- Hydepark: [KONKURS/NABÓR] Granice Nieskończoności

Hydepark:

konkursy

[KONKURS/NABÓR] Granice Nieskończoności

Zasady podane w pierwszym komentarzu.

Komentarze

obserwuj

KOMUNIKAT:

Termin ścieżki B (mailowej) został wydłużony do środy 8.07. włącznie. Postarajcie się jednak nie odkładać zgłoszenia na ostatnią chwilę :-)

Ścieżka A (portalowa) bez zmian, do soboty 4.07.

 

-------------------------------------

 

ZASADY:

 

Poniżej trochę czytania, ale jak przeczytacie całe, to nie będzie później niejasności :-)

A jak mimo wszystko będą niejasności, to pytać w komentarzach lub na privie.

 

Granice Nieskończoności to coś pośredniego między konkursem a naborem. Z przyjmowaniem tekstów ruszamy 16.06. (nie wcześniej), a zbiórkę kończymy 4.07. A jak jak już ruszymy, to będziemy trzymać się pewnych zasad, o których poniżej. Póki co jednak pewna sprawa.

 

TŁO KONKURSU

 

Nabór jest drugim z cyklu „Zapomniane Sny (www.zapomnianesny.pl) (pierwszym było ogłaszane tutaj, na forum, „W głębi snów”. Podobnie jak w pierwszym, spośród zgłoszeń zostaną wybrane teksty, które wejdą w skład pokonkursowej antologii (będzie wyglądać podobnie, jak poprzedni zbiór opowiadań). Projekt można śledzić też na Facebooku: fb.com/ZapomnianeSny/

 

I teraz uwaga. Ideą „Zapomnianych Snów” jest to, żeby łączyć fantastykę z wspieraniem inicjatyw społecznych. Autorzy i czytelnicy poprzedniej antologii byli zachęcani do wsparcia fundacji Synapsis. W „Granicach Nieskończoności” zachęcamy was do wsparcia Fundacji Wsparcia Ratownictwa RK. To organizacja, która zajmuje się głównie szkoleniami i podnoszeniem kwalifikacji ratowników, a w czasie pandemii rzecz jasna także działaniami operacyjnymi.

 

FB fundacji można zobaczyć tu: https://www.facebook.com/FundacjaRK/

Informacje o fundacji tu: https://fb.com/FundacjaRK/about/

 

Projekt „Zapomniane Sny” NIE jest powiązany z fundacją RK, ale fundacja ta wie o akcji i wyraziła na nią zgodę.

 

ZASADY

 

Temat: Granice Nieskończoności

 

Hasło można interpretować w liczbie pojedynczej, nie musi być od razu wiele granic (choć może). Interpretację pozostawiam autorom. Sama nieskończoność może odnosić się na przykład do przestrzeni, czasu, jakiegoś procesu, czarnej dziury, jakiejś mocy (magicznej lub fizycznej) itp. Możliwości jest wiele, a te wymienione nie wyczerpują listy.

Ale uwaga, musi to być przekonujące. To nie może być tak, ze ktoś np. miał to pokonania ileś kilometrów i „myślał, że droga nigdy się nie skończy”. Motyw nieskończoności i jej granicy (lub granic) musi się pojawić – obojętnie czy dosłownie, czy metafizycznie. Natomiast nie musi być nazwane (czyli słowa „granica nieskończoności” nie są obowiązkowe).

Od razu powiem, ze odpadają sytuacje, w których jedyne odniesienie do tematu to „przechodził obok billboardu z napisem nieskończoność”, „wszedł do pubu granica nieskończoności”, czy „te oczy wydawały się nie mieć dna”). No chyba, ze ktoś zdoła od tego wyjść do mocniejszego nawiązania z tematem przewodnim, ale co do zasady: dozwolona jest szeroka interpretacja, ale nie próby ominięcia motywu przewodniego.

 

Wymóg niezbędny: Zgłaszane opowiadania muszą mieścić się w nurcie szeroko rozumianej fantastyki. Przy czym obojętne czy będzie to fantastyka „z fajerwerkami”, czy fantastyka lekko zarysowana – ważne, żeby była. Z drugiej strony nie przesadźcie z tym lekkim zarysem. Teksty, których fantastyczność sprowadzi się do „a to się tylko śniło” nie zostaną uznane za fantastyczne.

 

Gatunek: Dowolny. Fantasy, SF, cyberpunk, horror, fantastyka bliskiego zasięgu, steampunk, co tam jeszcze kto wymyśli.

 

Przebieg: Dwa etapy. W pierwszym nabór tekstów, w drugim z wybranych tekstów będzie tworzony e-book.

 

Zarówno autorzy zgłaszający teksty, jak i czytelnicy oraz osoby pobierające wydanego później e-booka, zachęcani są do przesłania dotacji dla wymienionej już Fundacji Wsparcia Ratownictwa RK: https://fb.com/FundacjaRK/about/ (dane znajdują się w dolnej części zalinkowanej strony).

 

Nikt nikogo nie będzie pod tym kątem weryfikować, ale miło będzie, jeśli każdy uczestnik dołoży coś od siebie. Ile? Prywatna sprawa każdego. Ziarnko do ziarnka. Nawet drobna kwota łączna to więcej niż nic.

 

Nagrody: Nie ma, bo nie o to chodzi w tej akcji. Ale w I etapie konkursu zostanie wyłoniona grupa opowiadań (bez podziału na miejsca), które wejdą później w skład pokonkursowego zbioru opowiadań. Dopowiem, ze antologia z pierwszego etapu (klik) była pobierana około 3000 razy. Nie jestem w stanie zagwarantować, że przy drugiej edycji uda się ściągnąć tyle uwagi, ale... Będę się starać :-)

 

I ETAP

 

Czas trwania: Od 16.06. godz. 00:01, do 4.07., godz. 23:59 (proszę się nie bawić z „czy zdążę w ostatniej sekundzie”).

 

Podobnie jak w poprzednie edycji, ten etap będzie miał dwie ścieżki (A i B). Każdy autor może, choć nie musi, skorzystać z obu ścieżek, ale w pojedynczej z nich może zamieścić maksymalnie jedno opowiadanie. Czyli:

– jedno w ścieżce A lub

– jedno w ścieżce B lub

– po jednym w ścieżce A i w ścieżce B.

Ale uwaga, te opowiadania muszą być różne, to nie może być „w ścieżce B trochę inna wersja tego ze ścieżki A”).

 

Można zgłaszać wyłącznie opowiadania wcześniej nigdzie nie publikowane.

 

ZASADY ŚCIEŻKI A:

 

– Teksty w tej ścieżce publikowane tu, na portalu Fantastyka.pl, koniecznie z tagiem konkursowym „Granice Nieskończoności”. // Tag już jest!

– Jeśli jesteś tu osobą nową, aby dodać opowiadanie, załóż konto, przejdź do działu „Opowiadania” i kliknij link „Napisz opowiadanie” (nad listą tekstów).

Długość tekstów w ścieżce A: do maksymalnie 1000 słów nie licząc tytułu i przedmowy. Dolnego limitu brak.

W formularzu dodawania opowiadania znajduje się pole „przedmowa”. Każde uczestniczące w konkursie opowiadanie powinno mieć tam wklejony poniższy tekst:

 

Opowiadanie uczestniczy w konkursie „Granice Nieskończoności”.

Jeśli podoba Ci się ta inicjatywa, rozważ darowiznę na Fundację Wspierania Ratownictwa RK: https://fb.com/FundacjaRK/about/ (dane na dole strony).

 

ZASADY ŚCIEŻKI B:

 

Długość tekstów w ścieżce B: do maksymalnie 2000 słów nie licząc tytułu, podpisu itp. Dolnego limitu brak.

– Teksty należy nadsyłać w formacie DOC lub ODT na adres e-mail:

nieskonczonosc (w tym miejscu wstaw małpkę) addons (w tym miejscu wstaw kropkę) pl

Wybaczcie formę e-maila, ale nie chciałbym, żeby spamboty pobrały, bo potem w skrzynce ląduje wszystko ;-)

– Postarajcie się o czytelność i nie justujcie tekstu „na obie strony”. Nie każdemu wygodnie się czyta zmienne odległości między wyrazami.

 

SPOSÓB LICZENIA WYRAZÓW:

 

Dla uniknięcia wątpliwości co do liczenia spójników, liczb itp., sprawdzać będę w LibreOffice lub OpenOffice. Jeśli jednak u kogoś okaże się, że jako wyrazy policzone zostały gwiazdki oddzielające sekcje tekstu i tylko przez nie przekroczy limit, niech da znać – w takich sytuacjach uwzględnimy to w weryfikacji.

 

WYNIKI ETAPU I, ścieżek A i B

 

1. Postaram się do 26.07.2020 dostarczyć informacje o tekstach, które przechodzą do II etapu. Ponieważ jednak zarówno u mnie, jak i u osób, które chcę zaangażować w wybór teksów, aktualnie z czasem może być różnie, miejcie powyższe na względzie. Z drugiej strony będę dążyć do tego, żeby jednak całe jury uwinęło się szybciej :-)

 

2. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu którakolwiek ze ścieżek etapu I zostanie wydłużona, może to wpłynąć na wydłużenie terminu wyników. W takim przypadku informacja na ten temat pojawi się zarówno w tym wątku, jak i w poście informującym o wydłużeniu terminu.

 

3. Osoby uczestniczące w ścieżce B najpóźniej w ciągu trzech dni od ogłoszenia wyników (czyli jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, najpóźniej 29.07.2020) otrzymają e-maile z informacją co dalej. Jeśli go nie dostaną, proszone są o sprawdzenie folderu ze spamem. Jeśli tam też nic nie będzie – proszę o kontakt e-mailowy na wyżej wskazany adres lub przez wiadomość priv na forum lub przez messengera na profilu FB projektu Zapomniane Sny: fb.com/ZapomnianeSny/

 

UWAGA: Prawdopodobnie wyniki ścieżki A i ścieżki B zostaną ogłoszone w różnych terminach!

 

II ETAP

 

W drugim etapie z teksów wybranych w etapie pierwszym będzie składany zbiór opowiadań. Ile ich będzie? To zależy od liczby i jakości zgłoszonych prac. Postaram się jednak podać szacowaną liczbę po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń.

 

JURY

 

Oprócz mnie w jury będzie na pewno Geist, który był w jury „W głębi snów”. Jeśli nie liczyć komentarzy pokonkursowych to osoba spoza społeczności portalu. Miała być też Jupiter (też z jury „W głębi snów”, też spoza społeczności portalu), ale prawdopodobnie w czerwcu wypadnie jej parę spraw. Jeśli nic się nie zmieni, będę szukać innej pozaportalowej osoby, która mogłaby uzupełnić zróżnicowanie gustów w jury. /// Edit: w drugiej edycji Jupiter zastąpi Nieumiempisac (osoba pozaportalowa). Jupiter prawdopodobnie wróci w przyszłych edycjach.

 

Z innych uwag: kto z was czytał poprzednią pierwszą antologię Zapomnianych Snów, to wie, że zarówno gatunki, jak i klimat, były zróżnicowane.

 

Rady dla osób spoza forum uczestniczących w ścieżce A:

 

– Na portalu panuje niepisana zasada, że warto jakkolwiek (choćby krótko) odpowiadać na komentarze innych osób. Ludzie lubią wiedzieć, ze ktoś czyta co sądzą o tekście.

– Jeśli komentarze są krytyczne, nie znaczy to, ze jury tez będzie krytyczne (i odwrotnie, komentarze radosne też mogą się minąć z werdyktem jury). Dlatego proszę, nie usuwajcie teksów tylko dlatego, ze komuś się nie spodoba.

– Jeśli liczycie na więcej komentarzy, komentujcie tez opowiadania innych autorów. Najlepiej merytorycznie :-)

 

FAQ:

 

Q: Mam 1010 słów, co teraz?

A: Zapraszam do ścieżki B.

 

Q: Mam 2010 słów, co teraz?

A: Zapraszam do przeredagowania tekstu w taki sposób, żeby mieścił się w limicie.

 

Q: Ale po co ścieżka B?

A: Żeby w antologii było coś absolutnie premierowego. Poza tym fajnie przyciągnąć osoby, które mają obawy przed krytyką.

 

Q: Czy będą komentarze pokonkursowe?

A: Tak. Przy czym prawdopodobnie komentarze reszty jury będą później.

 

Q: czy również dla ścieżki B?

A: Tak.

 

Q: Czy tekst musi nawiązywać do celu akcji?

A: Absolutnie nie musi. W poprzedniej edycji nawiązywała zdecydowana mniejszość.

 

Q: Czy można poprawiać tekst w trakcie konkursu?

A: W zakresie literówek, czy drobnych, kosmetycznych modyfikacji – tak. Poważne zmiany (fabuły, zakończenia, formy tekstu itp.) – nie. Czyli: pościeranie kurzu i umycie naczyń jest w porządku, przemeblowanie nie wchodzi w grę. Pamiętajcie tez, że jurorzy oceniają treść zastaną (i żaden z jurorów nie ma obowiązku informować, ze już przeczytał, choć może to zrobić).

 

Q: Czy „opowiadanie” rozumieć dosłownie?

A: Dopuszczalne są pewne eksperymenty z formą.

 

Q: Czy można betować?

A: Tak. Ale tu prośba o dokonanie uczciwej samooceny, czy jeśli w wyniku betowania doszło do głębszych zmian w treści, to czy były one efektem własnej pracy na bazie sugestii (wtedy wypadałoby takim osobom podziękować w przedmowie) czy też skala wspólnej pracy nie zahacza przypadkiem o współautorstwo (mówię tu o sytuacjach, gdy ktoś de facto przepisze spore partie tekstu, nie jestem przeciwnikiem betowania jako takiego).

 

Długo? To jeszcze nie koniec.

 

Chcę wam powiedzieć jeszcze jedno. „Zapomniane Sny” docelowo mają trafiać do osób bardzo różnych, co będzie brane pod uwagę przy selekcji tekstów. Właśnie dlatego w jury będzie osoba spoza portalu (a mam nadzieję, ze będą to dwie osoby) o różnych podejściach do tekstów. Druga ważna rzecz – cenione są pomysły i klimat.

 

Dla osób spoza forum wybierających ścieżkę A:

Aby dodać opowiadanie, należy po przejściu do sekcji “opowiadania” (górne menu) kliknąć “napisz opowiadanie” (nad lista opowiadań).

Ścieżka B oczywiście jak opisano wcześniej mailowo.

 

Post Scriptum

 

Zachęcam do polubienia profilu FB Zapomnianych Snów.

 

Edit: zaobserwowano Granice Nieskończoności jako ebook, w sensie premiera nastąpiła.

 

 

Byłem tu. maras

Po przeczytaniu spalić monitor.

Taktyczny lis

http://altronapoleone.home.blog

Kukieł do obserwowania tematu.

Teatrzyk marionetek dobiega końca, kiedy pętla owija się wokół szyi.

Czekam! Mam ostatnio szczęście do króciaków! ;)

Oooo, temat zacny. laugh

I nawet mam coś na ten temat. :)

Jeśli komuś się wydaje, że mnie tu nie ma, to spieszę powiadomić, że mu się wydaje.

Zaglądam.

“Obserwuj” klik.

.

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Paczam.

deviantart.com/sil-vah

 

Chciałabym w końcu przeczytać coś optymistycznego!

Ale żeś tego naprodukował. No, no, uff, czytania na całe pięć minut ze zrozumieniem. wink

 

Edytka. Oszacowałam pochopnie. Dziesięć minut.

Edytka 2. Za to dogłębnie wyjaśnione. xd

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Znam co najmniej kilkoro portalowiczów, którzy piszą dłuższe komentarze ;-)

Hm hm hm...

Nic nowego nie napiszę, ale może coś z czeluści się nada?

Częścią tolerancji jest uwolnienie się od kompulsywnej potrzeby słuszności - JeRzy

Akurat szukałem pretekstu do napisania czegoś króciutkiego i konceptualnego. A tu proszę, aż dwa preteksty!

Hail Discordia

Ja tu jestem ambasadorem krótkiej formy :-)

Czuję się wykluczona :<

do 4.07., godz. 23:59 (proszę się nie bawić z „czy zdążę w ostatniej sekundzie”).

Za to do startu jeszcze sporo, możesz celować w początkowe sekundy :-)

 

Nie, maluśkie nieposłuszeństwo portalowe dozwolone. wink Tylko zdąż, albo daj mi znaka to Ci będę przypominajki wysyłać, co pięć minut (co minutę byłby za duży stres obopólny)

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Jak się coś na łączu przytnie, to pretensje do podżegaczy.

Nie no, serio, bez celowego ryzykowania.

Bierzcie za to poprawkę na to, ze to jest na w pół nabór. Co za tym idzie jeśli problemem będą jakieś pojedyncze przecinki i literówki, to ich poprawki mieszczą się w zapisie o możliwości drobnych poprawek.

Ciekawe, śledź

„Często słyszymy, że matematyka sprowadza się głównie do «dowodzenia twierdzeń». Czy praca pisarza sprowadza się głównie do «pisania zdań»?” Gian-Carlo Rota

Śledzikiem zarzucę. 

Śledzioryb. 

https://www.facebook.com/matkowski.krzysztof/

Śledziuś.

"Fajne, a nawet jakby nie było fajne to i tak poszedłbym nominować, bo Drakaina powiedziała, że fajne". - MaSkrol

Wyraża więcej niż tysiąc słów. 

Jeśli pozwolimy na łamanie zasad w wyjątkowych sytuacjach, stworzą wyjątkowe sytuacje, aby łamać zasady.

.

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Jeszcze w temacie ostatniej chwili – pamiętajcie, ze jak rozłożycie publikacje w czasie, to i jury będzie sprawniej pracować ;-)

Ja np. już swoje A napisałem dzisiaj w przypływie twórczej euforii, a jeszcze ponad miesiąc, zanim będę je mógł opublikować...

Hail Discordia

Komentuję obserwująco.

Czyli śledzik. Tuszę, że tak to właśnie działa ;)

Założyłam dzisiaj konto (kłaniam się wszystkim, dygam i w uprzejmym geście unoszę czapkę!) i jako ultra-świeżak uczę się dopiero co jest czym, kto jest kim i jakie są zasady gry. Kliknęłam “obserwuj” wątek, więc zakładam, że post mi nie zniknie ale widzę, że wszyscy śledziują, więc perfidnie kopiuję zachowania stada, coby się w nim odnaleźć.

Drogie Stado, proszę, bądź wyrozumiałe dla forumowej nowicjuszki, gdy zapyta o jakąś oczywistość ;) 

Witaj, Koimeodo! Przycisk “obserwuj” to niestety niedziałająca atrapa – żeby obserwować wątek, musisz go jakkolwiek skomentować, wtedy nowe wpisy będą wyróżnione żółtą gwiazdką obok. Miłego rozgaszczania się! ;D

Dodam, że później tej gwiazdki możesz wypatrywać na trzy sposoby:

– We własnym profilu (po zalogowaniu ikona z narzędziami, ostatni przycisk po prawej stornie menu), w sekcji, niestety tam jest maksymalnie ostatnich pięć komentowanych przez użytkownika wątków

– Lista ostatnio komentowanych wątków przez wszystkim – menu start → komentarze

Albo co jakiś czas zaglądać do kategorii hydepark → konkursy (gdy konkurs otrzyma własny tag, czyli mam nadzieję niedługo, także w opowiadania → konkursy → Granice Nieskończoności)

Dziękuję Wam bardzo Panowie za przywitanie i wyjaśnienie – tak mi właśnie ten guzik “obserwuj” wyglądał niemrawo, czyli jednak to zmyłka jest :D. Już się powoli ogarniam. No i zaczynam dumać nad Granicami Nieskończoności. 

Motyw nieskończoności i jej granicy (lub granic) musi się pojawić – obojętnie czy dosłownie, czy metafizycznie.

A może się pojawić metaforycznie? Bez umieszczania w tekście dosłownego pojęcia nieskończoności, tylko dania tam czegoś, co ściśle do niej nawiązuje?

Właściwie odpowiedź jest w zasadach. Ale jeśli chodzi o metafory, to zalecałbym wysokie przemyślenie, bo to już mocne balansowanie na pograniczu tematu. Ta “granica nieskończoności” musi być obecna i nie może być pretekstowo wciśnięta w tekst, który z nią nie jest związany, czy na siłę “przyłatana”. Np. jak postać wybierze się pieszo z Warszawy do Krakowa i droga będzie się wydawała nieskończona” to nie, to nie jest nieskończoność i takiej metafory nie przyjmiemy.

Ogólnie – tak, metafory mogą być. Ale porządne, naprawdę związane z czymś absolutnym (jak to nieskończoność). Ale trudno mi się odnosić bez konkretnego przykładu, a konkretny przykład byłby spoilerem, więc powiem tylko, że im bardziej “przyłatana” nieskończoność, tym większe ryzyko, że część jurorów może się przyczepić. Tak więc: trzeba się z tym postarać, ale ogólnie metafory mogą być, tylko wymagają naprawdę solidnego podejścia, pomysłu i wdrożenia.

 

Dziękuję za odpowiedź.

Zawsze można tez zastanowić się, czy gdyby tego konkursu nie było, a opowiadanie powstało mimo to, to czy pasowałby tag “nieskończoność” ;-) 

Mamy pierwszy falstart. W drodze wyjątku został przyjęty, ale prosimy jednak zwracać uwagę również na datę rozpoczęcia naboru ;-) 

To znowu ja z pytaniem. 

nieskończoność ‘nieskończona przestrzeń, nieskończony czas’ (SJP PWN)

nieskończoność ‘własność sprawiająca, że coś nie ma granic ani końca’ (WSJP)

Czy w konkursie chodzi o nieskończoność pojmowaną według obu tych definicji? Bo mam trochę problem z tym tematem, nieskończoność kojarzy mi się jak na razie głównie z kosmosem i z liczbą w matematyce. Ale jeśli “coś nie ma granic ani końca” – to już więcej rzeczy mi się kojarzy.

Zdecydowanie lepiej skupić się na tym, co intuicyjnie odbiera się jako nieskończoność, niż na znaczeniu słownikowym :-) Sztuczki erystyczne, które będzie można uzasadnić, a które będą po prostu na siłę, odpadną (we “W głębi snów” przeszło jedno takie opowiadanie, ale przy mocno niechętnym spojrzeniu 2/3 jury, inne zostało zawetowane przez jednego z jurorów i w związku z tym odpadło).

Jak już pisałem powyżej – metafora może być, byle porządnie. Coś może być nawet realnie jak najbardziej wymierne, ale w opowiadaniu wiązać się symbolicznie z jakimś absolutem (tylko to powiązanie musi być mocne, a nie na zasadzie prostego skojarzenia).

A czy to będzie kosmos, liczba, absolut, moc, energia, bogactwo, zło, dobro, otchłań, wymiary, entropia, czas (...) itp. itd. to już osobna sprawa.

Ok, dziękuję ponownie :)

To opowiadanie z mocno niechętnym spojrzeniem mogło być moje. XD

Tak. I jakkolwiek tekst był bardzo dobry, to jednak motywu snu tam nie bło. Przeszło, bo instytucja weta pozostałej dwójki jury była już wyczerpana :P

Śledź stryjka Bailorda

 

Bail Out Eject GIF – BailOut Eject ImOuttaHere GIFs

"Nie wiem skąd tak wielu psychologów wie, co należy, a czego nie należy robić. Takie zalecenia wynikają z konkretnych systemów wartości, nie z wiedzy. Nauka nie udziela odpowiedzi na pytania, co należy, a czego nie należy robić" - dr Tomasz Witkowski

Gdyby co, to tag już jest.

 

A, Sonato, jeszcze odnośnie Twojego pytania. Temat do prostych nie należy i można podejrzewać, że część tekstów będzie na pograniczu interpretacyjnym. Zapewne część tego pogranicza przejdzie, a część nie, bo dużo zależy potem od poszczególnych jurorów.

Temat jest trudny, ale to dobrze, lubię wyzwania. Mam tylko nadzieję, że pomysłu na opowiadanie nie będę modyfikować w nieskończoność :)

Soy un observador :)

W czasach obowiązkowego skoszarowania bezmiar czasu można spożytkować na pisaninę. 

Jesteśmy wybrańcami. Sami się wybraliśmy!

Czy można zgłaszać teksty publikowane wcześniej w Internecie?

Można zgłaszać wyłącznie opowiadania wcześniej nigdzie nie publikowane.

Przynoszę radość :)

Tak jak wspomniała Anet: zgodnie z zasadami przyjmowane są wyłącznie teksty wcześniej niepublikowane (ani w internecie, ani w czasopismach drukowanych.

.

No i, kurczę, zanim zdążyłem napisać opowiadanie, życie napisało swój scenariusz, w którym nie będę miał czasu spróbować sił w konkursie. Trzymam kciuki za resztę, będę podglądał.

Jesteśmy wybrańcami. Sami się wybraliśmy!

Gdyby cokolwiek się zmieniło, to zapraszam!

Caernie, mam nadzieję, że to nic niefajnego! 3maj się

http://altronapoleone.home.blog

Ok, potwierdzone, że Jupiter raczej nie wyrobi się czasowo. Trzecią osobą w jury, oprócz mnie i Geista, będzie Nieumiempisac (osoba spoza portalu, zarejestrowała się na potrzeby przyszłych komentarzy do ścieżki A).

Nieumiempisac pisarką nie jest, ale ma sporo doświadczenia w dziennikarstwie i wgłębiała się w niejedną niesamowitą historię z życia wziętą. Skądinąd jest z niej maestro ironii, więc proszę się nie obrażać i nie brać zbyt dosłownie uszczypliwości w komentarzach pokonkursowych :-) 

Melduję się do czytania.

Czy do tekstu można dołączyć grafikę (czarno-biały wykres z legendą)?

Czy do tekstu można dołączyć grafikę (czarno-biały wykres z legendą)?

 

a) Czy lokalizacja grafiki w tekście jest istotna? 

b) Czy grafika jest uzupełnieniem tekstu czy jest niezbędna dla jego zrozumienia?

 

Ad. a. Wysoce wskazana lokalizacja na końcu tekstu (jeśli musi byc gdzie indziej, to jeszcze temat do dyskusji).

Ad. b. Jeżeli jest uzupełnieniem, to po spełnieniu punktu (a) tak. Jeśli jest niezbędna, to wyślę na priv jakie są dodatkowe kryteria.

Grafika jest uzupełnieniem tekstu, poproszę dodatkowe kryteria na priv.

Ja mam pytanie. Dlaczego ścieżka A może być publikowana na portalu, a ścieżka B to plik przesyłany na mail?

Teatrzyk marionetek dobiega końca, kiedy pętla owija się wokół szyi.

MaSkrol

Z OP:

Q: Ale po co ścieżka B?

A: Żeby w antologii było coś absolutnie premierowego. Poza tym fajnie przyciągnąć osoby, które mają obawy przed krytyką.

Hail Discordia

Dzięki, Japiewicz, wszystko już jasne. ;)

Teatrzyk marionetek dobiega końca, kiedy pętla owija się wokół szyi.

Do tego można dopisać tez to, ze np. są osoby, które w razie niedostania się na listę nie chcą “spalać” tekstu, z którego są szczególnie zadowolone.

Z punktu widzenia antologii najważniejsze jest to, żeby osoby śledzące konkurs też miały motywację, żeby sięgnąć i czytać (mam nadzieje, że po “W głębi snów” uczestnicy też sięgali). A z punktu widzenia autorów – zawsze dzięki temu są dwie szanse zamiast jednej.

Nieobeznanam w tutejszej etyce betowania – czy tekst kierowany do ścieżki B może być betowany tutaj na portalu? 

Tak, jak najbardziej. Zarówno na portalu, jak i np. konsultowany drogą mailową ze znajomymi. Byle Byle w czasie betowania nie był publicznie dostępny (do bety na portalu wgląd mają tylko osoby zaproszone, lub te, które zapytają o dostęp i im go udzielisz).

Okej, dzięki za odpowiedź!

Postarajcie się o czytelność i nie justujcie tekstu „na obie strony”. Nie każdemu wygodnie się czyta zmienne odległości między wyrazami.

Wilku, czegoś tu nie rozumiem? Czy to znaczy, że tekst ma być wyrównany do lewej?

Tak, przy czym to się odnosi do plików nadsyłanych na ścieżkę B, nie tego co na portalu. Od razu powiem, ze jeśli ktoś mimo wszystko wyjustuje, to nic złego się nie stanie, na ocenę to nie wpłynie, to tylko prośba o taki sposób formatowania.

 

Słuchajcie, ponieważ zaczęło się trochę zamiesznaia z anonimami...

 

Korzystając ze ścieżki A co prawda można użyć opcji "anonim", ale uniemożliwia to weryfikację limitu tekstów na autora. Co za tym idzie: jak ktoś chce potrzymać tę opcję, bo np. żywi ciekawość, jak będą reagować użytkownicy forum – nie ma problemu, ale najpóźniej w momencie ustalania wyników przez jury należy wyłączyć opcję "anonim", czyli odanonimizować tekst.

 

Ścieżka B... Informacja dla osoby, która nadesłała opowiadanie "Smażony sum". Usługi ukrywające nagłówki e-maila powodują problem podobny jak ze ścieżką A.

 

EDYCJA DOTYCZĄCA ŚCIEŻKI A:

Miejcie też proszę na względzie, że jeśli pojawi się więcej Anonimów, a odanonimizują się tylko te z ładniejszymi komentarzami, to może pojawić się podejrzenie “castingu” opowiadań.

 

Przepraszam, że post pod postem, ale żeby nie umknęło osobom śledzącym po gwiazdkach:

 

Poza forum pojawiła się prośba o doprecyzowanie kwestii terminu deanonimizacji u osób korzystających z opcji “Anonim”.

No więc najpóźniej 4 lipca to data bezpieczna dla anonimów Później to już element ryzyka czy się zdąży przed tym, jak jury będzie ustalać wyniki. Sugeruję nie ryzykować ;-)

 

999 słów na Ścieżkę A ;)

http://altronapoleone.home.blog

A czy wyniki obu ścieżek będą razem, czy osobno?

Taki jest plan i na dziewięćdziesiąt procent tak się stanie.

To dobrze, plaster lepiej oderwać jednym szybkim ruchem:3

W Granicach Nieskończoności zamiast plastrów stosowane są bandaże do mumifikacji. Zawiązane w wstęgę Moebiusa.

A ja mam pytanie z innej beczki – czy Fundacje Wsparcia Ratownictwa RK można wesprzeć groszem tylko za pośrednictwem przelewu? Szukałam innych opcji na ich profilu, jakiejś zbiórki na portalu do tego przeznaczonym czy nawet na FB, ale nie znalazłam. Taka rozwydrzona jestem, że wolę zbiórki na jeden klik, niż przelewy – zawsze się boję, że przekręcę cyferki, nawet jak numery konta przeklejam.

A tymczasem zabieram się za czytanie konkursowych opków. <3

Jeśli nie mają na stronie, to raczej nie. A też przyznam, że nie chciałbym kierować linków w losowe miejsca. Link na ich fanpage daje przejrzystość i pozwala uniknąć wątpliwości.

Witam! Jestem tu nowy (konto założone specjalnie na konkurs – acz pewnie zostanę na dłużej) i dodałem opowiadanie (mieszcząc.się w czasie, otagowane itd.). Pokazuje mi się jako w "poczekalni" – czy to znaczy, że wszystko gra?

http://facebook.com/Oczytany-Kameleon-101203018551720/ /// Przybierz odpowiednie barwy i obserwuj - tylko tak uda Ci się przetrwać do następnego posiłku...

Cześć.

 

Tak, jest w porządku.

Poczekalnia i Biblioteka to klasyfikacja wewnątrzforumowa, zupełnie niezwiązana z konkursem. Użytkownicy forum, gdy uznają, ze opowiadanie im się podoba, mogą po zostawieniu merytorycznego komentarza (czyli więcej niż “no spoko”) zgłaszać to w specjalnym wątku (przy czym zgłoszenia mogą być tylko od użytkowników, którzy są na forum co najmniej trzy miesiące i skomentowali minimum 50 opowiadań). Po zebraniu pięciu głosów opowiadanie ląduje w Bibliotece.

Przy czym jak mówię – to nie ma żadnego przełożenia na oceny konkursowe. W poprzedniej edycji konkursu zdarzały się teksty, które zostały zakwalifikowane do ebooka pomimo, iż w momencie ogłaszania wyników nadal były w Poczekalni.

 

EDIT:

Te warunki 50 komentarzy i 3 miesięcy dotyczą oczywiście głosujących, nie autora :)

 

Jak najbardziej. Jeśli spodoba się Użytkownikom, trafia do Biblioteki. A jeśli Loży – dostaje piórko, najwyższe portalowe odznaczenie.

Są wątki pomocowe, poczytaj!

Częścią tolerancji jest uwolnienie się od kompulsywnej potrzeby słuszności - JeRzy

Dziękuję Staruch i wilk-zimowy – poczytam, rozeznam się i ogarnę ;) Wczoraj po prostu wolałem się upewnić gdy na ostatni moment wrzuciłem i takie mi wyskoczyło :)

http://facebook.com/Oczytany-Kameleon-101203018551720/ /// Przybierz odpowiednie barwy i obserwuj - tylko tak uda Ci się przetrwać do następnego posiłku...

Witam,

Czy osoby biorące udział w ścieżce B, otrzumują jakieś mailowe potwierdzenie, po wysłaniu opowiadania?

 

Pozdrawiam :)

 

edit: O, już samo się odpowiedziało, że tak ;)

Tak, potwierdzenia są wysyłane.

Gdyby ktoś takowego nie otrzymał, proszę o sygnał :-)

 

 

Może po herbacie, ale... do konwertera EPUB z https://github.com/marcinwiacek/fantastyka dodałem opcję tworzenia na podstawie konkretnego konkursu (set 5, podajemy też ID konkursu, czyli dla nieskończoności 165)

Czy z automatu są dodawane przedmowy? Bo w przypadku tego konkursu ma to znaczenie (zakładam, że również z punktu widzenia przynajmniej części uczestników).

i chyba jeszcze zaraz dodam, żeby każdy konkurs miał też własny oddzielny spis treści...

Hmm, marciniew. 

Ja to chyba dziwna jestem. Kiedy tak czytam, że można tak po prostu, bez pytania sobie coś ściągać, to zaczynam się niepokoić i natychmiast zamykałabym/”zakluczałabym” stronę, a sama uciekała tam, gdzie pieprz rośnie.

Może to głupie, ale to dla mnie takie spokojne miejsce, na uboczu, bez reklam, promowania i cieszę się, że takie staroświeckie. Pewnie bez sensu gadam/piszę, bo wiadomo... 

Po prostu dzielę się tą myślą, obawą.

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Nic nie poradzę na to, że strona nie nadaje się do czytania. Nie chcę odbiegać od tematu wątku, ale... plików EPUB nie udostępniam (z wiadomych względów) i każdy musi sobie je generować. Działa to jak przeglądarka (powiedzmy) i nic dzięki temu nic nie łamię.

Jak proponowałem zrobienie strony m.in. z wersją mobilną, no to... nie chcę kończyć (a była już nawet migracja tekstów i komentarzy zrobiona). I m.in. dlatego wróciłem do tematu konwertera.

PS. np. Beryl mógłby je spokojnie generować i wrzucać na ftp tutaj.

Tak, wiem, Marcinie. :-) To rozłączne kwestie. zbiory niezachodzące na siebie.

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Jeśli chodzi o nienadawanie się do czytania – jest taka funkcja w Firefoksie i w Vivaldi “lepsza czytelność” :) (ikona zapisanej kartki w pasku adresu)

Tym niemniej to jest wątek o konkursie Granice Nieskończoności. Który nawiasem mówiąc ma swoją specyfikę i na ogłaszanie sprawy wybrałeś MarcinieW ten konkurs, w którym zostanie wydany pokonkursowy e-book, na określonych zasadach, w dodatku zawierający tez opowiadania ze ściezki B, a więc zestaw opowiadań nie pokryje się.

Uwaga.

Wyniki ścieżki B ulegną opóźnieniu. Powinny być do połowy sierpnia (jest spora szansa na to, ze jednak wcześniej).

Wyniki ścieżki A będą w wyznaczonym terminie.

Przepraszam niecierpliwych :) 

Jeśli ktoś ma kontakt z użytkowniczką Linny, proszony jest o przekazanie jej, żeby sprawdziła maile.

Nowa Fantastyka