- Hydepark: Nowa fantastyka.pl - konsultacje społeczne

Hydepark:

strona

Nowa fantastyka.pl - konsultacje społeczne

Jako że w ostatnim czasie powrócił temat postawienia nowej strony internetowej fantastyka.pl, chcemy zapytać Was, jak wyobrażacie sobie część społecznościową, czyli tę, która jest dla Was najważniejsza? Co działa dobrze, co jest do poprawy, co do wyrzucenia, czego Wam brakuje? Skupcie się oczywiście w pierwszej kolejności na najpilniejszych potrzebach, aby korzystanie z portalu było dla Was przyjemnością zarówno jako użytkowników, jak aktywnych autorów, członków Loży, itp.

Komentarze

obserwuj

Mnie brakuje wątku rozmów typu Pogaduchy o Portalu. Jeśli chciałoby się zgłaszać pilne sprawy, pytać o coś bieżącego, prosić o wskazówki – tam właśnie można by umieszczać takie posty. A każdy użytkownik, szukający podobnej wskazówki, widziałby od razu wpisy innych. 

Pozdrawiam. 

Pecunia non olet

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, z marszu przychodzą mi do głowy takie rzeczy:

  1. Krzyczące Pudełko, czy też Shoutbox, będący znaczącym miejscem do szybkich rozmów jest stworzony tak, że trzeba go odświeżać za każdym razem, co nie jest ani wygodne, ani praktyczne, za to jest całkiem łatwe do rozwiązania przy dostępnych aktualnie technologiach.
  2. Mamy toporne wyszukiwanie, w którym nie da się nawet wybrać, czy dana fraza dotyczy użytkownika, opowiadania czy tematu w Hyde Parku.
  3. Portal ma sporo wad technicznych, których naprawa bardzo ułatwiłaby wszystkim życie: możliwość zmiany grafiku dyżurnych, zintegrowanie tegoż grafiku ze stroną, zamiast korzystania z zewnętrznej aplikacji, możliwość edytowania postów na hyde parku – i garść innych rzeczy.
  4. Przydałby nam się jakiś porządny system archiwizacji postów – konkursów, poradników, informacji, ogłoszeń. Tak, żeby w razie czego dało się je dalej znaleźć, ale żeby nie powodowały chaosu wśród bieżących spraw.
  5. EDIT: Stronicowanie i sortowanie komentarzy byłoby piękne. I żeby się pierwsze nie usuwały, jak w wątku zostanie przebity próg.

I bardziej ogólnie mówiąc, portal jest napisany w dość starej technologii i pojawiają się problemy wydajnościowe, chociażby przy ładowaniu profili użytkowników. Generalne odświeżenie mogłoby dobrze wpłynąć na komfort użytkowania, jak i na – a przynajmniej tak mi się wydaje – odbiór portalu przez potencjalnych nowych użytkowników. Nie oszukujmy się, w dzisiejszych czasach wygląd i intuicyjność stron ma znaczenie. :D

Ponoć robię tu za moderację, więc w razie potrzeby - pisz śmiało. Nie gryzę, najwyżej napuszczę na Ciebie Lucyfera, choć Księżniczki należy bać się bardziej.

Kilka spraw na gorąco:

Swobodna możliwość dodawania piórek, plakietek, odznaczeń, funkcji, stopniowania ich itd.

Możliwość edytowania posta otwierającego wątek.

Możliwość dodawania nowych tagów.

Możliwość edytowania listy (aktualizacji) i wyświetlania dyżurnych przy tekstach (powiązane z dniem tygodnia).

Więcej opcji selekcjonowania sposobu wyświetlania postów (np. na górze  odpowiedzi w tematach, w których rozmawiam itp.).

Historia edycji postów.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Fajnie jakby dało się umieszczać wspomnienia użytkowników, które wpadałyby do ich skrzynki odbiorczej jako informacja, że zostali wspomnieni w danym wątku. Przydałyby się też emotki jako reakcje na komentarze. Ludzie mogliby wtedy okazać aprobatę/dezaprobatę bez tasiemcowania komentarzami.

 

BTW. Dosłownie tydzień temu zarejestrowałem spółkę-Software House w KRSie, więc chociaż jestem jeszcze mocno w organizacji, to się polecam jako autora Betomatu , gdybyście szukali wykonawcy ;) .

Łukasz

Funkcje społecznościowe do zachowania:

 

  1. Zachowanie funkcji znajomych, bo to dobre skróty
  2. Eksport prywatnych wiadomości, bo jednak część osób ma tam istotne informacje (ale z upewnieniem się, że nie wyjdą do części jawnej lub nadającej się do crawlowania, bo bywają i dane, które nie powinny wyjść). Ewentualnie odpowiedni czas na przeniesienie.
  3. Shoutbox z archiwum określonej liczby wiadomości (nie za dużo, jak teraz tez jest ok) – bo na portalu pełni swoją rolę
  4. Wyszukiwarka wewnętrzna użytkowników i opowiadań, pozwalająca też na szukanie po frasgmentach loginów.
  5. Funkcja kolejki, ale z możliwością filtrowania po tytułach, autorach, konkursach, długości.
  6. W opowiadaniach licznik znaków i ew. licznik słów.
  7. Funkcje betowania
  8. Funkcja działów ukrytych (dla Loży, dla moderacji

Przy okazji przenosin warto zadbać o kilka innych rzeczy:

 

  1. Przy rejestracji dać pytanie logiczne (typu “Jaki smok mieszkał pod Wawelem” albo coś w tym stylu, z opcją ręcznego zmieniania przez adminów – antyspamowo.
  2. Możliwość wyłączenia z indeksacji katalogu użytkowników – gdyby boty się rpzebiły, to niech chociaż Google ma sygnał, że ma ograniczyć uwzględnianie spamu w strukturze strony.
  3. Jeśli nowa strona zmieni strukturę adresów podstron, fajnie by było zadbać o przekierowania (najlepiej typu 301, osoby techniczne będą wiedzieć co to) ze starych adresów na nowe. Jeśli ktoś miał po zakładkach jakieś opowiadania, to tego nie zgubi. A jednocześnie nie straci się wpływu linków do opowiadań na widoczność całego portalu w Google (a więc wejścia z Google, a więc wyświetlenia reklam na portalu). Plus: jeśli stare adresy opowiadań wypadłyby z Google, to niekoniecznie szybko trafiłyby tam wszystkie nowe wersje – przekierowania przed tym zabezpieczą.
  4. Możliwość tworzenia przez admina stron specjalnych bez konieczności wołania informatyka (takich jak na antologię).
  5. Przy migracji uwaga na zachowanie szkiców jako szkice i bet jako bety.

Edit:

I jeszcze możliwość dodawania przez admina kodu HTML, który będzie dodawany do każdej podstrony. Dlaczego? Choćby gdyby trzeba było dodać jakiś skrypt. Albo gdyby Google wymusiło zmianę kodu statystyk. Apropos: czy strona ma już Google Analytics 4? Bo dane w Google Universal Analytics będą zbierane jeszcze przez niewiele ponad pół roku, a potem zostaną tylko archiwalne. GA4 jest mniej czytelne, ale im wcześniej się wdroży, tym dział sprzedaży reklam Prószyńskiego będzie mieć więcej danych, czy jest trend w górę czy w dół, gdy za rok będzie porównywać dane rok do roku.

 

 

Zamiast taktycznej kropki – czyżby chodziło o mityczną Nową Wersję Portalu?

Uwagi uzupełnię tu albo w nowym komentarzu ;)

http://altronapoleone.home.blog

Zapoznałem się z powyższą listą życzeń i zażaleń. Natrafiłem na wzmiankę o reklamach. Co mam na ten temat do powiedzenia, znaczy napisania? Wprowadzenie reklam na Nowy Mityczny Portal będzie doskonałym sposobem na pozbycie się użytkowników z IQ powyżej 17 punktów, jeżeli reklamy będą wyskakiwały w trakcie czytania opowiadań. Na bocznym pasku – proszę bardzo, niech się tam kotłuje reklam ile wlezie, ale nie na panelu głównym.

Napisałem bez czajenia się, co myślę o niektórych ewentualnych pomysłach na Nowy Portal, bo można się wszystkiego nienajlepszego spodziewać...

Wrzucam garść propozycji:

– dołączanie do metryczki opowiadania informacji (etykietek, nie tekstu w przedmowie) o nominacji piórkowej (jeśli nie dostało) i nagrodach w konkursach

– samoodświeżający się Shoutbox, czat w czasie realnym czy co tam), choć ten obecny ma swój niewygodny urok ;)

– możliwość rozmów w mniejszych grupkach

– oczywiście aktualizacja dyżurnych i tym podobne oczywistości

 

Pewnie coś jeszcze przyjdzie mi do głowy

http://altronapoleone.home.blog

Prośba, żeby nie wszyscy stali się pewnego dnia testerami nowej strony. Może mogłyby przez pewien czas funkcjonować równolegle stara i nowa. Stara dla tych z IQ<17 lub trochę większym, ale nieelastycznych, potrzebujących czasu by się dostosować do zmian. :)

Prośba, żeby nie wszyscy stali się pewnego dnia testerami nowej strony. Może mogłyby przez pewien czas funkcjonować równolegle stara i nowa. Stara dla tych z IQ<17 lub trochę większym, ale nieelastycznych, potrzebujących czasu by się dostosować do zmian. :)

 

Popieram zdanie Koali75.

 

 

Chciałabym też prosić, aby tylko Modetarorzy mogli/mieli prawo (może po ogólnoforumowej dyskusji, a może bez niej, nie wiem?) usuwać wątki, założone w “Hyde Parku”, ponieważ bywa, że ktoś coś fajnego tu utworzy, prosi innych o wpisy, przez miesiące czy lata powstaje całkiem ciekawa lista, a tu nagle Autor wątku obrazi się na całe forum/Portal i usuwa wszystko swoje, jak leci, likwidując też przy okazji profil. Przepadają bezcenne wpisy, które są już nie do odtworzenia. Idea była super, wątek też, jego zawartość i zaangażowanie nas wszystkich – najbardziej, a potem nie ma po nich śladu. sad

 

I jeszcze mój postulat, aby przy danym opowiadaniu był od razu klik zgłaszania do Biblioteki. 

Pecunia non olet

Byłoby miło, gdyby na profilu była lista nie tylko opowiadań, ale też publicystyki użytkownika.

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Hmmm... Powrócił temat “postawienia nowej strony internetowej”? A gdzie powrócił i kto zgłosił takową potrzebę? Pierwsze zdanie w “zajawce” tego wątku jest wyjątkowo nieprecyzyjne. Warto i należy podać, kto jest autorem takiego pomysłu.

Zauważę, że obecnie istniejący portal  z wielu powodów nie został nie końca dopracowany i chyba o wiele lepszym pomysłem byłaby jego modernizacja, a nie tworzenie od podstaw nowego portalu. I taki postulat właśnie zgłaszam: modernizacji istniejącego portalu.

Przy okazji proste pytanie: a jak redakcja NF wyobraża sobie przeniesienie obecnej twórczości na ten hipotetyczny nowy portal? Zrobicie to, że tak powiem, wszystkim “z urzędu”? Bo to już było po likwidacji starego portalu,  i wcale nie było “z urzędu”. Wielu użytkowników wtedy po prostu zniknęło, rozpływając się w internetowej mgle..

Pozdrówka.

Myślę, że na pewno dobrą opcją byłoby segregowanie komentarzy.

 

Mam na myśli coś takiego, jak to jest na facebooku, youtube czy reddicie.

Ktoś pisze “główny komentarz” a następnie zainteresowani użytkownicy mogą odpowiadać konkretnie pod tym komentarzem, dzięki czemu dyskusje na dany temat będą bardziej uporządkowane. Mogą to być “drzewka” tylko o jednym rozgałęzieniu, albo maks. dwóch.

I wtedy te rozgałęzienia domyślnie byłyby zwinięte – wchodząc do danego wątku osoba widziałaby tylko główne komentarze i następnie mogłaby sobie rozwinąć te dyskusje, które ją interesują. 

Quidquid Latine dictum sit, altum videtur.

Moim zdaniem przydałaby się funkcja ignorowania lub blokowania użytkowników, w taki sposób, żebym (przykładowo) ja po zablokowaniu (przykładowo) Gruszel nie widział jej postów i żeby nie mogła komentować moich opowiadań.

Pytanie nie jest wymierzone w nikogo, naprawdę, po prostu taka funkcjonalność moim zdaniem sporo by pomogła.

Dziękuję pięknie Gruszel za zgodę w byciu przykładowo zablokowaną. Nie zamierzam jej blokować, jeśli taka funkcjonalność zostanie dodana.

 

Dodatkowo mam trzy postulaty od osób, którym się nie chce tu ruszyć i napisać samemu:

Od Zaltha: prośba o ograniczenie długości wpisów na SB do 150-200 znaków.

Od Kam: prośba o funkcja tagowania/pingania użytkowników w komentarzach (w sensie, piszę komentarz pod (przykładowo) swoim opowiadaniem, ale rozmowa dotyczy czegoś, co (przykładowo) w moim odbiorze może zainteresować (przykładowo) Kam, więc dodaję pinga/tag @Kam, a jej wyświetla się powiadomienie, że została oznaczona.

I prośba od kilku osób: ogarnięta wersja mobilna portalu.

 

Dziękuję za uwagę.

Mam na myśli coś takiego, jak to jest na facebooku, youtube czy reddicie.

Ktoś pisze “główny komentarz” a następnie zainteresowani użytkownicy mogą odpowiadać konkretnie pod tym komentarzem

Czyli wątkowanie. To jest wygodne, ALE:

– żeby dobrze działało, trzeba by zwijania;

– wbrew pozorom trzeba by trochę pomyśleć nad tym, żeby było czytelne, a jednocześnie estetyczne

– najważniejsze: programiści mogą sobie zażyczyć nieproporcjonalnie dużo pieniędzy do ich realnej wpłaty, bo “niestandardowe”.

 

To ostatnie jest kluczowe, bo my tu sobie możemy dużo burzomózgowac, ale jednak gdzieś na końcu jest kosztorys, który musi spinać wszystko.

 

PS. I jeszcze przycisk “pogoń admina” by się rpzydał :> 

 

RogerRedeye

Jak było już wspominane wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat przy wielu sytuacjach – modyfikacja i modernizacja obecnego portalu jest niewykonalna. Naprawdę, gdyby to było możliwe, to już od dawna wchodziłyby różne poprawki.

A jeśli chodzi o to “gdzie powrócił” temat nowej strony... pomijając fakt, że w dyskusji użytkowników to powraca regularnie pewnie co dwa miesiące, to skoro wątek założył JeRzy, to śmiało można zakładać, że temat powrócił w redakcji NF.

Może nie wyglądam, ale jestem tu administratorem. Jeśli masz jakąś sprawę - pisz śmiało.

Co do blokady widzenia/komentowania.

Blokada widzenia może być przydatna, ale blokada komentowania może się skończyć niezłym mnożeniem wątków, co się przełoży na dodatkową pracę dla moderatorów – co na poziomie społeczności może przynieść więcej strat niż zysków.

 

Może opcja zmiany nicku + opcja usunięcia konta bez potrzeby proszenia o to administratora? Bo tak to się chyba obecnie odbywa.

Rzeczy do zmodyfikowania:

 

1.Optymalizacja strony (obecnie pewne funkcjonalności, jak wczytywanie profili użytkowników czy szukanie działają bardzo wolno)

2.Integracja grafiku dyżurnych za stroną, poprawienie belki z dużurnymi (aktualnie wyświetlają się nieaktualni, a warto imho, by było to edytowalne)

3.Dodanie administracji portalu większej ilości narzędzi do studzenia gorących głów, przykładowo: czasowe zablokowanie użytkownika, czasowe zablokowanie dostępu użytkownika do SB, czasowe zablokowanie SB. Obecnie – jak rozumiem – jest tylko ban permanentny, co czasem stawia administrację jak i osoby piszące w trudnym położeniu. Większość zbanowanych żywi mocno negatywne uczucia w stosunku do administracji. Potencjalny hejter/troll (albo osoba rozgoryczona banem) zakładają kolejne konta może z łatwością kąsać użytkownika, etc.

 

Nie oszukujmy się, w dzisiejszych czasach wygląd i intuicyjność stron ma znaczenie. :D

Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeżeli chcemy przyciągnąć nowe osoby. Pytanie tylko, jak to zrobić, by przy okazji nie zniechęcić części obecnych użytkowników. Szczerze polecam zmiany ewolucyjne, a nie rewolucyjne ;-)

„Poszukiwanie prawdy, która, choćby najgorsza, mogłaby tłumaczyć jakiś sens czy choćby konsekwencję w tym, czego jesteśmy świadkami wokół siebie, przynosi jedyną możliwą odpowiedź: że samo poszukiwanie jest, lub może stać się, ową prawdą.” J.Kaczmarski

Proszę, żadnych funkcji ignorowania użytkowników. Rozumiem, że można chcieć kogoś wyłączyć, ale nie tędy droga. Ignore na Lożę, ignore na krytyków opowiadań, ignore, bo kogoś nie lubię? Zamiast społeczności, powstanie wiele małych grup.

Odpowiadając na parę pytań i wątpliwości:

 

  1. Na pewno nie mówimy o modernizacji strony w jej obecnej formie – tego się nie da zrobić, nie mówiąc o tym, że nie spełnia ona naszych potrzeb i założeń na przyszłość (choćby przystosowanie do urządzeń mobilnych i całe UX). Plany postawienia nowego portalu wyszły ode mnie i zaczęlibyśmy je wdrażać już pięć lat temu, ale wtedy stanęły nam na drodze przeszkody, na które nie mieliśmy wpływu.
  2. Reklamy będą obecne na nowym portalu i będzie ich na pewno więcej niż obecnie, ale nie w formie pop-upów czy innych inwazyjnych narzędzi. Będą widoczne, ale tak, aby nie przeszkadzały w czytaniu. A biorąc pod uwagę, że mamy fajnych reklamodawców i partnerów, może nawet będziecie zadowoleni z ich obecności, bo dowiecie się z nich o ciekawych rzeczach.
  3. Jednym z kluczowych założeń nowej strony jest to, że zostaną na nią przeniesione zasoby z obecnej. na pewno zamierzamy poprawić system rejestracji nowych użytkowników, aby uniknąć anonimowych trolli i spamerów.

Z przeprowadzką do nowego domu, czasem jest tak, że zaczynamy tęsknić za odgłosami z dziurawej rynny, stukaniem gałęzi w okno, czy zapachem piwnicy. To nowe, jest nie nasze.

Ale nie oznacza to, że nie mogę zamontować nowoczesnej pompy ciepła bez demontażu kominka.

Ten portal w takim layoucie ma duszę i jest miły dla oka. Ktoś to naprawdę dobrze wymyślił. 

Znając pobieżnie sytuację z niemożnością poprawy funkcjonalności tego portalu, widziałbym w nowym klona obecnego, jak odbudowany zabytek po bombardowaniu. Tyle że z dodatkowymi funkcjami, o które postulują użytkownicy, co jakiś czas.

Jak dla mnie:

System powiadomień powiązany z wywoływaniem konkretnego użytkownika.

Lista skomentowanych opowiadań/wątków, a nie tylko pierwsze pięć (można wejść we “wszystkie komentarze”, ale wyświetlają się tylko moje i nie wiem, czy ktoś odpowiedział, czy nie.   

 

I tyle.

Edit

Właśnie. Odświeżanie. Nie tylko sb, ale całości. Wpada komentarz, odświeża się.

A ja bym najbardziej chciała żeby zostało tak jak jest :) Są rzeczy mało praktyczne, ale ma to swój urok. Domyślam się jednak, że większość wolałaby wprowadzić pewne zmiany. Moim zdaniem:

– wszelkiej maści usprawnienia techniczne (typu modyfikowanie grafiku dyżurnych, odświeżanie shoutboxa) – jak najbardziej tak!

– wszelkiej maści rozwiązania roddem z mediów społecznościowych (reakcje emotkami, blokowanie użytkowników itd) – bardzo proszę, nie!

Kosmos to bazgranina byle jakich wielokropków!

Mindenamifaj swoim wpisem przypomniała mi, że jestem, jak Ona, wrogiem upodobniania graficznego i funkcjonalnego do mediów, zwanych społecznościowymi. To jest portal, przypominam z naciskiem, literacki, a nie piaskownica dla zabaw łapkami w górę i dół, serduszkami, polubieniami i całą resztą chłamu pseudokomunikacyjnego, mającego zastąpić słowa. A literatura słowem stoi...

(No, chyba że Sejm na nadzwyczajnym nocnym posiedzeniu ze środy na piątek specustawę uchwalił, że w ramach ochrony społeczności cierpiących na dysleksję i dysgrafię...)

Moim zdaniem usprawnienia się przydadzą, ale ze swojej strony dorzuciłbym tylko dwie uwagi i trzecią zawierającą wyobrażenia o funkcji:

 

Ładowanie stron mogłoby być wydajniejsze. Czasem odwiedzając portal sprawdzam, czy mi internetu nie wywaliło.

Z kolei na smartfonie, po kliknięciu w kategorie ładuje się od razu strona, więc mam kilka sekund na kliknięcie np. START->KOMENTARZE. Da się uruchomić tylko na trzeźwo, po kawie. Jestem w stanie to znieść, tak jak wiele innych rzeczy, ale nie uważam, że jest to coś dobrego ;)

 

Layout, szata graficzna powinny ulec jak najmniejszym zmianom lub nie iść zbyt mocno za mainstreamem. Fantastyka bardzo ładnie wygląda, jest trochę poza czasem. Jeżeli coś ma zostać ulepszone, to na pewno nie w stronę umierającego FB czy niekończącego się scrolla w dół. Jeżeli takie zmiany są wymagane z racji zmieniających się przyzwyczajeń czytelników, nie powinny całkowicie celować w nowoczesny design czy jakąś kafelkowość (Chociaż moduł prezentujący teksty biblioteczne z dodaną grafiką jak okładkę książki byłby ciekawy).

 

Lepsze wyróżnienie wybranych tekstów, osobiste biblioteki. Opowiadanie z okładką jak w wirtualnej bibliotece? Możliwość posiadania własnej półki z opowiadaniami (swoistej galerii)? To już wodotrysk, ale nie musi zbyt mocno świecić i wrzeszczeć. Dajmy do tego jakieś a’la Last.FM, ostatnio czytane z możliwością udostępniania poza portalem? Nawet nie wiem czy to past czy future.

Poproszę o funkcję blokowania/ignorowania użytkowników, abym nie widział ich postów/komentarzy/opowiadań. W zasadzie to samo, o czym pisał Mortecius.

Oraz lepsze zarządzanie własnymi opowiadaniami, tj. możliwość tworzenia na swoim widoku profilowym własnych kategorii w celu grupowania opowiadań wg. własnego uznania, możliwość zmiany kolejności ich wyświetlania.

Kotwiczenie komentarzy w jutubowym stylu uważam za sensowny pomysł, ale wszelkie inne a’la redditowe drzewka to już imo zbyt duże udziwnienie.

Ignorowanie użytkowników – jestem przeciw. To dopiero byłoby pole do rozwoju TWA i innych kółeczek adoracji. :P

Shoutbox odświeżający się w czasie rzeczywistym byłby sympatyczny.

Bardzo mi brakuje możliwości wyróżnienia opowiadań inaczej niż piórkiem. Nie jesteśmy w stanie oznaczyć np. opowiadań zwycięskich w konkursach, opowiadań z plebiscytu, zwycięzców plebiscytów, czy opowiadań nominowanych do piórka, które tego piórka nie dostały (a są to najczęściej też bardzo dobre jakościowo teksty, warte uwagi).

No dobra, bo tu wiele jest mowy o funkcjach typu wodotryski, które jednak biznesowo na niewiele się przełożą i na obecność użytkowników tez nie wpłyną.

ALE

Może warto pomyśleć o ułatwieniu zamówienia prenumeraty z poziomu portalu?

 

Może jestem staroświecka, ale obecny wygląd strony bardzo mi się podoba i chciałabym, żeby w tej kwestii zmieniło się jak najmniej. W szczególności nie powinno się nic zmienić w wyglądzie opowiadań. Tak jak jest teraz, da się czytać. Można ewentualnie dodać możliwość robienia przypisów, nie używa się tego często, ale czasem by się przydało. Belka z dyżurnymi też powinna pozostać, byle dawało się ją aktualizować i przydałby się oczywiście grafik, zintegrowany ze stroną, który nie umiera każdego miesiąca. Może nawet fajnie byłoby, gdyby z belki z dyżurnymi dało się przejść do grafiku.

Właściwie wszystko, co teraz jest na stronie, powinno pozostać. Osobiście chciałabym opcji: ulubione, do której mogłabym dodawać teksty, no, ulubione. Fajnie byłoby, gdyby informacja o tym, że ktoś dorzucił tekst do ulubionych pojawiła się przy opku, tam gdzie jest ilość komentarzy, dodanych do kolejki itd. Myślę, że autorowi byłoby miło wiedzieć, że ktoś bardzo ceni jego tekst. Wydaje mi się też, że przy opkach powinna być informacja nie tylko o tym, że zdobyły Pióko, ale też były nominowane, wygrały konkurs itp.

Etykietki (dyżurny, loża itp) powinny być łatwe do zmiany. I powinna istnieć możliwość ewentualnego tworzenia nowych.

Samoodświeżające się SB byłoby fajne.

Myślę, że coś tam można pozmieniać na głównej belce (czy jak się to tam nazywa). Książki i czasopisma mogłyby wejść do publicystyki, a zamiast nich pojawić się poradniki i konkursy.

Możliwość edytowania otwierającego wątek w HP posta byłaby mile widziana, podobnie jak możliwość zapisania wątku jako kopii roboczej, ale bez możliwości ponownego wycofania.

Tagi – może mniej stałych, ale możliwość dodawania własnych i trzebaby je sensowniej pogrupować.

I niech nas bogowie bronią przed wszelkimi opcjami ignorowania użytkowników.

Chciałabym w końcu przeczytać coś optymistycznego!

Zgadzam się z Irką, że wygląd powinien zostać.

 

Oraz z tym, że opcja ignorowania to zły pomysł, mimo że sama mam listę osób, które chętnie bym ignorowała ;)

http://altronapoleone.home.blog

Opcja ignorowania może brzmieć dobrze, ale raczej nie służy budowaniu społeczności. Do tego prowadzi to zaistnienia dyskusji z duchami oraz wykluczania niezwiązanych z przewinieniami osób.

Dla jednego człowieka może być to korzystne, dla społeczności raczej szkodliwe.

 

Bardzo dobrze, że pojawiają się głosy, co na tym nowym, hipotetycznym portalu należy zostawić...

Niewątpliwie należy pozostawić coś, co było i jest wielkim osiągnięciem tego portalu: automatyczne wcięcia akapitowe od lewego marginesu i bardzo dobre justowanie tekstu. Obecny portal jest chyba jedynym, gdzie taka literacka forma funkcjonuje. I trzeba pozostawić ją bez zmian.

Wklejanie ilustracji jest niezłe, chociaż niekiedy sprawia kłopot, ten element edycji tekstu można jeszcze na pewno udoskonalić. 

Pozdrówka.

Bardzo chciałbym się mylić, ale widać tu pierwsze punkty pewnego scenariusza, który został przerobiony w wielu dobrych serwisach:

 

  1. przez lata nic nie jest robione, a wszelkie próby zmian są ignorowane albo z premedytacją blokowane
  2. nagle wszystko ma się zmienić o 180 stopni – ni z gruszki ni z pietruszki zamiast gotowego prototypu (konkretnej propozycji, w którą włożono konkretną pracę) pojawia się post typu “mówcie, co chcecie dostać, bo jesteśmy biedne misie i nie mamy zielonego pojęcia”
  3. strona jest sprzedawana jakiejś firmie lub znajomym
  4. po zmianach (najczęściej zrobionych po łebkach i przez ludzi mocno nietechnicznych) okazuje, że całość nie jest rentowna i trzeba ją zamknąć – tutaj często pojawiają się reklamy i paywalle

Żeby nie było wątpliwości – próbowałem coś zrobić w tym temacie i przebić beton i zaproponowałem gotową apkę do czytania mobilnego / generacji PDF i właściwie gotowy portal (projekt techniczny) ze skryptem konwertującym obecną treść – https://mwiacek.com/www/?q=taxonomy/term/Sobieski (kody za darmo również na GitHub)

 

Życzę powodzenia, mam też nadzieję, że wcześniejsze próby zostały zignorowane wyłącznie ze względu na osobę autora (i choć doświadczenie mówi inaczej, mam nadzieję, że obecne intencje są szczere, nadzieje ludzi nie są rozbudzone bez powodu, a wszystko nie wynika z jakichś decyzji biznesowych)

W natłoku najrozmaitszych postulatów umyka sprawa fundamentalna: charakter nowego, ciągle hipotetycznego portalu. Nie za bardzo rozumiem, czemu ma być to portal społecznościowy. To nadal powinien być przede wszystkim portal literacki, i tyle. Nie ma co na siłę robić portalu społecznościowego, ten charakter wytworzy się sam, tak jak wytworzył się na obecnie istniejącej stronie. Na nowym stanie się podobnie.

Odnośnie reklam: istnienie portalu jest najlepszą reklamą dla  “Nowej Fantastyki”, zarówno w wersji papierowej, jak i mobilnej, i nie ma co “przeginać pały” z zamieszczaniem reklam. Po co? Zyski wydawnictwa spadają? Słaby argument.

Pozdrówka.

PS. Nieźle nasi piłkarze dali sobie radę w meczu z Arabią Saudyjską, i tak trzymać w spotkaniu z Argentyną. 

Z mojego puntu widzenia sposób publikacji i betowania opowiadań jest OK.

Natomiast chętnie widziałabym opcję moje, na której mogłabym zobaczyć informacje o moich aktywnościach, czyli co publikowałam, komentowałam i betowałam. Obecnie, żeby odszukać coś, co betuję (o ile nie ma najnowszych komentarzy) muszę wejść na listę moich opowiadań, kliknąć mojego nicka i dopiero szukać w betowanych.

Fajne byłyby aktualne informacje o dyżurnych, bo teraz muszę o tym pisać, a autorzy oczekują bety od osób, których już dawno nie ma na portalu.

Myślę, że atrakcyjne byłyby pokoje tematyczne do rozmów, zwłaszcza takie, dla których twórca mógłby określić czy są ogólnodostępne, czy zaprasza do nich uczestników.

Atrakcyjne wydaje mi się informowanie użytkowników o tym, że zostali wspomniani @ w komentarzach, wstępach, czy w innej dyskusji.

Lożanka bezprenumeratowa

Natomiast chętnie widziałabym opcję moje, na której mogłabym zobaczyć informacje o moich aktywnościach, czyli co publikowałam, komentowałam i betowałam.

Zgoda, przydałoby się.

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Betowanie na forum to obecnie w zasadzie opublikowanie opowiadania z limitowanym dostępem, przez co cały proces robi się dość karkołomny, bo każdy fragment, do którego ma się jakieś zastrzeżenia, trzeba osobno kopiować, żeby skomentować itd. System komentarzy do fragmentów podobny do google docs imo bardzo by usprawnił betowanie.

Moim skromnym zdaniem dobrze byłoby zminimalizować zmiany w działaniu i wyglądzie portalu. Podstawowym celem stawiania nowej strony powinna być poprawa wydajności oraz rozwiązanie ograniczeń technicznych w codziennym funkcjonowaniu: wymiana dyżurnych, tworzenie nowych tagów, dla moderacji – możliwość nakładania blokad czasowych i zakresowych. Priorytetowo należy potraktować zachowanie istniejącej treści (opublikowanych tekstów, ale także wiadomości prywatnych) oraz możliwości bezbłędnego kopiowania z najpopularniejszych edytorów tekstu.

Byłbym przeciwny wprowadzaniu funkcji społecznościowych nielicujących z charakterem portalu literackiego (reakcje emotikonowe, ignorowanie użytkowników) lub inwazyjnych reklam. Jeżeli chodzi o Shoutbox, osobiście wolałbym uniknąć ograniczenia długości wpisu, przydałaby się natomiast automatyczna archiwizacja.

I jak zawsze w takich przypadkach: primum non nocere.

Podstawowym celem stawiania nowej strony powinna być poprawa wydajności

W przypadku strony mimo wszystko będącej częścią jakiegoś biznesu podstawowym celem jest zapewnienie jej opłacalności. Co wiąże się m.in. z tym, na ile nowi użytkownicy mogą zostać, a na ile się dobić. A to zdecydowanie ma związek także i z wyglądem strony. Choć oczywiście wydajnosć tez ma na to wpływ.

 

Technikalia:

Popieram możliwość tymczasowego bana.

Usprawnienie możliwości wyszukiwania tekstów po tagach (niby w tej chwili jest, ale żadne filtry nie chcą działać, nie da się przejść na drugą stronę).

W części literackiej:

Możliwość tworzenia cykli opowiadań z szansą przejścia do pozostałych tekstów, żeby nie trzeba było pisać w przedmowie listy wcześniejszych.

Dodanie indeksów górnych i dolnych. W SF czasem chcemy napisać H2O albo E = mc2.

Babska logika rządzi!

Co wiąże się m.in. z tym, na ile nowi użytkownicy mogą zostać, a na ile się dobić. A to zdecydowanie ma związek także i z wyglądem strony.

Widzę, że w przeciwieństwie do mnie masz doświadczenia z projektowaniem stron internetowych, więc nie zamierzam podejmować dyskusji, tylko się upewnię: nie zgadzasz się z tym, że szata graficzna powinna pozostać możliwie zbliżona do obecnej, czy tak raczej teoretycznie mówisz?

Dodanie indeksów górnych i dolnych. W SF czasem chcemy napisać H2O albo E = mc2.

Bardzo słusznie! Dobrze, że o tym przypomniałaś; mnie umknęło.

Co wiąże się m.in. z tym, na ile nowi użytkownicy mogą zostać, a na ile się dobić.

 

Objaśnijcie, proszę, po misiowemu, co autor miał na myśli.

nie zgadzasz się z tym, że szata graficzna powinna pozostać możliwie zbliżona do obecnej

Jest jakby nie z tej epoki, więc zdecydowanie do co najmniej odświeżenia.

Codo doświadczenia – w projektowaniu nie, ale w e-marketingu tak.

Objaśnijcie, proszę, po misiowemu, co autor miał na myśli.

Sposób działania (o czym wspomina Ślimak) + przestarzały design (o którym ja wspominam) + niedostosowanie do mobile (o czym pisali inni) to raczej nie są rzeczy, które w pierwszym kontakcie by przyciągały na dłużej.

 

Znaczy, w przełożeniu na misiowe, chodzi o to, by nowa wersja strony NF przyciągała i zatrzymywała nowych czytelników, użytkowników i przede wszystkim reklamodawców, bez szkody dla  dotychczasowych użyszkodników. Marzyć każdy może...

W ślad za Finklą – technikalia dotyczące edytora. Myślniki, do pioruna, myślniki, jak Bóg ortografia przykazuje!

Poproszę też o większą responsywność portalu, aby czytanie zamieszczanych tutaj opowiadań na przeróżnych czytnikach nie stanowiło już wyzwania.

Nie bardzo wiem, w jakich ramach budżetowych i życzeniowych możemy się poruszać, zatem napiszę, jak to wygląda z mojej strony. Forum odbieram w dwóch wymiarach: literackim i łączenia ludzi z podobnymi pasjami z różnych miejsc i używanych zwyczajowo urządzeń. 

 

Tak

1/ Lekkie, przejrzyste, nie wymagające ciągłej aktualizacji swoich urządzeń do najnowszych iteracji systemów na tychże.

2/ Przenieść w całości obecne zasoby strony, najlepiej 1:1 albo z jak najmniejszą stratą.

3/ Przetestowanie nowej strony i funkcjonalności na wybranej grupie użytkowników forum przed jej wprowadzeniem. Ideałem byłoby, gdyby osoby odpowiedzialne za projekt nowej strony wcześniej "wyprobowały" forum, aby poznać jego użytkowanie w praktyce i nie przenosić wzorców z innych miejsc oraz nie "wylać dziecka z kąpielą".

4/ Indeksy, myślniki i inne rzeczy potrzebne, których obecnie nie ma.

5/ Możliwość aktualizacji dyżurnych w belce przy opowiadaniu, wprowadzania zmian w grafiku, wymianę plakietek Loży przez administratorów portalu.

6/ Lepsza kategoryzacja głównych treści portalu. Można stworzyć też tematyczne pokoje, czemu nie. Warto byłoby zadbać – koniecznie – o stronę główną.

7/ Uzupełnienie profilu użyszkodnika o publicystykę i może założone wątki w hydeparku.

8/ Możliwość wprowadzania uwag "w recenzji" przy betowaniu, chociaż urodzą się inne problemy, ponieważ przy trzech/czterech betujących liczba uwag również może utrudniać wprowadzanie poprawek i rozmowę podczas bety.

9/ Odświeżanie strony – tak. Fajne byłoby jej mobilne "śmiganie". Czy ma być opcja "zrzucenia" opowiadania na różne czytniki? Byłabym ostrożna, co najwyżej jednego tekstu, kilku tekstów, aby nie ułatwiać szybkiego skopiowania całości zasobów na zewnętrzne nośniki.  

 

Nie

1/ Opcja "ignorowania" i blokowania konkretnych użyszkodników, ponieważ jest prostą drogą do "grodzenia się" i tworzenia podgrup. Za stosowanie się do zasad portalu odpowiada moderacja. 

2/ Opcja szybkich emotikonowych reakcji uczestników przy komentarzach lub opowiadaniach typu FB, Twitter, Tik-Tok, gdyż ułatwia impulsywne, nieprzemyślane reakcje, zwiększa ich liczbę, "wiraluje" i uzależnia. Natomiast jak najbardziej można zwiększyć zbiór ikonek (nawet uczynić go otwartym) do "ozdabiania" swoich wpisów.

3/ "Migotanie" i "wyskakiwanie" reklam na stronie. Wolałabym stonowane przemyślane reklamy. 

4/ Na SB nie ograniczałabym liczby znaków, aby nie pójść w kierunku Twittera.

 

Edytka:

Wszystko mi jedno

Obecność skali punktowej na początku opowiadania – ponieważ jest obecna w obecnej wersji portalu niech pozostanie. Poza tym zostawmy chociaż jedną skalę punktową (czy sześć czy dziesięć gwiazdek – bez znaczenia – wady pozostają w każdej), suwakową czy jakąkolwiek inną. Taka skala była ostatnio pomocna przy pojedynkach.

Natomiast jestem przeciwna pojawianiu się na stronie głównej przy bibliotekowanych opkach średniej (mediany) z wystawianych ocen, gdyż w gruncie rzeczy niewiele mówią podobnie jak okresowe oceny pracowników. Jakość jest dla mnie ważniejsza od liczby, podobnie jak nick osoby, zaznaczającej ocenę, ponieważ jeśli czytałam jej/jego teksty, komentarze łatwiej mi się zorientować, czy podziela mój gust, preferencje, i raczej nie chciałoby mi się wchodzić głębiej, aby w każdym wypadku dociec kto był na tak, a kto storpedował z różnych względów.

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

RogerRedeye – nie wiem, skąd wzięło Ci się to, że nowa strona ma być portalem społecznościowym; ja nic takiego nie napisałem. Owszem, na pewno będzie miała część stricte redakcyjną i część społecznościową, ale to nie znaczy, że próbujemy na siłę robić z niej fantastycznego Facebooka czy cokolwiek w tym stylu.

 

Idea jest taka, żeby z jednej strony czytelnie odróżnić na nowej stronie materiały pochodzące od redakcji, firmowane przez “Nową Fantastykę”, od treści tworzonych przez tutejszą społeczność. Mamy świadomość naszych mocnych stron – jedną z nich jest właśnie społeczność zgromadzona wokół portalu, czyli Wy. Chcemy Wam stworzyć optymalne warunki do pisania, czytania, betowania, oceniania tekstów, zarówno literackich jak publicystycznych. Chcemy też dać Wam wygodniejszą przestrzeń do dyskusji, bo Hyde Park jest do tego za słabo przystosowany. Próbujemy się dowiedzieć, jakich funkcjonalności potrzebujecie, żebyście czuli się tutaj lepiej, aby przyciągnąć tutaj fajnym otoczeniem jak najwięcej miłośników fantastyki. Nie wyręczymy Was we wszystkim – o zdrową, przyjazną atmosferę musicie zadbać Wy sami w pierwszej kolejności – ale możemy dać Wam do tego lepsze narzędzia. A równocześnie chcemy, żeby ta strona pomagała utrzymać miesięcznik, a co za tym idzie, samą siebie – bo nie zapominajcie, że to są naczynia połączone i przyszłość portalu fantastyka.pl jest uzależniona od losów magazynu “Nowa Fantastyka”.

 

Konsultacje służą temu, żeby poznać Wasze potrzeby i poprawić obecny stan rzeczy, bo jeśli zostawimy wszystko tak, jak jest, to portal nieuchronnie obumrze i stanie się skamieliną. Mam nadzieję, że w nowych warunkach wrócą do niego dawni użytkownicy i pojawi się wielu nowych.

 

 

Wszystko umrze.

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Skąd mi wzięło się to stwierdzenie? Ano, z pierwszego zdania wpisu (nie komentarza) otwierającego ten wątek. A to zdanie brzmi tak: ”Jako że w ostatnim czasie powrócił temat postawienia nowej strony internetowej fantastyka.pl, chcemy zapytać Was, jak wyobrażacie sobie część społecznościową, czyli tę, która jest dla Was najważniejsza?” 

No, jeżeli autor uważa, że takowa część portalu i działania na portalu jest dla użytkowników  najważniejsza, to tę tezę należało sprostować, bo akurat dla mnie nie jest najważniejsza. Okazuje się także w dyskusji , że dla innych też nie: o wiele ważniejsze są dla nich inne sprawy.

Co przy okazji po raz kolejny pokazuje, jak istotne jest precyzyjne formułowanie zdań, nie tylko w opowiadaniach. Proste.

Pozdrówka.

Ja tylko na moment, żeby powiedzieć stanowcze NIE! dla opcji ignorowania użytkowników. Sorry Winnetou, ale to jest portal literacki, a nie społecznościowe bagno – nie chcesz wchodzić z kimś w interakcje, to nie wchodzisz, nie chcesz kogoś czytać, to nie czytasz. Serio jest Wam potrzebne narzędzie do ignorowania nielubianych użytkowników? Dlaczego? Ktoś się boi, że nie wytrzyma i wejdzie w interakcję z kimś, z kim nie chciał?

Known some call is air am

Przejrzałem wątek i widzę, że nikt jeszcze nie poruszył istotnej kwestii, czyli systemu oceny opowiadań za pomocą gwiazdek. Obecna skala jest niewystarczająca, powinna być dziesięciopunktowa. 

„Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich" – Friedrich Nietzsche

Byłoby bardzo dobrze, gdyby autor wątku zebrał “w kupę” dotychczas zgłoszone uwagi  w systemie: “jestem/jesteśmy na tak – i za czym” oraz “ jestem/jesteśmy na nie – i przeciwko czemu”. Takie zestawienie uporządkowałoby obraz wyobrażeń i oczekiwań użytkowników dotyczących nowego portalu.

Nie sądzę, żeby jeszcze przybyło sporo konkretnych głosów, ale, jeżeli przybędą, po prostu twórca wątku dopisze je do kolejnego zestawienia.

Walor takowego rozwiązania jest taki, że wszyscy zainteresowani mieliby jasność w temacie. Trochę to roboty, ale jeżeli zakłada się jakiś wątek, należy go “ciągnąć” aż do końca.

Pozdrówka.

Możliwość ignorowania postów wybranych użytkowników. Nie na zasadzie wytrenowania cierpliwości tybetańskiego mnicha, raczej na zasadzie automatu. Tak, żeby się nie pojawiały przy czytaniu. Edit: poczytałem wyżej i pomysł chyba nie ma wielu fanów;)

Dlaczego? Ktoś się boi, że nie wytrzyma i wejdzie w interakcję z kimś, z kim nie chciał?

Dokładnie tak. Obawiam się, że po przeczytaniu kolejnego durnego komentarza nie wytrzymam i wejdę w dyskusję, która zmieni się w gównoburzę i do niczego sensownego nie doprowadzi. Łatwo jest powiedzieć, że “jak się nie podoba, to nie czytaj”, ale ciężko jest ignorować treści, które są wyświetlane bezpośrednio przed moją twarzą. Nie mam kontroli nad tym czy nielubiany przeze mnie użytkownik zdążył już zamieścić kolejną porcję “mądrości” pod opowiadaniem, które zamierzam przeczytać, lub pod wątkiem w hydeparku, który odwiedzę, albo też w samym shoutboxie.

Opcja ignorowania użytkowników/czytelników na portalu krytyczno-literackim, to najgłupsza rzecz, jaką można sobie wyobrazić, nawet biorąc pod uwagę, że pewnie każdy z nas miałby ochotę kogoś "wyłączyć".

Po przeczytaniu spalić monitor.

Całe szczęście, że jesteśmy na “portalu miłośników fantastyki”, a nie na portalu “krytyczno-literackim”.

I właśnie tym się ten portal różni od innych portali miłośników fantastyki, gdzie ludzie piszą sobie o swojej miłości do fantastyki, że tutaj ludzie głównie wrzucają swoją twórczość fantastyczną, a czytelnicy ją komentują. Czyli krytyczno-literacki pełną gębą.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Cześć!

Ja już rzucałam kilka uwag, ale po przemyśleniu sprawy, pozwoliłam zebrać sobie jeszcze parę słów. I przy okazji chcę się wypowiedzieć o już poruszonych tematach.

 

1. Oceny, gwiazdki czy inna forma “punktów” dla opowiadań.

To może być kontrowersyjna opinia, ale jestem za zupełnym usunięciem takiej formy. Przyczyn jest kilka, zacznijmy jednak od najważniejszej. Wydaje mi się, że portal służy przede wszystkim nauce pisania i w obliczu tego celu, oceny punktowe są zupełnie zbędne. Nie niosą żadnej informacji dla autora, w przeciwieństwie do komentarza. W dodatku, gdyby miały służyć np. sortowaniu opowiadań w bibliotece czy poczekalni, mogą jeszcze bardziej ograniczać liczbę zainteresowania wobec opowiadań portalowych debiutantów czy tekstów słabych, które najbardziej tego zainteresowania potrzebują.

Pozwolę sobie od ręki odeprzeć zarzut, który się na pewno pojawi: Verus, ale czy tekst nie powinien sam się bronić?

Tekst kogoś, kto umie pisać, publikuje, nie jest amatorem? Powinien. Ale czy my nie jesteśmy w znaczącej części grupą amatorów, którzy próbują się uczyć? Moim zdaniem więc nie tędy droga.

 

2. Rzucona przez Wilka uwaga o tym, że funkcja znajomych powinna być zachowana.

Bardzo popieram. I w sumie tyle.

 

3. Zmiana wyglądu strony.

Rozumiem sentyment, ale czasy są takie, że internetowy wizerunek jest jednak niesamowicie ważny. I to, co potencjalny nowy odwiedzający zobaczy na pierwszy rzut oka ma zbyt duże znaczenie, więc obawiam się, że tu sentyment nie powinien grać wielkiej roli. Zakładam, że przy projektowaniu strony, jeśli już do tego dojdzie, będzie zatrudniony ktoś, kto się zna. A skoro się zna, powinien mieć sporo dowolności w tym, jak wizualnie uczynić portal atrakcyjnym. Choć zgadzam się, że bez przesady z tym mainstreamem, jednak ta szata graficzna nas też wyróżnia.

 

4. Ograniczenie długości wiadomości na Shoutboxie.

Jestem przeciwko. Nie rozumiem, po co.

EDIT: Dobra, już rozumiem. Dzięki Wilku i Bravu za uświadomienie mi istnienia problemu. Limit powinien być, ale nie żeby ograniczać rozmowy, a żeby nie dopuścić do wrzucenia tam księgi Pana Tadeusza wzorem Albicli. Więc na rozsądnym poziomie – nie wiem, 1000-2000 znaków?

 

5. Lista publicystyki w profilu użytkownika “obok” listy opowiadań.

Podbijam, bo to jest świetny pomysł, a przewinął się raz. Nie chciałabym, żeby utonął. :D

 

6. Kolejka tekstów do przeczytania.

Powinna być zachowana, to świetna funkcjonalność. I żeby dało się tam wrzucać też publicystykę.

 

7. Działy książki i czasopisma.

Administrator lub moderator – bo raczej nie wszyscy – powinni mieć możliwość dodawania nowych tagów. Fantastyka ewoluuje, istniejące mogą za parę lat nie wystarczyć. I tutaj gwiazdki czy inny system oceny punktowej są bardzo przydatne, a byłyby jeszcze bardziej, gdyby dało się użyć ich do sortowania albo filtrowania wyników. 

 

8. Dział publicystyka.

Wydaje mi się, że w aktualnej wersji jest traktowany po macoszemu, tym bardziej biorąc pod uwagę baner pojawiający się na górze strony, gdy się tam zajrzy. A szkoda, bo wydaje mi się, że odpowiednio zadbany mógłby być dużym atutem portalu. W końcu miejsc do publikowania opowiadań jest sporo, do publicystyki okołofantastycznej znacznie mniej. Warto by więc zadbać o niego nieco bardziej, jeśli dojdzie do modernizacji strony. Może jakiś osobny od biblioteki i piórek system wyróżnień dobrych tekstów? Coś, co pozwoliłoby im również pojawiać się na głównej stronie?

 

I to pierdoła wśród priorytetów, ale czuję się w obowiązku wspomnieć: złowieszcza klamra powinna zostać. ;)

Ponoć robię tu za moderację, więc w razie potrzeby - pisz śmiało. Nie gryzę, najwyżej napuszczę na Ciebie Lucyfera, choć Księżniczki należy bać się bardziej.

Dzień dobry,

1. Jestem bardzo za rozwinięciem działu publicystyki i tamtejszego systemu poczekalni/biblioteki, Verus dobrze mówi. I za usunięciem ocen też.

2. I myślałem o jakiejś możliwości śledzenia autorów. Przykładowo chcę widzieć jak CM opowiadanie wstawi, to żeby mi na przykład jakieś małe powiadomienie przyszło na stronie :D

Później jak mi wpadną inne rzeczy do głowy, to napiszę :)

Jeszcze gdy chodziłem do podstawówki, to był tam taki Paweł, i ja jechałem na rowerze, i go spotkałem, i potem jeszcze pojechałem do biedronki na lody, i po drodze do domu wtedy jeszcze, już do domu pojechałem.

To ja dorzucę kwestię podniesioną kiedyś chyba przez sir Bravu. Otóż przydałaby się możliwość jakaś grupowania opowiadań w swoim profilu, coś na kształt “folderów” na własne opowiadania. Po co? Żeby zaprowadzić tam porządek i np. segregować po uniwersum, gatunku albo jakkolwiek autor sobie zażyczy.

Слава Україні!

A ja bym jeszcze chciała, żeby bety miały ważność, albo żeby można było uciec z bety. Na przykład jeśli autor nie odpowiada przez kilka miesięcy;)

Lożanka bezprenumeratowa

W kwestii ignorowania użytkowników – mam jak Bravincjusz.

W kwestii gwiazdek – kompletnie niemiarodajne, dałam kilka szóstek, inne tylko w przypadku konkursu ocenianego gwiazdkami.

Wygląd strony – ma mi się dobrze czytać, czyli musi być stonowanie. Jeśli nie będę mogła czytać, bo na przykład będzie zbyt jaskrawo, pójdę sobie.

Uprawnienia moderacji – zdecydowanie powinno być więcej możliwości dotyczących ostrzeżeń, bana czasowego, piórek, plakietek i takich tam.

Grafik dyżurnych – jak wyżej.

“Znajomi” – nie wiem, do czego to służy/co to jest. Mam kilku i ten... nic to nie daje/niczego nie zmienia poza tym, że widzę przy opowiadaniu “znajomy”. No, miło, i co?

Betowanie – tragedia. Popieram MrBrightside.

 

Zasadniczo mnie się podoba to, co jest.

No, wypowiedziałam się, proszę plusa za aktywność.

Przynoszę radość :)

W nawiązaniu do wpisu Ambush.

Jeśli nie odpowiada przesadnie długo lub tak się jemu spieszy, że koryguje tekst, zanim otrzyma komplet uwag i propozycji. To jest irytujące, wierzcie mi, i skłania do wycofania się.

Dlatego stawiałbym betowanym autorom dwa warunki:

– albo uprzedzasz, że na przykład wyjeżdżasz i zawieszany betowanie, albo po tygodniu milczenia ja mam prawo złożyć pożegnalny ukłon. Bo tak po angielsku to mało elegancko...

– nie wprowadzasz korekt na łeb, na szyję, bo zdarza się, że w dalszej partii tekstu znajduje się coś, co unieważni lub skoryguje już wypisane uwagi i propozycje. Zaczekaj do końca rozdziału...

To raczej nie dotyczy kształtu i funkcjonalności hipotetycznego nowego portalu, lecz uzupełnień w regulaminie betowania. Bo taki, dla pełnej jasności, istnieć powinien.

 

 

Ambush, właściwie można uciec z bety. Musisz znaleźć zaproszenie do betowania, które autor Ci wysłał i tam kliknąć, że je odrzucasz. Ale tak, przydałaby się możliwość zrobienia tego w jakiś łatwiejszy sposób. :D

Ponoć robię tu za moderację, więc w razie potrzeby - pisz śmiało. Nie gryzę, najwyżej napuszczę na Ciebie Lucyfera, choć Księżniczki należy bać się bardziej.

Adamie, chyba nie ten wątek ;-)

Gwiazdki – to jest ciekawy temat, bo ogólnie uważam, że Verus i Anet mają rację, gwiazdki robią co najwyżej bałagan – ktoś z niechęci da minimum, ktoś z sympatii maksimum i potem cokolwiek wyjdzie w średnich znaczenia nie ma. Ale też gwiazdki to coś, co co można połączyć z danymi strukturalnymi (schema.org) i co może się potem wyświetlać w wynikach Google pod danym linkiem. Więc sercem nie, ale głową widzę pewne argumenty za (tylko wtedy najłatwiej w zakresie 1-5 – zakres bliski ocenom szkolnym, więc intuicyjnie jasny). Inna sprawa, ze w praktyce i tak większość z nas olewa gwiazdki, bo to tylko zabawka.

 

:-)  Zauważyłem i napisałem...  :-) W drugim wierszu od dołu...  :-)

Gwiazdki, wilku mogą przydać się przy pojedynkach. Ostatnio tak było.

Ambush, słusznie. Można napisać słówko i odklikać, choć pracy włożonej nijak to nie zwróci. 

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Asylum, podejrzewam, ze z punktu widzenia wydawcy renowacja portalu nie jest inwestycją pod kątem wygody przy jednym konkursie, a każda funkcja to zadanie dla programistów, które uwzględniają w wycenie. Co prawda padło to już kilka razy powyżej, ale w budowie nowej wersji portalu ważne jest to, żeby portal na siebie zarabiał (co jest ważne tez dla nas, bo jak nie będzie zarabiać, to zniknie), a nie żeby stworzyć jak najwięcej dodatków.

 

Jeśli coś ma przemawiać za, to raczej właśnie ewentualne wykorzystanie danych strukturalnych do ekspozycji w wynikach Google (o ile faktycznie są wykorzystywane wystarczająco często – ale wtedy dla odmiany niskie oceny by od klików odstraszały – więc sens takich danych strukturalnych wcale nie jest taki oczywisty – i równie dobrze może być lepiej bez nich).

 

wilku, konkurs nie był jeden. Inwestycja, wycena funkcji ok, choć akurat ta chyba nie byłaby wygórowana – zdziwiłabym się. Jeśli portal ma zarabiać na siebie, pytanie jak ma to robić – model biznesowy. Nie zbywaj mnie w podobny sposób. Jest patent, pomysł  – okejka. Przyklaskuję! Polski rynek jest strasznie trudny, i tutaj westchnę.

Odnośnie wysokich danych strukturalnych – o ile są wykorzystywane. No właśnie o ile, choć jak to robić inaczej?

Jak przyciągnąć, by nie odstraszyć?

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

1) Uczynienie kodu strony nie przestarzałym. W tej chwili są ogromne problemy z elementami chronionymi SSL zmieszanymi z takimi, które nie. Rozważyłbym wykorzystanie jakiegoś istniejącego CMSa (engine). To samo w sobie powinno rozwiązać problem czytelności na urządzeniach mobilnych.

2) Dzwoneczek – portal powinien mieć jakiś system powiadamiania użytkownika, że jego treść spotkała się z komentarzem czy oceną.

3) Hierarchia komentarzy – jeśli odpowiedź nie dotyczy tematu, ale komentarza do komentarza, to byłoby czytelniejsze (przy okazji ułatwiałoby implementację dzwoneczka). Dla uproszczenia wydaje mi się, że zagnieżdżenie 4 stopnia byłoby wystarczające (scholastycznie: teza, argument, kontrargument i kontr-kontrargument – głębiej nie trzeba).

4) Edytor tekstu do opowiadań jest zdumiewająco sprawny, dobrze byłoby, gdyby nowy nie był gorszy. Może jakiś auto-save by mu się przydał.

5) Generator EPUB/PDF – ułatwiałoby czytanie opowiadań poza portalem, na przykład na drugim ekranie (czytnik). Pkt. 1 mógłby rozwiązać problem sam z siebie.

6) System do głosowań wbudowany w portal – niekonieczne, ale warto pomarzyć.

  1. Ignorowanie użytkowników – nie.

Przy okazji w ostatnim punkcie zilustrował się archaiczny kod.

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Asylum – “No właśnie o ile, choć jak to robić inaczej?” – inaczej można po prostu danych strukturalnych nie dodać, to jest osobny kod, który może nie być obecny (np. obecnie go nie ma) :-) 

Radku, jak czytanie poza portalem miałoby ułatwić utrzymanie portalu? :D

 

Radku, jak czytanie poza portalem miałoby ułatwić utrzymanie portalu? :D

A nie chcesz wziąć mojego opowiadania na czytnik (choćby software na smartfonie), przeczytać w pociągu i potem skomentować na portalu rzeczowo, merytorycznie i twórczo? Jeśli bym tak nawet pomyślał, zraniłbyś moje serce :-)

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Czy ja chcę to jedno, ale ale zakładam, że dyskusja dotyczy obustronnych korzyści nas i wydawcy, a nie sfinansowania przez wydawcę odchodzenia użytkowników od tego, z czego portal jest finansowany.

 

Masz rację, wilku. Zgoda. :-)

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

W/g mnie, zawsze szersze pole eksploatacji, to więcej użytkowników, których się (z przeproszeniem) da zmonetyzować.

Odcinanie czytelników off-line jest złem :-)

 

EDIT: Nie jest nigdzie napisane, że generator ePub/PDF nie może wstawiać w teksty treści … komercyjnych.

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Można też tak: miesięczny abonament premium, dający odznakę przy nicku, a oprócz tego brak reklam na stronie oraz możliwość generowania PDFów, EPUBów czy MOBIów. Redakcja zarobi na użytkownikach offline, plus da im bonus w postaci braku reklam.

Podoba mi się Twój sposób myślenia, Bravu.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Można (chyba) rozważyć przy budowaniu/stworzeniu nowego portalu opcję istnienia przez krótki czas obu portali, obecnego i nowego. Oczywiście pod warunkiem, że zamiar stworzenia nowego portalu się ziści... Tak już było, wtedy, gdy powstał ten portal. Na ówczesnym, ergo starym, był link, który przenosił użytkowników do nowego płodu internetowego, czyli tego, na którym teraz się poruszamy. Można było publikować teksty i tu, i na poprzednim portalu. 

Takie rozwiązanie, o ile jest technicznie możliwe, miałoby istotny walor: użytkownicy mogliby zgłaszać uwaagi, postulaty, opinie, przykładowo dotyczący ilości reklam, propozycje zmian albo likwidacji czegoś, a twórca/twórcy portalu mogliby się do nich odnieść, uwzględnić – albo i nie. Strona byłaby już widoczna, a to w sposób oczywisty umożliwiałaby sformułowanie bardzo konkretnych opinii.

Sprawa z pewnością warta jest przemyślenia.

Pozdrówka.

Hej! Nie jestem pewna, czy można to zawrzeć w ulepszonej stronie, ale mam taką małą uwagę. Nie wiem, czy jesteście świadomi, ale ten portal ma FATALNE wsparcie dla NIE-użytkowników. Jeśli przy próbie założenia konta wyskoczy jakikolwiek błąd, to jest się straconym. Nie ma do kogo się zwrócić, gdyż nie można napisać nic na forum (bo konto nie działa) oraz nikt nie odpowiada na jakiekolwiek maile. Jest to mało zachęcające dla nowych użytkowników, a mnie to właśnie spotkało. Musiałam specjalnie założyć nowego maila, żeby stworzyć drugie (a więc teoretycznie nielegalne) konto. Na szczęście i tak nic nie dostaję z tego portalu na maila (choć wolałabym dostawać, żeby wiedzieć, że ktoś odpowiedział na mój komentarz), ale gdybym dostawała, to miałabym problem ze śledzeniem newsów, gdyż konto bazuje na stworzonym na szybko mailu, na który i tak nie zaglądam.

Od tamtego czasu minął miesiąc i dotąd nikt mi nie pomógł (pierwsze konto dalej nie działa, pierwszy mail wciąż zablokowany). Bardzo to przykre. Pomocne byłoby, aby w nowym portalu istniał jakiś sposób, dzięki któremu można uzyskać kontakt z osobą (administratorem), która rozwiąże problemy związane z funkcjonowaniem portalu. A także, żeby istniała możliwość zmiany maila w koncie/profilu (nie widziałam, żeby to było możliwe).

Z innych uwag – na portalu jest bardzo dużo różnych wątków i list, które są ważne – ciężko je wszystkie ogarnąć, a potem mieć w pamięci. Dobra byłaby możliwość zapisywania gdzieś na prywatnym koncie ważnych wątków (podobnie jak opowiadania do przeczytania).

Za krótko tu jestem, aby na tę chwilę mieć więcej spostrzeżeń.

Pozdrawiam!

(a więc teoretycznie nielegalne)

Nie jestem pewien, czy nielegalne:P

Слава Україні!

Bravincjuszu, mnie pomysł na plakietkę – fajny. :-)

 

Edytka: Cholipciuś, Avel. Rzeczywiście słabo to wygląda. Nie doświadczyłam takich kłopotów, kiedy się tutaj logowałam. Uporządkowanie wątków, tematów – też się zgadzam.

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Nawiązując do tego, co napisała avei, dodałbym, że kwestie powiedzmy formalne (regulaminy, zasady itp.) są w obecnej formie zrealizowane tragicznie i w sposób zupełnie nieczytelny. W kartach panuje zupełny bałagan, przykładowo Zasady postępowania Loży NF są w zakładce poradniki w sekcji opowiadań. A i dla nowego użytkownika w ogóle dowiedzenie się, kto jest administratorem łatwe nie jest, jeśli akurat nie trafi się na komentarz beryla i nie przeczyta stopki. Nigdzie poza tym tej informacji nie znalazłem (jeśli gdzieś jest, to proszę mnie z błędu wyprowadzić).

Dodatkowo zgłoszenia naruszenia regulaminu są możliwe jedynie w przypadku komentarzy, a nie ma takiej możliwości w przypadku shoutboxa, co sprowadza się do napisania przez pocztę do administratora, a ponieważ wpisy po dość krótkim czasie znikają z shoutboxa zgłoszenie staje się niemożliwe do weryfikacji jeśli reakcja będzie zbyt wolna.

Widzę też stanowczy sprzeciw wobec systemu gwiazdek, ale należy sobie zadać pytanie, czy dobrym pomysłem jest nieuwzględnianie narzędzia, do którego większość społeczności internetowej jest przyzwyczajona. Ocena punktowa, czy to w postaci łapek, czy gwiazdek, czy jakiegoś innego symbolu, jest elementem nieodzownym w internecie. Pozwolę sobie też zauważyć, że być może niewiele osób gwiazdek używa, bo chociażby w poradniku dla “żółtodziobów” pada informacja, że nikt się tym systemem nie przejmuje.

Ze względu na fakt, że, jak mniemam, część osób na tym portalu chce w przyszłości wypłynąć na szersze wody, wydać własną powieść, to stety albo niestety muszą się z systemem “gwiazdek” oswajać. Bo ich powieść będzie miała ocenę w postaci punktowej w internetowej księgarni, będzie miała ocenę w postaci gwiazdek na Lubimy Czytać itp. Należy się z tym pogodzić i nauczyć reagować na tego typu ocenę, żeby potem płaczu nie było, bo jak to tak, ktoś dał jeden punkt i nie uzasadnił. Ano nie uzasadnił, bo nie musiał, wydał ciężko zarobione trzydzieści pięć złotych na książkę, nie podobała mu się to dał jeden punkt i tyle, bez słowa wyjaśnienia.

Dlatego ja o używanie gwiazdek będę apelował, im więcej użytkowników będzie tego systemu używać tym bardziej miarodajny się on stanie.

„Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich" – Friedrich Nietzsche

+1 do tego, co pisze Bravincjusz

 

Musiałam specjalnie założyć nowego maila, żeby stworzyć drugie (a więc teoretycznie nielegalne) konto

Avei,

Polskie ustawodawstwo nie zabrania zakładania dwóch kont na portalu ;-)

A jeśli chodzi regulamin (który nie jest wyznacznikiem legalności lub nielegalności), to bez względu na to, co mówi lub czego nie mówi, jeśli nie udało się dokończyć zakładania konta, to trudno mówić, by kolejna, tym razem udana próba, stworzyła Twoje “pierwsze” konto :-)

 

Dlatego ja o używanie gwiazdek będę apelował, im więcej użytkowników będzie tego systemu używać tym bardziej miarodajny się on stanie.

Ale użytkowników do używania gwiazdek należy skalibrować. Myślę, że czytanie wszystkiego po kolei – jak Regulatorzy, lub betowanie kilkudziesięcu opowiadań świeżynek, ustawiłoby właściwe proporcje.

Lożanka bezprenumeratowa

Ogólnie forum podoba mi się takie, jakie jest, choć nie mam dużego doświadczenia z portalami. Jednak po przeczytaniu komentarzy innych, faktycznie mogę pod niektórymi rzeczami się podpisać, aby weszły do “statystyki”:

– wygląd mi odpowiada, a przynajmniej zestaw kolorystyczny (czerń z szarością uważam za elegancki i neutralny, a pomarańczowe elementy ożywiają całość :).

– dobrym pomysłem jest gradacja ostrzeżeń

– własnoręczne kliki do biblioteki

– powiadomienia, że ktoś o Tobie wspomniał

– funkcja ulubione (czy to opowiadanie, czy konkretny wątek)

– zebranie wszelkich poradników o forum i innych istotny rzeczy w jednym miejscu, tak aby każdy nowy użytkownik mógł w szybki sposób do tego dotrzeć (obecnie, kiedy chce sobie coś przypomnieć, to muszę się tego naszukać)

– tak jak pisze avei odnośnie zarejestrowania (sama miałam ten sam problem)

 

Sprzeciw z blokowaniem użytkowników. Jeśli już to ignorowanie użytkownika (jeśli jest to jakiś mniej radykalny sposób).

Popieram ogólnie w 100% wpis Monigue.M, od początku do końca.

Dodam od siebie, że samo rzucenie w powyższej dyskusji hasła o blokowaniu dało mi sporo do myślenia, bo na tym Portalu nigdy bym się czegoś podobnego nie spodziewała. 

Pecunia non olet

Hej,

Nie jestem pewien, czy nielegalne:P

Polskie ustawodawstwo nie zabrania zakładania dwóch kont na portalu ;-)

A jeśli chodzi regulamin (który nie jest wyznacznikiem legalności lub nielegalności), to bez względu na to, co mówi lub czego nie mówi, jeśli nie udało się dokończyć zakładania konta, to trudno mówić, by kolejna, tym razem udana próba, stworzyła Twoje “pierwsze” konto :-)

Tak. Skrót myślowy. Przez ‘nielegalne’ odnosiłam się do łamania regulaminu czy tam poradnika (już nie pamiętam), w którym było to podkreślone (i który przecież zaleca się przeczytać przed albo/oraz zaraz po założeniu konta). Gdyby nie było to napisane, to w ogóle bym się tym nie przejmowała.

Bardzo chciałam, żeby moje pierwsze konto zaczęło działać, więc zakładając drugie konto, czułam, że przekreślam to pierwsze. Widząc, jak ten portal funkcjonuje wątpię, że je kiedykolwiek odzyskam (lub że w moim obecnym koncie będę mogła zmienić nazwę użytkownika lub maila). Może chociaż w przyszłej wersji portalu?

Tak czy siak dzięki za odniesienie się do moich zażaleń!

Jeszcze się wypowiem o gwiazdkach, o których wspomina Osvald w związku z poradnikiem dla żółtodziobów. Jest tu sporo racji. Przez mój niecały miesiąc życia tutaj przeczytałam kilkanaście opowiadań i je skomentowałam, ale żadnego nie oceniłam gwiazdkami. Dlaczego? Bo w poradniku (chyba właśnie tym dla żółtodziobów) przeczytałam, że tymi gwiazdkami i tak się nikt nie przejmuje i że lepiej dać komentarz. Więc jako początkujący, uznałam, że system gwiazdek jest starą, już martwą opcją w tym portalu i należy od niej odchodzić. Gdybym widziała, że inni użytkownicy używają gwiazdki i uważają je za ważne, też pewnie zaczęłabym. System gwiazdek jest skazywany na porażkę przez samych weteranów portalu. Trudno się dziwić, że nowi go nie używają, skoro ostrzega się ich, że to mało wartościowy system.

Avei:

Jeszcze się wypowiem o gwiazdkach, o których ktoś wcześniej wspomniał w związku z poradnikiem. Przez mój niecały miesiąc życia tutaj przeczytałam kilkanaście opowiadań i je skomentowałam, ale żadnego nie oceniłam gwiazdkami. Dlaczego? Bo w którymś poradniku przeczytałam, że tymi gwiazdkami i tak się nikt nie przejmuje i że lepiej dać komentarz. Więc jako początkujący, uznałam, że system gwiazdek jest starą, już martwą opcją w tym portalu i należy od niej odchodzić. Gdybym widziała, że inni użytkownicy używają gwiazdki i uważają je za ważne, też pewnie zaczęłabym. System gwiazdek jest skazywany na porażkę przez samych weteranów portalu. Trudno się dziwić, że nowi go nie używają, skoro ostrzega się ich, że to mało wartościowy system.

To prawda, poradnik tak podaje. Ja lubię dawać gwiazdki, ale przez pewien czas również ich nie przyznawałam, ponieważ na samym początku zostałam za nie tu publicznie mocno skrytykowana. Nie zdawałam sobie sprawy że aż tak źle może być odebrane moje gorące poparcie dla czytanych wówczas tekstów, bo – skoro (zgodnie ze wspominanym w tej dyskusji wielokrotnie poradnikiem) i tak nikt nie bierze gwiazdek pod uwagę, czemu aż tak źle postąpiłam? Może jako wybitny i powszechnie znany autorytet z wieloma publikacjami na koncie, mogłabym nimi szafować dowolnie, jako żółtodziób – nie bardzo. :)

Myślę, że z czasem każdy sam potrafi zweryfikować swój punkt odniesienia, również w sferze wystawiania ocen. Należy cierpliwie poczekać, zamiast podcinać skrzydła nowym Użytkownikom. To tylko tak na marginesie. Wracając do tematu głównego, ogólnie jestem za gwiazdkami, ale upierać się nie zamierzam, bo czasem wywołują one, całkiem niepotrzebnie, niezdrowe emocje. :)

 

Pozdrawiam. :)

 

Pecunia non olet

Bruce – nie zostałaś skrytykowana za stosowanie gwiazdek, tylko nadmierny entuzjazm, że tak to określę. Jeśli zaczynasz dawać wszystkim albo prawie wszystkim najwyższe (albo najniższe) noty, tracą one sens, przestają być miarodajne. Kiedy trafisz na coś naprawdę wyjątkowego, zabraknie Ci gwiazdek, żeby to wyróżnić ;)

Przynoszę radość :)

Wow, Anet, dziękuję bardzo za wyjaśnienie i za to, że pamiętasz ten drobiazg sprzed takiego szmatu czasu. Nie po to o tym wspomniałam, aby się kłócić. Napisałam, że chodziło o moje gorące poparcie dla czytanych wówczas tekstów, zatem wiem, co mi zarzucono. Dlatego też nie upieram się co do gwiazdek. Skoro nikt praktycznie nie zwraca na nie uwagi, czemu one służą i dlaczego wywołuję tyle emocji? Chcecie, zostawcie je, nie chcecie – wyrzućcie. 

Pozdrawiam Cię serdecznie. :)

Pecunia non olet

Ale użytkowników do używania gwiazdek należy skalibrować.

Absolutnie nie mogę się z tym zgodzić. Nie należy użytkowników kalibrować ani mówić im jak mają oceniać. Gwiazdki to gwiazdki, niech każdy je przyznaje według własnego widzimisię, właśnie wtedy będzie to odwzorowywało najlepiej realne warunki.

Myślę, że czytanie wszystkiego po kolei – jak Regulatorzy, lub betowanie kilkudziesięcu opowiadań świeżynek, ustawiłoby właściwe proporcje.

Tutaj również nie mogę się zgodzić, jeśli ktoś ocenia powieść to wcale nie oznacza, ze przeczytał wszystkie powieści na świecie.

Niech użytkownicy oceniają, jak chcą, jak ktoś ma ochotę wyrażać w ten sposób entuzjazm, to niech tak robi, a jak ktoś chce gwiazdkami wyrażać tylko przyjemność z czytania, to ma do tego prawo, a jak ktoś chce sobie wymyślić precyzyjne kryteria, to również  mu wolno.

„Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich" – Friedrich Nietzsche

Czytanie opowiadań osób początkujących uświadomiłoby Ci czym jest jedna gwiazdka. Stąd pomysł kalibracji. Dawanie jednej gwiazdki opowiadaniom gdzie odmiana czasowników i rzeczowników jest zgodna z ogólnie przyjętą, gdzie znajdują się poprawnie zapisane dialogi, a fabuła jest zrozumiała jest niesprawiedliwe – nie wchodząc już zupełnie w to, co się komu podoba.

Ba, wygląda ono na “zemstę zza grobu” jakiegoś sfrustrowanego użytkownika.

Głęboko mam nadzieję, że nie tego, o którym sobie przez moment pomyślałam, bo byłoby mi przykro.

Lożanka bezprenumeratowa

Czytanie opowiadań osób początkujących uświadomiłoby Ci czym jest jedna gwiazdka. Stąd pomysł kalibracji. Dawanie jednej gwiazdki opowiadaniom gdzie odmiana czasowników i rzeczowników jest zgodna z ogólnie przyjętą, gdzie znajdują się poprawnie zapisane dialogi, a fabuła jest zrozumiała jest niesprawiedliwe – nie wchodząc już zupełnie w to, co się komu podoba.

Ambush, tak jak napisałem, niech każdy przyznaje gwiazdki według własnego uznania. Trzymając się jedynie tego, że jedna gwiazdka to ocena najniższa a sześć najwyższa. Masz prawo ustalić sobie własne kryteria oceny i według nich przyznawać gwiazdki, jeśli według ciebie postawą są kryteria techniczne to niech tak będzie. Ja mam swoje wytyczne i ilość błędów dla mnie jedynym wyznacznikiem nie jest, nie jest nawet głównym. Nie masz prawa zarzucać jakieś niesprawiedliwości.

Ba, wygląda ono na “zemstę zza grobu” jakiegoś sfrustrowanego użytkownika.

Głęboko mam nadzieję, że nie tego, o którym sobie przez moment pomyślałam, bo byłoby mi przykro.

Ach, no tak, kolejne teorie spiskowe. Dajcie sobie już spokój z tym, bo wygląda to śmiesznie.

„Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich" – Friedrich Nietzsche

Choć zakończyłem lożowy urlop z dniem wczorajszym, to nadal brak mi czasu na spisanie sugestii – bo lista ich byłaby długa, od możliwości edycji treści tematu w hydeparku i zapisu tematu w kopii roboczej (kto próbował to zrobić, ten wie :P), po sprawy mniej techniczne, a bardziej dotyczące życia portalu. Mam nadzieję, że zdążę przed terminem składania wniosków. :)

Odnieść chciałem się tylko do systemu gwiazdkowego. O ile jest on powszechny w zasadzie wszędzie, gdzie oceniane są jakieś dzieła kultury, o tyle – moim zdaniem – w obecnej formie nie pasuje do specyfiki portalu, gdzie podlegamy ocenie wzajemnej i gdzie następuje niespotykana w innych warunkach wymiana wrażeń autor-czytelnik. Za bardziej wartościowe uważam komentarze, za to gwiazdki... praktyka wskazuje, że system gwiazdkowy spotyka się z niezrozumieniem i jest to sytuacja stała, utrzymująca się przez lata. To też spowodowało, ze wielu użytkowników od niego odeszło, wg mnie słusznie.

Przerabialiśmy gwiazdki odwetowe (ktoś komuś dał kiepską ocenę, więc sam się z taką musiał liczyć), przerabialiśmy dawanie dużej liczby gwiazdek w nadziei na otrzymanie takiej samej oceny... od takich zachowań nie da się uciec, zawsze gdzieś się pojawią, tym bardziej, że gwiazdki nie są anonimowe.

Zjawisko wysypu szóstek, zwłaszcza rozdawanych przez nowych użytkowników, to portalowa codzienność. Z drugiej strony pojawiają się też osoby, które nie pojmują działania sześciostopniowej skali ocen i aby dokonać skalowania między opowiadaniami wprowadzają na swoje potrzeby ujemne gwiazdki, o czym można przeczytać w niektórych komentarzach. Z jednej strony wywołuje to pobłażliwy uśmiech, bo zdawać by się mogło, że do kilkustopniowej skali ocen przygotowują nas lata nauki szkolnej, ale z drugiej dobrze pokazuje przeciwieństwo rozdawania szóstek na prawo i lewo.

Oczywiście, nie uważam, że ocena wyrażona w gwiazdkach jest bezwartościowa, nadałbym jej jednak trochę inny wymiar, bardziej oparty na intersubiektywizmie, kolektywny i oderwany od poszczególnych użytkowników wymienianych z nicków.

Moją propozycją jest zachowanie systemu gwiazdkowego, jednak wprowadzenie pewnej modyfikacji to jest:

Użytkownik mógłby – w sposób anonimowy – oznaczyć dane opowiadanie gwiazdką (jedną, bez skali ocen).

Ta gwiazdka byłaby z jednej strony informacją dla niego, że to jedno z jego ulubionych opowiadań (fajnie by była taka lista dla każdego użytkownika, dostępna dla niego jak teraz np. opowiadania w kolejce). A z drugiej rzutowałaby na liczbę gwiazdek wyświetlaną pod opowiadaniem, czyli:

Jeśli opowiadanie byłoby dodane przez x użytkowników (np. dwóch czy trzech) do ulubionych, zdobywałoby jedną gwiazdkę.

Jeśli tych użytkowników byłoby więcej, np x+3, to miałoby dwie gwiazdki... i tak dalej, i tak dalej.

Oczywiście nikt by nie wiedział od kogo otrzymał gwiazdkę, ale byłaby to dla autora informacja, ile osób dodało opowiadanie do ulubionych.

W ten sposób system gwiazdkowy byłby zachowany i w moim odczuciu miałby więcej sensu niż obecny, do tego powstałaby dodatkowa wartość w postaci listy ulubionych opowiadań (której mi osobiście brakuje). Trzeba by było tylko z głową określić współczynniki. Niestety, diabeł tkwi w szczegółach. :)

"Odpowiedz najpierw na jedno ważne pytanie: czy umysł istnieje?" - Golodh, "Najlepsze teksty na podryw, edycja 2023"

Sugestia: ponieważ temat gwiazdek rozrasta się z prostej wymiany argumentów w wielka dyskusję, może warto wydzielić odrębny wątek – żeby tu za chwilę nie utracić czytelności tematu głównego :) 

Z drugiej strony pojawiają się też osoby, które nie pojmują działania sześciostopniowej skali ocen i aby dokonać skalowania między opowiadaniami wprowadzają na swoje potrzeby ujemne gwiazdki, o czym można przeczytać w niektórych komentarzach. Z jednej strony wywołuje to pobłażliwy uśmiech, bo zdawać by się mogło, że do kilkustopniowej skali ocen przygotowują nas lata nauki szkolnej, ale z drugiej dobrze pokazuje przeciwieństwo rozdawania szóstek na prawo i lewo.

Bardzo sprytne, Gekikaro. Pozwolę sobie przetłumaczyć z Twojego języka na polski. W końcu mowa o mnie, więc mam prawo.

Tłumaczenie:

Z drugiej strony pojawił się Osvald, który nie pojmuje sześciostopniowej skali ocen i aby dokonać skalowania między opowiadaniami wprowadzają na swoje potrzeby ujemne gwiazdki, o czym można przeczytać w niektórych komentarzach. Z jednej strony wywołuje to pobłażliwy uśmiech, bo zdawać by się mogło, że do kilkustopniowej skali ocen przygotowały Osvalda lata nauki szkolnej, ale z drugiej dobrze pokazuje przeciwieństwo rozdawania szóstek na prawo i lewo.

 

Są opowiadania, którym nawet jednej gwiazdki nie dałem, i wynikało to z ogromu mojego rozczarowania tekstem, a nie niezrozumienia skali. Widzę też pewną sprzeczność między twierdzeniem, że gwiazdkami i tak się nikt nie przejmuje, a robieniem afery, bo ktoś przyznał jedną albo sześć gwiazdek.

Największą zmora tego portalu jest próba wykluczenia osób o odmiennych poglądach, wręcz przegonienia ich z portalu, bo a to krytykują nie tak jak trzeba albo, co gorsza, nie tych co trzeba, a to przyznają gwiazdki, a to nie tak komentują itp. I tego niestety żadna technologia nie zmieni.

Podsumowując więc, możesz, Gekikaro, w doniosły i pokrętny sposób sugerować, że jestem na tyle głupi, aby systemu gwiazdek nie rozumieć, ale nic tym nie zyskasz.

„Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich" – Friedrich Nietzsche

Proszę trzymać się tematu tego wątku, którym są propozycje zmian do wprowadzenia w nowej wersji portalu. Naprawdę, to nie jest miejsce na wasze małostkowe przepychanki, które nie tylko nic nie wnoszą, ale zajmują miejsce i zapychają ważny dla społeczności wątek.

Może nie wyglądam, ale jestem tu administratorem. Jeśli masz jakąś sprawę - pisz śmiało.

Serio, nie róbcie awantur w wątku, który nie do tego służy, a jest dość istotny.

 

Macie, zrobiłem wątek do dygresji i dyskusji pobocznych o gwiazdkach: 

https://www.fantastyka.pl/hydepark/pokaz/29553

 

EDIT: o, dobrze, że się zjawił moderator.

 

Proszę trzymać się tematu tego wątku, którym są propozycje zmian do wprowadzenia w nowej wersji portalu. Naprawdę, to nie jest miejsce na wasze małostkowe przepychanki, które nie tylko nic nie wnoszą, ale zajmują miejsce i zapychają ważny dla społeczności wątek.

Serio, nie róbcie awantur w wątku, który nie do tego służy, a jest dość istotny.

100% popieram. To nie miejsce na utarczki słowne.

Moim celem było jedynie podanie argumentów, czemu uważam system za źle funkcjonujący – nie stygmatyzując kogokolwiek, bo wszystkich wymienionych przypadków przez te 3 lata mojej aktywności było więcej niż jeden – i dlaczego mam taką a nie inną propozycję zmian.

Żeby nie przepadła w gąszczu, wydzielę ją z treści poprzedniego posta:

 

Moją propozycją jest zachowanie systemu gwiazdkowego, jednak wprowadzenie pewnej modyfikacji to jest:

Użytkownik mógłby – w sposób anonimowy – oznaczyć dane opowiadanie gwiazdką (jedną, bez skali ocen).

Ta gwiazdka byłaby z jednej strony informacją dla niego, że to jedno z jego ulubionych opowiadań (fajnie by była taka lista dla każdego użytkownika, dostępna dla niego jak teraz np. opowiadania w kolejce). A z drugiej rzutowałaby na liczbę gwiazdek wyświetlaną pod opowiadaniem, czyli:

Jeśli opowiadanie byłoby dodane przez x użytkowników (np. dwóch czy trzech) do ulubionych, zdobywałoby jedną gwiazdkę.

Jeśli tych użytkowników byłoby więcej, np x+3, to miałoby dwie gwiazdki... i tak dalej, i tak dalej.

Oczywiście nikt by nie wiedział od kogo otrzymał gwiazdkę, ale byłaby to dla autora informacja, ile osób dodało opowiadanie do ulubionych.

W ten sposób system gwiazdkowy byłby zachowany i w moim odczuciu miałby więcej sensu niż obecny, do tego powstałaby dodatkowa wartość w postaci listy ulubionych opowiadań (której mi osobiście brakuje). Trzeba by było tylko z głową określić współczynniki. Niestety, diabeł tkwi w szczegółach. :)

 

Dzięki Arnubisie za reakcję. :)

"Odpowiedz najpierw na jedno ważne pytanie: czy umysł istnieje?" - Golodh, "Najlepsze teksty na podryw, edycja 2023"

Dzień dobry,

To Ja bym tylko nieśmiało dodała, jeśli jeszcze się taka propozycja nie pojawiła, żeby móc tworzyć listę ulubionych tekstów. Niekoniecznie publiczną, może coś w rodzaju kolejkowania, żeby te “naj” się nie zgubiły ;)

Nie wymyślę nic nowego (jestem zresztą na tyle ignorantką w dziedzinie tego, jak się takie fora konstruuje, że nie byłabym w stanie wymyślić, co jest możliwe / sensowne technicznie), ale wybiorę z propozycji powyżej te, które wydają mi się szczególnie przydatne i odpowiadają mojemu forumowemu doświadczeniu.

 

– Możliwość dodawania piórek, plakietek, odznaczeń, funkcji do nicku użytkownika

– Oznaczanie przy opowiadaniach nominacji piórkowych (jeśli nie dostało piórka), miejsc w konkursach itd.

– Możliwość edytowania posta otwierającego wątek

– Tworzenie listy ulubionych tekstów z opcją jej upublicznienia

– Gradacja ostrzeżeń 

– Widoczna sekcja z praktycznymi informacjami dla nowych użytkowników (i nie tylko, też mi się zdarza sprawdzać jakieś daty w wątkach)

– Rozbudowanie Hydeparku, przypisanie do nicka użytkownika także publicystyki

ninedin.home.blog

Zacznę od technologii. Kiepsko robi się bety, brakuje np. możliwości śledzenia zmian czy jakiegokolwiek wyróżnienia dopisanych poprawek. Fajnie by było zbudować przestrzeń betowania na wzór trybu korekty w Wordzie. Komentarze z bety niepotrzebnie są liczone do ogólnej liczby komentarzy w poczekalni. Brakuje też możliwości prostego usunięcia betowanych tekstów z profilu.

 

Największą zmora tego portalu jest próba wykluczenia osób o odmiennych poglądach, wręcz przegonienia ich z portalu, bo a to krytykują nie tak jak trzeba albo, co gorsza, nie tych co trzeba, a to przyznają gwiazdki, a to nie tak komentują itp. I tego niestety żadna technologia nie zmieni.

Niestety, od pewnego czasu obserwuję niekorzystne zjawiska na tym portalu.

Żeby przyciągnąć nowe osoby do społeczności i utrzymać dotychczasowych użytkowników, potrzebna jest pozytywna atmosfera. Tylko tyle i aż tyle. Założę osobny wątek, żeby w tym nie odbiegać od tematu.

 

Edit.

Jestem też za tym, żeby każdy użytkownik z trzymiesięcznym stażem mógł bezpośrednio kliknąć bibliotekę dla tekstu.

Przyszło mi do głowy jeszcze kilka pomysłów. Zatrzymajcie mnie, zanim się na dobre rozbestwię.

 

Pomysły wzięłam z używanych przeze mnie funkcjonalności. Nie wiem, czy je proponować, bo wymyślanie różni się od możliwości (nie chodzi mi o budżet czy cele). Marzę.

 

1/ Profil użyszkodnika warto byłoby solidnie rozbudować: info o sobie (rodzaj wizytówki, lecz nie chowałabym go w kaflu, lecz ograniczyłabym długość, liczbę znaków/słów), krótką listę z lewej strony funkcji dostępnych z poziomu użytkownika, kafle.

Lista, np. Dodaj opowiadanie/tekst publicystyczny/recenzję książki; Moje komentarze; Odpowiedzi; Ulubione/rekomendowane opowiadania/publicystyka/recenzje; Przeczytane; Zakolejkowane; Bety.

Dodam, że nie dodawałabym w tej liście funkcjonalności i dostępów okresowych dla Loży czy stałych dla piórkowiczów, bo wyczuwam problem związany z taką podmianką. Bezpośrednie klikanie pojawiałoby się jak obecnie (udzielenie dostępu) przy opowiadaniu. Wątki loży – wydzielone w belce głównej, mogły być poprzedzone kafelkami, kto zacz skopiowanymi z ich profili.

Kafelki: opowiadania własne, teksty publicystyczne, recenzje książek, ostatnie komentarze. Właściwie po kilka z każdego, nie więcej, a reszta dostępna po kliknięciu.

 

2/ "Obserwuj" – naprawdę warte pochylenia się "nad" zamiast fcji znajomych (też może być, lecz    co komu z z nieaktywnej fcji?) Q. ma rację i pośrednio sprawa przewijała się również we wcześniejszych wpisach, lecz może inaczej sformułowana. Uderzyło mnie słowo “obserwuj”, które “kumam”. Fcja jest pomocna na każdym forum, w miejscu internetowym, w którym bywam. Chcemy przynajmniej wiedzieć dwie rzeczy: czy ktoś odpowiedział i kim jest. Portal powinien umożliwiać poznawanie gustów, preferencji innych osób oraz ułatwiać interakcje. I w tym momencie muszę koniecznie dodać, że nie chcę nikogo śledzić/tropić, lecz zwyczajnie jestem ciekawa, a zdarza się, że odpowiedzi nie ma już na stronie komentarzy – bo on zniknął. Lecz gdyby po zalogowaniu pojawiała się mini lista z boku, z lewej strony, rozświetlonymi gwiazdkami? 

Jeszcze jedno – możecie mnie potępić, lecz nie oczekuję powiadomień, alertów na maila, telefon, dopiero gdy wchodzę na forum tego chcę, bo fajnie byłoby zobaczyć, że coś się świeci – skomentowane opowiadanie/publicystyka/recenzja książki/wątek z hydeparku. Odpuściłabym SB. Mają działać główne funkcjonalności.

 

3/ Moje ulubione, przeczytane – koniecznie. Wiem, mogą się zestarzeć, może nam się zmienić. Trudno, tak już jest. Z książkami bywa podobnie.

I tu wejdę na grząski grunt, bo osobiście lubię polecanki i rekomendacje, ale znam tylko jeden system, który się dla mnie sprawdził, co prawda też nie zawsze, ale naprawdę było nieźle. Niestety, facet który go stworzył – zniknął – tak, niestety – ten też, osiem lat temu. Ogólne zasady znam, lecz dzisiaj już nieaktualne: baza (ponad 10k użytkowników, minimum zainteresowanych tematem), tagi, recenzje książek, filmów, oceny pktowe i rodzaj porównywarki opartej na % zgodności ocen książkowych. Przy książkach i dużej bazie tworzonej a’vista zaskoczyło, lecz przy opowiadaniach i ocenach jakościowych, gdy się uczymy – nie sądzę.

 

4/Linki do pobrania NF (aplikacja na smartfon, iPad, komputer) plus możliwość odnalezienia miejsc stacjonarne do zakupu NF powinny gdzieś być na forum, podobnie jak propozycja prenumeraty.

 

5/ Strona główna, jeśli się coś nie zmieści z różnych powodów – na belce głównej mogą być aktualności. 

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Przyszło mi do głowy, że fajnie mieć więcej rzeczy na profilu – publicystykę, wątki w HP itp., ale profile przedwiecznych już teraz masakrycznie długo się ładują. Więc może otwierałaby się wersja skrócona z możliwością kliknięcia na opowiadania, publicystykę, bety itd. i rozwinięcia tylko potrzebnych treści?

Możliwe, że właśnie coś takiego postulowała przed chwilą Asylum.

Babska logika rządzi!

Fajnie by było zbudować przestrzeń betowania na wzór trybu korekty w Wordzie. 

Nie mam pojęcia na ile technicznie to możliwe, ale popieram to, co proponuje ANDO. Bety są popularne na portalu, a w obecnej formie wykonuje się je... no wykonuje się je. W każdym razie ja za przy każdej becie mam ochotę napisać “hej, podeślij mi tekst w wordzie, bo tu nie zdziałamy wiele”.

O, tak! Finklo. :-) Marzy mi się lekkie wejściowo. A do całości można schodzić stopniowo i czekać, aż się załaduje.W zasadzie mogłaby być to jedna strona (choć nie obeszłoby się bez pewnego obciążenia, nie potrafię tego oszacować): Aktualności z głównej strony i z prawego boku (praworęcznam) – niejako Mój profil ze świecącymi gwiazdkami. 

 

Edytka: Tak, Michale, “recenzja” jest poręczniejsza!

 

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Zapomniałem dopisać:

  1. Łapka w górę i łapka w dół przy komentarzach, żeby prosto wyrazić: zgadzam się bądź nie.
  2. Nie wiem, czy nie byłoby dobrym pomysłem zastąpienie Shoutboxa integracją z Discordem, albo innym tego rodzaju serwisem.

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Inny serwis wiąże się z wymogiem wyrażenia zgód na zewnętrzne regulaminy. Ja bym jednak SB zostawił w jakiejś formie.

O ile nie wiem, czego chcę, to wiem, czego nie chcę:

 

Łapka w górę i łapka w dół przy komentarzach, żeby prosto wyrazić: zgadzam się bądź nie.

Mimo, że często na to nie wygląda, jesteśmy na portalu ludzi porozumiewających się słowem pisanym i niech tak zostanie. Klikanie, łapki itp. to skręt w kierunku ordynarnej społecznościówki, co w moim odczuciu stanowi zjazd portalu w niebyt, utrata jego unikalności i tak dalej. Rozbudowa funkcji społecznościowych portalu jak najbardziej, ale tylko w optyce, że to portal ludzi piszących i czytających.

W kwestii interakcji i “łapek” zgadzam się z Michałem Pe. Nie zróbmy z portalu społecznościówki – ci, którzy chcą innego rodzaju interakcji mają grupki na discordzie czy fejsie.

 

Natomiast byłabym za tym, żeby każdy użytkownik mógł sobie robić widoczną dla innych listę ulubionych opowiadań.

http://altronapoleone.home.blog

Natomiast byłabym za tym, żeby każdy użytkownik mógł sobie robić widoczną dla innych listę ulubionych opowiadań.

Teraz też może. Wystarczy sobie wpisać na profilu.

 

EDIT: po zastanowieniu się zgadzam. Jeśli dałoby się mieć tylko trzy (przykładowo) ulubione opowiadania (a nie 15 czy 22) to ma to zdecydowanie wyższą wartość.

 

@Michał Pe:

Klikanie, łapki itp. to skręt w kierunku ordynarnej społecznościówki, co w moim odczuciu stanowi zjazd portalu w niebyt, utrata jego unikalności i tak dalej.

Umiesz wejść w opowiadanie, żeby je przeczytać, bez kliknięcia?

A o łapkach i dzwoneczku (wyżej) napisałem, bo młodsi użytkownicy się bez tego nieco gubią. Pewnie nie wszyscy. Poza tym nie każdy chce wybrać fragment cudzej wypowiedzi (lub całą), zacytować i dopisać krótkie “zgadzam się”. Pomijam też, że to gorzej wygląda “na bitach”.

 

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Natomiast byłabym za tym, żeby każdy użytkownik mógł sobie robić widoczną dla innych listę ulubionych opowiadań.

Zgadzam się. cheeky

młodsi użytkownicy się bez tego nieco gubią

Niniejszym poczułam się stara.

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Spokojnie, zagubieni się odnajdą, to, że ktoś jest młodszy, nie znaczy, że jest głupi i bez obrazka nie zrozumie literek.

Przynoszę radość :)

Warto przemyśleć sposób logowania i zapisywania kopii roboczej.

Jeśli nie wyloguję się z NF, to kiedy wracam np. po miesiącu na stronę, nadal jestem automatycznie zalogowana. Czy strona nie powinna wylogowywać sama nieaktywnych użytkowników po jakimś dłuższym czasie? Z drugiej strony, ten czas wylogowania przy braku aktywności nie mógłby być zbyt krótki, bo np. przez pół godziny mogę czytać czyjś tekst bez klikania myszką.

 

Druga sprawa to zapisywanie tekstu komentarza lub opowiadania w trakcie jego tworzenia. Teraz, żeby to zrobić, trzeba wyjść z edycji i zapisać całość. Czasem długi, niezapisany komentarz ucieka w niebyt, bo np. komputer się zawiesił i trzeba zaczynać od początku. Przycisk zapisu kopii roboczej “w locie”, czyli w trakcie edycji byłby wygodny. 

@ Radek

. Umiesz wejść w opowiadanie, żeby je przeczytać, bez kliknięcia?

Tak. Starczy że otworzę antologie Fantastyczne Pióra.

Zostawmy sobie łapanie się za słówka na inną okazję. Obaj wiemy o jakie kliknięcia chodzi. Argument z gubieniem się młodzieży niewart dyskusji. Ogólnie chodzi o to, aby zachęcać do argumentowania swoich opinii/ocen itd. Samo zgadzam się/ nie zgadzam się, w jakiejkolwiek formie, jest przecież bardzo niewiele warte. Jakkolwiek to wygląda “na bitach”.

Jeszcze jedno mi się przypomniało – przydałyby się jakieś tajne wątki dla jurorów w konkursach. Na razie robi się to po partyzancku – w ramach nibybety, ale jeśli mamy koncert życzeń...

Babska logika rządzi!

Samo zga­dzam się/ nie zga­dzam się, w ja­kiej­kol­wiek for­mie, jest prze­cież bar­dzo nie­wie­le warte.

Po­dob­nie jak oceny gwiazd­ko­we w podstawowej, ogólnej formie.

http://altronapoleone.home.blog

@Michal Pe:

Zostawmy sobie łapanie się za słówka na inną okazję.

Nie potraktowałem tego jako “łapanie za słówka”. Podejrzewałem, że znasz jakąś nie znalezioną przeze mnie funkcję portalu typu gesty.

 

@drakaina:

Mi się gwiazdki podobają przy opowiadaniach i przychylam się do pomysłu Osvalda, żeby było ich 10 (1-10). Natomiast w ocenie (tzn. prezentacji stosunku do komentarza) dwie łapki wystarczą (tak/nie).

 

Czyli mamy dwa stanowiska :-)

Ocena opisowa vs. również punktowa (1-10 w przypadku opowiadań i 0/1 komentarzy).

 

@Finkla:

Jeszcze jedno mi się przypomniało – przydałyby się jakieś tajne wątki dla jurorów w konkursach.

Tak, świetny pomysł!

(to również ilustracja, że przydałaby się łapka, która może się nazywać i “tak”).

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

To nie jest pomysł Osvalda, ja gdzieś wcześniej rzuciłam uwagę, że na LC jest dziesięć. Plus są tam opisy, co przez daną liczbę rozumiemy. Niemniej i tak system gwiazdkowy uważam za zbędny – portal stoi komentarzami i zlikwidowałabym wszelkie sposoby wystawiania ocen, które pozwalają na bezrefleksyjność, pójście na łatwiznę oraz umożliwiają manipulacje. Jedną z największych zalet portalu jest to, że uczy także świadomego oceniania różnych aspektów tekstu i tego się trzymajmy. Plus komentarz coś autorowi mówi, nawet jeśli jest naiwny, nawet jeśli jest weredyczny. Tak naprawdę najmniej mówią komentarze bezkrytycznie i bezrefleksyjnie pozytywne oraz z założenia niszczące, czyli obie skrajności. 

A kto chce, może wpisywać ocenę liczbową w komentarz – tego nie zakażemy. Chro tak czasem robi. I można również oceniać różne aspekty osobno, np. Pomysł – 7, styl – 2, kompozycja – 4 i tak dalej.

http://altronapoleone.home.blog

I może jeszcze jakiś wbudowany formularz do organizacji plebiscytu, żeby nie trzeba było co roku robić zewnętrznej ankiety?

Babska logika rządzi!

Gwiazdek akurat nie używam, natomiast kciuk w górę w dół do komentarzy w ogólnych dyskusjach nie zaszkodziłby. Wtedy łatwo odnieść się do czyjegoś komentarza i nie zaśmiecać wątku.

Kilka osób rzucało porównanie do 1-10. Porównanie do skali maksymalnie nieczytelnej, bo dla jednych dobre to 7, dla innych góra skali. Podobnie dla niektórych “w sam raz” to środek skali, a dla innych owe 7. Ale to już problem osób, dla których gwiazdki są istotniejsze od treści komentarzy ;-)

EDIT:

I temat wydzielony, żeby nie zdominnować dyskusji o innych ficzerach: https://www.fantastyka.pl/hydepark/pokaz/29553

 

Ocenianie komentarzy można by wykorzystać na przykład do głosowania. Dajmy na to, że mamy pojedynek, wątek do oceny tekstu i na początku dwa komentarze: “Powinien wygrać tekst ‘Aaaa’“ i “Powinien wygrać tekst ‘Bbbbb’“. I niech każdy klika, co uważa za stosowne, a pod spodem radosny offtop. Zliczanie wyników staje się banalne, nie sposób się pomylić.

Babska logika rządzi!

Moim zdaniem to tylko detal czy skala jest 6-stopniowa czy 10. Może zostać jak jest, ale jak zmienicie, to też w porządku:P

Finklo, w sumie ostatnio taka metoda się w pojedynkach spopularyzowała:P

Слава Україні!

Wilku, jestem ogólnie za likwidacją gwiazdek na portalu, który uważam za stojący komentarzami, ale zauważ, że na LC masz do każdej liczby gwiazdek podpowiedzi / opisy:

 

10 arcydzieło

9 wybitna

8 rewelacyjna

7 bardzo dobra

6 dobra

5 przeciętna

4 może być

3 słaba

2 bardzo słaba

1 beznadziejna

 

Na portalu oczywiście od razu pojawiłaby się zagwozdka: co uznać za arcydzieło? W jakiej skali? Światowej fantastyki czy portalu?

 

Nawet na LC tak jest to trochę bez sensu, bo np. powieści, które przez literaturoznawców uważane są za arcydzieła, dostają od “zwykłych czytelników” marne oceny, bo ich nudzą, bo przerost formy nad treścią i tak dalej. Dlatego m.in. uważam, że system gwiazdkowy w ogóle jest bez sensu.

Gwiazdki zaczynają mieć jakieś znaczenie przy bardzo dużych statystykach, kiedy jeden głos krewnego czy znajomego albo wręcz przeciwnie hejtera autora nie zmieni zasadniczo oceny. Tu nie mamy na to szans, więc gdyby wprowadzić liczenie średniej z ocen gwiazdkowych i rankingi (co w sumie jest naturalną pochodną takich systemów ocen), to bardzo łatwo byłoby manipulować tymi ocenami i wynikami. Zwłaszcza że mało osób w ogóle gwiazdek używa.

 

Gwiazdki przydają się, owszem, w pojedynkach, ale w sumie dla pojedynków warto by wprowadzić osobną funkcjonalność ułatwiającą odnalezienie tekstów i głosowanie w systemie gwiazdkowym.

http://altronapoleone.home.blog

“Gwiazdki” na tym portalu mają długą historię... W poprzedniku tego portalu funkcjonowały w skali 1-6, ba, była nawet osobna zakładka z rankingiem tekstów ocenionych, oczywiście brano pod uwagę średnią ocen. No i tak sobie było, do czasu, gdy jeden user wpadł na pomysł postawienia wszystkim “szóstkowiczom” oceny “1’, a tekstom z oceną “1” szóstek, i wywrócił wszystko do góry nogami. Właśnie wtedy narodził się pomysł/idea stworzenia nowego portalu, tego, na którym obecnie poruszamy się. I ocen już nie było, żeby uniknąć  podobnych przypadków. Nie było, nie było, potem cichcem wróciły, zaprotestowano, znowuż zniknęły, ale po raz kolejny pojawiły się ponownie i już zostały.

Oceny w takiej czy innej skali są niepotrzebne. Bardzo dobry tekst – nominacja do “piórka”. dobry tekst – nominacja do biblioteki, i już. Resztę można i trzeba napisać w komentarzu, i tyle.

To nie jest tor wyścigowy, tylko portal literacki. a tekst literacki odbierany jest bardzo róznie, zależnie od gustów i “smaków” czytelników, i o tym należy pamiętać. 

Widzę nowy portal bez ocen.

Pozdrówka.

Tak mi teraz przyszło do głowy, by wyświetlana lista ostatnich komentarzy była dłuższa lub by wątki, gdzie zapali się złota gwiazdka wskakiwały na przód (nie wiem czy wyjaśniłam o co mi chodzi).

To nie jest pomysł Osvalda, ja gdzieś wcześniej rzuciłam uwagę, że na LC jest dziesięć.

Uprzejmie proszę, Drakaino, abyś przeczytała moją pierwszą wypowiedź pod tym wątkiem.

„Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich" – Friedrich Nietzsche

Ja z kolei chciałbym zwrócić uwagę, że zbytnie skupienie dyskusji na jednym aspekcie może celowi tego wątku zaszkodzić. JeRzy poprosił was o wasze przemyślenia dotyczące funkcjonalności strony, nie ma potrzeby toczenia w tym miejscu rozbudowanej dyskusji o systemie ocen. Zresztą, Wilk słusznie założył odrębny wątek dla tej sprawy i prosiłbym, by dalsze rozważania na ten temat miały miejsce właśnie tam.

Przypominam link: https://www.fantastyka.pl/hydepark/pokaz/29553

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Nie jestem pewna, ale czy niezarejestrowani uczestnicy mogą przyznawać gwiazdki? Może warto dać im taką możliwość? Przypuszczam, że jest trochę osób, które czytają opowiadania, nie rastrując się i szkoda, że nie mamy od nich żadnego feedbacku.

A ja odniosę się do postu Beryla, że może dobrze by było zebrać potem wszystkie nasze uwagi? Jak będzie wszystko razem, to zawsze będzie łatwiej to analizować, niż przekopywać się przez dziesiątki postów i dyskusji.

 

A pomysł ośmiornicy nie jest głupi:P

Слава Україні!

Już wcześniej zgłosiłem taki wniosek, adresowany do autora tego wątku i pewnie jednego z autorów pomysłu “postawienia” nowego portalu. Zebranie do kupy wszystkich “za” i “przeciw” z wyspecyfikowanim, za czym jesteśmy “za”, a przeciwko  czemu “przeciw” jest chyba koniecznością, bo inaczej wątek rozmydli się w pobocznych uwagach.

Wydaje mi się, że powinien to być odrębny wątek z możliwością dalszego zgłaszania uwag i ich zliczania na bieżąco.

Pozdrówka.

Nie jestem pewna, ale czy niezarejestrowani uczestnicy mogą przyznawać gwiazdki? Może warto dać im taką możliwość?

 

Spodziewaj się pod każdym opowiadaniem tak z piętnastu 1/10 ;D

 

Postanowiłem jeszcze raz wtrącić swoje trzy grosze, tym razem ogólniej:

 

Mnie w zasadzie nie przeszkadza to, jak obecnie wygląda forum pod względem estetyki. Przyzwyczaiłem się i zmiany w tym zakresie według mnie nie są w ogóle potrzebne.

To, czego potrzeba stronie, to porządny administrator, który NAPRAWI istniejące, lecz popsute funkcjonalności. Wypadałoby coś zrobić np. z niedochodzącymi mailami o wiadomościach prywatnych, bezużytecznym modułem śledzenia wybranych wątków, posprzątania plakietek lożan itd. Jest tego trochę, długoletni forumowicze mogą podsunąć przykłady.

A jeśli stworzenie nowego kodu jest nieuniknione, to ja postuluję, żeby chociaż starać się utrzymać nową stronę w obecnej estetyce, która towarzyszyła nam od lat.

 

 

 

#teamsilver :-)

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

#teamsilver też.

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

#teamsilver

#teamsilver bardzo mocno

"Odpowiedz najpierw na jedno ważne pytanie: czy umysł istnieje?" - Golodh, "Najlepsze teksty na podryw, edycja 2023"

Ale przecież wiemy, że się nie da naprawić. Mowa jest o tym często, ktoś już pisał to w tym wątku... I po to jest dyskusja, żeby w nowej wersji nie powtórzyć podobnych błędów.

Ponoć robię tu za moderację, więc w razie potrzeby - pisz śmiało. Nie gryzę, najwyżej napuszczę na Ciebie Lucyfera, choć Księżniczki należy bać się bardziej.

Abstrahując od tego, że każdemu stałemu użytkownikowi temat braku możliwości zmian obecnego portalu powinien być już dobrze znany, chciałbym przypomnieć, że pytania w wątku brzmiały:

Chcemy zapytać Was, jak wyobrażacie sobie część społecznościową, czyli tę, która jest dla Was najważniejsza? Co działa dobrze, co jest do poprawy, co do wyrzucenia, czego Wam brakuje?

 

Mówiąc inaczej: ten wątek nie jest miejscem przeznaczonym na dyskusję o tym czy nowa strona jest potrzebna, ale pytaniem do użytkowników, jakie funkcjonalności na nowej stronie chcieliby widzieć. Dlatego prosiłbym o utrzymanie komentarzy w formie odpowiedzi na postawione na początku pytania, tak by informacja zwrotna była jak najbardziej czytelna.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Jeśli dobrze rozumiem komentarze JeRzego, to ma to wyglądać tak, że redakcja NF chce strony mocniej związanej z magazynem, na której papierowe wydanie można będzie promować. Coś, co mają dziś chyba wszystkie redakcje. Co jest w sumie dobrą wiadomością, bo oznacza, przynajmniej w teorii, że szefowie redakcji będą na stronę częściej zaglądać i może nawet wrócą srebrne piórka ;)

Ale oznacza to też, że potrzebują czegoś nieco bardziej nowoczesnego, no co nasza banda indywidualistów trochę – jak mi się zdaje – kręci nosem ;) Moje pytanie brzmi, czy da się połączyć nowoczesność z tym, do czego się przyzwyczailiśmy? Czyli przy tworzeniu nowej strony, część redakcyjna będzie nowoczesna, a część “nasza” będzie przypominała, to co mamy. Na stronie głównej (nowoczesnej) byłaby zakładka jakaś gilidia fantastów, autorów czy coś w tym guście i po wejściu wyglądałoby to plus minus jak teraz, tylko trochę odświeżone, bardziej funkcjonalne.

I proszę na mnie nie krzyczeć, bo ja się nie znam, pytam tylko ;)

Chciałabym w końcu przeczytać coś optymistycznego!

TL;DR:

Przed napisaniem komentarza warto zadać sobie pytanie:

Czy wątek dotyczy:

a) sposobów na zabetonowanie się starych użytkowników w starym portalu oraz był dodatkowym kosztem dla czasopisma?

b) sposobów na zadbania o to, by portal nie odstraszał, a wręcz przyciągał nowych użytkowników oraz zwiększał rentowność czasopisma (co jest też korzyścią dla społeczności, bo więcej użytkowników to więcej wymiany opinii)?

 

Popatrz, wilku, a ja myślałem, że wątek dotyczy opinii i uwag użytkowników...

Może prościej będzie, jak ktoś określi, jakie opinie mamy wyrazić, to je wyrazimy i będzie po temacie?

 

A silver napisał tak:

A jeśli stworzenie nowego kodu jest nieuniknione, to ja postuluję, żeby chociaż starać się utrzymać nową stronę w obecnej estetyce, która towarzyszyła nam od lat.

I pod tym się podpisuję.

"Odpowiedz najpierw na jedno ważne pytanie: czy umysł istnieje?" - Golodh, "Najlepsze teksty na podryw, edycja 2023"

Ogólne przemyślenia o wszystkim, co było tu napisane.

 

– Autoodświeżanie Shoutboxa i komentarzy, wyszukiwarka mniej toporna, archiwizacja postów (w tym przede wszystkim konkursów), edycja postów w hyde parku, zintegrowanie grafiku dyżurnych ze stroną, dodawanie nowych tagów, możliwość dodawania/usuwania piórek/plakietek przez administratora bez odwoływania się do tajemniczych „informatyków”, antybotowe pytania przy rejestracji, ograniczenie usuwania wątków w HP tylko do moderacji (zgodnie z sugestią bruce), rozgałęzianie komentarzy (ale jednostopniowe, jak na Youtube, bo w mojej opinii drzewko redditowe jest zbyt skomplikowanie), oznaczanie zwycięskich opowiadań w konkursach, tymczasowy ban jako ostrzeżenie, indeksy górne i dolne w tekście, uzupełnienie profilu „użyszkodnika” o publicystykę i założone wątki w hydeparku (zgodnie z sugestią Asylum), grupowanie tekstów w profilu, istnienie jakiejś formy kontaktu z administracją bez konieczności zalogowania (wg propozycji avei), poradnik dla nowych użyszkodników w jakimś widocznym miejscu – zdecydowanie jestem za.

 

– Pinganie/oznaczanie użytkowników, poprawienie samej estetyki strony, możliwość blokowania/ignorowania innych, oceny opowiadań gwiazdkami 1-6 czy 1-10, znajomi, ograniczenie długości wpisu na SB do jakichś 500 znaków, lista ulubionych tekstów, betowanie na wzór korekty w Wordzie – nie mam zdania. Jeśli te rzeczy, które już są, zniknęłyby, nie miałbym żalu. Jeśli te, których nie ma, pojawiłyby się, nie miałbym nic przeciwko.

 

– Reakcje emotkami, w tym łapki w dół czy w górę – błagam, nie.

 

Ze swojej strony dodam coś, czego (chyba) jeszcze tu nie było: zintegrowanie statystyk ze stroną. Wykresiki i tabelki to coś, co Niebiescy Kosmici lubią najbardziej. O, zobaczmy, kto w tym miesiącu najwięcej komentował! Ja to w ogóle bym się cieszył z każdych dodanych statystyk, bo jestem nerdem. Kto wrzucił najwięcej opowiadań w historii portalu? Kto ma najwięcej piórek? Kto zebrał od Loży najwięcej TAKów? Itp., itd., ale to już tzw. wodotryski, rzecz niekonieczna.

Precz z sygnaturkami.

W zasadzie to ponieważ nagle zaczęłam świadomiej korzystać z portalu w sensie przyglądania się wygodzie korzystania i dochodzę do wniosku, że zmieniłabym bardzo mało.

Dodałabym czat w czasie realnym z drugim użytkownikiem, ale nie jestem pewna, czy zmieniałabym shoutbox... Może o tyle, żeby było jego pełne archiwum. I ogólnie żeby licznik komentarzy nie odsyłał w niebyt.

 

W kwestii statystyk popieram Kosmitę!

http://altronapoleone.home.blog

Z tego co udało mi się przeczytać, wszyscy piszą o jakichś ważnych rzeczach, podczas gdy strona sama w sobie wygląda... Staro! Tak staro, ponuro i pesymistycznie, że gdybyśmy zaprosili tu dinozaury, to z niecierpliwością czekałyby na asteroidę. Normalnie Lwia Skałą za panowania Skazy. Pierwszy lepszy blog wygląda lepiej i nic dziwnego, że ciągle się tutaj mówi o odpływie nowych czytelników, bo prócz dołującej kolorystyki, jeśli trafi się jakikolwiek niepozytywny komentarz, to dołuje jeszcze bardziej. Do tego porusza się tutaj jak we mgle, ale to inna sprawa.

Mogłoby być... no nie wiem. Bardziej POMARAŃCZOWO! To miły dla oka, optymistyczny i świeży kolor, a młodzi i nowi czytelnicy na pewno kojarzą go z dobrą literaturą. No bo szary? Serio? Obecne profile użytkowników też są wyciągnięte prosto z otchłani czasów i wyglądają jak kartoteki zbrodniarzy. Brakuje nam tutaj tylko listów gończych. Można wstawić do profilów odnośniki do postów, które zamieścili, do samych opowiadań dodać okładki, chociażby proste. No i zamiast kliku “przeczytane” po przeczytaniu, o którym się zapomina po pierwszych pięciu sekundach, można wstawić fajną gwiazdkę lub inne ciało niebieskie. 

A strona główna? Na Odyna! Ktoś w ogóle wchodzi na stronę główną okraszoną napisem “Start”, która bardziej przypomina nekrolog opowiadań? Bo ja nie. Dosłownie nic nie przykuwa oka, strona na pierwszy rzut oka przypomina wymarły cmentarz i dopiero po przejściu się po niej zauważamy jakiekolwiek oznaki życia. Ale zanim do tego dojdzie, połowa świeżaków się wystraszy zombie i zwieje gdzie pieprz rośnie.

Tyle ode mnie, dziękuję za uwagę. :)

#teamZigiN pytałem się ludzi spoza portalu i uważają podobnie.

Sen jest dobry, ale książki są lepsze

Ach, z rzeczy, które nie padły, a byłyby miłe: możliwość oznaczenia wieloautorstwa. Mamy w końcu trochę osób, które piszą w duetach, a zupełnie nie da się tego na portalu ogarnąć.

Ponoć robię tu za moderację, więc w razie potrzeby - pisz śmiało. Nie gryzę, najwyżej napuszczę na Ciebie Lucyfera, choć Księżniczki należy bać się bardziej.

O tak, zdecydowanie.

Слава Україні!

a z rzeczy, które są i są po nic to “fragmenty”. Tutaj praktycznie nikt ich nie czyta, bazujemy na opowiadaniach i krótszych formach. A nawet jeśli ktoś wrzuca fragmenty i daje nam “fragment 3” to znalezienie wcześniejszych dwóch jest toporne, bo jeśli prócz fragmentów autor ma na profilu opka, albo inne fragmenty, to loteria, czy nam się uda.

Mogłoby być... no nie wiem. Bardziej POMARAŃCZOWO!

Nie wyobrażam sobie, abym mógł dłużej niż kilka minut czytać tekst, jeśli będzie otaczało go pomarańczowe tło. Męka dla oczu moim zdaniem.

 

Co do estetyki portal podoba mi się bardziej niż te wszystkie wordpressowe blogi, ale widać to kwestia gustu. :P

"Odpowiedz najpierw na jedno ważne pytanie: czy umysł istnieje?" - Golodh, "Najlepsze teksty na podryw, edycja 2023"

Dlatego sugerowałem zrobienie czegoś w rodzaju “folderów”, przez które można by porządkować profil. Właśnie dla fragmentów, opowiadań z tego samego świata, gatunkowo itp. jak autor zechce:P

 

EDIT: To do Zigina, oczywiście:P

Слава Україні!

Gekikara, dokładny kolor warto zostawić osom, które się na tym znają. Ale... Jeśli komuś bardziej pasuje obecny wystrój, to można dodać w ustawieniach możliwość zmiany trybu. Wtedy każdy będzie zadowolony. Styl stary i styl nowoczesny.

Sen jest dobry, ale książki są lepsze

Dlatego sugerowałem zrobienie czegoś w rodzaju “folderów”, przez które można by porządkować profil.

Foldery czy tagi są konstrukcyjnie nierozróżnialne, więc można to tylko ogarnąć prezentacją. A co kolorów – zgadzam się z Młodym pisarzem.

Jeśli da się puścić wodze fantazji, chciałbym dwa zestawy kolorystyczne: dzienny i nocny. Niepotrzebna rzecz, ale do czytania na telefonie (czego właśnie nigdy nie robię na tym portalu) – zacne :-)

#teamZigiN

Kiedy się rejestrowałem, też się obawiałem, że wyskoczą zombie i będą chciały zjeść mi mózg.

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Nie wyobrażam sobie, abym mógł dłużej niż kilka minut czytać tekst, jeśli będzie otaczało go pomarańczowe tło. Męka dla oczu moim zdaniem.

Popieram. Miejcie litość nad niedowidzącymi! Ale można by też zrobić kilka schematów do wyboru.

Ach, z rzeczy, które nie padły, a byłyby miłe: możliwość oznaczenia wieloautorstwa.

Niezła myśl.

 

Poza tym zgadzałabym się z kosmitą.

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Może się powtórzę, ale chociaż wymienię to w punktach. Poproszę o:

– większe wsparcie administratora dla niezarejestrowanych użytkowników (do kogo się w ogóle zwrócić, może formularz kontaktowy, na który ktoś będzie odpowiadał?)

– jakiś dział/strona dla nowych użytkowników (ale też starszych, którzy chcą sobie przypomnieć), gdzie wszystkie rady/zasady będą w jednym miejscu, a nie porozrzucane po różnych wątkach

– możliwość zmiany danych profilowych w tym maila

– podsumowanie wszystkich odpowiedzi do wątków, w których się udzielaliśmy na własnym profilu (najlepiej, jeśli byłoby wiadome, czy ktoś odpowiedział autorowi wątku, czy konkretnie nam, ale wtedy pewnie użytkownicy musieliby zacząć stosować opcję typu @avei albo ‘odpowiedz’)

– możliwość otrzymywania maila, jeśli się otrzymało wiadomość albo odpowiedź w portalu

– możliwość dodania do strony profilowej ulubionych wątków, opowiadań

– system oceniania opowiadań uwzględniający zarejestrowanych i niezarejestrowanych użytkowników (będzie więcej informacji dla autora i pewnie bardziej szczerej, bo anonimowej – oczywiście mogą się pojawić wredni ludzie, ale zawsze to jakieś szerszy obraz). Mogą być dwa słupki ocen – oddzielnie dla jednej i drugiej grupy (coś jak np. ocena użytkowników i krytyków na filmwebie). Można też dać możliwość polubienia opowiadania.

– może lubienie/nielubienie komentarzy innych? Pokazałoby to ile osób się zgadza (albo i nie) z podaną opinią (niekiedy np. uwagi do opowiadań się powtarzają).

 

Hmm... Chyba na razie tyle :)

Pozdrawiam.

 

Kompletnie nie rozumiem idei oceniania gwiazdkami/punktami/łapkami/czym tam jeszcze, szczególnie przez osoby niezarejestrowane, czyli niezostawiające komentarza – taka ocena nic nie wnosi, o niczym nie mówi. 

Zasadniczo dla mnie to jest miejsce do dzielenia się twórczością, czytania, dyskusji o literaturze. Chciałabym, żeby tak zostało.

Uczymy się od siebie, dowiadujemy nowych rzeczy, to jest fajne. Gwiazdka czy punkt nie nauczą nikogo niczego. Większą wartość ma jeden użytkownik aktywny niż dziesięciu klikających gwiazdki i nic więcej.

Te wszystkie łapki, lubię/nie lubię to zwykła społecznościówka. Nie idźmy w tę stronę.

Nie chcę “ożywiających” kolorów, chcę móc tu normalnie czytać.

 

Przynoszę radość :)

Zgadzam się z Anet w kwestiach przez nią poruszonych.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Zgadzam się z Anet w kwestiach przez nią poruszonych.

Ja takoż.

więcej informacji dla autora i pewnie bardziej szczerej, bo anonimowej

Anonimowość nie tyle daje szczerość, co usuwa zahamowania. Może lepiej nie.

niekiedy np. uwagi do opowiadań się powtarzają

A to źle?

możliwość otrzymywania maila, jeśli się otrzymało wiadomość albo odpowiedź w portalu

A to było... co się z tym stało?

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

niekiedy np. uwagi do opowiadań się powtarzają

A to źle?

Imho wręcz przeciwnie.

http://altronapoleone.home.blog

Co do lubienia/nielubienia komentarzy, aby uniknąć powtarzania – to tylko sugestia. Może lepsza, może gorsza, nie wiem, po prostu widziałam ją na innych portalach i tam to działało. Wydaje mi się, że wszyscy ci, którzy są złączeni z portalem fantastyki od dawna będą twardo stać przy starych przyzwyczajeniach, bo człowiek z zasady nie lubi zmian. Co nie znaczy, że wszystko trzeba zmieniać albo we wszystkim tkwić przy dawnych rutynach.

Anonimowość w ocenianiu to pewne ryzyko. Może usuwać zahamowania, ale też dzięki temu ludzie nie będą naciągać ocen. Bardziej niebezpieczne wydają się tutaj trolle. System oceniania jest dyskutowany w innym wątku, z tego co się orientuję, więc daruję sobie dalsze pisanie na ten temat.

 

niekiedy np. uwagi do opowiadań się powtarzają

A to źle?

Imho wręcz przeciwnie.

W/g mnie to też bardzo dobrze, ale rozumiem to jako argument za funkcją “łapka w górę”/tak/zgadzam się, co oczywiście wymusza również oznaczenie przeciwne (”łapka w dół/nie/...).

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Imho “łapka w górę” to pójście na łatwiznę. Zbyt łatwo prowadzi do bezrefleksyjności. Siłą portalu są komentarze.

http://altronapoleone.home.blog

Dla mnie łapka w górę byłaby pomocna przy komentarzach w dyskusjach ogólnych. Komentarze pod opowiadaniami są dla mnie oddzielną kwestią.

To tak.

http://altronapoleone.home.blog

Myślę/mam nadzieję, że co do tych łapek przy komentarzach, raczej chodzi o częste powtarzanie: “Mam zdanie podobne do przedmówców/ Zgadzam się z tym, co napisali wcześniej przedpiścy/Myślę tak samo, jak komentujący powyżej” itp.

Pecunia non olet

Mam zdanie podobne do przedmówców

Tak :-)

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Otóż to! W takim wypadku łapki mogą być przydatne. :)

Pecunia non olet

Myślę/mam nadzieję, że co do tych łapek przy komentarzach, raczej chodzi o częste powtarzanie: “Mam zdanie podobne do przedmówców/ Zgadzam się z tym, co napisali wcześniej przedpiścy/Myślę tak samo, jak komentujący powyżej” itp.

A ja jednak uważam, że pod opowiadaniami ta odrobina wysiłku i napisanie, że mam jak przedpiścy, jest lepsza. Bo jednak można coś dodać, a danie łapki rozleniwia. Nie wprowadzałabym łapek pod opowiadaniami. W Hyde Parku prędzej.

http://altronapoleone.home.blog

Słuszne uwagi, Drakaino. Ja też co do łapek mocno się zastanawiam. 

Pecunia non olet

  1. Nowy portal mógłby automatycznie sprawdzać ilu użytkowników (anonimowych i zalogowanych) zapoznało się z tekstem. Chodzi o wyświetlenie 100% liter.

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Radek – to tak da radę? A co jeśli ktoś przeskrolluje tekst? Sam pomysł ciekawy.

O, Radku, też nie wiedziałam, że coś takiego jest możliwe. :) To byłoby niezłe. Łapki mogą rozleniwić, zgadzam się z Drakainą. Czasami ktoś chce napisać, że uważa podobnie jak ktoś wyżej, a przy okazji doda coś od siebie, skoro już usiadł do komentarza. Przez łapkę niekoniecznie będzie coś dodane. Ale to oczywiście zależy od osoby, a cały pomysł – no niech decyduje większość. Może by kiedyś zrobić głosowanie co do różnych rzeczy i zobaczyć, ile osób jest przeciwko, a ile za. ;)

Chodzi o wyświetlenie 100% liter.

Ostatnio nie mogłam kupić biletu do muzeum, dopóki nie przewinęłam całego regulaminu. Myślisz, że go przeczytałam? Chyba jeszcze musiałoby liczyć czas nad tym spędzony ;)

http://altronapoleone.home.blog

Hm, zwłaszcza że jak ktoś chce skomentować to i tak schodzi w dół. Z drugiej strony, jest licznik odwiedzin, ale on generuje tylko pojedyncze osoby, a nie powtarzające się?

@avei:

to tak da radę? A co jeśli ktoś przeskrolluje tekst? Sam pomysł ciekawy.

@drakaina&Ananke

Chyba jeszcze musiałoby liczyć czas nad tym spędzony ;)

Hm, zwłaszcza że jak ktoś chce skomentować to i tak schodzi w dół.

Są algorytmy, które to dosyć precyzyjnie ogarniają. Skrolowanie to nie czytanie :-)

Zgrubne odróżnianie odwiedzających (niekoniecznie po IP, bo najlepszy zawsze login) też jest opanowane.

 

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Oo, naprawdę super sprawa. :) Takie coś byłoby przydatne.

Przeglądając ostatnie dyskusje dochodzę do wniosku, że przydałaby się też opcja znana z youtube’a, tj. wyłączanie możliwości komentowania własnych opowiadań.

Tak z kompletnie innych kwestii:

w nowej wersji portalu warto dać adminom narzędzia do ograniczania np. ciężaru lub rozdzielczości wgrywanych plików (w tym avatarów), bo w aktualnej wersji forum możliwości psucia designu są dość spore.

@Bravincjusz: w każdym momencie, czy tylko na etapie wrzucania?

Chociaż może fakt, że robi to teraz moderacja (potencjalnie na wniosek autora – prawda?) jest zaletą tego portalu.

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Powiedziałbym, że w każdym, bo nigdy nie wiadomo, kiedy pod opowiadaniem rozpęta się burza.

Nie wiem, czy to już było, ale przydałaby się też opcja zapisywania tekstu na czymś w rodzaju “półek” (jak na lubimy czytać, tylko dla konkretnego użytkownika, choć reszta też mogłaby mieć dostęp, to mi już obojętne), bo jeśli czytamy dużo opowiadań i chcemy do któregoś wrócić po latach, to nie zawsze możemy pamiętać tytuł. A tak mielibyśmy możliwość własnej, ulubionej biblioteczki NF. :)

Wydaje mi się, że o ulubionych opowiadaniach między innymi ja wspominałam, ale jak coś to powtórzę, że tak, to bardzo dobry pomysł :)

Avei, to cieszę się, że już ktoś przede mną o tym pomyślał, im więcej osób tego chce, tym większa szansa na zmianę. :)

yes

Po dłuższym korzystaniu z portalu z komórki zauważyłam że przydałoby się większe wsparcie na tym nośniku (chyba że coś mi umyka??). Na tę chwilę widzę, że brakuje jakichkolwiek zaawansowanych form edycji komentarzy – pisząc z komórki nie można nawet rozdzielić akapitów 'enterami'. Sądzę że nowy portal dużo by zyskał, gdyby skupiono się również na lepszym dostosowaniu go do odbiorników mobilnych.

Avei I tu by się przydał kciuk w górę (właśnie piszę z komórki, udręka)

Pisanie z komórki to prawie chodzenie po labiryncie wieczorem w ciemnych okularach. Warto przynajmniej ułatwić edycję.

Padło we wstępie pytanie, co jest do poprawy, zatem mam tu sugestię/zapytanie: czemu wskazanie “Loża” występuje przy tylu osobach? To nieco mylące, szczególnie dla świeżynek, które mogą nie wiedzieć, kto należał do poprzedniej Loży, a kto należy do aktualnej. 

Pecunia non olet

bruce, rzecz w tym, że osoby ze Starej Loży muszą jeszcze a) – zagłosować nad Piórkami z grudnia (zrobili to dopiero wczoraj) oraz b) – zorganizować plebiscyt na najlepsze opowiadanie roku (to dopiero przed nimi). Dopiero potem są zdejmowane plakietki Starym Lożanom.

Potencjalnym rozwiązaniem byłoby zwiększenie możliwości adminów/moderatorów do tworzenia plakietek. Wtedy stworzenie “Loża 2022” i “Loża 2023” załatwiłaby sprawę:P

 

Od siebie dodam jeszcze – jeśli będą planowane jakieś zmiany organizacyjne/regulaminowe, to odnalazłem starą propozycję Thargone odnośnie tajności głosowania. Otóż wystarczyłoby pozwolić w wyborach Lożowych dać możliwość zarówno głosowania jawnego (co napędzałoby kolejnych do głosowania) i tajnego (co pozwoliłoby chętnym zagłosować bez spojrzenia innych ORAZ utrudniłoby potencjalne liczenie głosów i kunktatorskie głosowania na sam koniec). Podrzucam tu, bo Arnubis prosił się wstrzymać z propozycjami do czasu Nowej Wersji Portalu, a chciałbym przynajmniej tą sprawę podnieść przed najbliższymi wyborami i, zależnie od wyjścia NWP, nie wiem czy zdążę:P Wybaczcie, jeśli to złe miejsce.

Слава Україні!

Aaa... teraz wszystko jasne, po prostu przez pewien czas takie plakietki wyświetlają się przy większej ilości osób z wiadomych powodów, tylko powinna taka adnotacja znaleźć się np. w wątku przy wyborach. Dziękuję za wyjaśnienie, Golodhu. :)

Pecunia non olet

Chciałabym poruszyć pewien dość drażliwy/wrażliwy temat, a mianowicie usuwanie tekstów z Portalu. Znowu bowiem zdarzyła się częsta ostatnio sytuacja – Nowicjuszka zamieściła opowiadanie, mnóstwo błędów, było skomentowane, usunęła je, zamieściła w becie, tam betujący wskazywali na usterki i radzili, jak je poprawić, nie zrobiła tego, zamieściła raz jeszcze opowiadanie z błędami, znowu zostało skomentowane i wypisane były liczne błędy, a teraz tekstu znowu nie ma. Ja rozumiem, że tu jest prawo do takiego postępowania, ale jednocześnie dyżurnym są podliczane komentarze za dane opowiadania. Nikt potem nie pamięta, ile opowiadań skomentował, a ile z nich usunięto. I potem często okazuje się, że dyżurni nie wyrabiają swoich dyżurów. Nowicjusze skarżą się na mało komentarzy, ale sami potem teksty usuwają. Beta czy szczegółowe wypisywanie błędów to czasochłonne zajęcie. Jak temu zaradzić? Ktoś ma pomysł? 

Pecunia non olet

Bruce, usunięte opowiadanie znika z grafiku, więc nie robi krzywdy dyżurnym.

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Robi krzywdę, jeśli ktoś miał skomentowane równo 50%, na przykład 5 tekstów na dziesięć. Po zniknięciu ma 4 na 9 i smutek.

Babska logika rządzi!

Ja wiem, Regulatorzy, że po zniknięciu tego tekstu nie ma, nie jest wliczany do licznika ogólnego, pamiętam, że o to pytałam jakiś czas temu w wątku dla dyżurnych, ale mi właśnie chodzi o sytuację, o której wspomniała Finkla

Ja kiedyś też pojęcia nie miałam, jak tu poprawiać, edytować, zamieszczać itp. moje teksty, ale akurat podałam przykład, gdzie opowiadanie pojawiało się kilkakrotnie w różnej formie i ostatecznie go nie ma, zatem autorce była już znana zasada publikowania i usuwania. O pewnym zniechęceniu dyżurnych/komentatorów (szczególnie betujacych, bo widziałam tam wpisy, że ich uwag o błędach wcale nie uwzględniono) nawet już nie wspominam. frown

Pecunia non olet

Jeśli mówimy o tej samej autorce – Mary Ann, zamieszczającej tylko fragmenty, to dyżurni nadal nie mają problemu, bo fragmenty nie wchodzą do grafiku.

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Tak, to właśnie o tej autorce mowa, Regulatorzy. Skoro nie jest znany powód zamieszczenia opowiadań raz na forum, raz w becie, a potem znowu na forum, następnie zaś całkowitego usunięcia tekstu (złożonego z dwóch luźnych fragmentów), bez jakichkolwiek odpowiedzi na komentarze, podejrzewam, że równie dobrze można spodziewać się nagłej zamiany na “opowiadanie” np. jednej części tego “fragmentu”. 

Poza tym, takie przypadki zdarzają się co jakiś czas. Czy można temu zaradzić? 

Pecunia non olet

Chyba tylko czytaniem dla wyrobienia normy tych tekstów, które rokują, że pozostaną na portalu, a na końcu niepewnych świeżynek. Niestety.

http://altronapoleone.home.blog

Tak to chyba wygląda. :(

Pecunia non olet

1) Nowej szaty graficznej, bo obecna wygląda jak cmentarzysko zapomnianych opowiadań.

2) 10-stopniowej skali oceniania, jak na Filwebie/LubimyCzytać.

3) “Serduszkowania” najlepszych wg nas opowiadań jak na Filmwebie i stworzenie zakładki na profilu, gdzie łatwo będzie można je znaleźć.

4) Oznaczenia opowiadań, które zostały w czymś opublikowane/zajęły miejsce w konkursie.

5) Możliwości zmiany danych na profilu.

6) Uporządkowania zakładki z regulaminami.

7) Możliwości głosowania na najlepsze opowiadanie miesiąca/roku czy tam klik do biblioteki bezpośrednio na stronie opowiadania (zgłaszanie tego w wątkach na forum jest dziwne).

8) Archiwum zakończonych konkursów, nieaktualnych wątków.

9) Rozbudowanego działu publicystyki.

10) Prostej łapki w górę (już pal licho w dół) pod wypowiedziami na forum.

11) Rozwijalnej listy odpowiedzi na komentarze pod opowiadaniem.

12) Możliwości obserowowania znajomych; jak na Filmwebie i LC widać, że ktoś coś wrzucił/ocenił.

13) @ koniecznie i dzwonka, że ktoś o nas wspomniał.

 

Całuski.

Używanie poprawnej polszczyzny jest bardzo seksowne

Z tego, co widzę, ostatnio sporo tekstów ląduje tu z tytułem opatrzonym w nawiasie uwagą ,,18+”, ,,16+” etc., co wygląda trochę jak nachalna próba przyciągnięcia uwagi czytelnika (nie twierdzę, że taki zamysł przyświeca autorom, ale tak to widać ,,z daleka”). Więc jeśli już zanosi się na takie gruntowne przemeblowanie, to może dodać  możliwość oznaczenia opowiadania jako ,,dla dorosłych” już z poziomu panelu dodawania? Wtedy np. obok tytułu sama pojawiałaby się jakaś dodatkowa ikonka i nie trzeba by było dopisywać tego w tytule?

,,Nie jestem szalony. Mama mnie zbadała."

No, to chyba mogę już napisać, co mi w powyższej ofercie odpowiada :D

 

* edycja pierwszego posta

* lepsze wyszukiwanie: po użytkownikach, tytułach, tematach, datach; w ramach własnej kolejki

* Publicystyka mogłaby działać bardziej jak Opowiadania (możliwość dodania wstępu, daty; lista Publicystyki na profilu autora; jakieś wyróżnienia i wyjście na stronę główną)

* własne tagi

* przycisk ""pogoń admina" XD

* więcej możliwości dla gonionych i zagonionych adminów, większa jawność życia (nie mówię, żeby za każde przewinienie stawiać pod pręgierzem, ale ja, na ten przykład, nie zgłaszam ludzi, nie mówiąc im o tym)

* a wizualnie strona jest ładna i czytelna, nie ma co zmieniać – ale można dodać inne schematy do wyboru, jeśli to za bardzo nie podroży przedsięwzięcia

* dzielenie własnych tekstów na katalogi pomogłoby utrzymać porządek – można je połączyć z własnymi tagami

* przypisy przy tekstach – czemu nie, ale nie będę się o nie bić; indeksy górne i dolne podobnie; dziwne rzeczy dziejące się z listami proponowałabym jednak wyeliminować

* gwiazdki uważam za bezużyteczne (w konkursach i pojedynkach i tak głosujemy)

* pozbycie się bety mogłoby być wygodniejsze, powiedzmy z poziomu listy bet na profilu

* wbudowanie systemu głosowań mogłoby być pożyteczne, ale nie wiem, jak to rozwiązać – może specjaliści wiedzą

* zaznaczanie opowiadań jako ulubionych mogłoby być cukiereczkiem – da się bez tego żyć, ale miłe

* usprawnienie bet mogłoby się przydać, ale nad tym trzeba pomedytować

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Czasami daty rejestracji Użytkowników podają błędne dane – dobrze by było to poprawić. 

Pecunia non olet

Podrzucę parę propozycji, na pewno niektóre sie pokryją lub są “oczywistą oczywistością”, ale żeby nie uciekło:

 

  1. Wyczyścić bazę z martywch kont (brak opublikowanych treści i ostatnie logowanie dawniej niż 1 rok). Raz, że wydajnośc, dwa, że bezpieczeństwo.
  2. Styl przyjazny urządzeniom mobilnym. MUST. Sposób korzystania z sieci w dzisiejszych czasach powoduje, że brak ‘look’n’feel dostosowanego do małych ekranów to stawianie niepotrzebnej blokady dla wzrostu społeczności.
  3. Dodatkowy styl na ‘wydruk’ – tekst + komentarze, ucinający wszelkie zbędne dodatki poza identyfikacją portalu. MUST. choćby po to, by PDF wygenerowany ze strony był ‘zjadalny’.
  4.  Captcha przy zakładaniu konta + weryfikacja email przy zakładaniu konta – wiadomo, nie zredukuje najazdów spambotów, ale zmniejszy ich liczbę zdecydowanie. MUST.
  5.  Logowanie za pomocą innej usługi (Google, FB/Instagram w PL). Bardzo by się przydało. Ułatwia przyjście nowych osób.
  6.  Narzędzia moderacyjne – brakuje nam, moderatorom, shadowbana/ukrywania komentarzy, czasowego limitowania (user może zrobić np 1 wpis na x minut/godzin) dodawania treści na portal dla konta lub komentarzy do danego wątku , bana tymczasowego/czasowej blokady konta, moderacji SB (jesli SB zostanie) – generalnie środków typu ‘schłodzić gorące głowy’. Bardzo potrzebne od czasu do czasu. Super by było mieć też rozszerzoną funkcję zgłoszeń wpisów (czyli link bezpośrednio do zgłoszonego wpisu, a nie do całego wątku, możliwość ‘przypisania’ moderatora obsługującego zgłoszenie, status zgłoszenia – te obsłużone oczywiście chować, ale umożliwić dostęp do nich na żądanie), informację o ‘wlepionych’ środkach dyscyplinarnych. Zakładając wzrost uczestników społeczności, po prostu będą potrzebne.
  7. Bardzo bym chciał, mając wykupioną subskrypcję NF w aplikacji mobilnej, mieć dostęp do treści artykułów i powiadań z NF na portalu. I tak jest to robione epubem i tak, więc nie ma przygotowania specjalnego treści (źródło epub to html). Byłbym nawet skłonny zapłacić wyższą kwotę za subskrypcję za takie udogodnienie. Technicznie to nie jest skomplikowane, ale ponieważ korzyść z tego czerpałby wydawca, to wydawca powinien się zainteresować taką opcją ;-)  A to mogłoby by pomóc raz, że generować ruch, dwa, zahaczyć dodatkowe osoby i może pomóc im zostać na portalu na dłużej.
  8.  Newsletter po bożemu, tj z portalu – przydatny nie tylko dla marketingu, ale także przy moderacji lub animowaniu społeczności. Tak tylko sie przypominam. Posiadanie stałego ‘spięcia’ z bazą użytkowników i ich zgodami/brakiem zgód na utrzymywanie newslettera może pomóc także w sprzedaży reklam wydawnictwu. 
  9.  Paginacja wszędzie – zamiast limitu np. 500 komentarzy widocznych czy innych limitów, wszedzie, gdzie może pojawić się ‘duży’ spis treści/zestaw treści, paginacja. To powinno pomóc przyspieszyć portal (ładowanie w przeglądarce). Wygoda dla użytkowników przede wszystkim no i pomoże przyjąć więcej nowych portalowiczów bez zabijania serwera.
  10.  Czytelna strona główna – strumień na głównej jest głównie zapchany powiadomieniami do biblioteki, mimo wszystko, rozdzielenie na WieściPublicystyka (Recenzje film/ksiażka, inne?), Opowiadania (PiórkoweBiblioteka?) czy coś w tym kierunku na głównej byłoby czytelniejsze. To może pomóc orientować się w portalu nowoprzybyłym.
  11.  Funkcja ankiet/głosowania: Wbudowana lub integracja np. z google forms – aby możliwe było łatwe tworzenie prostych ankiet/głosowań/plebiscytów na portalu. W tym i rocznych związanych z plebiscytem NF ;-) 
  12.  Oznaczanie ostatniej daty edycji – na wszystkim. Zdecydowanie.
  13.  Wątek niepubliczny – przydatny do organizacji prac np. Loży, czyli wąteczki, do których można ustawić dostęp mając jakiś poziom uprawnień (np. członek Loży może załozyć wątek publiczny albo tylko dla wskazanych użytkowników, ‘fantastyczne pióra’ podobnie itp). Oczywiście pełny dostęp dla moderacji.
  14.  Przypinanie komentarza z wątku pod głównym postem w wątku (dla HP szczególnie) przez autora wątku/moderatora – bardzo przydatne np. w portalowych konkursach lub przy jakichś pytaniach/dyskusjach. Oczywiście, modyfikacja wątku w HP dla autora wpisu też byłaby mile widziana ;-)
  15.  Wzmianka @ podpowiadająca użytkownika i powiadamiająca o wywołaniu (w ramach portalu i ew. mailem) – bardzo przydatna rzecz.
  16.  Łapki w górę/w dół, generalnie zestaw podstawowych reakcji znanych z narzedzi do czatu, social media i klasycznych forów – przydatne, bo ludzie sa przyzwyczajeni.
  17.  Obserwuj i Dodaj do ulubionych na wątkach byłoby bardzo miłym ułatwieniem.
  18. Może SB zastąpić oficjalnym discordem? ;-) 
  19. Moduł OAuth portalowy/autoryzacja na portalu na dostęp do konta na portalu narzedziu trzeciemu do ściśle okreslonych zasobów (np odczyt/wpis na SB, jesli zostanie, generacja epub/mobi z tekstu, powiadomienie o wiadomości prywatnej z linkiem do niej inne niż tylko mailem, powiadomienie o komentarzu/nowej recenzji/nowym numerze NF) – po to, by, zewnętrzna integracja pozwalała użytkownikowi wejść na stronę portalu, na portalu wprowadzić dane autoryzacyjne/wygenerować token dostępowy i wyświetlić informacje, do jakiego zasobu ta autoryzacja obowiązuje. Bardzo miłe by było, choćby właśnie na potrzeby integracji botów komunikatorów Slack/Discord z SB na portalu (jesli SB zostanie), ew. powiadomień o otrzymaniu wiadomości prywatnej, komentarza/aktywności w obserwowanym wątku innych niż email itp. Takie boty mogą wówczas tworzyć sami użytkownicy i udostepniac innym użytkownikom, a proces należytej weryfikacji zgody użytkownika na dostęp do danych/treści dostępnych tylko po zalogowaniu jest dochowany. Plus jest taki, że wtedy zachowana jest izolacja portalu od usług trzecich i użytkownicy świadomie wszędzie muszą akceptowac regulaminy i podbać o swoje dostępy.
  20.  Generacja epub/mobi – marcinw robił takie aplikacje konwertujące na epub między 2020 a 2022  (https://www.fantastyka.pl/hydepark/pokaz/28902#koniechttps://www.fantastyka.pl/hydepark/pokaz/23925#koniec). To jest zdecydowanie ‘miło by było’ – gdyby przy dodawaniu opowiadania autor mógł zaznaczyć ‘dodaj format... Epub/mobi’, a po stronie serwerowej, przy każdym zapisie zmiany, była kolejka  zadań generująca epub, a z epuba – mobi (oczywiście wszystkie nieprzetworzone zadania do danego tekstu z wczesniejsza data powinny być anulowane przy dodaniu nowszego, by oszczedzać zasoby serwera) i wstawiająca poręczny link przy publicystyce/opowiadaniu. To można zrobić niezależnie od samej wersji portalu, zupełnie zewnętrznie, ale tak tylko podsuwam pomysł. Pod kątem przyjazności dla osób korzystających z urzadzęń mobilnych/czytników (i nic nie stoi na przeszkodzie, by przy okazji wskazać, że NF jest w appce mobilnej...)
  21.  Koniec z betami i ew. betalistą. Bety... Od 2014 narzędzia służące do pracy nad tekstem w trybie online-współpraca są tak rozwinięte, ze myślę, że bety na portalu mogłyby się ograniczyć zdecydowanie tylko do zarejestrowania bety, wklejenia linku do dokumentu – taki ‘tickecik’ bety. Z moich obserwacji wynika, że i tak bardzo dużo bet odbywa się poza portalem, google docs / ms office 365 / doc na dropboxie – to wszystko działa o niebo lepiej niz bieżące bety na portalu. Spokojnie funkcja wątku niepublicznego mogłaby zastąpić portalowe bety.

 

No, zrzuciłem.

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Łapki w górę/w dół, generalnie zestaw podstawowych reakcji znanych z narzedzi do czatu, social media i klasycznych forów – przydatne, bo ludzie sa przyzwyczajeni.

Jestem przeciw. To portal literacki podobno, może zostawmy posługiwanie się obrazkami social mediom?

 

Może SB zastąpić oficjalnym discordem? ;-)

A dlaczego ktoś ma być zmuszany do instalowania dodatkowych aplikacji itp.,  żeby mógł korzystać w pełni z portalu? I na tym może poprzestanę.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Fajnie byłoby trochę ogarnąć komentarze, na przykład wprowadzić możliwość odpowiadania na konkretny; mógłby wydzielać się na przykład osobny thread, to trochę ułatwiłoby nawigowanie pomiędzy odpowiedziami.

Wzmianka @ – koniecznie!

Ogarnięcie shoutboxa – odpowiadanie na konkretny komentarz, możliwość wrzucania gifów, reakcji (jakichś podstawowych typu thumbs up, serduszko itd).

Dodawanie do ulubionych/osobista biblioteka – też brzmi ciekawie.

I nieśmiała sugestia na koniec: brak konieczności zaznaczania płci w profilu byłby miły. Pewnie nie jest to bardzo istotne w obliczu innych zmian, które proponowali przedpiścy, ale znam przynajmniej jedną osobę, którą konieczność wyboru między “kobieta/mężczyzna” odstraszyła od rejestracji na portalu. A kto wie, czy więcej się ich gdzieś nie kryje ;)

three goblins in a trench coat pretending to be a human

Jak maras.

Przynoszę radość :)

Można z discorda zarówno korzystać z przeglądarki, a nawet zaimplementować go jako “nakładka” na portal w miejscu shoutboxa. Zdecydowanie da się obyć bez instalowania aplikacji:P

 

Zgadzam się z Rybą we wszystkim, poza może usunięciem bet. Niby obyłbym się bez nich, ale dużo osób wciąż z nich korzysta:P

Слава Україні!

Poparcie dla PsychoFisha w całości. 

Poparcie dla propozycji Tarniny:

lepsze wyszukiwanie: po użytkownikach, tytułach, tematach, datach; w ramach własnej kolejki

własne tagi

dzielenie własnych tekstów na katalogi pomogłoby utrzymać porządek – można je połączyć z własnymi tagami

zaznaczanie opowiadań jako ulubionych mogłoby być cukiereczkiem – da się bez tego żyć, ale miłe

Przez dwa lata przyzwyczaiłem się do tego, co jest i mało co mnie drażni. Bo jestem taki spokojny miś. :)

Ja bym zasugerował jeszcze, żeby zmienić kolejność komentarzy na od najnowszych, dzięki czemu nie trzeba byłoby przewijać na sam dół strony, żeby dotrzeć do jednego nowego komentarza, który się pojawił. Jakby ktoś się przed tym bronił z jakiegoś powodu, to kolejność komentarzy mogłaby być zmienialna.

Łukasz

Komentarze często odnoszą się jeden do drugiego, wynikają jakieś dyskusje, zdecydowanie wygodniej, gdy są po kolei (od góry do dołu), a nie na odwrót.

Przynoszę radość :)

Też tak uważam, Anet.

I pytanie: po co na portalu implementować discord z tymi wszystkimi kanałami, pokojami, czatami itp., które zaraz powstaną obok kanału głównego, co skończy się rozbijaniem społeczności na grupki i podgrupy? Nieoficjalny discord nie wystarczy? Zaraz jakieś cenzomarasy powstaną albo co, zamknięte pokoje, miliony memów i emotek zamiast słów itd. Mnie emotki oraz proponowane przy komentarzach łapki na portalu literackim przypominają machanie łapami w trakcie rozmowy.  Mam nadzieję, że człowiek jeszcze daje radę wyrazić swoje myśli i wrażenia przy użyciu słów, zwłaszcza taki z zacięciem literackim.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Mam wrażenie, że discord zamiast SB byłby w kwestii panującej kultury zjazdem z nieba do piekła. I wszyscy na discordzie wiedzą, o czym mówię ;) To dwie rzeczy naprawdę nie są wymienne.

SB na pewno przydałby się automatycznie odświeżany jak zwykły chat, ale bez emotek, gifów itd. 

@Anet

No ale jak się śledzi na bieżąco jakiś wątek, to bez sensu jest musieć przewijać przez wszystkie komentarze, które już się przeczytało. Odwrócenie kolejności sprawiłoby tylko, że musiałabyś przewinąć do momentu, który CIę interesuje. Komentarze, które pojawiły się od ostatniej wizyty, też powinny być jakoś oznaczone.

Łukasz

SB na pewno przydałby się automatycznie odświeżany jak zwykły chat, ale bez emotek, gifów itd. 

I tak wiele osób wrzuca gify, tylko że obecnie da się to zrobić wyłącznie w formie linku. Skoro i tak gify się pojawiają i będą pojawiać, to równie dobrze można oszczędzić ludziom czas i wyeliminować konieczność klikania linku.

three goblins in a trench coat pretending to be a human

To tylko utrudnienie, i nieintuicyjne. Nie dla mnie.

Przynoszę radość :)

A serio ktoś będzie płakał za brakiem gifów i emotek na portalowym komunikatorze?

Po przeczytaniu spalić monitor.

#teamAnet w kwestii kolejności komentarzy. Zawsze można dać możliwość wyboru

http://altronapoleone.home.blog

Jeśli chodzi o kolejność komentarzy – też wydaje mi się to dziwne. I o tyle utrudniające, że na większości forów/portali kanoniczna kolejność to z góry na dół. Przewijanie to rzeczywiście problem, ale chyba można to rozwiązać prościej, np. dzieleniem komentarzy na strony, na których wyświetlałoby się 15/30/50 naraz (można nawet i tą ilość komentarzy dać do wybory w profilu).

 

Co do discorda...

Najpierw maras:

I pytanie: po co na portalu implementować discord z tymi wszystkimi kanałami, pokojami, czatami itp., które zaraz powstaną obok kanału głównego, co skończy się rozbijaniem społeczności na grupki i podgrupy?

Można tylko jeden kanał zaimplementować i nie będzie problemu z pokojami:P

Zaraz jakieś cenzomarasy powstaną albo co, zamknięte pokoje, miliony memów i emotek zamiast słów itd. Mnie emotki oraz proponowane przy komentarzach łapki na portalu literackim przypominają machanie łapami w trakcie rozmowy.  Mam nadzieję, że człowiek jeszcze daje radę wyrazić swoje myśli i wrażenia przy użyciu słów, zwłaszcza taki z zacięciem literackim.

Wybacz marasie, ale w mojej opinii te miliony memów, emotek i łapek w górę to trochę bełkot i nie do końca rozumiem, w jaki sposób miałoby to przeszkadzać. Jeśli jednak ma zabijać literaturę, to na razie doświadczenie tego nie potwierdza – ludzie korzystający na co dzień z milionów memów, emotek i łapek w górę z powodzeniem rywalizują w naborach, konkursach, dostają Piórka, drukują się w Nowej Fantastyce czy wydają powieści.

Tzn. jedyne co widzę, to fakt, że niektórych użytkowników (w szczególności starszych (bez nawiązania do nikogo, raczej z doświadczenia z własną rodziną)) może to rzeczywiście przerastać, a lepiej żeby portal był bardziej inkluzywny.

I Zan:

Mam wrażenie, że discord zamiast SB byłby w kwestii panującej kultury zjazdem z nieba do piekła. I wszyscy na discordzie wiedzą, o czym mówię ;) To dwie rzeczy naprawdę nie są wymienne.

A to nie kwestia tego, że obracają się tu i tam inne osoby?:P A mi się jednak wydaje, że lepiej społeczność łączyć, a nie dzielić:P

 

 

 

I z moich obserwacji obecność na discordzie z jakiegoś powodu ludzi uspokaja i łączy. Pewnie dlatego, że toczy się więcej rozmów, może lepiej się ludzie poznają, nwm:P

No i może to przypadek, ale tak z >90% ostatnich portalowych “dram” toczyło mi się między ludźmi korzystającymi wyłącznie z portalu:P

Слава Україні!

Ciekawe rzeczy opowiadasz, Golodhu. Ale z tym przerastaniem to chyba przesadzasz, człowiek zdaniem Dukaja odwraca się od pisma ale obrazki to jednak bardziej powrót do jaskini a nie krok do przodu, zwłaszcza na portalu podobno literackim. Jasne, różni ludzie piszą, także Ci bluzgajacy jak szewc i rzucający tekstami typu "starą se zwalcuj"  itd. To, że na discordzie panuje większa swoboda obyczajów nie znaczy, że fajnie taką implementować na portal. Ja bym np. tych wszystkich wulgarnych żartów i słów na portalu nie widział. Podobnie jak emotek psich głów itp. Więc to nie taki bełkot, bo bełkot to jest gadanie do siebie memami i emotkami dla mnie na przykład.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Łapki to przecież forma oceny. Emotki to norma w komunikacji od co najmniej 20 lat.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

To, że na discordzie panuje większa swoboda obyczajów nie znaczy, że fajnie taką implementować na portal. Ja bym np. tych wszystkich wulgarnych żartów i słów na portalu nie widział. Podobnie jak emotek psich głów itp. Więc to nie taki bełkot, bo bełkot to jest gadanie do siebie memami i emotkami dla mnie na przykład.

Trochę popadasz w niepotrzebnie dramatyczne skrajności, marasie. Przecież nikt nie mówi o implementowaniu wulgarnych żartów i miliona emotek, tylko o kilku użytecznych narzędziach komunikacyjnych, które od lat są normą w internetach. Wydaje mi się, że szczególnie młodszym użytkownikom może brakować takiego standardu – a to chyba ich najbardziej “opłaca się” przyciągać na portal, jeśli chcemy go trochę ożywić. A jeśli chodzi o gify, memy i całą resztę, to powtórzę: ludzie i tak z nich korzystają, można by po prostu ułatwić proces ich wyświetlania. Pojawienie się od czasu do czasu gifa czy emotki nie sprawi nagle, że kultura padnie trupem, a całe forum zejdzie na psy.

three goblins in a trench coat pretending to be a human

Marasie, większa swoboda na discordzie w istocie istnieje, ale to kwestia raczej tego, jak moderują moderatorzy. Podejrzewam, że wejście na portal może zmienić owe swobody – a przynajmniej na tym kanale/kanałach połączonych z portalem.

Sama kwestia wrzucenia discorda na portal lub nie to kwestia raczej technicznego rozwiązania shoutboxa. I technicznie szczerze mówiąc widzę dużo plusów – ot choćby ułatwienie komunikacji tym, którzy wokół portalu się obracają, ale bliżej discorda. Łatwiejszy dostęp mógłby przywrócić trochę ruchu, na którego brak były swego czasu (przez ostatnie miesiące/lata?).

Memy, gify czy emotki stanowią dla niektórych jakąś przeszkodę, ale ani nikt nie komunikuje się tylko przez nie, ani nie każe z nich korzystać. Powiedziałbym nawet, że większość komunikacji to wciąż słowo pisane:P A przed tymi, powiedzmy, globalnymi trendami i tak nie uciekniesz – przecież już od paru lat na portalu ludzie korzystają nagminnie z gifów (ot choćby Tarnina:P) czy emotek (;P), a i pojawił się chyba temat z memami. Plus to co mówi beryl.

 

EDIT: I gravel.

Слава Україні!

Macie rację. Młodzi użytkownicy tego najwyraźniej potrzebują, a starsi i tak się stąd sukcesywnie zmywają, więc nie ma co młodym ustawiać portalu pod tych starszych. Przyszłość należy do emotek, memów, gifów, rączek w górę. Gdzieś tam czasami trafi się zlepek kilku słów ale to będzie wtedy niezła ekstrawagancja ;). Myślę, że jestem w mniejszości marudząc na te dodatki z social mediów więc zgodnie z demokracją, niech się dzieje jak chce większość, w końcu to idzie młodość!

Po przeczytaniu spalić monitor.

Macie rację. Młodzi użytkownicy tego najwyraźniej potrzebują, a starsi i tak się stąd sukcesywnie zmywają, więc nie ma co młodym ustawiać portalu pod tych starszych. Przyszłość należy do emotek, memów, gifów, rączek w górę. Gdzieś tam czasami trafi się zlepek kilku słów ale to będzie wtedy niezła ekstrawagancja ;). Myślę, że jestem w mniejszości marudząc na te dodatki z social mediów więc zgodnie z demokracją, niech się dzieje jak chce większość, w końcu to idzie młodość!

Jeśli Cię w jakiś sposób uraziłam, marasie, to przepraszam, nie chciałam. Wierzę, że osoby decyzyjne rozważą wszystkie sugestie, które pojawiły się w tym wątku i wypracują jakiś kompromis, który zadowoli obie strony.

three goblins in a trench coat pretending to be a human

Bardzo bym chciała, aby strona pozostała czytelna, przejrzysta i łatwa w obsłudze. Przeraża mnie większość życzeń i sugestii, sugerujących w co powinna obfitować przyszła strona.

Poza tym, że z wiadomych powodów niektóre rzeczy są teraz nie do ruszenia, nic mi na stronie nie przeszkadza i nie tęsknię za zmianami. Dlatego obawiam się, że kiedy pojawią się tu jakieś łapki i więcej memów i gifów, że o różnych barwnych emotkach przytłaczających tekst nie wspomnę, nie wiem, czy będę chciała tu zostać. No, ale ja jestem już stara...

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Marasie – nieoficjalny serwer discordowy, który obecnie funkcjonuje jest, jak sama nazwa wskazuje, nieoficjalny. Dlatego obowiązuje tam znacznie większa swoboda i luźniejsza moderacja. Jeśli ewentualnie zostałby wprowadzony oficjalny serwer NF powiązany z portalem, to obowiązywałby na nim ten sam regulamin, co na portalu i byłby on moderowany w ten sam sposób. Nikt w żadnym momencie nie sugerował “implementacji swobody obyczajów” z discorda na portal.

Może nie wyglądam, ale jestem tu administratorem. Jeśli masz jakąś sprawę - pisz śmiało.

Wydaje mi się, że szczególnie młodszym użytkownikom może brakować takiego standardu – a to chyba ich najbardziej “opłaca się” przyciągać na portal, jeśli chcemy go trochę ożywić.

A ja bym osobiście chciała, żeby przychodziło więcej ludzi dojrzałych, mających naprawdę pomysł na swoją twórczość, mających doświadczenie, piszących świadomie i nawet jeśli niedoskonale, to wiedzących, że pewnych rzeczy można się nauczyć. Jasne, nie ma reguł, może być młody geniusz, ale jednak średnio osoby bardzo młode piszą marnie, a mają bardzo wysokie mniemanie o swojej twórczości. Więc wcale nie jestem pewna, czy chcę “ożywiania” portalu poprzez schlebianie gustom i przyzwyczajeniom najmłodszego pokolenia (z tych już zdolnych do pisania).

Dla mnie akurat siła portalu tkwi w jego pewnej staroświeckości, tradycyjności, która ogranicza siłą rzeczy staczanie się w media społecznościowe, bo wymusza inne sposoby komunikacji. To ma być portal literacki, nie plotkarski, dla ludzi słowa, dla ludzi słowo ceniących. Nie zróbmy z niego Tik-Toka.

http://altronapoleone.home.blog

A tak na marginesie, czy któryś z modów na portalu nie jest z tego nieoficjalnego discorda? I nie tam byli dobierani?

Po przeczytaniu spalić monitor.

A ja bym osobiście chciała, żeby przychodziło więcej ludzi dojrzałych, mających naprawdę pomysł na swoją twórczość, mających doświadczenie, piszących świadomie i nawet jeśli niedoskonale, to wiedzących, że pewnych rzeczy można się nauczyć.

Też bym tego chciała. Ale człowiek dojrzały i piszący świadomie to może być osoba 50+ albo 20+, a 20+ może po prostu czasami chcieć wrzucić jakiegoś mema. Związanego z pisaniem. Jest tu nawet specjalny wątek, zdaje się, w którym udzielają się także starsi stażem i metryką użytkownicy.

Poza tym wśród zalet tego portalu bardzo, bardzo wielu użytkowników wymienia jego aspekt edukacyjny. I wydaje mi się, że jednak fajnie byłoby tu mieć także młodzież uczącą się, stawiającą pierwsze kroki w pisarstwie pod okiem Twoim, ninedin, Finkli, czy innych doświadczonych już, publikujących twórców (oraz reg). A być może obecny wygląd strony, zwłaszcza shoutboxa, trochę onieśmiela swoją “suchością”.

 

Dla mnie akurat siła portalu tkwi w jego pewnej staroświeckości, tradycyjności, która ogranicza siłą rzeczy staczanie się w media społecznościowe, bo wymusza inne sposoby komunikacji. To ma być portal literacki, nie plotkarski, dla ludzi słowa, dla ludzi słowo ceniących. Nie zróbmy z niego Tik-Toka.

Spokojnie, przecież jeden gif raz na dziesięć wiadomości nie zmieni NF w Tik-Toka, (za to ułatwi Tarninie życie ;))

three goblins in a trench coat pretending to be a human

A tak na marginesie, czy któryś z modów na portalu nie jest z tego nieoficjalnego discorda? I nie tam byli dobierani?

Tak, zrobiliśmy konkurs kto wrzuca śmieszniejsze obrazki i Verus wygrała.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

A czemu wspominasz tylko Verus, Berylu?

Po przeczytaniu spalić monitor.

Drodzy weterani,

 

Wydaje mi się, że za mocno trzymacie się “staroświeckości”. Żeby bać się emotikonek/polubień? To przecież drobiazgi, a jak fajnie ukazują emocje. Od tego ma portal runąć? Zresztą te emotikonki/polubienia to nie tylko młodzi używają. To zwykłe trendy. Wasze zachowanie kojarzy mi się z typową reakcją na zakłócenie statusu quo:

A czemu wspominasz tylko Verus, Berylu?

Bo wolałbym nie przyznawać jaki konkurs wygrał PsychoFish.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Nie no bez jaj, ja (jak pewnie inni przeciwnicy emotek itp.) używam FB, insta, Twittera itd. i siedzę na internecie przynajmniej tyle lat  co niektórzy portalowicze mają w metryce. Nie róbmy z nas dinozaurów, których przeraża jakieś nowe. W końcu emotki,  łapki, social media wymyślili ludzie z mojego pokolenia ;)

Po prostu na portalu literackim cenię sobie słowo a nie protezy obrazkowe.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Mnie też proszę zaliczyć do grupy starszej, na forum literackim oczekuję jednak literek, nie obrazków.

Przynoszę radość :)

Odnośnie propozycji PsychoFisha, jestem na tak, ale:

Osobiście jestem przyzwyczajona do bety takiej jaka jest. Oczywiście nie widzę problemu, by wprowadzić również Twoje propozycje, ale ja np. w ogóle się na tym nie znam i nie wiem jak by to miało wyglądać :).

Shoutbox podoba mi się taki jaki jest, na discordzie byłam, ale mi nie podpasował.

 

 

Łapki dla mnie przydają się w wypowiedziach niezwiązanych z opowiadaniem, żeby nie zaśmiecać komentarzem, tylko dać informację, że zgadzam się z autorem. Jeśli chodzi o emotki, to również się przydają, aby pokazać nastawienie piszącego. Skoro nie widzę mimiki rozmówcy, taka informacja, że np. sobie żartuje jest dla mnie cenna. Ta sama wypowiedź z uśmiechniętą buźką, potrafię inaczej odebrać. A przecież nie ma przykazu ich używania. Nie widzę zagrożenia związanego z tymi rzeczami. Przecież portal nadal będzie służył przede wszystkim pisaniu opowiadań i nie zmienią się one w pismo obrazkowe :).

Chętnie dałabym łapkę w górę komentarzowi Monique (nie chcę zaśmiecać forum barbarzyńskimi piktogramami, więc w tym miejscu proszę sobie wyobrazić, że się uśmiecham).

three goblins in a trench coat pretending to be a human

smiley

Nie, Gravel, niczym mnie nie uraziłaś, czym miałabyś to zrobić? W komentarzu Monique zastanawia mnie stwierdzenie "żeby nie zaśmiecać komentarzem". Nie rozumiem jak komentarz wyrażający zgodę na słowa poprzednika miałby coś zaśmiecać. Używanie słów to zaśmiecanie a łapki to niezaśmiecanie? Kurde, jak ten postęp galopuje.

Po przeczytaniu spalić monitor.

Dla mnie łapka powinna być jak na FB, czyli nie jako oddzielny komentarz, tylko wyświetlana łapka “podpięta” pod komentarz. A jeśli chodzi o “zaśmiecanie” komentarzem, to jeśli kilka osób napisze tylko “zgadzam się” nie rozwijając tego, to równie dobrze może zaznaczyć łapkę w górę. Wtedy wątek w mojej ocenie będzie bardziej przejrzysty. I właśnie dzięki łapkom sądzę, że nie było by ostatniego komentarza gravel i mojego :).

Dla mnie “łapki” zubożają dyskusję – łatwiej i szybciej kliknąć niż napisać “zgadzam się z tym i z tym i dodam jeszcze to”.

Przynoszę radość :)

Czy ktoś jeszcze zauważa, czego dotyczy ten wątek?

 

mr.maras yesangry

 

Macie rację. Młodzi użytkownicy tego najwyraźniej potrzebują, a starsi i tak się stąd sukcesywnie zmywają, więc nie ma co młodym ustawiać portalu pod tych starszych. Przyszłość należy do emotek, memów, gifów, rączek w górę. Gdzieś tam czasami trafi się zlepek kilku słów ale to będzie wtedy niezła ekstrawagancja ;). Myślę, że jestem w mniejszości marudząc na te dodatki z social mediów więc zgodnie z demokracją, niech się dzieje jak chce większość, w końcu to idzie młodość!

Nie jesteś w mniejszości (czy raczej – nie jesteś sam). Ja też nie lubię emotek, szczególnie jak pełnią funkcję upiększania ostrych wypowiedzi (moim zdaniem efekt jest odwrotny od zamierzonego i wychodzi w najlepszym wypadku coś w rodzaju Jokera na skraju emocjonalnej eksplozji). Czasem warto jest stosować, czasem zdarzy się przesadzić.

Natomiast zupełnie nie rozumiem podanego przez Ciebie zestawienia wartościującego użytkowników, które sprowadza owych młodych do świata ikonek i uśmieszków. Mi się wydaje, że to mniej kwestia wieku, a kwestia człowieka. Przykładów jest mnóstwo i wiek tutaj bywa drugorzędny. Poza tym młody na tym forum pewnie oznacza wiek około 20 lat. To nie jest tak bardzo mało i wbrew pozorom, można w tym wieku mieć niezły poziom komunikacji, przewyższający dowolnie starsze osoby. Tym bardziej mając literackie zainteresowania. Ja osobiście, tak całkiem pół-serio, wprowadziłbym tutaj mundurki dla użytkowników, a piórkowiczów mianowałbym czymś w rodzaju prefektów czy innych czcigodnych. Dla klimatu nawet i dla estetyki. Wiem jednak, że nie jestem jedynym użytkownikiem (projekty mundurków możecie zacząć tworzyć i tak).

 

Może wprowadzić szeroki wybór ikon (ale niekoniecznie z  nowoczesnych komunikatorów), ale dostosowanych do strony? Dajmy standardowe buźki, które znamy i kilka ekstra, ale przy tym jakieś związane z pisaniem czy fantastyką. Może będzie to miało sens.

 

A przede wszystkim, najlepiej byłoby już wprowadzić to nowe forum :)

 

Droga Gravel, czy ja gdzieś napisałam, że nie chcę młodych? Napisałam jedynie, że chciałabym przyciągać ludzi z doświaczeniem, a tych z kolei odstraszysz tiktokowo-twitterowymi obyczajami, innymi sposobami komunikacji. To jest portal literacki, dla ludzi słowa. I, zauważ, napisałam, że może się trafić bardzo młody geniusz, niemniej statystyka nie jest po stronie piętnastolatków (choć sama pierwszą nagrodę literacką, w konkursie głównonurtowym, miałam w wieku lat ok. 20). I dlatego nie uważam, żeby należało ustawiać portal pod nich. Oni mają wystarczająco dużo platform do zaspokajania potrzeby stukania w klawiaturę, tu niech przychodzą ci, którzy naprawdę chcą na poważnie pisać i się uczyć – i przecież przychodzą. Jakoś wystarczająco dużo młodych daje sobie radę na portalu takim, jakim on jest, potrafi się przystosować do jego staroświeckości. Ci, którzy dają radę i zostają, mimo staroświeckości, są to zazwyczaj osoby piszące dobrze – mogę nie przepadać za twórczością kogoś konkretnego, może to nie być moja bajka, ale potrafię stwierdzić, że warsztatowo taka osoba jest sprawna i pisze okej. Albo że rokuje, że się nauczy. I takich osób portal nie odstrasza. Wiele osób sporo się tu nauczyło, ja zresztą też, dzięki temu, jaki portal jest.

Natomiast uważam,  że najcenniejsze na portalu jest właśnie to, że jest tu inaczej. Inaczej niż na wattpadzie, inaczej niż na fejsie, insta, twitterze czy tiktoku.

 

A jest inaczej dlatego, że jest staroświecko. Ci, którym to na co dzień nie odpowiada, poszli sobie na discord, a Fantaści 2022 pokazali jasno, że dla mnóstwa użytkowników tam jest prawdziwe portalowe życie. Pytanie, czy ono wróci na portal, jeśli tu się uruchomi podobny komunikator? Jestem skłonna  twierdzić, że nie, bo dla użytkowników discorda jego zaletą jest większa swoboda wypowiedzi. Mnie na samym początku discord przytłoczył zbyt szybkim przepływem informacji – nie mam czasu na siedzenie na okrągło na pogaduszkach. Ale one są, macie je, wy, którzy ich potrzebujecie. Jak napisała Monique – nie wszystkim to pasuje.

 

A co do komunikacji niewerbalnej: emotki są w edytorze portalowym – niewiele, ale są. Wstawiać gify się da w komentarzach, sama dużo wstawiam. Natomiast jeśli zmienimy portal w miejsce, gdzie cała komunikacja może się tak odbywać, to właśnie ten edukacyjny wymiar, o którym piszesz, pójdzie się bujać. Ludzie przestaną pisać komentarze czy odpowiedzi na komentarze, będą lajkować. I to się zrobi zupełnie inne miejsce.

A poza tym, jak już napisał Maras, to nie jest wojna z emotkami i łapkami w ogóle, bo to nasze pokolenie je wymyśliło. To jest sprzeciw wobec przewadze takich form komunikacji, które sprzyjają lenistwu, także intelektualnemu, na portalu literackim. Jednym z nielicznych w sieci, gdzie są inne zwyczaje i obyczaje niż wszędzie. Często łapię się na fejsie na tym, że daję te polubienia odruchowo: ktoś znajomy coś napisał, ledwie na to zerknę, i klepię lajka. Nawet nie za bardzo przeczytawszy, co tam napisał: ot, ładny obrazek. Próbuję z tym u siebie walczyć, bo równolegle zadaję sobie pytanie, ile polubień przez znajomych jest równie powierzchowne? Jeśli ktoś skomentuje, to wiem, że przeczytał. Dlatego staram się na fejsie komentować, nie tylko lajkować. A na portalu kocham właśnie to, że się pisze, a nie heheszkuje za pomocą ikonek.

 

A tak na marginesie, czy któryś z modów na portalu nie jest z tego nieoficjalnego discorda?

Wszyscy.

http://altronapoleone.home.blog

Ostatni offtop z mojej strony:)

Jeśli ktoś ma dodatkowe przemyślenia to nie sądzę, aby zrezygnował z napisania ich na rzecz łapki. Ale czasem bywa, że nie ma się nic więcej do dodania, bo w pełni zgadzamy się z przedmówcą.

 

Bo wolałbym nie przyznawać jaki konkurs wygrał PsychoFish.

(to serioznie jest okładka książki! ;-) )

 

marasieanet – ja może uszczegółowię, zanim zajedziemy wątek żarcikami. Nie chodziło mi o wymuszenie posiadania konta w jakiejś usłudze trzeciej, ale zakładając, że funkcjonalność SB zostaje – pozwolenie na integrację jej z “silnikiem” o niebo lepiej dostosowanym do tego typu aktywności (oczywiście w wersji darmowej). Jeśli ktoś chce pisać na portalu, pisze na portalu, jeśli z poziomu innej aplikacji – zajedno, ważne, że jest pod kontrolą załogi portalu i wyłącznie w tym celu skonfigurowana (oraz, oczywiście, podlega regulaminowi portalu). Wykonalność takiego pomysłu udowodnił już jeden ze zdolnych portalowiczów. Golodh wskazał także kilka możliwych przykładowych rozwiązań, żeby zapobiec niepożądanym zjawiskom. 

 

Co do łapek i reakcji czy tam gifów – wyłącznie dlatego, że widzę, jak są wykorzystywane, szczególnie przez młodszych od nas użytkowników. Czy nam się to podoba, czy nie, formy komunikacji w internecie mimo wszystko ewoluują. Jak ktoś zauważył, gify i emotki i tak sa w obrocie na portalu :-) Ja tez uważam, że portal to głównie literki, ale jak słusznie zwróciła uwagę Monique, emotki sa na nim dostepne od lat, a to jest ‘nice to have’, a nie jakiś postulat nieruszalny. Zresztą, umieszczałem propozycje w kolejności prywatnych priorytetów. Te komunikacyjne są ukłonem w stronę tych osób, które z nich korzystają, nie zmuszaniem do korzystania z nich tych, którzy nie chcą.

 

drakaina – tak, wybór opcji kolejności komentarzy per konto jest imo najlepszym rozwiązaniem problemu ‘najstarsze czy najnowsze na górze’.

 

Golodh/Moniqe – jeżeli chodzi o betę, to marzyło by mi się pozwolenie na integrację z narzędziami, które są do tego szczególnie dostosowane (współpraca na jednym dokumencie), ale oczywiście w ramach portalu. Też wykonalne, są do tego plug-iny (zależnie oczywiście od silnika portalu, jaki zostanie wybrany), w ostateczności można własne dopisać. Głównie chodzi mi o możliwość wstawiania komentarzy w danym miejscu i śledzeniu sugerowanych zmian. Dlatego przede wszystkim to. Być może zbyt przewrotnie wskazałem, że silnik bet na portalu nie jest nawet archaiczny, ale zaraz będzie mógł konkurować o palmę pierwszeństwa w kategorii ‘wiek’ z Wielkim Wybuchem, ale odkrywanie koła na nowo nic nie przyspieszy – świat już to ogarnął, jeszcze przed pandemią, dlaczego nie skorzystać w sposób wygodny dla użytkowników?

 

Pamiętajcie, to są luźne propozycje i to wyłącznie ‘po moim uważaniu’ co mogłoby pomóc w części społecznościowej. Spisałem je, żeby nie uciekły. Tak naprawdę, pierwsze 15 wydaje mi się istotnych, z tej piętnastki tylko kilka pewnie ma szansę na rozważenie, wiadomo, zdecydują priorytety po stronie wydawnictwa. Resztę zebrałem, bo pamięć mam złotej rybki i za parę godzin już bym nie mógł sobie przypomnieć, o co mi chodziło ;-)

 

 

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Podoba mi się bardzo uwaga avei ;)

drakainomr.marasie z całym szacunkiem – nie sądzę, by emotki zjadły literackość.

 

To jest sprzeciw wobec przewadze takich form komunikacji, które sprzyjają lenistwu, także intelektualnemu, na portalu literackim.

Z tym się zgodzę. Ale też nie demonizujmy.

Sam nie mam facebooka i dobrze mi z tym, ale...

Ponad trzydzieści lat temu emotkę dostałem w snailowym napisaną długopisem – więc naprawdę to nie jest nowy wynalazek, a gdy człowiek nie może sposób znajdzie (np. długopisem ;-) ). Emotki, Asciiarty itp. pojawiały się już na IRC i fidonecie.  Jeśli będzie to przygotowane sensownie i ze smakiem i nie nadużywane w stylu...

 smileysadwinklaughcheekycheekycheekyLoffciamblushsuperkisskisskissheartheartheartheartheartyesyessmileysadwinklaughcheekycheekycheekyFajneblushkisskisskissheartheartheartheartheartyesyessmileysadwinklaughcheekycheekycheekyblushsuperhiper kisskisskissheartheartheartheartheartyesyessmileysadwinklaughcheekycheekycheekySłitaśneblushelokisskisskissheartheartheartheartheartyesyesyes

 

to my starzy przecież jakoś to przeżyjemy...

Owszem, perspektywa zamiany w strony w choinkę nie brzmi ciekawie – ale wszystko można zrobić z umiarem.

 

Discord w roli SB?

PsychoFish

Nie chodziło mi o wymuszenie posiadania konta w jakiejś usłudze trzeciej, ale zakładając, że funkcjonalność SB zostaje – pozwolenie na integrację jej z “silnikiem” o niebo lepiej dostosowanym do tego typu aktywności (oczywiście w wersji darmowej).

Jak już tu ktoś to wspomniał, nie ma problemu by discord, slack czy inny komunikator funkcjonował “w obrębie” portalu – jako jego część (webowa, bez konieczności ściągania aplikacji). SB tak czy siak jest strasznie nieumarłe – brak mu dynamiki, która dla osób młodych jest kluczowa. Ja wolałbym nie nadążać za tymi młodymi i nie wiedzieć co się na czacie dzieje – niż by wiadomość wysłana parę godzin wcześniej smętnie czekała sobie na odpowiedź.

 

Ale ja tu jestem tylko przelotnym gościem, znając mnie wkrótce zniknę, wypowiem się lepiej na tematy, na których się znam bardzo dobrze...

 

A mianowicie – wypowiem się z innej – nie z funkcjonalnej, a z organizacyjnej strony samego przejścia na nowy portal.

Ośmielam się mądrzyć i dawać rady, mimo że wiem, że jesteście technologicznie mocni, nie z racji tego, że przez większość życia byłem programistą (i nadal się nim gdzieś wewnętrznie czuję) ale raczej z powodu, że jako architekt oprogramowania przeprowadziłem wiele takich przejść między starą a nową wersją i to z reguły dużo większych systemów niż ta strona

 

  1. Za długa lista wymagań

Świetnie, że robicie listę MUST HAVE i NICE TO HAVE.

Praktyka pokazuje jednak, że zwykle lista MUST HAVE jest za długa.

I to najczęściej kilka razy.

Pierwsze co trzeba zrobić to ją skrócić. A następnie skrócić jeszcze bardziej.

Pomyślcie o tym jak o pisaniu drabbla. Jeśli MUST HAVE nie jest drabblem – jest stanowczo za długie.

Potem – iteracyjnie – portal można rozwijać.

Próba zrobienia “wszystkomającego” rozwiązania zazwyczaj kończy się katastrofą.

 

  1. Dwie równoległe wersje

Ktoś to już tu wspomniał ale nie mogę teraz znaleźć – dobrze by – o ile to możliwe - dwie wersje portalu istniały obok siebie, a użyszkodnicy byli migrowani stopniowo – z początku tylko Ci co chcą.

 

Minusem takiego rozwiązania może być “przyspawanie” do obecnie istniejącej struktury bazy danych (która niekoniecznie jest optymalna) – lub konieczność zaakceptowania, że pewne treści pomiędzy obiema wersjami portalu się “rozjadą”. To trochę bardziej złożone zagadnienie, nie chcę się rozpisywać ponad miarę, ale można zastosować kilka strategii podejścia do problemów jakie generuje istnienie równolegle dwóch wersji portalu – a korzyści przeważają z reguły straty.

 

  1. Unikajcie amatorszczyzny

Przy dobieraniu konkretnego wykonawcy proponuję nie zdawać się na amatorów. Amator-entuzjasta może dostarczyć działające rozwiązanie – owszem. Niestety nie o to chodzi w programowaniu. Są grafomani, którzy potrafią napisać sagę liczącą kilkanaście tomów.

Przeglądałem rozwiązania programistyczne tego pana, którego cytował PsychoFish. Wierzę, że one działają. Z ciekawości popatrzyłem różne repozytoria tej osoby. Doceniam wysiłek i samozaparcie. Jednak tak jak ze wspomnianą sagą – jest to programistyczna grafomania*. 

 

* programistyczna grafomania  – (termin wymyślony przez Jima): to coś co działa, ale czego zmiana jest praktycznie niewykonalna... – czy to Wam czasem czegoś nie przypomina?

 

  1. Za darmo zwykle wychodzi najdrożej.

To łączy się z punktem trzecim. Jeśli ktoś Wam oferuje stworzenie nowej wersji portalu za darmo, to najczęściej znaczy, że będzie to bardzo kosztowny eksperyment. Stracicie czas, nerwy i okazję by zrobić rzecz porządnie. Nawet jeśli nowa wersja portalu jakimś cudem okaże się lepsza od istniejącej – to będzie zupełnie nierozwijalna.

 

Wystrzegajcie się jak ognia każdego, kto będzie twierdził, że zrobi wszystko od zera bez frameworków. Trudno tu o literackie porównanie, więc uczynię budowlane: to trochę tak, jakby ktoś do Was przyszedł i powiedział, że chce postawić wieżowiec bez używania żurawi i rusztowań. Niby się da (znam nawet budynki, które tak zostały wykonane) – ale szansa, że coś pójdzie nie tak jak powinno jest dużo większa.

  1. Technologia wykonania nie jest najważniejsza. Ale jest ważna.

Verus

 

„I bardziej ogólnie mówiąc, portal jest napisany w dość starej technologii i pojawiają się problemy wydajnościowe, chociażby przy ładowaniu profili użytkowników. „

Pozwolę sobie się nie zgodzić. Nie zaglądałem do wnętrza, ale sądzę, że to nie jest kwestia technologii, a sposobu jej użycia.

 

Aktualnie istniejąca strona jest wykonana w phpie we frameworku Symfony – to nie jest zły framework i wbrew pozorom – strona też nie jest napisana źle, mimo że zwykło się na niej psy wieszać. Jest to po prostu stary kod, ale nie zawsze stary = zły.

Widziałem w tych linkowanych dyskusjach opinie by przejść z php-a na js’a (node’a), jakby to samo w sobie rozwiązywało jakieś problemy. Nie, nie rozwiązuje. Ważniejsze jest jak się tego js-a użyje. Można dobrze (używając sprawdzonych frameworków node’owych – jeśli się zdecydujecie polecam Nest którego autorem jest Polak, Kamil Myśliwiec, lecz nie z patriotyzmu go polecam, ale dlatego, że jest rzeczywiście dobry, ewentualnie minimalistyczny framework o podobnej do Nesta nazwie – Next) – można też fatalnie, strugając coś od zera.

Jeśli pozostaniecie przy phpie – najnowsza wersja Symfony świetnie się sprawdzi, alternatywnie Laravel – który kiedyś wypączkował z ekosystemu Symfony.

Podobnie z frontendem. Są w sumie trzy najbardziej sprawdzone frameworki frontowe: Angular, React, Vue. Projekt tej wielkości można jeszcze ewentualnie spróbować pisać w kompilatorze Svelte – ale nie byłby on dla mnie pierwszym wyborem (oczywiście wybór backendu powinien być pierwszy – gdy wybierzecie Nest – macie najszersze pole manewru, ale polecałbym wtedy parę Nest/Angular, jeśli Next, React narzuci się sam przez się, gdy Laravel – narzucającym się wyborem będzie Vue itp.)

 

pozdrawiam,

 

Jim

entropia nigdy nie maleje

Drakaino, generalnie rozumiem obawy, ale wydaje mi się, że jeśli lajkowanie ograniczyłoby się do shoutboxa*, to szkody w postaci tego lenistwa byłyby minimalne. Mimo wszystko wciąż głównym polem wymiany myśli na portalu są tematy w hydeparku i opowiadania, a shoutbox służy właśnie do luźniejszych i krótkich rozmów (a przynajmniej tak rozumiem):P

 

Rybko, teraz rozumiem pomysł, w takim razie jestem za.

 

*Z własnych doświadczeń to lajkowanie na forach internetowych w komentarzach też zwykle nie jest bardzo wykorzystywane, nawet jeśli ktoś to zaimplementuje. Ale mi wgl na tym nie zależy:P

Слава Україні!

Jimie, póki emotki wstawiasz do tekstu, to okej (sama pisałam, że one są i można je w edytorze wklejać). Ale mam wrażenie (podparte choćby krótkim, ale jednak, doświadczeniem discordowym), że część propozycji idzie w kierunku takiego medio-społecznościowego pisania, gdzie emotki nie uzupełniają tekstu, lecz go zastępują.

Ech, IRC i asciiarty. Kiedyś były czasy XD

 

Golodh – tak, na sb pewnie szkody nie będzie. Aczkolwiek przyznam, że do takiego sb, jakie jest, się przyzwyczaiłam i jak dla mnie ma ono swoje plusy dodatnie, oprócz ujemnych ;) Jeśli czegoś mi brakuje, to raczej zachowywania starszych postów w archiwum

http://altronapoleone.home.blog

Jim

Ja przypuszczam, że tu raczej jest mowa o przejście na jakiegoś gotowego CMSa dozbrajanego pluginami, żeby nietechniczna część wydawnictwa mogła obsługiwać potrzebne sobie funkcje, które społeczności do niczego nie są potrzebne, a im tak.

Niestety i stety. Ale grunt, że to będzie jakiś standard, który można by utrzymywać. 

Tak, migracja danych to będzie osobna kategoria cudowności, ale ja bym poczekał – już raz się udała. 

Narzedzia marcina przytoczylem tylko jako poc – żeby było jasne, że da się dla tych, co w kodzie nie grzebią i moga nie wiedzieć. Jest na portalu dośc silna reprezentacja ludzi z IT, ale jakoś tak nie jesteśmy wszyscy na bezrobociu parę miesięcy, żeby sobie zrobić dobrze sami w ramach hobby – ponadto pamiętajmy, że domena i mechanizmy reklamowe są zdecydowanie w zakresie decyzyjnym wydawnictwa.

 

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Dla mnie “łapki” zubożają dyskusję – łatwiej i szybciej kliknąć niż napisać “zgadzam się z tym i z tym i dodam jeszcze to”.

Anet, z całym szacunkiem, ale czy naprawdę dodanie łapki aż tak bardzo różni się od napisania jedynie “fajne” albo “sympatyczne”?

 

Akurat Ty wyrobiłaś sobie markę osoby używającej bardzo krótkich form wyrazu dla oceny opowiadań i dziwi mnie, że akurat Ty piszesz w taki sposób o możliwości dodawania reakcji na czyiś komentarz. Twoje słynne już komentarze ograniczają się jedynie do udzielenia aprobaty lub jej braku i nie widzę żadnej różnicy między nimi, a łapką w górę, tylko dlatego, że jedno składa się z kilku literek, a drugie jest graficznym przedstawieniem uniesionego kciuka.

 

Ja w dodaniu reakcji widzę tylko jedno większe zagrożenie: pisanie pod publiczkę. Ludzie są łasi na to, by dostawać lajki albo inne pożądane, pozytywnie odbierane reakcje. Niemniej, od bardzo dawna uważam, że warto byłoby przynajmniej przetestować jakąś formę oceny komentarzy i np. eksponować te, które otrzymają najwięcej dobrych ocen. W końcu opowiadania też podlegają ocenie i to jakoś nikomu nie przeszkadza.

Z drugiej strony nikt nie chce z tego portalu robić internetowego komunikatora i jeśli wyobrażacie sobie, że do waszego komentarza będzie można dodać emotkę pieseła albo zdziwionego pikachu to jest to wyobrażenie błędne.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Marasie

A tak na marginesie, czy któryś z modów na portalu nie jest z tego nieoficjalnego discorda? I nie tam byli dobierani?

Mam porównywalny staż na portalu co Ty, przy czym bardziej aktywny jestem od około pięciu lat. Przez ten czas zdążyłem m.in. odsłużyć swoje jako dyżurny i lożanin czy współorganizować/jurorować w paru konkursach, także razem z Tobą. Verus jest tu jeszcze dłużej, a Psychofish zjada nas wszystkich (i zdecydowaną większość aktywnych użytkowników) stażem portalowym na śniadanie. Określanie nas mianem “modów z discorda”, jakbyśmy byli kimś z zewnątrz i stali w jakiejś niewytłumaczalnej opozycji wobec użytkowników portalu, jest zwyczajnie uwłaczające.

Ostatnio często przewija się w dyskusjach kwestia dzielenia użytkowników i społeczności – to, co robisz w tej chwili jest dokładnie tym. Szufladkujesz użytkowników, w domyśle pozostawiając wartościowanie tych szufladek (aczkolwiek biorąc pod uwagę twoją opinię o discordzie, z którą się nie kryjesz, można chyba wysnuć pewne podejrzenia).

Może nie wyglądam, ale jestem tu administratorem. Jeśli masz jakąś sprawę - pisz śmiało.

@beryl

 

Twoje słynne już komentarze ograniczają się jedynie do udzielenia aprobaty lub jej braku i nie widzę żadnej różnicy między nimi, a łapką w górę, tylko dlatego, że jedno składa się z kilku literek, a drugie jest graficznym przedstawieniem uniesionego kciuka.

W sumie pierwszymi słowami przekreślasz resztę tej opinii, bo komentarze Anet tym różnią się od łapek, że są Anetowe, kultowe i słynne i przez to wyjątkowe oraz niosące w jednym słowie cały ogromny ładunek semantyczny ;)

 

Ja w dodaniu reakcji widzę tylko jedno większe zagrożenie: pisanie pod publiczkę. Ludzie są łasi na to, by dostawać lajki albo inne pożądane, pozytywnie odbierane reakcje.

Natomiast tu w zupełnie innych słowach ująłeś w zasadzie to, co mnie w tym też gryzie, choć oczywiście kwestia tego, żeby na portalu literackim ćwiczyć pisanie także poprzez pisanie komentarzy, i ogólnie wyrażanie się słowami, też leży mi na sercu.

 

@Arnubis

Określanie nas mianem “modów z discorda”, jakbyśmy byli kimś z zewnątrz i stali w jakiejś niewytłumaczalnej opozycji wobec użytkowników portalu, jest zwyczajnie uwłaczające.

“Fantaści 2022” pokazali jasno, że portal podzielił się na discord i nie-discord – opowiadania odwoływały się do discorda i tamtejszych układów bardziej niż do “portalu” sensu stricto. Użytkownicy spoza discorda w tych tekstach prawie nie istnieli, z chlubnym wyjątkiem legendy, jaką jest Reg. Dla nie-discordowców te teksty były w zasadzie niezrozumiałe. Owszem, teoretycznie każdy użytkownik może wejść na discord. Nie każdemu jednak tamtejsza atmosfera i tamtejszy natłok informacji pasuje, co parę osób tu napisało.

Czy to “dzieli” w sensie antagonizowania? Nie wiem. Pewnie trochę tak, choćby dlatego, że discord ma inne obyczaje i wytwarza inny rodzaj wspólnotowości. To kwestia mocno odbijająca się na układach towarzyskich i tak dalej i nie ma sensu udawać, że jest inaczej. No i nie-discord nie ma reprezentacji wśród modów. To może uwierać.

http://altronapoleone.home.blog

W sumie pierwszymi słowami przekreślasz resztę tej opinii, bo komentarze Anet tym różnią się od łapek, że są Anetowe, kultowe i słynne i przez to wyjątkowe oraz niosące w jednym słowie cały ogromny ładunek semantyczny ;)

Oczywiście :) Ale nie ukrywajmy, że oba sposoby komunikacji sprowadzają się do tego samego i są tak samo oszczędne.

 

choć oczywiście kwestia tego, żeby na portalu literackim ćwiczyć pisanie także poprzez pisanie komentarzy, i ogólnie wyrażanie się słowami, też leży mi na sercu.

Ale ja trochę nie rozumiem czemu upatrujesz (i nie tylko Ty) upadku słowa pisanego po wprowadzeniu reakcji. Domyślam się, że podobnie jak ja na różnego rodzaju forach bywałaś w przeszłości i być może nadal bywasz. Ja jeszcze z czasów kiedy w polskim internecie królowały fora phpbb by Przemo pamiętam różnego rodzaju reakcje na posty, obecnie można zetknąć się z nimi na wielu portalach czy dalej żyjących forach i ludzie dyskutują tam w najlepsze. Nic nie zastąpi nam tutaj pisma, ale dodanie kilku rodzajów reakcji może być bardziej intuicyjne dla ludzi przyzwyczajonych do obecnych standardów sieci i pozwolić jakoś uhonorować np. bardzo merytoryczne komentarze.

Jak już pisałem powyżej, ja również mam też swoje obawy związane z reakcjami, ale upatruję w tym przede wszystkim szansy na fajny, użyteczny dodatek i zdecydowanie nie przyszłoby mi do głowy myślenie, że miłośnicy fantastyki mogą zacząć klikać zamiast pisać :)

 

No i nie-discord nie ma reprezentacji wśród modów. To może uwierać.

A tu chciałbym zdecydowanie zaprostestować. Nie rozumiem tego dzielenia użytkowników na ludzi z i spoza discorda. Nie ma żadnej “reprezetancji” discorda i takie przedstawianie sprawy jest zwyczajnie niesprawiedliwe.

Niemniej, to chyba jednak nie jest temat na ten temat.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

@PsychoFish

Dzięki za doprecyzowanie – widzisz, trochę źle Cię wcześniej zrozumiałem.

Gotowy i sprawdzony CMS z pluginami wydaje się racjonalnym wyborem. Na pewno lepszym niż pisanie wszystkiego od zera. A skoro już raz migracja danych się udała, to trzymam kciuki, by i kolejny raz się udało :)

 

drakaina

Ech, IRC i asciiarty. Kiedyś były czasy XD

Ano :)

A w robocie u członka mojej rodziny (swoją drogą też architekt IT, tyle że w dużym polskim banku) przyjęli ostatnio do pracy pewnego młodego programistę... nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że chłopak drugiego dnia pracy zabłysnął w toku rozmowy, że nie wie co to takiego była dyskietka...

Heh... dyskietka... To już odległa archeologiczna przeszłość. A programy wgrywane z taśmy magnetofonowej? Karty perforowane? Pamięć operacyjna na akustycznych liniach opóźniających?

Jak żyć, panie premierze, jak żyć?

entropia nigdy nie maleje

Drakaino

Nie wypowiem się w kwestii Fantastów, nie czytuj, nigdy nie bawiła mnie taka forma mocno insiderskich inicjatyw, ponieważ jak sama zauważyłaś, są zupełnie niezrozumiałe dla ludzi bez wewnętrznego kontekstu. Domyślam się że miałbym problemy ze zrozumieniem znacznej części tekstów z poprzednich edycji. Generalnie jednak takie tematy niezbyt mnie interesują. Tak jak nie przepadam za pisaniem o pisaniu i “akcie twórczym”

No i nie-discord nie ma reprezentacji wśród modów. To może uwierać.

Kogo może uwierać i w jaki sposób? Nawet przyjmując (w ramach eksperymentu myślowego) ten podział na osobne grupy discorda i nie-discorda – moderatorzy nie są po to, żeby reprezentować jakieś teoretyczne grupy interesów. Moderatorzy są od tego, żeby pilnować przestrzegania regulaminu i generalnego porządku na portalu. Więc jeśli kogoś to uwiera, to może powinien zastanowić się nad tym, dlaczego.

Może nie wyglądam, ale jestem tu administratorem. Jeśli masz jakąś sprawę - pisz śmiało.

Pytanie Marasa świadczy o tym, że może uwierać. A jeśli kogoś uwiera, to sytuację należy zmienić, żeby nie uwierało, to chyba proste?

 

moderatorzy nie są po to, żeby reprezentować jakieś teoretyczne grupy interesów

Ale skoro tak to może być odbierane, to czy nie najłatwiej dokooptować kogoś spoza discorda, a nie tylko z grona discordowców?

 

Żona Cezara powinna być poza podejrzeniami, po prostu.

 

A na Fantastów się powołałam dlatego, że tam bardzo wyraźnie widać, że klimaty discordowe, bardzo odmienne od portalowych, stały się dominujące. Także pewien typ humoru i tak dalej. Naprawdę, nie bawmy się w udawanie, że pewne podziały się nie zaczęły od powstania discorda. I nie udawajmy, że wytwarzanie się dużych grup połączonych wspólnymi doświadczeniami, długimi rozmowami, grepsami i tak dalej, nie stwarza podziałów. Same podziały nie są złe, są naturalne, natomiast mogą się przerodzić w coś niepożądanego i mam wrażenie, że coś takiego obserwujemy na portalu, a niedawna sytuacja stała się katalizatorem różnych gorzkich żali.

Może zadaniem modów powinno być dbanie o to, żeby nieuchronne podziały nie były antagonizujące? Bo same podziały są naturalne: choćby jedni lubią sf, inni fantasy, i dopóki nie są w loży, mogą ograniczać się do czytania na portalu ulubionego gatunku. Co może spowodować czyjeś pretensje, że Iksiński nie czyta jego opowiadań. Na tworzenie się grupek wpływa też to, że np. spotykamy się na piwie w miastach i poznajemy kogoś bliżej. Że mamy wspólne zainteresowania. Że jesteśmy też znajomymi na fejsbuku. I tak samo, dokładnie tak samo, tylko że na większą skalę, działa discord. Który na dodatek jest za zaproszeniami i akceptacją adminów, plus nieużywane konta wygasają, a nie każdemu chce się je odnawiać, jeśli typ komunikacji średnio pasuje, więc nieaktywni są w sposób mechaniczny marginalizowani. Nie da się wpaść raz na pół roku i powiedzieć “cześć” – co jest możliwe na portalu. No i w oczywisty sposób tworzą się towarzyskie grupki tych, którzy tam spędzają długie godziny, i tych, którzy tego nie robią.

Nie rozumiem natomiast oporu przed powołaniem do grona modów kolejnej osoby, która nie będzie czynnym, aktywnym discordowcem. Co by wam to szkodziło, skoro mogłoby choć trochę poprawić atmosferę?  Dlaczego ten, kogo uwiera, ma się zastanawiać, a nie wy?

http://altronapoleone.home.blog

<próbuje coś napisać>

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

laugh

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Czy dyskusja przy okazji "nowej wersji portalu" o nieskalaności moderatorów Discordem nie jest off-topem? Czy nie bardziej pasowałaby tu albo tu? (nawet umiem wymyślić brzmienie punktu regulaminu bez użycia słowa “nieskalany”)

 

“Łapki w górę”, wydają mi się rozsądną alternatywą dla fali komentarzy j/w :-) czy takich, jakie pokazał Jim.

Gotowy i sprawdzony CMS z pluginami wydaje się racjonalnym wyborem.

Tak :-)

 

Czy są już znane założenia nowej wersji portalu? Przynajmniej częściowo?

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Przepraszam bardzo, ale czy celem stworzenia nowe wersji portalu jest zbudowanie nowoczesnego miejsca dla miłośników fantastyki, które ma przyciągać nowych użytkowników czy też stworzenie schroniska dla [edycja moderatorska – Bravincjusz miał na myśli osoby przywiązane do estetyki stron WWW typu “retro”, które na pewno chciał wyrazić w sposób pełen szacunku dla adwersarzy – PsychoFish]?

Drakaino, a nie sądzisz, że podziały stają się antagonizujące przez celowe antagonizowanie "Discorda"? Już nie tak ostatnio (co najmniej rok) niektórzy chyba uznali, że Discord jest wygodną wymowką dla portalowych problemów (ot np. osvald czy wymieranie portalu) czy rozgrywania własnych animozji, lub jechania po discordzie przy okazji nie do końca związanego wątku (np. tu). Nie wspominajac o discordowym TWA;P Szczerze mówiąc niektórych oskarżeń już z przykrością się słucha.

Слава Україні!

Masz rację, Arnubisie, rzeczywiście uważam, że portalu nie spotkało nic gorszego niż powstanie nieoficjalnego discorda NF. Nic tak nie podzieliło społeczności portalowej (nie nazywaj dzieleniem społeczności wspominanie o tym podziale, bo on jest faktem od dawna). Nie bądźmy naiwni i nie udawajmy – spora część aktywności discordowej to zwyczajne obrabianie d... tym, których tam nie ma. Można powiedzieć, że niektórzy posiadają wręcz dwa oblicza, portalowe i discordowe. Spoko, widocznie taka jest dynamika grupy. Kolejnego moda raczej portal nie potrzebuje, ale fakt, że te same osoby biorą udział w rozmowach na temat innych portalowiczów na discordzie, a potem moderują im na portalu, jest w sumie zabawny. To zawsze będzie dwuznaczne, zwłaszcza, że niektórzy, zdaje się, moderują tu i tam. 

I nie przeceniałbym tego, że niby na discordzie nie ma ponoć dram (już pomijając przypadek ND). To proste – za teksty jakie tam padają w kierunku inny osób, z portalu leci się w podskokach. Tam to nic nadzwyczajnego, więc nie ma dram.

Po przeczytaniu spalić monitor.

 

Drakaino

Może zadaniem modów powinno być dbanie o to, żeby nieuchronne podziały nie były antagonizujące?

Brzmi ciekawie. Proponuję zacząć od nie dzielenia ludzi na intelektualnie leniwych (ba! intelektualnie łupiących kamienie też zaraz się jakichś wynajdzie) w opozycji do światłych ludzi słowa, nie insynuowaniu jakiś wyimaginowanych klik i układów w moderacji – co swoją drogą jest dość zabawne. I w sumie dość obraźliwe też, taki niesprowokowany atak na moderatora...

Konto na discord nie wygasa, wiesz o tym dobrze, jak ktoś był dawno nieaktywny, to cyk, link do grupy jest i można wrócić.

Nie rozumiem tej potrzeby szukania, podkreślania i pogłębiania podziałów zamiast skupienia się na tym co nas łączy (użytkownicy portalu korzystający także z fejsbuka , discorda to ogromny zbiór wspólny, wiesz? ;-) ) – nie wiem, może spróbujmy czytania i pisania fantastyki, rozwijaniu naszych umiejętności literackich? Słuchaj, mamy pokój, nie trzeba wszędzie szukać przeciwników, Osvalda już nie ma... 

 

Czy dyskusja przy okazji "nowej wersji portalu" o nieskalaności moderatorów Discordem nie jest off-topem?

Absolutnie jest. ;-)  Niniejszym, bezczelnie używając moderatorskiej władzy do posiadania ostatniego słowa, siebie i innych proszę o zaprzestanie offtopu. Tutaj wątek jest o funkcjach, które wg was mogłyby być lub były pożądane z punktu społecznościowego. Upominam niniejszym moderatorsko siebie, Beryla i Arnubisa, a jak ktoś będzie kontynuował offtop, to chętnie dodam do listy i wzywam moderatora kolejnego do oceny sytuancji.

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Nie wiem, czy to mieści się w tematyce wątku, ale zauważyłam dziwną rzecz – opowiadanie ogłoszone jako anonimowe tkwi w poczekalni i widać było rankiem na liście nick ostatniego komentującego je. Niby wszystko ok. Problem w tym, że ten komentujący to Autor, który jest/powinien być anonimowy. Nie wiem, z czego to wynika, ale chyba jest zaprzeczeniem anonimowości, na jaką zdecydował się Autor. Dobrze zatem, aby takie sytuacje nie miały miejsca. 

Pecunia non olet

Marasie, myślę, że w swoich oskarżeniach zagalopowałeś za daleko. Owszem, Discord, jak i portal, miał swoje incydenty, które jednak gdy tylko zostają przez moderację zauważone, są ucinane. Nie uzasadnia to obrażania Discordowej społeczności, antagonizowania jej czy rzucania bezpodstawnych oskarżeń. Udzielam Ci moderatorskiego upomnienia.

Ponoć robię tu za moderację, więc w razie potrzeby - pisz śmiało. Nie gryzę, najwyżej napuszczę na Ciebie Lucyfera, choć Księżniczki należy bać się bardziej.

Przepraszam bardzo, ale czy celem stworzenia nowe wersji portalu jest zbudowanie nowoczesnego miejsca dla miłośników fantastyki, które ma przyciągać nowych użytkowników czy też stworzenie schroniska dla tetrykow, którzy dalej żyją w roku 2000?

 

Bravincjusz, nie odnosimy się tak do siebie – możemy się spierać, ale jestem przekonany, że możemy to robić bez obrażania się nawzajem. Upomnienie moderatorskie.

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Dla mnie najważniejsza byłaby mobilna wersja dostosowana do telefonu i nic więcej mi do szczęścia nie potrzeba. Ale ja jestem mało wymagająca, patrząc na te burzliwe dyskusje o emotikonach i gifach. Hm, będą to będą, nie będzie ich to nie będzie. Tak czy siak użyją ich osoby, które chcą, a ci, co nie chcą nie użyją. Nie widzę problemu. Myślę, że warto skupić się na kwestiach, które nie będą stanowić wyboru i je przedyskutować.

W kwestii funkcji nowego portalu:

 

  1. Discord jako Shoutbox – obecnie na SB brakuje m.in. automatycznego odświeżania. Myślę, że potrzebne są zmiany. Skorzystanie z gotowego rozwiązania będzie wygodniejsze niż pisanie autorskiego kodu od zera i późniejsza obsługa bugów, aktualizacje itp.  
  2. Betowanie na portalu – to coś, co pozytywnie wyróżnia to miejsce. Dla mnie osobiście komentarze z bety są bardzo cenne, bo można na bieżąco poprawiać tekst według wskazówek. Najwięcej nauczyłam się właśnie podczas bet. Myślę, że zamieszczenie tekstów na liście i bety na zewnątrz portalu sprawią, że ludziom nie będzie się chciało tego robić. Znacznie łatwiej przeprowadzić cały proces na wspólnej platformie. Obecnie trudno ją porównywać do trybu edycji w Wordzie, ale wolałabym taką wersję niż listę z plikami. Najbardziej brakuje możliwości oznaczenia w tekście wprowadzanych zmian, żeby nie czytać za każdym razem całości.
  3. Emotki – funkcjonują wszędzie w internecie, więc nie widzę sensu ich unikania. Brakuje zwłaszcza możliwości zgadzania się lub niezgadzania z czyimś komentarzem.

Zastanowiłabym się też nad sesjami użytkowników w nowej wersji strony, np. kwestią wylogowywania i nad ciekawym front-endem.

Psychofishu, nie zgadzam się z tym upomnieniem. Który punkt regulaminu złamałem albo kogo obraziłem?

...czy też stworzenie schroniska dla tetrykow, którzy dalej żyją w roku 2000?

Bravincjuszu, nazwałeś starszych użytkowników portalu tetrykami, a to nie jest ani miłe, ani zabawne. I choć nie mnie decydować, czy to jest powód do udzielenia Ci upomnienia, wiedz, że sprawiłeś mi przykrość.

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Regulatorzy, przepaszam. Nie miałem na celu w żaden sposób nawiązywania do czyjegokolwiek wieku. Raczej uderzałem do pewnych postaw i zachowań, które można pod ten termin podciągnąć niezależnie od wieku danego użytkownika. Poprawiłem tamtą wypowiedź i już jest chyba jaśniejsza.

Przeprosiny przyjęte.

Mam nadzieję, Bravincjuszu, że w przyszłości nie zechcesz nikogo nazywać tak ryzykownymi określeniami.

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Bravincjusz

 

par 3

 

7. Użytkownicy zobowiązani się do tego, by stosować się do poleceń Administratora oraz Moderatorów.

8. Od decyzji Moderatora Użytkownik może odwołać się do Administratora, jednak jedynie w przypadku, jeśli Moderator zastosował usunięcie Wątku lub udzielił Użytkownikowi ostrzeżenia. Decyzje Administratora zawsze są ostateczne.

 

W wątku uszczegóławiającym regulamin wyraźnie prosiłem o składanie zażaleń na pw – bo robi się z tego offtop – a tutaj już nawet sami siebie upomnieliśmy z tego powodu. Na razie tylko zwracam uwagę, żeby się przyzwyczaić.

 

W mojej ocenie naruszyłeś par 2 ust 2, w szczególności

 

– których celem jest poniżenie lub wyśmiewanie się z innej osoby;

– pomawiających inną osobę o takie cechy lub właściwości, które mogą przedstawić ją w złym świetle;

 

Określenie “tetryk”, w dodatku w kontekście daty sprzed 23 lat, nie tylko piętnuje starszych uczestników rozmowy, ale także jest pejoratywne (zgryźliwość, gderliwość). Np. nawet mi się zrobiło przykro, 2000 to był dobry rok, a strony WWW wtedy miały swój surowy czar, wprawdzie nie taki już jak w 1996, ale mimo wszystko o gustach...

 

Dalsze komentarze w tym wątku nie dotyczące tematu wątku będę usuwał.

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Sążnista dyskusja, multum komentarzy, niejednokrotnie dość obszernych, a nawet bardzo obszernych, jednakowoż jedna sprawa stale umyka uwadze: a kiedyż to redakcja “NF” ma zamiar zacząć budować nowy portal? Gdzieś mi w tym wątku mignęła informacja, że najwcześniej za rok. To prawda? Jeżeli tak, wychodzi na to, że wątek został założony zdecydowanie za wcześnie i jest po prostu miejscem bicia piany. Medialnej.

Pozdrówka. Piękna pogoda.

Obiecywali na jesień:P

Слава Україні!

"Mentalni tetrycy", Bravincjuszu, nie są żadnym krokiem w stronę poprawy tego, co napisałeś o osobach, które mają inną niż Ty wizję działania, celów i wyglądu portalu literackiego. Nadal brzmi to pogardliwie w stosunku do osób o odmiennym zdaniu niż Twoje.

http://altronapoleone.home.blog

Rzeczywiście byłoby wygodniej dla betującego/ komentującego i dla autora, gdyby można było przynajmniej wskazania usterek zamieszczać w tekście autora. Nie byłoby ich dublowania przez betujących / komentujących oraz żmudnego szukania przez autora w czasem długim tekście, gdzie ma zrobić poprawkę.

Robiłem niedawno research narzędzi do pisarskiej kolaboracji na potrzeby Betomatu, ponieważ miałem nadzieję tak ukierunkować jego rozwój, żeby zrobić z niego kompleksowe narzędzie do wspólnego betowania tekstów. Niestety odpowiednie wtyczki do CKEditora (edytora służącego do wprowadzania treści, z którego starszej wersji obecnie korzysta Portal) są cholernie drogie. Tj. jak powiedziałem twórcom, że to będzie dla dosłownie kilkunastu/dziesięciu osób z Portalu, całkowicie za darmo i open source, i poprosiłem o wycenę licencji do wtyczek ogarniających komentarze i historię zmian, to zażyczyli sobie prawie 13 000 $ rocznie. Są też inne rozwiązania, ale niewiele tańsze (albo częściowe), co pokazuje, że generalnie narzędzia do kolaboracji są powszechne dzięki takim serwisom jak Google Docs, ale wciąż nie ma niskokosztowych narzędzi, które można byłoby wpiąć w autorski projekt. Kwestia betowania jest więc technicznie trochę bardziej skomplikowana, niż by się wydawało. O wiele bardziej wykonalna i sensowna wydaje się obecnie integracja z jakimś zewnętrznym serwisem, który ogarnie betowanie i nawet miałbym na to pewien pomysł, ale to już nie ode mnie zależy.

Łukasz

Można oczywiście prowadzić betowanie na privie wykorzystując np. Worda, tam też zapisywać ‘łapanki’, ale w wypadku komentarzy, to tylko częściowe ułatwienie dla komentującego, nie dla autora.

opowiadanie ogłoszone jako anonimowe tkwi w poczekalni i widać było rankiem na liście nick ostatniego komentującego je.

Bruce, jeśli tekst jest betowany, a później się go anonimowo publikuje, to lista opowiadań pokaże, kto napisał ostatni komentarz. Ot, taka luka w systemie. Trzeba albo zadbać, żeby ostatnie komentatorskie słowo przed publikacją należało do betującego, albo po opublikowaniu szybciutko skomentować jako anonim, zanim ktoś zdąży zobaczyć.

Babska logika rządzi!

Bruce, jeśli tekst jest betowany, a później się go anonimowo publikuje, to lista opowiadań pokaże, kto napisał ostatni komentarz. Ot, taka luka w systemie. Trzeba albo zadbać, żeby ostatnie komentatorskie słowo przed publikacją należało do betującego, albo po opublikowaniu szybciutko skomentować jako anonim, zanim ktoś zdąży zobaczyć.

Dziękuję, Finklo, dokładnie tak właśnie było; teraz wiem, z czego to wynikało. 

Pecunia non olet

Taka interesująca dyskusja mnie ominęła...

OK, odnosząc się do najbardziej kontrowersyjnych pozycji:

– Discord zamiast Krzykpudła – nie mam konta na Discordzie (do niedawna nawet nie wiedziałem, czym jest Discord XD) i jeśli miałoby to się wiązać z koniecznością jego założenia, jestem na nie.

– usunięcie betalisty – nie. Wydaje mi się, że ona ma też taką funkcję integracyjną dla społeczności i szkoda by było z niej rezygnować.

– gify i emotki – mi nie przeszkadzają. A obraz jest czasem w stanie przekazać więcej niż tysiąc słów. ;)

Oczywiście to jest wyłącznie moja opinia, ale gdybyście mieli sugerować się opinią większości, uznałem, że warto ją wygłosić.

,,Nie jestem szalony. Mama mnie zbadała."

SNDWLKR +1

Known some call is air am

Usuwanie betalisty? Chyba coś przegapiłam w tym wątku.

 

Jakkolwiek od jakiegoś czasu nie korzystam, a betuję innych nader rzadko z powodu braku czasu, to taki pomysł uważam za zbrodnię na portalu. Owszem, miewam rozkminy w kwestii sensowności bet w konkursach i tak dalej, niemniej sama instytucja bety jest jednym z najważniejszych elementów portalu, dla chcących ćwiczyć warsztat wręcz niezbędnym.

http://altronapoleone.home.blog

Betowanie jest istotną częścią działalności na portalu. Istotną dla chcących podnieść warsztat i językowe kompetencje na wyższy poziom, istotną także dla pomagających w tym szlachetnym dziele. Należałoby, miast wyliczać niedogodności, jakie się w betowaniem wiążą i dotykają obie strony procesu, wyodrębnić dział / sekcję czy jak jeszcze to się zwie, aby teksty “w trakcie” nie plątały się pośród przeznaczonych do lektur i komentowania.

Ja się raz jeszcze podpiszę pod wypowiedziami innych, czyli tym razem drakainy i Adama. Jeśli zniknie mozliwość betowania, to zniknie najlepszy mechanizm, który działa na portalu. Zanim tu przylazłem, nie wiedząc jak pisać, potułałem się tu i tam, a zostałem na NFie, bo tylko tutaj istniało coś, co mogło pomóc mi się rozwinąć i szlifować warsztat. NF bez mechanizmu betowania stanie się o wiele uboższe.

Known some call is air am

Jeśli dobrze zrozumiałam, Psycho nie postulował zniesienia bety, tylko zmianę formy na taką opartą na dokumencie w chmurze, gdzie każdy uczestnik może dopisywać swoje komentarze.

Babska logika rządzi!

Zgadza się, dziękuję Finklo. Niech te bety/testy tekstu dalej organizują się przez portal, natomiast w dużo ‘lżejszej’ formie jeżeli chodzi o funkcjonalność portalu – z wykorzystaniem współczesnych narzędzi do pracy nad jednym dokumentem. 

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Uff. Trochę odetchnęłam ;)

 

Niemniej powiem tak: nie jestem pewna, gdzie, więc nie chcę na kogoś błędnie naskarżyć, brałam udział w rodzaju “bety”, wspólnego redagowania tekstu, w chmurze. Zrobił się koszmarny bałagan, bo ludzie pisali jednocześnie, komentarze śledziło się niełatwo, znalezienie tych najnowszych było horrorem, a samo wstawianie też do najłatwiejszych nie należało.

Oczywiście, obecna beta ma minusy, ale wszystko ma plusy i minusy.

Ergo byłabym za umożliwieniem zarówno bety “komentarzowej”, jak i chmurowej, co kto woli.

http://altronapoleone.home.blog

Taka uwaga od osób zaglądających na portal bez logowania, by coś przeczytać, używając smartfonu:

“Nie macie wersji mobilnej?”.

Ergo byłabym za umożliwieniem zarówno bety “komentarzowej”, jak i chmurowej, co kto woli.

 

Popieram pomysł Drakainy. Ja się dopiero co nauczyłam nareszcie tego rodzaju bety, tłumaczę ją też zagubionym Świeżynkom, a tu już zmiany? Oby nie nazbyt duże (tu podzielam stanowisko Regulatorzy). Nowicjusze i tak nie mają łatwo z Portalem oraz jego “tajemnymi skrytkami”. 

Pecunia non olet

Wieloużytkownikowa beta chmurowa wygląda na trudną. A co, jeśli trzy osoby zechcą poparawiać to samo zdanie?

Obecny schemat pracy: cytat → zmiana → wyjaśnienie, wydaje mi się łatwiejsza dla każdego. Czyli popieram pomysł drakainy też.

Nowicjusze i tak nie mają łatwo z Portalem oraz jego “tajemnymi skrytkami”. 

W nowym portalu (mam nadzieję) tajemnych skrytek będzie mniej. To i mobilność są głównymi celami założeń, mam nadzieję.

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Jeśli dobrze zrozumiałam, Psycho nie postulował zniesienia bety, tylko zmianę formy na taką opartą na dokumencie w chmurze, gdzie każdy uczestnik może dopisywać swoje komentarze.

Uff, a już się przestraszyłam.... Ciekawe rozwiązanie z chmurą, może zrewolucjonizować bety. IMO warto spróbować je wdrożyć i zobaczyć, czy użytkownicy portalu się w nim odnajdą. 

Jeśli miałaby zostać równocześnie stara wersja bety, to może dałoby się wprowadzić wyróżnienie nowych fragmentów w opowiadaniu, o którym już pisałam.

Jeśli chcecie pracować na tym samym dokumencie w chmurze w tym samym momencie to już kwestia organizacji pracy nad dokumentem (bo to rzeczywiście może się przerodzić w chaos). Tak tylko podpowiadam z doświadczenia – wprawdzie prywatnego, ale wieloletniego i z obserwacji na wielu zespołach, a także betach z portalowiczami. Dorzucę w wolnej chwili garść sugestii w tym temacie do poradnika dla betujących.

 

Społecznościowo – wzajemne bety to bardzo ważna funkcja, integrująca i służąca wzajemnej nauce. Jestem jej wielkim orędownikiem niezmiennie od lat. Absolutnie nie należy jej eliminować. Po prostu, moim zdaniem, to, co mamy na portalu, zestarzało się bardzo źle –  nie używam na portalu od lat z tego powodu do tekstów, za to widzę, że świetnie się sprawdza jako wątek niepubliczny (np. organizacyjny, jury konkursu itp). Sama funkcjonalność bety na portalu jest do remontu, nie beta jako proces czy zjawisko, które portal wspiera.

 

Przy okazji – usuwam mały offtop i edytuję jeden komentarz. (zainteresowani otrzymają zaraz wiadomości prywatne).

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Drakaina wspomniała o chaosie, który powstaje podczas jednoczesnej pracy nad tekstem przez kilka osób. Tego należy uniknąć. Swego czasu nieźle sprawdzała się w “Silmarisie” metoda “łańcuszkowa” – tekst przechodził kolejno przez ręce dwóch lub trzech osób, wstawiających komentarze korektorskie i redakcyjne. Wadą był końcowy etap, czyli wybór, które z poprawek redakcyjnych wybrać i zastosować, przy niektórych tekstach bywało ich bowiem bardzo dużo, a konieczny na tym etapie współudział autorów też potrafił skomplikować proces.

A dałoby się zorganizować betę chmurzastą w taki sposób, że tylko autor może zmieniać tekst, a betujący piszą komentarze? Autor decyduje, z czym się zgadza i jak zmienia resztę.

Babska logika rządzi!

Dałoby się, Finklo.

 

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

A propos pracy w tym samym momencie – powiedziałbym, że obecna formuła bet też nie za bardzo takiej pracy sprzyja. Bo autor dostanie uwagi w tym samym czasie, ale oddzielnych plikach, a obaj betujący będą poprawiali (potencjalnie) to samo. Pod tym względem ryzyko, że wpadną na siebie na tym samym zdaniu jest dużo mniejsze – i w takim wypadku wystarczy, że któryś zrobi parę minut przerwy i może lecieć dalej, za pierwszym:P

Слава Україні!

Tutaj skupiamy się na tym, co dla społeczności w ew. nowej wersji wazne – o samych betach możemy porozmawiac np. pod poradnikiem do betowanka. To tak, zeby nie zjechac w offtop, nieśmiało sugeruję. 

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Pozwolę sobie jednorazowo skomentować kilka rzeczy:

Unikajcie amatorszczyzny

Przy do­bie­ra­niu kon­kret­ne­go wy­ko­naw­cy pro­po­nu­ję nie zda­wać się na ama­to­rów. Ama­tor-en­tu­zja­sta może do­star­czyć dzia­ła­ją­ce roz­wią­za­nie – ow­szem. Nie­ste­ty nie o to cho­dzi w pro­gra­mo­wa­niu. Są gra­fo­ma­ni, któ­rzy po­tra­fią na­pi­sać sagę li­czą­cą kil­ka­na­ście tomów.

Prze­glą­da­łem roz­wią­za­nia pro­gra­mi­stycz­ne tego pana, któ­re­go cy­to­wał Psy­cho­Fish. Wie­rzę, że one dzia­ła­ją. Z cie­ka­wo­ści po­pa­trzy­łem różne re­po­zy­to­ria tej osoby. Do­ce­niam wy­si­łek i sa­mo­za­par­cie. Jed­nak tak jak ze wspo­mnia­ną sagą – jest to pro­gra­mi­stycz­na gra­fo­ma­nia*. 

 

* pro­gra­mi­stycz­na gra­fo­ma­nia  – (ter­min wy­my­ślo­ny przez Jima): to coś co dzia­ła, ale czego zmia­na jest prak­tycz­nie nie­wy­ko­nal­na... – czy to Wam cza­sem cze­goś nie przy­po­mi­na?

 

Amatorszczyzny trzeba unikać i tu się podpisuję rękami i nogami, jednakże też trzeba sobie jasno powiedzieć – doba ma 24h. Kilka rzeczy wrzuciłem na github i to jest fakt niezaprzeczalny, nie jest to jednak miejsce, gdzie umieszczam swoje główne zabawki, bo poniekąd przypomina mi to oddawanie się za free na Insta, Porhub czy w innych miejscach (aż łezka się kręci, jak sobie przypomnę, jak za młodu wiele rzeczy dawałem od razu na GPL2). Ten, kto programuje, od razu powinien takie rzeczy zauważyć. Inną rzeczą jest to, że starszego kodu często nie ma co ruszać (znów – doba ma 24h) i np. chyba do końca życia będę się wstydził, jak spojrzę w repo z pierwszym Sobieskim czy Przepisami Drogowymi..

 

Za darmo zwykle wychodzi najdrożej.

To łączy się z punk­tem trze­cim. Jeśli ktoś Wam ofe­ru­je stwo­rze­nie nowej wer­sji por­ta­lu za darmo, to naj­czę­ściej zna­czy, że bę­dzie to bar­dzo kosz­tow­ny eks­pe­ry­ment. Stra­ci­cie czas, nerwy i oka­zję by zro­bić rzecz po­rząd­nie. Nawet jeśli nowa wer­sja por­ta­lu ja­kimś cudem okaże się lep­sza od ist­nie­ją­cej – to bę­dzie zu­peł­nie nie­roz­wi­jal­na.

 

Wy­strze­gaj­cie się jak ognia każ­de­go, kto bę­dzie twier­dził, że zrobi wszyst­ko od zera bez fra­me­wor­ków. Trud­no tu o li­te­rac­kie po­rów­na­nie, więc uczy­nię bu­dow­la­ne: to tro­chę tak, jakby ktoś do Was przy­szedł i po­wie­dział, że chce po­sta­wić wie­żo­wiec bez uży­wa­nia żu­ra­wi i rusz­to­wań. Niby się da (znam nawet bu­dyn­ki, które tak zo­sta­ły wy­ko­na­ne) – ale szan­sa, że coś pój­dzie nie tak jak po­win­no jest dużo więk­sza.

Tu niestety pozwolę sobie zawodowo zaprotestować – doskonałe darmowe projekty bardzo często są najlepsze na rynku, zaś wciskanie wszędzie frameworków to najczęściej domena ludzi, którzy dane rozwiązanie najlepiej znają albo chcą je sprzedać (mają z tego korzyści) albo chcą być trendy.

Oczywistym samobójstwem jest budowanie totalnie wszystkiego do zera (poniekąd w dyskusjach z 2020 i wcześniej to było powtarzane), niemniej jednak czym innym jest np. postawienie ogromnej infrastruktury, a czym innym zbudowanie stosunkowo niewielkiej strony (w tym drugim przypadku można pokusić się o zrobienie głównych rzeczy w czystym HTML/CSS + podparcie się jakimiś lekkimi komponentami).

Żeby nie było wątpliwości – w ostatecznym rozrachunku ważna jest końcowa funkcjonalność i rozszerzalność, a polecałbym unikanie tego, co zrobiły takie strony jak dobreprogramy.pl czy wykop.pl (mialo być nowocześnie, itp., a strony ładują się po kilka / kilkaście sekund i mają podstawowe błędy)

Jeżeli już stosujemy porównania – programista starej daty często potrafi napisać kilka prostych linijek w czystym języku programowania, a nowoczesny użyje tego frameworka, który zna (a to potrafi generować tysiące linii kodu, który w ostatecznym rozrachunku to istne spagetti).

Pozwolę sobie się nie zgodzić. Nie zaglądałem do wnętrza, ale sądzę, że to nie jest kwestia technologii, a sposobu jej użycia.

Gdy ostatnio dzisiaj sprawdzałem, to był używany PHP 5 (już sama jego zmiana na obecny PHP da przyspieszenie co najmniej kilka razy).

Jak już rozmawiamy, to rozmawiajmy merytorycznie i naprawdę o konkretach, a nie o pięknych rzeczach, które “powinny być zrobione”.

Skoro nie zaglądałem do wnętrza, to nie wiem nic, a jak nie wiem nic, to nie się nie wypowiadam.

Kropka.

(bez urazy)

Aktualnie istniejąca strona jest wykonana w phpie we frameworku Symfony – to nie jest zły framework i wbrew pozorom – strona też nie jest napisana źle, mimo że zwykło się na niej psy wieszać. Jest to po prostu stary kod, ale nie zawsze stary = zły.

Widziałem w tych linkowanych dyskusjach opinie by przejść z php-a na js’a (node’a), jakby to samo w sobie rozwiązywało jakieś problemy. Nie, nie rozwiązuje. Ważniejsze jest jak się tego js-a użyje. Można dobrze (używając sprawdzonych frameworków node’owych – jeśli się zdecydujecie polecam Nest którego autorem jest Polak, Kamil Myśliwiec, lecz nie z patriotyzmu go polecam, ale dlatego, że jest rzeczywiście dobry, ewentualnie minimalistyczny framework o podobnej do Nesta nazwie – Next) – można też fatalnie, strugając coś od zera.

Jeśli pozostaniecie przy phpie – najnowsza wersja Symfony świetnie się sprawdzi, alternatywnie Laravel – który kiedyś wypączkował z ekosystemu Symfony.

Podobnie z frontendem. Są w sumie trzy najbardziej sprawdzone frameworki frontowe: Angular, React, Vue. Projekt tej wielkości można jeszcze ewentualnie spróbować pisać w kompilatorze Svelte – ale nie byłby on dla mnie pierwszym wyborem (oczywiście wybór backendu powinien być pierwszy – gdy wybierzecie Nest – macie najszersze pole manewru, ale polecałbym wtedy parę Nest/Angular, jeśli Next, React narzuci się sam przez się, gdy Laravel – narzucającym się wyborem będzie Vue itp.)

I tu znowu pozwolę sobie zawodowo skomentować – różnica między najbardziej klasycznym php i nodejs jest taka, że pierwszy pozwala generalnie na tworzenie stron statycznych (wpisujemy adres, serwer generuje stronę, koniec), a drugi pozwala na łatwe stworzenie stron dynamicznych (w ogromnym uproszczeniu: wpisujemy adres, serwer generuje stronę, a jak coś się na niej zmieni, to doładuje przeglądarce nowe dane; dodatkowo mamy takie zabawki jak HTTP/2).

Jimie, jako architekt powinieneś wiedzieć takie rzeczy (znów bez urazy)

Drugie rozwiązanie pozwoliłoby na łatwe stworzenie np. czatu czy zmianę opka w czyjejś przeglądarce, gdy autor je zmieni, co zresztą pokazałem w poc.

Co do reszty – cytujesz ileś nazw, i fajnie, zapominasz tylko o jednej podstawowej rzeczy, czyli o tym, że nie wszystko złoto, co się świeci. To, że na rynku jest masa programistów Angulara, nie oznacza, że jest on dobry do wszystkiego. To, że ktoś tam coś wspiera, to nie powinno z automatu oznaczać, że to jest super.

Poc z 2020 pokazał, że naprawdę wystarczą minimalne ilości kodu, przy dodatkowych frameworkach zaś trzeba programistów, którzy je znają (nie mówiąc już o narzucie z frameworka). Stosujesz podejście korporacyjne i poniekąd to zrozumiałe (ładnie to wygląda w wielu firmach, gdy szef nietechniczny), z drugiej strony jako architekt powinieneś dostosować rozwiązanie do skali – mówiliśmy tu wcześniej o czymś, co byłoby szybkie i łatwe do ogarnięcia dla przeciętnego programisty technologii webowych, co więcej PoC z 2020 do dzisiaj nie został przebity, chociaż jest taki “nieprofesjonalny”.

Powiem więcej – skoro dosłownie w 2 miesiące można to było ogarnąć, to do dnia dzisiejszego przy wykorzystaniu zapału osób tu obecnych dawno byłoby po herbacie (a kod by się świecił jak pewna część ciała psu).

Bo prawda jest taka – zostało to zrobione za free, ale nie w podstawowych godzinach pracy. Idea była, żeby spróbować kilku rozwiązań, wybrać najlepsze, a kod w kolejnych iteracjach szlifować.

Zostało to porzucone, bo nikt nie wyraził większego zainteresowania. I stąd taki stan repozytoriów na github.

Obecnie Prószyński zatrudni “profesjonalnych” programistów, wywali dużą kasę, oni wpiszą do CV, a rezultat może być jak przy wykopie.

Oby nie (chociaż kto wie, może już jest pozamiatane).

 

Narzedzia marcina przytoczylem tylko jako poc – żeby było jasne, że da się dla tych, co w kodzie nie grzebią i moga nie wiedzieć. Jest na portalu dośc silna reprezentacja ludzi z IT, ale jakoś tak nie jesteśmy wszyscy na bezrobociu parę miesięcy, żeby sobie zrobić dobrze sami w ramach hobby – ponadto pamiętajmy, że domena i mechanizmy reklamowe są zdecydowanie w zakresie decyzyjnym wydawnictwa.

Tu niestety trochę poleciałeś – od 2020 kilka miesięcy minęło i można było temat pchać i pchnąć do końca.

To nie o czas chodzi, tylko o brak chęci.

Nie ma co się oszukiwać.

To nie jest napisanie całego WIndowsa.

Ale OK – skoro nikt nie chciał “nieprofesjonalnych programistów” (czy grafomanów, jak to określił Jim), to dzisiaj jest lepiej.

Sążnista dyskusja, multum komentarzy, niejednokrotnie dość obszernych, a nawet bardzo obszernych, jednakowoż jedna sprawa stale umyka uwadze: a kiedyż to redakcja “NF” ma zamiar zacząć budować nowy portal? Gdzieś mi w tym wątku mignęła informacja, że najwcześniej za rok. To prawda? Jeżeli tak, wychodzi na to, że wątek został założony zdecydowanie za wcześnie i jest po prostu miejscem bicia piany. Medialnej.

Czyżby czas na to, żebym znowu napisał “a nie mówiłem?” (wskazywałem na początku, że ten wątek to “buzz”)

Przyjrzałem się propozycjom PsychoFisha i wydaje mi się, że pierwsze piętnaście właściwie nie budzi wątpliwości (jeżeli dobrze widzę, nikt ich też powyżej nie kwestionował), a co więcej – spisanie ich systematycznie w jednym miejscu, aby żadna nie umknęła, to znakomita, cenna robota. Myślę, że z pewnością się to przyda, nawet jeżeli rzeczywiste prace ruszą za pół roku lub później.

Jeżeli chodzi o dalsze propozycje, pozwolę sobie na parę drobnych uwag...

 

16) Łapkami w górę, łapkami w dół

Krótko mówiąc – jestem mocno nieprzekonany. Nie widzę potrzeby, aby na portalu literackim, gdzie teoretycznie próbujemy ćwiczyć słowo pisane, wprowadzać reakcje obrazkowe. Komentarze powinny służyć do dzielenia się wiedzą i opiniami, a nie do gromadzenia “lajków” – co zaś ważniejsze, uważam, że pozostawianie sygnałów negatywnych bez objaśnienia, co komuś nie przypadło do gustu w danej wypowiedzi, może być bardzo destruktywne dla społeczności. Jeżeli miałyby mimo wszystko być wprowadzone, na początek najlepiej testowo w jednym miejscu (Shoutbox?) i przez jakiś czas obserwować efekty.

Komentarz Avei o “typowej reakcji na zakłócenie status quo” (z wykresem) wydaje mi się nieco krzywdzący. Zauważ, że problem nie polega na tym, iżby jakaś grupa osób odrzucała wszelkie zmiany hurtem z przyczyn sentymentalnych – chodzi o sprzeciw merytoryczny wobec jednej konkretnej kwestii. Rozumiem, że nie miałaś nic złego na myśli, ale próba sprowadzenia argumentów rozmówców do doskwierających im rzekomo problemów psychologicznych przywołuje u mnie jak najgorsze skojarzenia.

 

18) Ogólny discord i rozgardiasz

Poważniejszą rozmowę o wpływie portalowej grupy na Discordzie na spójność Społeczności trzeba będzie jeszcze kiedyś podjąć, ale tutaj rzeczywiście stanowiłaby offtop. W każdym razie wydaje mi się, że integracja – rozumiana w ten sposób, że powstałby wspólny czat widoczny i edytowalny zarówno z poziomu NF, jak i z konta na Discordzie – byłaby tutaj bardzo korzystna i pozwoliłaby uniknąć zbędnych podziałów. Gdyby natomiast miało to wymagać od wszystkich zakładania tam kont, byłbym stanowczo przeciw.

 

21) Koniec z betami, chcemy tylko alf

Wbudowanie w Portal narzędzia do wspólnej pracy nad tekstem byłoby z pewnością miłym dodatkiem, choć Luken słusznie wskazał prawdopodobne tutaj trudności implementacyjne. Nie wiem natomiast, czy zachodzi istotna potrzeba usunięcia funkcjonalności obecnie rozumianej “bety”: opowiadania, do którego dostęp mają osoby wybrane przez autora i moderatorzy. Mogę sobie wyobrazić związane z tą możliwością kłopoty, ale nikt chyba jej dotychczas poważnie nie nadużywał.

 

To tyle, parę słów od Ślimaka mniej więcej na temat. Skoro prace nad nową wersją zapewne nie rozpoczną się zaraz, nie ma tutaj wielkiego pośpiechu, nie trzeba pędzić z wyciąganiem wniosków. Wierzę, że wszelkie uwagi zostaną zachowane do właściwego czasu i dyskusja nie będzie bezużyteczna.

 

Truskawka dla Ślimaka.

Komentarze powinny służyć do dzielenia się wiedzą i opiniami

Otóż to.

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

@Ślimak Zagłady:

Czego dotyczy numeracja 16) 18) i 21), bo nie umiem znaleźć?

Skoro prace nad nową wersją zapewne nie rozpoczną się zaraz, nie ma tutaj wielkiego pośpiechu, nie trzeba pędzić z wyciąganiem wniosków. Wierzę, że wszelkie uwagi zostaną zachowane do właściwego czasu i dyskusja nie będzie bezużyteczna.

Też mam taką nadzieję :-)

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Tarnino, dziękuję, smakowite!

Radku, odnosi się do numeracji z długiego wpisu PsychoFisha sprzed czterech dni.

Ślimak Zagłady

 

Ponieważ mnie wezwałeś, to skomentuję. Nie do końca się zgodzę z Twoim zarzutem. Wcześniejsze komentarze nie sprowadzały tylko do “sprzeciwu merytorycznego wobec konkretnej kwestii’, można wśród nich znaleźć również takie, które dotyczyły zmian jako takich i obawą przed tym, że nowy portal  będzie gorszy/trudniejszy w odbiorze z powodu nowych funkcji – a przynajmniej ja odebrałam te komentarze jako takie (obawa przed zmianami). Pozwolę sobie jednak nie cytować ich, gdyż nie chcę przeciągać tej dyskusji poprzez wciąganie kolejnych osób. Ten wykres nie obrazuje problemów psychologicznych, ale typowe reakcje, jakie zachodzą u człowieka w przypadku zmian (właściwie powinnam go podpisać typowe reakcjie na zmiany, a nie zakłócenie statusu quo). Czy niechęć do lajków czy jakiejkolwiek innej nowej funkcji wynika z obawy przed nowym czy z innej przyczyny – na to każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Komentarzem chciałam po prostu zwrócić uwagę na ten fakt, więc miał prędzej cel edukacyjny.

Pozdrawiam!

Avei, dziękuję za odniesienie się do moich uwag! Napisałaś:

Żeby bać się emotikonek/polubień? To przecież drobiazgi, a jak fajnie ukazują emocje. Od tego ma portal runąć? (...) Wasze zachowanie kojarzy mi się z typową reakcją [na zmiany] (...) zaprzeczenie, odmowa (...) złość, strach, czynny opór (...) smutek, depresja (...)

Mnie jednak zależałoby, abyśmy rozmawiali o pożytkach i ryzyku związanych z poszczególnymi proponowanymi zmianami, a nie o emocjach, które pozwalasz sobie domniemywać u rozmówców, o ich rzekomym strachu czy depresji.

Jeżeli chciałabyś tylko zrealizować ów “cel edukacyjny”, podzielić się swoją wiedzą o psychologii reakcji na zmiany bez faktycznego zabierania głosu w dyskusji – wszystko w porządku, ale uważam, że wypadło to skrajnie niezręcznie.

Pozdrawiam nawzajem!

Pojawiło się już tyle opinii, że trudno coś dodać, a nawet ustalić, która strona wygrywa, jak w czasie niejednej średniowiecznej bitwy toczonej w kurzu. :-) Pozwolicie, że po prostu wzmocnię kilka z powyższych opinii. RogerRedeye napisał, że w zasadzie, to nigdy nie skończyły się prace nad tym portalem, i może warto z tego wyciągnąć wniosek, żeby zrobić coś przyjazne (friendly interface), a niezbyt skomplikowane? Wybaczcie, ale więcej będzie o tym, co bym widział, a mniej, jak to osiągnąć.

 

Z perspektywy czytelnika niezalogowanego:

– Chciałbym, wpisując adres Fantastyka.PL czuć, że przenoszę się do innego świata. Ładne, ale krótkie intro z dźwiękiem, który można wyłączyć, jeśli komuś przeszkadza? To by można co czas jakiś zmieniać, albo wyróżniać godne okazje, np. Toast za Tolkiena. Chciałbym czuć, że jestem gdzie indziej, że to jest wyspa w internetowym morzu, która jest przepełniona oddechem od reszty mediów społecznościowych (bo Fantastyka.PL to jest portal społecznościowy, ale na szczęście inny :-) ).

– Sądzę, że dobrze byłoby po intro pokazać na głównej stronie ikonki, prowadzące do głównych nurtów: fantasy, cyberpunk, baśń etc. Wówczas mielibyśmy np.

  1. Najnowszą pozycję w Bibliotece, B. Najnowszą publicystykę, C. Element z „Nowej Fantastyki” (obecnie mamy li tylko zapowiedź numeru, przeważnie niezbyt szeroko komentowaną), D. HydePark, a poniżej wspomniane ikonki z nurtami literackimi.

 

Z perspektywy autora i czytelnika zalogowanego:

– Chciałbym, żeby portal na mój widok merdał ogonem, czyli, żeby po zalogowaniu wiedział, że jestem mile widziany, i że jestem u siebie. U siebie o tyle, o ile u siebie jestem w biurze, albo przy „swoim” stoliku w kawiarni,

 

Drobiazgi techniczne:

– Automatyczne dopasowywanie rozmiaru grafiki do strony,

– Opcja blank przy dodawaniu lików,

– Opcja udostępniania w mediach społecznościowych też by się przydała,

– Opcja dodawania tytułowej grafiki do opowiadania,

– Był już poruszony temat możliwości edytowania otwierających wątków. Tu coś się popsuło, bo, wydaje mi się, że było lepiej. Teraz nadziałem się dwa razy, że po dodaniu tematu w Hyde Parku, nic już nie mogę zrobić. Edytowanie jest ważne. Potrzebny jest przy tym komunikat, że wątek był edytowany i kiedy to miało miejsce.

 

Regulamin:

– Potrzebny jest nowy regulamin, przy obecnym nie mam poczucia bezpieczeństwa. Egzaminy z prawa rzymskiego i historii państwa i prawa to ja zdawałem dość dawno, ale pamiętam na przykład, że nie można przekazać nikomu więcej uprawnień, niż się samemu posiada (Paweł Włodkowic po nią sięgnął, w czasie sporu z Janem Falkenbergiem).

 

Ocenianie punktowe:

– Najmocniejszą stroną Fantastyki.PL są ludzie, wybaczcie truizm, doceńcie ukłon. :-) Ważne są komentarze, które ciągną autora w górę (bywa, że wbrew jego woli ;-) ). Proste ocenianie (punktowe) potrafi przyjąć wymiar patologiczny jak np. na LubimyCzytać, gdzie grubaśna książka kolegi po dziennikarskim piórze w dniu premiery dostała dwie jedynki. Nikt nie był w stanie tego przeczytać w takim terminie. Na Empiku bywa podobnie, gdzie zresztą chyba toczą wojnę między sobą nie autorzy, a wydawcy. Podobnie było też na Merlinie. W końcu jako były rekomendowany recenzent przestałem tam bywać w ogóle. Nie wiem, czy całkowita rezygnacja z punktacji nie byłaby lepszym rozwiązaniem. Są nominacje do Biblioteki, są komentarze. Mnie to wystarcza.

 

Grafika:

Bardzo bym też chciał, żeby pojawiało się więcej grafik. Jest wątek w HydeParku, ale to mało. Zresztą jest mniej aktywny od tego o fantastycznym temacie muzycznym, który jakoś ciągniemy.

 

Coś mi jeszcze chodziło po wilczym łbie, ale z niego wypadło. Dodam, gdy sobie przypomnę. :-)

 

Czekam na portal, który od razu będzie zapraszał do bycia „gdzie indziej”.

Nie jest człowiek większy ani lepszy, gdy go chwalą, ani gorszy, gdy go ganią. (Tomasz z Kempis)

Ładne, ale krótkie intro z dźwiękiem, który można wyłączyć, jeśli komuś przeszkadza?

Błagam, nie. Jeśli już, to tak, żeby dźwięk można było sobie włączyć :P Chyba że będzie to kawałek z Wagnera (Ryszarda). Ale pomijając moje osobiste idiosynkrazje (nienawidzę, jak mi się włącza wmontowany przez autora strony dźwięk czy też w ogóle jakikolwiek dźwięk uruchamia automatycznie), jest to również kwestia dobrych obyczajów i np. tego, żeby taki dźwięk nie włączał się w zbiorkomie czy innych miejscach publicznych, jeśli odpalisz portal.

 

Natomiast co do oceniania punktowego oczywiście pełna zgoda, popieram, a argumenty dobre.

http://altronapoleone.home.blog

Droga Drakaino, przyjmuję z pokorą Twój punkt widzenia na dźwięki. :-) Miałem na myśli taki motyw, jak w Kyrandii, gdy dodana kropla wody ożywiała drzewo, ale nie napisałem tego dość wyraźnie. :-) Grunt zatem, żeby była opcja on/off, która byłaby zapamiętywania na urządzeniach, z których korzystamy. Ale, OK, może być to możliwość włączenia dźwięku, zamiast jego wyłączenia. Nie będę się upierał. :-) Krótki motyw, jak podczas uruchamiania gry.

 

Przy okazji mi się przypomniało, że zapomniałem o responsywności witryny, bo korzystania na smartfonie obecnie to droga pod górkę i przez pole minowe.

 

Z pozdrowieniem,

Wilk który jest

Nie jest człowiek większy ani lepszy, gdy go chwalą, ani gorszy, gdy go ganią. (Tomasz z Kempis)

Zapamiętywane ustawienia byłyby ogólnie ok :) Kyrandii nie znam, więc się nie wypowiem... Ale dla mnie irytujące są nawet krótkie motywy, zwłaszcza jak je słyszę np. we wspomnianym zbiorkomie na cudzych telefonach, więc nie chciałabym poza wszystkim sama irytować innych. Pytanie też, ilu użytkowników naprawdę by chciało, żeby dźwięk ich witał za każdym wejściem na portal? Nie wiem, jak mają inni, ale ja odpalam portal kilka razy dziennie albo i częściej.

Niemniej oczywiście opcja dla kochających dźwięki urządzeń jest okej. Każda opcja, która nie jest przymusem jest okej.

Wyjątkiem w tej opcyjności jest dla mnie zastąpienie komentarzy lajkami, ale tu akurat się zgadzamy.

http://altronapoleone.home.blog

Z perspektywy czytelnika niezalogowanego (...). 

Święty Panie, następna strona będzie mi się wczytywać dwadzieścia minut wyłącznie przez wodotryski? D:

Gdyby to ode mnie zależało, ograniczyłbym większość ,,atrakcji” czysto wizualnych do minimum...

,,Nie jestem szalony. Mama mnie zbadała."

Dobrze prawisz :)

http://altronapoleone.home.blog

Nie będę pytał, kto jest Waszym dostawcą usług, ale jak Yoda wyczuwam zakłócenia mocy…

Bardzo ceniłem Netscape, ale świat się pozmieniał i, w mojej ocenie, strona musi dobrze wyglądać pod względem wizualnym. Dla mnie jest ważne, gdzie jestem i czy gospodarz pomalował trawę na zielono na moje przyjęcie. Do tego każda „atrakcja” wizualna może być jednocześnie funkcjonalna. Jedno drugiemu nie przeczy. Myślę, że użytkownikom Google’a nie przeszkadza, że mają rocznicową grafikę nad oknem dialogowym. Gdyby przeszkadzało, Google Inc. dawno by to wywaliło w pierony.

Spodziewam się więc strony, która będzie z jednej strony inna niż randomowo wybrany szablon, a z drugiej nieskomplikowana. Jako miłośnik piękna dodam, że  spodziewam się też witryny nie tylko ładnej, le wręcz fantastycznej. :-)

Oczywiście jeśli zrezygnujemy z wszelki ozdobników i witryna będzie przypominała notatnik Miscrosoftu to i tak będę tu zaglądał dla treści. Oczekuję jednak czegoś innego, o czym napisałem powyżej. Strony, która przeniesie nas gdzie indziej, jak dobra gra.

Nie jest człowiek większy ani lepszy, gdy go chwalą, ani gorszy, gdy go ganią. (Tomasz z Kempis)

Gdyby to ode mnie zależało, ograniczyłbym większość ,,atrakcji” czysto wizualnych do minimum...

Tak jest. Less is more.

czy gospodarz pomalował trawę na zielono na moje przyjęcie

Matko, a po co? Chyba bym zwariowała, gdyby mnie w każdej Biedronce witał trębacz z fanfarką XD

Myślę, że użytkownikom Google’a nie przeszkadza, że mają rocznicową grafikę nad oknem dialogowym. Gdyby przeszkadzało, Google Inc. dawno by to wywaliło w pierony.

Ale poza tym strona wyszukiwarki jest prosta i bez pstrokacizny. Estetyczna. Minimalistyczna nawet. I tu chyba jest pies pogrzebany – Ty mówisz, że chciałbyś więcej wodotrysków, a my (ja też) widzimy wdzianko Jokera. Albo Malcolma, jeśli jesteśmy przy Kyrandii. Inna Kyrandyjska analogia – Zanthia co rozdział ma nową sukienkę, ale też te sukienki składają się z garści pikseli. Nie są pstrokate. I ich zmiana zawsze jest uzasadniona fabułą lub żarcikiem. Jasne, jeśli ktoś chce kolorowy temat graficzny (jak kiecka Zanthii w wielkie kwiaty, albo jak jej lilaróżowy zimowy kombinezon), to miło będzie dać mu taką opcję, ale większość z nas woli starą, dobrą białą bluzkę i niebieską spódnicę. Proste i gustowne.

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Nie przeszkadzają mi nie tylko googlowe doodle, ale również ładne zdjęcia w tle binga czy powitalnego ekranu windowsów. Ale portal co innego, siedzisz tu długo. Jeśli grafika nie będzie minimalistyczna, to będzie kontrowersyjna, jako że gusty są różne...

http://altronapoleone.home.blog

Dotyczy: edytora wbudowanego w portal. W nowej wersji proponowałbym rozważyć przycisk import/eksport. Wydaje się, że oprócz formatu RTF/DOC(X) (Word/Libreoffice/OpenOffice) użyteczne było dołożenie jakiegoś Markdownu (Pandoc?).

 

@Bravincjusz:

Można też tak: miesięczny abonament premium, dający odznakę przy nicku, a oprócz tego brak reklam na stronie oraz możliwość generowania PDFów, EPUBów czy MOBIów. Redakcja zarobi na użytkownikach offline, plus da im bonus w postaci braku reklam.

Tak, za coś wydawca musi żyć.

 

@Luken:

Pomysł integracji portalowego chata (ShoutBox) z protokołem XMPP/Jabber (zamiast Discord) jest genialny i rozwiązuje obecne problemy, nie dokładając kontrowersji (EULA) związanych z Discordem.

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Tak mi teraz przyszło do głowy – privy mogłyby działać jako wątki (taki jakby prywatny wątek dla dwóch osób), bo teraz prześledzenie rozmowy sprzed paru miesięcy jest ciut utrudnione.

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Ten Jabber brzmi zachęcająco.

Podzielam sugestię privów. Sznurek wiadomości, podobnie jak na czacie, ułatwiłby rozmowę, teraz w zasadzie ludzie tworzą do tego bety, a to chyba tak nie powinno działać.

I jeszcze zasugeruję coś zupełnie innego. Fajnie, gdyby była możliwość wstawiania linków/odnośników w tekście (teraz nie ma, tylko w przedmowie i komentarzach). Nie chodzi tyle o linki do zewnętrznych źródeł (choć czemu nie?), ale do fragmentów w samym utworze. Otworzyłoby to wiele drzwi dla nietypowych form pisarskich, np. w przypadku pisania paragrafami czy jakkolwiek inaczej. I nie chodzi tylko o teksty paragrafowe, ale stopki czy słowniczki, które niektórzy dają na koniec, jeżdżenie między jednym a drugim jest trochę uciążliwe, byłoby to znacznie wygodniejsze dla czytelnika. Poza tym byłoby to świetne udogodnienie dla użytkowników czytników, jeśli portal przewiduje, że opowiadanie będzie można eksportować do pdf, mobi czy innego formatu.

Linki dobrze by działały w połączeniu z przypisami – jak na Wikipedii.

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

A ja nie podzielam zdania odnośnie długaśnych privów na forum ogólnym. Teté a téte jest ok, lecz czemu trzeba go wystawiać na widok publiczny; spożywanie popcornu przez forum. Jeśli pisze się na ogólnym, czyżby nie dotyczyło wszystkich, tj. każdy może się odezwać, a jeśli private, niech takim będzie. Kopiowanie warkoczowych odnośników z fejsa – IMHO – jest out of data. Forum jest publiczne., czyli ogólna dyskusja i zabieranie zdania, docinki, pochwały, komentarze. Rzecz prywatna nie wymaga ekshibicjonizmu forumowego ( i nie, żadna ze mnie Dulska).

 

Avei, nie jest dla mnie jasne – jak to nie możesz wstawić odnośników do innych treści w tekście opka? Link nie wystarczy?

Tarnino, a nie działają już? Co prawda nie sprawdzałam, więc...

 

PS. Ze swojej strony chciałabym szybkiego dostępu do aktualności na widoku oraz spraw ważnych dla użytkowników, Dyżurnych i aktualnej Loży: bieżące komentarze do opowiadań, poradnik wejścia (Drakainy), biblioteka, wątek piór,  konkursy w toku. Dodałabym też wątki publicystyczne /recenzje z lektur czy filmów i wydarzeń literackich.

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Asylum

 

Privy jako wątki zrozumiałam po prostu jako rozmowę, której widać przebieg. Obecnie, żeby przypomnieć sobie, co się do danej osoby pisało (i co ona odpisała) trzeba po kolei klikać każdą wiadomość. Nawet w konwersacji mailowej łatwo możemy sprawdzić, co było wcześniej, zjeżdżając w dół wiadomości. Zupełnie nie rozumiem, o co chodzi z ekshibicjonizmem.

 

W tekście właściwym nie można wstawiać jakichkolwiek odnośników, jest to możliwe tylko w przedmowie oraz w komentarzach. A dotyczy to odnośników do linków zewnętrznych. Funkcja odnoszenia się do fragmentów tekstu właściwego (dzięki czemu za jednym kliknięciem łatwo byśmy przeskoczyli np. do stopki i z powrotem) nie istnieje.

Obecnie, żeby przypomnieć sobie, co się do danej osoby pisało (i co ona odpisała) trzeba po kolei klikać każdą wiadomość.

Otóż to. Niezbyt to wygodne.

Funkcja odnoszenia się do fragmentów tekstu właściwego (dzięki czemu za jednym kliknięciem łatwo byśmy przeskoczyli np. do stopki i z powrotem) nie istnieje.

Nie istnieje, a przydałaby się przede wszystkim w publicystyce. Choć mamy też przypadki pratchettovis przypisovus.

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Gdyby dumać o modelu wspólnej rozmowy, sprawa jest naprawdę trudna, avei i Tarnino. Szeregowe połączenie jest słabe,ponieważ rozczłonkowuje, tj zależy od liczby rozmówców. Przy dwóch rozmówcach się sprawdzi, trzech/czterech – może dacie radę, powyżej – będzie naprawdę słabo, a przynajmniej potencjalnie może tak być.

avei, gry paragrafowej nie wstawisz (imho), ale odnośnik do dodatkowego tekstu – tak, zajrzyj do 

#prayfor norton

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Priv z definicji ma dwoje uczestników...

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Asylum

 

Zabiłaś mi ćwieka. Rzeczywiście w zalinkowanym tekście jest odnośnik do zewnętrznego obrazka, ale jak został umieszczony? Nie mam pojęcia. W okienku do edycji tekstu właściwego nie ma przycisku wstaw/edytuj odnośnik, a przycisk Obrazek również nie umożliwia wstawienie odnośnika do obrazka. Nie wiem, jak Wiktor Orłowski to zrobiła. No ale tak czy siak, w opowiadaniu paragrafowym bardziej przydałaby się możliwość wstawiania odnośników do części tekstu niż do zewnętrznych stron.

Co do modelu wspólnej rozmowy, wciąż nie bardzo rozumiem, dlaczego archiwum rozmów w tym samym okienku miałby być problemem, ale może nie przeciągajmy już tej dyskusji w tym wątku.

Kurczę, dawno temu czytałam dyskusję i nie pamiętam, czy ktoś już o tym wspomniał, ale ostatnio sobie przypomniałam, że brakuje mi tu funkcji “spoiler”, czyli tekstu, który można dodać w zakrytym okienku. Przydatne do drobnych offtopów i do informacji konkretnie dla danej osoby, jeśli piszemy dłuższe komentarze. W opowiadaniach też mogłoby być na końcu, jeśli chcemy coś wyjaśnić już po opowiadaniu.

 

A druga sprawa – możliwość włączenia powiadomienia dla nicku, kiedy ktoś odpisze w komentarzu coś do nas. Wiem, że to mocno utopijna wizja... Ale myślę, że mogłaby ułatwić życie, może przyszłość nam coś takiego przyniesie.

Kurczę, dawno temu czytałam dyskusję i nie pamiętam, czy ktoś już o tym wspomniał, ale ostatnio sobie przypomniałam, że brakuje mi tu funkcji “spoiler”, czyli tekstu, który można dodać w zakrytym okienku. Przydatne do drobnych offtopów i do informacji konkretnie dla danej osoby, jeśli piszemy dłuższe komentarze. W opowiadaniach też mogłoby być na końcu, jeśli chcemy coś wyjaśnić już po opowiadaniu.

+1. Nie jakoś niezbędne, ale czasem mogłoby się przydać.

 

A druga sprawa – możliwość włączenia powiadomienia dla nicku, kiedy ktoś odpisze w komentarzu coś do nas. Wiem, że to mocno utopijna wizja... Ale myślę, że mogłaby ułatwić życie, może przyszłość nam coś takiego przyniesie.

Też +1:P Przemknęło mi przez myśl, że można by nadużywać do nękania kogoś, ale w sumie można to robić i przez spamowanie pw:P

Слава Україні!

Przemknęło mi przez myśl, że można by nadużywać do nękania kogoś, ale w sumie można to robić i przez spamowanie pw:P

 

A, już tam nękać od razu, patrzcie, jakie zapędy. :D Opcję można by było wyłączyć, bo nie wszyscy muszą to lubić. Tak jak przychodzą na maila powiadomienia o nowych wiadomościach, chyba można to wyłączyć. ;)

 

brakuje mi tu funkcji “spoiler”, czyli tekstu, który można dodać w zakrytym okienku

Mnie też czasami, głównie przy omawianiu spoilerów właśnie.

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Mnie też czasami, głównie przy omawianiu spoilerów właśnie.

 

A, to też, ale przy normalnej dyskusji pod tekstem taka funkcja mogłaby trochę ułatwić nam życie. :) 

Nie wiem czy temat jest już zamknięty, ale jeżeli te uwagi nie padły wcześniej i można jeszcze się wypowiedzieć, to proponowałbym:

  1. Poprawę działania strony na urządzeniach mobilnych (rozwijalne listy słabo działają i ciężko wybrać coś innego niż defaultowe ustawienie, komentarze pisane na telefonie nie zachowują struktury – usuwają się line breaks)
  2. Powiększenie okna przeznaczonego na wpisanie opowiadania – jest małe, przez co wprowadzanie poprawek jest utrudnione.
  3. Dodanie możliwości dodawania komentarzy w tekście – użytkownicy robią sobie nawzajem “łapanki”, obecnie trzeba otworzyć dwa okna, kopiować fragment tekstu, wklejać w komentarz w drugim oknie, formatować jako cytat, wyłączyć formatowanie i dodać komentarz do proponowanej zmiany. Opcja dodawania komentarzy w tekście znacznie by uprościła  proces.

Żegnaj! Życzę Ci powodzenia, dokądkolwiek zaniesie Cię los!

obecnie trzeba otworzyć dwa okna, kopiować fragment tekstu, wklejać w komentarz w drugim oknie, formatować jako cytat, wyłączyć formatowanie i dodać komentarz do proponowanej zmiany

Ja piszę w Notatniku, zaznaczając cytaty tabulatorem i potem wklejam i formatuję. Ale co kto lubi.

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Nowa Fantastyka