Książka

| KOPIUJ

Nowy wspaniały świat

Nowy wspaniały świat to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą.

W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej „ery Forda”) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu – po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Czy ten „wspaniały świat”, w którym dominuje seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?...

Dodał do bazy

Oceny

Komentarze

obserwuj

Mocna rzecz. Cholera, książce niedługo setka stuknie, a niektóre hasła ciągle tak prawdziwe, że aż boli.

Babska logika rządzi!

Ach ach, czytałem za gówniarza i potem za większego gówniarza i tez byłem pod wrażeniem braku starzenia się tej książki. Antyutopijna, ironiczna i smutna zarazem wizja ściśle posegregowanego społeczeństwa, otępianego konsumpcyjnymi dobrami. Wizja, która praktycznie w dużej części ziszcza się na naszych oczach w postaci kultury konsumpcji i rozwarstwienia społecznego.

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Książka, której nigdy nie oddam. Zapada w pamięć jak żadna inna. 

F.S

Książka napisana przez masona z aluzjami dotyczącymi nazwisk Rotszyld, Freaud, Ford, Marks, Lenin. Nie wiem czym będzie ten narkotyk Soma, ale seksualizacja dzieci jak w tej książce, jej pierwszy proces już się rozpoczął. Tak samo z genetycznie modyfikowanymi ludźmi – patrz Chiny metoda ulepszania genów CRISP-Cas9. 

Przerażająca wizja przyszłości.

Nowa Fantastyka