Książka

| KOPIUJ

Sto dni bez słońca

To miała być zwyczajna wymiana uniwersytecka.

Lesław Srebroń trafia na Finnegany, by spędzić semestr jako wykładowca na tamtejszej uczelni. Wyspy, skryte za horyzontem, nie figurują nawet na mapach, ale dla tak ambitnego badacza to tylko kolejna inspiracja. Nie ma wątpliwości, że uda mu się wcielić w życie projekt ocalenia cywilizacji Zachodu. Nie może być inaczej, skoro za drogowskaz ma prozę wielkiego polskiego fantasty, Filipa Włócznika.

Na miejscu nie wszystko jednak wygląda tak, jak się początkowo wydaje. Gdzie przebiega granica między fikcją a rzeczywistością? Czy prawda, jaką poznajemy o nas samych, jest wiedzą obiektywną, czy tylko kolejną kreacją?

Najnowsza powieść Wita Szostaka to zjadliwa akademicka satyra, w której dostaje się zarówno pracownikom naukowym, systemowi kształcenia, jak i polskiej fantastyce (oraz zwyczajom seksualnym dzikich). Ale to także pasjonująca historia o współczesnym Don Kichocie, który nie potrafi zrezygnować ze złudzeń.

„Sto dni bez słońca” to powieść szalenie zabawna, strasznie smutna i niebezpiecznie inteligentna.

Recenzje

Dodał do bazy

Oceny

Komentarze

obserwuj

Co sądzicie o nowym Szostaku? Polecacie? Jak z językiem tym razem? Jakie szanse na Paszport/Nike/Nobla/Zajdla?

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

No, przeczytałem parę dni temu. To jest bardzo śmieszna książka. Przynajmniej dla mnie :) Pewnie jest i straszna, ale mnie straszne rzeczy śmieszą czasem. Kreacja tego bohatera-narratora zajebista, że się tak wyrażę, przypominała mi pochrzanione, nabokovskie postacie. To w ogóle moja pierwsza książka Szostaka, ale już jestem wielbicielem. Przejrzyście napisana i jednocześnie z taką autoironią. Miodzio!

Ja już zakupiłem i czeka pierwsza w kolejce. :)

Mee!

Nowa Fantastyka