- Hydepark: WSZ: KONKURS - ŻEBY "FICTION" BYŁO "SCIENCE"!

Hydepark:

konkursy

WSZ: KONKURS - ŻEBY "FICTION" BYŁO "SCIENCE"!

Moi Drodzy!

 

Wychodząc naprzeciw głosom tych, którzy chcieliby poczytać SF w wersji klasycznej, opartej na nauce, a także inaugurując uroczyście WAKACYJNĄ STREFĘ ZABAWOWĄ (WSZ), proponuję kolejną zabawę – prosty i przyjemny KONKURS:

 

ŻEBY "FICTION" BYŁO "SCIENCE"!

Dla ułatwienia proponuję tematy z artykułu "12 wydarzeń, które mogą zmienić wszystko", którego obszerny fragment dostępny jest pod adresem http://www.swiatnauki.pl/swiat_nauki.php?id=8

 

 

Regulamin zabawy.

 

 

  1. Wybierz jeden z problemów opisanych w artykule (pełna wersja artykułu dostępna w lipcowym numerze "Świata Nauki").2. Napisz opowiadanie o objętości 7000-20000 znaków w stylu klasycznego SF i zamieść na stronie do 18.07.

     

    z dopiskiem (konkurs SF).

  2. UWAGA! WAŻNE! Jury tego KONKURSU stanowią wszyscy zalogowani użytkownicy. Każdy może ocenić opowiadanie konkursowe, klikając stosowną ocenę i oddając tym samym swój głos przekładający się na konkretną liczbę punktów.
  3. Troje autorów, którzy do 25.07. br. zbiorą największą liczbę punktów, otrzyma od redakcji "NF" nagrody książkowe.

 

UWAGA! UWAGA!

DODATKOWO KONKURS DLA OCENIAJĄCYCH – NA NAJLEPSZY KOMENTARZ!

Najlepszy, najsensowniejszy, najciekawszy komentarz zamieszczony pod dowolnym opowiadaniem konkursowym także zostanie nagrodzony!

 

3... 2... 1... 0... Start! :)

Komentarze

obserwuj

Drodzy Autorzy, dajcie z siebie wszystko.
Wielbiciele old-schoolu czekają. :)

Wszystko..... jak to łatwo powiedzieć..... :)

Niestety, czasami zrobić też jest łatwo :p

Najtrudniej dobre opowiadanie napisać. Na niebłahy temat. ;)

czy żeby uniknąć podejrzeń o kryptonagabywanie czy jak to nazwać (zmuszanie do kupienia miesięcznika) nie powinno się tu wpisać owych 12 tematów? inna sprawa, że warto czasem poczytać coś, czemu bliżej do S, niż do F ( mam na myśli całe czasopismo, nie zaś rzeczony artykuł, który raczej mocno trąci F)

Ten konkurs wydaje się stwarzać największe trudności przed potencjalnymi autorami. Ciekawe ilu autorów odważy się coś napisać?

2, kto da więcej?

malkontis, nikt nie musi niczego kupować. Wystarczy przejrzeć pismo w empiku lub lokalnej bibliotece. Czasu na to jest dość. Można też wręcz skorzystać z tych tematów-podpowiedzi, jakie są na stronie "Świata Nauki" - tam jest naprawdę spory kawałek artykułu. Ten konkurs ma przede wszystkim rozbudzić wyobraźnię autorów, o jakich upominali się na tej stronie m.in. Kali czy AdamKB. Pomysł na skorzystanie ze "świata Nauki" przyszedł mi do głowy spontanicznie, gdy zobaczyłem okładkę najnowszego "ŚN" - to aż się prosiło o potraktowanie jako pretekst dla opowiadań SF. Poza tym - jak chcemy mieć dobre, mocne SF (z naciskiem na S), to po jakie pisma mamy sięgać, by znaleźć inspirację? Po "Przekrój"? :)

Kali, tak, ten konkurs wymaga czegoś więcej niż napisania, jak to "Dziki Troll wpadł do karczmy i toporem wymachiwał, aż go dzielny woj Podkijaszczy bez łeb toporkiem ściobnął". Ten konkurs jednak nie tylko wymaga, ale też podpowiada i - co najważniejsze - stwarza możliwość wypowiedzenia się przez tych autorów, którzy na fantastyka.pl może do tej pory się nie widzieli. Oczywiście fajnie też będzie, jak starzy bywalcy zawalczą z tematami. Mam nadzieję, że akcja rozwijac się będzie brawurowo i że komentatorzy także się wykażą. :)

Pozdrówka. 

A czy nie pojawią się znowu wątpliwości związane z wystawianiem ocen? Wszak te będą anonimowe.

Jeśli mogę coś zasugerować... Niech będą trzy oceny. Wspólna ocena Redakcji, wspólna ocena Loży i ocena Czytelników. Każda z cząstkowych będzie liczona z średniej arytmetycznej. Potem trzy cząstkowe policzyć w jedną:
a) przez średnią arytmetyczną
b) przez średnią ważoną, w której Loża i Czytelnicy mają wagę 1, a Redakcja 1,5.

Taki pomysł :)

Popieram pomysł o średnich. Średnie są cool. tak, jak rytm, tylko bardziej.

Raczej średnia warzona przy piwie, ofc

Powiem tak. Niech się pojawią opowiadania, a my wtedy wszyscy razem zastanowimy się tutaj, jak nagradzać i kogo. Głównie jednak chodziłoby o to, by interakcja w tym konkursie istniała na styku dobre opowiadanie użytkownika - dobry komentarz innego użytkownika. Dobry w sensie - rzeczowy. Od strony redakcyjnej istnieje w tym wypadku moderacja delikatna, niemal niewidzialna. Jeśli będą potrzebne inne rodzaje moderacji - dogadamy się. :)
Pozdrówka. 

Jeszcze jedno. Anonimowość ocen jest pozorna. Przecież informatyk w "NF" może sprawdzić, kot z oceną "zaszalał". W plikach nic nie ginie. Ale w ogóle nie biorę tego pod uwagę, bo wiem, że mam do czynienia z ludźmi poważnymi, którzy wszelkie nieprawidłowości od razu odkryją i zasygnalizują. Tak więc nie bójmy się, ze nagroda wpadnie w niepowołane ręce. Nie ma takiej opcji. Nie przy takich użytkownikach, ja Wy. :)

*kto, a nie "kot". 

moze jednak podasz założenia do konkursu bez odwoływania sie do "swiata wiedzy'?

Założenie jest jedno fundamentalne: ma być to SF, w miarę twarde SF. Ma mocno stać na gruncie nauki. Problem powinien być aktualny, jak te 12 ze "Świata Nauki". Ale jak ktoś napisze o problemie innym, ale napisze dobrze i ludziom spodoba się to ujęcie i to jego SF - też będzie dobrze. Chodzi o to, by to nie było fantasy, ale SF. :)

czy ten opek łapie sie do SF? Bo moge zmienic jeszcze w tytule :)

moFFis, to Ty musisz wiedzieć, czy napisałeś SF czy nie. Przeczytaj, pomyśl, decyduj. :)

oki, jest o klonowaniu, więc się nadaje. Pytanie, czy się spodoba, ale to inna, nie z tej ziemi, bajka :)

Super! Zatem jest pierwsze opowiadanie w tym konkursie. Świetnie! :))

Jakub napisał: upominali się na tej stronie m.in. Kali czy AdamKB.
Joke mode on --- to propozycja czy coś gorszego? --- joke mode off

AdamKB, wyszedłem naprzeciw oczekiwaniom wyrażonym w wątku poświeconym znikomej liczbie tekstów stricte SF. Zgadzam się, że jest takich tekstów niewiele i chciałem jakoś zareagować. A teraz czekam na odzew autorów z tej strony. :)
Pozdrawiam.

joke mode on --- no to chyba jest to coś gorszego... --- joke mode off
Przeczytałem artykuliki ze Świata Nauki. Ich jednoczesną wadą i zaletą jest zwięzłość w prezentacjach problemów.

AdamKB, chciałem tylko, żeby były jakieś problemy. Nie chodziło o "Świat Nauki", lecz o zasugerowanie tutejszym autorom innej tematyki - klasycznego SF. To, co jest w artykule w "ŚN", to pretekst.

Ależ tak, zrozumiałe samo przez się. "ŚN" praktycznie nie ma nic do rzeczy, zestawienie mogłoby pojawić się w dowolnym, byle porównywalnie poważnym i rzetelnym periodyku. Same zaś prezentacje nie mogą być sążnistymi elaboratami. To sygnały i tak je traktuję. Podobnie doceniam sięgnięcie do nich --- mówią o sprawach ciekawych oraz istotnych. Czy rozwiązanie każdego z przedstawionych problemów będzie miało jednakowo wielki wpływ na dalsze dzieje ludzkości? Już próba odpowiedzi na to pytanie zmusza do zastanowienia --- co może stać się trzynastym tematem.

To też by było dobre.

Akurat kilka dni temu zupełnie przypadkowo kupiłem te pismo :) Dodam, że skusił mnie właśnie napis na okładce "12 wydarzeń, które mogą zmienić wszystko" :P

Apropo zbierania informacji, w książce A. Zimniaka "Jak nie zginie ludzkość" jest cała masa ciekawych pomysłów do typowego opka SF.

Sorka za spam.

Żaden spam. Trzeba dawać takie informacje. :))

Chciałbym zapytać o górny limit znaków. Czy jest bardzo nieprzekraczalny? Bo te 20000 to mniej niż 10 stron, czyli opowiadanko, nie opowiadanie...

Limit znaków można przekroczyć. Jeśli tekst wciągnie, nikt nie będzie żałował kilku dodatkowo przeczytanych stron. :)

Dziękuję :)

Czy jeżeli swoje opowiadanie zamieszczę jutro, będzie jeszcze mogło wziąć udział w konkursie? Nie zdążę skończyć przed 18.

o to samo chcialem pytać, wkleje, najwyżej :P

Dobra. W drodze wyjątku, rzutem na taśmę, niech będzie. Ale to termin os-ta-tecz-ny. :)
Pozdrówka.

1) Czy jest gdzieś lista opowiadań konkursowych?
2) Przyznajemy oceny czy punkty? Jak to będzie liczone? Tak tradycyjnie czy jakos inaczej?

Właśnie mogła by się tworzyć jakaś lista tych prac, ale obawiam się malkontis, że pozostaje nam przeszukać ostatnie 3 zakładki w "opowiadaniach".

A konkretnie 10

Tym bardziej, że to Wy, użytkownicy jesteście tym razem jurorami i to od Was zależy, kto wygra. :)
No i jest jeszcze konkurs na komentarz - też może być ciekawie. :)) 

Nawołuję do sprecyzowania reguł gry, bo już tam kosiarz kosi nieskomentowanymi głosami... Punkty czy średnia ocen? :) Może skomentowane punkty? Podpisane? Co z opowiadaniem suzej? Będzie ? było ? Coś?

"Troje autorów, którzy do 25.07. br. zbiorą największą liczbę punktów"
Jak mniemam z ocen... tym bardziej, że autor może dostać 6 od siebie i 1 od jakiegoś nudzącego się newbie, a kto inny może nie być oceniony w ogóle. To kiepski pomysł. Niech rozstrzyga redakcja biorąc pod uwagę zdanie loży i reszty użytkowników.

Jak uznam, że jest zamęt, zrobię podsumowanie z pomocą Loży NF. Liczę jednak, że tak czy inaczej opowiadania będą komentowane i oceniane.  
Pozdrówka.  

Nowa Fantastyka