- Hydepark: PIÓRKA ZA LUTY - wyniki

Hydepark:

strona

PIÓRKA ZA LUTY - wyniki

Loża za luty wskazała dwa teksty.

 

1. Sen zimowy niebieskiej to fantasy w klasycznym stylu, solidne językowo i fabularnie. Technicznie ("rzemieślniczo") nie ma się za bardzo do czego przyczepić (zdrada!11110101), może tylko przydałoby się wyeksponować nieco fabułę, bo w pewnym momencie rzecz trochę grzęźnie i człowiek gubi się, kto, z kim, o co i przeciw komu gra ("do czego dąży bohater"). Podobnie wątek "romansowy" wydaje mi się pisany głównie na znanych schematach; jak również fantastyczny neverland (konstrukcja świata) niewiele wnosi nowego na mapie podobnych neverlandów fantasy. Ale zasadniczo – technicznie nie jest źle. Tyle że dalej pozostaje ten jeden minusik, który wszelako może decydować o wszystkim: podczas lektury miałem wrażenie, że już to wszystko gdzieś czytałem. Co autorka chciała mi jako czytelnikowi tym tekstem powiedzieć, na co zwrócić uwagę, czym zaciekawić, jak wzruszyć? Mam wrażenie, że chodziło głównie o to, żeby udanie poprzekładać fabularne, gatunkowe puzzle; a wydaje się, że czasem (często?) to jednak za mało.

 

Oczywiście medyczka o zimnych szarych oczach niczego i nikogo mi nie przypominała, i oczywiście dopuszczam możliwość, że niebieska w ogóle nie wie, gdzie leży Polska, o jakimś pisarzu fantasy na literę A w ogóle nie wspominając ;-P

 

 

2. Sklep z zabawkami SzyszkowegoDziadka – grotesta skręcająca momentami w stronę makabry (motyw "Barbie do torturowania"…!) – może kilksuje z fabułą, ale za to broni się poszczególnymi scenami i subtelnym, ironicznym humorem. Wprawdzie też mam tu ten sam problem co ze "Snem zimowym" – do jakiej gry zaprasza mnie autor? o czym chce ze mną porozmawiać? – ale niektóre passusy to perełki, i już dla nich warto się z tekstem zapoznać. "Sprzedawca aż cmoknął z podziwu. Kula rzeczywiście wykazywała się niesamowitym geniuszem. Skąd, u licha, wiedziała, że Karolek jest frajerem?"; albo "Chociaż klasę III C czekała poprawa sprawdzianu z matematyki, uczniowie woleli zgłębiać sekrety gnostyckich rytuałów niż powtarzać nudne definicje. W końcu kto normalny woli pięciokąty od pentagramów?"; "Całkuję, nie przeszkadzać!" – to moje ulubione :D

 

 

I 3., opowiadanie, którego nie typowała Loża, ale w tym przypadku korzystam z przysługującej mi nominacji typu "joker" – 50 ODCIENI SZAROŚCI WAMPIRA EDWARDA I WILKOŁAKA JACOBA bravincjusza. Za to, że jest w tym tekście Pomysł, Brawura i Inteligencja; to świetna parodia, w której wychwycono wszystkie lapsusy i manieryzmy zmierzchów i greyów tego świata. Opowiadania tego nie można wprawdzie traktować jako "samodzielnego" (stoi na fundamencie potknięć parodiowanych poprzedników) – ale jako krzywe zwierciadło, podstawione pod karykaturowane bestsellery – jest to utwór pierwszej próby! Brawo!

 

SzyskowemuDziadkowi i bravincjuszowi przyznaję tedy Piórko brązowe, a niebieskiej, po namyśle, srebrne, co by przetestować jej warsztat pod kątem ewentualnego druku w NF lub FWS. Zwycięzców proszę o kontakt i podesłanie adresów.

 

I do zobaczenia na Pyrkonie…? ;-)

 

Komentarze

obserwuj

Gratulacje, szczególnie dla niebieskiej za wyjątkowej barwy piórko!

"Czasem przypada nam rola gołębi, a czasem pomników." Hans Ch. Andersen ****************************************** 22.04.2016 r. zostałam babcią i jestem nią już na pełen etat.

No proszę, kolejne srebrne piórko! A jednak można :) Serdeczne gratulacje dla wyróżnionych.

Gratukacje! A ja bym chciała najintensywniej pogratulować Bravincjuszowi. :-)

Babska logika rządzi!

Gratulacje dla całej trójki :)

No, no. Gratuluję! :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Ale zdaje się, że Niebieska ostatnio wcale nie wybrzydzała na żadnych znanych polskich pisarzy fantasy, na jakąkolwiek literę by nie byli. :) Gratuluję wszystkim, a Niebieskiej dodatkowo życzę powodzenia!

Wow, gratuluję również.

Gratulacje!

Mastiff

Gratulacje!

”Kto się myli w windzie, myli się na wielu poziomach (SPCh)

BRAWO! Największe dla Bravincjusza!!! ;)

Mee!

Dziękuję za wyróżnienie! Jestem nieco zszokowany :) No i gratuluję pozostałym :D

Love begins with an image. Lust with a sensation.

(patrzy z zachwytem) No, no, może kiedyś też dostąpię tego ZASZCZYTU. Gratuluję!

Złościć się to robić sobie krzywdę za głupotę innych.

Gratulacje!

Sorry, taki mamy klimat.

Gratuluję wszystkim wyróżnionym.

Pozostając w ciężkim szoku bardzo dziękuję i za wyróżnienie, i za gratulację.  Faktycznie, nie mam pojęcia, kim jest ta cała Polska. Języka uczę się internetowo, bo przyjemnie szeleści między zębami ;) Gratki Szyszek i Bravincjusz!!!

Brawo! ; )

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

Gratulacje! Niebieska udowodniła, że srebrne piórka jeszcze istnieją!

ta sygnaturka uległa uszkodzeniu - dzwoń na infolinie!

Gratulacje z całego serduszka! ;)

E, no Russ –  srebrnych piórek ostatnio zatrzęsienie!

Widać nie na czasie jestem :(.

ta sygnaturka uległa uszkodzeniu - dzwoń na infolinie!

Ach! Piórko w sam raz na otwarcie nowej strony! Bardzo dziękuję i serdecznie gratuluję Bravincjuszowi i srebrnej Niebieskiej! :)

„Często słyszymy, że matematyka sprowadza się głównie do «dowodzenia twierdzeń». Czy praca pisarza sprowadza się głównie do «pisania zdań»?” Gian-Carlo Rota

Brawo!

Przynoszę radość :)

Prosiaczek gratuluje :-)

I sprawozdanie za luty:   1. Absolutny

tak: Adam, homar, Użytkownicy

nie: Bohdan, regulatorzy, mkmorgoth, syf, domek, vyzart

3:6

 

2. Sen zimowy

tak: Bohdan, Adam, homar, regulatorzy, mkmorgoth, Użytkownicy

nie: syf, vyzart

6:2

 

3. Sklep z zabawkami

tak: Bohdan, homar, regulatorzy, domek, Użytkownicy

nie: Adam, mkmorgoth, syf, vyzart

5:4

 

4. On

tak: Adam, regulatorzy, Użytkownicy

nie: Bohdan, homar, mkmorgoth, syf, domek, vyzart

3:6

Gratulacje dla pierzastych! Wspaniale, że i Bravincjusza doceniono. :)

"Pierwszy raz w życiu dałem się zabić we śnie. "

Liczba Lożowników się nam zmniejszyła, czy jak?

Sorry, taki mamy klimat.

Są takie rzeczy, jak urlop.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Ale o co chodzi? Przecież Syf. i Vyzart godnie zastąpili Beryla. Za pozostałymi niegłosującymi tęsknisz? ;-)

Babska logika rządzi!

; D

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

Przecież Syf. i Vyzart godnie zastąpili Beryla - o tym samym pomyślałem, czytając sprawozdanie ;)

Sorry, taki mamy klimat.

Widocznie berylizm w naturze musi zostać zachowany ;p

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

A, bo Syf. się coś zrzędliwy zrobił! ;) Ale Vyzart???!!! Też sobie pomyślałam, że coś krótka ta loża. Urlopów się zachciało! :)

Jest berylizm i jest swojsko ;) w sam raz ;)

Gratuluję wszystkim!

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli, co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Nowa Fantastyka