- Hydepark: PROŚBA !!

Hydepark:

książki

PROŚBA !!

 

Mam prośbę do wszystkich forumowiczów: czy znacie jakieś książki, w których aż roi się od motywów onirycznych czyli snów, marzeń sennych? Przede mną matura ustna a temat dotyczy właśnie motywów onirycznych.

Mam już Sklepy Cynamonowe Schulza, Dziady cz. III, Alicje w Krainie Czarów i wacham się na Procesem Kafki.

 

Im bardziej dziwne historie, tym lepiej.

 

Proszę o wszelkie propozycje!

 

Komentarze

obserwuj

Sandman przede wszystkim, wprawdzie nie książka tylko komiks, ale pal to licho, bo to w tym temacie najważniejsze dzieło. Genialne są "Sny Einsteina" Alana Lightmana, no i jest nieco zapomniane "Sylvie and Bruno" Lewisa Carrola, nie tak dobre jak Alicja, ale ciekawe, szczególnie to jak prawdziwy świat i senny się przenikają. Nie jestem tylko pewien, czy to ostatnie kiedykolwiek wydano po polsku.

To się nie waCHaj ;) Z książek mogę polecić np. to:   http://lubimyczytac.pl/ksiazki/t/oniryzm   Natomiast jeśli mieszczą się w twojej kategorii filmy, to polecam ci Spirited Away. Wprawdzie anime, ale cudne.

Nie odkładaj nig­dy do jut­ra te­go, co możesz wy­pić dzisiaj (JT)

,,Królowa niewidzialnych jeźdźców'':)

“A lesson without pain is meaningless. That's because no one can gain without sacrificing something. But by enduring that pain and overcoming it, he shall obtain a powerful, unmatched heart. A fullmetal heart.”

Lunatyczna kraina – Mia Couto, polecam :)

Jak interesują Ciebie też opowiadania, to "A jeśli to ja jestem Bogiem" Ziemiańskiego.

A czy androidy śnią o elektrycznych owcach?

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Spirited Away to prawdziwa perełka. Ja bym prędzej polecił "Przez ciemne zwierciadło" albo "Ubika" jesli juz Dicka proponować.  Ale moim zdaniem najbardziej adekwatny jest "Wurt" Jeffa Noona. 

"I needed to believe in something"

Poleciłbym "Gdybym ci kiedyś powiedziała" Judy Budnitz.

„Widzę, że popełnił pan trzy błędy ortograficzne” – markiz Favras po otrzymaniu wyroku skazującego go na śmierć, 1790

Warto sięgnąć też do klasyki– "Sen nocy letniej" Szeksipra jest chyba najpopularniejszy.

Nie żeby się roiło, ale sny są dość ważnym elementem fabuły w "Smoczym tronie" Tada Williamsa – bohater ma w snach różne wizje i nie wie, czy powinien się nimi kierować, czy nie (z czego potem wynikają rozmaite zdarzenia).

"Akademia Pana Kleksa" oraz "Nagi Lunch". W obu książkach masz świetny przykład snów jako narkotycznych wizji, które wpływają na życie bohaterów.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

A jeszcze mogą być "Blizny" naszego portalowego kolegi koik80, choć nie jest to jeszcze uznana, klasyczna literatura

"Czasem przypada nam rola gołębi, a czasem pomników." Hans Ch. Andersen ****************************************** 22.04.2016 r. zostałam babcią i jestem nią już na pełen etat.

Myślę, że "W krainie kota" Terakowskiej się łapie.

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

Zauważyłem, że polecano tutaj anime "Spirited Away", więc postanawiam dorzucić anime "Paprika". Tak bardziej dla poznania dziwnej i jednocześnie ciekawej historii, bo nie wiem jak w Twoim temacie maturalnym wygląda kwestia filmów (jak film o snach, to wciska się jeszcze przykładowo "Incepcja" i kilka innych tytułów).

Nowa Fantastyka