autorki, czytało się nieźle, ale taki rodzaj literatury po prostu do mnie nie przemawia. Obiektywnie niezłe (choć na przykład motyw wież uważam za niewykorzystany potencjał), ale subiektywnie pozostawiło mnie obojętnym.

BTW– ciekaw jestem czy nazwisko naukowca z tego tekstu, Kroeber, jest świadomym nawiązaniem do wielkiej Ursuli?

„Ostatnia szczypta czaroprochu” Anny Szumacher – a tu akurat bawiłem się nieźle (o tyle, o ile w ogóle fantasy jeszcze mnie bawi), ale…

Ale denerwowały mnie współczesne wtręty słowne (podiwaniony, radar), które mocno wybijały mnie z rytmu czytania, no i zakończenie, którego chyba nie zrozumiałem, bo wydało mi się jakieś takie nijakie, bezbarwne.

„Owadzi bogowie” Petera Wattsa. Jak to u tego pisarza mnóstwo pomysłów, tu jednak chyba zbyt skondensowanych. Powieść można by na bazie tego opka napisać. Ale Watts zawsze mile widziany!

„Badania nad wróżkami” Naomi Kritzer – gdyby ten tekst powstał w latach 60-tych, może miałby jakiś sens. Dziś? Nie wydaje mi się, aby gdziekolwiek dyskryminacja ze względu na płeć przejawiała się w opisywany sposób. Jak dla mnie – opowiadanie równie aktualne jak tekst o problemach z  końskimi odchodami na ulicach (choć może po prostu się nie znam?).

„Lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią” Erici L. Satifki – właściwie opko obyczajowe, bez fantastyki obyłoby się doskonale. Niczego ciekawego w nim dla mnie nie było.

„Planeta Doikajt” Elizy Rose – rzadko mam ochotę przerwać lekturę, tu miałem wielokrotnie. Być może kultura ortodoksyjnych Żydów jest fascynująca, ale autorka tak ją przedstawiła, dodatkowo odrealniając mocno temat kolonizacji obcej planety, że nudziłem się przy tej lekturze setnie. Aż do samego końca niestety.

A w publicystyce?

Najciekawszy jak dla mnie był artykuł o różnicach poglądów między Wellsem a Orwellem: „Starcie tytanów” Agnieszki Haskiej i Jerzego Stachowicza. Przypomniał mi ewolucję własnych poglądów.

Poza tym właściwie komiksowo, bo i artykuł wspomnieniowy o Papciu Chmielu, i tekst o twórczości Janusza Christy z okazji powstanie serialu animowanego o Kajku i Kokoszu (mam zamiar obejrzeć), oraz artykuł o uniwersum Gwiezdnych Wojen (przestałem oglądać).Ogólnie bardzo nieźle.

Vargas w skondensowanej formie też lepszy niż ostatnimi czasy, Kosik całkiem ciekawie, Renata Kuryłowicz o grozie w kulturze. I może znowu powiem coś politycznie niepoprawnego, ale rzeczywiście, autorka uświadomiła mi że nałogowi pożeracze kryminałów, z którymi się zetknąłem, to w przygniatającej większości panie. Ciekawe!

 

Z kwiatków – „mylne złudzenie” to zdaje się pleonazm? Pojawia się „w niwecz” (co to jest niwecz??). Ulewa „bębni o dach”, który jest zrobiony z liści palmowych. O taki dach może coś bębnić?? Nie wiem, ale wątpię.  Drażni mnie też forma „na magazynie”, choć niby dopuszczalna w języku potocznym, ale prof. Miodek niespecjalnie dobrze o niej mówi, ale dopuszcza – https://raciborz.com.pl/2009/06/18/prof-jan-miodek-o-wyrazeniu-na-hali-xxv.html Zdenerwowało mnie też, że autor nie zauważył, iż komiks o Kajku i Kokoszu ukazał się również w języku śląskim.

Poza tym – literówek 9 (w tym jedna w dwustronicowym w tekście reklamowym? Nie przeczytam!).

 

Aha, i brawa za tył okładki. Wspaniały hołd dla Papcia – taki rysunek mówi więcej niż tysiąc słów!

Częścią tolerancji jest uwolnienie się od kompulsywnej potrzeby słuszności - JeRzy

Nowa Fantastyka