Czasopisma

Dodaj recenzję

Nowa Fantastyka 03/17

Marcin Waincetel

SEKSUALNE MECHANIZMY

Femboty i wzorce kobiecości

 

Ich istnienie fascynuje nie tylko miłośników popkultury, ale też artystów i naukowców. Femboty – projektowane na wzór i podobieństwo ludzkich kobiet – mogą budzić skrywane żądze, poczucie despotycznej władzy, ale też śmiech, strach czy dylematy moralne.

 

Tomasz Przyłucki

SCENICZNE NIESAMOWITOŚCI

 

Scena teatralna, mimo ograniczonej przestrzeni, od wieków przenosi widzów w serce najróżniejszych zdarzeń i wizji. Zmusza do puszczenia wodzy wyobraźni i stworzenia w głowie tego, co niedopowiedziane, niepokazane. Czyż nie podobnie jest z fantastyką?

 

Radosław Pisula

HUGO GERNSBACK – OJCIEC SCIENCE FICTION

 

Chociaż Hugo Gernsback nie jest tak pamiętany jak H.G. Wells czy Juliusz Verne, ma prawdopodobnie największe zasługi dla rozwoju fantastyki naukowej, a jego imię nosi jedna z najważniejszych nagród związanych z gatunkiem.

 

 

Marta Sobiecka

DIABŁY POLSKIE, DIABŁY NASZE

część 2

 

Przeraża i kusi, odpycha i fascynuje. Diabeł okazuje się postacią paradoksalną i wieloznaczną. Idąc tropem marzeń, lęków i pokus odkrywamy, że rozwichrzona wyobraźnia polska raz stawiała czarta na piedestale, czyniąc zeń zło absolutne, by innym razem zrzucić go ze schodów i bezlitośnie wyszydzić.

 

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

BŁĘDNE POCIĄGI

czyli demony ruchu z lamusa, część 2

 

Kolej zrewolucjonizowała nie tylko sposób myślenia o świecie i jego funkcjonowanie, ale i literaturę. Z jednej strony fascynowała, prowokując do snucia snów o nowoczesności – z drugiej, przerażające wypadki stały się idealnym przyczynkiem do snucia złowrogich opowieści. Ale przede wszystkim wywarła wpływ na zwyczaje czytelnicze, przyczyniając się do rozwoju kultury popularnej w całkiem prozaiczny sposób: za sprawą literatury wagonowej.

 

Ponadto w numerze:

– opowiadanie Raya Bradbury'ego z ilustracjami Gary'ego Gianniego;

– felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.

Komentarze

obserwuj

Druga część błędne pociągi!

Przyjmuję kopniaki za ewentualne niefajności w tłumaczeniu Bradbury’ego. Nie, że chętnie, ale przyjmuję, w celach szkoleniowych.

@nosiwoda, czy przypadkiem zamknąłeś:

witryna jest nieosiągalna Strona internetowa pod adresem http://forum.drugiobieg.eu/viewforum.php?f=1może być tymczasowo niedostępna lub została na stałe przeniesiona pod nowy adres internetowy.

 

Wejdź na http://drugiobieg.eu/

Wyszukaj w Google: forum drugi obieg eu viewforum

ERR_NAME_RESOLUTION_FAILED

Tak, zdecydowaliśmy o zamknięciu forum DOF. Aktywnych osób było już tylko kilka, nie opłacało się płacić za utrzymanie domeny, a ze znajomymi kontakt pozostał na innych polach sieciowej aktywności.

Nowa Fantastyka