Informacje

06.07.18, g. 09:11

Pierwszy film o superbohaterze ma już ponad sto lat

Który superbohater jako pierwszy pojawił się na ekranach? Judex! Jest to postać nieco zapomniana, żeby nie powiedzieć – praktycznie anonimowa. Dlatego warto przyjrzeć jej się nieco bliżej.

 

Adam West wcielił się w Batmana w roku 1966. Wcześniej można było zobaczyć go w cotygodniowych odcinkach, emitowanych jeszcze w latach 40 XX wieku. Tak samo było choćby z Supermanem czy Kapitanem Ameryką. Mocno wyprzedził ich choćby Zorro, występujący już od roku 1920. 

 

Jeszcze wcześniej na wielkim ekranie można było zobaczyć superbohatera rodem z Francji. Był nim wspomniany na początku Judex. Jego podzielona na 12 epizodów przygoda po raz pierwszy ujrzała światło dziennie w 1916 roku. Sam film nakręcono dwa lata wcześniej, ale wojenna zawierucha znacznie opóźniła premierę.

 

Za wykreowanie postaci i wyreżyserowanie jej przygód odpowiadał Louis Feuillade, który na swoim koncie miał już wspominane także współcześnie obrazy Fantômas (1913) i Les Vampires (1915). Jego dotychczasowe dzieła gloryfikowały czarne charaktery, co często spotykało się z krytyką widzów. Stąd właśnie pomysł na wykreowanie bohatera nieco bardziej pozytywnego. 

 

 

Judex nie od razu wydaje się bowiem postacią jednoznacznie “dobrą”. Motorem napędowym protagonisty była zemsta na człowieku, który doprowadził do śmierci jego ojca. Dopiero później Judex – czyli sędzia – bierze się za czystki wśród kryminalistów.

 

Postać grana przez René Cresté pod wieloma względami przypominała choćby Batmana. Prawdziwe miano Judexa to Jacques de Tremeuse – nie miał on żadnych supermocy, ale zyskiwał przewagę nad przeciwnikami dzięki wymyślnym (jak na 1916 rok) gadżetom. Swoją tożsamość ukrywał przy pomocy czarnej peleryny i kapelusza. Jego sekretna kryjówka ukryta była w jaskini pod zamkiem. 

 

Film Louisa Feuillade okazał się ogromnym sukcesem, dlatego od razu rozpoczęto prace nad kontynuacją. Nowa misja Judexa ukazała się w 1918 roku – wszystkie jej kopie niestety zaginęły. Co ciekawe, przygody francuskiego superbohatera doczekały się aż dwóch remaków: w 1934 i 1963 roku. 

 

Więcej o najstarszym filmie superhero dowiecie się TUTAJ.

Nowa Fantastyka