- publicystyka: Psalmodia

publicystyka:

Psalmodia

 

 

Recenzja "Psalmodii" Michała Krzywickiego

Opętanie – jest to główny temat najnowszej książki Michała Krzywickiego (autora powieści "Plagi tej ziemi"). Diabeł który opętał głównego bohatera – Florencjusza – nie jest diabłem jakiego znamy, sam przyznaje że jest wyjątkowy. Tak naprawdę trudno określić kto jest głównym bohaterem – może być nim diabeł, Florencjusz lub Dorge którego matka po zniszczeniu wioski zostaje "zaklęta" w kawałek drewna.

Czym jest tytułowa "Psalmodia"? Jest hymnem pochwalnym lub błagalnym do Boga. Wielu ludzi modli się poprzez psalmy. Jednak mieszkańcy Pomezanii mają szczególny cel. Niebo tej krainy geograficznej zostało przerwane przez rysę i co jakiś czas (przeważnie dzieje się to nad ranem) z nieba płynie pieśń. Ludzie zdają sobie sprawę że coś takiego może być tylko zapowiedzią końca świata.

Jestem zwolennikiem nietypowych tematów w literaturze, nie tylko fantastycznej. A takim właśnie jest temat opętania. Trudno znaleźć pozycję dokładniej opisującą dialogi diabeł-człowiek.

Bardzo podoba mi się również temat podróży w fantastyce. Lubię historie które opisują koleje losu podróżników. Dużym plusem tej książki jest również narracja pierwszoosobowa – czujemy się tak jakbyśmy stali obok każdego bohaterai i razem z nim przeżywali kolejne wydarzenia.

Nie lubię "słodzenia" charakterów postaci. Według mnie każdy bohater powinien mieć wady i zalety chociaż są powieści w których bohater musi być kryształowo zły lub kryształowo dobry. W "Psalmodii" autor ukazał Florencjusza jako człowieka złego ale tylko dlatego, że jest opętany. Można znaleźć również momenty w których jedna z głównych postaci myśli jak uwolnić się od złego wpływu nieczystych mocy. Drugim, dobrym bohaterem jest Dorge który jednak w końcu staje po stronie zła.

Kolejnym atutem tej książki jest historia. Głównym jej tematem są krucjaty – niedorzeczne walki, których celem nie jest nawracanie ludzi lecz ograbianie ich przez rycerzy z całego dobytku. Autor również opisuje wspaniałe budowle sakralne (przeważnie są to kościoły, katedry, ołtarze).

Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję – nie tylko ze względu na wspaniałą zabawę (jest bardzo intrygująca fabularnie) ale dlatego, że dzięki rozrywce możemy mamy szansę dowiedzieć się czegoś z historii (wiedza w Polsce z tego przedmiotu jest na prawdę słaba). Można znaleźć w niej wady, Michał Krzywicki nie jest doświadczonym autorem.

Dzięki szybkiej akcji, przerywanej niekiedy poprzez wewnętrzne dialogi bohaterów mamy szansę przeżyć tą powieść całym sobą. Warto ją przeczytać – każdy znajdzie w niej coś dla siebie od historii poprzez humor aż do opisów czynności codziennych.

 

 

Więcej informacji:

http://www.runa.pl/ksiazki/86-PSALMODIA.html

http://www.runa.pl/psalmodia.html

http://www.runa.pl/autorzy/34-Michal-Krzywicki.html

Komentarze

1) Z całej recenzji najgorzej wypadła środkowa część - ta, w której oceniasz powieść przez pryzmat tego, czego "jesteś zwolennikiem", co "bardzo ci się podoba", czego "nie lubisz". Trochę w tym za dużo odniesień do osobistych upodobań, a za mało do obiektywnej jakości książki.
2) Opętanie nie jest nietypowym tematem - było już przerabiane w literaturze i kinie wiele razy. W Polsce wystarczy wspomnieć "Matkę Joannę od Aniołów" Jarosława Iwaszkiewicza.
3) Skoro już piszesz o książce, że "można znaleźć w niej wady", wypadałoby tę myśl rozwinąć: jakie konkretnie one są?

JeRzy bardzo dziękuję za uwagi - na pewno w następnych tekstach zastosuję się do twoich wskazówek.
Co do opętania ja osobiście znam bardzo mało dzieł opisujących ten temat więc tak to określiłem.

Toteż fajne. Sama energia rzeczywiście emanuje "energią", ale najbardziej mój wzrok przyciagnął kwiat we włosach – tyle drobiażdżków. Bardzo piękna ta ozdoba!

"Czasem przypada nam rola gołębi, a czasem pomników." Hans Ch. Andersen ****************************************** 22.04.2016 r. zostałam babcią i jestem nią już na pełen etat.

niestety tutaj nie widać detali, dziękuję Ci bardzo (też najbardziej lubię ozdobę z tej grafiki ;))

Nowa Fantastyka