Profil użytkownika


komentarze: 813, w dziale opowiadań: 0, opowiadania: 0

Ostatnie sto komentarzy

Powieść szkatułkowa napisana w 1969 r., a jej tytuł znajduje się w cytacie powyżej.

“Byli to Shizeon i Paitikles– powiedział budowniczy ruin, starszy radca budownictwa ruin Weckenbarth– malarze ósemek.

– Karły mechaniczne– dodał doktor Jacobi.

– Wcale nie ludzie?– zdziwiłem się.”

Cytaty pochodzą z “Ukochanego równania profesora” Yoko Ogawy. Książka, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Polecam serdecznie.

To może dam coś klasycznego:

“-Chcielibyśmy zaprosić was na tradycyjną wigilię.

– A kiedy urządzacie?

– Dwudziestego czwartego.

– A, to tuż przed świętami. Bardzo pomysłowo.”

Nazywaliśmy go Profesorem, on zaś ochrzcił mojego synka Pierwiastek. To z powodu kształtu głowy chłopca.

A teraz przyjrzyj się temu pięknemu układowi liczb. Suma dzielników liczby 220 dała nam 284, a suma dzielników 284 to 220. Czy to nie wspaniałe? Taką parę nazywa się liczbami zaprzyjaźnionymi. Jest ich bardzo mało. Nawet Fermat czy Kartezjusz odkryli tylko po jednej parze.

Jak Kazak to musi to być Kurt Vonnegut. Najprawdopodobniej są to SYRENY Z TYTANA.

 

Jestem prawie pewien, że to nie to, ale strzelę książkę “Miasto ślepców”, którą napisał Jose Saramago

Kurczę, czytałem to kiedyś, ale nie potrafię sobie umiejscowić tego cytatu.

Ciekawe czy kosmoczki są jadalne? Byłby rozwiązany problem wyżywienia kosmonautów.”

A strzelę sobie, że jest to “Mitologia nordycka” Gaimana, którą czytałem, ale tego fragmentu sobie nie kojarzę więc może to nie to.

To będzie problem bo bajkę jedynie oglądałem. Ale strzelę 2020, bo tylko o tej słyszałem ze względu na kontrowersje wokół aktorki, której nie znam nawet nazwiska.

Jak kobieta w zbroi to może Mulan. Chociaż pewności nie mam bo oglądałem tylko bajkę.

 

Zgadza się. To było opowiadanie Harlana Ellisona GLOKONDA. Napisał je jak miał chyba 15 lat, a można je przeczytać w pierwszym tomie To, co najlepsze. Dajesz.

Autor opowiadania w Polsce znany jest z właśnie tylko z opowiadań. Na okładce zbioru, z którego pochodzi to opowiadanie znajduje się taki jakby człowiek witruwiański.

I tak tydzień później sześciu naukowców wysiadło z samolotu w sercu Konga Belgijskiego i natychmiast ruszyło do serca nieprzebytej dżungli w poszukiwaniu jadowitej osiemnastometrowej glokondy.

Biolodzy ciągle jeszcze nie odkryli gatunku żyjącego pomiędzy prehistorią a wczesną współczesnością. Z zebranych przez nich informacji wynikało, że powinien on bardzo przypominać współczesnego wielkiego węża afrykańskiego: anakondę

Może KOLEJ PODZIEMNA. CZARNA KREW AMERYKI Colsona Whiteheada

W 1684 roku w umyśle Markiza i w umysłach jego wtajemniczonych przyjaciół powstała idea podróży w poszukiwaniu zaginionej Księgi

Czytałem TRUPIĄ OTUCHĘ, ale mi nie zaświtało. Może mało reprezentacyjny kawałek, a może książka nieciekawa, bo za bardzo nie pamiętam fabuły. Dam coś co chyba było już niedawno, ale jako, że zakończenie ubawiło mnie tak, że w głos się śmiałem to zapodaję.

“Gauche zazdrościł wielobarwnym ludziom tylko jednego – że potrafią mówić, że używają słów jakby były ich własnością. Jemu samemu, którego ułomne gardło nie było w stanie wydać żadnego dźwięku, zdawało się, że w słowach mieści się wszelka ludzka moc.”

Na podstawie tej książki został nakręcony film dla NETFLIXA.

-to nie gra, mamy cheaty do pełnego skanu.

– ale to jest zabawka , przecież rozumiecie, nijak nie sczyta całości, to znaczy do każdego atomu kory mózgowej.

– A skąd wiesz ile trzeba sczytać? Może tyle właśnie wystarcza? Równie dobrze mógłbyś żądać skanu kwarków i strun.

Jestem prawie pewien, że jest to CYRK NOCY, Erin Morgenstern. Wspaniała lektura.

Nie jest to Lincoln w Bardo. Powieść, z której pochodzi cytat czytam po raz drugi, ponieważ postanowiłem wrócić do prozy autora, którego drugie imię to Kindred.

-O co tu chodzi? Co ma znaczyć ta uwaga a powitanie?

– To słynne zdanie wypowiedziane przez Stantona, które zapewniło mu miejsce w historii. Kiedy umarł Lincoln.

‘’Teraz należy on do historii’’– powtarzał Stanton zmierzając w stronę schodów.

To dzieło po lewej to MIASTECZKO TWIN PEAKS ewentualnie OGNIU KROCZ ZA MNĄ, a ten po prawej wiem czym nie jest. Nie jest  DZIKOŚCIĄ SERCA i zdecydowanie nie jest ERASERHEAD, DIUNĄ i CZŁOWIEKIEM SŁONIEM. Natomiast może to być film Lyncha, który chciałbym obejrzeć, ale po obejrzeniu ERASERHEAD nie mam odwagi, czyli BLUE VELVET albo MULLHOLAND DRIVE. Innych filmów Lyncha nie pamiętam.

Spoko Maroko. Mam już listę około 20 książek, które chcę zakupić,a w dłuższej perspektywie przeczytać, także koszty przesyłki mi nie straszne, bo przy takich ilościach to zazwyczaj nie ma opłat za przesyłkę.

Powyższy cytat pochodzi z powieści, która światło dzienne ujrzała w 1990 r. Jednakże w Polsce została wydana po raz pierwszy w 2019 r. Na jej podstawie nakręcono w latach dziewięćdziesiątych film, w którym zagrali Keanu Reeves i Al Pacino. 

Sala pękała wprawdzie w szwach, ale Kevin i tak wyłowił wzrokiem w tylnych rzędach pewnego przystojnego mężczyznę o dystyngowanym wyglądzie i wpatrywał się teraz w niego.Człowiek ten obserwował go z czułym, pełnym dumy uśmiechem, jakiego Kevin oczekiwałby raczej od ojca, mimo że tamten nie mógł być jego ojcem z racji wieku.

-Kim jest pani Sigsby?

– Królową suką– odparł George– Poznasz ją i radzę żebyś nie pyskował.

-Jesteś TP czy TK?– zwróciła się Iris dp Luke’a.

– Myślę, że TK.– Tak naprawdę był tego raczej pewien.

Film z Natalie Portman kojarzy mi się ANIHILACJA na podstawie UNICESTWIENIA Vandermeera. A ten fragment może pochodzi z jego ZRODZONEGO (troszkę mi się z nim kojarzy, ale tak do końca to nie).

Nieźle bawiłem się przy tej powieści. Pamiętam jak na nocce w pracy o 3 nad ranem próbowałem odczytać lustrzane pismo. Ciekawie musiałem wtedy wyglądać. W niezłą schizę wtedy wpadłem.

Jak dam podpowiedź to nie ma siły. Musi ktoś zgadnąć. Dajesz.

Derkacz źle przyjął przegraną swoich graczy, trochę się dąsał.

Losowali zatem strony. Jimmy’emu dostali się Pieczyngowie i wygrał. Mieszkańców Bizancjum zaszlachtowano, bo tak postępowali Pieczyngowie wyjaśnił. Wszystkich od razu szlachtowali, albo przynajmniej mężczyzn. Po pewnym czasie pod nóż trafiały także kobiety.

Jak Ul Qoma i Beszel to chyba MIASTO i MIASTO China Mieville’a.

Właśnie odkryłem, że książka ta znajduje się w moim księgozbiorze, tylko nie zdążyłem jej jeszcze przeczytać. Moja zagadka dotyczy filmu. “Kierunek, wschód. Tam musi być jakaś cywilizacja,”

To jak nie Żulczyk to Twardoch, albo Szostak. Jako, że Twardocha ostatnie książki czytałem to pewnie Wit Szostak, ale niestety jego ostatniej pozycji nie czytałem, ale jej tytuł to PODWOJENIE, albo coś podobnego.

Rozważamy czy po żołądkowej dalej pić żołądkową, czy może whisky, który to dylemat roztrząsamy regularnie. Zwykle dalej pijemy żołądkową, a potem napoczynamy whiskey. Nalewam więc żołądkowe i włączam bułgarski rap.

“anomalne dzieci na Marsie”– to może MARSJAŃSKI POŚLIZG W CZASIE Philipa K. Dicka?

To może “LEWA RĘKA CIEMNOŚCI”Le Guin? Tam też z zewnątrz ktoś przylatywał i to chyba najbardziej znana obok WYDZIEDZICZONYCH książka z cyklu Ekumeny. Ale tak dawno to czytałem i tak mało z tego pamiętam, że to bardziej dla podtrzymania dyskusji.

Pewnie w  “lecie”, a nie w “wiosnie”. Mógłbym powiedzieć w jakiej sytuacji to robili, ale nie chciałbym spojlerować.

Już myślałem, że to jest MATKA EDENU Chrisa Becktta, ale to chyba kanonem nie jest dlatego strzelam w WIOSNĘ HELIKONI Aldissa.

Na pewno to kiedyś czytałem, ale nie potrafię tego sobie umiejscowić. Proszę o dalsze podpowiedzi.

Nie jestem na razie w stanie orzec czy to jakiś film, serial czy gra. Tym razem stawiam na grę. MORTAL KOMBAT. Wprawdzie nigdy nie grałem, ale tak sobie ją wyobrażam.

Nie jest to także SEKSMISJA. Film, o który mi chodzi to druga część trylogii. Z tym, że trzecia część trylogii powstała w 2019 r.

Niestety nie. Cytat jest z polskiej komedii, która premierę swą miała w tym samym roku co KIEDY HARRY POZNAŁ SALLY.

Moim zdaniem przyjaźń między kobietą i mężczyzną jest możliwa. Ale tylko erotyczna”– z jakiego filmu to cytat?

 

No to jak “Wurtciarnia”, to może WURT Jeffa Noona. Strach pomyśleć jak mało mi zostało w głowie z tej książki.

Moim skromnym zdaniem najlepsza książka Petera Wattsa.

“-No wiesz…Kradną dzieci w całym kraju. To piraci.

-Nie są piratami– poprawił go drugi Cygan– To kanibale. I stąd ich nazwa.

-Chodzi ci o to, że jedzą dzieci?

– Tego nikt nie wie. Zabierają je, a potem nikt już więcej nie spotyka tych dzieciaków.

– Wszyscy o tym słyszeliśmy-stwierdziła Lyra– My już od miesięcy bawiliśmy się w zieci i Grobalów…”

Też miałem AUTOSTOPEM PRZEZ GALAKTYKĘ strzelić, ale się spóźniłem. W takim razie strzelę WARTSTWY WSZECHŚWIATA lub DYSK (dwa tytuły tej samej powieści)Pratchetta.

A strzelę sobie “Przyczynowy anioł” Hannu Rajaniemi. Pewnie dlatego, że fragment “przyczynoość właśnie poszła na obiad” nie może mi dać spokoju, bo gdzieś to czytałem. 

– A mnie wcale nie jest przykro-powiedziała policjantka– Bez ciebie nie miałabym niczego. Denerwująca kompletna pustka. Boisz się?

– Bywa.

– To normalne w tych okolicznościach. O ile w tym przypadku cokolwiek można nazwać normalnym.. Pery cię satysfakcjonuje?

– Co?

– Peryferal. Sama go wybrałam. Niestety nie dysponowałam czasem, ale mam wrażenie, że w tym wyborze jest element poezji.

Jedyny tegoroczny film świąteczny jaki mi się kojarzy to Last Christmas z Emilią Clarke. Istnieje szansa, że jest na którymś z tych zdjęć. Ona jest jedną z tych osób, których nie potrafię rozpoznać bo podobna jest zupełnie do nikogo.

Czytałem gdzieś to, ale nie potrafię sobie umiejscowić. Z braku laku strzelam MROCZNE MATERIE, niech będzie, że ZŁOTY KOMPAS. Były tam żuczkopodobne coś, które było stworzone ręką człowieka, ale one były chyba zmajstrowane przez kobietę, matkę głównej bohaterki. Już nie pamiętam jej nazwiska.

Tytuł oczywiście zawarty jest w powyższym cytacie, dlatego proszę też o podanie nazwiska autora powieści.

Może jeszcze podpowiem, że Tom Hanks zagrał w ekranizacji.

W większości firm powiedziano by– No, no. 99 punktów na 100 to prawie idealnie. A ja powiem tak: to oczywiście prawda. Ale w Circle ten brakujący punkt nie daje nam spokoju.

Hiob. Komedia sprawiedliwości. to prawidłowa odpowiedź. Dajesz coboldzie.

Wpadłeś w moją misternie utkaną pułapkę coboldzie. Nie jest to wszakże OBCY W OBCYM KRAJU, ale moja misterna intryga posuwa się naprzód i wiedzcie, że autorem cytowanej powieści jest Heinlein. jednakowoż pierwsze słowo tytułu to imię znane z Biblii.

Rzecz jasna byłem w błędzie. Coś strasznego już się wydarzyło. Byłem w istocie zupełnie obcy w całkowicie obcym i zdumiewającym kraju.

Jak Neila Gaimana to jedynie kojarzy mi się KSIĘGA CMENTARNA, ale niestety nie czytałem tego, choć mam na liście.

Mam wrażenie, że czytałem gdzieś te słowa, ale nie potrafię sobie skojarzyć. Może GOBELINIARZE Andreasa Eschbacha? Tyle, że to nie jest starsza klasyka.

Nowa Fantastyka