- Hydepark: Najlepsze opowiadania styczeń/luty 2012 w oczach użytkowników portalu

Hydepark:

Najlepsze opowiadania styczeń/luty 2012 w oczach użytkowników portalu

Prawie zapomniałem :)

 

Zaczynamy typowanie tego miesiąca, a ja się zabieram za plebiscyt roczny :)

Przypominam, że:

1) można zgłaszać dowolną liczbę opowiadań (chociaż wypadałoby się ze względów praktycznych ograniczyć do kilku);

2) można zgłaszać kilka opowiadań tego samego autora;

3) można zgłaszać teksty konkursowe (możliwe jest uzyskanie przez ich autorów zarówno wyróżnienia miesiącznego, jak i konkursowego);

4) głos na wybranego w poprzednim miesiącu autora będzie bez znaczenia;

5) za naprawdę zbędny spam, a szczególnie wszelkiego rodzaju trollowanie czeka łamanie kołem.

 

Wyróżnieni w styczniu:

 

Joseheim, „Trzystu dwudziestu dziewięciu"

Eferelin Rand, „Zepsute anioły"

Fasoletti „Rytuał"

MałaWiedźma92, „Storrada"

Ibastro, „Ukarany"

Aineko, „Kobieta zza okna"

Komentarze

obserwuj

Głosuję na "Trzystu dwudziestu dziewięciu" - za najfajniejszy sposób przepędzenia smoków z krainy;D

To się nazywa "być zorientowanym w temacie" :D 

www.herbatkauheleny.pl

"Labirynt Snów" - arya

Bardzo ciekawa fabuła, która sprawiła, że pomimo długości doczytałam do końca. Świetny klimat opowiadania i zakończenie, budzące ukłucie niepokoju. Nie jestem kimś, kto udziela się na portalu, aczkolwiek zdarzy mi się zerknąć od czasu do czasu i to opowiadanie przykuło moją uwagę, bardzo uprzyjemniając wykład ;)

Pozdrawiam!

"Art Terror" - PomrocznieJasny
Bo to ciekawa dystopia i bardzo celne spostrzeżenie na temat kierunku, w jakim zmierza nasza egzystencja wśród ludzi. To moja nominacja do piórka w tym miesiącu. :)

Pozdrawiam
Naviedzony

Co tu tak pusto? Już luty nam zimniasty biegnie, a w tym temacie pustki. Wszyscy mają sesję?

Może zrazili się faktem, że wyróżnionych nie nobilituję się już wzmianką w czasopiśmie? Może się mylę, albo jestem ślepy, ale ostatnich parę numerów nie było tej rubryki. Zniknęła tak jakoś po cichu, a to zawsze było miło zobaczyć drukiem chociażby tylko swoje nazwisko. Redakcji zabrakło miejsca na trzycentymetrowy pasek na stronie?

A to swoją drogą prawda. Może Redakcja uznała, że wystarczy, iż kilku szczęśliwców odnajdzie swoje teksty na łamach NF? Tak, czy inaczej nieładnie tak po angielsku usuwać nam Pasek Chwały.

Jak na moje oko, w tym miesiącu są po prostu słabe teksty...

www.herbatkauheleny.pl

Zgadzam się z Suzuki M., że trudno z czystym sumieniem wybrać coś, co naprawdę się podoba. 
Poleciłabym może "Dzikiego lokatora" bubugi, ale że zamiesciła tylko fragment i nie mam zdania o całym tekście... to siedzę cicho.

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

Huhu, cieniutko rzeczywiście :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Ja mam dwóch kandydatów na wyróżnienia w tym miesiącu:

I. Syf. i jego "Terapia Nowotworowa". Tekst jest napisany świetnie, czyta się lekko i przyjemnie. Mimo, że fabuła jest nieco przewidywalna, to jednak w niektórych momentach zaskakuje. Występuje jako taki klimat grozy - nie wymuszony, bo zrównoważony i nie wciśniety na chama. Jedyne, co się nie klei to zakończenie. Ale w połączeniu z tak wyśmienitym tekstem można to Autorowi wybaczyć.

II. Mish i opowiadanie "Bohaterowie świata (Grafomania 2012)". Tak, tak... tekst na konkurs "Grafomański". Jednak to opowiadanie ma w sobie to coś. Wyróżnia się nie tylko na tle konkursu ale i całej reszty tekstów poza konkursowych. Bo czytając jakiekolwiek inne, tak bardzo się jeszcze nigdy nie uśmiałem. Tekst jest napisany sprawnie, czyta się miło i przyjemnie. Fabuła... Mimo, że wykreowana na tak zacny konkurs, to jednak ciekawa.

Przez cały miesiąc wychwyciłem tylko te dwa teksty, kótre mi się spodobały.
Pewnie nie uznacie drugiej kandydatóry, ale co tam. Zawsze warto było spróbować, bo tekst zasługuje na wyróżnienie. Może nawet chociażby na takie, jakie były w konkursie na "Kicz 2011"?

Pozdrawiam
Haskeer 

No dobra, to ja też podrzucę to, co mnie wciągneło do tej pory, może zdążycie przeczytać i poprzeć moje propozycje:

"Polifonia" Amazis

Tekst "na granicy" (kto przeczytał, ten wie o co chodzi). Bardzo klimatyczny, wciągający, a do tego napisany pięknym, poetyckim (co nie znaczy górnolotym i egzaltowanym) językiem.


"Straszna zbrodnia, Pętaczek Wedrowniczek i inne bzdety" (SHERLOCKISTA 2011) RobertZ

Przyznam się, że wcześniej przygody robertowego Senfila jakoś mnie nie przyciągały. A ten tekst, nie dość, że przeczytałam od deski do deski, to naprawę dobrze się przy tym bawiłam :) Choć fabuła nie powala, to jednak sam świat jest przedstawiony i skonstruowany w taki sposób, że zdecydowanie prostotę fabuły wynagradza.


[SHERLOCKLISTA 2011] "Absurdalnie krótki lot trzmiela" GaPa

Tekst ciężki, duszny i fascynujący. Mi osobiście momentami klimatem przypomina "Miasteczko Twin Peaks", ale nie chciałabym nikogo zmylić, bo warstwa fabularna tekstu GaPy jest oryginalna i jedyna w swoim rodzaju.


 To na razie tyle ode mnie, ale mam jeszcze kilka tekstów do przeczytania i możliwe, że jeszcze mi coś w oko wpadnie.

www.herbatkauheleny.pl

Chciałbym uprzejmie zgłosić tekst http://www.fantastyka.pl/4,6395.html, Przygody czarodzieja Ryśka: Słowa wyroczni - Marcina Roberta. Tekst jest krótki i równie dobrze mógłby się załapać na grafomanię, ale i tak należy się wyróżnienie.
http://www.fantastyka.pl/4,6366.html - Jahusza
Za to chociażby, że choć to nie moje klimaty przebrnąłem do końca i było tak jak byc powinno. Troche to przypomina produkcje Asylum, o których była mowa w ostatniej NF, ale cóż. Nawet jeśli nie wszystko jest idealne, nie musi.Któż z nas bowiem jest istotą idealną?
http://www.fantastyka.pl/4,6316.html Gapa -  Za oryginalność. Rzeczywiście momentam nuży i poplatane to trochę, ale i tak warte wyróżnienia, choćby za to, ze się wyróżnia wśród innych tekstów.
Jak widzę mało nominacji. Pewnie dlatego, że  Grafomania zerbrała obfite żniwo i nie wszystkie teksty były takie złe.Wymieniłbym jeszcze AdamaKB za http://www.fantastyka.pl/4,6390.html, Ale musiałbym napisać coś pozytywnego, np. że przeczytałem, w Jego starym stylu.
pozdrawiam

Z czystym sumieniem mogę polecić tylko jeden tekst: 
http://www.fantastyka.pl/4,6366.html ,, Testimonium[ SHERLOCKISTA 2011]" jahusza.
Jest ciekawa historia, moim zdaniem napisana barwnym językiem, wciągająca i ze światem, który wydawał mi się bardzo surrealistyczny. Po przeczytaniu tekstu miałem wrażenie, że Autor odwalił kawał dobrej roboty bawiąc mnie, czytelnika.

Z drugiej strony, do innych tekstów albo mam zbyt wiele zastrzeżeń, albo są zwyczajnie poprawne i nic więcej, albo spokojnie można zaliczyć je do grafomanii ( i wcale nie mam tutaj na myśli konkursu). W szczególności ten ostatni dział był bardzo obfity.  

Nie wiem, czy nominację mam zgłosić jeszcze raz do RobertaZ, czy wystarczy tutaj? Suzuki M.? Hmmm?:) 

Ja ostatnio zgłaszałam tylko tutaj, bo Jakub też podobno tutaj zagląda.

www.herbatkauheleny.pl

Podobno to ja jestem przystojny :) 
Miło jest mieć Was tutaj, ale myślę, że powinniście również wysłać nominacje Robertowi, co by chłopak się nie martwił, że Loża nie pracuje.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Beryl, nie prowokuj, bo jako członek loży chętnie powiedziałabym parę słów na temat tego, jak owa loża "pracuje".

www.herbatkauheleny.pl

Aj, Suzuki, bez nerwów. Chodziło mi tylko o to, że sam Robert wcale nie musi tutaj zaglądać, a ma wysłać nominacje redakcji, dlatego lepiej, jeżeli prześlecie swoje typy i jemu.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Zaręczam, że jeśli nie wyślemy, to w ogóle się tym nie przejmie :) Moze nawet nie zauważy.

www.herbatkauheleny.pl

Suzuki rozesłała ostatnio do członków loży e-maila z wewnętrzną grupą na forum. Oprócz mnie, Suzuki i krisbauma, nikt się nie zarejestrował. 
Nie chodzi o to, aby zmuszać nas do pracy za wszelką cenę- każdy poświęca tyle wolnego czasu na prace w loży, ile może i ma chęci. Natomiast, nie może być też tak, że ktoś zobowiązuje się do współpracy, a jest kicha i brak kontaktu. 

"Oprócz mnie, Suzuki i krisbauma, nikt się nie zarejestrował."
Orson, ja też się zarejestrowałem i zgłosiłem na forum, zaraz po Suzuki. Dzięki, że mnie zauważyłeś... 

Skoro tak, to przepraszam:(

Nic się nie stało :) Podałeś tylko niepełną informację.

Dla jasności, zarejestrowali się wszyscy, tylko Robert i IpMan nie zgłosili się na liście obecności. Ale kończąc przytyki i offtop, to mam nadzieję, że w przyszłym miesiącu będziemy już mogli po przyznaniu piórek zdać raport z działalności loży, żeby było wiadomo, że coś robimy :) 

www.herbatkauheleny.pl

Uprzejmie chciałbym zgłosić do piórka  RogerRedeye za koment pod tekstem blue skippera - "10 w skali Beauforta".

Z linkiem, gwidon, z linkiem ;)
10 w skali Beauforta - Dodał: blue_skipper   

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Terapia nowotworowa autorstwa syf.

Dobry warsztat i całkiem przyjemna fabuła z nienachalnym zakończeniem. Warto przeczytać, warto docenić. :)

beryl 2012-02-07  17:23
Z linkiem, gwidon, z linkiem ;)
10 w skali Beauforta - Dodał: blue_skipper   - tak, tylko, że nie nominuje opowiadania, lecz komentarz pod.

Ach, umknęło mi to :(

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

W tym miesiącu z braku czasu (sesja i takie inne) nie czytałem wszystkiego "jak leci", a wiele tekstów, które nie zaintrygowały mnie po kilku akapitach albo odpuszczałem, albo tylko 'przebiegałem'. Niemniej na wyróżnienie zasługują z pewnością:

1) syf. - Terapia nowotworowa
Znakomity nastrój opowiadania, które niezwykle wciąga, co w połączeniu z dobrym warsztatem daje znakomity i godny polecenia tekst.

2) jahusz - Testimonium[ SHERLOCKISTA 2011]
Tekst sprawia wrażenie dobrze przemyślanego; wykreowany i napisany sprawnie technicznie. Świetnie działa na wyobraźnię.

3) AdamKB - To się jeszcze okaże  
Bardzo mnie to opowiadanie wciągnęło i chociaż momentami miałem odczucie, że za dużo w nim słów, to zostawiło niezwykle pozytywne odczucia. Dobre dialogi.

I tyle.
Pozdrawiam

Po zobaczeniu  powyższego postu, przeczytałem opko AdamaKB "To się jeszcze okaże" , jakoś wcześniej mi umkneło.

Tekst naprawde dobry, jednak jego prawdziwy urok dostrzegłem już po przeczytaniu. Napisane bardzo dobrze; jak już zostało wspomniane - świetnie zredagowane dialogi (teraz, "wyobrażając je sobie", wyobraźnia podsuwa mi obraz półki, z równo poukładanymi książkami). Ani razu nie miałem ochoty "odpuścić" sobie, co często zdaża mi się podczas czytania innych tekstów.
Fabuła wciągająca, styl wyśmienity. Taka jest moja ocena i kolejna propozycja do piórka.

Pozdrawiam

Nie będę się już rozwodził dłużej od poprzedników nad powodami, ale podbijam nominację do piórka dla AdamaKB za "To się jeszcze okaże". Według mnie bezwzględnie czołówka tego miesiąca.

A tak z ciekawości zapytam - czy w tej edycji oceniane są opowiadania, które pojawiły się na stronie w styczniu czy też (po nominacjach sądząc), w kupie te ze stycznia i lutego? Tak dwumiesięcznie? (Ergo, rozstrzygnięcie w marcu?)

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

Nic się nie zmieniło, wszystko działa jak co miesiąc. 
Nie wiem skąd to pytanie :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

To jest tak mniej więcej od 10 do 10, co miesiąc :)

www.herbatkauheleny.pl

Zasadniczo opowiadania zgłoszone w tym wątku po przedstawieniu redakcji propozycji Loży mogą nie zostać uwzględnione w werdykcie. Ale można je ponownie zgłosić w nowym temacie :)
Werdykt jest ogłaszany tak jak wspomniała wyżej Suzuki. 

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Ano zapytałam, bo chyba większość tytułów, jaka padła, została zamieszczona w lutym. ; P Ot, niewinna, dziewczęca ciekawość...

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

Ja bynajmniej nic mam nie przeciwko dziewczęcej ciekawości :) Jestem na nią otwarty.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

A ja nie będę ukrywał, że nie mogę odnaleźć się na forum. Dlatego nie udzielam się w temacie, bo go nie widzę. Wyróżniena wysłałem Robertowi.

Poszedł mail z mapą i świstoklikiem. Jak nadal będą problemy, to pisz, będziemy znowu molestować JeRzego :)

www.herbatkauheleny.pl

W tym miesiącu nie było jakiegoś specjalnie dużego wysypu opowiadań, ale kilka z nich były na tyle dobre, że utrwaliły mi się w pamięci i chciałbym aby ktoś również je docenił:

Art terror - PomrocznieJasny - Świetny tekst, traktujący temat o dominacji korporacji nad szarym człowieczkiem, który ma za jedynie być posłyszny. No cóż, taki jest teraz świat.

W czerwonym cieniu drzew - Naviedzony - Ach, te księżyce:) Ale, to rzeczy - bardzo dobry tekst, fantasy. Barwny świat, bohaterowie, klimat - no wszystko co chce się czytać.

Terapia nowotworowa - syf. - najlepszy w tym miesiącu horror. Zakończenie - nie powiem, trzeba przeczytać.

Polifonia - Amazis - wyśmienity tekst, a Autor tak pięknię tworzy ten melodyjny i barwny tekst, że człowiek wtapia się w niego jak kryształ oliwinu do gorącej magmy.

I tyle, może jak coś mi się przypomni, to dopiszę.

"Wszyscy jesteśmy zwierzętami, które chcą przejść na drugą stronę ulicy, tylko coś, czego nie zauważyliśmy, rozjeżdża nas w połowie drogi." - Philip K. Dick

Dzięki za pomoc. :)

Nowa Fantastyka