- Hydepark: Z(A)MIANA - konkurs na opowiadanie

Hydepark:

konkursy

Z(A)MIANA - konkurs na opowiadanie

Nowy konkurs! Urodzony w ogniu dyskusji, prowokujący do nowego podejścia do starych tematów!  A gdyby Piotruś Pan był dziewczyną? Albo Kopciuszek – chłopcem? Co by musiało pójść inaczej w ich historiach? Tylko poważne odpowiedzi. 

Szczegóły w pierwszym komentarzu. 

 

Komentarze

obserwuj

Temat:

 

A gdyby Piotruś Pan był dziewczyną? Albo Kopciuszek – chłopcem? Ogłaszam konkurs z podmianą płci głównej postaci!

 

Sednem tego konkursu jest eksperyment fabularny. Chodzi o to, by wziąć znaną opowieść i zastąpić w niej główną postać przez taką, która zachowa jak najwięcej jej ważnych cech, a jednocześnie – będzie postacią płci innej, niż ta wyjściowa. Nasz Piotruś Pan dalej powinien być ryzykantem, trochę groźnym, nieodpowiedzialnym, nie z tego świata, odważnym, odmawiającym dorośnięcia, tyle że teraz zamiast Piotrusia na jego miejscu będzie Petronela.

 

Waszym zadaniem jako autorów jest opisać, co się zmieni w znanej już opowieści po takiej podmianie bohatera. Ile więcej w niej zmienicie, to już Wasza decyzja. Można zmienić więcej niż jedną postać, na przykład, można realia, świat, nastrój... Im jednak ciekawiej te nowe opowieści będą odwoływać się do oryginalnych fabuł, tym więcej plusów u jurorki zbierzecie.

 

To absolutnie nie muszą być kobiece wersje znanych historii ani subwersywne, buntownicze ich przeróbki, pokazujące, jak okropny bywa świat dla kobiet/ mężczyzn (choć, jak ktoś ma taki akurat pomysł, zapraszam). Tak naprawdę chodzi o wymyślenie retellingu, inne, nowe opowiedzenie jakiejś znanej historii.

 

Co można? Wszystko. No, prawie. Są dwa ograniczenia tematyczne:

 

1. Punktem wyjścia powinna być powszechnie znana opowieść: baśń, legenda, klechda, anegdota legendarno-historyczna. Dopuszcza się motywy i postacie z dawnej (do początku XX wieku) klasyki literatury: jaka chcecie mieć panią Zagłobę, kim ja jestem, żeby wam zabronić?  Im więcej czytelników rozpozna źródło w przetworzeniu, tym lepiej. Natomiast nie chcę fanfików o Harriet Potter, to nie ten konkurs. 

 

2. Dobrze byłoby zachować tyle z realiów oryginału, żeby historia nadal miała podobny koncepcyjnie punkt wyjścia. Teoretyczny Chłopczyk z Zapałkami w wyidealizowanym państwie dobrobytu, gdzie dzieci nie biedują i nie głodują, trochę nie ma sensu, prawda? Ale bezrobotny były pomocnik piekarza Paweł Kopciuszek idący na bal do królowej srebrnego ekranu już pasuje, jak najbardziej.  

 

Wymagania:

 

FANTASTYKA – pożądana, ale baśniowe/ legendarne realia wystarczą. Znacząca obecność elementu fantastycznego podnosi ocenę.

 

FABUŁA będzie kluczowa dla wysokiej oceny tekstu. Interesuje mnie wyobraźnia i jej granice – co się zmieni w historii, w świecie przedstawionym, jeżeli zmienimy jedną znaczącą składową?

 

Wykluczone jest czyste śmieszkowanie i parodie jako takie (żadnych opowieści o tym, jak to Kopernik była kobietą!). Humor w tekście – jak najbardziej okej, ale tekst, w którym zamiana bohatera służy wyłącznie do efektów komicznych – to nie na ten konkurs. 

 

Gatunki/konwencje: dowolne. Jak ktoś wpadnie na np. fajnego Śpiącego Królewicza w cyberpunku, gratulacje! 

 

Do konkursu przyjmowane są teksty, stanowiące zamkniętą całość i napisane prozą.

 

Obowiązuje zasada jeden uczestnik = jeden tekst. Jeżeli ktoś koniecznie chce napisać więcej, to ekstra, ale już poza konkursem (a jak będzie bardzo pasować, to po zamknięciu konkursu doda się do takiego tekstu tag).

 

Do zakończenia konkursu można wnosić poprawki redakcyjne, szlifować zdania, ale przy wprowadzaniu istotnych zmian w fabule proszę o ich opisanie w przedmowie.

 

 

Termin:

12 kwietnia 2020  – 1 czerwca 2020

 

Wyniki:

Do 01.07.2020 (najpóźniej)

 

Limit:

do 44 000 znaków wedle licznika portalowego.

 

Jury: ninedin

 

Ocena:

 

Oryginalność pomysłu i ujęcia.

 

Ciekawy sposób połączenia opowieści wyjściowej z nowopowstałą: wykorzystanie realiów, motywów, ewentualnie settingu świata opowieści oryginalnej.

 

Wiarygodność postaci i spójność fabuły.

 

Poprawność językowa, edytorska i stylistyczna.

 

 

Nagrody:

Sława, chwała, radość z dobrej zabawy, książki autorstwa mojego i Drakainy. Pozostawiam sobie decyzję co do ewentualnych nagród dodatkowych. Przewidziana jest dodatkowa nagroda specjalna dla najciekawszego komentatora

 

Będę z uwagą śledzić konkurs, bo napisanie dobrego retellingu, to nie jest taka łatwa sprawa. Na palcach jednej ręki mogę policzyć retellingi, które mi się spodobały. 

Pisanie to latanie we śnie - N.G.

Taktyczny gif devil

 

Mój komputer jest po polsku

Radość heart

www.facebook.com/mika.modrzynska

Ja bardzo lubię retellingi, ale jestem wobec nich też bardzo krytyczna, just sayin’ :D 

Aha: tag konkursowy będzie. Na razie jeszcze go nie ma :)  

Mam dwa pytania:

  1. O ile dobrze zrozumiałam, na warsztat można też wziąć mity skandynawskie? 
  2. Czy osoba podmieniona musi być tylko daną postacią innej płci, czy można w jej miejsce podstawić inną (np. to Kaj ratuje Gerdę z rąk Królowej Śniegu)?

@Ajzan:

1. Dowolne mity, byle były rozpoznawalne (napisanie wariacji np. mitu o Hekale, w której Hekale jest ubogim staruszkiem, a nie staruszką, a który to mit zna 0,001% promila populacji,  byłoby nieco przeciwskuteczne, bo i tak nikogo nie obchodzi, jak było wyjściowo). Zastosuj kryterium zdrowego rozsądku przy doborze motywu :)

2. Hmm, to, w sumie, zazwyczaj niemalże na to samo wychodzi. U Andersena akurat istotne są archetypy postaci, Gerda jest zdeterminowana, zaradna i odważna, Kaj – egocentryczny i ulegający wpływom; ona jest stereotypowym rycerzem, on standardową panną w opałach. Jeżeli ci się uda to utrzymać przy zamianie ról, a nie po prostu opowiedzieć o tym, jak egocentryczna i skupiona na sobie Kaja daje się oczarować Królowi Zimy, a dzielny i zdeterminowany Gerd ją ratuje, to wyjdzie znakomicie . IMHO próbuj. 

Miałam się trzymać z daleka od konkursów, ale no... Ten akurat strasznie mnie kusi :D

Chodź! To jest lekki konkurs, jednoosobowe jury, bez spiny, bez wielkich nagród, będzie fajnie! 

A czy zakładamy, że legendy/baśnie/mity mogą się powtarzać, czy trzeba “zaklepywać” motywy?

Cudowny konkurs, świetny, super <3

Mogą się powtarzać, jak najbardziej: tu chodzi właśnie o grę fabułą i stworzenie jak najciekawszych wariantów. Z przyjemnością porównam kilka nowych wersji tej samej historii.  

Czyli nie muszę spieszyć się z wymyślaniem, którą opowieść chciałabym wziąć na warsztat ;) Super, już się zastanawiam, co padnie ofiarą mojej przeróbki :D

Dobrze, że taki długi termin, z jednego konkursu ledwo się wykopuję, zaraz drugi, a teraz już trzeci :D

http://altronapoleone.home.blog

Fajny pomysł smiley

Nie cierpię mówić NIE, ale nie mogę stale potakiwać. Czas zacząć ćwiczyć... ;)

.

Och, to brzmi jak coś dla mnie. :)

say what you mean, but don't say it mean

Super konkurs <3 Nawet jak nie napiszę, to na pewno coś poczytam.

A.... hmmm, Shrek jako Shreka i Osioł jako Oślica mogą być? :D

A jeżeli bohaterem bajki był ślimak, to na jaką płeć go zamienić?

A jaką znasz bajkę o ślimaku?

No i wiadomo: na przeciwną.

Przynoszę radość

Mówiąc całkiem poważnie: tak, znajdzie się sporo modeli, gdzie taka zamiana jest niemożliwa, bezsensowna, nic nie  wnosi. Ot, przytoczony przeze mnie w omówieniu konkursu Dzieciak z Zapałkami: jest, mam wrażenie, dość obojętne, czy będziemy czytelnikowi wyciskać łzy przy pomocy tragedii małej dziewczynki czy małego chłopczyka.  W konkursie jakby w ogóle chodzi o to, żeby znaleźć takie, gdzie ta zmiana da nam coś ciekawego i sensownego, coś nowego, jakieś inne odczytanie, nową fabułę opartą na starej albo ją przetwarzającą.   

Anet, choćby część bajek La Fonteine’a. Ale z przeciwną płcią to u ślimaków byłby problem, więc to pytanie nie było serio ;-) 

 

Wiem :D

Przynoszę radość

No to ja mam propozycję:

Taką, żeby temat był ograniczony do jednego bohatera;

Jezus.

Napiszmy opowiadania o tym, jaki byłby świat, gdyby Jezus był kobietą.

Wczoraj przez przypadek mi skasowałem:

co by było, gdyby warszawska syrenka była mężczyzną?

 

Napiszmy opowiadania o tym, jaki byłby świat, gdyby Jezus był kobietą.

Ja już nawet wymyśliłam :D

http://altronapoleone.home.blog

Świetny pomysł na konkurs. 

smileyUwielbiam wszelkie baśniowe klimaty, więc z chęcią będę śledzić wasze zmagania... 

 

<Zerk na nick.> Czuję się wręcz wywołana do tablicy. :D Spróbuję wziąć udział.

“Co by było, gdyby się okazało, ze Wiktor Orłowski jest kobietą?”

E, Wilku, ninedin przecież wyraźnie prosiła – tylko fabuły, w których zamiana jest możliwa do przeprowadzenia i ma jakiś sens!

Nie ukrywam, że mam ochotę na podjęcie ryzyka z mniej popularną baśnią/ami. Nie bez powodu mają taki status devil I w głowie, aż zrodziły się dwa motywy. Jak ogarnę aktualne wyzwania, to kto wie...

Zadaję pytanie na wszelki wypadek czy jakaś mniej znana opowiesć znanego autora się ostatecznie kwalifikuje?

Napiszcie do mnie na priv albo jeśli wolicie tu, OK? Dogadamy się :)

Może zadam tu jeszcze jedno pytanie. Jak traktować sytuacje kiedy postać w teorii jest inspirowana realnie żyjącą osobą jak dajmy dla przykładu Makbet czy panna De Scudery?

Nie widzę problemu. Te postacie w swoich literackich/ kulturowych przetworzeniach żyją własnym życiem, niezależnym od pierwowzorów. Makbet Szekspira jest osobnym bytem od Mac Bethada mac Findlaícha i naprawdę ciężko rozsądzić, ile z psychiki, charakteru i natury tego drugiego trafiło do przetworzonej przez dramaturga postaci. 

A teraz się zamknę i przestanę mówić, bo mogłabym długo (bo twoje pytanie przypadkiem zahaczyło o coś, o czym książkę naukową napisałam...). Podsumowując: nie widzę problemu, żeby wykorzystać taką postać, ale pewnie wolałabym opowiadanie o ambitnej królowej wzorowanej na literackim, szekspirowskim bohaterze od prób rekonstrukcji historycznej postaci.    

W świetle wczorajszej dyskusji o piórkach i po drobnych konsultacjach społecznych przychodzę z prośbą:

Czy jurorka byłaby za tym, ażeby konkurs nieco wydłużyć, by nachodził bardziej na czerwiec (np. do 10.06)? W tej chwili loża jest tak zaczopowana, że na pewno będzie musiała poświęcić więcej czasu na ocenę kwietniowych piórek. W maju dojdą też teksty z mitologii, a oba konkursy wzbudziły zainteresowanie i myślę, że może wpaść parę ciekawych opowiadań. Gdyby spróbować lożę odciążyć trochę w maju, żeby się z bieżącą sytuacją uporali, myślę, że byłoby im cieplej na serduszkach.

 

Jurorka absolutnie nie ma z tym problemu. 15. 06 byłby dla Was OK?

Dla mnie jak najbardziej, summon uczestników! A zwłaszcza lożę.

Chciałam dopytać: czy tekst może być betowany?

Tak, nie widzę problemu.

Dzięki za szybką odpowiedź :)

Takie może dziwne pytanie, czy ta zamiana parametrów płciowych ma być z “dziewczynki na chłopca” albo odwrotnie, czy inne opcje też chodzą w grę?

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Dowolne, byle była to zmiana kulturowo znacząca. 

Dzięki :-), Ninedin.

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

O, Asylum będzie szaleć – mając do wyboru kilkadziesiąt płci... wink

Pisanie to latanie we śnie - N.G.

A właśnie, że nie, bo obawiając się odpowiedzi Ninedin, wybrałam jedną. Hi, hi, śniąca. xd

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Ale jedną z kilkudziesięciu ;)

Pisanie to latanie we śnie - N.G.

:DDD

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Czy skoro termin został przedłużony, można prosić o wyedytowanie pierwszego postu z zasadami? Tak dla spokoju ducha :)

Termin wydłużony?

A już miałem nadzieję, że przynajmniej jeden konkurs uda się ominąć. xD

Wyedytuję, jak tylko dorwę się dziś do komputera, bo z komórki robi się to fatalnie. @Gekikara: pisz, konkurs wzywa!

czy szanowna jurorka podtrzymuje 15.6 jako datę wiążącą? smiley

Nowa Fantastyka