Czasopisma

Dodaj recenzję

Nowa Fantastyka 08/22

Android/iOS   |   Prenumerata   |   e-Kiosk  |   Audio

 

Wojciech Brzeziński

KOSMICZNI BARONOWIE

 

Musk, Bezos, Bigelow, Ghaffarian. Miliarderzy wychowani na „Star Treku” i „Gwiezdnych wojnach” obiecują zbudować międzyplanetarną cywilizację. Ale czy budowany przez nich świat będzie bliższy Federacji czy Imperium?

 

Kamil Muzyka

ALE PO CO SIĘ OGRANICZAĆ?

Megastruktury w fantastyce naukowej

 

Megastruktury to zazwyczaj olbrzymie sztuczne twory architektoniczne lub ich zbiorowiska występujące na ciałach niebieskich, wokół nich albo w przestrzeni kosmicznej. Najczęściej są przedstawiane jako szczytowe osiągnięcie dawno wymarłej cywilizacji lub służą za wskaźnik rozwoju technologicznego cywilizacji zastanej przez bohaterów lub narratora.

 

Agnieszka Włoka

TO JUŻ JEST KONIEC?

 

Dystopijne wizje świata i elementy charakterystyczne dla gatunku. Czy mogą nas czegoś nauczyć i czego pozwalają się dowiedzieć o nas samych? Temat przedstawię posiłkując się kilkoma przykładami literackimi, ale zdecydowanie nie wyczerpując zagadnienia.

 

Aleksandra Klęczar

MAŁY KROK LUKIANA, WIELKI KROK FANTASTYKI

 

Co powiecie na grecką podróż na Księżyc? Naszym przewodnikiem w tej wyprawie będzie Lukian z Samosaty, żyjący w II w. n.e. Syryjczyk, grecki intelektualista, retor i filozof, mieszkaniec rzymskiego imperium.

 

Witold Vargas

BRZEGINKI

 

Brzeginka ‒ już w nazwie tej istoty zawarty jest jej liminalny aspekt. Pojawiająca się na brzegach wody jest pewnego rodzaju strażniczką granicy między światem ludzi, a światem demonów. Kto przekroczy tę niewidzialną linię, ryzykuje własnym życiem.

 

Ponadto w numerze:

– wywiady z Garym Flandro i Edem Neumeierem;

– opowiadania m.in. Joe Lansdale’a i Marka Żelkowskiego;

– kolejne przygody Lila i Puta;

– gorąca promocja prenumeraty;

– felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.

 

 

Android/iOS   |   Prenumerata   |   e-Kiosk  |   Audio

Nowa Fantastyka