- Hydepark: Buntownik z krwi i kości

Hydepark:

książki

Buntownik z krwi i kości

Czy znacie przykłady literackich postaci wyobcowanych i zbuntowanych? Chodzi mi o popularne książki fantastykę i science fiction (polskie i zagraniczne. Czy takiego bohatera znaleźć można w Panie Lodowego Ogrodu?

Komentarze

obserwuj

Stanisław Lem – Powrót z gwiazd Wydaje mi się też, że… Peter Watts – Ślepowidzenie

Gdybym miała wąsy, to bym była dziadkiem, a tak jestem sygnaturką!

Jak się dobrze poszuka… Prawie wszyscy Ziemianie zbuntowali się przeciwko zasadom nieingerencji itp. cywilizowanym wymysłom. Syn cesarza buntuje się przeciwko władzy kapłanów, potem swojej właścicielce… Ona z kolei – władzy męża. Starszy brat Filara – przeciwko zasadom dziecięcej gry… Główny bohater też nagina reguły jak może, wyzwala się z drzewa, podaje ziarno człowiekowi… Zdaje się, że ludzie chętnie obalają styrsmanów… Do wyboru, do koloru. :-) W innych książkach – chyba wiedźmin Geralt próbuje sprzeciwiać się wszystkiemu oprócz swojego poczucia słuszności i Yennefer.

Babska logika rządzi!

Locke Lamora, złodziej i oszust z książek Scotta Lyncha na pewno pasowałby do postaci zbuntowanej. Trudno o kogoś bardziej zbuntowanego, niż pierwszy buntownik– Lucyfer z komiksowej serii Mike'a Careya, a wcześniej z Sandmana Neila Gaimana. Sądzę, że Tytus Groan z cyklu Gormenghast Mervyna Peaka świetnie by pasował jako przykład postaci wyobcowanej i zbuntowanej.

Polecam "Czas golema" Sepkowskiego.

Vuko Drakkainen jest najlepszym przykładem buntownika. Nie zgadzał się z zakazami panującymi na Ziemi, w czasie swojej misji również łamał wiele panujących na tym świecie zasad.

A czy ja wiem, belhaj? Vuko raczej posłuszny był; wykonywał misję, nie bawił się w magię dla rozrywki, ale dlatego że sytuacja tego wymagala; niby chciał uciec przed ziemskimi komandosami – ale oddał im tą naukowiec i wezwał ich, zamiat zwyczajnie zabić tą panią, która i tak cierpiała na skrzywienie psychiczne.

 

Filar jest – moim zdaniem – o wiele lepszym przykładem buntownika, choć ten bunt musiał byc przez kogoś prowokowany ( bunt podczas niewoli). No i wyobcowany był. Wśród Amitrajów spotkał  niewielu Kirenenów. To chyba (?) najlepszy przykłąd z tej książki.

 

Finkla – bystre spostrzeżenie, neimniej Vuko nie jest zbuntowany i wyobcowany dlatego, ze podał ziarno szpiegowi, albo dlatego, że naginał reguły gry narzucone przez Lodowca (?); musiał to wszystko zrobić – bo jak inaczej przywrócić ład? Zresztą ograniczały go Piesni Bogów :) […] A może Krutczy Cień jest największym buntownikiem powieści? Wszak zbuntował sie przeciw temu, jak powinien żyć jako "bóg".

Popularne książki? Czemu od razu przyszła mi namyśl Katniss Everdneen ( i cała ta wesoła zgraja ) z Igrzysk Śmierci? Idealny bunt, a lektura choć mało ambitna, za to popularna aż do przesady. :) Kontynuując tę myśl to Cullenowie ze Zmierzchu też byli wyobcowani i zbuntowani… :)  

Wyobcowany jest na pewno Krzyczący w Ciemności, bohater powieści Agnieszki Hałas "Teatr węży" (czy jakoś tak, mylą mi się tytuły tomów z nazwą cyklu). Ale zbuntowany nie jest, to nie małolat a dorosły mężczyzna.

Nowa Fantastyka