Informacje

10.09.18, g. 14:43

25. rocznica premiery "Z Archiwum X": wspomnienia, książki i... lalki

10 września 1993 roku na małym ekranie zadebiutował pierwszy odcinek Z Archiwum X – niezwykłego jak na tamte czasy serialu. Nikt jednak nie spodziewał się, że przejdzie do legendy.

 

Pierwsze konferencje prasowe sprowadzały się zawsze do jednego pytania: jaki jest cel, do czego zmierza ekipa X-Files? Seria wybijała się ponad inne produkowane w tamtym czasie, ale też opierał się na zasadach dotąd niespotykanych – lub łamała te, które stworzyli do tej pory producenci, wymykając się jednoznacznej klasyfikacji gatunkowej. Dlatego dziennikarze nie wiedzieli, co mają z tym faktem zrobić, jak podchodzić do Archiwum. Jak żartowała załoga serialu, głównym celem była sprzedaż na inne rynki. Jak pokazało doświadczenie, udało się z nawiązką. Z Archiwum X doczekało się 9 sezonów w głównym cyklu produkcyjnym i dwóch kolejnych w reaktywacji. Co więcej, dawne odcinki nadal są w ramówce stacji na całym świecie.

 

 

Nie tylko niedookreśloność serii, poruszającej się między SF, horrorem, thrillerem i kryminałem, łamała zasady tworzenia seriali. Krytyków dziwiło ograniczenie liczby stałych bohaterów – zamiast zaprezentowania waharza postaci, jak to najczęściej bywało w serialach z dłuższymi odcinkami, twórcy używali niemal wyłącznie trzech: Scully (Gillian Anderson), Muldera (David Duhovny) oraz Skinner (Mitch Pileggi). Także dynamika głównej pary agentów była inna niż dotychczasowo w serialach proceuralnych: partnerzy byli sobie całkowicie równi, zawodowo i intelektualnie, a żadnego z nich nie używano jako chłopca do bicia czy comic relief

 

Ćwierć wieku od debiutu fani i magazyny na całym świecie świętują. Stacja Fox – oryginalny producent – także. We współpracy z Mattel wypuszczono na rynek lalki Barbie w edycji specjalnej, z Mulderem i Scully. Fani dostali możliwość wzięcia udziału w specjalnym konkursie na 25-lecie, w tym... przygotowania pytań. Do tego wydano książkę The X-Files: Case Files i kolejną, tym razem dla dzieci: The X-Files: Earth Children Are Weird. Powstaje także gra karciana z ulubionymi agentami w rolach głównych. 

 

 

 

W Polsce Z Archwum X trafiło do ramówki niemal trzy lata po premierze – 20 marca 1996 roku, początkowo tylko na kanał TVP 2. I z miejsca biło rekordy popularności.

Komentarze

Jak dla mnie prawdziwy powód, dla którego Archiwum stało się kultowe, brzmi tak:

https://www.youtube.com/watch?v=hAAlDoAtV7Y

 

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Cieniu, muzyka z Archiwum wymiata, ale ta wersja “umpa umpa” jest paskudna!

 

Oprócz tematu głównego, polecam to – https://www.youtube.com/watch?v=3X5EJIqYpos 

Zapraszam w czwartki o 19 do proradio.pl. Spora dawka rockowej muzyki + stękania starego dziada ;).

I jak wytłumaczyć dzieciakom, że czekało się tydzień na kolejny odcinek, a nie oglądało całej serii w dwa dni :)

Piękne lata, świetny serial.

Nowa Fantastyka