- Hydepark: Pytanie techniczne dotyczące dialogu

Hydepark:

inne

Pytanie techniczne dotyczące dialogu

Na wstępie chciałbym zapewnić, że przeczytałem dwa wątki na tej stronie poświęcone dialogom, a także próbowałem różnymi podstępami wyciagnąć odpowiedź z wuja googla – niestety bez sukcesów. Sprawa nie jest chyba jakoś niezwykle skomplikowana, ale nie mam pomysłu jak się upewnić co do prawidłowego rozwiązania. Rozumiem, że istnieją odpowiednie książki, ale nie mam do nich na razie dostępu.

 

 

Jeśli w dialogu mówiący zdaje sprawę z innej dyskusji, odnosząc się do słów innego rozmówcy, czy mogę stosować myślniki w odniesieniu do tej kwestii?

 

np.

 

– Zdecydowałam się poprosić nauczycielkę o pomoc. Po interwencji wróciła do mnie zmieszana. Sprawa – powiedziała – nie jest tak prosta jak mi się zdawało. Odpowiedź trochę zbiła mnie z pantałyku. Jak to nie jest prosta?

 

Jak można poprawnie zapisać wypowiedź o podobnej konstrukcji? Będę bardzo wdzięczny za wszystkie sugestie.

Komentarze

obserwuj

– Zdecydowałam się poprosić nauczycielkę o pomoc. Po interwencji wróciła do mnie zmieszana. Powiedziała, że sprawa nie jest tak prosta jak jej się zdawało. Odpowiedź trochę zbiła mnie z pantałyku. Jak to nie jest prosta?

lub   – Zdecydowałam się poprosić nauczycielkę o pomoc. Po interwencji wróciła do mnie zmieszana. Powiedziała: sprawa nie jest tak prosta jak mi się zdawało. Odpowiedź trochę zbiła mnie z pantałyku. Jak to nie jest prosta?

lub   – Zdecydowałam poprosić nauczycielkę o pomoc. Po interwencji wróciła zmieszana i oświadczyła, że stosunkowo późno uświadomiła sobie powagę sprawy. Odpowiedź nieco mną wstrząsnęła. Niby udałam się do niej z błahym problemem…

Zaproponowany przez Ciebie zapis z myślnikami:   – Zdecydowałam się poprosić nauczycielkę o pomoc. Po interwencji wróciła do mnie zmieszana. Sprawa – powiedziała – nie jest tak prosta jak mi się zdawało. Odpowiedź trochę zbiła mnie z pantałyku. Jak to nie jest prosta? jest trochę mylący i nieczytelny. Wydzielenie myślnikami atrybucji powoduje, że tym samym znakiem należałoby poprzedzić cytowane słowa nauczycielki, ale pozostawia otwartą kwestię, czy tak samo zamknąć cytat. Nie zamkniesz – nie wiadomo, gdzie cytat się kończy. Zamkniesz – nadmiar znaków interpunkcyjnych unieczytelnia całą wypowiedź, wprowadzając pewnego rodzaju zamieszanie.  

– Zdecydowałam się poprosić nauczycielkę o pomoc. Po interwencji wróciła do mnie zmieszana. – Sprawa – powiedziała – nie jest tak prosta jak mi się zdawało. ( ---  ? ) Odpowiedź trochę zbiła mnie z pantałyku. Jak to nie jest prosta? Pierwsza i druga propozycja bravincjusza usuwają problemy z interpunkcją. Trzecia? Kursywa w dialogu? Lepiej nie cudować…   :-)

No tak, mowa zależna to chyba faktycznie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Tak zrobię, dziękuję za pomoc!

Ja bym zapisał z cudzysłowem: – Zdecydowałam się poprosić nauczycielkę o pomoc. Po interwencji wróciła do mnie zmieszana. Powiedziała: „Sprawa nie jest tak prosta, jak jej się zdawało.” Odpowiedź trochę zbiła mnie z pantałyku. Jak to nie jest prosta?

Ja, chociaż nie jestem pewna, zapisałabym tak:

akapit Zdecydowałam się poprosić nauczycielkę o pomoc. Po interwencji wróciła do mnie zmieszana. Powiedziała: – Sprawa nie jest tak prosta, jak mi się zdawało.

akapit Odpowiedź trochę zbiła mnie z pantałyku: – Jak to nie jest prosta? Zaznaczyłam ten "akapit", bo zżera go system.  

"Czasem przypada nam rola gołębi, a czasem pomników." Hans Ch. Andersen ****************************************** 22.04.2016 r. zostałam babcią i jestem nią już na pełen etat.

A ja, jeśli zależałoby mi na zachowaniu takiego właśnie zdania, zwyczajnie dałbym tam przecinki.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Ale czy takie akapity nie przemienią czasem kwestii dialogowej w narrację pierwszoosobową?

A mnie zastanawia też czy "myślnik" po dwukropku jest potrzebny.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

– Zdecydowałam się poprosić nauczycielkę o pomoc. Po interwencji wróciła do mnie zmieszana. Sprawa, powiedziała, nie jest tak prosta jak mi się zdawało. Odpowiedź trochę zbiła mnie z pantałyku. Jak to nie jest prosta?

Zrobiłbym właśnie tak, jak radzi beryl. Przecinki. Tak samo się czasem robi przy zapisie myśli. Żadnych kursyw, cudzysłowów. Czy to poprawne – nie wiem. Wiem, że widziałem w niejednej książce. 

Również użyłbym przecinków. Ale przede wszystkim dlatego, że nie posiadam zbyt dobrych umiejętności technicznych, przez co staram się sięgać po najprostsze rozwiązania. ;P Zatem nie dam sobie nic uciąć za poprawność tego sposobu.

"Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie."

Może i będzie poprawnie, ale czy wypowiedź nie straci przez to na naturalności?

Ja bym to po prostu "obeszła" opisem ;)

Przynoszę radość :)

Przy czym, moim zdaniem, przed "odpowiedź" trzeba wskazać, że to kolejne zdanie nie jest już wypowiedzią nauczycielki.

 

– Zdecydowałam się poprosić nauczycielkę o pomoc. Po interwencji wróciła do mnie zmieszana. Sprawa, powiedziała, nie jest tak prosta jak mi się zdawało. Jej odpowiedź trochę zbiła mnie z pantałyku. Jak to nie jest prosta?

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Nowa Fantastyka