Książka

| KOPIUJ

Diaspora

Najśmielszy ze współczesnych pisarzy fantastyki, Greg Egan, stworzył kwantowy nowy wspaniały świat, doskonałą opowieść o czasach, w których nie tylko ludzkie życie, lecz również sama cielesna rzeczywistość jest już tylko wspomnieniem…

Jest trzydziesty wiek. „Świat” przerodził się w szeroką sieć sond, satelitów i serwerów, łączących cały Układ Słoneczny w jedno środowisko. Ludzkość również się przekształciła. Większość ludzi wybrała nieśmiertelność, stała się świadomym oprogramowaniem zamieszkującym rozmaite polis. Inni wybrali wymienne ciała robotów, pragnąc zachować kontakt ze światem fizycznym. Nieliczni uparcie trzymają się ciała, wiodąc anachroniczną egzystencję w błocie i dżunglach Ziemi.

Jest też Sierota, bezpłciowe, cyfrowe stworzenie wyhodowane z ziarna umysłu.

Gdy na cielesnych ludzi spada nieoczekiwana katastrofa, mieszkańcy polis uświadamiają sobie, że im również mogą zagrozić dziwaczne astrofizyczne procesy z pozoru łamiące fundamentalne prawa natury. Sierota z garstką uchodźców wyruszają na poszukiwania wiedzy, która ocali wszystkich. Ta droga zaprowadzi ich do wyższych wymiarów, położonych poza makrokosmosem…

Dodał do bazy

Oceny

Komentarze

obserwuj

Wspaniała książka. Oczywiście, to hard sf pełną gębą, ale jeśli ktoś lubi ten typ literatury, bez problemu ponad naukowymi opisami dostrzeże (wtórując za jedną z wypowiedzi na lubimyczytać) pełną smutku i nostalgii opowieść o przemijaniu.

Jestem pełen podziwu dla wyobraźni autora. Zostałem zabrany w niekończącą się podróż do granic rzeczywistości znanej i nieznanej. 

W mojej opinii – bije o kilka długości i tak bardzo dobre “Ślepowidzenie” Wattsa. Polecam.

And one day, the dream shall lead the way

Mam ją w domu, ale jakoś nie moge się zebrać. W ogóle jakoś ostatnio nie mam weny do czytania fantastyki. 

"I needed to believe in something"

Nowa Fantastyka