- Hydepark: Inicjatywa wydawniczo-dystrybucyjna: Fantastyczne Pióra i inne tytuły

Hydepark:

inne

Inicjatywa wydawniczo-dystrybucyjna: Fantastyczne Pióra i inne tytuły

Dla wyjaśnienia. Dla zebrania ewentualnych uwag w jednym miejscu, żeby zasady gry można było uszczegółowić tak, by były jasne, bo w roku 2022 co najmniej kilka osób sygnalizowało chęci lub pomysły na zbiorki różne, ale poza redakcją tekstu dla wielu to jest terra incognita.

 

 

Fantastyczne Pióra – co to?

 

Fantastyczne Pióra to portalowa, prywatna inicjatywa non-profit, w ramach której opowiadania wyróżnione brązowym piórkiem na fantastyka.pl i niepublikowane nigdzie poza portalem, są wydawane w formie e-book i książki papierowej.

 

Celem Fantastycznych Piór jest promocja fantastyki i autorów związanych z fantastyka.pl. Teksty publikowane na portalu nierzadko są naprawdę ciekawe, a dla druku w “NF” już – przez fakt umieszczenia w sieci w całości – “spalone”. Fantastyczne Pióra mają stanowić swego rodzaju kolekcjonerską pamiątkę literacką z tego, co na fantastyka.pl w danym roku kalendarzowym opublikowano najlepszego.

 

Fantastyczne Pióra ukazują się jako

  • darmowy e-book
  • wersja papierowa, sprzedawana ‘po kosztach wytworzenia’

 

Linki znajdziecie na  https://www.fantastyka.pl/antologia .

 

Zbiór tekstów do Fantastyczne Pióra powstaje dzięki mnóstwu portalowych użytkowników, pracujących nad opowiadaniami podczas przygotowania ich do finalnego wydania. Zespoły związane z poszczególnymi zbiorami rocznymi są tworzone ad-hoc, co roku, pod przewodnictwem redaktora głównego dla danego wydania.

 

Wydanie i dystrybucja Fantastycznych Piór odbywają się za pomocą zespołu wydawniczo-dystrybucyjnego złożonego z użytkowników  fantastyka.pl,  którzy swoim czasem i zasobami prywatnymi wspierają tę inicjatywę. 

Głównym “silnikiem wydawniczym” jest Chrościsko (wydawca FP). 

Zapleczem dystrybucyjno-finansowym zajmuje się PsychoFish (dystrybutor FP i legalna “czapa”).

Sprawy formalne załatwiane są przez działalność gospodarczą PsychoFish, bo przy tak małej skali to było łatwiejsze niż zakładanie osobnej fundacji/stowarzyszenia. 

W miarę stały zespół koordynująco-ogarniający inne aktywności nieredakcyjne dookoła corocznego wydania FP to obecnie Bellatrix, Sonata, Verus, rooms, Wilk zimowy, Edward Pitowski, krar85 (skład może fluktuować, zależnie od obłożenia innymi sprawami). W przeszłości wydatnie pomagali Asylum, mr.maras.

 

Fantastyczne Pióra są wydawane i dystrybuowane w obecnej formie dzięki inicjatywie prywatnej, choć oczywiście w przy recenzenckim wsparciu Redakcji NF.

 

Inne Inicjatywy niż Fantastyczne Pióra – wsparcie wydawniczo-dystrybucyjne

 

Nie samymi piórkami portal stoi. Tutejsi użytkownicy przychodzą, odchodzą, mieszają się z innymi grupami piszących, koordynują własne nabory lub wydają konkretne tytuły na własną rękę. Nie należy zapominać o pomysłach na portalowe antologie tematyczne, których nie brakuje.

 

Przez ostatnie lata zespół wydawniczo-dystrybucyjny dorobił się stosownej infrastruktury i ostatnio także zasad współpracy, na tyle, by móc zacząć wspomagać zaprzyjaźnione inicjatywy know-how i własnym czasem. Drogę przetarły dwa projekty: jeden rozpoczęty w 2022r (“Stojąc po kostki w zapachu ryb”) oraz regularnie wydawane Zapomniane Sny (gdzie część naboru często, choć nie zawsze, odbywa się wśród użytkowników fantastyka.pl). 

 

Przede wszystkim – tak, bezczelnie – wspieramy “naszych” w rozumieniu użytkowników portalu fantastyka.pl, ewentualnie wybrane akcje charytatywne lub darmowe treści. Jeżeli  ‘sklepik’ (czyli część dystrybucyjna) stanie się dzięki temu małym hubem, punktem, gdzie będą zebrane w jednym miejscu ciekawe pozycje darmowej fantastyki po polsku, najlepiej związane personalnie z fantastyka.pl  – tym lepiej. Fantastyczne Pióra pozostają głównym, wyróżnionym punktem programu.

 

 Jeżeli, jako aktywny użytkownik fantastyka.pl, chciałbyś stworzyć darmowy ebook i zastanawiasz się, czy można go umieścić w ramach sklepiku, obok Fantastycznych Piór,  przeczytaj dokładnie poniższe informacje. Taki ebook może być np. pokonkursowy, tematyczny, z okazji jakiejś itp.

 

Jak możemy wesprzeć od strony wydawniczo-dystrybucyjnej:

  • know-how i podpowiedziami oraz istniejącymi kontaktami
  • miejscem na serwerze ze “sklepikiem” FP, gdzie możemy umieścić Twoje ebooki
  • stroną “produktową” dla Twojego ebooka w kategorii “Inne inicjatywy” w sklepiku – to oznacza, że masz czytelny link do miejsca, z którego można pobrać ebooki, opis z obrazkami i ekspozycję przez ‘sklepik’; zaznaczamy wyraźnie w opisie, że taki ebook jest ‘gościem’, ponieważ sklepik wykorzystuje logo i nazwę Fantastyczne Pióra
  • Pomóc z nadaniem ISBN (pod imprintem innym niż ‘Fantastyczne Pióra’!)
  • Podpowiedzieć to i owo przy składzie epub

 

Zasady podstawowe:

  • musi być fantastyka
  • darmowy ebook – wspieramy inicjatywy non-profit lub charytatywne, w związku z tym darmowy ebook w formacie .epub to minimum. Formaty PDF i .mobi mile widziane. Wsparcie w dystrybucji wersji papierowej nie, choć w wyjątkowych przypadkach możemy porozmawiać (trudniejsze ze względu na politykę non-profit i organizację prawno-podatkową).
  • związek z fantastyka.pl – koordynator główny, zespół projektu lub autorzy w projekcie muszą być użytkownikami fantastyka.pl, najlepiej aktywnymi (komentującymi, publikującymi bądź współpracującycmi przy konkursach portalowych)
  • sam/-a organizujesz wykonanie i skład książki/ebooka – dokładnie tak. Ekipa wydawniczo-dystrybucyjna może podpowiadać, nawet pomóc, jeśli jej członkowie znajdą czas, ale to Ty odpowiadasz za dostawę i koordynację projektu
  • Ktoś ze stałego zespołu koordynującego bierze udział w Twoim projekcie lub potwierdza, że jakość językowa i techniczna zbiorku jest ok
  • Musisz dysponować licencją na rozporządzanie utworami – szczegóły niżej, ale tego nie pomijaj!
  • Okres listopad-styczeń zarezerwowany jest na premierę i marketing Fantastyczne Pióra i w tym czasie raczej Ci nie pomożemy ani nie dorzucimy ebooka do sklepiku
  • Zastrzegamy sobie prawo do odmowy bez podania przyczyn, choć oczywiście przeważnie staramy się wyjaśnić kontekst 

 

 

Mam własną inicjatywę, istniejącą, gotowy ebook. Za darmo, oczywiście. 

 

Możemy wesprzeć:

  • stroną produktową w sklepiku fantastycznych piór w kategorii “Inne Inicjatywy” (jako ‘domowy link’ lub jako zwiększenie ekspozycji)
  • miejscem na serwerze na plik/ebook
  • obecnością na głównej stronie sklepiku (nowości/featured)

 

Jak to mam zrobić?

  • uzyskaj akceptację dla ebooka – można się zgłosić do PsychoFish lub Chrościsko z informacją o projekcie. W razie potrzeby panowie proszą kogoś jeszcze o dodatkową ocenę treści.
  • dostarcz treść opisu i okładkę na białym tle, kwadrat 500x500 px, ew. dodatkowe grafiki
    • jeżeli chcesz trzymać pliki u nas – dostarcz pliki ebooków; epub musi być zwalidowany na konkretny standard stosownym walidatorem
    • jeśli chcesz trzymać pliki u siebie – linki do nich, jeśli trzeba, z odpowiednimi tagami do analityki ruchu, zrobimy hotlink, wówczas niech opis będzie nieco różny niż na Twojej stronie domowej (ze względu na SEO); opcjonalnie link do strony domowej projektu, gdzie od razu po wejściu dostępne jest ‘pobierz’
  • Jeżeli pliki mają być ‘hostowane’ na serwerze ‘sklepiku FP’: upewnij się, że posiadasz co najmniej zgody, najlepiej umowy licencyjne na treści umieszczone w Twoim ebooku – najpewniej musisz udzielić PsychoFish sublicencji na dystrybucję ebooka przez sklepik; inną opcją jest podpisanie umów licencyjnych bezpośrednio z PsychoFish (są to licencje niewyłączne, wyłącznie na potrzeby wydania/dystrybucji i promocji – najmniej ograniczające dla Twórców, jakie mogą być).

 

Mam pomysł na darmową antologię, np. tematyczną!

 

Możemy wesprzeć:

  • stroną produktową w sklepiku fantastycznych piór w kategorii “Inne Inicjatywy”
  • miejscem na serwerze na plik/ebook
  • obecnością na głównej stronie sklepiku (nowości/featured)
  • pomóc z uzyskaniem ISBN (pod osobnym imprintem)
  • podzielić się informacjami i wskazówkami zebranymi podczas prac nad FP
  • jeżeli nasi stali współpracownicy dogadają się z Tobą indywidualnie, wesprzeć przy redakcji i koordynacji oraz składzie epub osobowo

 

Jak to mam zrobić?

  • PRZED WYRUSZENIEM W DROGĘ NALEŻY ZEBRAĆ DRUŻYNĘ
    • należy mieć teksty (np. po konkursie lub naborze) lub “dogadanych” autorów na teksty, czy zrobisz nabór otwarty, czy zamknięty, to Twoja decyzja – ważny jest termin i treść
    • podpowiadamy, że potrzebne są co najmniej 2 linie pracy nad tekstem: redakcja, blisko z autorem oraz niezależna od niej korekta/weryfikacja
    • ilustracje i okładka graficzna: mają  być? Jeśli mają pochodzić z algorytmów SI, zadbaj o sprawdzenie zgody na ‘commercial use’ w warunkach użytkowania danej usługi, jeżeli ludzie – muszą być “dogadani”
    • skład: kto złoży te teksty w ładny PDF? A w epub, z uwzględnieniem specyfiki urządzeń mobilnych? Nie używaj czcionek wymagających płatnej licencji do ebook!
    • kto zorganizuje recenzje i wpisy promocyjne w social media? Kiedy? Z kim będziecie się kontaktować? Jakie recenzje w jakim czasie i gdzie będa umieszczone? Które bazy danych książek po polsku będą aktualizowane i kiedy?
    • Technikalia: Z jakiej skrzynki mailowej skorzystasz na projekt? Gdzie będziesz trzymać pliki? Itp itd…
  • Skoordynuj/pomóż przy przygotowaniu treści do finalnego ebooka oraz zadbaj o jego skład; niektórzy członkowie zespołu wyd.-dystr. mogą lub nie zdecydować się pracować w Twoim zespole, ale niezależnie od tego warto pozostawać w kontakcie z ekipą wydawniczo-dystrybucyjną  – to na pewno ułatwia przekazywanie wiedzy i ustalenia oraz prace techniczne
  • uzyskaj akceptację dla ebooka – można się zgłosić do PsychoFish lub Chrościsko z informacją o projekcie. W razie potrzeby panowie poproszą kogoś jeszcze o dodatkową ocenę treści.
  • upewnij się, że posiadasz co najmniej zgody, najlepiej umowy licencyjne na treści umieszczone w Twoim ebooku – jeśli pliki mają być ‘hostowane’ w sklepiku, najpewniej musisz udzielić PsychoFish sublicencji na dystrybucję ebooka przez sklepik; inną opcją jest podpisanie umów licencyjnych bezpośrednio z PsychoFish (są to licencje niewyłączne, wyłącznie na potrzeby wydania/dystrybucji i promocji – najmniej ograniczające dla Twórców, jakie mogą być).
  • dostarcz treść opisu i okładkę na białym tle, kwadrat 500x500 px, ew. dodatkowe grafiki, dostarcz pliki z ebookiem; epub musi być zwalidowany na konkretny standard stosownym walidatorem

 

Posłowie

 

Pamiętaj: musisz się liczyć z odpowiedzią odmowną, z różnych względów (np. obłożenie innymi obowiązkami, planowane terminy vs obsuwy, problemy z jakością językową zbiorku, brak fantastyki, ograniczenia techniczne), ale żeby sparafrazować Chrościsko:

 

Jeżeli macie pomysły i parę, by je zorganizować i przeprowadzić do końca, to nikt nie będzie podcinał skrzydeł – wręcz pomożemy. 

 

 

Komentarze

obserwuj

@Gekikara

@drakaina

@Outta Sewer

@mr. maras

 

Bo wyrażaliście wątpliwości różne wczoraj i dziś na SB. Po rozmowie z Chrościsko doszliśmy do wniosku, że warto opublikować wytyczne i informacje najpierw w HP, a potem dodać do strony ‘sklepiku’, żeby zebrać informację zwrotną i uniknąć wątpliwości co, komu przyświeca i dlaczego.

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Nowa Fantastyka