Informacje

17.05.18, g. 13:30

Nowości na maj od Timof Comics

To właśnie dzisiaj rozpoczyna się Festiwal Komiksowa Warszawa, który ma miejsce na Stadionie Narodowym w Warszawie i będzie trwać do 20 maja. Z tej okazji Timof Comics przygotowało kilka ciekawych premier. Zainteresowani będą mogli dostać je w trakcie imprezy. Oferta jest na tyle zróżnicowana wizualnie i tematycznie, że warto poszukać czegoś dla siebie. W ramach Festiwalu pojawia się również polscy i zagraniczni autorzy, oto lista:

  • Katie Green (Lżejsza od swojego cienia);
  • Tony Sandoval (Futura Nostalgia);
  • JD Morvan, Severine Trefouel, David Evrard (Irena);
  • Tomasz Woroniak (Eden);
  • Krzysztof Gawronkiewicz i Michał Kalicki (Beneficio);
  • Berliac (Sad Boi, Asian Store Junkies).

Premiery

Katie Green, Lżejsza od swojego cienia

Fragment opisu: Jak większość dzieci Katie była wybredna. W milczeniu wysłuchiwała rodziców grożących, że niedokończone posiłki dostanie następnego dnia na śniadanie. Niezjedzone porcje ukrywała w swoim pokoju. Zdarza się, że przez nagromadzenie pewnych okoliczności normalne zachowanie przerodzi się w coś złowrogiego, coś zabójczego. Tak było w przypadku Katie. Katie Green na ponad 500 stronach opowiada o genezie swojej anoreksji, powolnym wychodzeniu z choroby, nadużyciach ze strony osób, które żerując na słabości chorego, dopuszczają się niewyobrażalnych czynów. Odkrywa przed czytelnikami swoje najintymniejsze sekrety, opowiada o lękach i problemach związanych z wchodzeniem w samodzielne życie. Lżejsza od swojego cienia to nie tylko rysunkowa historia choroby, walki z zaburzeniami odżywiania i powolnego dochodzenia do zdrowia. To zapis dojrzewania, zdobywania świadomości własnego ciała, zmagania się z własnymi ograniczeniami, odkrywania wewnętrznej siły.

Scenariusz i rysunki: Katie Green

Tłumaczenie: Kamila Kowerska

Cena: 110 zł

Format: 170x260

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 512

Druk/barwność: czarno-biały

Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli

Komiks nr 247

Wydanie: I

 

Tomasz Woroniak Eden

Fragment opisu: Pewnej wigilijnej nocy zwierzęta zaczynają gadać. I już nie przestają. Ludziom niespecjalnie się podoba, co mają do powiedzenia, a skutki nawiązania szczerej komunikacji okazują się dramatyczne.

Nie ma już wymówek, że skoro ktoś beczy albo miauczy, to pan tego nie rozumie. Nie ma usprawiedliwień, że jak ktoś muczy albo piszczy, to pani może zignorować. Karty zostają wyłożone na stół, a ludzie muszą sobie z tym poradzić. Tomek Woroniak nie grzmi, nie uprawia taniego kaznodziejstwa ani nie wymądrza się. Oferuje niezwykle mądry komiks, który powinien zmusić do myślenia i wpłynąć na weryfikację przyzwyczajeń. A przy okazji opowiada znakomitą, naładowaną emocjami historię obyczajową – najlepszą w komiksie polskim od czasów „Będziesz smażyć się w piekle” Prosiaka.

Scenariusz i rysunki: Tomasz Woroniak

Cena: 49 zł

Format: 165x240

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 232

Druk/barwność: czarno-biały

Zalecane dla odbiorcy: Wszyscy

Komiks nr 248

Wydanie: I

 

Krzysztof Gawronkiewicz, Michał Kalicki, Beneficio

Fragment opisu: „Beneficio” – to nie tylko nieistniejące miejsce, to historia, która w dobie łatwych pozornie podróży w najodleglejsze zakątki naszego globu, może przytrafić się każdemu. Ta poetycka powieść jest próbą udzielenia wymijającej odpowiedzi na kilka pytań związanych z zagadkami naszej rzeczywistości, nurtujących ambitniejszą, młodszą i starszą, młodzież. Kiedyś ludzkość nie przemieszczała się tak powszechnie jak dzisiaj. Mało kto opuszczał rodzinną wieś; tajemnicą było to, co za wzgórzem lub linią horyzontu. W zamian istniała jednak niemal nieograniczona przestrzeń na sztuczki kuglarzy, opowieści wędrownych świątkarzy, włosy Anny Csillag, badawcze spojrzenie Rasputina czy donośne rżenie człowieka konia, o którym wspominał Dino Buzzati. Dziś nie ma już tamtych koni i tamtych ludzi. Każdy może kupić samolotowy bilet i znaleźć się gdziekolwiek, bez większej świadomości gdzie jest i przede wszystkim po co tam poleciał. Alternatywnym celem podróży może być zatem każdy inny człowiek, ale tu także napotykamy na głucho brzmiące rozczarowanie powszechną unifikacją myśli, gestów i słów. Co zatem robić? Gdzie jechać? O tym właśnie jest ten album.

Scenariusz: Michał Kalicki

Rysunki i pomysł: Krzysztof Gawronkiewicz

Cena: 69 zł

Format: 148x210

Oprawa: twarda

Liczba stron: 136

Druk/barwność: kolorowy (96 str.) i czarno-biały (40 str.)

Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli

Komiks nr 249

Wydanie: I

 

Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël, David Evrard, Irena 3: Warszawa

Fragment opisu: W 1940 roku wojska nazistowskich Niemiec okupowały Polskę. Żydzi w Warszawie zostali zesłani do otoczonego murami getta. Każdy, kto próbuje uciec, jest zabijany bez ostrzeżenia; jedynymi, którzy mogą wjeżdżać do getta i wyjeżdżać z niego, są przedstawiciele Wydziału Opieki Społecznej. Wśród nich jest Irena Sendlerowa, która codziennie przywozi jedzenie, leki i wsparcie uwięzionym w tym piekle, cierpiącym z powodu chorób i niedożywienia. Irena jest wzorem odwagi: nie waha się przeciwstawić strażnikom, aby zrobić więcej, niż pozwalają okupanci. Zdecydowała się na to w dniu, gdy na łożu śmierci młoda matka powierza jej życie swego syna. Ten punkt zwrotny i następujące po nim wydarzenia sprawiają, że Irena angażuje się w ratowanie dzieci z getta. Aby to zrobić, musi być gotowa zaryzykować życie.

Scenariusz: Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël

Rysunki: David Evrard

Kolor: Walter

Tłumaczenie: Małgorzata Fangrat

Cena: 49 zł

Format: 235x315

Oprawa: twarda

Liczba stron: 68

Druk/barwność: kolorowy

Zalecane dla odbiorcy: Wszyscy

Komiks nr 250

Wydanie: I

 

Gipi S.

Opis: S. mówi, że nie ma nic lepszego niż wypłynąć w morze, nałowić ryb i ugotować je w kokpicie, a potem zapalić cygaro, i pić czerwone wino, i wylegiwać się w cieniu, i zasnąć. Gipi (wł. Gianni Pacinotti) – urodzony w 1963 roku w Pizie włoski rysownik i scenarzysta. Swoją karierę zaczął jako ilustrator i autor reklam. Tak naprawdę dopiero od 1992 roku regularnie realizował krótkie formy komiksowe, które publikował we włoskich czasopismach i magazynach. Wydana w 2004 roku przez Coconino Press, stałego wydawcę Gipiego we Włoszech, powieść graficzna Appunti per une Storia di Guerra doczekała się również francuskiej edycji i przyniosła autorowi pierwszy znaczący sukces – prestiżową nagrodę dla najlepszego komiksu roku na festiwalu w Angoulême. To wyróżnienie i uznanie na największym komiksowym rynku w Europie zwróciło na Gipiego uwagę wydawców z całego świata. W Polsce ukazały się do tej pory dwa jego komiksy: Sala prób i Ziemia swoich synów.

 

Scenariusz i rysunki: Gipi

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski

Cena: 69 zł

Format: 168x240

Oprawa: twarda

Liczba stron: 112

Druk/barwność: kolorowy

Zalecane dla odbiorcy: Wszyscy

Komiks nr 251

Wydanie: I

 

Tony Sandoval Futura nostalgia. Część 1

Fragment opisu:

"– Byłoby niesamowicie, gdyby do czegoś między nami doszło. Chodzilibyśmy razem, całowali się.

Chociaż później byłoby ciężko, kiedy byśmy zerwali.

Nie zniosłabym takiego smutku! To okropne!

– Hej! Uspokój się. Co ty pleciesz? Jeszcze go nie upolowałaś, a już mówisz o zerwaniu!"

Meksykański twórca Tony Sandoval przedstawia nam w swojej nowej serii kronikę dorastania, doprawioną wybuchowymi elementami fantastycznymi. 

 

Scenariusz i rysunki: Tony Sandoval

Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska

Cena: 42 zł

Format: 190x260

Oprawa: twarda

Liczba stron: 56

Druk/barwność: kolorowy

Zalecane dla odbiorcy: Wszyscy

Komiks nr 252

Wydanie: I

Nowa Fantastyka