- publicystyka: Blade Runner 2049 - są już pierwsze recenzje. Werdykt? "Zachwycający"!

publicystyka:

artykuły

Blade Runner 2049 - są już pierwsze recenzje. Werdykt? "Zachwycający"!

W zagranicznych mediach pojawiły się już pierwsze recenzje wyczekiwanego sequela klasyka – Blade Runner 2049. Polscy dziennikarze muszą jeszcze nieco poczekać, ale opinie są bardzo zachęcające.

 

Po wcześniejszych prezentacjach shortów, mających zachęcić widzów do seansu oraz wprowadzić w nowe realia w filmie (pisaliśmy ostatnio o animowanym krótkim filmie Watanabego, aktorskim Nowhere to run oraz pierwszym z Jaredem Leto), nadzieje fanów zostały rozbudzone. I okazuje się, że zapewne całkiem słusznie.

 

 

W zagranicznych magazynach pojawiły się pierwsze opinie krytyków na temat Blade Runner 2049. Poniżej krótki przegląd najważniejszych głosów:

 

Empire przyznał filmowi najwyższą notę: 5 gwiazdek.

 

As bold as the original Blade Runner and even more beautiful (especially if you see it in IMAX). Visually immaculate, swirling with themes as heart-rending as they are mind-twisting, 2049 is, without doubt, a good year. And one of 2017’s best.

 

W wolnym tłumaczeniu: Tak odważny jak oryginalny Blade Runner i nawet piękniejszy od niego (zwłaszcza jeśli oglądasz go w IMAXie). Doskonały wizualnie, wypełniony tematami tak rozdzierającymi serca jak i zmuszającymi do myślenia​.  2049 to bez wątpienia, dobry rocznik. I jeden z najlepszych dla 2017 roku.

 

The Guardian nazwał Blade Runner 2049 “gigantycznym spektaklem pełnym halucynacji i szaleństwa”.

 

Its mind-boggling, cortex-wobbling, craniofacial-splintering images are there to trigger awe or even a kind of ecstatic despair at the idea of a post-human future, and what it means to imagine the wreck of our current form of homo sapiens. 

 

W wolnym tłumaczeniu: Jego zadziwiające, poruszające myśleniem, walące w czaszkę obrazy i wizje są po to, by wywołać zachwyt i nawet rodzaj ekstatycznej rozpaczy na myśl o post-ludzkiej przyszłości i o tym, jak wyobrażono upadek aktualnej formy gatunku homo sapiens.

 

The Telegraph mówi o jednym z najbardziej spektakularnych widowisk naszych czasów.

 

The film crackles with a thrilling finality: in the foyer afterwards, I felt like I’d just seen the last blockbuster ever made. But like Mad Max: Fury Road before it, it shows you just how much further this medium has to go.

 

W wolnym tłumaczeniu: Film aż trzeszczy od wywołującego dreszcze poczucia ostateczności: w foyer po seansie czułem się, jakbym zobaczył ostatni blockbuster, jaki kiedykolwiek miał powstać. Ale tak jak przed nim Mad Max: Fury Road, film pokazuje dokładnie, ile jeszcze to medium ma przed sobą.

 

Portal io9 także chwali:  “Wspaniały, długi, błyskotliwy, pretensjonalny”.

 

Blade Runner 2049 is like staying up all night to finish a 150,000-word fanfic that you started reading, thought was good but not great, and then just kept reading because you’d committed to it, goddammit. And then the next morning, as you struggle bleary-eyed through the work day, you keep wondering if it was worth it.

 

W wolnym tłumaczeniu: Blade Runner 2049 jest jak zostanie na nogach całą noc, żeby skończyć czytać liczący 150 tys. słów fafik, który zacząłeś myśląc, że będzie dobry, ale nie świetny, a potem po prostu czytałeś dalej, bo był wciągający, kurde. A następnego ranka, kiedy zmafałeś się ze światem z zamglonym od niewyspania wzrokiem, zastanawiałeś się, czy było to tego warte.

 

 

Równie doskonałe są recenzje krytyków i dziennikarzy w mniej oficjalnych mediach:

 

 

 

 

 

Redakcja NF już nie może się doczekać seansu – na pewno podzielimy się z Wami wrażeniami!

Nowa Fantastyka