- Hydepark: Cytaty i wartości w opowiadaniach

Hydepark:

opowiadania

Cytaty i wartości w opowiadaniach

Mam do Was pytanie. Czy dodawać przed opowiadaniami cytaty, które są myślą przewodnią i czy warto pisać o tradycyjnych wartościach?

 

Przykładowo, w konkursie Sudeckim umieściłam cytat z Norwida, żeby pokazać inny rodzaj heroizmu – w życiu codziennym. W treści są góry jako ukochany dom bohatera, piszę też o stracie rodziny i zmaganiu się z ciężką chorobą.

 

Inny przykład: przed opowiadaniem spoza portalu podałam jako motto przesłanie Pana Cogito. Mam też na koncie tekst z cytatem z II części „Dziadów”.

Poza tym, piszę o typowych wartościach, np. honor, poszanowanie drugiego człowieka, bezinteresowność.

 

Czy myślicie, że taka dydaktyka szkodzi poziomowi literackiemu opowiadania?

Komentarze

obserwuj

Dydaktyka nie szkodzi o ile nie jest nachalna i smrodliwa. 

Ja np. cytaty lubię choć raczej nie sięgam po ludzi, którymi dręczyli mnie w szkole. Źle mi się kojarzą, więc odstraszają od dalszego czytania...

Zapraszam na stronę autorską: www.facebook.com/LadyWrites - Anna Szumacher

Ja cytaty zastosowałam dotąd tylko w dwóch tekstach i w obydwu przypadkach były to fragmenty piosenek (klasyczna kołysanka i współczesny utwór). Do cytatów jako myśli przewodnich tekstów nic nie mam i uważam za fajny pomysł.

O, to może Norwid też odstraszał od czytania. :(

W cytacie łatwo przekazać myśl spajającą utwór, tak jak heroizm w codziennym życiu.

Frapuje mnie inny wątek – co to są tradycyjne wartości? A jakie wartości są nietradycyjne?

Nie ma jakiejś zasady, według której należy albo nie należy umieszczać cytatów przed opowiadaniem. Osobiście najbardziej lubię, jeśli taki cytat nawiązuje do tekstu w niekoniecznie bezpośredni, a bardziej przewrotny i nieoczywisty sposób, ale równie dobrze może być właśnie mottem utworu, czemu nie.

Jeśli chodzi o drugie pytanie, to chyba każdy tekst jest o czymś (o ile to nie jakaś eksperymentalna konwencja), więc to raczej naturalne, że można się w nim doszukiwać (elementów) uniwersalnego przekazu. Myślę, że dopóki to przesłanie wyrasta organicznie z samej historii, a nie na przykład z deklaracji bohaterów czy sposobu prowadzenia narracji, to też wszystko jest jak najbardziej w porządku. :)

Nowa Fantastyka