Informacje

20.11.17, g. 12:36

Weir rok zbierał materiały do pisania nowej książki

Polska premiera nowej powieści Andy’ego Weira – autora Marsjanina – już pojutrze. Tymczasem ciekawostka: samo gromadzenie materiałów na temat budowy miasta na Księżycu, o którym pisze, zajęło autorowi rok!

 

Artemis jest powieścią o pierwszym ludzkim mieście poza Ziemią, a jej akcja osadzona jest w 2080 roku. Przed autorem w trakcie pisania stanęło wiele problemów – pierwszym było umiejscowienie miasta (Księżyc, Mars, a może stacja orbitalna?). Potem pojawiły się zagadnienia stricte inżynierskie: kwestia architektury, materiałoznawstwa, komunikacji itp. 

 

Naukowy research autora trwał rok. Dopiero potem zaczął pisać książkę. I stanął przed kolejnym problemem: główna bohaterka, Jazz, to kobieta wychowana już na Księżycu. Z jednej strony jej postać musiała być kulturowo wiarygodna, z drugiej Weir miał obawy, czy dobrze zbuduje jej charakter jako autor-mężczyzna. Dlatego jego szkice i kolejne rozdziały czytały kolejno jego dziewczyna, matka, szefowa jego redaktora i asystentka redaktora, które przygotowywały informacje zwrotne na temat tego, jak wiarygodna wydaje im się Jazz jako kobieta. Jak podkreśla Weir, nadal ma wątpliwości, czy udało mu się dobrze uchwycić niuanse kobiecości bohaterki – ale trzyma kciuki.

 

A my, cóż, czekamy na premierę, bo zapowiada się obiecująco.

 

Nota wydawcy.

 

Dwudziestokilkuletnia Jazz marzy o życiu pełnym przygód i dostatków, ale musi pogodzić się z rzeczywistością małego prowincjonalnego miasteczka. Nawet bardzo prowincjonalnego, bo na Księżycu. Dobrze żyje się tam właściwie tylko turystom i ekscentrycznym miliarderom, a tak się składa, że Jazz nie należy do żadnej z tych kategorii. Ma nudną, nisko płatną pracę i sporo długów do spłacenia, nic więc dziwnego, że dorabia drobnym przemytem. Nic dziwnego, że kiedy pojawia się okazja zarobienia naprawdę wielkich pieniędzy, nie waha się ani chwili. Tym, że misterny plan oznacza konieczność wejścia na ścieżkę przestępstwa, nie przejmuje się ani przez chwilę. Prawdziwe problemy pojawiają się wtedy, kiedy okazuje się, że plan ma drugie i trzecie dno oraz że Jazz dała się wplątać w gigantyczną aferę o potencjalnie katastrofalnych konsekwencjach.

 

Źródło: io9

Nowa Fantastyka