- publicystyka: Chris Hadfield w "Nowej Fantastyce" #400

publicystyka:

artykuły

Chris Hadfield w "Nowej Fantastyce" #400

W jubileuszowym 400. wydaniu “Nowej Fantastyki” opublikujemy wywiad, jaki specjalnie dla nas przeprowadził Wojtek Brzeziński, dziennikarz Polsat News prowadzący tam program “Horyzont zdarzeń” z pułkownikiem Chrisem Hadfieldem, słynnym kanadyjskim astronautą, dowódcą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak to ujął sam Wojtek we wstępie do rozmowy:

 

Bez Chrisa Hadfielda nigdy nie dowiedzielibyśmy się, jak w kosmosie prawidłowo zjeść burrito, umyć dłonie czy bezpiecznie zwymiotować. Dziesiątki filmów wrzucanych z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez jej pierwszego kanadyjskiego dowódcę zawierały w sobie więcej twardej, naukowej wiedzy niż cały dorobek Hollywood.

To był jego trzeci lot w kosmos. Poprzednio instalował stworzone w Kanadzie robotyczne ramię Dextre, będące jednym z głównych manipulatorów ISS – moment narodowej dumy, uwieczniony na kanadyjskiej pięciodolarówce. Ale dopiero mistrzowskie wykorzystanie mediów społecznościowych podczas ostatniej misji zrobiło z niego gwiazdę. Pomogło na pewno poczucie humoru Hadfielda. Kiedy na Twitterze odezwał się do niego legendarny kapitan Kirk, czyli William Shatner, pytając Czy pisze Pan z orbity?, Hadfield odpisał: “Tak jest, panie kapitanie, standardowa orbita, wykrywamy ślady życia na powierzchni planety”

Wersja „Space Oddity”, którą nagrał na ISS, wgniotła w fotel samego Davida Bowiego. Niedawno Hadfield wydał płytę w całości nagraną na orbicie – pierwsze dzieło sztuki stworzone poza macierzystą planetą ludzkości. Kanadyjczyk odwiesił już skafander na kołek, ale kosmos nadal ma we krwi.

 

Zachęcamy do lektury w “Nowej Fantastyce” 01 (400) 2016.

 

 

 

 

 

Komentarze

Ma gość rozmach i fantazję :)

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

Kanadyjczycy czegoś mi bardzo przypominają Australijczyków... Poczucie humoru mają świetne. :-)

Loco! Fisholof.(Cień Burzy) .::||::. "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Nowa Fantastyka