- Hydepark: Słuchowisko 2018 - wyniki!

Hydepark:

konkursy

Słuchowisko 2018 - wyniki!

Wszystkie informacje w pierwszym komentarzu.

Komentarze

obserwuj

Konkurs dobiegł końca, czas więc na krótkie podsumowanie i wyniki pierwszego etapu – wyboru najlepszych utworów przez jury.

 

Do konkursu zgłoszonych zostało siedemnaście opowiadań, żadne nie zostało odrzucone. Biorąc pod uwagę limit znaków, to naprawdę spora liczba. :) Wiele konkursów miało górną granicę taką, jaka w tym była dolna, a równie dużo miało ten limit znacznie mniejszy. Dlatego chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i dobre opowiadania. Dziękuję!

 

Zdaję sobie sprawę, że wysoki poziom prac w pewnym sensie wymógł limit, nie da się napisać byle czego na 40-60k znaków, ale byłem miło zaskoczony różnorodnością i jakością tekstów. Niech świadczy o tym fakt, że cztery opowiadania były nominowane do piórka, dwa je zdobyły, a jedno nadal czeka na werdykt Loży. Czyli średnio co czwarte opowiadanie łapało nominacje. Brawo!

 

Dziękujemy z Nathakisem reszcie jury: Werwenie, Tenszy i NoWhereManowi, za pomoc w ocenie opowiadań i poświęcenie cennego czasu. Znaków do przeczytania było naprawdę dużo.

 

Czas jednak na najważniejsze, przedstawienia zwycięskich i jednocześnie równorzędnych opowiadań, które „idą” pod Wasze głosowanie (kolejność na liście przypadkowa).

Uwaga! Jury wybrało dwa, naszym zadaniem, najlepsze opowiadania. Ich wybór był jednomyślny, tym bardziej jest mi miło przekazać Wam wyniki.

 

 

El Lobo Muymalo – Bądź przeklęty zdrajco

 

Para Drego i Zorka jest w dechę. Pomysł na medalion i wieżę równie dobry, w ogóle cała realizacja „zadania” bardzo przypadła jury do gustu. Może ktoś by powiedział, że opowiadanie oparte jest na kliszach, ale bardzo dobrze wykorzystanych! Relacja pary brzmi niewiarygodnie, ale jednocześnie zajmująco. Przejaskrawiona pierwsza scena, dialog wybrzmiewa w niej sztucznie, ale i tak wszyscy poczuli sympatię do tej pary. Ich po prostu nie da się nie lubić. Po małym potknięciu jest tylko lepiej. Opowiadanie jest wciągające, narracja nie jest przeładowana, nie ma dziur czasowych, wpadasz w przygodę i ciągnie cię ona aż do końca. Jury połknęło tekst jednym tchem.

Co nie znaczy, że nie zauważono mankamentów, niektóre wypowiedzi (jak wspomniany pierwszy dialog) wymagają małej korekty. Zatrato jako główny antagonista, jest zbyt łatwy do pokonania, a Nemere jest najsłabszym punktem opowieści, nie zyskała sympatii (ani uzasadnienia jej roli) u żadnego z jurorów. Także błędy logiczne są w opowiadaniu zauważalne, jednak to wszystko można łatwo poprawić w fazie redakcji.

Bo Twoje opowiadanie to prawdziwa przygoda! Nie ma chwili spokoju, a finał opowiadania dobrze zamyka wspomniana na początku para. Tekst wymaga niewielkich korekt, ale to jest właśnie „to”, co potrzebne jest w przebojowym słuchowisku.

Gratulacje od jurków!

 

 

Dogsdumpling – Baj mi e fjuczer(s)

 

Bardzo dobre dialogi, to od razu rzuca się w oczy. I jest ich dużo, naprawdę dużo. :) Jury docenia, jak dobrze wpasowałaś się w wymogi słuchowiska i dokładnie przeczytałaś warunki, albo po prostu wiesz, z czym to się je. :) Jest kilkoro bohaterów, jest zmienna sytuacja, jest też przyszłość i drobiazgi, które dodają opowieści kolorytu.

Cała „otoczka” opowiadania brzmi przyszłościowo i fantastycznie. Te drobiazgi wkładasz co jakiś czas i nie pozwalasz zapomnieć (dobrze!), że żyjemy w przyszłości. Podobał nam się także pomysł. Wdepnięcie w kłopoty, równia pochyła i radź sobie dziewczyno w nowych warunkach. Z resztą choroba Elona znakomicie uzupełnia trudną sytuację, dobrze wybrnęłaś z warstwy psychologicznej. Twoi bohaterowie są wiarygodni, tak samo, jak ich poczynania.

To, czego nam zabrakło, to chociaż zdawkowych informacji co takiego stało się w firmie Elona. O jaki przekręt chodziło, co prawda coś tam wspominasz podczas rozmowy z ministrem, ale to ciut za mało, wszyscy członkowie jury zauważyli, że brak jest wyjaśnienia, o co tak naprawdę chodziło. To impuls dla całego opowiadania, który pozostał bez odpowiedzi. Pojawia się też pytanie, dlaczego Elon nie miał żadnego zabezpieczenia finansowego, a wydawał się przecież odpowiedzialnym człowiekiem. Przez co finał nie wybrzmiewa tak silnie, jak powinien.

Nie zmienia to faktu, że jury przeczytało opowiadanie błyskawicznie, bo jest dynamiczne i ciekawe.

Nasze gratulacje!

 

Dziękujemy wszystkim za udział! Dziękuję osobiście ja. To była świetna przygoda.

 

Na koniec jeszcze dwa słowa od jury, które zdecydowało się przyznać wyróżnienie dla opowiadania Wisielca – Seleukos w Kolchidzie.

Doceniamy utwór pod względem literackim, to opowiadanie pełne, któremu nic nie brakuje. Dlatego cieszymy się bardzo z piórka, jak widać społeczność NF także się na nim poznała. Niestety to nie jest utwór na słuchowisko, na tą chwilę, gdzie szukamy przeboju, a nie tematu, który uznajmy za niszowy. Może kiedyś. Niemniej jednak, wszystkich bardzo się podobało.

 

CZAS ZACZĄĆ GŁOSOWANIE!

 

Głosy oddajecie w oddzielnym wątku.

Kontakty z innymi osobami, jeśli pozbawione są znaczenia emocjonalnego, przestają się liczyć. D.G.

Toś poinformował... ;-)

Babska logika rządzi!

Finklo, jak poświecisz ultrafioletem, to magiczny atrament daje się odczytać!

To teraz nie kumam. Podajesz trzy opowiadania, ale o jednym piszesz, że się nie nadaje. To mamy głosować na jedno z tych dwóch nadających się czy na jedno z trzech wyróżnionych?

Babska logika rządzi!

Myślę, że wszystko jest jasne:

Uwaga! Jury wybrało dwa, naszym zadaniem, najlepsze opowiadania.

oraz

Na koniec jeszcze dwa słowa od jury, które zdecydowało się przyznać wyróżnienie (...) Niestety to nie jest utwór na słuchowisko, na tą chwilę (...)

Kontakty z innymi osobami, jeśli pozbawione są znaczenia emocjonalnego, przestają się liczyć. D.G.

Czyli, że głosujcie na jedno z dwóch.

 

Fatalnie! Seleukos był moim absolutnym faworytem – niesamowite opowiadanie, któremu głosy aktorów jedynie dodałyby głębi.

 

Niemniej gratulacje dla El Lobo i Dogs – niech wygra lepszy!

Nieporozumienie co do werdyktu bierze się stąd, że w regulaminie stało jak byk:

Jury wybierze 3 równorzędne, najlepsze teksty, bez podziału na miejsca, które poddane zostaną głosowaniu całej społeczności NF.

To prawda, Coboldzie, miałem w warunkach 3 opowiadania, plus – minus, ale jak widzę, ostatecznie wyciąłem “widełki”. To moje niedopatrzenie. Najważniejsze jest jednak, że cała piątka jury wytypowała dwa zwycięskie opowiadania, co do których nie było wątpliwości.

 

Za namową, stworzyłem do głosowania oddzielny wątek.

Kontakty z innymi osobami, jeśli pozbawione są znaczenia emocjonalnego, przestają się liczyć. D.G.

Dziękuję serdecznie za wyróżnienie, jestem zaskoczony i zaszczycony. Gratulacje, Dogs i Wisielec!

 

Paper is dead without words; Ink idle without a poem; All the world dead without stories; /Nightwish/

Gratuluję jurorom etyki pracy, 17 opowidań po 50000 znaków musiało dać się... We znaki.

Gratuluję także zwycięzcom i dziękuję za wyróżnienie!

Fatalnie! Seleukos był moim absolutnym faworytem – niesamowite opowiadanie, któremu głosy aktorów jedynie dodałyby głębi.

Też tak uważam! :D Rozumiem jednak logikę stojącą za werdyktem.

Dziękuję bardzo za wyróżnienie. Cieszę się ogromnie, że mimo mankamentów, tekst przypadł do gustu i cały czas jestem w lekkim szoku ;D

Gratulacje dla El lobo i Wisielca :D

Tempo prac jury zasługuje na podziw, szczególnie biorąc pod uwagę sezon urlopowy :-).

Dream big.

A może by wątek z głosowaniem przykleić? I dodać jeszcze raz terminy. :-) Bo teraz to nawet tag konkursowy się nie wyświetla.

Dream big.

Wysłałem wiadomość do Beryla, ale po ostatniej jego aktywności wnoszę, że jest zawalony.

Kontakty z innymi osobami, jeśli pozbawione są znaczenia emocjonalnego, przestają się liczyć. D.G.

Darcy, znasz mnie jako skrupulanta. Proponuję, żebyś dodał w wątku z głosowaniem aktualne zasady, bo w poście głównym wciąż jest:

żeby zagłosować należy zostawić merytoryczny komentarz pod każdym z trzech wyróżnionych opowiadań.

Chyba, że to nadal aktualne?

Już poprawiam, dzięki za wyłapanie usterki. :)

Kontakty z innymi osobami, jeśli pozbawione są znaczenia emocjonalnego, przestają się liczyć. D.G.

Zapomniałbym o jednej, ważnej, rzeczy. :) Czekają na Was nagrody książkowe. :)

 

Dogsdumpling, El Lobo Muymalo, Wisielcu – napiszcie PW do Beryla z Waszymi danymi i adresem. Wyśle coś do Was od redakcji NF.

 

Pozdrawiam!

Kontakty z innymi osobami, jeśli pozbawione są znaczenia emocjonalnego, przestają się liczyć. D.G.

Korzystając z okazji, jaką stwarza mi chwila przy porządnej klawiaturze, chciałam napisać, że ze swojej strony serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom zmierzenia się z wyzwaniem i nielichym limitem – brawa dla Was :) 

Dogsdumpling, El Lobo Muyamalo i Wisielcowi gratuluję podwójnie :)

 

Jeśli chodzi o moje komentarze, to obiecuję, że dodam, ale może to trochę potrwać. Czytałam głównie na urlopie, z dala od kompa, i muszę teraz sklecić porządne opinie z papierowych notatek.

 

Gratulacje, muszę nadrobić czytanie!

Gratulacje :) również muszę nadrobić zwycięskie opowiadania.

Jakkolwiek (jeszcze?) nie czytałem żadnej z dwóch wyróżnionych prac, zgadzam się w pełni z Jaśnie Panem, iż Wisielec w Konkursie, tudzież Seuleukos z Kolchidzie, byłby słuchowiskowym mistrzostwem – o ile dobrze go zrealizować, oczywiście.

Niemniej gratulację dla Pierożka i Wilka lecą szczere a serdeczne, bo z pewnością zasłużone.

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Myślę, że nadszedł czas wypowiedzieć się na temat wyników konkursu. Wydaje mi się, że sporo osób nie zrozumiało jego idei. Dlatego kilka słów wyjaśnienia.

Fantastyka sama w sobie jest jednym z gatunków beletrystyki, nie chcę używać tutaj słowa – niszowym. I w ramach tej fantastyki, tego konkursu, powstało opowiadanie, które pod względem literackim jest bardzo dobre, jednak samo w sobie – niszowe. Mamy więc niszę w niszy? Czy zastanawialiście się, jaka grupa docelowa interesuje nas, jako wykonawców słuchowiska? Czy zastanawialiście się, jak duża byłaby grupa docelowa dla Selekousa? Jestem pewien, że spora część z Was, użytkowników NF (czyli jakieś czterdzieści aktywnych osób) wysłuchałaby tego słuchowiska tylko w części, przekonać się, jak wyszło. Skąd ta pewność? Ilu z Was wysłuchało bestsellera na polskim rynku, słuchowiska z rozmachem, świetnego, jakim jest Gra o Tron? No właśnie...

Dlatego nie mogę zaangażować kilkunastu osób do pracy przez wiele tygodni, aby nagrać coś dla grupki, ważnej dla mnie, ale jednak grupki osób – słuchowiska, jakim byłby Seleukos w Kolchidzie. Stąd też, po przedyskutowaniu wszystkich za i przeciw, opinia jury była jednomyślna.

Dlatego potrzebowaliśmy przeboju, coś, co chwyci i pociągnie każdego, bez względu na zainteresowania.

Pozdrawiam użytkowników i wszystkich zainteresowanych.

 

Kontakty z innymi osobami, jeśli pozbawione są znaczenia emocjonalnego, przestają się liczyć. D.G.

Dlatego potrzebowaliśmy przeboju, coś, co chwyci i pociągnie każdego, bez względu na zainteresowania.

Obawiam się, że coś takiego nie istnieje :D

Wydaje mi się, że najpopularniejszym słuchowiskiem może być superprodukcja trylogii husyckiej. Drugie miejsce ma pewnie Gra o Tron. Podium zajmuje historyczne fantazy i drugie fantazy, na pograniczu z historią.

Nie do końca zgadzam się, że fikcja historyczna jest “niszą w niszy”. Pieśń Lodu i Ognia przyciągnęła czytelników spoza fantastycznego getta właśnie dzięki temu, że oferowała symulację “prawdziwego” średniowiecza i dworskich intryg. Podobnie “Lód” Dukaja trafił do gazet i wypłynął na szerokie wody literatury głównego nurtu, bo akcja książki została osadzona w Rosji na początku XX wieku. Tak samo “Xavras Wyżryn” i “Wroniec”, też Dukaja i “Walc stulecia” Ziemkiewicza. Wszystkie te książki były recenzowane w popularnej prasie. Ken Follet i jego “Filary Ziemi”  doczekał się serialu.

Dlatego uważam, że fikcja historyczna apeluje do szerszego grona czytelników, bo przerzuca most między głównym nurtem a habitatem fantastów.

Zaznaczam, że dyskusja z mojej strony jest czysto akademicka. Jestem zadowolony z werdyktu, a swoje wyróżnienie cenię podwójnie, gdyż powstało spontanicznie i nie było wcześniej przewidziane :)

Minęła godzina 20.

W trzy dni udało się zmobilizować prawie połowę zespołu, zagłosowało siedem osób, mogłoby więcej, ale wynik jest jednoznaczny.

Głosami 11:6 (do przerwy 5:5) wygrywa El Lobo Muymalo – Bądź przeklęty zdrajco

 

Gratulacje!

 

Ps. Zwycięzco, spodziewaj się kontaktu w ciągu kilku dni.

 

Kontakty z innymi osobami, jeśli pozbawione są znaczenia emocjonalnego, przestają się liczyć. D.G.

Gratulacje!

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

Gratuluję! :)

Gratki :)

Won't somebody tell me, answer if you can; I want someone to tell me, what is the soul of a man?

Ojej, dziękuję serdecznie, cieszę się, że aż. :). Były emocje... Dogs, dzięki za pojedynek!

 

Czekam zatem na wiadomość.

Paper is dead without words; Ink idle without a poem; All the world dead without stories; /Nightwish/

Gratuluję. :-)

Babska logika rządzi!

Gratulacje!

Po przeczytaniu spalić monitor.

Gratulacje! Specjalnie nie czytałem finałowych opowiadań, by w pierwszej kolejności zapoznać się ze słuchowiskiem. Darconie, wiadomo ile potrwa nagrywanie, montowanie i cała reszta? Podzielicie się efektami jeszcze w tym roku?

Gratuluję :)

Gratulacje ;)

Serdecznie gratuluję, El Lobo! ;D

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli, co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Gratuluję! :)

"Fajne, a nawet jakby nie było fajne to i tak poszedłbym nominować, bo Drakaina powiedziała, że fajne". - MaSkrol

Dzięki serdeczne ;)

Paper is dead without words; Ink idle without a poem; All the world dead without stories; /Nightwish/

Trudno powiedzieć, każdy ma jakieś zajęcia, pracę, studia itd. Określony termin to styczeń 2019. Wydaje nam się, że do tego czasu będziemy gotowi, a czy szybciej? Nie wiem. Na pewno w wątku przygotowań będziemy co jakiś czas informować o postępach prac.

Kontakty z innymi osobami, jeśli pozbawione są znaczenia emocjonalnego, przestają się liczyć. D.G.

Gratulacje!

Sam nie wiem, co radzić w kwestii pozostawienia w tekście gołej Zorki. Ja bym jej tak po prostu nie przekreślał ;)

Gratki :)

Tylko nie "Tęcza"!

Gratulacje :-)

Dream big.

Nowa Fantastyka