Profil użytkownika


komentarze: 16, w dziale opowiadań: 16, opowiadania: 4

Ostatnie sto komentarzy

Serdecznie dziękuję za uwagi i punkcik :) 

Asylum faktycznie tytuł może się kojarzyć z filmem “Omen” . Nie mnie jednak jak wiemy, omen oznacza przepowiednię albo znak, czy też wróżbę, stąd tytuł tej historyjki.

Elfy z kosmosu? Podoba mi się ten pomysł jak i umiejętne wplecenie mitologii w akcję. Brawa za słowotwórstwo. 

Dziękuję za uwagi. Oczywiście cały czas nanoszę poprawki. 

Słowo “maszyna” celowo użyłam, z uwagi na to, że kierowcy tirów nader często stosują to określenie.

Główny bohater studiował nauki medyczne i zwrócił uwagę, że nie słyszał nigdy o chorobie opisanej w tekście. Więc pewnie , gdyby nią była, zapewne skojarzył by z czarną śmiercią, tym bardziej, że akcja opowiadania rozgrywa się w XV w

Proszę jednak o merytoryczne uwagi, A to, że czarna śmierć jest czy nie jest tematem aktualnym to chyba nie należy do meritum :) 

  1. Co masz na myśli mówiąc, że dialogi są niepoprawnie zapisane?
  2. Nie piszę o Czarnej Śmierci, a choroba jest wymyślona na potrzeby opowiadania. 

“Po pierwsze już w przedmowie. W XV w. nie funkcjonuje jeszcze polityczny byt zwany Rzeczpospolitą, ale Królestwo Korony Polskiej i Wielkie Księstwo Litewskie. Termin polski (kalka z łaciny) jest na pewno znany w XVI w. (Kochanowski), wcześniej – nie wiem, czy funkcjonuje.vPo pierwsze już w przedmowie. W XV w. nie funkcjonuje jeszcze polityczny byt zwany Rzeczpospolitą, ale Królestwo Korony Polskiej i Wielkie Księstwo Litewskie. Termin polski (kalka z łaciny) jest na pewno znany w XVI w. (Kochanowski), wcześniej – nie wiem, czy funkcjonuje. “ ja o tym nie wspominam w tekście, mając całkowitą świadomość, że ziemie te należały do Korony Świętego Wacława a biskup wrocławski mógł dostać te ziemię ( wieś Spaloną) od króla.

P.S. Dziękuję za opinię :)

 

chciałam tylko zwrócić uwagę, że ojciec głównego bohatera to nie jakiś “chudopachołek” ale człowiek na urzędzie, co wynika z tekstu. Z tekstu też wynika, że służba uciekła . 

P.S. Dzięki raz jeszcze za uwagi :)

Bardzo dziękuję za uwagi :) 

Faktycznie z niektórymi się zgodzę. Pragnę jednak zauważyć, że szkło w XV w. w Polsce było znane i używane ( po pierwsze– import, po drugie– własna wytwórczosć):

http://otworzksiazke.pl/images/ksiazki/szklo_w_polsce_od_xiv_do_xvii_w/szklo_w_polsce_od_xiv_do_xvii_w.pdf

dalej w tekście jest mowa, że gospodyni odprawiła ochmistrzynię ( urząd znany w Polsce od 1366 r. ) a zatem sama musiała wykonywać większosć prac. Zwierzęta, zwłaszcza psy, konie, słonie mają dobrą pamięć :) 

Jeszczcze raz dziękuję za wnikliwe uwagi :)

Nowa Fantastyka