- Hydepark: Literatura dot. uzbrojenia z różnych epok.

Hydepark:

Literatura dot. uzbrojenia z różnych epok.

Zwracam się do Was o pomoc w zdobywaniu wiedzy potrzebnej do napisania opowiadania.

 

Czy możecie polecić jakieś publikacje dotyczące uzbrojenia i życia wojów, czy też zbrojnych. Interesuje mnie okres od wczesnego średniowiecza do końca wieku XVII. (Szczególnie potrzebuję informacji o uzbrojeniu i życiu codziennym najemników szwajcarskich.)

 

Tylko proszę bez googlowania i podawania tytułów niesprawdzonych.

 

Nie znalazłem podobnego tematu, jeśli jest proszę o link. Pozdrawiam!

Komentarze

obserwuj

A cóż masz przeciwko googlowi? No dobra, podrzucę kilka tytułów. Zaznaczam jednak, że są stricte o militariach.
1. "Ilustrowana historia uzbrojenia", Chuck Wills, wyd. bellona 2006
2. "Broń i zbroje", seria "Patrzę. Podziwiam. Poznaję", Michele Byam, wyd. DK 1995
3. Bellona wydała też coś w podobnym guście. "Szable świata", jeśli dobrze pamiętam, ale dawno tego w rękach nie miałem (była pożyczona)

Te trzy książki są ze zdjęciami i charakterystyką poszczególnych broni. Nie tylko średniowiecznej, ale 2/3 czy połowa to spokojnie te z tego okresu. A jeśli chodzi o informacje o Szwajcarskich najemnikach - słuchaj, google naprawdę nie boli, takich szczegółów niekoniecznie powinienneś szukać w książkach, ale może na jakimś forum historycznych, tam jest bardziej prawdopodobne, że znajdą się jacyś znawcy.

Pozdrawiam

LK

Pojęcie "  najemnicy szwajcarscy" jest szerokie. I niejasne. Okres od wczesnego średniowecza do końca XVII wieku to w Europie co najmniej dwie epoki w historii prowadzenia wojen, uzbrojenia i taktyki dzialania ( od oszczepów, łuków i kolczug poprzez zbroje plytowe do muszkietów lontowych i zarzucenia cięzkiego uzbrojenia ochronnego: od tworzenia się rycerstwa do wojsk zaciężnych, a w międzyczasie powstania szlachty ). Musisz sprecyzowac, o co idzie.

@Lord Kovir - dzięki, na pewno skorzystam. Nie mam alergii na google, ale sam potrafię skorzystać ;)

@RogerRedeye - Co do historii wojskowości, to temat jest zaiste szeroki, a podany zakres czasowy duży. W temacie Szwajcarii: Najbardziej interesuje mnie okres wojen kantonów z Habsburgami - wiek XIV. Aczkolwiek jeśli istnieje jakieś opracowanie przekrojowe to nie wzgardzę ;) Kantony Szwajcarii nie podlegały takim procesom jak reszta Europy i historia zarówno wojskowości jak i podziałów społecznych jest zasadniczo rożna od tej jaką znamy na przykładzie niemal całej reszty kontynentu.

Udało mi sie dostać przedruk książki pt.: "Historya Piechoty Polskiej" K. Górski, jeśli ktoś zgłębia temat wojsk polskich, to mogę polecić.

O, jak wojsko polskie też może być, to dodam do listy jeszcze "Szymona Kobylińskiego Gawędy o broni i mundurze". Ale nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Pod pojęciem "najemnicy szwajcarscy" nie masz na myśli Gwardii Papieskiej, tak?
Pytam, bo po prostu nigdy nie słyszałem, żeby Szwajcarzy byli najemnikami (co oczywiście nie znaczy, że nie byli) ;)

Nie, nie mam na myśli Gwardii Papieskiej - swoją drogą Szwajcarzy własnie dlatego służą papieżom, że jako najemnicy okryli się wielką sławą i byli dawniej uważani nie tylko za najemników najlepszych na świecie ale również najemników wiernych dośmierci (sic!).

Chyba najlepszą pracą dotyczącą uzbrojenia, i to obejmującą wymieniony okres, jest praca prof. Zdzisława Żygulskiego " Broń w dawnej Polsce na tle uzbrojenia Europy i Bliskiego Wschodu". To jest naprawdę bardzo poważna i rozlegla praca naukowa.  Były dwa wydanie papierowe, w 1975 i 1982 r.
Chyba obecnie jest do kupienia jako e-book. 
Autor skupia się na broni uzywanej w Polsce, ale w kazdym rozdziale są wydorębnione opisy i  odniesienia do uzbrojenia w danym okresie w Europie Zachodzniej i na bliskim Wschodzie.
Tylko że to jest naprawdę spore. Duże, grube tomisko - z mnóstwem zdjęć, rysunków i opisów. Poleczam.

BTW, jeśli jeszcze ktoś to czyta, to ostatnio na wyprzedaży w matrasie natknąłem się na jedną książkę w przecenie do 15 z 57. "Nowożytni Najemnicy", no coś w sam raz dla ciebie, IPPI. Poszukałem trochę i jest też "Średniowieczni Najemnicy". Wrzucę linki, może Cię to zainteresuje. Przejrzałem tak dosyć pobieżnie, ale wydaje się porządne. 
Średniowieczni 
Nowożytni 

Pozdrawiam 

LK


Dzięki. Śledzę temat ;) - też natknąłem się na  książkę "Nowożytni Najemnicy" W. Urbana, lecz zbyt droga dla mnie była, moze rzeczywiście zerknę czy jakiejś przeceny nie ma.

Nowa Fantastyka