- Hydepark: Mitologie i legendy

Hydepark:

inne

Mitologie i legendy

Czy istnieje już taki temat?

Pomyślałam, że warto by było założyć wątek o mitologiach (i legendach), gdyż bardzo często są inspiracją dla fantastyki w mniejszym lub większym stopniu.

Jakie mity i legendy którego regionu interesują was najbardziej lub chcielibyście zobaczyć więcej opowieści nimi inspirowanych?

Komentarze

obserwuj

Moja ulubiona obecnie to mitologia skandynawska, ale z przyjemnością zobaczyłabym więcej słowiańskiej w mainstreamie. Wydaje mi się, że całkiem blisko było tego, kiedy wyszedł “Wiedźmin III: Dziki gon”.

“Edda poetycka” to kopalnia inspiracji :-) 

 

Szkoda tylko, że trudno dostępna w formie drukowanej.

Na Allegro są dwa wydania.

Linki?

Dzięki, Wilku.

 

Przy okazji polecę ten kanał na YT. Wśród tematów mają również streszczenia mitów i legend różnych kultur na wesoło.

Ja bym chętnie zagłębiła się w mitologię Rusi, a teraz sięgam do klasyków czyli Egiptu :-D

Zapraszam na stronę autorską: www.facebook.com/LadyWrites - Anna Szumacher

O, a masz może jakieś fajne, w miarę kompaktowe materiały o Egipcie? :D

Ja coś mam, czego potrzebujesz?

Humility is not thinking less of yourself - it's thinking of yourself less.

W zasadzie to nie jestem jeszcze pewny czego dokładnie szukam, chcę się porozglądać :D

Mam trochę różnych dziwnych książek z czasów studiów i właśnie zaopatrzyłam się dodatkowo w taką małą czarną książeczkę z całej serii o mitach. Wydawali takie w latach 80

Zapraszam na stronę autorską: www.facebook.com/LadyWrites - Anna Szumacher

Ceterari u moich rodziców jest pełna kolekcja tych małych, czarnych książek i są one szalenie ciekawe. :D

Coś co chciałbym zobaczyć to więcej inspiracji z mitologii mocno nieznanych (celtycka, ludów Mezoameryki, coś z Azji). Nigdy nie pogardzę mitologią słowiańską (jednym słowem: wincyj!), a co do mitologii skandynawskiej, chyba najbardziej rozwałkowanej obok mitologii greckiej, też jest ciekawa, ale mam wrażenie, że jest ona mocno spłaszczona i uproszczona w mainstreamie m.in. przez plastikowego Thora z Marvela.

Betowanie to sztuka konstruktywnego zrzędzenia na wszystko.

Ceterari u moich rodziców jest pełna kolekcja tych małych, czarnych książek i są one szalenie ciekawe. :D

→ ja ukradłam ojcu Gieysztora z tej kolekcji ;P Ale tak, wincyj to dobry pomysł. Tylko ze Słowianami tak jest, że to głównie domysły, co mnie akurat pasi, bo jest więcej miejsca na fantazję. I nie lubię  rozjeżdżania mitów ostrymi analizami naukowymi, badania takie terenowo-legendowo-baśniowe są super. 

Ajzan, i każdemu kto zainteresowany ofc, polecam Karawanę Opowieści. Ja byłam tylko na jednym spotkaniu, o Słowianach właśnie, ale bardzo mi się podobało. 

A jakich mitologii chciałabym więcej widzieć? Tych wszystkich zapomnianych albo niepopularnych w naszej kulturze, ja tam lobbuję Aborygenów ;D ale i Eskimosi są ciekawi. No i Japonia. 

 

Tylko ze Słowianami tak jest, że to głównie domysły, co mnie akurat pasi, bo jest więcej miejsca na fantazję. I nie lubię  rozjeżdżania mitów ostrymi analizami naukowymi, badania takie terenowo-legendowo-baśniowe są super. 

 

Do tego dochodzą jeszcze wpływy chrześcijańskie, przez które wiele wiele dawnych mitów zostało przeinaczonych.  Taki Loki na przykład  raczej nie był jednoznacznie zły. 

Ja też lubię sobie uzupełniać luki w mitologii, ale do zmian na potrzeby własnego kanonu mam mieszane uczucia. Niedawno odkryłam, że matką Thora była olbrzymka Jord, uważana również za boginię ziemi.  co kompletnie nie pasuje do mojej wersji,. W jednym z opowiadań napisałam, że matka Thora pochodziła od olbrzymów burzy, co wydawało mi się logiczne ze względu na jego moce.

Tu jest dużo mitologii (i różnej magii, ostrzegam): https://www.sacred-texts.com/

Ajzan, mitologia nie musi być tak ściśle uporządkowana i dedukcyjna. To dość luźny zbiór opowieści wymyślonych w różnych celach (podejrzewam, że cele rozrywkowe nie były najmniej ważne).

Humility is not thinking less of yourself - it's thinking of yourself less.

Czy ktoś stąd interesuje się legendami arturiańskimi?

Ba, możesz nawet poczytać trochę opowiadań arturiańskich na portalu. Na pewno jest tekst mój, jest opowiadanie Marasa, ale wydaje mi się, że coś jeszcze chyba widziałem.

Pewnie, że tak.

http://altronapoleone.home.blog

To ja podrzucę coś z szeroko pojętej egzotyki, co mi tam... Ostatnio zajrzałam do “Mitów Ajnów” wydawnictwa Kirin. Kto myśli, że Japonia to tylko liski, duszki w chramach i buddyzm zen z pewnością znajdzie tam coś... odświeżającego ten pogląd. I poduma nad kolonializmem innym niż zachodni.

Nowa Fantastyka