- Hydepark: W głębi snów - wyniki I etapu (ścieżki A i B)

Hydepark:

konkursy

W głębi snów - wyniki I etapu (ścieżki A i B)

No i ogłaszamy wyniki.

Ale najpierw słów kilka.

 

W ścieżce A zgłoszono 30 tekstów. W tym 1 po terminie, ale miło mi, że autorka chciała wesprzeć akcję – dzięki!

W ścieżce B zgłoszono 20 tekstów.

 

Przypomnę, że zarówno autorzy, jak i czytelnicy są zachęcani do wpłaty darowizny na fundację Synapsis: http://synapsis.org.pl/ (przycisk „Przekaż darowiznę” na stronie fundacji). Nikt nie sprawdza czy faktycznie to zrobicie i w jakiej kwocie, ale zwyczajnie fajnie będzie :-)

 

Samo Synapsis nie jest organizatorem, ale beneficjentem. Czym zajmuje się organizacja? Między innymi wspieraniem osób ze spektrum autyzmu (autyzm, zespół Aspergera, ADHD), ale też szerzeniem wiedzy na temat tego, czym spektrum autyzmu jest, a czym nie.

 

A teraz do rzeczy!

 

Niektórzy z was niby narzekali na krótki limit, ale i tak wybierali ścieżkę A 9maksymalnie 1000 słów) zamiast ścieżki B (2000 słów) :-) Co wam powiem… Krótka forma jest zwyczajnie inna od długiej. W długiej można więcej zmieścić, w krótkiej można łatwiej konstruować napięcie.

 

Trochę szkoda, ze część z was przesuwała informację o celu akcji pod inne informacje ze wstępniaka. Regulamin tego nie zabraniał i na ocenę to nie wpływało, ale wiecie… Fajnie by było, gdyby wstawka informująca znalazła się na górze, nawet jeśli dopiero teraz :-)

 

Jak pamiętacie z wątku z zasadami: https://www.fantastyka.pl/hydepark/pokaz/21708 wśród prac zgłoszonych do I etapu miała zostać wyłoniona grupa, tekstów, które docelowo trafią do mini-ebooka. Tu znów przypomnę: antologia ta docelowo będzie rozdawana za darmo, z jednoczesną namową czytelników, by wpłacili dotację na Synapsis (odsyłając w tym celu prosto na stronę Synapsis).

 

Początkowo w planie było wybranie po 10 tekstów z obu ścieżek z założeniem, ze w zależności od liczby i jakości zgłoszonych prac, liczba ta mogła ulec zmianie. Ostatecznie ze ścieżki A przyjęliśmy 15 tekstów plus 1 bonusowo (o czym dalej). Ze ścieżki B dostało się 10, choć część warunkowo, o czym dalej.

 

Jurorzy w obu ścieżkach ci sami (Wilk-Zimowy, Jupiter i Geist).

 

Sposób kwalifikacji był różny dla ścieżki A i B i co tu gadać , nieco udziwniony ;-)

 

Ścieżka A: Każdy z trójki jurorów dostał pulę 5 tekstów do wyboru. I po kolei w kółku rzucaliśmy, który tekst dodajemy do listy. Takie rozwiązanie ma i plusy i minusy. Plusy są takie, że maksymalizuje się różnorodność tekstów (może być tak, że jakiś tekst jednemu jurorowi podoba się bardzo-bardzo, a dla innych jest taki sobie). Minusy… Cóż, cały zestaw może być przez to dla części czytelników nierówny. Ale liczę na to, że zostanie to zrównoważone efektem „każdy znajdzie coś dla siebie”. A że opowiadania krótkie, to akurat :-)

 

Ścież ka B: Tutaj zasada była inna. Były cztery rodzaje głosów: Tak, Może (oznaczający „Warunkowe Tak), Brak Zdania, Nie. Dwa taki oznaczały dostanie się do II etapu, ale z jednym zastrzeżeniem.”Może” (tak warunkowy) oznacza, ze były pewne zastrzeżenia. Autorzy z warunkowymi takami otrzymają informacje co powstrzymało danego jurora przed pełnym takiem i może zaproponuje jak to rozwiązać (o ile będzie chcieć), ewentualnie może rozwieje nasze wątpliwości.

 

Dodatkowo każdy juror miał do dyspozycji jedno weto, a nie po jednym dla danego tekstu (z całego zestawu, bez względu na ścież kę), który w wyniku decyzji innych autorów się dostał. Weto miało docelowo służyć tylko w sytuacjach „bardzo sprzeciwu”. Weta zostały wykorzystane przez 2/3 jury.

 

Zgodność z konkursem: W kilku przypadkach w moim odczuciu brakło elementu fantastyki. Dodatkowo w kilku tekstach trudno mówić o motywie „głębi snu”. Co ciekawe, zdarzały się sytuacje, gdzie jurorzy nie byli zgodni co do tego czy i w jakim stopniu te motywy zostały spełnione. Szczerze mówiąc na liście wyników znalazły się opowiadania, które choć są bardzo fajne, to gdybym był jedynym jurorem, to odpadłyby właśnie z powodu niezgodności.

 

Co dalej?

 

1. Osoby ze ścieżki A – proszę o podanie na wiadomość prywatną (odnośnik „napisz wiadomość” na profilu, widocznym po kliknięciu w mój nick) kontaktowych adresów e-mail.

 

2. Osoby ze ścieżki B – maksymalnie do środy 23.59 podeślę na e-mail dodatkowe informacje.

 

PROŚBA: Jeżeli ktoś do środy 23:59 nie otrzyma e-maila w sprawie konkursu, niech sprawdzi folder ze spamem. Jeżeli tam tez nie będzie wiadomości, proszę o sygnał na wiadomość prywatną na forum.

 

 

UWAGA! W naborze założyliśmy, że nie ma podziału na miejsca.

Kolejność poniżej jest przypadkowa. W samym e-booku teksty będą prawdopodobnie w innej kolejności.

 

 

WYNIKI ŚCIEŻKI B:

Niezależnie od tego postu, zostają wysłane e-mailowo. Jeśli nie dojdą – proszę o sprawdzenie skrzynki. Jeżeli ktoś ze ścieżki B będzie chcieć komentarze jurorów – dawać znać na e-maila (tego samego, na który wysyłaliście zgłoszenia lub na ten, z którego dostaliście potwierdzenie).

 

Tu podaję tytuły, bo nie wiem na ile autorzy chcą ujawniać personalia na tym etapie naboru.

 

Co najmniej dwa „zwykłe” Taki:

– On ją kochał za żywota

– Krople bursztynu

– Malowane, mgliste fale

– Syrenia wyspa

– Robinsomnia

– Sen o tworzeniu

– Hipnagogi

 

Warunkowe Tak:

– Sny uwolnione

– Kraina snów (tu nawet bardzo warunkowe, zobaczymy co autor odpowie na uwagi)

– Orzeł czy reszka

 

Opowiadania, które nie zakwalifikowały się do II etapu:

– Brzytwa Skowronka

– Marzenia to motyle

– Ochroniarz, parking (gdzie zdecydował brak puenty, a szkoda)

– Złodziej snów

– Serce żmii pod kwiecistą maską (a tu jury było skrajnie podzielone w ocenach)

– Objaśnianie marzeń sennych

– Calm Boy

– O chłopcu, który śnił cliffhangery

– Maposen

– Somniteka (gdzie pewnie inaczej by wyglądały głosy, gdyby nie problem z puentą)

 

 

WYNIKI ŚCIEŻKI A:

 

Tu zaznaczę, że choć ta ścieżka nie miała trybów warunkowych, to podobnie jak w ścieżce B, część autorów zostanie poproszona o dopracowanie niektórych elementów. Zdarzało się bowiem, że niektóre teksty były doceniane np. za pomysł, ale czegoś brakowało w formie.

 

Do II etapu kwalifikujemy:

(te krótkie zajawki pod linkami NIE są komentarzami, komentarze za niedługo się pojawią pod samymi opowiadaniami)

 

Kobieta, która pocałowała księżyc

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21860

W moim odczuciu brak tu motywu snu, ale część jury zdecydowało. Samo opowiadanie ładnie łączy nastrojowość i ironię – połączenie, które raczej trudno uzyskać, a tu się udało.

 

Siódme urodziny

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21858

Ciekawa sprawa – punkt wyjścia, jakiego tu użyto, przewija się w kilku innych zgłoszeniach obu ścieżek, za każdym jednak razem w inny sposób punkt ten rozwijano. Trudno coś tu napisać, żeby nie spoilerować, więc więcej dodam wkrótce w komentarzach pod tekstem.

 

Nadchodzi sen

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21857

Zakwalifikowane za pomysł, ale nie da się ukryć, że będziemy oczekiwać, by wersja, która trafi do e-booka, została znacząco usprawniona – bo w aktualnej formie trochę ciężko dotrwać do puenty. Mam nadzieję, ze dojdziemy w tym zakresie do porozumienia.

 

Somnikterium

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21797

Nietypowy pomysł, trochę czuć tu klimat familijnych SF z lat 80-tych.

 

Morfeokinematografia

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21810

Humor pełną gębą :-) Sa tez wady, o których w wkrótce w komentarzu.

 

Śniąca z Tha'hdir

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21815

A tutaj wygrywa to, że aż przed oczami pojawiają się klimaty pustyń i piasków.

 

Dratewka projektujący Wszechświaty

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21837

Ten tekst trochę podzielił jury i generalnie w samym e-booku nie obędzie się bez posłowia, żeby nie zostawić czytelników z mocnym „WTF?” ;-) Bo nie da się ukryć, że tu, na portalu, tekst nabrał jakiegoś zakresu zrozumiałości po przeczytaniu komentarzy, a wtedy było „aaaa!” ;-)

 

X-ELOS_NAGRANIE_POKAZOWE.AVI

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21775

Drugi tekst z kategorii „czytelnikowi namieszać i w głowie zamącić”. Mocny, mroczny i duszny.

 

Sterownik dla Garatuka

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21834

Co tu mówić – ni by SF, niby o przyszłości, a jednak na czasie. No i z jajem.

 

Nieznajomi

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21824

Nastrojowe, wręcz płynące. W zasadzie o społeczeństwie, jakim społeczeństwo się staje. Tutaj mieliśmy trochę zgrzyt co do zgodności z konkursem. Niemniej głos padł, a nikt nie wetował.

 

Przed trzecią

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21805

Groza.

 

Tworzywo snu

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21802

Bardzo dobre dopasowanie do tematyki konkursu.

 

Latający dywan

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21801

Lekko i przyjemnie. Choć są i zastrzeżenia. Więcej w komentarzu wkrótce.

 

Ylleherm

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21772

Bardzo, bardzo oniryczne. A tematyka konkursu to przecież „W głębi snów”.

 

Nowy Jork

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21760

Przyznam, że zanim trafi to do e-booka, autorka będzie musiała trochę dopracować formę. Ale jest w tym coś nietypowego i nieszablonowego.

 

Bonusowo:

 

Klucz

https://www.fantastyka.pl/opowiadania/pokaz/21728

Ten tekst nie znalazł się na liście nikogo z jurorów, ale uznaliśmy, ze można zrobić dla niego miejsce. Dlaczego? Bo wpleciono tu wątki kilku różnych, istotnych problemów społecznych. W sposób, który jest niemoralizujący, a jednak widoczny. Smutny tekst.

 

 

Co z pozostałymi tekstami:

 

Część z nich też jest dobra i warta przeczytania. Komentarze jurorskie dotrą do wszystkich.

 

 

O terminarzu dalszych prac będziemy stopniowo informować autorów. Liczymy przy tym na pewną cierpliwość, bo praca, życie itp. O ewentualnych przesunięciach będziemy jednak dawać znać.

 

 

PS. Tak, część tekstów na liście nawet jeszcze nie trafiło do biblioteki. Nie, nie wszystkie z mojej listy, co skłania do zastanowienia, na ile na głosowanie do biblioteki wpływa to, czy głosujący znają autora. Tutaj 2/3 jury była spoza społeczności portalu. Jeśli ktoś zamiast skanować wzrokiem do wyników, doczytał całość tego wpisu, aż do tego miejsca, to zostawiam do przemyślenia.

 

Komentarze

obserwuj

(rezerwacja pierwszego komentarza na wypadek updatów)

 

KOMUNIKAT (30.01.):

Będziemy mieć małą obsuwę z mailami z komentarzami i uwagami do ścieżki B (oraz z mailami do zakwalifikowanych ze ścieżki A). Kilka bieżących spraw codziennych stanęło na przeszkodzie środowemu terminowi, a chciałbym, a chciałbym uwagi z (B) wysłać zbiorczo, a nie rozbijać ich na kilka części. całość Termin przesunięty z środy na niedzielę (3.02.)

Za opóźnienie przepraszam i mam nadzieję, że nie będziecie mieć za złe.

Gratuluję licznym wyróżnionym! :-)

Ha! Wreszcie czuję się wygrana w jakimś konkursie! :-)

Babska logika rządzi!

Dziękuj jurorom pozaportalowym ;-) O moim “ale” wkrótce w komentarzu :P

 

BTW, formuła “liczba słów” może trochę miesza (pewnie część osób już przywykła do licznika znaków na stronie), ale w przypadku cięcia nie ma potem akrobacji z wyszukiwaniem synonimów ;-)

Mniejsza o szczegóły. :-)

Aha, Jurkom też gratuluję. Bardzo sprawna organizacja. I jeszcze to był fajny pomysł na konkurs.

Ogólny szacun.

Babska logika rządzi!

Całkiem szczerze, to najtrudniejsza część realizacji dopiero będzie. Ale jestem dobrej myśli :-)

 

Gratulacje dla wszystkich wybranych :) I oczywiście dla jurorów za super organizację i  świetną inicjatywę :)

Jejku, pobudka z rana i taka podwójna niespodzianka! :D. Pięknie dziękuję za wyróżnienie i gratuluję pozostałym ❤️. Wilku, Geiscie, Jupiterze, fantastyczna inicjatywa i organizacja konkursu, dzięki wam! :)

Używanie poprawnej polszczyzny jest bardzo seksowne

Brawa i gratulacje :) 

Pisanie to latanie we śnie - N.G.

Fajnie, że bonusik się trafił. :D

Gratulasy dla pozostałych wyróżnionych, a przede wszystkim dla Wilka, Geista i Jupiter(a) za sprawną organizację super konkursu. Dziękuję.

Gratulacje dla wyróżnionych!

Wyrazy uznania za świetną realizację konkursu dla Wilka, Geista i Jupitera!

Paper is dead without words; Ink idle without a poem; All the world dead without stories; /Nightwish/

Szacunek za sprawną organizację konkursu!

I gratulacje dla wyróżnionych, tych już znanych, i tych jeszcze anonimowych!

Mój tytuł ze ścieżki B brzmiał “Sen o Stworzeniu” a nie “Sen o tworzeniu”,  ale jak ci już pisałem, jeszcze się waham czy i tak tytułu nie zmienić. A skoro już się ujawniłem jako autor jednego z zakwalifikowanych tekstów ze ścieżki B, to pogratuluję wszystkim współwyróżnionym, jurorom i pozostałym uczestnikom. Zacny konkurs :D 

To ja też się ujawnię i pochwalę, że moje opowiadanie otrzymało “warunkowy tak”. Teraz mam nadzieję, że uda mi się te warunki spełnić. :)

Paper is dead without words; Ink idle without a poem; All the world dead without stories; /Nightwish/

Trochę przykre, że bonusowy tekst został wybrany tylko ze względu smutną formę, która wywoływałą jakieś tam uczucia. Nawet jeśli żaden juror nie wybrał go na swoją listę. Ale cóż, każdy konkurs rządzi się swoimi prawami.

Niemniej jednak gratulacje wszystkim zwycięzcom ;)

,,Celuj w księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami,, ~ Patrick Süskind

Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych i podziękowania dla organizatorów za konkurs zorganizowany w szlachetnym celu :)

No rest for the Wicked https://www.facebook.com/thewickedg/

Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych i wielkie podziękowania dla jurorów za sprawną organizację.

Gratulacje! Choć zawiść zżera... ;)

Danielu, poza tym, że tekst był smutny, to:

Bo wpleciono tu wątki kilku różnych, istotnych problemów społecznych. W sposób, który jest niemoralizujący, a jednak widoczny. 

i cieszę się, że jury doceniło właśnie to.

Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych, podziękowania dla organizatorów oraz wyrazy zadowolenia z powodu znalezienia się wśród wybrańców.

Po przeczytaniu spalić monitor.

AQQ, nie martw się. My doceniamy i nie musisz niczego udowadniać. ;)

O, fajnie, gratuluję i dziękuję. Coś się wymyśli z tym “WTF” ;) Ech, czasu jak na lekarstwo, ale muszę przeczytać teksty, które mi jeszcze zostały. Krótkie na szczęście... :P

"Ateny są jak ospały koń, a ja jak giez, który próbuje go ożywić". Sokrates

Danielu, tekst AQQ nie został wybrany ze względu na formę, ale poruszenie tematu, który był wpisany w ten konkurs ze względu na jego charytatywny charakter. Autorka napisała dokładnie o tym, na co jest zbiórka. Uważam, że ten tekst powinien wręcz otwierać e-book.

 

Gratulacje dla wszystkich!

 

Choć przyznam, że mój największy faworyt odpadł, autorowi (ac) gratuluję więc napisania naprawdę świetnego opowiadania.

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

Dziękuję za wyróżnienie i gratki dla wszystkich, podobnych do mnie, szczęściarzy. Wyrazy uznania za bardzo szybko i sprawnie przeprowadzony konkurs!

Gratulacje dla współwyróżnionych i dla jury za sprawną organizację! To budujące zobaczyć się na takiej liście. Dzięki! ;)

Trochę przykre, że bonusowy tekst został wybrany tylko ze względu smutną formę, która wywoływałą jakieś tam uczucia.

 

Danielu, rozwiń  proszę. chętnie odpowiem na wątpliwości.

 

Choć przyznam, że mój największy faworyt odpadł, autorowi (ac) gratuluję

Poczekaj Drakaino na komentarze pod opowiadaniem AC. Podobnie jak w “Sercu Żmii” (tekst innej osoby, ze ścieżki B) mieliśmy tu w jury mocną rozbieżność opinii.

 

 

A jeszcze dodam, że generalnie było widać różne podejścia poszczególnych jurorów i docenianie lub ganienie za różne cechy.

Wyraziłem jedynie swoją opinię. To dziwne, że nikt opowiadania nie wybrał, a jednak się znalazło – to chyba nie powinno tak działać. Jeśli chodzi o problematykę utworu, to to na prawdę jest nic odkrywczego, inne opowiadania były bardziej oryginalne. Nie mówię, że nie zgadzam się z całym konkursem bo wiele opowiadań zasługuje na wyróżnienie, ale osobiście uważam za niesprawiedliwe podejście do tego tematu – moja opinia nie musi nikogo obchodzić. Rozumiem jakby jurorzy wybrali opowiadanie, wtedy nie miałbym żadnych wątpliwości.

,,Celuj w księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami,, ~ Patrick Süskind

Po to jest ten wątek, żeby ewentualne wątpliwości wyjaśnić :-)

 

Ok, no więc właśnie na głównych listach jurorów znalazły się teksty, które jurorzy oceniali według “tradycyjnych” wskaźników. W zależności od jurora na głównych listach decydowała własnie oryginalność, język itp. W różnych proporcjach (czasami pomysł był dobry, a język kulał). To konkretne opowiadanie w tych podstawowych czynnikach znalazło się w zasadzie gdzieś w środku, więc na listy poszczególnych jurorów nie weszło.

Ale cały czas trzeba pamiętać , że celem tego konkursu nie było wyłonienie najlepszego ze zgłoszeń (i dlatego nie dajemy podziału na miejsca, choć mieliśmy swoich faworytów, różni jurorzy różnych).

Celem nie było też stworzenie okazji do pochwalenia się publikacją – to jedynie miły dodatek dla uczestników.

Celem jest to, żeby zrobić coś fajnego dla innych – w tym przypadku dla fundacji Synapsis, a jednocześnie zwrócić ludziom uwagę  na niektóre kwestie związane ze spektrum autyzmu. Wokół samego spektrum jest cała masa stereotypów. Że to choroba, że autycy nie mają uczuć itp., a to nie prawda (akurat stereotyp o braku uczuć te z został poruszony w tekście AQQ). Co gorsza, psycholodzy tez często powielają te stereotypy. To prowadzi czasem do sytuacji, gdy dzieci ze spektrum, które mogłyby w dorosłym życiu wysokofunkcjonujące, nie stają się nimi, bo są traktowane własnie przez pryzmat stereotypów lub przeciwnie – próbuje się je na siłę wdrażać do zachowań “zwykłych”. No i tu ponownie – tekst AQQ pokazuje właśnie sytuację, gdzie rodzina nie wie co się dzieje z dzieckiem, co powinno się dziać itp.

Generalnie – tekst choć pod względem oryginalności ustępuje innym (ale też  nie jest na końcu), to doskonale wpisuje się w otoczkę konkursu.

Żeby nie było wątpliwości – to nie jest tak, że samo poruszenie wątku gwarantowało dostanie się do e-booka. W żadnym razie. Natomiast tutaj zostało w wiarygodny sposób pokazane, jak może wyglądać sytuacja w rodzinie z problemami, w której dodatkowo pojawia się właśnie dziecko ze spektrum autyzmu. 

(Właśnie zorientowałem się, że post z wynikami nie zmieściłby się w ścieżce A :P )

Organizacja podręcznikowa, gratki dla podiumowców i uczestników, było naprawdę fajnie brać udział – wyzwania limitowe to przecież trening literacki, szczególnie w szczytnym celu ;)

Ale powyższy, króciutki komentarz przy moim "Przed trzecią" nie dotyczy mam nadzieję wykonania?

Po przeczytaniu spalić monitor.

Cóż Wilku, Twój konkurs, Twoje decyzje. Ja się mieszać nie będę.

,,Celuj w księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami,, ~ Patrick Süskind

Danielu, zrób konkurs, choćby i na opowiadanie fantasy, pojurkuj, a zobaczysz, jaka to trudna i niewdzięczna robota... W Sowach i Skowronkach najchętniej byłabym dała tak z pięć-sześć wyróżnień, poziom był świetny, a wybrać trzeba.

Mam nadzieję, że niedługo poznamy uzasadnienia werdyktów i lepiej zrozumiemy, dlaczego jury podjęło takie, a nie inne decyzje.

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

Gratulacje :)

Znam tylko pięć liter ;)

Gratuluję wszystkim! Lektura Waszych opowiadań była bardzo ciekawym doświadczeniem, a wybór niejednokrotnie  trudny. Na szczęście doszliśmy do porozumienia :)

Dziękuję pozostałym członkom jury za zaangażowanie i sprawną organizację.  W ciągu najbliższych kilku dni napiszę więcej o poszczególnych opowiadaniach.

Gratulacje smiley

Gratulacje dla wszystkich, którzy napisali opowiadania na konkurs Wilka i duże podziękowania dla całej ekipy jurorów za bardzo sprawne jego przeprowadzenie. 

Jestem zaskoczona wyróżnieniem i trochę – przyznam szczerze – niepokoję się, czy dam radę poprawić do strawnej formy? Niemniej cieszę się. 

Pozdrowienia:)

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Jak się nie uda, to trudno, ale próbować warto :-)

Jasne:)

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. A.E.

Bardzo się ucieszyłam, kiedy znalazłam swoje “On ją kochał za żywota” na liście wyróżnionych ze ścieżki B! Gratulacje dla pozostałych wyróżnionych i podziękowania dla jurorów i organizatorów za bardzo przyjemny konkurs!

Gratulacje! :)

Jeżeli kogoś ze ścieżki A pominąłem przy wrzucaniu moich komentarzy, niech da znać. Pozostali jurorzy powinni pokomentować wkrótce.

 

AC – “Złodzieja snów” skomentuję przy okazji wysyłania uwag do zakwalifikowanych ze ścieżki B.

 

Z takich rozkmin powynikowych. Widziałem, ze przy dwóch tekstach ze ścieżki A trwały dość poważne prace i prawdopodobnie różni jurorzy widzieli różne wersje teksty. W jednym przypadku zmieściło się to w ramach tego, co można nazwać kompresją. W drugim, jeśli mi się coś nie miesza, to początkowo tekst miał nieco inna formę – gorszą językowo, ale lepszą pod kątem niesionego ładunku. Niezły przykład na to, ze nie zawsze sugerowane poprawki wychodzą tekstowi na dobre, nawet jeśli dzięki nim ładniej wygląda.

 

(edit: teksty z pierwszego akapitu to zupełnie inne teksty, niż te, o których mowa w drugim akapicie)

 

Z innych kwestii: pojawiły się wątpliwości co do dwóch opowiadań: „Snu Hymenaiosa” Syf’a oraz „Niezałatwionej sprawy Poltera Gaista” AC. Pierwszy z tekstów zwyczajnie nie został wskazany przez żadnego jurora. Każdy z jurorów mógł wskazać 5 tytułów i padło tak, a nie inaczej. Nie oznacza to, ze tekst jest zły. Jest dobry i jak najbardziej wart przeczytania (do czego zachęcam). Paradoksalnie gdyby to był dobór teksów do zina, a pula tekstów ta sama, to opowiadanie miałoby zdecydowanie większe prawdopodobieństwo wskoczenia, bo ziny żądza się innymi prawami niż konkurs, a ten konkretny konkurs ma swoją specyfikę. Co do „Niezałatwionej sprawy Poltera Gaista” – to opowiadanie uzyskało głos, ale dostało też weto. Bywa i tak. Dodam, ze na przykład do opowiadania „Nieznajomi” MrB osobiście miałem ogromne wątpliwości, czy powinno być w zbiorze (kwestia motywu snu), a jednocześnie w portalowym wątku na temat opowiadań miesiąca wskazałem je jako własną sugestię.

 

Czyli zdarza się, że czasem jako juror trzeba osobno traktować oceny obiektywne, subiektywne, dopasowanie do konkursu i jeszcze kilka czynników. A na dokładkę jury nie zawsze jest wewnętrznie zgodne i to także należy brać pod uwagę. Z drugiej strony to samo zróżnicowanie sprawiło, ze w ostatecznym zestawie są zarówno teksty lekkie, jak i ciężkie, rozrywkowe, jak i wymagające kombinowania.

– Serce żmii pod kwiecistą maską (a tu jury było skrajnie podzielone w ocenach)

Czy mogę ślicznie prosić o rozwinięcie tej enigmatycznej uwagi? :)

Graty spod poduszki.

 

Peace!

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Czy mogę ślicznie prosić o rozwinięcie tej enigmatycznej uwagi? :)

W ścieżce B, w przeciwieństwie do ścieżki A, konieczne były dwa głosy poparcia. Skończyło się na tym, że jeden głos (mój) popierał bardzo mocno, dwa były bardzo sceptyczne, głos popierający kilkukrotnie próbował znaleźć przekonujące argumenty, ale dwa pozostałe głosy przekonać się nie dały. Wygląda na to, ze motyw przewodni zinterpretowałem w inny sposób niż Geist i Jupiter. Szczegóły dostaniesz w komentarzu mailowym.

 

KOMUNIKAT:

Będziemy mieć małą obsuwę z mailami z komentarzami i uwagami do ścieżki B (oraz z mailami do zakwalifikowanych ze ścieżki A). Kilka bieżących spraw codziennych stanęło na przeszkodzie środowemu terminowi, a chciałbym, a chciałbym uwagi z (B) wysłać zbiorczo, a nie rozbijać ich na kilka części. całość Termin przesunięty z środy na niedzielę (3.02.)

Za opóźnienie przepraszam i mam nadzieję, że nie będziecie mieć za złe.

 

Wilku, spokojnie :D Taka obsuwa to nie żadna obsuwa :)

Używanie poprawnej polszczyzny jest bardzo seksowne

Edytowałem kategorię wątku. Zwracajcie na to uwagę przy ich zakładaniu :) Szczególnie, że tag konkursowy się nie wyświetlał wcześniej.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Ponieważ w komentarzach pojawiło się nieporozumienie...

 

Tematem konkursu jest „W głębi snów”. Jak widać po różni jurorzy interpretowali to w różnym zakresie, ale jednak chodzi o sen. Przy okazji pojawia się zachęta do wsparcia konkretnego tematu i do tego samego będzie zachęcać e-book, który zostanie wydany w wyniku II etapu. Ale sam motyw autyzmu w tekstach nie był wymagany, choć faktycznie mógł sprawić, ze tekst był lepiej postrzegany. Mógł, ale nie musiał – wśród tekstów niezakwalifikowanych ze ścieżki B też zdarzały się nawiązania.

 

I tutaj kwestia tego, dlaczego nawiązanie pomimo otoczki konkursu nie było wymagane. Temat jest znacznie trudniejszy, niż się wydaje i znacznie bardziej otoczony licznymi stereotypami. Wolałem uniknąć sytuacji, gdy w co drugim tekście pojawią się postacie, które de facto mocno powielają stereotypy o autyzmie. Niestety, wiele jest pseudoźródeł, które pokazują autyków jako koniecznie bez emocji (owszem, mają emocje), zawsze odciętych od otoczenia (bardziej skomplikowany temat) itp.

 

Postawienie wymogu obecności takiej postaci z miejsca mogłoby powodować, ze część opowiadań odpadałaby ze względu na powielanie stereotypów. Co więcej, jestem przekonany, że przy wstawieniu takiego wymogu wiele osób skupiłoby się na tym, jak „fatalny” jest autyzm, a nie że w wielu przypadkach osoby ze spektrum koniec końców mogą funkcjonować społecznie. To jest naprawdę skomplikowany temat, który da się rozpracować bardzo porządnie (ktoś kojarzy serial „Most nad Sundem” w wersji szwedzko-duńskiej? Świetne pokazanie tego, ze osoba z bardzo mocnym Zespołem Aspergera może być jednocześnie obecna społecznie), ale jest to zwyczajnie tak trudne, że mogłoby położyć cały konkurs.

 

Tak więc obecność wątku autyzmu nie była wymagana (btw, autyzm występuje tez u dorosłych, o czym te z w kilku komentarzach zapomniano). Z drugiej strony owszem, niezależnie od zgodności z tematem, jeśli coś szczególnie mocno nie pasowało do otoczki konkursu, mogło przez to być ocenione słabiej.

 

I tu jedna kwestia – o ile ze względu na otoczkę konkursu trzeba było brać pod uwagę, co ze względu na otoczkę konkursu w e-booku nie powinno się znaleźć, to nie oznacza to, ze wszystkie elementy muszą być lekkie i fajne. Jak kilka razy zaznaczyłem w różnych miejscach, beneficjent nie jest organizatorem, a planowany odbiorca e-booka to grupa bardzo szeroki – nie tylko osoby zainteresowane tematem, ale też te, które o Synapsisie do tej pory nawet nie słyszały.

 

<nazi mode on> Synapsis jest rodzaju żeńskiego i tak powinna być odmieniana (przy słowach pochodzących z greki można założyć z góry, że te na “-is” będą żeńskie). Zwłaszcza że “fundacja” takoż rodzaj żeński, no i synapsa. </nazi mode off>

 

A poza tym zgadzam się z tym, co napisałeś o stereotypach i dobrze, że konkurs nie był o autyzmie. Skądinąd konkurs z “nieprzystawaniem do normy” mógłby być ciekawy.

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

Może nawet z “poza normami” – niby to samo, ale “nieprzystosowanie” sugeruje aspekt negatywny, a na przykładzie właśnie spektrum autyzmu widać, ze niedobory mogą być równoważone nadwyżkami (które to nadwyżki ze względu na otoczenie społeczne i cywilizacyjne, ale też stereotypy, często są niewykorzystywane, ale to jakby osobny problem).

 

PS. Sorry za liczbę powtórzeń i niezgrabności gramatycznych w komentarzu powyżej. Mam też nadzieję, że w miarę czytelnie przedstawiłem przesłanki przyjętego podejścia do konkursu i to, w jakim zakresie takie podejście wpływało, a w jakim nie, na dobór teksów :-) 

Do osób z obu ścieżek (A i B), które zakwalifikowały się do II etapu własnie zostały wysłane e-maile z dodatkowymi informacjami. Prosiłbym o rzucenie okiem. Jeśli u kogoś nie będzie na skrzynce, sprawdźcie w folderze ze spamem. Jeśli tam tez nie będzie – dajcie znać na priv.

 

Dodatkowo do zakwalifikowanych osób ze ścieżki B zostały wysłane komentarze jurorskie.

 

Osoby niezakwalifikowane ze ścieżki B, które prosiły o komentarze, dostaną je niedługo.

 

PS. El Lobo Muymalo – możliwe, że jeszcze dostaniesz uzupełnienie komentarza do ścieżki B.

 

Melduję, że nie dostałam maila i w spamie nie ma

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

Faktycznie, tego e-maila przegapiłem. Już wysłane.

Przyjąłem!

Paper is dead without words; Ink idle without a poem; All the world dead without stories; /Nightwish/

Czy ktoś ma kontakt z użytkowniczką Otehimin (Sterownik dla Garatuka)?

Wilku,

Osoby niezakwalifikowane ze ścieżki B, które prosiły o komentarze, dostaną je niedługo.

 

Nie żeby coś, ale to było trzy tygodnie temu ;P

Kam, pamiętam. Nie ukrywam, że chciałem to wszystko załatwić szybciej, ale to zadanie znajduje się na liście “to do” :) Zresztą w przypadku Twojego opowiadania to nawet jestem bardzo ciekaw, jak się odniesiesz do komentarzy – bo jestem ciekaw czy moja interpretacja tekstu była zbliżona do zamierzeń autorskich :-) 

Kam, sprawdź  e-maila, masz już komplet :-)

Kam, sprawdź  e-maila, masz już komplet :-)

Dziękuję!

 

Wilcza interpretacja była w dechę, tak jak sobie zamierzyłam! Nie jestem pewna, w jakim kierunku to przerobić, by pozostałe 66% społeczeństwa widziało to tak jak ty, ale będę kombinować.

 

 

 

Za to pozostałe opinie jurorskie wywołały uśmiech na mojej twarzy, i za to im dziękuję ;)

 

Juror: Jupiter

Styl do dopracowania.

Juror: Geist

Nieźle stylistycznie

:D

Kam, dostałem identyczne komentarze, tylko że na odwrót :D 

 

Jupiter:

Ładne stylistycznie

Geist:

Stylistycznie wymaga sporo poprawy

WIktor Orłowski miał to samo :D

Jak zachować pełnię władzy, jednocześnie sprawiając pozory demokracji – instrukcja praktyczna ^^

I would prefer not to.

Sugerujesz, że to Wilk w trzech wcieleniach? :P

Po przeczytaniu spalić monitor.

Dementuję, wilk jest jeden (Zimowy, Ten Który Jest, Varg, Fenrir...).

 

Jupiter raczej unika zbiorowych imprez, ale Geista może uda się namówić na przybycie na następny zbiegowisko fantastów w Katowicach (choć on raczej wśród fahrenheitowych klimatów się przewijał).

 

A ogólnie – pomimo poślizgów w komentarzach – bardzo sobie chwalę ten zespół jurorski. Sprawne głosowanie, różne punkty widzenia/

 

Swoją drogą Kam, jeśli chodzi o Twoje opowiadanie, nie jestem przekonany, czy uczynienie go bardziej oczywistym dla wszystkich wyszłoby tekstowi na zdrowie...  W obecnej formie emocje głównej postaci są bardzo autentyczne. Pytanie więc, czy ważniejsze jest dla Ciebie, by tekst był z miejsca interpretowalny dla wszystkich, czy wymagający chwili zastanowienia i dobitniej interpretowany przez przez mniejszość.

Raczej chodziło mi o to, że wilk dobrał sobie jurorów, których opinie wzajemnie się znoszą ;D

I would prefer not to.

To nie sztuka wybrać takie jury, którego przedstawiciele o każdym jednym tekście powiedzą to samo i w taki sam sposób uzasadnią :-) 

Ale odnośnie “pełni władzy” – mój głos też został zniesiony, zarówno w ścieżce A, jak i ścieżce B (dwa różne systemy nominacji) znalazły się tytuły, które oceniam wysoko, a które odpadły.

Ogólnie chciałem przeprosić za to, ze mimo początkowo dobrego terminarza posypały się później kwestie związane z tymi tekstami, które dostały status „warunkowy”. Jasne, ze inicjatywa „pogodzinowa”, ale każdy lubi wiedzieć na czym stoi.

 

Jeśli chodzi o dalsze prace:

– Dwa teksty warunkowe jeszcze pójdą do opinii osoby spoza jury.

– Prace nad zbiorem jako całością potrwają prawdopodobnie z 3-5 miesięcy. Na spokojnie, powoli.

Jeśli do kogoś ze ścieżki B nie doszły pliki korekty, proszę o sprawdzenie folderu ze spamem lub sygnał na priv.

 

Ścieżka A na razie w toku prac.

A ten tok na czym polega, bo nic nie wiem?

Po przeczytaniu spalić monitor.

Na tym, że dopiero przejdą przez proces korekty ;-)

Stan prac na teraz (30.07.2019): 

 

Do autorów wysłano 18 plików korekty, w tym 10 ze ścieżki B i 8 ze ścieżki A.

 

Na korektę czekają jeszcze następujące teksty ze ścieżki A:

– Kobieta, która pocałowała księżyc

- Siódme urodziny

- Śniąca z Tha'hdir

- Nieznajomi

- Przed trzecią

- Latający dywan

- Ylleherm

- Nowy Jork

 

 

Opowiadania, do których autorów wysłano pliki korekty (jeśli nie doszły, proszę o sprawdzenie skrzynki, ewentualnie folderu ze spamem, ew. powiadomienia na priv):

 

Ze ścieżki B dla opowiadań:

– On ją kochał za żywota

– Krople bursztynu

– Malowane, mgliste fale

– Syrenia wyspa

– Robinsomnia

– Sen o tworzeniu

– Hipnagogi

– Sny uwolnione

– Kraina snów

– Orzeł czy reszka

 

Ze ścieżki A:

– Dratewka projektujący Wszechświaty

– Nadchodzi sen

– Somnikterium

– Tworzywo snu

– Morfeokinematografia

– Sterownik dla Garatuka

– Klucz

– X-ELOS_NAGRANIE_POKAZOWE.AVI

 

Nowa Fantastyka