- Hydepark: Topór?

Hydepark:

książki

Topór?

 

W kilku komentarzach na stronie zderzyłem się ze wzmianką o Toporze. Mitycznej, wielce popularnej książeczce żółtego [?] koloru. To też postanowiłem zapytać. Czym jest tak poczytny i stary Topór? Kto jest autorem i czy oryginalny tytuł naprawde brzmi jak narzędzie do dzielenia drewna? Bo osobiście chyba nie miałem w rękach tej pozycji.

 

Komentarze

obserwuj

A nie chodziło ci o Rolanda Topora?
A może żartujesz i dałam się wkręcić?
Sama już nie wiem... 

Ja również, tak jak Selena słyszałem i czytałem tylko Topora, ale o książce nazywanej ,,Toporem" nie słyszałem. 

PS Odnośnie Topora, to w jednym z jego zbiorków jest opowiadanie ,,Wybzykać królową". W stylu Fasa nieco;).  

Może. Nie znam pana Topora, z surrealizmu przysfajam głównie Jonathana Carrolla. Więc może to to. I nie, to nie jest żart. Wychodzi na to, że tylko ja go nie znam.

ta sygnaturka uległa uszkodzeniu - dzwoń na infolinie!

A to przepraszam, bo myślałam, że się nabijasz z nazwiska albo coś...
Jeśli nie znasz (i nic w tym złego), to polecam. 

A topór, podobnie jak i siekiera, nie są tylko narzędziami do dzielenia drewna... Zastosowanie topora było i jest wielorakie. o czym należy pamiętać. 

Nie omieszkam sprawdzić.

ta sygnaturka uległa uszkodzeniu - dzwoń na infolinie!

Słyszałem, że służy też do dzielenia życia od śmierci i do rozwodów w trybie przyśpieszonym.

ta sygnaturka uległa uszkodzeniu - dzwoń na infolinie!

Nie tylko ...

Siekiera lub topór to najstarsze i nadal używane złożone narzędzie. Od ponad czternastu tysięcy lat jest on używany do kształtowania i podziału drewna, rąbania lasów, jako broń obuchowo-sieczna czy też jako symbol heraldyczny. Jest rozwinięciem pomysłu kija z obciążonym końcem, który dał początek takim wynalazkom jak: maczuga, młotek, motyka, topór ciesielski itp. Zmieniał się materiał i zastosowanie, ale zasada działania pozostała nie zmieniona. Początkowo wykonywany z kamienia i rogu, brązu a następnie stali. Siekiery z kamienia łupanego umieszczane były w rozczepionym stylisku, obwiązywanym dla wzmocnienia sznurami lub rzemieniami. Siekiery neolityczne posiadały już często wywiercony otwór dla mocowania trzonka. Pierwsze siekiery z brązu - tzw. siekiery tulejowe, posiadały szeroki, rurowaty otwór ze strony przeciwległej do ostrza, do niego prostopadły, i wymagały specjalnie ukształtowanego, wygiętego prawie pod kątem prostym styliska. Dla wzmocnienia osadzenia takiej siekierki, była ona zwykle przywiązywana do styliska, czemu służyły niewielkie pierścienie z boków nasady, formowane już w czasie odlewania narzędzia. W wielu kulturach epoki brązu siekierki stanowiły prawdopodobnie środek płatniczy.

Obecnie siekiera składa się zazwyczaj z obucha w kształcie zaostrzonego klina wykonanego ze stali niestopowej i styliska z twardego drewna. W obuchu wykonany jest otwór równoległy do ostrza (najczęściej o przekroju prostokątnym), w którym za pomocą klina mocowane jest stylisko. Rzadko spotyka się siekiery o dwóch ostrzach. Znane są tego typu siekierki z kultury minojskiej, celtyckiej i skandynawskiej, mające prawdopodobnie często znaczenie ofiarne lub symboliczne. Współcześnie siekiery o dwóch ostrzach popularne są głównie w Ameryce Północnej, wśród farmerów i drwali.

Często też w celu obniżenia ceny ze specjalnie utwardzonej stali wykonuje się tylko sam koniec klina i łączy się go z tańszym i mniej wytrzymałym materiałem reszty obucha. Niekiedy występują tanie siekiery, zwykle gorszej jakości wykonane z blachy, zwłaszcza w kombinowanych, wielofunkcyjnych, zestawach turystycznych. Siekiery i topory występowały jako broń w wielu kulturach, od czasów prehistorycznych do współczesnych. W średniowiecznej Europie były zazwyczaj bronią plebejskiej piechoty, ale bywały także używane przez rycerstwo. Szczególnie często kojarzone są różnego typu topory z wikingami, wojownikami klanów szkockich, piechotą Wielkiego Księstwa Moskiewskiego i piechotą husycką. Mniejszych rozmiarów topory bojowe, typu czekanów, używane były przez konnych wojowników ord Wielkiego Stepu. Siekierki bojowe tomahawki były bronią chętnie używaną przez Indian północnoamerykańskich. Topory bojowe dały początek różnego typu broni drzewcowej - m.in. halabardom, berdyszom i toporom z Lochaber. W dawnej Rzeczypospolitej w formie ozdobnych czekaników - lasek były chętnie używane i noszone przez szlachtę. Próbowano zachować topory jako broń przez liczne konstrukcje łączące broń palną, najczęściej z zamkiem kołowym, z toporami bojowymi. Nowoczesne toporki bojowe, o konstrukcji z włókien szklanych i ostrzach ze stali bardzo wysokiej jakości bywają stosowane jako broń lub narzędzie przez jednostki specjalne.

Militarne zastosowanie toporów jako narzędzia nieprzerwanie trwa w jednostkach saperskich. W wielu armiach świata siekiery stanowią element odznak tych jednostek. W Polsce międzywojennej siekierki góralskie - ciupagi, ułożone w formie swastyki stanowiły zasadniczy motyw odznak pułkowych większości pułków piechoty górskiej.

Obecnie najczęściej używana jest do prac ciesielskich i do rozdrabniania drewnianych szczap opałowych. Stosowana często przy pracach biwakowych i saperskich, w wojsku, harcerstwie i turystyce. Nadal bywa używana jako broń, zwłaszcza popularna wśród gangów azjatyckich. Występuje w różnych formach np.:

jako ciężki, dwuręczny topór bojowy lub lekki toporek rycerski

jako ciężki, z krótkim drzewcem topór rzeźnicki

formie laski (ciupaga , czekan)

topór o dwóch ostrzach (labrys)

topory o długich drzewcach (berdysz, topór z Lochaber, halabarda)

topory ceremonialne, rytualne, ofiarne.

Jest jednym z symboli kata. Jako narzędzie kata służył, obok miecza, do dekapitacji - czyli obcinania głowy, a także do wykonywania innych kar polegających na odcinaniu różnych części ciała, np. dłoni. W późniejszych czasach we Francji zwykle zastępowany przez gilotynę.

Specjalnego kształtu toporek, o charakterystycznie wysuniętej do góry części ostrza był w górnictwie symbolem funkcji sztygara. Do dziś bywa używany podczas uroczystości barbórkowych i wręczany jako dowód uznania zasłużonym górnikom.

Toporek jest także jednym z symboli straży pożarnej i do niedawna był jednym z najważniejszych jej narzędzi.

Różnego typu siekiery i topory są popularnym elementem heraldycznym, bądź jako godło herbowe, bądź klejnot lub jako uzbrojenie trzymaczy herbowych. Występuje m.in. w polskich herbach Topór, Oksza i Starykoń. W starożytnym Rzymie topór otoczony wiązką rózg symbolizował władzę liktorską, symbol ten przyjęto również jako jedno z godeł republiki francuskiej i za symbol włoskich faszystów. Topór o dwóch ostrzach był godłem kolaboracyjnej Francji Vichy, a bite przezeń monety z tym symbolem były w obiegu do lat 60. XX wieku. Obecnie często występują różnego typu siekiery w herbach państwowych m.in. Belize, Gambii, Kenii, Norwegii. Minojska siekiera o dwóch ostrzach (labrys) bywa współcześnie stosowana jako symbol niektórych sekt neopogańskich, zwłaszcza związanych z kultami Wielkiej Bogini. Stanowi też jeden z symboli ruchów lesbijek.

Topory występują często w literaturze, filmach i grach komputerowych z kręgu fantasy, jako broń szczególnie ulubiona przez barbarzyńskich wojowników i krasnoludy. Jedną ze znanych postaci literackich przedstawianych z nieodłącznym toporkiem jest krasnolud Gimli, syn Gloina z trylogii Władca Pierścieni J.R.R.Tolkiena.

RogerRedeye: Dziękuje z całego serca! Aż chce się ruszyć do parku zaczerpnąć świerzego, wiosennego powietrza. Hłe, hłe.

ta sygnaturka uległa uszkodzeniu - dzwoń na infolinie!

Topor + żółta okładka --- mi się kojarzy z Cztery róże dla Lucienne. Tamtejsze opowiadania są ostre i z powodzeniem mogły obrosnąć legendą.
pozdrawiam

I po co to było?

No czyli pan Topór Roland.

"Ciupciać królową", Orson.
Też podejrzewam, że chodzi o "Cztery róże...", a o książce pod tytułem "Topór" nie słyszałem.

Zaufaj Allahowi, ale przywiąż swojego wielbłąda.

Trza napisać.

NZMC dziękować,  Russ. Cała przyjemność po mojej stronie. Ciesżę sie, że mogłem nieco przybliżyC wielorakie zastosowanie i wykorzystania topora i siekiery,niestety,  ocecnie nieco już zapomniane. 
Cóz to za piękne i poręczne narzędzie... 

Topór (bardziej siekiera) to moje ulubione narzędzie! ;) nie ma to jak porrrrąbać... drewno ;D Aż wióry lecą!

Więcej informacji o poszukiwanym autorze. nota bene polskiego pochodzenia mamy tutaj -> Roland Topor

Racja, Fas, ciupciać! 
Ale zwulgaryzowałem!:( 

Topor, Topor, Rolandem zwany. Mi utkwiło w pamięci opowiadanko (czy jak tam zwał tz cztery zdania) o światowym spisku stomatologów i producentów past do zębów... Tytułu nie pomnę. Ale było wiele bardzo krwawych makabresek.

Nowa Fantastyka