- Hydepark: Pomoc z maturą 2014, temat fantastyki.

Hydepark:

inne

Pomoc z maturą 2014, temat fantastyki.

Siemanko wszystkim. Bardzo się cieszę, że natrafiłem na stronę miłośników fantasy, ponieważ potrzebuję pewnych porad. Mam otóż niemały problem z tematem maturalnym. Sam jestem miłośnikiem fantasy, ale chętnie zdam się na pomoc innych osób. Otóż mój temat maturalny to "Światy wykreowane przez wyobraźnie człowieka w różnych odmianach sztuki fantasy. Porównaj, analizując wybrane przykłady w literaturze i innych dziedzinach sztuki." Na pierwszy rzut oka wydawał się łatwy, ale po głębszej analizie czeka mnie ciężka przeprawa. W swojej pracy chce omówić filmy oraz książki. Z książek planuje wziąć Hobbita oraz Władcę Pierścieni i Harry'ego Potter'a. W książkach chcę się skupić głównie na Tolkienie jako o ojcu fantasy, bo w końcu był pierwszą osobą, która tak zaangażowała się w swoje uniwersum. Rowling dlatego, że stworzyła bardzo fajne uniwersum o czarodziejach. Jeżeli chodzi o filmy to tutaj mam nielada problem. Mogę wziąć ekranizacje książek, które wymieniłem i może jakoś do nich nawiążę, ale nie chce się na tym w pełni skupiać. Dzisiaj mam zamiar obejrzeć Labirynt Fauna, może coś z tego filmu mi podejdzie pod temat. Obejrzałem Most do Terabiithi, ale jednak tam świat fantasy nie był bardzo rozwinięty. Najtrudniejsze jest to jak rozbudować swoją wypowiedż. Przykładowo o WP i Tolkienie moge mówić dużo (w sensie o tym co Tolkien zrobił ze Śródziemiem), omówie oczywiście swobodę kreowania świata, stwarzanie istot oraz światów. Więc jeżeli macie jakiekolwiek wskazówki oraz uwagi co do tych książek to słucham uważnie. Problem mam głównie z dopasowaniem filmów do podgatunku fantasy. Do tego komisja może się przyczepić jak coś źle dopasuje. Jeżeli chodzi o tezę to chciałbym się skupić na potwierdzeniu tego, że świat fantasy, otwiera przed czytelnikiem zupełnie nowe i niewyobrażalne światy.

Komentarze

obserwuj

Wiesz co, Ty lepiej wmontuj tam więcej książek, a jeśli chodzi o filmy, to odradzałbym ekranizacje. Pamiętaj, że kluczowym w Twojej pracy będzie porównanie.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Coś na temat światów fantsay: link Z tym, że chyba wszystko w powyższym linku jest na podstawie książek. Jest jakiś w miarę dobry film fantasy, który nie ma nic wspólnego z książkami? Nightmare before Chrostmas ma też całkiem ciekawie wykreowany świat.

Mogę jeszcze dodać Opowieści z Narni do ksiażek. Ekranizacje to wiem, dlatego napisałem, że nie chce się na nich skupiać, tylko coś dodać, żeby ubarwnić prezentację.

Ach, i tak na dobry początek – w tytule (również w tytule tematu w hyde parku) nie stawia się kropki : )

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Czy temat na pewno dobrze przepisany? Głowię się, co też może oznaczać w różnych odmianach sztuki fantasy… Chodzi o podgatunki fantasy czy też odmiany sztuki jako takiej…?

Komisja nie może się przyczepić, jeśli tylko dobrze swoje dopasowanie uzasadnisz. Czyli możesz sobie wziąć np. Gwiezdne Wojny jako film fantasy, uzasadniając to istnieniem mocy, dźwiękami w próżni i tak dalej. Na ustnej maturze nie ma klucza. Co do filmów, które możesz wybrać: http://esensja.stopklatka.pl/film/publicystyka/tekst,15558.html – 30 b. dobrych filmów, które możesz wykorzystać w prezentacji.  Do tego "inne dziedziny sztuki" raczej nie odnoszą się tylko do filmu, stąd moja mała porada: poszukaj czegoś z dramatu, może słuchowisko radiowe, obraz? Świat przedstawiony będzie też wyglądał inaczej w filmie animowanym, aktorskim, a w tym drugim przypadku różnice będą widoczne w zależności od roku powstania filmu (Conan Barbarzyńca z 1981 różni się od Conana Barbarzyńcy z 2011 nie tylko jakością efektów specjalnych, a Nibelungi z 1924 to już czysta poezja). Powodzenia :)

Filmy, które nie są ekranizacjami książek, a które widziałam i mogę zaproponować: 

1. Animacje: "Tajemnica Zielonego Królestwa", "Strażnicy marzeń", "Merida Waleczna", "Jak wytresować smoka" (moja ukochana, bo ten smok przypomina mi mojego kota), "Miasteczko Halloween"

2. Nie animacje: "Armia Boga" (jest też druga część, ale to już gorsza sprawa), "Książe Persji", "Gniew tytanów", "Immortals. Bogowie i herosi", "Między piekłem a niebem" (ten kocham, kocham, kocham), seria o Bibliotekarzu (nie przepadam, ale znam takich, co lubią), "Ella zaklęta" (urocza komedyjka), "Parnassus", "Miasto zaginionych dzieci" (ale to już nie jest lekka historyjka), "Opowieści na dobranoc" (i milion tytułów do tego podobnych), "Edward nożycoręki" (doskonały, ale nie wiem, czy o taki typ fantastyki Ci chodzi), "Sok z żuka" (tutaj bardzo fajnie można przeanalizować mechanizm świata), "Dogma" (ale to tylko jeżeli znasz podstawowe założenia dogmy jako teorii filmowej), "Miasto cienia" (tutaj też ładnie wykreowany świat, nietrudny do analizy), "Sekret" (to bollywood, wiec spore pole do popisu).

 

Jest sporo filmów opartych na komiksach. Fantastyczni "Watchmeni", "Constantin" i oczywiście cały Marvel. Jest też dużo dobrych anime – "Evangelion" na przykład albo "Latający zamek Hauru" Jakbyś podał jakieś konkretny typ fantastyki, jaki Cię interesuję, to byłoby mi łatwiej. Bo takich filmów jest OGROM. wypisałam tylko ułamek, pierwsze, które mi do głowy wpadły

Z animacji możnaby jeszcze dodać tasiemnowe ciągi, jak Naruto, One Piece czy Bleach. Z mang całkiem niezły jest Berserk lub Claymore.    Jeszcze s takich literackich światów, warto wspomnieć o Świecie Dysku czy też Forgotten Realms. 

Z filmów polecałabym: Opowieści z Narni  Gwiezdny pył     Klasyczne fantasy. Tu masz przynajmniej złą czarownicę, a nie złego maga czy czarnoksiężnika. Więc możesz porównać czego chce zły charakter on i zły charakter ona ;) 

Miałbyś spójną pracę.

Dzięki wielkie ludzie. Jeżeli chodzi o anime oraz mange to sam jestem wielkim fanem np. Naruto. Ostatnio również przeczytałem Claymore, ale jakoś manga i anime nie widzi mi się w prezentacji maturalnej czy nawet takie animowane filmy typu, Merida Waleczna, wczoraj oglądałem. Poszperałem trochę po necie poczytałem co nieco o fantasy i chyba zrobię tak, że porównam świat z Władcy Pierścieni ze światem Harry'ego Potter'a. Będzie to fajny kontrast. Samo to, ze Śródziemie to odrębny świat, a świat HP przewleka się ze światem realnym. Jeżeli chodzi o filmy to chyba skusze się na pomysł @Prokris i wymyśle coś o Narni i Gwiezdnym Pyle, tylko najpierw ten drugi muszę obejrzeć. Poza tym znalazłem pracę o podobnej tematyce do mojej i chyba zrobię coś w stylu porównań jakie zastosował autor tej pracy http://www.sciaga.pl/tekst/128675-129-sposoby-kreowania-swiata-przedstawionego-w-literaturze-fantasy-omow/strona/2 Także dziękuję jeszcze raz wszystkim. Pozdrawiam :)

Możesz pójść jeszcze inną tezą – podczas porównania wyciągnąć wątki kulturowe, na których światy fantasy zostały pobudowane. Masz wtedy ładny wybór książek, np.: Tolkien – bo filolog i oparty na wątkach germańsko/anglosaskiej mitologii Sapkowski – bo rodzimy, z ogólnei pojętej słowiańszczyzny wzięty, świat wierzeń i mitów i oba cykle to klasyczne fantasy, w specjalnie utworzonych światach   Gaiman – bo miksuje zwyczajowe wątki, nie tylko z mitologii germańskiej, ale także z mitologii klasycznych  Sergiej Łukjanienka – bo w swój cykl "Straży" zmyślnie wplótł wierzenia i zwyczaje ludowe braci zza Buga i obaj autorzy przeplatają nimi świat rzeczywisty (realizm magiczny?)   Kossakowska – w "Rudej Sforze" bodajże eksploatowała religię/wierzenia jakuckie/natywnych ludów syberyjskich, ewentualnie jej cykl angel fantasy jako eksploatacja religii katolickiej Sharon Shinn "Archanioł" – dla porównania, w tej samej parafii, pogranicze sc-fi i fantasy oparte o mistykę anielską (judaizm/katolicyzm jako baza) jako przykłady światów silnie opartych na wierzeniach, religiach, apokryfach, mistyce etc.   itd. wg tego dopasowania

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Zacznij na przykład od Harry'ego Pottera i sposobu przedstawienia świata równoległego. Porównaj to z "Parnassusem" (2009) i później z równoległością w "Thorze" (2011). Tam jest też konstrukcja nowego świata, Asgardu, którą znów można porównać z Władcą Pierścieni i kwestią kreowania. Nie bierz za dużo książek, bo nie zdąrzysz tego powiedzieć… a kwestia mertorycznego opracowania to koszmar.

Jak to wszystko weźmiesz to ci 15 minut na prezentację nie wystarczy :) Poza tym generalnie to jest matura a nie praca magisterska. Nie zapominaj, że w kanonie również masz literaturę fantasy – Shakespeare. A w Polskiej literaturze spójrz choćby na Balladynę? Jak zarzucisz komisję książkami o których oni nie mają pojęcia to niestety ale będziesz otrzymywać pytania, na które możesz nie znać odpowiedzi. Klucza nie ma, jednak przede wszystkim trzeba bazować na tym co komisja może znać, a i zauważenie, że w literaturze klasycznej znajduje się wiele elementów fantasy jest, moim skromnym zdaniem, dobrym pomysłem.

Nowa Fantastyka