Czasopisma

Dodaj recenzję

Nowa Fantastyka 10/23

Android/iOS   |   Prenumerata   |   e-Kiosk  |   Nexto  |  Audio

 

Michał Masłowski

PATRICK J. JONES

 

Patrick J. Jones jest jednym z najlepszych współczesnych artystów fantasy. Jest także nauczycielem akademickim, a także autorem książek o sztuce i podejściu do szkicowania i malowania. Znany jest ze swoich warsztatów z rysunku postaci i metodologii malarstwa olejnego oraz obrazów fantasy. Jego styl jest często porównywany do Borisa Vallejo i Franka Frazetty.

 

Marta Sobiecka

W CIENIU KATASTROFY

 

 

W 2023 roku Japończycy obchodzą 77. rocznicę ataku nuklearnego i 12. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Fukushimie. Jedno i drugie „zawdzięczają” sąsiadom zza oceanu. Nie powinno więc dziwić, że narodowa trauma, którą przepracowują kolejne pokolenia, wpływa na twórczość pisarzy, którzy albo Zachód krytykują, albo roztaczają spektakularne wizje końca świata.

 

Krzysztof Szafrański

POLSKA PLANSZÓWKAMI STOI

 

Nie tylko w branży komputerowej Polacy mogą mieć powody do dumy. Także w planszówkach jesteśmy mocnym, nomen omen, graczem. Polski rynek ma kilka specyficznych cech, wynikających nie tylko z naszej przysłowiowej zaradności, ale także innych szczególnych przymiotów, które pozwoliły grom polskich autorów zagościć na półkach naprawdę wielu fanów na całym świecie.

 

Witold Vargas

ISKRZYCKI

 

W „Bestiariuszu słowiańskim” wykorzystaliśmy dość oględny opis diabła o imieniu Iskrzycki, który wyłania się z niektórych podań o tym demonie. Choć to informacje trafne i zgodne z ogólnym rysopisem postaci, mocno zawężają ten jakże fascynujący wątek naszej ludowej kultury niematerialnej. Co by tu więc można jeszcze dodać odnośnie diabła Iskrzyckiego?

 

Aleksandra Klęczar

NIE DLA CIEBIE, OBELIKSIE,

czyli o magicznych napojach

 

Magiczny napój druida Panoramiksa, budzący panikę wśród Rzymian, to jeden z tych motywów z komiksów o Asteriksie i ich ekranizacji, których się nie zapomina. Cudowny eliksir ma swoje wzorce – zarówno mityczne, jak i historyczne – w świecie grecko-rzymskim.

 

Ponadto w numerze:

‒ wywiad z reżyserem Neilem Jordanem;

‒ opowiadania m.in. Clarka Ashtona Smitha i Cezarego Zbierzchowskiego;

‒ kolejne spotkanie z Lilem i Putem;

promocja prenumeraty;

‒ felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.

 

Android/iOS   |   Prenumerata   |   e-Kiosk  |   Nexto  |  Audio

 

Nowa Fantastyka