Czasopisma

Dodaj recenzję

Nowa Fantastyka 07/17

Radosław Pisula

VALERIAN I KOMIKS TYSIĄCA POMYSŁÓW

 

Do kin właśnie zmierza nowa superprodukcja Luca Bessona, „Valerian i miasto tysiąca planet” – powrót reżysera do gatunku space opery dwadzieścia lat po premierze „Piątego elementu”. Zwiastuny zapowiadają szaloną kosmiczną przygodę, upstrzoną jaskrawymi kolorami, na jakimś poziomie bardzo zbieżną ze światami serwowanymi w cyklu „Gwiezdnych wojen”. Co ciekawe, to właśnie komiksowy Valerian miał niebagatelny wpływ na sygnowaną nazwiskiem George’a Lucasa markę i na cały gatunek SF.

 

Andrzej Kaczmarczyk

WSZYSCY KOSMICI PREZYDENTA

część 1

 

Dobre SF zawsze stara się mówić o ważnych sprawach używając fantastycznych elementów jako metafor lub atrakcyjnych dekoracji. Nic dziwnego, że teorie spiskowe od wielu dekad stanowią pożywkę dla fantastyki naukowej, są bowiem rezultatem bardzo poważnych wydarzeń oraz społecznych i politycznych przemian.

 

 

Jerzy Rzymowski

SENSE8 – OŚMIORO WSPANIAŁYCH

 

Oryginalna, ambitna, śmiało poruszająca tematy tabu ‒ właśnie taka powinna być dobra fantastyka. Taki był „Sense8”, serial Netflixa, który właśnie został zdjęty, po dwóch z zaplanowanych pięciu sezonów.

 

Maciej Bachorski

W KOSMOSIE NIKT NIE USŁYSZY TWOJEGO KRZYKU

 

Motyw terroru przybywającego z kosmicznej pustki to nie same filmy i nie tylko pozaziemskie, wrogo nastawione do homo sapiens formy życia, a nurt głęboko zakorzeniony i objawiający się w niemal wszystkich mediach. Oto swoisty przewodnik po najciekawszych pozycjach jakie na przestrzeni lat wpisały się (bądź niedługo to zrobią) do gatunkowego kanonu.

 

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

NAWIEDZONE RADIO Z LAMUSA

 

Po szaleństwie nawiedzonych telegrafów, wraz z początkiem XX wieku nadzieje ludzkości na nawiązanie kontaktu z bytami z innych wymiarów i planet wiązano z falami radiowymi. Wielu entuzjastów radia wierzyło, że porozumieją się z Marsem albo Wenus. Podobnie jak w przypadku telegrafu, również pionierzy technologii radiowych byli żywo zainteresowani kontaktami ze światem duchów.

 

Ponadto w numerze:

– wywiad z Samanthą Shannon, autorką cyklu "Czas Żniw";

– opowiadania m.in. Joe Haldemana i Adama Synowca;

– felietony, recenzje i wiele innych atrakcji.

 

UWAGA! W lipcowym numerze, do spisu treści i artykułu “W kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku” zakradł się błąd. Autorem tekstu jest Maciej Bachorski, a nie Marcin Waincetel. Za błąd bardzo przepraszamy.

Nowa Fantastyka
Patronujemy