- Hydepark: Panie, Panowie, Oficerowie!

Hydepark:

Panie, Panowie, Oficerowie!

Jednym z bohaterów mojego opowiadania jest policjant. Rzecz dzieje się w polskich realiach. Kreując postać policjanta Tomasza musiałem zajrzeć mu do jego służbowej legitymacji... Hmmm – podkomisarz – to brzmi literacko. Fajnie, tylko, aby policjant Tomasz uzyskał stopień oficerski musi odbębnić minimum 23 lata służby w Policji. (?!) Ile jest polskich seriali, w którym głównym bohaterem jest seksowny, młody OFICER policji? Mówiąc seksowny i młody mam na myśli +/– 30 lat, a nie coś koło pięćdziesiątki. (?!) Czy ja popełniłem gdzieś błąd w wyliczeniach (co prawda kierując się danymi z wikipedii)?

 

Na pewno niektórzy z Was pisali coś kiedyś o policjantach, żołnierzach etc.

 

Jak rozwiązać problem: młody, seksowny, ale jednocześnie z ciekawie brzmiącym stopniem?

 

Wiadomo, że w filmie, literaturze dopatrzeć się można takich "militarnych" przekłamań (całe mnóstwo!), co o tym sądzicie?

Komentarze

obserwuj

Mam wrażenie, że w polskich serialach to oficerem jest zwykle tylko "szef" (czyli ten starszy), a reszta bohaterów to młodziki zajmujące się obijaniem gęb, poscigami i strzelaniem.

 

Poza tym na pewno istnieją wyjątki od tej zasady i honorowe nadanie stopnie "za zasługi"

Sygnaturka chciałaby być obrazkiem, ale skoro nie może to będzie napisem

Napisz, że złapał Bin Ladena i za to dostał awans :P

 

A tak serio, to faktycznie ciekawa zagwostka? To może jednak obniżyć mu rangę?

Zaufaj Allahowi, ale przywiąż swojego wielbłąda.


"1. Mianowanie na kolejny wyższy stopień następuje stosownie do zajmowanego stanowiska służbowego oraz w zależności od opinii służbowej. Nadanie tego stopnia nie może jednak nastąpić wcześniej niż po przesłużeniu w dotychczasowym stopniu:

w korpusie szeregowych Policji w stopniu:

posterunkowego – 1 roku,

starszego posterunkowego – 1 roku;

w korpusie podoficerów Policji w stopniu:

sierżanta Policji – 2 lata,

starszego sierżanta Policji – 2 lata,

sierżanta sztabowego Policji – 2 lata;

w korpusie aspirantów Policji w stopniu:

młodszego aspiranta Policji – 3 lata,

aspiranta Policji – 3 lata,

starszego aspiranta Policji – 2 lata,

aspiranta sztabowego Policji – 4 lata;

w korpusie oficerów młodszych Policji w stopniu:

podkomisarza Policji – 3 lata,

komisarza Policji – 4 lata,

nadkomisarza Policji – 4 lata;

w korpusie oficerów starszych Policji:

podinspektora Policji – 3 lata,

młodszego inspektora Policji – 4 lata.",

Tu masz fragment ustawy o Policji , możesz sobie wyliczyć i wybrać taki stopień, jaki Ci dobrze brzmi ;)

Może poczytaj polskie kryminały i zobacz, jak tam jest to rozwiązane:) albo pooglądaj seriale, filmy np. oficer, pitbull, podobno calkiem przyzwoite. nie wszystko zawsze musi być zgodne z rzeczywistością, moim zdaniem jeśli przekłamanie jest wiarygodnie uzasadnione, to większość czytelników nie dostrzeże nieścisłości:) 

A, są jeszcze szkoły aspirantów, oficerskie, które, jak się je ukończy, pozwalają przeskakiwać w hierarchii, stopień za zasługi, jak zauważył Snow... ;)
Masz pole manewru.

     Dość szybko w policji można osiągnąć pierwszy stopień ofcierski, a niekiedy bardzo szybko. Ciekawe, że osoby, mające w momencie przyjęcia do Policji ukończone studia wyżze i legitymujące  isię tytułem naukowym magistra, mają nadal duży handicap. Zakladając, ze po zrobieniu magisterium, mając, powiedzmy, dwadzieścia pięć lat życia,  ktoś wstępuje do Policji, wcale nie jest wykluczone, że w wielu trzydziestu lat prezydent RP nada mu pierwszy stopień oficerski. W opowiadniu bohater śmiało  może byc trzydziestoletnim podkomisarzem. Tylko - jednocześnie magistrem, absolwentem jakiejś cywilnej uczelni. 

     Znam takie przypadki.

     Nie jest tak, że trzeba przejść po kolei caą hierarchię stopni, aby dobić się podkomisarza.   

A jak to wygląda ustawowo? A tak, jak stanowi ustawa o Policji.

Art. 48. 1. Na stopnie policyjne w korpusie szeregowych Policji mianuje przełożony, o którym mowa w art. 32 ust. 1. Na stopień posterunkowego mianuje się z dniem mianowania na stanowisko służbowe.
2. Na stopnie policyjne w korpusach podoficerów i aspirantów Policji, a także na stopnie komisarza i nadkomisarza Policji, mianuje przełożony, o którym mowa w art. 32 ust. 1, z wyjątkiem komendanta powiatowego (miejskiego, rejonowego) Policji.
3. Na pierwszy stopień oficerski, z zastrzeżeniem art. 56 ust. 3, oraz na stopnie generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji mianuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Na pozostałe stopnie oficerskie, z zastrzeżeniem ust. 2, mianuje Komendant Główny Policji.
Art. 49. 1. Na pierwszy stopień policyjny w korpusie podoficerów Policji może być mianowany policjant, który spełnia warunki określone w art. 25 ust. 1 lub 2, ukończył szkolenie zawodowe podstawowe i został mianowany lub powołany na stanowisko, dla którego został określony stopień w korpusach podoficerów, aspirantów lub oficerów Policji.
2. Na pierwszy stopień policyjny w korpusie aspirantów Policji może być mianowany podoficer Policji, który spełnia warunki określone w art. 25 ust. 1 i został mianowany lub powołany na stanowisko, dla którego został określony stopień w korpusach aspirantów lub oficerów Policji.
Art. 50. Na pierwszy stopień policyjny w korpusie oficerów młodszych Policji może być mianowany policjant, który spełnia warunki określone w art. 25 ust. 1, ukończył studia w Wyższej Szkole Policji lub szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych, został mianowany lub powołany na stanowisko, dla którego został określony stopień w korpusie oficerów Policji, i złożył egzamin oficerski.
Art. 51. (uchylony).

@ April - właśnie o tych dobrych serialach mówię: W "Oficerze" Kruszon ma stopień podkomisarza. Czyli musiałby wysłużyć 20 lat, jak wstąpił do policji to powiedzmy miał ze 22 lata to daje w sumie 44 wiosen życia. Borys Szyc (grający Kruszona) w momencie premierowej emisji serialu miał 27 lat i na mniej więcej tyle wyglądała jego postać. To samo Bromski z "Komisarz Alex" - Jakub Wesołowski (27 lat). "Kryminalni". Wymieniać można sporo. Ja też chcę 30 latka z fajnym tytułem. 27 lat to najwyżej starszy sierżant. Mi się sierżant to z Garsiją kojarzy ;) "Starszy sierżant Kowalski! Proszę otworzyć drzwi!" - jakoś mnie nie przekonuje... w ogóle jeśli chodzi o telewizję to o sierżantach się nie słyszy. Tylko posternunkowi, aspiranci, komisarze, inspektorzy... "Gdzie sie podziały prawo i sprawiedliwość"?

@RogerRedeye Konkretnie kreuje takiego typa:

Wiek około trzydziestki. Zwyczajny, niewyróżniający się policjant. Taki co jeździ na patrol i na interwencję do bijących się małżonków. Kilka lat pracował w służbach prewencyjnych (pałował kiboli). Chodził sobie po pracy na piwko do pub'u i żalił się barmanowi na słaby stan techniczny pojazdów i sprzętu polskiej policji. (Taki koleś żyje, bo ja byłem tym barmanem. Pub już nie istnieje, a on sam przeprowadził się do innego miasta. Jego postać zainspirowała mnie po latach do kreacji bohatera opowiadania). Jaki on mógł mieć stopień?

 

Jakiś podoficer chyba byłby odpowiedni. 

Do prewencji trafiają ci, którzy nie nadają się nigdzie indziej, albo bali się służby wojskowej i odrabiali w policji. Ktoś taki wyżej dupy nie podskoczy, tym bardziej na stopień oficerski.

Przy okazji, lepiej popracuj nad apostrofami teraz, niż potem ma Ci je ktoś wytknąć w tekście.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

@brajt Do czego konkretnie pijesz, bo nie mogę wyłapać...

Polskie apostrofy są dolne i górne, a ty używasz angielskich ;)

Zapraszam na stronę autorską: www.facebook.com/LadyWrites - Anna Szumacher

Apostrof to apostrof = kreseczka w górnym indeksie. Ewentualnie może chodzić o cudzysłów. Używam SHIFT + drugi klawisz na lewo od "L". Edytor powinien załatwić sprawę ;) Miałbym zrobić ,,tak''? Bo inaczej się chyba nie da ręcznie. 

Brajtowi chodzi raczej o apostrofę - (za wikipedią):   (gr. apostrophé – zwrot) – składniowa figura retoryczna, charakteryzująca się bezpośrednim zwrotem do osoby, bóstwa, idei, wydarzenia, pojęcia lub przedmiotu (dochodzi wówczas do personifikacji adresata wypowiedzi). W mowie potocznej apostrofa to każda część zdania rozpoczynająca się wołaczem lub mianownikiem w funkcji wołacza. Bywa wykorzystywana w mowach okolicznościowych, przemówieniach itd.

Apostrof to apostrof i o nie mi konkretnie chodzi. A piję do wspomnianego przez Ciebie pub'u.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Nowa Fantastyka