- Hydepark: Przestrzeń literacka

Hydepark:

książki

Przestrzeń literacka

Heya ludki! Dawno mnie tu nie bylo:D I pewnie dlugo jeszzce nie będzie, przynajmniej poza tym wątkiem;P Psor narzucil nam temat pracy licencjackiej – ,,Literary space in fiction''. Coś takiego mniej więcej. Zastanawiam się, jaką książkę wybrać. Myślalam o ,,Alice's Adventures in Wonderland'', ,,The Lord of the Rings'', może ,,The Time Machinee'''Wellsa.Krótko – literatura anglojęzyczna, bo studiuję filologię angielską. Wie ktoś coś na temat przydatnych opracowań? Albo czy ma ktoś propozycję innej książki? Szczególnie zainteresowana jestem literaturą dziecięcą końca XIX wieku i pierwszej polowy XX. Z góry dzięki:D

Komentarze

obserwuj

Jeżeli "przestrzeń" w sensie fizycznym/geograficznym, to pasuje chyba "Cudowna podróż" Selmy Lagerlof. Po polsku jest książka "O chłopcu, który szukał domu" oparta na zbliżonym pomyśle, aczkolwiek celem nie jest ukaranie bohatera, ale rozumiem, że chodzi o dzieła obcojęzyczne? Twoja prośba jest trochę niejasna.

Doprecyzuję zatem, na razie tu, potem tam. Chodzi mi o przestrzeń literacką i chodzi mi dziela anglojęzyczne, bo jestem na filologii angielskiej:)

“A lesson without pain is meaningless. That's because no one can gain without sacrificing something. But by enduring that pain and overcoming it, he shall obtain a powerful, unmatched heart. A fullmetal heart.”

OK, a co to jest "przestrzeń literacka"? To jakieś pojęcie językoznawcze? Google nie podaje żadnej definicji. ;-)

Też nie bardzo rozumiem pojęcie.

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

Hm, jeśli "przestrzeń literacka" to rzeczywiście wymyślne określenie świata przedstawionego, to narzuca mi się (a) "Shame" Salmana Rushdie'ego – mnie akurat nie podszedł, ale znam ludzi, którzy byli zachwyceni; (b) nowo wydane "Miraż" i "Osama" – których nie czytałem, ale, sądząc po recenzjach, może być ciekawie. Szczególnie, jeśli masz zacięcie do aktualnych kwestii geo-/socjopolitycznych.

„Widzę, że popełnił pan trzy błędy ortograficzne” – markiz Favras po otrzymaniu wyroku skazującego go na śmierć, 1790

Jest przeglądowy artykulik o przestrzeni i czasie Henryka Markiewicza "Czas i przestrzeń w utworach narracyjnych" [w:] tegoż "Wymiary dzieła literakiego", Kraków 1984 (także do znalezienia wciąż chyba na ch****uju). Tam przez bibliografię można dotrzeć do innych autorów, o ile dobrze pamiętam m.in. M. Bachtina, J. Franka i jakichś polskich badaczy. "Alice's Adventures…" z wymienionych wydaje mi się najciekawszym wyborem.

A ja ze swojej strony zaproponowałabym kreację Świata Dysku Pratchetta.

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

Mroczna Wieża. Interesujące wykorzystanie przejścia ze świata fikcyjnego do świata "rzeczywistego" Kinga.

Zapraszam na stronę autorską: www.facebook.com/LadyWrites - Anna Szumacher

Marsylko, sprawdź za parę minut swojego maila – coś Ci wyślę, co się może przydać do Twojej pracy.

 Wlaśnie dostalam Twojego maila, JeRzy. Przejrzę sugerowane teksty:) Przyda mi się wszystko, co dotyczy tematu:D  Co do tego, czym jest przestrzeń literacka – wlaśnie w tym sęk, że muszę czegoś więcej na jej temat się dowiedzieć:) Z tego, co nam psor na seminarce mówi, to jest to zagadnienie praktycznie ignorowane przez badaczy literatury, chociaż być może za mocno to ujęlam;P Ale coś w tym stylu. Wydaje mi się, że chodzi, ogólnie rzecz biorąc, o świat przestawiony, setting, sferę językową itp. Tylko to, póki co, nasuwa mi się na myśl:) Co do ..Aline's Adventures (…)'' – też wydaje mi się, że może to być ciekawy temat do badań, bo tam dochodzi jeszzce zabawa językowa, coś dla dzieci, i co.ś dla rodziców;D Przynajmniej tak nam kiedyś któryś psor na wykladachmówil:)    

“A lesson without pain is meaningless. That's because no one can gain without sacrificing something. But by enduring that pain and overcoming it, he shall obtain a powerful, unmatched heart. A fullmetal heart.”

Nowa Fantastyka