Profil użytkownika


komentarze: 26, w dziale opowiadań: 4, opowiadania: 2

Ostatnie sto komentarzy

XII EDYCJA FANTAZJI ZIELONOGÓRSKICH

 

 

Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra ogłasza XII edycję otwartego konkursu literackiego Fantazje Zielonogórskie na opowiadanie fantastyczne inspirowane przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Zielonej Góry. Prace powinny być osadzone w konwencji szeroko pojmowanej fantastyki (sci-fi, fantasy, horror, legendy miejskie, realizm magiczny, itp.) splecionej z wątkami zielonogórskiej historii lub codzienności. Najlepsze konkursowe opowiadania zebrane zostaną w postaci antologii.

 

W tym roku chcielibyśmy wprowadzić kolejny motyw przewodni opowiadań – jest WOJNA. Dla wszystkich jest chyba oczywiste skąd taka decyzja. Fantastyka nie może być głucha i ślepa. Konflikt, który wybuchł u granic naszego kraju nikogo nie pozostawia obojętnym i dotyka wszystkich dziedzin życia. Przypomina nam również, jak kruchą rzeczą jest pokój, jak łatwo w jedną chwilę można zburzyć wszystko, co do tej pory uważaliśmy za tak trwałe, że aż wieczne. A przecież i Zielona Góra doświadczyła w swych dziejach wojen, napaści, przemarszów obcych wojsk, stawała na krawędzi zagłady i podnosiła się z popiołów. Nie raz i nie dwa, zmieniały się tylko kolory sztandarów – do wczoraj naiwnie sądziliśmy, że to tylko szelest kart historii.

Niech więc wojny, prawdziwe i urojone będą motywem przewodnim tegorocznych Fantazji – bohaterskie czyny i nieudane zrywy, opowieści weteranów i pomruki burzy na horyzoncie, niedole cywilów i narady generałów, słowem Wszystkie Oblicza Wojny, a pośrodku opowieści tradycyjnie nasze miasto. Sprawmy by dwunasty tom naszej antologii był równie wyjątkowy!

 

Słów kilka o idei konkursu: sądzimy, że wiedzę o Zielonej Górze i jej bogatej historii można upowszechniać również za pomocą popkultury, a w szczególności fantastyki. Klimat i metafizykę miasta można budować w świecie wyobraźni. Chcielibyśmy, aby co roku o kolejny tomik rozrastała się biblioteczka zielonogórskich fantazji, marzeń i koszmarów.

 

Konkurs zazwyczaj towarzyszy Bachanaliom Fantastycznym, wtedy też ukaże się antologia z najlepszymi tekstami nadesłanymi na XII edycję Fantazji. Zwycięzca naszego konkursu, prócz publikacji i chwały, otrzyma też nagrodę finansową w wysokości 1000 zł i okolicznościową statuetkę Zielonogórskiej Wiedźmy.

 

Opowiadania należy nadsyłać do 30 czerwca 2022 r. na adres: fantazjekonkurs@gmail.com.

Ich objętość nie może przekraczać 35 tys. znaków wraz ze spacjami!

Pełny regulamin konkursu znajduje się na stronie https://fantazje.adastra.zgora.pl

 

Sekretarzem konkursu jest Maciej Dobrowolski.

Tenszo, w punkt.

 

Co do samego opowiadania to im dłużej nad nim myślę tym więcej możliwych interpretacji widzę. Najbardziej skłaniam się ku pokazaniu destrukcyjnego wpływu opartej na zabobonie (umieszczenie akcji w quasi średniowieczu wskazuje jej proweniencję), wykluczającej ideologii – niebezpiecznej nie tylko dla jednostki, ale i samego państwa gdy grupy prześladowane stają się narzędziami wrogiego mocarstwa.

Tekst nie jest oczywiście szczególnie finezyjny i powinien przejść głębszą redakcję przed drukiem, ale zastanawiam się czy pojechanie grubymi stereotypami (Komuda ewidentnie złożył całość z nagłówków prasowych i “dyskursu” politycznego ostatnich lat, od homofobii, eutanazji, afer pedofilskich KK, aż do nieszczęsnej miski ryżu),  nie było tu celowe i nieco przewrotne w kontekście wymowy końcowej?

 

Mogę się mylić, oczywiście. To tylko subiektywna interpretacja, jedna z wielu możliwych.

Mam tu mieszane wrażenia. Samo opowiadanie srogie, ale nie aż tak jednoznaczne jak się o nim pisze. Trochę mnie przeraża błyskawiczne narzucenie jednej, z kilku możliwych, interpretacji tekstu,  przylepienie metki i wtedy już brak możliwości sensownej dyskusji.

Jak wyżej ;)

 

Nadchodzi czas Fantazji!

Fantazje Zielonogórskie 2020

EDYCJA JUBILEUSZOWA

Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra ogłasza X edycję otwartego konkursu literackiego Fantazje Zielonogórskie na opowiadanie fantastyczne inspirowane przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Zielonej Góry.  Prace powinny być osadzone w konwencji szeroko pojmowanej fantastyki (sci-fi, fantasy, horror, legendy miejskie, realizm magiczny, itp.) splecionej z wątkami zielonogórskiej historii lub codzienności. Najlepsze konkursowe opowiadania zebrane zostaną w postaci antologii.

Tegoroczna edycja konkursu ma charakter wyjątkowy – zapraszamy Was do udziału w nim już po raz dziesiąty!

Słów kilka o idei konkursu: sądzimy, że wiedzę o Zielonej Górze i jej bogatej historii można upowszechniać również za pomocą popkultury, a w szczególności fantastyki. Klimat i metafizykę miasta można budować w świecie wyobraźni. Chcielibyśmy, aby co roku o kolejny tomik rozrastała się biblioteczka zielonogórskich fantazji, marzeń i koszmarów. Na półkach czytelników stoi już dziewięć tomów tekstów o naszym fantastycznym mieście, a w 2015 roku Fantazje zwyciężyły w prestiżowym plebiscycie Nasze Dobre Lubuskie. Teksty z antologii dwukrotnie docierały do finału Nagrody Literackiej Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.

Sprawmy by dziesiąty tom naszej antologii był równie wyjątkowy!

Konkurs towarzyszy tegorocznym, 34. Bachanaliom Fantastycznym, które odbędą się w październiku 2020 roku w Zielonej Górze. Wtedy też ukaże się antologia z najlepszymi tekstami. Zwycięzca naszego konkursu, prócz publikacji i chwały, otrzyma też nagrodę finansową w wysokości 1000 zł i okolicznościową statuetkę Wiedźmy.

Opowiadania należy nadsyłać do 30 czerwca 2020 r. na adres: fantazjekonkurs@gmail.com. Ich objętość nie może przekraczać 35 tys. znaków.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.fantazje.adastra.zgora.pl

Sekretarzem konkursu jest Maciej Dobrowolski. Kontakt poprzez emaila konkursowego.

Czytam "Sezon burz" i jest dobrze, klimat bardziej jak z opowiadań niż powieści… W każdym razie czyta się świetnie. Jednocześnie czuje się tę kilkunastoletnią przerwę od ostatniego Wiedźmina, jest trochę inaczej, ale może to raczej ja już jestem inny niż kiedy czytałem tamte książki – zmienił się świat, przeczytałem po drodze x innych rzeczy. Natomiast od początku, od pierwszych zapowiedzi dziwił mnie hejt wobec powrotu Sapkowskiego na scenę. Ta niechęć przebijała nawet w wypowiedziach innych pisarzy, czasem przybrana w koleżeńską troskę (że lepiej odejść w pełni sławy, nie narażać się na porażkę, że odcinanie kuponów…). Mam wrażenie, że część "kolegów po piórze" jakby się tego powrotu obawia ;) Książka już jest, Geralt powrócił. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to strzał pojedynczy.

Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra ogłosił w tym roku III edycję otwartego konkursu literackiego Fantazje Zielonogórskie na opowiadanie fantastyczne inspirowane przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Zielonej Góry. Zainteresowanie naszą inicjatywą było bardzo duże, łącznie otrzymaliśmy 62 opowiadania nadesłane z całej Polski. Jury konkursowe miało ciężki orzech do zgryzienia, bowiem wiele praca prezentowało naprawdę wysoki poziom. Z tym większą przyjemnością chciałbym, zatem ogłosić, iż kapituła oceniająca pod długich i burzliwych obradach wyłoniła zwycięzcę. Został nim Michał Rybiński, który swoim opowiadaniem „Dzieci i psy”, utrzymanym w ciężkim postapokaliptycznym klimacie, zachwycił członków jury. Pan Michał oprócz lauru zwycięzcy otrzyma główną nagrodę o wartości 700 złotych. Gratulujemy! Jednocześnie kapituła wyróżniła kilkanaście prac, które jej zdaniem były również bardzo ciekawe i zasługują na uwagę: „Wahadło Igora” – Krzysztof Nowecki, „Kołyska Judasza” – Andriej Kotin, „Drugi” – Joanna Pawłusiów, „Diabeł na wirażu” – Marek Starosta, „Lampa” – Dariusz Gruszecki, „Pod maską” – Zuzanna Nowicka, „Leszy” – Filip Kopij, „Kawalerka z widokiem do wynajęcia” – Anna Rosner, „Dar od Boga” – Maciej Kaźmierczak, „Na głębokość skóry” – Karolina Szczepaniak, „Iluminauta” – Alfred Siatecki, „Wampiry Grunbergu” – Waldemar Konieczny, „Rynek” – Czesław Markiewicz, „Duszek historii” – Krzysztof Filipowicz. Wszystkie wymienione opowiadania, wraz z pracą zwycięzcy, znajdą w książkowym wydaniu antologii konkursowej. Publikacja swoją premierę będzie miała podczas tegorocznych Bachanaliów Fantastycznych odbywających się w dniach 27-29 września w Zielonej Górze. Wtedy też wręczone zostaną wyróżnienia oraz nagroda główna. W imieniu ZKF Ad Astra chciałbym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom naszej zabawy za udział w konkursie. Maciej Dobrowolski sekretarz konkursu

Podoba mi sie to co proponuje Dreammy - targi ksiązek niewydanych; może to powinno iść w tę stronę, w jakiś obszar literackiego offu... Może to jest to czego brakuje naszemu rynkowi literackiemu, a co funkcjonuje w świecie muzyki, komiksu i filmu - sceny niezależne. Pozytywnym efektem mogłyby być bardziej zróżnicowane asortymenty w księgarniach i bardziej poszukująca postawa czytelnika.

PODów bym przesadnie nie demonizował - usługa jak każda inna, a przy okazji kolejna droga dla chcących pisać. Ostateczną weryfikację i tak przeprowadzą czytelnicy, którzy książkę kupią albo i nie.

"galeryjna" oczywiście.

Pomysł rozruszania galerii, cyklicznych wyróżnień itp. - jak najbardziej! Może jakaś galerujna grafika powinna być widoczna na stronie głównej, np. na pasku bocznym (najnowsza albo zmieniajaca się losowo przy każdym wejściu)?

Konkurs zakończony:

"W imieniu Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra chciałbym uroczyście poinformować, iż pierwsza edycja konkursu literackiego Fantazje Zielonogórskie dobiegła końca.

Jury w składzie: dr hab. Bogdan Trocha, literaturoznawca i filozof, Krzysztof Koziołek, pisarz i dziennikarz oraz Maciej Dobrowolski dziennikarz, a zarazem wieloletni członek ZKF Ad Astra wyłonili zwycięzcę i wyróżnionych w naszym konkursie:

Pierwsze miejsce zajęło opowiadanie Małgorzaty Kobylak. Gratulujemy sukcesu!

Prace, które zdaniem jury zasługują na wyróżnienie oraz miejsce w papierowej antologii wydawanej na zakończenie naszego konkursu zostały napisane przez: Roberta Narkuna, Czesława Markiewicza, Sławka Stawaryczka, Alfreda Siateckiego, Monikę Glibowską, Michała Organiściaka, Konrada Rataja, Magdalenę Herbert oraz Igora Myszkiewicza.

Tekst, który poza konkursem został doceniony przez jury ze względu na swoją oryginalną formę i który również trafi do antologii został nadesłany przez Andrzeja Janiona.

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Dziękujemy również każdemu autorowi, który zgłosił swoją pracę do naszego konkursu. Zapraszamy do startu w przyszłorocznej edycji.

Jednocześnie również chcielibyśmy zaprosić zainteresowanych naszym konkursem oraz wszystkich miłośników fantastyki na konwent Bachanalia Fantastyczne 2011 odbywający się w dniach 16-18 września w Zielonej Górze na uroczyste wręczenie nagród oraz dyplomów.

Oto oficjalna strona konwentu: http://bachanalia.zgora.pl

W imieniu organizatorów chciałbym również przeprosić za pewne opóźnienie, ale niestety jeden z członków jury z powodów zdrowotnych trafił do szpitala, co przełożyło się na późniejszy termin ogłoszenia wyników.

Maciej Dobrowolski
sekretarz Konkursu"

Znalazłem coś takiego: http://www.naszedebiuty.pl/

Krył w sobie jak pączek nadzienie - wiesz na co trafisz, choć jeszcze brniesz przez polewę :) 

Ech, problem w tym, że zmysł krytyczny całkowicie mnie zawodzi w odniesieniu do własnych rzeczy, czy rysunków czy opowiadań; za diabła nie potrafię ocenić co mi wyszło a co lepiej pogrzebać... Z kolei jak ktoś mi zweryfikuje zaczynam to czuć. I tu wkraczacie Wy :)
Dziękuję za uwagi i idę po łopatę.

Z filmów warto pamiętać o rzeczach Cronenberga, mnóstwo erotyki jest w "Nagim Lunchu", "Videodromie", "Jak kropla wody"... I jest to erotyzm dość mocno "niekonwencjonalny".

Dziękuję wszystkim za uwagi, część poprawek wprowadziłem.
To opowiadanie, poza elementami nadprzyrodzonymi, jest niemalże dokumentalnym podsumowaniem pewnego okresu w moim życiu kiedy opadł na nie kryzys wieku średniego. Pamiętam dominujący wtedy w rozmowach klimat melodramatu doprowadzony niemal do śmieszności i nagłe zainteresowanie Foggiem... Potem pogodziliśmy się, że okręt tonie i nam przeszło. Tak że tekst ma dla mnie wymiar dość osobisty, co oczywiście nie powinno wpływać na ocenę czytających.
Pozdrawiam i dziękuję za poświęcony lekturze czas.

Mam nadzieję, że to i to :) A poważnie to jestem po zielonogórskim Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej (tak się to nazywało kiedy kończyłem, w 1999).

Od czasu do czasu, ostatnio w zielonogórskim Muzeum :)

A dość regularnie większość trafia tu: http://galar.digart.pl

Nowa Fantastyka