Książka

| KOPIUJ

Dworzec Perdido

Metropolia Nowe Crobuzon to centralny punkt świata Bas-Lag. Ludzie, mutanty i niezwykłe obce rasy żyją tu obok siebie, w ponurym labiryncie walących się domów i wysokich kominów, w widłach rzek niosących tony zanieczyszczeń, pośród fabryk i hut pracujących dzień i noc. Od ponad tysiąca lat Parlament z pomocą brutalnej milicji sprawuje kontrolę nad społecznością robotników i artystów, szpiegów i żołnierzy, uczonych i magików, a także włóczęgów i prostytutek. Lecz oto w Nowym Crobuzon pojawia się kaleki przybysz z mieszkiem pełnym złota i zleceniem, którego niepodobna wykonać. Za jego sprawą, choć bez jego udziału, miasto dostaje się w szpony niepojętego terroru, a losy milionów obywateli zależą od garstki renegatów.

Recenzje

Dodał do bazy

Oceny

Komentarze

obserwuj

Bardzo przepraszam, ale dlaczego jest zaznaczone, że ja oceniłem na pięć gwiazdek. Przecież nie potrafię przenosić się w przyszłość, ja jej jeszcze nie czytałem!

 

Jak się da, to prosiłbym o usunięcie. Chociaż i tak przeczytam, więc pewnie i tak ocenię ;)

Mee!

Świeżo po lekturze i jestem pod ogromnym wrażeniem. Jedna z oryginalniejszych powieści, jakie czytałem. Ciężkie zakończenie jeszcze mi się pod czaszką telepie.

„Często słyszymy, że matematyka sprowadza się głównie do «dowodzenia twierdzeń». Czy praca pisarza sprowadza się głównie do «pisania zdań»?” Gian-Carlo Rota

Hmmm. Dziwna książka. Na początku trudno się było wciągnąć, później trudno się było oderwać. Pozostaję pod wrażeniem wyobraźni Autora. Ale czegoś zabrakło i po skończeniu lektury miałam bardzo dziwne uczucie. Właściwie nie niedosyt, tylko jakieś takie... Staranne domknięcie wszystkich wątków, z którego nic nie wynika.

Babska logika rządzi!

Nowa Fantastyka