- Hydepark: Nocna rewolucja, czyli jak (nie) zostałem bibliotekarzem

Hydepark:

strona

Nocna rewolucja, czyli jak (nie) zostałem bibliotekarzem

Jak pewnie zauważycie, na stronie miała miejsce nocna rewolucja w postaci pojawienia się długo zapowiadanej biblioteki. Będzie to docelowo dział, do którego przeciętny internetowy żuczek ma zaglądać wchodząc na stronę w poszukiwaniu opowiadań. Stąd jej obecność w głównej zakładce opowiadania. Stopniowo będą też dodawane specjalne bajery dostępne tylko dla tekstów bibliotecznych.

 

Założenia (ustalone autokratycznie, można się zgodzić lub sprzeciwić w komentarzach) były następujące:

 

1. Biblioteka nie ma zastępować ani dublować piórek (nie służy do wybierania najlepszych opowiadań).

2. Biblioteka ma odsiać dobre (czyli zdatne do spożycia) teksty od całej reszty.

3. Biblioteka ma działać możliwie szybko, bez czekania na koniec miesiąca.

4. Biblioteka ma przyjmować mniej więcej 30 tekstów w miesiącu (nie licząc archiwaliów), tak aby coś się w niej działo i warto było do niej zaglądać.

5. Biblioteka ma nie przysparzać (zbyt dużo) dodatkowej roboty Loży, która i tak ma co robić.

 

W związku z tym zasady (ustalone równie autokratycznie) są takie:

 

1. Tekst nowy (lub wyedytowany stary, który nie jest już w archiwum) trafia do poczekalni, czyli tekstowego śmietnika znanego ze starej strony.

2. Bibliotekarze którzy chcą, aby dany tekst trafił do biblioteki, głosują w odpowiednim miejscu.

3. Po zebraniu pięciu głosów (wybrane na oko, wyjdzie w praniu czy to się sprawdza), ktoś z Loży lub Redakcji zatwierdza wybór (może być jednocześnie jedną z tych pięciu osób) i tekst trafia do biblioteki.

4. Jak mistrzowi Loży lub Redakcji tekst nie pasuje, to go zostawia w spokoju. Prędzej czy później znajdzie się ktoś inny, kto tekst przyklepie, albo nikt się nie znajdzie i trudno, widocznie z tekstem coś jest nie tak.

5. Członkowie Loży i Redakcji mogą dowolnie głosować, może być nawet całych pięć głosów od nich, byle cyfry się zgadzały.

 

Proste, prawda? Tylko kim u diabła są Bibliotekarze? Status Bibliotekarza ma każdy członek Loży i Redakcji, ale także piórkowicz. Wychodzę z założenia, że skoro Loża uznała Autora za zdolnego do napisania bardzo dobrego tekstu, to taki Autor potrafi rozpoznać tekst przynajmniej przyzwoity.

Oczywiście nikt nie ma obowiązku się udzielać i głosować na teksty. To jest przywilej, z którego można, ale nie trzeba korzystać.

To daje nam listę ponad 70 bibliotekarzy obecnie aktywnych na nowej stronie. 5 z nich jest w stanie przeczytać dany tekst i kliknąć w odpowiednim miejscu na tyle szybko, żeby biblioteka miała sens.

 

Co nam pozostało? Kryteria, według których oceniamy, czy tekst nadaje się do biblioteki. Oto one:

 

1. Opowiadanie stanowi skończoną całość.

2. Opowiadanie nie jest drabblem.

3. Opowiadanie ma porządnie wyglądający tytuł.

4. Opowiadanie jest otagowane.

5. Przedmowa jest w miejscu przedmowy, a u góry tekstu nie jest powtórzony tytuł etc.

6. Opowiadanie jest poprawnie napisane, bez błędów ortograficznych i rażących usterek językowych.

7. Opowiadanie wygląda schludnie, ma sensowny podział na akapity etc.

8. Opowiadanie ma ręce i nogi. Nie musi być bardzo dobre, ale jest wystarczająco ciekawe, aby nie żałować spędzonego przy nim czasu. Widać, że autor miał pomysł i wiedział, jak go zrealizować.

9. Autorem opowiadania nie jest beryl.

 

Na liście opowiadań zaszło parę zmian. Przede wszystkim można wybrać teksty wszystkie, z samej biblioteki, z samej poczekalni lub same zgłoszone do biblioteki, czyli posiadające choć jedną nominację. Dodatkowo można je sortować według ilości nominacji (głosy).

Liczbę nominacji widać na liście opowiadań obok ilości komentarzy. Pewnie wcisnę ją jeszcze na podstronie opowiadania, bo obecnie widzą ją tam tylko Bibliotekarze.

Bibliotekarze mogą sortować teksty według czasu ostatniego głosu oraz mają link pod ikonką książki bezpośrednio do listy zgłoszonych sortowanej wg czasu.

Jak ktoś ma przyzwyczajenie sprzed czasów bibliotecznych i nie pasuje mu główny link menu przenoszący do biblioteki, można to już zmienić w profilu. Standardowo pozostanie ustawienie biblioteka.

 

Ilością punktów przy opowiadaniach bibliotecznych się nie przejmujcie. To już zupełnie inna historia, możliwe, że jutro to zniknie.

 

Każde stare piórko po wyedytowaniu z miejsca trafia do biblioteki.

 

Poniżej księga skarg i zażaleń. :)

Komentarze

obserwuj

To co, to ja nie jestem bibliotekarzem? Skandal! Wywalić mi tę bibliotekę!

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Cóż, ciekawy pomysł, tylko czy wtedy "gorsze" opowiadania nie będą zaniedbywane?

Mee!

Chyba nie wszystko zrozumiałam (ale przeczytam jeszcze ze trzy razy i będzie dobrze:)), ale i tak mi się podoba!

Tylko stare teksty będą wymagały chyba od użytkowników pewnej mobilizacji. Ja się spróbuję zmobilizować. :)

Zupełnie nie rozumiem dlaczego punkt 9 jest skreślony ;)

Zapraszam na stronę autorską: www.facebook.com/LadyWrites - Anna Szumacher

Ja również, ten punkt 9 to jakaś machinacja i układy! :)

Zobaczymy, jak w praniu wyjdzie z biblioteką. :)

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Po naciśnięciu na 'zagłosuj' nic się nie dzieje :( jako obiekt testów wybrałem opowiadanie testowe brajta.

Hm, potwierdzam. Spróbowałam z "Absolutnym" Prosiaczka i lipa.

A dlaczego drabble nie mogą trafiać do biblioteki?

Edit: Aha, czy można głosować na własne opowiadanie? Przycisk jest, ale wydaje mi się, że nie powinno go być. Ale jeśli jest, tylko nie działa, to w porządku.

Babska logika rządzi!

Ja się wypowiem, jak potestuję, ale abstrakcyjnie rzecz biorąc zasady wyglądają na dobre (pomijając, rzecz jasna, punkt 9).

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

I ja bym jeszcze sugerowała, żeby w profilu dało się wyłączyć "bibliotekę" jako domyślne sortowanie opowiadań.

Babska logika rządzi!

I jeszcze pomysł racjonalizatorski: czy można tak zrobić, żeby, jeśli wśród pięciu głosów jest lożowski lub redaktorski, tekst trafiał do biblioteki z automatu? Wydaje mi się, że tak będzie szybciej i odejmie się Loży (nie oszukujmy się) trochę klikania. A skoro ktoś był na tak, to chyba można założyć, że poprze własną decyzję.

Babska logika rządzi!

Prawda, polać jej.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Obudzony już jestem, więc tak... tuż przed udaniem się do snu jeszcze na szybko zmieniałem  uprawnienia i zapewne zrobiłem błąd, stąd nie możecie nic dodać. Zajrzę tam teraz na trzeźwo.

Pomysł autorski dobry, zrobię za chwilę.

Przycisk do dodawania własnych jest, ale nie działa. Już byłem zbyt śpiący, żeby go usunąć.

 

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Wszystko mi się podoba, tylko zgadzam się z Finklą, że możliwość ustawienia domyślnego sortowania w profilu by się przydała ;)

A co z opowiadaniami skończonymi, ale na przykład w dwóch częściach? Kwalifikują się?

Babska logika rządzi!

Ja głosuję (bo dawno już postulowałem) za połączeniem takich opowiadań w jedno :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Dodam Bibliotekarzom w menu albo pod ikoną książki szybki link do zgłoszonych opowiadań, tylko jak z domyślnym sortowaniem przy tym linku? Wg najnowszych zgłoszeń czy wg czasu ostatniego głosu, żeby wyławiać nowo zaopiniowane teksty?

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Berylu, ale to oprócz opowiadania jeszcze komentarze, tagi, liczniki, wszystko trzeba zakodować, a mi się taaaak nie chce. ;)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Dodam Bibliotekarzom w menu albo pod ikoną książki

Pod ikoną książki :)

 

Wg najnowszych zgłoszeń czy wg czasu ostatniego głosu

Według ostatniego głosu, bo nowe zgłoszenia i tak będą w ten sposób podbijane na górę, a nie znikną te nieco starsze, jeśli ktoś się nimi zainteresuje.

 

Berylu, ale to oprócz opowiadania jeszcze komentarze, tagi, liczniki, wszystko trzeba zakodować, a mi się taaaak nie chce. ;)

Rozumiem Cię :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Na razie zrobione pod ikoną książki wg ilości głosów (bo to mogłem zrobić od razu), za jakiś czas będzie wg ostatniego głosu.

 

EDIT: Zrobione.

W sumie nawet w propozycjach na piórko ciężko któremukolwiek tekstowi osiągnąć 3 głosy od wszystkich użytkowników, a co dopiero 5 głosów od węższej grupy.

EDIT: Jest już obiecana możliwość zmiany linka w menu w edycji profilu. Jak komuś nie pasuje, że przenosi do biblioteki, może to zmienić. 

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Mam dziwne wrażenie, że starym tekstom trudno będzie dostać się do biblioteki. :(

Dlaczego?

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Bo leżą, w odmętach, zapomniane. Ja sobie wczoraj zrobiłam mały rajd i poprzypominałam sobie teksty, dawno przeczytane, a które mi się podobały i dobrze mi się je czytało. Mimo, że niekoniecznie piórkowe. Bo to przecież o to chodzi, prawda? To nie muszą być świetne teksty, tylko po prostu dobre, ciekawe, dobrze napisane. Takie, przy których spędziliśmy kilka miłych chwil? 

Ale akurat miałam trochę czasu. Łatwiej się zaznacza świeże teksty.

Chociaż, czasu jest przecież mnóstwo. Może się mylę. :)

 

Rzeczywiście, może być trudniej wygrzebać jakieś dobre teksty z odmętów, ale jak widzę niektóre zaczynają już się pojawiać. Ja przejrzałem wczoraj trochę i zagłosowałem, ale zaiste trudno teraz ocenić, co było dobre, a co raczej się nie nadaje – chociaż kryteria biblioteczne powinno spełniać naprawdę sporo tekstów. Ale po kilku dniach powinno się wszystko rozpędzić. No nic, zobaczymy :) Ja na razie rozpaczam, że nikt nie dodał do biblioteki moich wiekopomnych dzieł, ale regulamin to regulamin :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Oj, Berylu, bo Ty to się tu nie starasz. :) Ja zresztą się zastanawiałam nad jednym czy dwoma Twoimi tekstami, ale w końcu poszłam spać. :P

Jak śmiesz... :(

 

Tak czy inaczej – jest 40 zgłoszonych tekstów, nie jest źle.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Tę piątkę głosów to starym tekstom może być naprawdę ciężko uzyskać. Może dla starych zrobić mniejszy limit? :)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Oj tam, w końcu starsze teksty zdobędą te głosy, choć może trochę to potrwa :P

Daj tydzień, żeby praktycznie każdy bibliotekarz miał szansę zajrzeć i zobaczymy, jak się sytuacja rozwija.

Babska logika rządzi!

Popieram Finklę, ja sama bardzo bym chciała poprzeglądać starocie, a przez najbliższych parę dni będę przy lapku tylko z doskoku :(

Nowa Fantastyka

kobieta, 31 lat, Warszawa

Dobre, dobre ;) Powiadomienie o dodaniu do biblioteki przychodzi, bardzo dziękuję, jestem zachłycony ;)

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Jeśli w ciągu tygodnia w bibliotece wyląduje więcej nowych niż starych tekstów, to obniżenie limitu do 3 głosów dla opowiadań dodanych przed marcem będzie dobrym pomysłem.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Czemu starszych tekstów nie wznawiać? Wyrzucasz starą wersję, wklejasz jako nowy tekst. W międzyczasie tak się zmienili i czytelnicy i Loża, że dostajesz całkowicie nowy feedback. Zwykle bardziej krytyczny i odpowiadający rzeczywistości. Przy okazji możesz uwspółcześnić i poprawić.

Jestem sygnaturką i czuję się niepotrzebna.

Nowe opowiadania mogą zginąć pod nawałem wzmowień, do tego ludzie dwa razy się zastanowią czy warto w ogóle ocenić, skomentować lub zagłosować na dany tekst, skoro kto wie, czy autor go jutro nie zdejmie i nie wrzuci nowej wersji.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

No i stare komentarze znikają. A one też wartościowe bywają. Z niejednego można się wiele nauczyć. Nawet nie pod swoim tekstem.

A ze starymi czytelnikami co? Ja tam staż mam krótki, ale innych odgrzewane kotlety mogą wkurzać.

Babska logika rządzi!

Zrobię coś, by można było zobaczyć jakie teksty wyciągnięto ostatnio z archiwum, ale to nie zadziała wstecz, na już wyedytowane opowiadania.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

No proszę, bibliotece jeszcze dwa dzionki nie stuknęły, a już się ducha dorobiła!

Babska logika rządzi!

OK, rozumiem :) Obiecałbym, że więcej nie będę, ale potrzebuję od Finkli odpowiedzi czy czytała moje dwa króciutkie opowiadanka nabijające się z Władcy Pierścieni?

Jestem sygnaturką i czuję się niepotrzebna.

Idealne miejsce na takie pytanie, bo przecież nie ma shoutboxa ani wiadomości prywatnych :) A w każdym temacie można rozmawiać przecież o wszystkim.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Finkla nie pamięta. Jeśli premiera miała miejsce wcześniej niż przed rokiem i nie pojawiły się potem na becie, to prawie na pewno nie czytała. Poza tym, Finkla z Władcą zapoznała się bardzo dawno temu, nie rzucił jej na kolana (tylko nie bijcie zbyt mocno, fani!), więc może nie zrozumieć żaluzji. ;-)

Babska logika rządzi!

Nie strasz, nie strasz... ;-)

Babska logika rządzi!

Pytanie jest o tyle na temat, że dotyczy wznawiania starych opowiadań jako nowe. Publikowanie czegoś, co się ma ze starej strony w "roboczych" mija się całkowicie z celem, bo kompletnie nikt tych opowiadań nie widzi, jak pojawiają się na liście na 1768. miejscu. Jeden argument, który mógłby mnie przekonać, to że stare opowiadania to po prostu kiepskie opowiadania. Sztuka poszła na przód! Kapitan Ameryka pozamiatał fandomem! Avengersi udowodnili, że cyrk wrócił do miasta! Hobbit już trzy lata trzyma nas w napięciu, niepewnych "jak to się skończy?"

Jestem sygnaturką i czuję się niepotrzebna.

Dodaj komentarz, Twój tekst trafi do zakładki ostatnio komentowanych, ludzie zerkną zobaczyć, co to jest. 

Ktoś przeczyta (lub przypomni sobie, że czytał), oceni, tekst trafi dodatkowo do (piszącej się) zakładki ostatnich ocen. To prowizoryczne rozwiązania, ale pomogą trochę odświeżyć stare opowiadania.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

No wiesz, na starej stronie Twoje opowiadania też były na 1768 miejscu. Teraz chociaż masz ostatnio komentowane, więc sytuacja jest raczej lepsza niż gorsza.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Dostałam się do Biblioteki, dzięki! :)

(To pierwszy raz,  jak coś mojego jest w jakiejś bibliotece, nie licząc oczywiście karty czytelnika :):))

Eeee tam. Piórkowa "Nemesis" już tam była. ;-)

Babska logika rządzi!

Finklo: i tak, jak opisuje brajt, znalazłabyś mój tekst? Romatyczna to historia ;) brajcie: przepraszam, ale będę leciał na chama. W poszukujące moich tekstów czytelniczki jakoś nie wierzę, choć to piękna wizja.

Jestem sygnaturką i czuję się niepotrzebna.

Nowa strona jest w ogóle raczej lepsza niż gorsza :)

Jestem sygnaturką i czuję się niepotrzebna.

No to, Rinosie małej wiary, zajrzyj sobie na którąś z najstarszych stron z opowiadaniami i policz, jak często Finkla pojawia się jako ostatni komentujący. A przecież to nie wszystko, bo niektórzy mi odpisywali...

Babska logika rządzi!

Finklo,

Fakt, ale nie dostałam takiego ładnego powiadomienia jak przy "Łańcuchu" :). Czyli, jeśli dobrze zrozumiałam zasady, jak wreszcie się zmuszę i poprawię byki w "Czynniku Zhanga", to też, jako piórkowy, znajdzie się w bibliotece z automatu?

O ile mi wiadomo – tak.

Babska logika rządzi!

Fajnie.

Podoba mi się nowa strona :)

Wszystkie piórkowe teksty są już przypisane do biblioteki. Wystarczy wyedytować i z miejsca tam trafią.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Jej, czy tylko ja nie wiem kto to jest Duch Biblioteki? 

Dobry wieczór, przy okazji. :)

Jest Damą. Białą jak kartki książek, których pilnuje w długie noce wypełnione skrzypnięciami starych mebli, krokami na korytarzu oraz innymi dźwiękami, tak upiornymi, że lepiej nie wnikać w ich pochodzenie...

Babska logika rządzi!

Aha.

Dalej nic nie rozumiem, ale ok. :)

Porządna biblioteka musi mieć ducha! Kobieta 649 lat spełnia moje oczekiwania!

Jestem sygnaturką i czuję się niepotrzebna.

Próbowałem zgłębić tajemnicę Ducha, ale siedzi w zakamarkach bazy danych tak głęboko, że nawet ja nie mogę się tam zapuszczać. Wysłałbym zaproszenie do znajomych, ale nie chciałbym spłoszyć, bo wygląda na nieśmiałego, a raczej nieśmiałą.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

A! To nie wnikam na wszelki wypadek. :)

Brajcie, oczekujesz, że nieśmiała duszyczka zrobi pierwszy krok i zaprosi Ciebie? ;-)

Babska logika rządzi!

Tak oto nawiązałem znajomość w zaświatach. :)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

No i tekst Beryla dostał się do biblioteki... Czy to oznacza, że możemy przestać przejmować się regulaminem? ;-)

Babska logika rządzi!

Czy to oznacza, że możemy przestać przejmować się regulaminem? ;-)

Akurat słuchałem teraz tej piosenki... ;p

http://www.youtube.com/watch?v=VCqka5K4d5c

 

Ciekawe, czy Duch Biblioteki zaprosi do znajomych  i mnie? Byłbym zaszczycony.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Nabieram dziwnego przekonania, że albo czytałem teksty piórkowe albo same prologi, części pierwsze i niedoróbki, bo większości zgłoszonych do biblioteki opowiadań nie jestem w stanie sobie przypomnieć... ;/

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Patrzę na te procenty w nowym grafiku i jakoś się nie dziwię. :P

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Mam pytanko – czy piórko publicystyczne, z którego zostałem tymczasowo oskubany, będzie mnie uprawniało do głosowania na teksty do biblioteki? 

Biorąc pod uwagę, że w lutym miałem urlop a marzec dopiero będę nadrabiał, to tym procentom nie ma się co dziwić, brajcie :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

A gdzie można znaleźć nowy grafik?

Babska logika rządzi!

http://www.fantastyka.pl/grafik – ale weź pod uwagę, że tekstów archiwalnych komentować nie można.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Fajny grafik. A jakie ma być docelowy przedział pokazywanych opek?

Taaak, procenty robią wrażenie. Widzę, że oprócz trzech Lożowników (chwała Wam, chłopaki!), wszyscy trafili na złą, różową listę...

Babska logika rządzi!

Niektórym w różowym do twarzy. ;) Co to znaczy przedział pokazywanych opek? Grafik pokazuje ostatnich 50 dni. Jak chcesz zobaczyć konkretny miesiąc, dodaj na końcu rok/miesiąc (bez zera), w formie np. http://www.fantastyka.pl/grafik/2014/3. Ale wątpię, aby to było przydatne komuś poza Lożą, więc niech wam służy grafik 50-dniowy. Ja już tego modyfikował teraz nie będę, bo od jutra udaję się na dłuższy urlop, najwyżej wrzucę gdzieś do zakładek.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Nadrobią, nadrobią.

Dla mnie to i tak powód do nieustannego podziwu – czasem dziennie pojawia się z dziesięć opowiadań, a dyżurny biedaczyna z loży musi je przeczytać. I nawet jeśli część tekstów będzie genialna, to pozostałe już nieco mniej.

Więc nie mam (większych;)) pretensji, jak jakiś dyżurny sobie odpuści mój tekst. I tak fajnie, że bardziej czytają niż nie. Nawet kosztem tego, że potem przykładowo taki Beryl nie wie za bardzo, co się dzieje na portalu. Bo nadrabia... :) 

No właśnie o to 50 dni mi chodziło. Nie, opcja zmieniania przedziału może się przydać – na przykład gdybym chciała zobaczyć, kto z Loży skomentował jakiś stary tekst nagrodzony piórkiem. :-)

Naprawdę fajny grafik. :-)

Babska logika rządzi!

Hej! Licząc łącznie dyżury i hobby jestem na 4 miejscu w roku 2013 jeśli chodzi o skomentowane teksty po regulatorzy, AdamieKB i Jose , odczepcie się ode mnie :P

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Myślisz, że nie wiemy, że połowa z tych hobby-komentarzy to wątki spamiasto-herbatkowe albo promowanie konkursów? :)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Brajcie, jeszcze jedno: według jakiego klucza są poukładani Lożownicy w grafiku? To jest podobne do porządku alfabetycznego, ale tylko podobne.

Berylu, może udałoby się tak dobrać próbę, żebyś załapał się na podium? Albo zmodyfikuj metodę liczenia. Statystyka cuda robi... ;-)

Babska logika rządzi!

Według żadnego klucza, więc baza traktuje to jako "kto pierwszy, ten lepszy". Czyli jako pierwszy na portalu zarejestrował się AdamKB, jako drugi domek, trzeci beryl... ja byłbym między Prokris a Bohdanem, ale w Loży nie jestem. :-)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Tak też myślałem, ale nie mogłem sprawdzić dat rejestracji... :)

 

EDIT: 13/21 opowiadań z mojego dyżuru jest w archiwum. Super!

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Miałeś ile? 20 dni na ich przeczytanie i skomentowanie? :)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Termin to termin, nieważne kiedy mam to zrobić, ale ważne, żeby się wyrobić w terminie :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Jednak parę osób się zmobilizowało i nawet trochę tekstów ze starej strony znalazło się w bibliotece. :)

Lordzie Brajt, czy nalać panu herbatki? Może szklaneczkę łyski (z pokładu Idy) i cygarko? ;)

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Łyski z miłą chęcią, ale za cygaro podziękuję. No to chlup, na dobry początek urlopu. :-)

 

Finklo, jak odkryjesz, czemu sortowanie jest właśnie w ten sposób, to dostaniesz nagrodę.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Czekaj, ale o czym mowa? Kolejność Lożowników już została wyjaśniona. Czy pijesz do tego, o czym napisałam w SB? Zdefiniuj problem, proszę.

Babska logika rządzi!

Kolejność. Jest jeszcze jeden, ukryty powód. :)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Hmmm. Dla Loży długość stażu ma znaczenie, ale chodzi o bytność w Loży, a nie na stronie. Dlatego Domek szefuje. Badanie zmęczenia materiału? Adam jest twardy, rozwala wszystkie tendencje. Jakieś planowane zmiany, w których to się przyda? Tak było najwygodniej? Nie wiem, to tylko hipotezy. Nie zgadnę. :-)

Babska logika rządzi!

I gdzie ta data rejestracji? :P

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Finklo moja droga, lista jest ułożona wg stażu, aby beryl i joseheim mogli być obok siebie. Alfabetycznie nijak nie wychodzi.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Na to bym nie wpadła. :-)

Babska logika rządzi!

Haha :D

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

; DDD

 

EDIT: Chciałam powiedzieć, że ten grafik jest niesprawiedliwy ; P W lutym miałam kawkowy urlop, zaś w marcu mam dyżury wyrobione jak trzeba!

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

Hmmm zauważyłem, że chyba nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale drodzy Bibliotekarze, listę zgłaszających pod szczegółami opowiadania widzicie tylko wy. Dla użytkowników spoza Loży i piórkowiczów jest ona niedostępna. Weźcie to pod uwagę, jak prosicie kogoś o poprawki, bo oni często nie wiedzą, o co chodzi.

Chyba to będę musiał po prostu zmienić i udostępnić.

EDIT: Zrobione.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Ale wątek o bibliotece jest ogólnodostępny? Zakładamy, że potrafią czytać? Zawsze mogą się dopytać...

Babska logika rządzi!

"Tylko kim u diabła są Bibliotekarze? Status Bibliotekarza ma każdy członek Loży i Redakcji, ale także piórkowicz."

".(..) drodzy Bibliotekarze, listę zgłaszających pod szczegółami opowiadania widzicie tylko wy. Dla użytkowników spoza Loży i piórkowiczów jest ona niedostępna."

 

Jeszcze nawet nie zaczęłam zabawy z bliblioteką, a już się gubię :)

 

Spoza loży i spoza piórkowiczów. Tak to rozumiem.

EDIT: przepraszam – Loży.  ;)

Spoza piórkowiczów, masz rację.

EDIT: Ja chyba mam już czysto programistyczne podejście do łączników. Dlatego dla mnie "i" łączy niepodzielnie dwa wyrazy obok siebie niezależnie od kontekstu zdania, tak jak mnożenie zawsze następuje przed dodawaniem. Chyba, że się w to wszystko wtrąci nawias. :-)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Lista aktywnych Bibliotekarzy, czyli tych, którzy zagłosowali choć na jedną książkę:

 

AlexFagus

beryl

Bravincjusz

domek

Finkla

joseheim

koik80

Marianna

ocha

prosiaczek

regulatorzy

Sethrael

syf.

SzyszkowyDziadek

Unfall

vyzart

(i Duch Biblioteki)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

...ojej, zostałem bibliotekarzem! To dopiero.

„Widzę, że popełnił pan trzy błędy ortograficzne” – markiz Favras po otrzymaniu wyroku skazującego go na śmierć, 1790

Dziękuję wszystkim dobrym nocnym duszkom, które sprawiły, że ostatni z tekstów, do których mam jakiś tam sentyment, trafił właśnie do biblioteki. Bardzo miłe są takie poranne maile. :)

Porozmawiam z Duchem Biblioteki, może uda mi się Ją namówić, aby podbijała każde opowiadanie, które trafi pod Jej opiekę.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Mam nadzieję, że nie wkurzacie się na mnie, że zgłaszam też opowiadania nieotagowane z jednoczesną prośbą do autorów o poprawę? Mam sklerozę i pewnie inaczej zapomnę, co uważałam za warte uwagi.

”Kto się myli w windzie, myli się na wielu poziomach (SPCh)

Tak zgłaszać i od razu pro­sić o ota­go­wa­nie bę­dzie chyba naj­le­piej. :-) W edytorze (przynajmniej w edycji) pisze już, że jedynie otagowane teksty mogą trafić do biblioteki.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Mówi się "jest napisane". ;-)

Babska logika rządzi!

Hhahahahahahaha. :-) To teraz wpadłem na całego.

 

EDIT: (po szybkim ustaleniu oficjalnej wymówki). Ha! Nieprawda! Ja tam chciałem napisać "piszę już" tylko zjadłem ogonek. ;-)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Połowa miesiąca, w bibliotece... dwa kwietniowe teksty. Dwa dalsze opowiadania mają po dwa zgłoszenia, kolejne trzy po jednym. Reszta widocznie nie zasługuje.

Przewidywany stan na koniec miesiąca – 4 kwietniowe teksty w bibliotece, dwa po cztery zgłoszenia, kolejnych osiem po dwa i do tego trzy po jednym.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

No właśnie. Ja też chciałam skromnie przypomnieć, że do biblioteki nie mają trafiać teksty idealne, tylko po prostu dobre.

No, to zgłaszać :) Inna sprawa, że kwiecień to przede wszystkim drabble.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Kto to widział, tak sabotować bibliotekę drabblami. :-)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Przy okazji wykopywania opowiadań i zgłaszania ich do biblioteki możecie pójść krok dalej i zgłaszać do piórka:

http://www.fantastyka.pl/hydepark/pokaz/10966

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Ja sobie rezerwuję w maju slot konkursowy na konkurs na opowiadanie, którego akcja toczy się w bibliotece.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

brajt: pierwsze z brzegu skojarzenia: albo Lovecraft, albo pornos ;)

Jestem sygnaturką i czuję się niepotrzebna.

Weź slot kiedy indziej, bo mi wchodzisz w drogę :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Pierwszy byłem. :P

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Ale ja już publicznie deklarowałem jeszcze wcześniej, że pewien konkurs ogłoszę po wynikach innego ; p

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Po wynikach grafomanii? Znaczy się na jesieni? ;-)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Jesteś aż takim optymistą? :)

No dobra, mogą być dwa konkursy w maju. Termin mojego i tak będzie długi.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

ej, Wy się wzajemnie ograniczacie w ilości konkursów bez nagród?

Jestem sygnaturką i czuję się niepotrzebna.

1. Kto powiedział, że bez nagród?

2. Tak, bo im więcej konkursów na raz, tym mniej tekstów przypadnie na każdy.

3. Offtopujemy zanadto :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

E, jak z nagrodami to nie piszę. Ja wygrywam tylko te bez nagród! 

Ja dalej czekam na nagrodę za konkurs z czerwca 2013. Ludzie czekają na nagrody za pomoc przy becie i pracę przy dziale książek. Więc czy będą nagrody za bieżące konkursy to nie wiem.

Ograniczamy się przede wszystkim w ilości podpiętych wątków. Choć... fakt, to ja się głównie ograniczam. :P

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Brajcie, możesz podzielić się jeszcze garścią statystyk? Kto głosował i ile razy? Chętnie zobaczę, kto jest najaktywniejszym bibliotekarzem :)

 

Ocho, to możemy umówić się tak, że jak Ty wygrasz, to nagroda dla organizatora.

 

EDIT: Hej, ja też się ograniczam...

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Hej, też się przymierzałem do konkursu! Ale dobrze, zanim się do tego zbiorę, to pewnie i tak trafię na jakiś odpowiedni moment ;)

„Widzę, że popełnił pan trzy błędy ortograficzne” – markiz Favras po otrzymaniu wyroku skazującego go na śmierć, 1790

O, rzeczywiście, ja jeszcze nie dostałam za ostatnie piórko! Ale to tekst ze stycznia 2014 był, to jeszcze jest czas. ;)

Zauważyłam, że zniknęły kwadraciki z punktami przy "bibliotecznych" opowiadaniach. Nie upieram się przy punktach, ale jakiś graficzny wyróżnik tych tekstów by się przydał.

Jajku, znajdziesz mój komentarz tutaj, czy mam marudzić w innych miejscach również?

Babska logika rządzi!

Finkla ma rację... Przy opowiadaniach “bibliotecznych” przydałby się wyróżnik graficzny. Litera”B”  w kwadracie, gęsie pióro na literze “B”,  ładnie stylizowanej? Jeżeli zerka się w profil użytkownika,  nie za bardzo wiadomo, czy opowiadania  – oprócz oznaczonych piórkiem – znajdują się w bibliotece. 

Niestety, nie znam się na grafice komputerowej.

W profilu oddzieliłem bibliotekę od poczekalni, w pozostałych miejscach się zastanowię, na razie dopisałem do listy poprawek.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

W profilach jest już – moim zdaniem – bardzo dobrze.  Wyróżnik graficzny tekstu bibliotecznego przydałby się, bo wtedy przy zerknieciu w zakładkę”komentarze” od razu widać, jaki tekst jest komentowany. A to zmienia optykę spojrzenia – przynajmniej mojego. 

Ale, oczywiście, bez pośpiechu, zgodnie z kolejką spraw.

PS. Brajcie, czemu nie masz znaczka “Redakcja”? W pełni zasługujesz.

Pozdróweczko.

Biblioteka działa już jakiś czas, stąd pytanie – czy stanie się coś, jeśli te teksty nie będą musiały być zatwierdzane przez Lożę? A bardziej konkretnie – czy była jakaś sporna sytuacja? Czy ktoś trafił na tekst, który z jakichś względów (poza otagowaniem) nie powinien znaleźć się w bibliotece, a jednak zbierał kolejne wyróżnienia?

Bo jeśli nie, to mogę od ręki usunąć przycisk “zatwierdź”, a z tym jest mniej pracy niże ze zrobieniaemtak, aby tekst się automatycznie zatwierdzał, jeśli wcześniej ktoś z Loży go docenił.

Tak, wiem, leniwy jestem. :P

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

To wszystko kwestia gustu. Zdarza się, że do Biblioteki trafia tekst, na który ja bym nie kliknęła (i nawet tego nie rozważam), ale prawdziwego koszmarka nie kojarzę. Wydaje mi się, że bibliotekarze zachowują się odpowiedzialnie. Szlachectwo zobowiązuje. ;-)

Jeśli tekst jest nietypowy, to długo czeka, aż uzbiera pięć klików. Niektóre pewnie się nie doczekają. Jak dla mnie – możesz usunąć zatwierdzanie.

Babska logika rządzi!

Problem jest tylko taki, że niektóre teksty tak szybko zdobywają głosy, że autor/-ka może nawet nie zdążyć dodać reprezentatywnego fragmentu, żeby opowiadanie znalazło się na głównej stronie.

Zawsze można bezczelnie dodać już przed opublikowaniem. Zwłaszcza jeśli Autor przewiduje, że nie będzie często zaglądał na stronę.

Babska logika rządzi!

Finkla ma rację, jak ktoś chce być w bibliotece, może śmiało dodać fragment przy publikowaniu opowiadania.

EDIT: Tylko podmienię nieco informację przy tym polu, żeby od razu było jasne o co chodzi.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

No ok, chociaż Bemik wczoraj wieczorem wstawiła tekst, poszła spać, a dzisiaj – zanim się dobrze obudziła – miała już chyba z 7 głosów. Ale Bemik to Bemik. :)

Nie śpij, bo cię do Biblioteki przeniosą... ;-)

Ale Bemik zdążyła dodać fragment, więc można.

Babska logika rządzi!

Ja tam zachęcam wszystkich do wypełniania pola fragment przed publikacją opowiadania, nawet jeśli nie ma ono szans na bibliotekę. Kto wie, czy w przyszłości to pole nie znajdzie szerszego zastosowania, np. wyświetlając się po najechaniu na tytuł w spisie?

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Jeżeli autor nie wypełnił pola, to niech potem nie ma do nikogo pretensji, że opowiadanie nie wyświetliło się na głównej ; ) Mam tylko nadzieję, że każdy zdaje sobie sprawę, do czego to pole służy...

 

EDIT: Zatwierdź możesz usunąć, ale mógłbyś zrobić tak, żeby w razie czego dało się jakiś tekst z biblioteki usunąć. Nie wykluczam, że może się zdarzyć tak, że kilka osób w ramach żartu zechce np. dodać do biblioteki opowiadanie testowe. Swoją drogą długo będzie to to istnieć? ; )

 

EDIT2: Opowiadanie testowe, Edycja starych opowiadań i Przykład użycia obrazków – poproszę w kosmos ; )

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Usunięte. Jak ktoś będzie pytał jak przywrócić swoje opowiadania z archiwum, albo czemu ich nie ma w opowiadaniach, będę odsyłał do Ciebie. ;-)

EDIT: Jak coś w bibliotece nie pasuje, to wiadomość do mnie lub dja i wyleci.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Nowa Fantastyka