Profil użytkownika


komentarze: 35, w dziale opowiadań: 20, opowiadania: 7

Ostatnie sto komentarzy

Nabory do Magazynu Biały Kruk na 2024 rok:

Źródło: https://www.facebook.com/MagazynBK/posts/pfbid0Na4kYyFRJbDqzyQBxYQa8sczw6WeMHPchjqVMLdCWt8WkgTCExyQySW18EdmrSeml?locale=pl_PL

 

Marzec – Magią i Mieczem

Termin nadsyłania opowiadań artykułów i ilustracji: 31.01.2024

 

Fantastyka spod znaku Sword & Sorcery, albo inaczej Magii i Miecza lub Heroic Fantasy jest klasyką samą w sobie, której historia sięga lat trzydziestych XX wieku i była kontynuowana przez kolejne dziesięciolecia. Dla przykładu, by daleko nie szukać, Robert E. Howard przedstawił nam niezwyciężonego Conana zaś Michael Moorcock Elryka z Melnibone. Utwory napisane przez obydwu autorów znajdują wciąż fanów na całym świecie. A i tak stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej, bowiem przykładów jest jeszcze więcej.

Tak, dobrze przeczytaliście na początku, to jest nabór nie tylko dla osób piszących. Otwieramy również testowo nabór na ilustracje. Sword & Sorcery inspirowało nie tylko pokolenia pisarzy, ale również ilustratorów. Dlatego zachęcamy Was w tym nurcie, tak jak wielu autorów przed Wami, jak np. tacy geniusze jak Boris Vallejo czy Frank Frazetta.

Każda ilustracja zostanie oceniona przez komisję składającą się z rednacza i Karoliny Żuk-Wieczorkiewicz. Najlepsze prace znajdziecie na stronach pomiędzy opowiadaniami, a pozostałe w galerii na końcu czasopisma.

Autorzy i ilustratorzy! Podniesiecie pióra, ołówki oraz miecze i podejmiecie wyzwanie?

 

Czerwiec – Morskie opowieści

Termin nadsyłania opowiadań i artykułów: 30.04.2024

Morze zawsze fascynowało podróżników i pisarzy. Ale również potrafiło być niełaskawe dla ty, których je nie szanowali. Tak czy inaczej jego głębia stanowi świetne pole do napisania fantastycznej opowieści. Zarówno na powierzchni, jak i pod wodą. Na pokładzie statku płynącego z herbatą lub wypuszczając ostatni dech w uścisku krakena.

Więc Kra, Kra, szczury lądowe ???? Czekamy na Wasze opowiadania. Udowodnicie nam, że morze Wam nie strasznie i jakie to z Was wilki morskie?

Lub chomiki morskie ????

 

Wrzesień – Czarne charaktery. Narodziny Złoczyńcy.

Termin nadsyłania opowiadań i artykułów: 30.07.2024

 

Nadszedł w końcu ten czas, by ze scen zrzucił protagonistów, a całą uwagę skupić na antagonistach, czarnych charakterach oraz złoczyńcach. Więc przybywajcie wiedźmy, czarnoksiężnicy, mistrzowie zła, czarne panie i mroczni lordowie. Oto nadszedł Wasz czas, by opanować Białego Kruka.

Powyższy temat możecie zinterpretować zarówno całościowo, jak i wybrać jeden z członów. Zależy nam na tekstach, gdzie głównymi postaciami będą antagoniści, złe postacie oraz ich mroczne knowania.

 

Grudzień – Alchemia

Termin nadsyłania opowiadań i artykułów: 30.10.2024

Przyszedł czas na temat, w którym eksperymenty czują się jak w domu. Tajemnicze składniki czekają w słoikach na swoją kolej. Tajemnicze mikstury bulgoczą w kociołku. Traktaty i przepisy piętrzą się na półkach i zbierają kurz. Tak Kochani! To znakomita okazja, by wcielić się w rolę alchemików.

Alchemia jest ciekawa i tajemnicza zarazem. Jednak w fantastyce nie jest już tak często używanym motywem. Chyba, że mówimy o grach. Lecz i tak daje spore pole do popisu dla autorów. Czekamy na Wasze niesamowite i tajemnicze teksty, które oczarują nas.

W imieniu naszych chomików bojowych oświadczamy, że alchemia bimbrownicza również się liczy.

 

⏩Regulamin znajdziecie pod adresem: https://magazyn.bialykruk.org/nadeslij-swoja-prace/

 

⏩Prosimy o nie korzystanie z formularzu ponieważ ostatnimi czasy wysyła potwierdzenie autorom, ale nam nie przysyła utworów na skrzynkę czasopisma.

Wysyłajcie opowiadania bezpośrednio na mail: magazyn@bialykruk.org

W mailu musicie załączyć plik z opowiadaniem. Dodatkowo należy w wiadomości wymienić takie szczegóły jak: tytuł, temat numeru, do którego wysyłacie opowiadanie oraz krótki biogram.

 

⏩Jeśli ktoś wyśle tekst normalnie przez formularz, to nie będzie problemu. Miejcie jednak na uwadze, że czający się w cieniu byt elektroniczny po prostu może Wasze zgłoszenie zjeść.

 

⏩Prosimy o zapoznanie się z naszym regulaminem przed wysłaniem tekstu.

 

Kochani! W imieniu Stowarzyszenia Klub Miłośników Fantastyki “Biały Kruk”, wydawcy czasopisma internetowego Magazyn “Biały Kruk” chciałbym Was zaprosić do udziału w ogólnopolskim konkursie literackim – Południowe Podlasie w innym wymiarze

 

40 tys. znaków ze spacjami, do 7 listopada 2022 roku.

 

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/2aZVIDdlF

Link do strony: https://magazyn.bialykruk.org/ogolnopolski-konkurs-literacki-poludniowe-podlasie-w-innym-wymiarze-regulamin/?fbclid=IwAR27xcJyuu5POOigQzHCPsLM11k6w9ankGSGO9kiGWQT-V_sdkJmQsZ-gUQ

 

A tu mała pomoc: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podlasie_Po%C5%82udniowe

Wydaje mi się, że chyba tobie jeszcze nic nie wysyłałem nigdy.

Pytanie. Czyli teksty muszą zostać opublikowane tu na portalu?

 

Gratuluję.

 

Krucza recenzja pojawi się pewnie do połowy kwietnia. Obecny numer, który właśnie zamykamy, zajmuje całą naszą uwagę, ale zdradzę, że już kilka opowiadań zostało ocenionych. ;)

Krzysztofowi bardzo zależy by, tak jak drakaina wspomniała, CF miało status czasopisma naukowego, albo inaczej, punktowanego. Niestety jest to proces żmudny i pełen biurokratycznych min, że nie może to być pierwszy lepszy wydawca. Dajmy na to, że wydawcą zostanie stowarzyszenie związane z fantastyką, to już w oczach urzędników z ministerstwa może dyskwalifikować. Takiego gatunku są to problemy.

Również status pisma naukowego punktowanego jest ważny, bowiem z założenia CF miało być czasopismem, gdzie młodzi naukowcy i literaturoznawcy mogą śmiało publikować, mieć miejsce do dzielenia się swoimi badaniami oraz polemiką, a zarazem liczyło im się do dorobku naukowego. Punkty za artykuły i teksty w monografiach to jeden z raków polskiej nauki i powoduje liczne patologie oraz wyścig szczurów. Wiem, bo sam uciekłem z doktoratu.

Mam pytanie. Czy znacie czasopismo, do którego można przysłać tekst rozmiarowo w przedziale 60-70 tys. znaków ze spacjami?

Akurat byłem długo poza domem, dlatego dopiero teraz odpowiadam.

1. Dzięki, że tekst trafił do biblioteki. Mała rzecz, a cieszy bardzo. :)

2. Finkla. Trochę posiedziałem, mam w domu kolekcję mitologii wszelakiej i materiały z podróży (książki z obcych uniwerków i księgarni lub materiały, zdjęcia i doświadczenia, bo we Florencji sam byłem). Najważniejszą rzeczą było zerknięcie w kalendarium by określić najważniejsze wydarzenia wokół daty (1350) i sprawdzenie, czy da się coś połączyć z boskimi aspektami. Akurat Zahak był takim szują i miał takie plecy (Ahriman), że bez problemu dało się połączyć to z Czarną Śmiercią. Plus mit mówi, że Feridun (który pokonał Zahaka) miał trzech synów. Bam, motyw pokoleń, zwłaszcza, że każdy syn rządził konkretną ziemią lub poszedł w konkretną stronę.

2. Dzięki Drakaina, czekam na komentarz z niecierpliwością. :)

Gratulacje dla zwycięzców, wyróżnionych oraz ogólnie wszystkich, który nadesłali opowiadania. :D Poziom był naprawdę wysoki.

herox002, Anet, dzięki wielkie za to, że przeczytaliście moje opowiadanie. Cieszę się, że wam się podoba. smiley

 

Dzięki herox za uwagi. Faktycznie, “dostał” się wymknęło z poprzedniej wersji tego zdania. I faktycznie, może do zdanie będzie można podzielić. Mam skłonności do przesadzania z imiesłowami i karkołomnych zdań. wink

 

Co do końcówki. Dwa słowa. Po pierwsze, mimo wszystko to tekst konkursowy i kierowałem się limitem znaków, który i tak delikatnie przekroczyłem. Po drugie, trochę chciałem, by to był kontrast i zaskoczenie. Szykuje się epicki pojedynek dwóch potęg, a tu bum, bach, liczy się doświadczenie i ciężki trening, a nie zdobyte moce.

Dziękuję bardzo Oidin, Silva, Ninedin i Drakaina, za poświęcony czas na przeczytanie. smiley W tym wyjątkowo intensywnym i ciężkim czerwcu, to naprawdę wiele dla mnie znaczy.

 

Ninedin, podejrzewam, że to obraz Feriduna? Ja akurat korzystałem z własnej wyobraźni i starałem się go wykreować na bardziej babiloński styl, stąd ta broda.

 

Drakaina, dziękuję za uwagi. Akurat romańska część świata to nie mój konik. Zawsze bardziej patrzyłem na wschód, do Rosji, gdzie byłem nie raz i znam język. Podejrzewam o co ci może chodzić z ilustracją. To chyba dragon i moja nieznajomość włoskiego (choć we Florencji dwa lata temu byłem i stąd wybór miejsca), sprawia, że Fiorenzo mówi o żołnierzu tej formacji, a nie smoku, tak?

Wiesz, ja to recenzowałem. wink Wizja przygotowania się do końca świata bardzo mi się spodobała. Też fakt, że utwór napisany w ciekawym, żartobliwym stylu. Wąsy wujka najlepsze. heart

Cerleg, aż musiałem to sprawdzić. Rzeczywiście, w artykule nie wyświetla, ale w panelu administracyjnym widzę, że ten kawałek z “A jednak będzie”, jest.  Zgłosiłem to już i pewnie popołudniu naprawimy usterkę.

Silva, Regulatorze, dziękuję za przeczytanie i uwagi.

Przyznaję. Tekst jest stary, bo z 2017 roku. Druga wersja powstała w 2018, a trzecia (obecna) rok temu. Myślałem, że po przeczytaniu wtedy wyłapałem większość moich błędów. Myliłem się. Powrót na NF raczej średni, ale postaram się na przyszłość. :) Tekst mitologiczny już powstaje.

 

Poprawki do“Odrazy” wprowadzę niedługo, jak tylko będę miał wolną chwilę.

Powiem tak. Dziwnie mi się czytało Twoje opowiadanie. Wydaje mi się nierówne, jedne akapity czytałem z zainteresowaniem, a drugie mniej. Mam też wrażenie, że niektóre zdania rozwadniasz, rozciągasz i tak dalej, byle nadać im trochę artyzmu. Niepotrzebnie. Wypowiem się za siebie, lubię jak autor nie owija treści słowami, jak przysłowiową bawełną. Rozumiesz, o co chodzi? :)

Sam pomysł wakacji w obozach koncentracyjnych i tym podobnych jest bardzo fajny. Gdybyś to rozwinął, bardziej zaszokował, to samej treści sporo by pomogło.

 

Zauważyłem też kilka niedoróbek, jak na przykład poniższe:

 

Rzucona uwaga nie uszła uwadze tymczasowego gospodarza. – Powtórzenie, przez które powstaje masło maślane.

Kierownik stanął w miejscu jak wryty, dosłownie znieruchomiał, po czym zrobił w tył zwrot; – ja bym labo zostawił, albo zrobił: Kierownik znieruchomiał, po czym zrobił w tył zwrot;

Jak widać, znaczenie pozostanie identyczne i konkretniejsze.

Bardzo przyjemny i pełen emocji utwór. :) Podoba mi się motyw apokalipsy, bardzo rozbudzający wyobraźnię, zwłaszcza teraz w dobie Corona wirusa. Fajnie, że mamy też dwie postawy, wyparcia wizji nadchodzącej śmierci oraz pogodzenie się z nią.

A też spróbuję. :D  Zahak, Florencja 1350. Co mi szkodzi.

 

STRONA A JABŁKA

Agni

Apep / Apophis: https://en.wikipedia.org/wiki/Apep

Bohaterscy Bliźniacy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ixbalanque_i_Hunahpu

Durga: https://en.wikipedia.org/wiki/Durga  

Ekajati: https://en.wikipedia.org/wiki/Ekajati

Enki

Hanuman

Hera

Jacheongbi: https://en.wikipedia.org/wiki/Korean_mythology#Segyeong_Bonpuri

Kanaloa: https://en.wikipedia.org/wiki/Kanaloa

Łada

Maui: https://en.wikipedia.org/wiki/M%C4%81ui_(M%C4%81ori_mythology)

Nodens (powrót na listę)

Rama/ Sita

Tezcatlipoca: https://en.wikipedia.org/wiki/Tezcatlipoca

Tlaloc

Toutatis: https://en.wikipedia.org/wiki/Toutatis

Weles

Zahak: https://en.wikipedia.org/wiki/Zahhak

 

STRONA B JABŁKA

Memfis (Egipt) 1300 p.n.e.

Sparta 404 p.n.e.

Persepolis 331 p.n.e.

Judea 73 (n.e.)

Akwizgran 814

Florencja 1350

Kraków 1574

Kraków 1901

Japonia 1603

Tasmania 1642

Warszawa 1655

Londyn 1688

Królewiec 1781

Bordeaux 1793

Caracas 1812

Berlin 1866

Madagaskar 1896

Kapsztad 1900

Jerozolima 1968 (wróciła na listę)

Pliszka-Czajka

Dziękuję. Fakt, niezręczności i literówek niestety wszystkich nie wyłapałem. Ale cieszę się, że przynajmniej pod kątem wrażeń mi się udało. Bo faktycznie, chciałem stworzyć mieszankę gatunków do prostego poczytania, jak to opisałeś, przy kawie lub orzeszkach. Plus może napisać coś o swoim rodzinnym grodzie. :)

 

Czyli już wiem, że muszę zwracać szczególną uwagę właśnie na literówki i niezręczności językowe. :)

Dzięki za Twoje uwagi oraz czas. :)

Dobra. Przyznaję Finka, że z systemem miar i słoikami popełniłem poważny błąd. Nie pomyślałem po prostu.

Gerhard stał w stroju Adama trzęsąc się z zimna,

Tak robię to świadomie. Zresztą odniesień do tego jest mnóstwo w całym tekście.

 

Przecież ten łotr Margrabia tylko czekał na to. Zarówno ród Gerharda jak i jego spierali się o pas ziemi granicznej od pokoleń.

Margrabiego.

Dzięki. No niestety interpunkcja i przecinki to moja nemesis z którą ciągle walczę. Pomyślę, o wcześniejszym wysyłaniem tekstów do betowania. Cieszę się również, że mimo wszystko sama historia się podobała.

Szczególnie dzięki Zalth za wyszczególnienie szczególnie rażących błędów.

Witam serdecznie. Jestem Grzegorz i miło was wszystkich poznać. Zapewne tak jak wszyscy piszę, namiętnie czytam (fantastyka, kryminały i książki historyczne). Szczególnie uwielbiam książki autorów polskich i rosyjskich.

Co piszę? A co pan zleci? Właściwie to uważam siebie za człowieka wszechstronnego. Mam pomysły na SF, czystą fantastykę, postapo i inne mieszanki. Szczególnie marzy mi się mieszanka grozy i kryminału albo fantasy i kryminału.

 

Nowa Fantastyka