Poradnik:

Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi

Fajny dział, szkoda, że pusty. :)

Komentarze

obserwuj

To jest testowy komentarz w poradniku "Pytania i odpowiedzi" po drugiej edycji.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Cześć. Pytanie brzmi: jeżeli wszystkie swoje opowiadania przeniosłam na tę stronę, kilka z nich już udostępniłam z kopii roboczych – a nie skopiowały się razem z komentarzami – to co zrobić teraz, żeby przywrócić tym tekstom stare komentarze?

Hmmm. Cały problem bierze się z tego, że je przeniosłaś, skutkiem czego masz teraz te opowiadania w dwóch kopiach – jedno (właściwe) ze starej strony, a drugie dodane na nowej, bez starych komentarzy. Przy otwieraniu bety była wyraźna informacja, aby nowszych (po czerwcu 2013) tekstów nie powielać na becie, tylko poczekać aż same się pojawią w dniu premiery.

Teraz się będę musiał zastanowić, jak je ze sobą połączyć, żeby nic nie stracić, ale żebym się zbyt wiele przy tym nie narobił.

 

Swoją drogą ten dział w domyśle miał zawierać najczęściej zadawane pytania do redakcji / loży i odpowiedzi na nie. Ale skoro i tak stoi pusty, to niech się na coś przyda. :-)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Smoka i Śledzia poprawiłem dzisiaj, resztę przy innej okazji.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Witam. Mam pytanie małe, a nie wiem gdzie szukać odpowiedzi. Przy moim najnowszym opowiadaniu w małym kwadraciku wyświetla się 1 pkt obok liczby komentarzy. Taki półprzezroczysty.  Widzę też dużo opowiadań które mają ten kwadracik i zaznaczone ilość pkt 0 Co to dokładnie oznacza? :)Z góry dzięki za odpowiedź.

Zajrzyj do wątku o bibliotece w hydeparku. Kwadracik oznacza aktualną liczbę osób, które poparły nominację tekstu do biblioteki. Potrzebujesz 5 głosów.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

@brajt – dziękuję serdecznie! :)

Czy jest możliwość dostosowania wyglądu forum? Nie chodzi mi tu o te głupotki pokroju wyświetlania, czy nie wyświetlania awatarów. Pytam czy jest inna opcja pisania komentarzy niż w tym małym, śmiesznym "prostokąciku". W shoutboxie może się sprawdza, ale pisząc coś bardziej złożonego i merytorycznego bywa mocno... Frustrujący. Nie wiem skąd u was taki dziwny pomysł. Nigdzie, NIGDZIE indziej nie spotkałem się z czymś takim. Bieda straszna, średniowiecze. Czy nikt oprócz mnie nie zaóważył, że jest to beznadziejne. Na innych forach, gdy piszemy odpowiedz wyświetla się nam osobna strona na to. Mamy opcje dostosowania tekstu jak kursywa, pogróbienie, czy... Emotikonki. Gdzie są emotikonki?! Przecież ta forma nie werbalnej "rozmowy" to podstawa forów wszelakich. Zapytuję więc raz jeszcze czy jest opcja dodawania komentarza w "normalny" sposób.

"Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę ażeby już rozgorzał" Łk 12,49

Rozumiem, że Twój edytor wygląda inaczej, niż ten:

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Gdzie to cudo? Może problemem jest to, że piszę z telefonu, bo chol?ra nie mogę znaleźdz. Na innych forach, też nie dostosowanych do smartfonów nie było takich problemów. Beryl, gdzie to jest! Gdzie to jest, jest, jest... – echo. Nie ma, naprawdę nie ma. U dołu strony mam "Twój komentarz" a pod tym ten prostokącik jak w shoutboxie, a obok tylko "Gotowe". Co jest? Prostokąciku przeklinam cię! Przeklinam! Czy ktoś potraktuje mój problem poważnie. Jeśli ten "błąd" występuje na wszystkich smartfonach to w erze mobilnego internetu jest to... Katastrofa! Czy ktoś inny w telefonie ma podobny problem?

"Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę ażeby już rozgorzał" Łk 12,49

Jest,  mam!

Musiałem zmienić na wyświetlanie stron w wersji komputerowej. Teraz wszystko jest w porządku. 

Nie będę usuwał tamtych postów. Może jeszcze ktoś będzie miał taki problem to tu znajdzie gotowe rozwiązanie.

"Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę ażeby już rozgorzał" Łk 12,49

Jeśli wyświetlasz strony w jakimś innym trybie, np. bez javascript, to nic dziwnego, że komórka w pierwszej kolejności chowa edytor. ;-)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Chciałem wrzucić opowiadanko do Poczekalni, ale nie mogę się dogrzebać – o co biega z tą Betalistą i betowaniem?

Ale numer! Program zaserwował mi darmową operację płci. To dopiero sf! Jestem facetem, oczywiście.

 

 

Betowanie to proces, podczas którego ktoś (najlepiej bardziej obiektywny niż najlepszy kumpel albo ciocia) czyta Twój tekst i przekazuje autorowi wszystkie uwagi – od braków przecinków do nudnej fabuły. Betalista to zbiór opowiadań, których autorzy chcieliby, żeby ich tekst ktoś przetrzepał. Chętni się zgłaszają. Po oficjalnym upublicznieniu dzieła, komentarze z okresu betowania pozostaną niewidoczne dla normalnych śmiertelników.

A tam SF – zwykły gender. ;-) Wejdź w swój profil i sobie wyedytuj z powrotem wąsy i takie tam... Chyba że Ci się spodobało.

Babska logika rządzi!

ambroziak po rejestracji przeniosło Cię do edycji profilu, ale zamiast przeczytać co tam jest, poszedłeś zwiedzać serwis. :P

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Dzięki za odpowiedź i porady!

Rozumiem, że betowanie nie jest obligatoryjne i mogę je pominąć?

 

Kurde, wchodzę w swój profil, a tam nie ma nic odnośnie płci. Pisałem do tej pory tylko na forum NF,  a że płeć się tam nie wyświetla, nie zwróciłem na ten (dość istotny) szczegół uwagi.

 

 

 

 

 

 

 

Dobra, sorry za zamieszanie! Dogrzebałem się: tutaj było o płci w edytowaniu. Przedtem wchodziłem w profil przez Forum NF.

“Przed edycją opowiadań ze starej strony koniecznie zapoznaj się z zawartością tego wątku: http://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/10823“ – tylko, że ten wątek się nie wyświetla. Nie było mnie tu z rok i nie wiem, o co chodzi z edycją i przywracaniem starych opowiadań. Chciałabym to zrobić, ale nie znam treści “koniecznego” wątku. Czy ktoś mi pomoże?

"Po opanowaniu warsztatu należy go wyrzucić przez okno". Vita i Virginia

O cholera, znaczy że jakieś przekierowanie się sypnęło, a główny magik zniknął.

Stare opowiadania powinnaś mieć w archiwum. Jak wejdziesz w swój profil, to je zobaczysz (na dole, jako kopie robocze) i wtedy możesz edytować tak samo, jak wstawiany ostatnio tekst. Usuń zbędne już entery, tytuł, popraw, jeśli odczuwasz taką potrzebę, określ gatunek, dodaj tagi i klikaj na gotowe. Powinien pojawić się wraz ze wszystkimi komentarzami, z datą pierwotnej publikacji.

Babska logika rządzi!

Odblokowałem wspomniany wątek na jakiś czas – zajrzyj teraz :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Dziękuję bardzo :)

"Po opanowaniu warsztatu należy go wyrzucić przez okno". Vita i Virginia

Czy ktoś potrafi mi odpowiedzieć, kiedy kończy się szort, a zaczyna opowiadanie? Czy jest jakaś granica objętości tekstu, ilości znaków? Szukam i się doszukać nie mogę. ._.

Chyba nie ma ustalonej reguły, bo różne widziałam wersje: 5 tys. znaków, 10, 12... A niektórzy twierdzą, że to kwestia konstrukcji tekstu, długość nie ma aż takiego znaczenia.

Babska logika rządzi!

Hm, no trudno. W każdym razie, dzięki za odpowiedź! ;)

Czy ktoś ma pojęcie, z czego wynika różnica pomiędzy dwoma licznikami słów – tym portalowym i tym z OpenOffice? Pierwszy liczy mi 29534 znaki w moim opowiadaniu “Nadzieja zamarza ostatnia”, drugi 29159. Niby niewiele, ale jednak. Pytam z czystej ciekawości :)

Precz z sygnaturkami.

Entery?

Jakiś błyskotliwy tekst z internetów.

Rzeczywiście, w dużej części. Zbadałem sprawę – różnica wynika mniej więcej w 80% z faktu, że ten licznik liczy entery, a OpenOffice’owy nie.

Pozostaje jednak jeszcze owe 20%.

Precz z sygnaturkami.

Nie wiem, czy Ci to pomoże, ale odkryłam kiedyś, że OO liczy trzy kropki jak trzy znaki, a tutejszy – jak jeden.

Babska logika rządzi!

Myślniki, półpauzy, dywizy. Też mają coś na rzeczy.

Jakiś błyskotliwy tekst z internetów.

Nie, myślniki i resztę spółki liczy normalnie. Brakujące 20% to w takim razie prawdopodobnie wielokropki. Thanks!

Precz z sygnaturkami.

Jako że jestem tu nowy, wypadałoby się przywitać. Tak więc witam wszystkich zgromadzonych. Jak wspomniałem, jestem świeżo po rejestracji na portalu. Przejrzałem poradniki i po części znalazłem tam odpowiedź na moje pytanie. Konkretnie że publikowanie fragmentów tekstu nie ma szans na dostanie się do biblioteki. Pytanie brzmi: czy jest to problem jeśli chciałbym publikować fragmenty po prostu w poczekalni, dla ludzi do przeczytania i ewentualnej krytyki? Od jakiegoś czasu rodzi się w mojej głowie pomysł, ale obawiam się że może się nie zmieścić w jednym opowiadaniu. Było by to raczej coś trochę dłuższego, podzielone prawdopodobnie na rodziały publikowane osobno. Czy jest taka możliwość, aby zamieszczać tutaj teksty w tej formie?

Oczywiście, że jest. Musisz się jednak liczyć z tym, że odzew będzie raczej (dużo) mniejszy niż w przypadku zamkniętego opowiadania.

Mam pytanie: czy w opisie zniszczonego podczas wojny muszę szczególnie jakoś opisywać w jakiej sytuacji się miasto znajduje,np po bombardowaniu lub zajęciu miasta przez oddziały wroga, etc?

Czas i przypływ nie czekają na nikogo, nawet na ciebie.

Mam potencjalnie głupie pytanie (ale nigdzie nie znalazłem na nie odpowiedzi, więc i tak je zadam :P)

 

Czy można wrzucać do portalu swoje opowiadania, które były już publikowane w innych miejscach  w sieci (tj. w internetowych magazynach typu Qfant, Szortal, Creatio Fantastica itd.)? (Nigdy nikomu nie dałem licencji wyłącznej na żaden tekst, więc to nie problem)

 

Czy moderacja/szefostwo/Loża/Iluminaci czy ktokolwiek inny ma coś przeciwko? Bo wiem, że e-ziny życzą sobie tylko świeże, niepublikowane teksty. Jak jest tutaj?

 

Można, to nawet częsta praktyka.

Cześć i czołem!

Jestem nówka i potrzebuję pomocy.

Chciałabym opublikować opowiadanie, ale mam techniczny problem z wklejeniem tabelki. Edytor nie pozwala mi stworzyć nowej tabeli w polu tekstu, ani skopiować istniejącej. Próbowałam wkleić tabelę jako obraz i to działało, dopóki nie kliknęłam “opublikuj”. To znaczy obraz jest czytany przez edytor, dopóki nie zapiszę swojego tekstu w żaden sposób. Później występuje jako znak zapytania (wolałabym jednak tabelę).

Być może rozwiązanie jest proste i nie dopilnowałam czegoś podstawowego, a może edytor ma pewne ograniczenia, których nie sposób przeskoczyć. 

Ktokolwiek wie, błagam o pomoc!

white-rabbit

Wyślij mi link do kopii roboczej opowiadania. Postaram się pomóc.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21536

 

Dzięki za szybką odpowiedź!

white-rabbit

Hej! Wpadam tu oto z małym pytankiem. Jak zmienić nazwę użytkownika?

 

Byłbym wielce rad jak któś by mnie powiedział... (Nie ma to jak walnąć gafe we niku na start)

Xeno

Napisz do beryla :)

www.facebook.com/mika.modrzynska

Dzięki. ^^

 

Xeno

Mam pytanie odnośnie długości opowiadań i jej konsekwencji. Dowiedziałem się że teksty o długości powyżej 80 tysięcy znaków nie są umieszczane w grafiku dyżurnych. Rozumiem też że tak długie opowiadania, czy też powieści cieszą się mniejszą popularnością wśród tutejszych czytelników. Czy w takiej sytuacji sensowniej dla początkującego byłoby wysłać taki tekst prosto na email redakcji, czy jednak umieścić na stronie, a może jedno i drugie?

Konradzie1399

 

Jeżeli umieścisz tekst na stronie – zazwyczaj jest ‘spalony’ w kwestii druku.

Sensownie jest, jeśli mogę doradzić, tekst odłożyć na miesiąc, wrócić po miesiącu i postawić sobie za cel skrócenie go do maksymalnie 60 tysięcy znaków (jeśli myślisz o druku na papierze). Taki tekst znów odstaw na miesiąc, sprawdź i popraw po tym okresie ponownie, być może zasięgnij porad innych czytaczy-pisaczy.

 

I dopiero ślij do redakcji.

A jak wyślesz, miną tak ze 3 miesiące i nikt nie odpisze – przypomnij się. Jeśli nadal nikt nie odpisze – znaczy, przepadło. Dopiero wtedy wstawiaj na portal.

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Twój komentarz

Nowa Fantastyka