- Hydepark: [KONKURS] Mumie

Hydepark:

konkursy

[KONKURS] Mumie

27 września 1822 roku Jean-François Champollion ogłosił w naukowej broszurze wysłanej do Institut de France odczytanie egipskich hieroglifów.

Egipt od starożytności uważany był za krainę tajemnic, kolebkę zarówno nauki jak i magii. Egiptomania początku XIX wieku wyprodukowała także modę na egipskie motywy fantastyczne.

 

W związku z tym – konkurs!

 

Startujemy również w rocznicę (choć już nie okrągłą) – 15 lipca 1799 roku porucznik Pierre-François-Xavier Bouchard odkrył “kamień z Rosetty”, czyli ptolemejską stelę z II w. p.n.e., która do odczytania hieroglifów się walnie przyczyniła.

 

Szczegóły ofkors w pierwszym komentarzu.

 

Komentarze

obserwuj

Temat

Opowiadanie szeroko rozumianej grozy NIESAMOWITOŚCI w równie szeroko rozumianym stylu vintage, z obowiązkowymi elementami egipskimi, w tym mile widziane (choć niekonieczne) pojawienie się w dowolnej roli* tytułowej mumii (to w hołdzie opowiadaniu grozy, w sumie dość miłej grozy, pt. „Stopa mumii” Théophile’a Gautiera z 1840 roku) oraz hieroglifów. Fantastyka oczywiście obowiązkowa. Na poważnie, choć może być pastisz.

Edyty wg komentarzy:

1) Groza =/= horror; elementy humoru dozwolone, nie musi być mega ultra hiper super poważnie; edycja jak mnie olśniło, że chodzi tak naprawdę o opowieści niesamowite.

2) Opowiadanie ma być premierowe i niepublikowane wcześniej. Po zakończeniu konkursu można opublikować coś, co było gdzie indziej, z tagiem, ale też z zaznaczeniem, że tekst nie brał udziału w głosowaniu.

Akcja może się dziać w dowolnym miejscu Ziemi (!), niemniej poza samym Egiptem**, między rokiem 642 n.e. a 1995 1989 n.e. (od końca rzymskiego Egiptu do roku przed erą internetu w sensie world wide web******). Edyta wg komentarzy: może być lekko alternatywna historia, ale na tyle, żeby epoka i miejsce były “rozpoznawalne”, tzn. żeby alt nie szedł tak daleko, że dostaniemy erę lotów kosmicznych w XVII wieku albo  świat będący de facto generic fantasy. Elementy różnych punków dozwolone, ale bez znacznego przekraczania technologicznych możliwości epoki. 

 

Limity

6666 do 33333 znaków wg licznika portalowego.

Możliwość zwiększenia limitu zob. poniżej, w punkcie Jury.

Edyta wg komentarzy: Zalecane zamieszczanie jednego opowiadania przez autora, ale jak ktoś ma wenę na więcej, to limitu nie ma. Niemniej muszą to być niezależne fabularnie teksty.

 

Jury

Głosowanie użytkowników***. Uprawnieni do głosowania wszyscy, którzy czytają zamieszczone opowiadania, z tym że procent przeczytanych opowiadań przekłada się na punkty, które można przyznać w głosowaniu: 10% – 1 punkt, 20% – 2 punkty i tak dalej. Posiadane punkty można dowolnie rozłożyć (choć oczywiście wykluczone jest głosowanie na siebie devil). Każdy zdobyty punkt do głosowania przekłada się również na dodatkowe 1111 znaków w limicie dla osób piszących****. Kalkulacja i ewentualne punkty karne po zakończeniu konkursu i głosowania, więc pilnujcie swoich punktów.

 

Anonimy

Nie. Anonim nieodanonimowany nie bierze biernego***** udziału w głosowaniu.

 

Betowanie

Dozwolone, ale uprasza się o niewstawianie betowanego opowiadania na nowo, betujący powinni być widoczni w belce.

 

Nagrody

Na pewno wieczna portalowa chwała, ale jest szansa, że znajdą się jakieś książki lub gadżety dla zwycięzcy oraz dla mojej nagrody specjalnej, którą przyznam za najlepsze wykorzystanie motywu przewodniego oraz najlepsze realia czasu i miejsca, w którym rzecz się dzieje.

Ponadto jest szansa na antologię w sensownym wydawnictwie (wydawca zastrzega sobie ostateczny dobór tekstów), ale to jest dopiero w fazie wstępnej, kryzys trochę nie sprzyja takim inicjatywom.

 

TERMIN ZAMIESZCZANIA TEKSTÓW NA PORTALU: 15 SIERPNIA – 27 WRZEŚNIA 5 października2022

 

Głosowanie

Najwcześniej tydzień po zakończeniu konkursu, ale dokładny termin zostanie podany, jak już będzie wiadomo, ile napiszecie tekstów.

 

Ogłoszenie wyników

Jak komisja skrutacyjna ogarnie sprawę (proszę o zgłoszenia do tejże komisji).

 

Przypisy

* Przez „rolę” tradycyjnie nie rozumie się kawiarni „Mumia” itede itepe.

** Egipt może pojawić się, oczywiście, w fabule lub epizodycznie, ale nie może być głównym miejscem akcji. (Pro-tip: przypomnijcie sobie szkolne rozróżnienie między akcją a fabułą).

*** Bo też chcę coś napisać, ale głównie dlatego, że konkursy, które organizuję w tym trybie, kończą się terminowym ogłoszeniem wyników.

**** To daje maksymalnie 44443 zzs, ale 44444 też przyjmiemy.

***** Czynnego też nie, ale to w sumie niemożliwe.

 

****** Samiście chcieli, Grzegorze Dyndały, więc proszę nie narzekać.

 

http://altronapoleone.home.blog

Ooo, nowy konkurs! Pierwszy! Rozumiem, że pierwszy komentarz, nie licząc jurorskiego otrzymuje nagrodę dzielnego kowboja? :D Bounty Hunter taki już jestem! Mam Cię na oku... konkursie rzecz jasna, hehe :P

Nie umiem po egipsku, ale wstawię kotka.

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

No i to jest konkurs, w którym nie mogę odmówić udziału!

Czasu jest dużo, tym razem trzeba od razu wziąć się do roboty :) Kto kroczy powoli, zajdzie daleko :)

Kolejny konkurs na opowiadanie grozy? :(

Sen jest dobry, ale książki są lepsze

Ziemia i realia historyczne – jakkolwiek cenię, sam nie czuję takich tematów jako twórca. Może pozakonkursowo pozwolę sobie napisać coś inspirowanego w świecie wymyślonym. Powinienem pokazać się od innej strony niż dotychczas. Powodzenia wszystkim startującym!

Temat ciekawy, tylko deadline bliski. :P

"Odpowiedz najpierw na jedno ważne pytanie: czy umysł istnieje?" - Golodh, "Najlepsze teksty na podryw, edycja 2023"

Czy dopuszczalna jest Ziemia z elementami historii alternatywnej (typu np. Kazimierz Wielki miał syna, akcja się dzieje w XVI w, w PL pod władzą Piastów), czy to ma być stricte nasz świat?

ninedin.home.blog

Taktyczna ikierka:

.

Babska logika rządzi!

No niezłe, drakaino! Pomysłu jeszcze nie mam, ale  postaram się coś wykrzesać :)

"- Zniszczyliśmy coś swoją obecnością - powiedział Bernard - być może czyiś świat." V. Woolf

Dolny limit tak skromny, że z gotowym pomysłem do napisania w jeden wieczór :)

Właśnie – Drakaino, nie jest dla mnie jasne, czy można zamieścić więcej niż jeden tekst konkursowy...

Jak komisja skrutacyjna ogarnie sprawę (proszę o zgłoszenia do tejże komisji).

Pisać nie będę, choć temat piękny, więc mogę pomóc zliczać głosy.

Oho, widzę pole do popisu. :D

,,Nie jestem szalony. Mama mnie zbadała."

Kolejny konkurs na opowiadanie grozy? :(

Ja mam zamówiony na przygodę, możesz polobbować u beryla :)

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

… jaki... ślicznyyyyy... heart

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Wyjaśnienia:

 

Ziemia i realia historyczne

Ale mogą być takie dość niedawne ;) Chodziło mi właściwie głównie o to, żeby bohaterowie nie wyszukiwali w razie czego wszystkiego w necie.

 

Temat ciekawy, tylko deadline bliski. :P

Ej, no, nie zrobiłam błędu w dacie! Ponad dwa miesiące!

 

Czy dopuszczalna jest Ziemia z elementami historii alternatywnej

Tak, byle nie była to taka historia alternatywna, że świat w danej epoce będzie totalnie nie do poznania i nie do odróżnienia od fantastycznej przyszłości albo fantasylandu

 

None – dziękuję, dopisuję do komisji

 

Oidrin – lisek cudowny

http://altronapoleone.home.blog

Dzięki! Bez obaw, chodzi mi konkretnie o sytuację, w której historycznie władca miał dwóch synów, w naszym świecie starszy zmarł jako kilkulatek, u mnie by przeżył i panował, a brat – w naszym świecie władca – byłby w tle, jako młodszy syn.

ninedin.home.blog

.

Pozostawię kropkę, choć vintage i Egipt mnie onieśmiela. ;-)

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Mam takie małe pytanie. Można zastosować taką klamrę narracyjną, że osoba zaczyna opowiadać o tym co wydarzyło się w 1991 roku na przykład z perspektywy roku 2000? Na przykład przy ognisku o przygodzie, która go spotkała w przeszłości.

Hmm. A musi być z perspektywy 2000, nie może być 1995?

 

Jeśli klamra nie wniesie fabularnie niepożądanej technologii i nie będzie się bardzo narzucać (np. będzie bardzo krótka), to niby nie powinno być problemu, ale zastanowiłabym się, czy naprawdę nie da się zmieścić perspektywy w założonych ramach czasowych?

http://altronapoleone.home.blog

Dzięki. Będę się trzymał ram.

Ponowię: jak wygląda sprawa z więcej niż jednym tekstem konkursowym? Można?

W 1995 roku internet już istniał. Musisz zmienić daty. Gdzieś tak do 1989 roku.

W ogóle 1992 roku do internetu podłączonych było już milion komputerów.

None – dziękuję, dopisuję do komisji

Ej, no, nie zrobiłam błędu w dacie! Ponad dwa miesiące!

To prawda, tylko ostatnio poziom moich sił twórczych jest blisko podłogi. 

"Odpowiedz najpierw na jedno ważne pytanie: czy umysł istnieje?" - Golodh, "Najlepsze teksty na podryw, edycja 2023"

Odpowiedzi i wyjaśnień część druga:

 

1) Vox populi vox dei – zmiana daty końcowej na 1989. Tylko nie narzekać, bo to na sugestię w komentarzach :P Wymyślając ten konkurs doczytałam,  że realny początek WorldWideWeb to 1996, sama z nader wczesnej młodości pamiętam pierwsze maile, wysyłane przez CERN, z podziemi Instytutu Fizyki UJ, i jaki to był fun, bo mogłam korespondować w czasie prawie realnym z koleżanką z podstawówki, która wyjechała za granicę. No i wtedy internetu w sensie wyszukiwarek nie było. Pamiętam też usenet, ale skoro nie chcecie, to nie ;)

 

2) Multiopowiadania – a proszę bardzo. Gdyby to był konkurs ze zwykłym jury, zapewne bym oponowała, ale tak – piszcie nawet po piętnaście, jak będą naprawdę dobre, to może się ta antologia wykroi. Ale obawiam się, że wydawca będzie twardo stał na stanowisku jeden autor – jeden tekst.

 

3) Groza – to nie musi być horror, weird ani inne straszne rzeczy. Przeczytajcie sobie “Stopę mumii” Gauthiera (polski albo angielski przekład powinien być w public domain), to jest taka milusia (like, really, cosy) vintage groza, choć ma wiele cech gatunku. 

http://altronapoleone.home.blog

Ale fajnie! Tak dawno nie pisałem, wchodzę na NF zobaczyć czy coś mnie zainspiruje no i od razu Drakainowy konkurs! Co prawda pomysłu obecnie brak, aaaale cytując klasyka "Ferb, już wiem co będziemy dzisiaj robić! (I przez kolejny miesiąc)" ????

http://facebook.com/Oczytany-Kameleon-101203018551720/ /// Przybierz odpowiednie barwy i obserwuj - tylko tak uda Ci się przetrwać do następnego posiłku...

Jak przeczytałam temat konkursu to ucieszyłam się, ale po chwili ciut się zdziwiłam. Konkurs o Egipcie, gdzie akcja nie może się tam dziać i jeszcze nie starożytność? Nie wiem czy dobrze zrozumiałam założenia konkursu (dużo odnośników), ale pomysł już mi kiełkuje.

Szczerze mówiąc, sam Egipt jest bardzo trudny do napisania tam czegoś wiarygodnego i tak, żebym się nie czepiła realiów. My bardzo słabo rozumiemy Egipt w sensie tamtejszej mentalności, jest on dla nas przefiltrowany przez tradycję grecko-rzymską, ale wydaje się on atrakcyjny literacko, więc obawiałam się, że jeśli pozwolę na to, większość opowiadań to będzie pseudo-Egipt ;) A ja chcę w sumie “recepcji Egiptu”, jeszcze więcej filtrów kulturowych, no i oczywiście ukłon w kierunku kwestii hieroglifów, których nie używano już w okresie rzymskim.

http://altronapoleone.home.blog

Rozumiem :). No cóż, ja już mam ogólny plan opowiadania, zapisane kilka zdań i zaczęłam zbieranie informacji. Co z tego wyniknie, zobaczymy :).

Agatha Christie mogła :)

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Rick Riordan świetnie ograł dziwaczność Egiptu i jego bóstw w młodzieżówce “Kroniki Rodu Kane” (tłumaczyłam), ale to rzadkość.

http://altronapoleone.home.blog

Sporo wytycznych, ale pomysł ciekawy i powinienem znaleźć czas, jak tylko pomysł wpadnie. Z grozą będzie ciężko, bo jakoś wciąż tego nie czuję, lecz może jest właśnie okazja, by to zmienić.

„Poszukiwanie prawdy, która, choćby najgorsza, mogłaby tłumaczyć jakiś sens czy choćby konsekwencję w tym, czego jesteśmy świadkami wokół siebie, przynosi jedyną możliwą odpowiedź: że samo poszukiwanie jest, lub może stać się, ową prawdą.” J.Kaczmarski

Co to jest groza w stylu vintage?

Klasyczna groza, a nie jakieś bizarro ;) Ogólnie chodzi o vintage, bo świętujemy zdarzenie sprzed 200 lat, ale i tak byłam miła i dałam większość XX wieku

http://altronapoleone.home.blog

Czuję się ojcem chrzestnym tego punktu w regulaminie xD

Zajrzę do linku, a dla podbicia wątku wrzucam też polecajkę mumiowego drabbla: https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/28978

http://altronapoleone.home.blog

Wrzuciłem trochę losowych ciekawostek w wątku (alt)historycznym :)

facebook.com/tadzisiejszamlodziez

I słusznie!

http://altronapoleone.home.blog

Musi być wątek egipski, poza tym pełna dowolność mumijna ;)

http://altronapoleone.home.blog

Fajny konkurs. Już mam zalążek pomysłu na opowiadanie

No, drakaino, pierwszy draft skończony wczoraj, teraz ciągle poprawki, a niedługo pewnie beta. ;)

 

Berylu drogi, prosimy o taga konkursowego jak wrócisz z Paradis!

Quidquid Latine dictum sit, altum videtur.

A, i jeszcze jedno pytanie – czy zakonczenie, stricte podsumowanie tekstu może być już w czasach WWW? Znaczy się, internet tu nie odgrywa żadnej roli, po prostu na oso czasu by mi wychodziło, że przypadnie na czasy około roku 2010. 

Quidquid Latine dictum sit, altum videtur.

Myślę, że przejdzie :)

http://altronapoleone.home.blog

Super, dziękuję ^^

Quidquid Latine dictum sit, altum videtur.

“Posiadane punkty można dowolnie rozłożyć”

– warto doprecyzować, ze nie na własny tekst ;)

 

EDIT: zastrzeżenie, że ma być “na poważnie” dotyczy tylko tego, żeby nie było “zupełnie luźno”, czy również w odniesieniu do tekstów przeplatających mrok i humor?

 

1) Dzięki za uwagę, wyedytuję.

 

2) Oczywiście, że elementy humoru mogą być, ale nie fun-tastyka ;)

http://altronapoleone.home.blog

2) Oczywiście, że elementy humoru mogą być, ale nie fun-tastyka ;)

 

<odwraca się do smoka> Nie tej nocy, Zygmuncie.

facebook.com/tadzisiejszamlodziez

Co prawda to się wydaje intuicyjnie, jasne, ale i tak w kontekście potencjalnej antologii warto doprecyzować w zasadach, czy opowiadania mogą być w międzyczasie publikowane gdzie indziej

[komentarz skatiowany przez autora]

Okej, doprecyzowuję (i wrzucę do pierwszego komentarza): opowiadania konkursowe, tzn. takie, które chcą być brane pod uwagę w głosowaniu konkursowym, muszą być premierowe i niepublikowane nigdzie równolegle.

Nie widzę natomiast problemu we wrzuceniu po terminie konkursu opowiadań gdzie indziej publikowanych z tagiem i z zaznaczeniem, że opowiadanie jest na temat, ale udziału w konkursie nie bierze. 

Natomiast w kwestii ewentualnej antologii decyzja należy do wydawcy, a więc np. coś, co było na blogasku, a jest rewelacyjne, może się załapać, niemniej np. hipotetyczny tekst z Nowej Fantastyki – niekoniecznie.

http://altronapoleone.home.blog

To ja tylko pro forma dodam, ze cytat pochodzi z mojego komentarza, który skasowałem tuż przed tym, zanim pojawiła się odpowiedź. Ale skoro już jest odpowiedź, to zostawiam ślad

Chciałam wstawić taktyczną mumię, ale skubana uciekła :(

Spodziewaj się niespodziewanego

http://altronapoleone.home.blog

Zostawiam taktyczne oko.

 

Oko Wadżet?

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Toż to nie żadne oko, tylko stylowa kaczka z bajecznym szalem!

 

I jeszcze ma jajko do zniesienia!

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Uwaga uwaga: zamieniłam grozę na niesamowitość, bo w zasadzie od początku chodziło mi o szerszą kategorię, w którą groza wchodzi.

Czyli: opowieści niesamowite!

http://altronapoleone.home.blog

Wstawię Besa, bo on taki “nie z tej bajki”:

Tylko boję się, że nie zdążę napisać. Ugrzązłem na Marsie :-(

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Witaj, Besie :)

http://altronapoleone.home.blog

Z fb, za datowanie starożytnej cywilizacji egipskiej nie ręczę, ale ten drugi wpis mnie zaciekawił.

 

 

facebook.com/tadzisiejszamlodziez

Chyba zjadło link? Albo obrazek?

http://altronapoleone.home.blog

Pardon, poprawione!

facebook.com/tadzisiejszamlodziez

Z datowaniem to zależy, jak liczyć, w obie strony ;) Jeśli policzyć ciągłość kulturową z Nagadą, a jej faza końcowa jest uważana za protodynastyczny Egipt w sensie “państwowości”, to mamy albo prawie 4000 lat (od Nagada I czyli okresu predynastycznego), albo ok. 3300 lat (tylko Nagada III, protodynastyczna, już z uchwytnymi z imienia królami i w końcowej fazie obejmująca pierwsze dynastie) do końca Egiptu Ptolemeuszów (30 p.n.e.), czyli ostatniej, greckiej, dynastii. Niemniej znów: pewna ciągłość kulturowa jest do IV w. n.e. i czasem za symboliczną datę końca starożytnego Egiptu przyjmuje się śmierć Hypatii, czyli 415 n.e.  Cesarze rzymscy sporadycznie portretowali się z atrybutami faraońskimi.

 

Co do tej “archeologii” zaś, to nie tylko Egipcjanie się bawili w zastanawianie się nad starożytnościami: Grecy i ludy Mezopotamii też. Archeologią sensu stricto jednak tego nazwać nie można.

http://altronapoleone.home.blog

Cześć!!!

 

No i jak drakaina mogę wziąć udział w konkursie? Tak jak mówiłem akcja zaczyna się w Egipcie w roku 1330 p.n.e.

 

Resztę wymogów spełniłem.

Jestem niepełnosprawny...

Dawidzie, odpisałam byłam na shoutboksie, ale widocznie przegapiłeś, dużo się tam ostatnio działo ;)

 

Tak, wrzucaj z tagiem, jeśli to tylko rama, to pewnie przejdzie, a jak nie przejdzie, to jedynym, co ryzykujesz, jest udział “niepunktowany”.

http://altronapoleone.home.blog

uwaga, jeszcze jedno ogłoszenie duszpasterskie:

 

Ze względu na ogólny koniec miesiąca oraz szczególny koniec wakacji studenckich postanowiłam przedłużyć deadline do 5 października. Miał być w dniu ogłoszenia noty o odczytaniu hieroglifów, będzie w dniu urodzin Jacquesa Josepha Champolliona, starszego brata Jeana-Françoisa. Brata, bez którego zapewne tej rocznicy by nie było, młody był trudnym dzieckiem i dzięki opiece oraz pasji archeologicznej starszego doszedł do tego, do czego doszedł, więc też dobra data.

Trochę więcej o tym piszę tutaj, jakby ktoś chciał.

http://altronapoleone.home.blog

postanowiłam przedłużyć deadline do 5 października

Yesss. Może zdążę.

,,Nie jestem szalony. Mama mnie zbadała."

Cześć, zabrałam sie do pisania i mam pytanie, czy ktoś mi pomoże przeliczyć znaki na strony. Ile stron zwykłego worda musi zawierać najkrótsze dozwolone opko? Bo z mojego przeliczenia wyszło mi 15. Ale chyba coś pokręciłam. 

To zależy od czcionki i interlinii, proporcji dialogu do narracji i innych czynników. Tzw. strona znormalizowana to 1800 znaków ze spacjami, ale to bardzo oszczędna kalkulacja. Zwykle wychodzi ok 2-2,5k znaków na stronę. Więc 6666 znaków to jakieś 3 strony.

Tak czy siak, word może ci policzyć znaki ze spacjami, więc liczenie po stronach nie powinno być potrzebne.

A i tak portalowy licznik poda inną liczbę niż edytor...

Babska logika rządzi!

Ok, dzięki. Napisalam opowiadanie i... wyrzuciłam do kosza. Zabraklo grozy albo chociaż odrobimy niesamowitosci. 

Nova, nie wyrzucaj. Może coś się da z tym zrobić, a jeżeli nie spełnia warunku niesamowitościowego, to co najwyżej nie wygra konkursu. Wstawiaj!

http://altronapoleone.home.blog

Elementy egipskie muszą się pojawić, ale nie muszą być głównym motywem opowiadania, prawda? :P

Wyłączyli prąd, koła licznika stanęły niczym jakieś piaski czasu. Nastał mrok, mój kot Faraon uciekł gdzieś. W egipskich ciemnościach wymacałem dłoń, to ręka. Tej ręki wcześniej tu nie było. Cała owinięta bandażem.

Zanaisie, tak. Vacter, pisz dalej

http://altronapoleone.home.blog

Uwaga uwaga!

 

Portalowy dedlajn konkursowy minął o północy, więc policzymy wszystko wraz z None, który jest komisją skrutacyjną, i ogłosimy głosowanie.

 

Niemniej – do wszystkich, którzy polegli w walce z dedlajnem, a mają pomysł i coś zaczęli pisać – zamieszczajcie teksty z tagiem konkursowym. Po pierwsze będzie to fajne w związku z rocznicowym charakterem konkursu, a po drugie nadal nie wiadomo, co z ewentualną antologią. Im więcej fajnych tekstów, tym szanse większe.

http://altronapoleone.home.blog

Komisyjnie orzekam, że z opublikowanych w terminie tekstów zdecydowana większość mieści się w podstawowym limicie znaków.

Teksty przekraczające limit znaków:

– Usłysz mój głos (drakaina) – 38056 znaków, 4723 znaki ponad limit. Przekłada się to na konieczność skomentowania 50% opowiadań, w zaokrągleniu 10 tekstów.

– Mistrz i Małgorzata (emilsen) – 44428 znaków, 11 095 znaków ponad limit. Przekłada się to na konieczność skomentowania 100% opowiadań.

Ponieważ nie liczymy własnych tekstów, to mając ich 19, uznajmy, że 50% dotyczy 18, czyli wynosi 9 tekstów. I tak przeczytam wszystkie ;)

http://altronapoleone.home.blog

Wspólnie z drakainą ustaliliśmy, że czas na skomentowanie tekstów upływa 16.10 o północy. W poniedziałek 17.10 zostanie utworzony wątek do głosowania.

Wszystkie przeczytane i skomentowane :-) Nawet mój własny ;-)

Mam cichy wniosek: czy  można by było przedłużyć termin czytania i komentowania tekstów? Choć się starałam, czas nie pozwolił mi na przeczytanie tyle ile bym chciała.

Suwerenną decyzją komisji skrutacyjnej (None) i organizatorki (ja) przedłużamy czas na czytanie i komentowanie do momentu indywidualnego głosowania

Każdy głosujący powinien w związku z tym podać przy swoim głosie, ile opowiadań skomentował, a komisja to sprawdzi (może wyrywkowo, bo w sumie wam ufamy).

http://altronapoleone.home.blog

yesheart

Głosowanie do 30 października włącznie. Czyli do północy.

http://altronapoleone.home.blog

Suwerenną decyzją komisji skrutacyjnej (None) i organizatorki (ja) przedłużamy czas na czytanie i komentowanie do momentu indywidualnego głosowania

Wielkie dzięki, czytam powoli w ramach skromnych możliwości czasowych, ale jeszcze trochę opek mi zostało.

 

Pozdrawiam!

„Poszukiwanie prawdy, która, choćby najgorsza, mogłaby tłumaczyć jakiś sens czy choćby konsekwencję w tym, czego jesteśmy świadkami wokół siebie, przynosi jedyną możliwą odpowiedź: że samo poszukiwanie jest, lub może stać się, ową prawdą.” J.Kaczmarski

Czy może to na przykład wyglądać jak niżej?

 

Skomentowałem 17 tekstów

Oddaję głosy na

nick, tytuł                            punkty    

A                           –                    2

B                           –                    2

C                           –                    2

D                          –                    1

E                           –                    1

Jak najbardziej. Po skomentowaniu 17 tekstów masz do rozdania 8 punktów. Jak je podzielisz, zależy tylko od ciebie.

Przypominam, że głosowanie twa do niedzieli, 30.10, do północy. 

Czy w związku z dwoma głosami na sb można przedłużyć do następnej niedzieli? Ja już wszystko przeczytałam i zagłosowałam, więc to nie pro domo mea ;)

To tylko zabawa, więc może dajmy ludziom jeszcze szansę?

http://altronapoleone.home.blog

Ja jestem za. yes

Chociaż trzy dni please!

 

 

Pokój – szczęśliwość; ale bojowanie Byt nasz podniebny

Dorzucam swój głos do próśb o przedłużenie (choćby do jutra)

„Poszukiwanie prawdy, która, choćby najgorsza, mogłaby tłumaczyć jakiś sens czy choćby konsekwencję w tym, czego jesteśmy świadkami wokół siebie, przynosi jedyną możliwą odpowiedź: że samo poszukiwanie jest, lub może stać się, ową prawdą.” J.Kaczmarski

Jeżeli nie ma głosów przeciw przedłużeniu terminu głosowania, to nie widzę przeszkód. Nowy ostateczny, nieprzekraczalny termin to północ 6.11.

Ogłoszono wyniki.

Tu również gratuluję wszystkim uczestnikom, bo wszyscy są zwycięzcami w tym niełatwym zadaniu!

 

A teraz ogłoszenia duszpasterskie:

 

1. Poważne wydawnictwo jest nadal zainteresowane antologią, ale dopiero po Nowym Roku będzie wiadomo, czy da radę finansowo. Jeśli da radę, będą szanse na publikację w 2023. Zakładając – trzymajmy kciuki – że tak się stanie, jak tylko dostanę zielone światło, skontaktuję się z osobami, których teksty zostaną ostatecznie wybrane do antologii (zakładam, że będą to teksty podiumowe oraz maksymalnie dziesięć innych, ale ostateczną decyzję będzie podejmował wydawca, dlatego nie mogę nic obiecać nawet osobom o wysokiej portalowej punktacji).

Niewykluczone, że jeśli na początku roku będą problemy finansowe, to wydawnictwo nie zrezygnuje, ale perspektywa się przesunie, a wiem, że dla niektórych to mocno zniechęcające. W takim przypadku też roześlę do wybranych informacje z pytaniem, czy chcą czekać.

Bo w obu przypadkach dobrze by było zacząć pracować nad tekstami pod publikację jak najszybciej, a większość będzie wymagała mniejszych lub większych poprawek. Paradoksalnie publikacja zewnętrzna oznacza mniej dogłębne prace redakcyjne niż w naszych własnych “Fantastycznych piórach”, dlatego teksty powinny być jak najlepsze w chwili wysyłania do wydawcy. Sugestie każdy dostanie w razie czego na priva ;)

 

2. Moja osobista nagroda za najlepiej dobrane i opisane realia zostanie przyznana po imladrisowym weekendzie, bo chcę jeszcze raz na spokojnie przeczytać te teksty, które są na shortliście.

 

3. Jeśli ktoś nie wziął udziału w konkursie portalowym, a ma pomysł albo prawie skończone opko, ale się nie wyrobił na termin – nic straconego!

Zamieszczajcie po terminie z tagiem konkursowym, zwłaszcza że jeśli antologia dojdzie do skutku, to wydawca może również wziąć pod uwagę takie spóźnione teksty, jako że to nie jest w zamierzeniu antologia ściśle związana z konkursem w sensie automatu: dziesięć najwyżej punktowanych wchodzi.

 

http://altronapoleone.home.blog

Pozwoliłem sobie użyć taga konkursowego w tekście https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/29465 – jest napisany w duchu konkursu, i jedna jedyna troszkę naciągnięta zasada dotyczy wydarzeń do 1989 (tekst trochę również nawiązuje do 2022, ale jest tak napisany, że nie powinno być to w ogóle odczuwalne – laserów, komputerów, komórek i innych nowych ustrojstw nie dodano, nie ma też konkretnych dat ani nazwisk).

Nie chciałem tym nikogo zdenerwować i mam nadzieję, że tag może pozostać.

okej

http://altronapoleone.home.blog

Najnowsze “Mówią Wieki” jest poświęcone starożytnemu Egiptowi :)

facebook.com/tadzisiejszamlodziez

Zachęcam do wrzucania tekstów z tagiem poza portalowym konkursem, bo szanse na publikację nadal są, choć wszystko rozwiąże się w nowym roku, ale wydawca będzie mógł wybrać także teksty z naboru pozakonkursowego. 

 

A ja w najbliższym czasie ogłoszę moją “nagrodę specjalną”!

http://altronapoleone.home.blog

Zachęcam do wrzucania tekstów z tagiem poza portalowym konkursem, bo szanse na publikację nadal są, choć wszystko rozwiąże się w nowym roku, ale wydawca będzie mógł wybrać także teksty z naboru pozakonkursowego. 

Bardzo pozytywna wiadomość, bo pojawiły się świetne teksty pozakonkursowe.  :)

 

Pecunia non olet

Na Nowy Rok dobra wiadomość – będzie antologia egipskiej niesamowitości!

 

Szczegóły wkrótce, jak się spotkam z rednaczem wydawnictwa i omówimy szczegóły, wtedy napiszę do autorów shortlistowanych opowiadań. Kryteria doboru do antologii mogą być nieco inne niż wyniki konkursowego głosowania, ponieważ będziemy starali się w jak największym stopniu uwzględnić czynnik egipski, niemniej autorów tekstów opierzonych w tym konkursie proszę o na wszelki wypadek namysł, gdzie chcą publikować.

 

I jeszcze jedno: przypominam, że jeśli ktoś zaczął pisać albo miał pomysł, ale nie dokończył itp., to wciąż można wrzucić opowiadanie z tagiem konkursowym, które będzie rozważane w naborze antologijnym. Nie chcę dawać dedlajnu, ale myślę, że teksty wrzucone w styczniu mają jeszcze szanse załapać się na uwagę naborową!

 

http://altronapoleone.home.blog

Drakaino, drobne pytanie – czy tekst współczesny (ale generalnie spełniający wszystkie inne kryteria) może miec dodany tag konkursowy / być również przeczytany i przedyskutowany w trakcie naboru tekstów?

Dziękuję za odpowiedź.

 

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/29695

Może.

Ostateczną decyzję o kształcie antologii podejmie wydawca. Myślę, że motywem przewodnim będzie “niesamowitość” w hołdzie dziewiętnastowiecznym pierwocinom fantastyki i grozy, ale zobaczymy. Oczywiście Egipt obowiązkowy.

Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu uda mi się spotkać z wydawcą i obgadać szczegóły.

http://altronapoleone.home.blog

Dziękuję za odpowiedź. Tekst to takie porównywanie nas do mumii.

Tag dodaję.

Gdybyś uznała, że tekst na niego jednak nie zasługuje, proszę o info – zdejmę go niezwłocznie przy pierwszej wizycie na portalu.

To jest ten tekst, który już wisi od paru dni? Nie miałam jeszcze czasu przeczytać.

http://altronapoleone.home.blog

Ostateczną decyzję o kształcie antologii podejmie wydawca. Myślę, że motywem przewodnim będzie “niesamowitość” w hołdzie dziewiętnastowiecznym pierwocinom fantastyki i grozy, ale zobaczymy. Oczywiście Egipt obowiązkowy.

Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu uda mi się spotkać z wydawcą i obgadać szczegóły.

Świetna wiadomość, Drakaino. Może coś się uda zdziałać.

Myślę, że motywem przewodnim będzie “niesamowitość” w hołdzie dziewiętnastowiecznym pierwocinom fantastyki i grozy.

To raczej nie spodziewam się swojego tekstu. Chyba że jako przerywnik komediowy :-D

W ramach rozluźniania atmosfery i ogólnego udawania, że życie nie ssie, mem:

Gdzie nie ma zasad, tam są kwasy.

Popieram

http://altronapoleone.home.blog

Znane są może jakieś dalsze szczegóły odnośnie wydania antologii? Są szanse, że ukaże się jeszcze w tym roku? :-)

Wydawca by chciał :)

Na razie szczegóły są takie, że ponieważ do połowy marca się kwerenduję za granicą, to omawianie szczegółów musieliśmy przełożyć na po moim powrocie.

Niemniej, powtórzę: wydawca chciałby, żeby był to ten rok.

 

Jak już będą konkrety, to założę beta-wątek dla osób zaproszonych do antologii, żebyśmy mogli obgadać szczegóły.

http://altronapoleone.home.blog

OK, dzięki za odpowiedź :-)

Moje opowiadanie nie brało udziału w konkursie, ale gdyby ktoś miał ochotę na coś w tych klimatach, to zapraszam.

Nie zdążyłam przeczytać przed wyjazdem, teraz osiadłam na tydzień na miejscu w sposób wypoczynkowy, więc wrócę, dzięki za przypomnienie :)

http://altronapoleone.home.blog

Temat antologii, jak rozumiem, chyba upadł :-( A szkoda, bo chętnie umieściłbym taką na półce. Nawet bez swojego tekstu :-P

Prawie rok temu zaczęłam pisać opko konkursowe z Mumią w tle i wtedy zmarł mi tata. Do tej pory nie otworzyłam tego pliku. A teraz czytając ostatni komentarz przypomiałam sobie tamto opowiadanie. Nie wiem tylko czy warto je kontynuować skoro konkurs dawno się skonczył.

Współczuję śmierci taty. Moje kondolencje.

 

Czy warto  kontynuować, mimo, że konkurs się dawno skończył?

Na to pytanie nikt Ci nie odpowie oprócz Ciebie samej – ale dam jedną podpowiedź – było już tu tak, że pod wpływem konkursów – ale po ich końcu – powstawały wspaniałe teksty. Odpowiedz sobie, czy ten tekst jest dla Ciebie ważny, a nie, czy wpisuje się w jakiekolwiek konkursowe ramy – również czasowe.

Czas jest iluzją.

 

pozdrawiam

entropia nigdy nie maleje

Bardzo mi przykro, Nova, jeżeli mój komentarz otworzył coś więcej, aniżeli tylko dawno nieodwiedzany wątek :-( Z drugiej jednak strony, jeżeli ktoś wierzy, lub chciałby wierzyć w coś takiego jak znaki od losu, to może ten mówi, że czas już wrócić do tego tekstu :-) Pozdrawiam ciepło.

Chociaż to nie mój wątek to dzięki wam obu za komentarze. Wracam do opowiadania. Nawet jeśli skończenie go zajmie mi kolejny rok. :-)

Daj znać, kiedy opowiadanie będzie gotowe, lub kiedy ty będziesz gotowa podzielić się opowiadaniem. Chętnie przeczytam :-)

I ja je również przeczytam z chęcią.

Udanego pisania!

entropia nigdy nie maleje

Nowa Fantastyka