- Hydepark: Wiewiórki! - głosowanie

Hydepark:

konkursy

Wiewiórki! - głosowanie

W samo południe pierwszego dnia wiosny zamknie się nabór tekstów, a otworzy się głosowanie. Zasady zostaną wtedy podane w pierwszym komentarzu. Zachęcam do lektury i głosowania, bo wpłynęło naprawdę sporo fajnych tekstów!

 

 

Komentarze

obserwuj

(no dobra, trochę po samym południu, postaram się trafić w 12.12)

 

Pierwsza połowa genezy konkursu czyli marcowy suchar:

 

Marcowe piórko przyjdzie z laurką,

na przekór chmurkom i wrednym jurkom.

Weź na podwórko wygodne biurko,

daj jeść wiewiórkom i pisz na piórko!

 

Mamy 24 teksty konkursowe, z czego trzy odanonimowane. Niemniej wszyscy mają szanse na nagrody!

 

 

Zasady głosowania:

 

1. Głosować może każdy użytkownik zarejestrowany najpóźniej 1 stycznia 2020 i posiadający co najmniej 20 skomentowanych tekstów, w tym co najmniej 12 wiewiórkowych*. Uwaga! Głosować mogą też użytkownicy zarejestrowani później, ale wtedy muszą się wykazać komentarzami co najmniej 20 tekstów w konkursie wiewiórkowym. GŁOSOWANIE TRWA DO 29 31 marca, do północy.

EDYTA: głosować w tej kategorii można na wszystkie opowiadania z tagiem konkursowym za wyjątkiem wyliczonych w punkcie 4. Za przekroczenie limitu nie ma dyskwalifikacji, tylko karne punkty!!!

 

2. Każdy głosujący ma do dyspozycji następujące głosy: 3 punkty, 2 punkty, 1 punkt dla trzech najwyżej ocenionych opowiadań. Dodatkowo każdy ma dwa razy po 0,5 punkta, które może rozdać następująco: przypiąć jedną połówkę któremuś z już wyróżnionych opowiadań mających 2 lub 1 punkt, albo też wskazać dwa inne opowiadania, które jego/jej zdaniem zasługują na wyróżnienie. Można też ich nie użyć w ogóle albo użyć tylko jednego, ale nie można podwyższyć oceny dwu opowiadaniom. Zob. punkt 4 w kwestii nieanonimowych wyjątków!

 

3. Warunkiem oddania głosu na konkretny tekst jest zostawienie pod nim merytorycznego komentarza.

 

4. Konkurs był anonimowy, więc powinniśmy głosować tylko na opowiadania, które przez cały czas zachowały anonimowość. Trzy opowiadania przez chwilę lub na stałe się odanonimowały i w głównym konkursowym wątku była o tym dyskusja. Salomonowo postanawiam nie pozbawiać tych nie-anonimów szans na wyróżnienie. Możecie dać dodatkowe punkty (1, 2 lub 3) opowiadaniom następującym (jednemu, dwóm lub wszystkim):

– Biełka

– Rudzielec u jabłoni

– Mała Księżniczka

Zostaną one podliczone osobno i jeśli uzyskają wysoką liczbę punktów, autorzy również zostaną uhonorowani.

 

5. Głosujemy wyłącznie w tym wątku. Mile widziane krótkie uzasadnienia, które pomogą innym trafić na fajne teksty.

 

6. Nie będę wam liczyła tych komentarzy, ale liczę na waszą uczciwość w tym względzie, bo nie idzie tu o żadne wielkie nagrody, ale o zabawę. Możecie pisać oświadczenia o liczbie komentarzy, jeśli uznacie to za słuszne lub zabawne ;)

 

7. Na najpilniejszego komentatora czeka nagroda. Na zwycięzców też, wbrew wcześniejszym obawom i zapowiedziom.

 

* Chodzi o uniknięcie sytuacji: czytam trzy teksty i głosuję na te trzy przeczytane.

http://altronapoleone.home.blog

A co z opowiadaniami odanonimowanymi?

Ok, już dopisuję. Na nieanonimy (które teraz są znów anonimami, ale dość dużo ludzi widziało je odanonimowane) głosujemy osobno – punkt 4 zasad.

http://altronapoleone.home.blog

Dobra, ja przeczytałam już wszystkie teksty i wybrałam swoich faworytów. Prezentuje się to następująco:

 

3pkt – “Skarb” – ten tekst wyróżniam, bo szczerze mnie wzruszył. W końcówce miałam ciarki na całym ciele i byłam bliska łez. Tekst opowiada przepiękną historię i jest naprawdę świetnie napisany. Nie wiem, czy mogę coś więcej napisać, bo trochę brak mi słów, żeby wyrazić dlaczego aż tak do mnie trafił. Szczególnie końcówka wydała mi się poruszająco piękna. 

 

2pkt – “Wyliniały” – ten tekst mnie zaintrygował bardzo barwnym i obrazowym stylem oraz wykorzystaniem nawiązania do znanej kreskówki. Jako jeden z nielicznych odznaczał się tym, że faktycznie bohaterem musiała być wiewiórka, nie było więc mowy o jakiejś pretekstowości. 

 

1 pkt – “Szara” – to opowiadanie było pomysłowe i szczerze sympatyczne. Dodatkowo naprawdę mnie zaskoczyło w punkcie zwrotnym i uważam, że autor/ka zasługuje na wyróżnienie. Tutaj znów wiewiórki nie można było niczym zastąpić i uważam, że autor/ka świetnie wykorzystał/a rzeczywisty problem ekosystemu. 

 

0,5 pkt – “Folwark leśny” – zabawny i pomysłowy tekst, również poruszający pewien społeczny problem i rozprawiający się z nim w bardzo lekki oraz pocieszny sposób. 

 

0,5 pkt – “Wypchana pustka” – z tym ostatnim pół punktu się wahałam, bo jeszcze “Jesteś jednym z nas” wydawało mi się tekstem godnym wyróżnienia, ale po przemyśleniu doszłam do wniosku, że jednak zarówno konstrukcja bohatera “Wypchanej pustki” jak i jej ponury nastrój wywarły na mnie większe wrażenie. 

 

Jeśli chodzi o teksty nieanonimowe:

 

2 pkt “Biełka” – bo zachwyciła mnie szczegółowość opisów i wybrana sceneria dla opowieści. W dodatku bohaterowie wydali mi się bardzo autentyczni. To opowiadanie zapadło mi w pamięć i zrobiło na mnie duże wrażenie.

 

1 pkt “Mała księżniczka” – tekst poruszający, ale jednak mało zaskakujący i troszkę przytłaczający (dużo bardziej niż oryginał, którym Ando się inspirowała). Niemniej świetnie wykonany i zasługujący na wyróżnienie. 

 

Nie głosuję na “Rudzielca”, bo przy pierwszej lekturze go nie zrozumiałam i choć zostałam przez autora odesłana do tekstu, który ma mi pomóc w zrozumieniu tego konkursowego szorta, dochodzę do wniosku, że w tym głosowaniu wezmę pod uwagę pierwsze wrażenia z lektury i z tego względu nie przyznam “Rudzielcowi” punktów. Jednocześnie mam nadzieję, że sprawiedliwość temu opowiadaniu oddadzą inni użytkownicy portalu. 

Tomorrow, and tomorrow, and tomorrow, Creeps in this petty pace from day to day, To the last syllable of recorded time; And all our yesterdays have lighted fools The way to dusty death.

Przeczytałam wszystkie opowiadania, choć nie wszystkie skomentowałam. Wybór nie był łatwy, bo więcej tekstów zasługuje na wyróżnienie niż jest to możliwe.

Punktacja dla Anonima:

 

3 pkt – “Niezadowolony klient” – za oryginale podejście do tematu, plastyczne opisy, wartką akcję, a przede wszystkim za to, że wywołało tak ciarki jak i śmiech.

 

2 pkt – “Rozpad theta” – za przekonujące przedstawienie pięknej, niepokojącej wizji tak świata, jak i bohatera. No i jeszcze za wiewiórę z zakrwawionymi kłami…

 

1 pkt – “Skarb” – za wzruszenie, piękne i ciepłe. Za warsztat i wspaniałe poprowadzenie fabuły, tak płynne i subtelne.

 

0,5 pkt – “Wyliniały” – za dbałość o szczegóły i klimat.

 

0,5 pkt – “Folwark leśny” – za przewrotny pomysł i opis świata z perspektywy zwierząt.

 

A teraz dla nie-Anonimów (tutaj było łatwo, bo wszystkie teksty zasługują na punkty, musiałam je tylko ustawić w kolejności):

 

3 pkt – “Mała Księżniczka” – za wzruszenie, które ten tekst wywołał; za spokojny, przepiękny i ciepły sposób przedstawienia ostatnich chwil dziewczynki. Nie wiem, co dodać, ten tekst jest tak niesamowity.

 

2 pkt – “Biełka” – za plastyczność, klimat i ciepło.

 

1 pkt – “Rudzielec u jabłoni” – za humor, warsztat, nawiązanie do “Dziewczyny u płota” i za Stanisława Jewgrafowicza.

Wszystkie wiewiórki – przeczytane. Wybór był niezmiernie trudny :( Kierowałam się wiewiórczością, fantastycznością, nieoczywistością, czyli dla mnie nowością. Bardzo to było subiektywne i pozostało jeszcze kilka opowiadań, które chciałam docenić, jak i wybranym podwyższyć punktację.

 

Opowiadania anonimowe

3 pkt –  Rozpad theta

2 pkt – Folwark leśny

1 pkt – Skarb

 

0,5 pkt – Cząstka tej siły

0,5 pkt – Czarny dzień na Olimpie

 

Opowiadania nieanonimowe

3 pkt – Biełka

2 pkt – Mała Księżniczka

1 pkt – Rudzielec u jabłoni

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

No to teraz ja. Faktycznie, wybrać niełatwo :)

 

ANONIMY:

 

3 pkt –  Rozpad theta, za najoryginalniejszy pomysł w konkursie

2 pkt – Skarb, za najlepsze w konkursie rozegranie emocji i uczuć 

1 pkt – Folwark leśny, za koncept, poczucie humoru, wykonanie nie pozostawiające nic do życzenia i za bliskie mojemu sercu przesłanie 

 

0,5 pkt –  Wyliniały (https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/24134), za tekst najlepiej w konkursie grający a) nawiązaniami do pewnych klasycznych “wiewiórek” i b) ograniem pastiszu konwencji czarnego kryminału 

0, 5 pkt – Wypchana pustka (https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/24101), za koncept, a także za skuteczne wykorzystanie pomysłu na tekst bliski grozy w raczej zdominowanym przez lekki ton konkursie

 

 

NIEANONIMY:

 

3 pkt – Rudzielec u jabłoni, za Ratatoska <3 

2 pkt – Biełka, za ładnie, subtelnie oddane realia i za nastrój 

1 pkt – Mała Księżniczka, za grę nawiązaniami 

Nie łatwo wybrać :(

 

Opowiadania anonimowe 

 

3 pkt – Cząstka tej siły – Za porządną fabułę i dobre wykonanie. Za ciekawego i zabawnego bohatera oraz liczne nawiązania. 

 

2 pkt – Wypchana pustka – Za porządną fabułę z satysfakcjonującym zakończeniem. Do tego za mroczny klimat i dobrze wykreowanego bohatera w którego byłem w stanie uwierzyć (a raczej w jego szaleństwo).

 

1 pkt – Folwark leśny – Za przesłanie i  humor. 

 

0.5 – Biurko – Za świetny koncept, który chodzi za mną do dziś.

 

0.5  – Niezadowolony Klient – Za wartką akcję i prostą ale satysfakcjonującą fabułę. 

 

Gdybym miał więcej punktów do rozdysponowania, to na pewno dodałbym Rozpad theta i Jesteś jednym z nas. 

 

Opowiadania nieanonimowe

 

3 pkt. Mała Księżniczka – nawiązanie do Małego Księcia, klimat i po prostu za to, że tekst mnie wzruszył.  

 

2 pkt – Biełka – Za klimat takiej starszej rosyjskości. Za ciepło tekstu i jego malowniczość. 

 

1 pkt. Rudzielec u jabłoni – Mimo, że tekstu nie zrozumiałem, to w gruncie rzeczy jest to bardzo dobrze napisane opowiadanie. Kiedy potraktowałem monolog i całą sytuację po prostu w kategorii absurdu, zdało mi się to wszystko nawet zabawne. 

 

 

Opowiadania anonimowe 

 

3 pkt: Wyliniały – za wybitną zabawę słowem i wartką fabułę

2 pkt: Skarb – za wyszukany dobór realiów i bardzo dobrze oddane emocje

1 pkt: Niezadowolony klient – za nietypowe wykorzystanie motywu wiewiórek i cyberpunkowy klimat

0,5 pkt: Czarny dzień na Olimpie – za humor i nieprzytłaczającą mnogość postaci w krótkim tekście

0,5 pkt: Folwark leśny – za humor oraz za luźną atmosferę

 

Opowiadania nieanonimowe

 

3 pkt: Biełka  – ładnie odwzorowany klimat i bardzo sprawne opisy

2 pkt: Rudzielec u jabłoni – dobre maskowanie mitologicznych postaci

1 pkt: Mała Księżniczka – intensywność emocji

No rest for the Wicked https://www.facebook.com/thewickedg/

Czas i na mój głos :)

 

3 pkt. – Czarny dzień na Olimpie – motywy mitologiczne, po prostu. 

2 pkt. – Rozpad theta – niepokojące, klimatyczne i dobijające.

1 pkt. – Szara – statek kosmiczny ukryty jako zabawka. Naprawdę lubię takie motywy. 

 

o,5 pkt. – Wypchana pustka – udany kawałek wiewiórczej grozy.

0,5 pkt. –  Rewiórcja – bardzo plastyczne i przekonujące. 

 

Opowiadanie nieanonimowe

 

3 pkt. – Biełka – opisy zrobiły na mnie wielkie wrażenie.

2 pkt. – Rudzielec u jabłoni – Ratatosk po raz kolejny.

1 pkt. – Mała księżniczka – mocno pogrywa sobie z naszymi emocjami, a smutku ciut za dużo, ale porządnie opisane. 

Zgodnie z tradycją tego konkursu przedłużyłam głosowanie, bo w sumie liczenie głosów nie będzie trudne :) Jest czas do końca marca.

http://altronapoleone.home.blog

Nie było łatwo.

 

Opowiadania anonimowe 

3 pkt – Rozpad theta – za inteligentną zabawę wieloświatami, która wprowadziła wyjątkowy niepokój przy czytaniu opowiadania  drobny plusik za grafiki). No i za to, że przez kilka kolejnych dni “wracało” do mnie to opowiadanie

2 pkt – Jesteś jednym z nas – za ciekawy pomysł, który zagrał solidnie na emocjach

1,5 pkt – Skarb – za wzruszającą historię przedstawioną w pomysłowy sposób (po kilku dniach ten baskijski nie przeszkadza)

0,5 pkt – Wyliniały – za barwne postacie i pomysłowo stworzony świat, byłby z tego fajny komiks albo film animowany dla dorosłych :)

 

Opowiadania nieanonimowe

3 pkt – Biełka – za niezwykle plastycznie i barwie przedstawioną historię. Czytanie tego opowiadania to była prawdziwa przyjemność, gratulacje :)

2 pkt – Mała Księżniczka – za ciarki, za emocje. Do tego bardzo dobrze napisane

1 pkt – Rudzielec u jabłoni

Poziom wyrównany, choć widać pewne tendencje.

 

Więc ja, tendencyjnie ;):

3 pkt – “Cząstka tej siły” – historia + mitologia + pięknie napisane. Mnie wystarczy aż nadto!

2 pkt – “Czarny dzień na Olimpie” – znowu mitologia? Ano lubię! I trochę w duchu podobne do mojego, choć napisane o niebo lepiej!

1 pkt – “Skarb” – a tu znowu piękne, niemal Katiowe granie na uczuciach.

 

Oraz po 0,5 pkt straszaki:

“Jesteś jednym z nas” – bo to mogłoby się zdarzyć ;/;

“Wypchana pustka” – za klimat, brrr!!!

 

Gratulacje dla wszystkich piszących i czytających! Fajny konkurs :)!

Częścią tolerancji jest uwolnienie się od kompulsywnej potrzeby słuszności - JeRzy

Opowiadania anonimowe:

3 pkt – Cząstka tej siły

2 pkt – Czarny dzień na Olimpie

1 pkt – Skarb

 

0,5 pkt – Folwark Leśny

0,5 pkt – Wypchana pustka

 

Opowiadanie nieanonimowe:

2 pkt – Biełka

 

Uff, jeszcze zdążyłam :)

Wszystkie przeczytane, jedno napisane, komentarze pod dwudziestoma tekstami :)

 

Anonimy:

 3 pkt – Czarny dzień na Olimpie – za świetne połączenie dwóch mitologii

2 pkt – Cząstka tej siły – dobrze napisane i coś nowego

1 pkt – Jesteś jednym z nas – ciekawy pomysł

 

0,5 – Wypchana pustka – za pomysł

0,5 – Folwark leśny – rozbawiło mnie

 

 

Nieanonimy

3 pkt – Mała księżniczka – chwyta za serducho :)

2 pkt – Rudzielec u jabłoni – świetny wkurzony wiewiór :)

1 pkt – Biełka – za malowniczość

Nie cierpię mówić NIE, ale nie mogę stale potakiwać. Czas zacząć ćwiczyć... ;)

3 pkt – Szara – za podejmowanie ważnych problemów

2 pkt – Wyliniały – za wykonanie, zabawę słowem, wartką akcję

1 pkt + dodatkowe 0,5 pkta – Folwark leśny – za humor i wczucie się w sposób myślenia wiewiórek

0,5 pkt – Czarny dzień na Olimpie – za ciekawy sposób wykorzystania tematu

Jakimś cudem się wyrobiłam.

3 punkty – Rozpad theta – za dobrze wykorzystany surrealizm

2 punkty – Jesteś jednym z nas – za pomysł i żywych bohaterów

1 punkt – Czarny dzień na Olimpie – za ogólny pomysł i przyjemne wykonanie

 

0,5 punktu – Najważniejsza rzecz w galaktyce – za rozśmieszenie mnie

0,5 punktu – Cząstka tej siły – to bardzo dobry tekst i byłby na podium, gdyby nie przekroczony limit znaków, co jednak wydaje mi się w konkursach dość istotne

 

I anonimy:

3 punkty – Rudzielec u jabłoni – tekst sam się czyta, jest fajnie żartobliwy i podoba mi się konstrukcja bohaterów

2 punkty – Mała księżniczka – za pięknie rozegrane emocje

1 punkt – Biełka – za dobre opisy i fajnie przedstawiony przez pryzmat dziecka świat

Zostaw ten żyrandol.

Anonimy:

 3 pkt – Czarny dzień na Olimpie – za research

2 pkt – Jesteś jednym z nas – za pełną fabułę

1 pkt – Wypchana pustka – za szaleństwo

 

0,5 pkt – Biurko – za horrorowaty dreszcz

0,5 pkt – Cząstka tej siły – fajny tekst, szkoda, że za długi

 

Anonimy inaczej:

3 pkt – Biełka

2 pkt – Rudzielec u jabłoni

1 pkt – Mała księżniczka

Babska logika rządzi!

3 pkt – "Jesteś jednym z nas"

2 pkt –  "Skarb"

1 pkt – "Wypchana pustka"

 

0.5 pkt – "Wyliniały"

0.5 pkt -  "Niezadowolony klient"

3 pkt – Rozpad theta – za maksymalną oryginalność ujęcia tematu

2 pkt – Folwark leśny – za pomysł

1 pkt – Cząstka tej siły – za znakomitą historię!

0,5 – Wypchana pustka – za pomysł

0,5 – Detektyw Wiewiór – za to, że mi się spodobał

 

Nieanonimy

3 pkt – Biełka

2 pkt – Rudzielec u jabłoni

1 pkt – Mała księżniczka

 

Było jeszcze kilka, których niestety nie mogłam nagrodzić, a teraz żałuję, że nie miałam jeszcze co najmniej 2x0,5 punkta! Sama jestem sobie winna...

http://altronapoleone.home.blog

Nowa Fantastyka