- Hydepark: Fabricati diem, PVNC...

Hydepark:

konkursy

Fabricati diem, PVNC...

Wątek-burza mózgów poświęcona planowanemu konkursowi na opowiadanie retrofuturystyczne w niekonwencjonalnej scenografii. Zapraszam do dyskusji.

Komentarze

obserwuj

Jeśli macie ochotę spróbować się w sandalpunku, raygunie lub clockworku – dajcie znać, coś wspólnie wymyślimy.

Ja jestem za clockpunkiem.

Matko! Nic nie rozumiem, ale brzmi intrygująco. ;)

Kropa → .

Ja tylko clockpunk rozumiem, bo był w innym wątku.

Domyślam się, że sandalpunk nie ma nic wspólnego z sandałem, chociaż kto wie...

Ludzie, piszcie tak, żebym rozumiała :/

Przynoszę radość

Również daję kreskę za clockpunkiem. Choć może lepiej się nie ograniczać i zrobić konkurs na wszystkie punki, prócz steam– i cyberpunku?

W takim wypadku wymogiem musiałoby być podanie w opisie opowiadania wybranego punku, tak  jak wskazanie obrazów Różalskiego w mechowym konkursie.

A co z ilością znaków? Ja bym optowała za jakimś dużym limitem, żeby było dość miejsca na opisanie świata i technologii.

Raypunk, weeeee.

Nie ograniczałbym się do jednej epoki.

Proponowałbym: retrofuturystyka, czyli podrasowana technologicznie przeszłość, z wyłączeniem klasycznego, pseudowiktoriańskiego steampunka (choć, gdyby autor zdobył się na coś naprawdę oryginalnego nie grymasiłbym). Przedział w stronę przeszłości otwarty (tak, sandal punk jest od sandałów), w stronę teraźniejszości chyba jednak cezura przed końcem XXw (może do lądowania na księżycu) – bo inaczej robi się to zbyt pojemne.

Taki Archimedes czy Leonardo są nie mniej ciekawi niż Tesla.

Nie wiem jakiego rodzaju punkiem jest kropa Brightside’a, ale jest czadowa.

"Nie wiem skąd tak wielu psychologów wie, co należy, a czego nie należy robić. Takie zalecenia wynikają z konkretnych systemów wartości, nie z wiedzy. Nauka nie udziela odpowiedzi na pytania, co należy, a czego nie należy robić" - dr Tomasz Witkowski

czy ktoś może tu zamieścić słowniczek punków? O.o

Zapraszam na stronę autorską: www.facebook.com/LadyWrites - Anna Szumacher

I tu:

 

Pochodne Cyberpunka

 

Po polsku niestety ciężko :/

"Nie wiem skąd tak wielu psychologów wie, co należy, a czego nie należy robić. Takie zalecenia wynikają z konkretnych systemów wartości, nie z wiedzy. Nauka nie udziela odpowiedzi na pytania, co należy, a czego nie należy robić" - dr Tomasz Witkowski

Ach! Dzięki, Azjan. Teraz jest jaśniej. Gdy wklepałem Raygun w Google, wyskoczyła jakaś firma IT z Nowej Zelandii. I że ma o tej godzinie już zamknięte. :c

Nie ma za co. Tę samą listę zalinkowała Tarnina w wątku o steampunku.

W takim wypadku wymogiem musiałoby być podanie w opisie opowiadania wybranego punku, tak  jak wskazanie obrazów Różalskiego w mechowym konkursie.

E, chyba da się to zgadnąć po realiach? Jeśli nie, to punkty ujemne ;)

 

A co z ilością znaków? Ja bym optowała za jakimś dużym limitem, żeby było dość miejsca na opisanie świata i technologii.

Teoretycznie przy mniejszym limicie można by dopuścić krótki opis technologii w przedmowie?

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

Ja chętnie coś napiszę!

"Taki idealny wyluzowywacz do obiadu." NWM

E, chyba da się to zgadnąć po realiach? Jeśli nie, to punkty ujemne ;)

Lepiej nie, ja na pewno  nic nie będę wiedziała i wszyscy dostaną po minusie :(

Przynoszę radość

Ja bym proponował rozwiązanie Światowidera, czyli wyłączyć z rywalizacji nieinteresujące nas nurty punka. Bo ograniczenia czasowe bywają zwodnicze – wszak można zrobić dobrego punka w dalekiej przyszłości. Inna rzecz, że jestem za rozwiązaniem Ajzan, czyli podawaniem w przedmowie typu świata. Też nie czuję się na tyle mocny,by bawić się w zgadywanki. Albo ewentualnie w pierwszym komentarzu ????

Won't somebody tell me, answer if you can; I want someone to tell me, what is the soul of a man?

Cobold wszystko zależy od limitu. Ja mam pomysł na krótkie stonepunkowe opowiadanie czyli coś w klimacie Flinstonów.

 

Generalnie myślę, że w konkurs można dać jako inny punk. Z wyłączeniem steampunku i cyberpunku. Reszta tych gatunków nie jest tak bardzo eksploatowana może z wyjątkiem dieselpunku, gdzie przykładem jest alternatywna druga wojna czy dzieła Różalskiego.

Tymczasowy lakoński król

A co z hybrydami? Elementy steam i cyber wplatane w inne rzeczy? Parowe maszyny sterowane na wirtualnym interfejsem. Zwiększanie prędkości przesyłu danych dorzucaniem węgla do pieca, taktownie procesora mierzone w pojemności i mocy silnika diesla napędzającego cały układ itd.

 

"Taki idealny wyluzowywacz do obiadu." NWM

To wtedy tworzysz nowego punka steamcyberpunk i wszystko gra! :)

Tymczasowy lakoński król

→ biopunk

→ co-ty-masz-w-głowie punk

 

i ja bym nie chciała czytać introdumpu o co chodzi z technologią, więc tu mnóstwo zależy od limitu.

I would prefer not to.

W komentarzu z 15.12.18, g. 23:00 nie sugerowałam,  że trzeba byłoby trzymać się ściśle realiów określonego punku, tylko inspirowanie się, zwłaszcza jeśli chodzi o którzyś z rzadko spotykanych typów.

Jeśli zaś chodzi o popularniejsze punki, takie jak steampunk i cyberpunk, to może też je dopuścić, ale w ich przypadku jury byłoby bardziej surowe pod względem oryginalności na etapie kwalifikacji? Takie np.  słabo napisane opowiadanie o futurystycznym mieście z silnym podziałem klasowym, rządzone przez korporację Złe Media i S..p.ka, gdzie androidy walczą o równie prawa, miałoby trudno.

Konkurs cyberpunkowy był i będzie – nie wiem, czy jest sens robienia drugiego.

Poszedłbym w coś odjechanego, raypunk i sandalpunk (wezcie poguglujcie, piramidy z silnikami rakietowymi są mega :D). Określiłbym grupę dopuszczonych gatunków i próbował zgadywać.

Limit 30 do 60 klocków wydaje mi się rozsądnym (również dla tych, którzy mają ochotę budować świat przedstawiony).

Tylko, że punków jest dużo i mają swoje podgatunki, więc dyskryminowanie dwóch najpopularniejszych wychodzi trochę niezręcznie. Może podać w temacie konkursowym listę typów z popularnymi przykładami, by konkursowicze mieli jakiś wybór na etapie obmyślania, by zmniejszyć szanse na to, że 60% opowiadań będzie czystym cyber– lub steampunkiem?

Aha, przydałby by się długi termin od czasu ogłoszenia konkursu do ostatecznego terminu publikowania prac.

stn, organizator cyberpunkowego konkursu został zbanowany z forum. A wyłączenie cyber i steam to dobry pomysł na to, by pojawiło się coś świeżego, nowego.

"Taki idealny wyluzowywacz do obiadu." NWM

Cyberpunk's not dead. ;)

Podpisuje się pod zdaniem Mytrixa.

Uuaaa, aż takie rzeczy się stały?

Cyberpunk’s not dead.

O, punk sandałowy? Fajnie. Już mam pewien pomysł :). Co prawda, kiedy sprawdziłem w linku Ajzan, okazało się, że dość oklepany. Ale co tam, liczy się radocha z kombinowania.

Bo rozumiem, że ścisłość historyczna jest na dalszym planie? Bo chciałbym połączyć postacie, które w rzeczywistości dzieli jakieś czterysta lat?

I drugi temat: jest na forum jakiś specjalista od historii starożytnej? Bo dyskusje typu – “ale oni wtedy nosili chitony, a nie chlamidy”, czy “ej, ale to bzdura; sandały były z koziej, a nie wołowej skóry” są fajne, ale bez przesady ;)!

Zapraszam w czwartki o 19 do proradio.pl. Spora dawka rockowej muzyki + stękania starego dziada ;).

I nigdy nie umrze!

Z drugiej strony każdy kto walnie steama lub cybera to jest na straconej pozycji. Jury, jakie by nie było, będzie szukać świeżości, a ramy innych punków są z pewnością mniej oklepane, a tym samym bardziej atrakcyjne...

Świeczka dla Garego ;)

Dobrze byłoby wrzucić listę z dostępnymi opcjami z krótką charakterystyką, gdzieś w opisie. Jestem zbyt leniwy aby wyszukiwać wszystkiego w  necie... ;)

No to wyłączmy cały XIX i XX wiek oraz przyszłość (jakiekolwiek punki się tam kryją), bo w klimacie diesel były dopiero co mechy na strzechy.

 

Co do przedmów: można by ściągnąć pomysł od technofobii i podawać krótkie info o technologii, na której się opieramy – w sensie, że ma to zahaczenie w epoce.

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

Nieświeży cyberpunk? Niedługo polskie studio wypuści Cyberpunk 2077 i wygląda na to, że szykuje się hicior dostrzegany poza naszymi granicami. Chyba tylko tu uważa się, że cyberpunkowi brakuje świeżości.

Ale czemu ban? O.o

Ale czemu ban? O.o

Bardzo skrótowo – igrał, aż się doigrał. Zignorował liczne ostrzeżenia, w tym ostatnią szansę daną na minuty przed banem. Reszta jest już historią. 

 

Śledzę wątek z zaciekawieniem i w sumie nie zamierzałam się wtrącać, ale... Gdyby to ode mnie zależało, wolałabym wpleść info o technologii w treść – żadnych opisów w przedmowie, czy ogólnie pozawłaściwym  tekstem. Może trudniej, ale za to moim zdaniem lepiej i bardziej naturalnie.    

Pisanie to latanie we śnie - N.G.

Blackburn – No niestety, tak jest tutaj i nikt, kto nie wpadnie na genialny pomysł, nie ma szans z cyberpunkiem. A co do steama, to osobiście nie przepadam... Jury też nie będzie ;)

Skoro lud się wypowiedział:

  1. konkurs będzie
  2. mam już koncepcję, prawie gotowe jury marzeń i nagrodę
  3. obostrzeń dużo nie będzie, ale będzie zachęta do oryginalności
  4. konkretów spodziewajcie się po Nowym Roku

:)

Co wy z tym info o technologii, TEKST ma się bronić sam.

I koniec.

I kropka. 

 

                          .™

 

 

Edit: No i super, że będzie :D

"Taki idealny wyluzowywacz do obiadu." NWM

Moja propozycja infa przed tekstem była spowodowana pytaniem o limit, bo ktoś proponował wysoki, żeby móc wpleść info do tekstu :D

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

Jeszcze jabolpunk... :P

 

Ale wspomniany wcześniej stonepunk to całkiem oryginalna koncepcja.

Konkurs może być ciekawy. Chociaż te sandały, sprężyny, para, dla mnie raczej podchodzą pod fantazy niż SF. Ale wszystko zależy, jak opko będzie napisane. Chętnie poczytam. 

 

No i kropka zdobywa popularność. 

 

Blackburn – No niestety, tak jest tutaj i nikt, kto nie wpadnie na genialny pomysł, nie ma szans z cyberpunkiem.

To bardzo smutne... Ale cyberpunk to głównie tło i klimat, a to historie bohaterów są najważniejsze. 

 

Bardzo skrótowo – igrał, aż się doigrał. Zignorował liczne ostrzeżenia, w tym ostatnią szansę daną na minuty przed banem. Reszta jest już historią.

Nie sugeruję, że niesłusznie, bo przecież jest regulamin. Chodziło mi bardziej o to, że każda akcja powoduje reakcję. Ciekawiło mnie, co spowodowało taką reakcję Garego, ale już się pewnie nie dowiem – to może lepiej. ;)

 

 

Ja mam już mam nawet pomysł w klimatach clockpunku z domieszką magii.

I drugi temat: jest na forum jakiś specjalista od historii starożytnej?

Staruchu, powiedzmy, że mogę się za takiego uznać. W razie czego chętnie podyskutuję albo odeślę do źródeł.

Chociaż, oczywiście, największym autorytetem od antyku jest Ninedin, której bez wahania oddaję palmę pierwszeństwa.

Mamy klepnięty termin konkursu luty-marzec 2019.

Na pewno bez cyberpunku – nie wchodzimy w buty Garego, liczymy, że się reaktywuje.

Dogrywamy regulamin i zasady ustalania werdyktu.

 

 

I drugi temat: jest na forum jakiś specjalista od historii starożytnej?

 

Czysto formalnie (papiery i trochę publikacji) ja jestem specjalistką od starożytności :D Z prahistorią też miałam do czynienia, jakby kto pytał.

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

Staruchu, powiedzmy, że mogę się za takiego uznać.

Czysto formalnie (papiery i trochę publikacji) ja jestem specjalistką od starożytności :D

Szlag. No wiedziałem :-/. I jak tu pisać laikowi ;)? 

Zadam pytanie pozakonkursowe – a czy jest jakaś dziedzina,  z której nie ma specjalistów na forum? Wybiorę sobie wtedy ten temat :P.

Zapraszam w czwartki o 19 do proradio.pl. Spora dawka rockowej muzyki + stękania starego dziada ;).

Chciałem powiedzieć, że konkurs powinien się nazywać “Punk’s not dead”, ale zauważyłem że praktycznie tak nazywał się ten Garego xD

 

Staruchu, może klimaty Afryki/Południowej Ameryki? Tym się chyba jeszcze nikt nie chwalił :D 

Staruchu, może klimaty Afryki/Południowej Ameryki? Tym się chyba jeszcze nikt nie chwalił :D 

Nie byłbym tego taki pewien. Może frostpunk z życia Eskimosów :P?

Zapraszam w czwartki o 19 do proradio.pl. Spora dawka rockowej muzyki + stękania starego dziada ;).

Arnubiis, może coś w stylu "50 twarzy punku"? ;-)

O, zachęcam do zgłaszania propozycji tytułu!

To nie jest punk dla starych ludzi

I would prefer not to.

Wybranietz, jakie to niewspółczesne. Wykluczanie kogokolwiek ze względu na cokolwiek?

Fe, zaraz Cię politporawni pogonią :P.

Zapraszam w czwartki o 19 do proradio.pl. Spora dawka rockowej muzyki + stękania starego dziada ;).

Bez cyberpunku... o zgrozo.  ;)

 

 Kto jeszcze wierzy, że Gary się aktywuje? 

 

Alternative Punk

"Taki idealny wyluzowywacz do obiadu." NWM

Punk yeah?

Pu(n)knij się!

 

Pięćdziesiąt twarzy Punka

 

… bez cyberpunka. 

Coboldzie, przecież to ty wiecznie wymyślasz w Fantazmatach tytuły, a teraz oddajesz pole? :P

"Po opanowaniu warsztatu należy go wyrzucić przez okno". Vita i Virginia

‘Punk bez pary i diod’?

Szyber punka :) albo: Punk dla panka.

Niniejszy komentarz, wszystkie występujące w nim postacie i wydarzenia są fikcyjne. Żadne zwierzęta nie ucierpiały podczas tworzenia tego komentarza. Maras jest piękny i dobry. Metro Goldwyn Mayers. Wraa.

 

konkretów spodziewajcie się po Nowym Roku

 

a nie da się chociaż rzucić tematu, na jaki trzeba pisać? Czy będzie dowolny, tylko żeby był punk? Idą Święta, trochę przerwy, sporo czasu na pisanie...

Ufo pisz przez święta :P

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

Na tym etapie większość tekstów na UFO jest już pewnie kończona, dopieszczana lub leżakuje, by zdążyć przed terminem.

Skoro termin tego konkursu jest na luty-marzec, to pewnie i limit znaków jest niski.

Kochani, wytrzymajcie jeszcze trochę, nie chciałbym falstartu.

 

Santapunk ^^

 

Supertechnologie produkowane przez elfy oparte na magii świąt? Brzmi dobrze. 

Falstartpunk!

I would prefer not to.

Punk inaczej

Alternatywy punku

We don't need no cyberpunk

X-MasPunk – Jezus przyjdzie w glanach

Boczne nurty punku

 

Ale Santapunk brzmi wesoło :D

"Taki idealny wyluzowywacz do obiadu." NWM

Ale konkurs będzie dopiero po Nowym Roku. Na razie jest UFO i konkurs wilka.

Ufo pisz przez święta

No tak, w sumie to mam napisane pół opowiadania. Mógłbym dokończyć...

 

Zanim się konkurs rozwinie, to już będzie chyba hare– lub easterpunk ;)!

Zapraszam w czwartki o 19 do proradio.pl. Spora dawka rockowej muzyki + stękania starego dziada ;).

Harepunk to jakaś odmiana krisznapunku?

Podbijam temat – kiedy ogłoszenie konkursu?

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

Już za parę chwil, za chwil parę, weźmiesz plecak swój i gitarę chwycić będziecie mogli za klawiatury, pióra czy ołówki.  Już za lada momencik... 

Pisanie to latanie we śnie - N.G.

To już robimy zwiastuny postów? ;)

Budujemy napięcie ;)

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

Atmosfera gęstnieje. Ludzie nie wytrzymują napięcia. Cobold zrobił sobie bold, Wilk pomylił santapunka z satanpunkiem, Stn wrzucił trailer trailera postu na YouTube, a Bailout... (może ktoś spytać Drakainę, co się robi, żeby oderwać wzrok od tych zegarów? ://  )

"Nie wiem skąd tak wielu psychologów wie, co należy, a czego nie należy robić. Takie zalecenia wynikają z konkretnych systemów wartości, nie z wiedzy. Nauka nie udziela odpowiedzi na pytania, co należy, a czego nie należy robić" - dr Tomasz Witkowski

Klika w taką ikonkę z zawsze-nie-wiem-czym-naprawdę (w ogólnym zarysie przypomina narzędzia) w prawym górnym rogu :P

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

A na poważnie – ludzie jeszcze UFO piszą.

Dajmy im spokojnie skończyć.

Albo chociaż – zacząć ;)

Właśnie, ludzie śnią o UfokPunku!

 

Obserwuję wątek.

Czy Wy mnie chcecie wykończyć tymi hipnotycznymi gifami? A potem człowiekowi wmawiają, że kobiety to nie zuo.

"Nie wiem skąd tak wielu psychologów wie, co należy, a czego nie należy robić. Takie zalecenia wynikają z konkretnych systemów wartości, nie z wiedzy. Nauka nie udziela odpowiedzi na pytania, co należy, a czego nie należy robić" - dr Tomasz Witkowski

No to czekamy na konkurs, czekamy.

;D

Open your mind...

Niniejszy komentarz, wszystkie występujące w nim postacie i wydarzenia są fikcyjne. Żadne zwierzęta nie ucierpiały podczas tworzenia tego komentarza. Maras jest piękny i dobry. Metro Goldwyn Mayers. Wraa.

W przeciwieństwie do Waszych bezproduktywnych gupot, ja już napisałem bardzo ładny i ciekawy, choć niedługi tekst o steampunkowym steamerze na konkurs i nawet mam do niego gustowną rycinę.

 

"Nie wiem skąd tak wielu psychologów wie, co należy, a czego nie należy robić. Takie zalecenia wynikają z konkretnych systemów wartości, nie z wiedzy. Nauka nie udziela odpowiedzi na pytania, co należy, a czego nie należy robić" - dr Tomasz Witkowski

Tralalala. Ja też niebezproduktywnie wrzuciłam ten zegarek :P Mam już całkiem spory kawał tekstu, ale poszedł na bok, bo do końca stycznia muszę dwa inne skończyć :/

 

Edyta.

Wilku heart

 

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

Jak może być steampunk, to steamwolf też ^^

 

Ja pomysł mam, tylko czekam na konkretne informacje, dotyczące limitu znaków. Żeby nie było, że zaczęłam tekst na 60 000, a ograniczenie jest do 30 000.

Niestety zbudowane napięcie już opada, ciśnienie schodzi, presja maleje...

To, dla lekkiego rozgrzania, przeciek kontrolowany: będą nagrody!

Na moje oko daty to takie jak się autorowi zestawienia uwidziało ;) Dieselpunk można spokojnie rozszerzyć na I wojnę i dwudziestolecie (raypunk to nisza i może sobie być równolegle), a zaczynanie steampunku w 1860 to też przesada, wiek pary zaczyna się wcześniej...

No i nie ma epok wcześniejszych.

Historia to uzgodniony zestaw kłamstw.

A Madmaxowe postapo? Przecie to punk (petrolpunk?) jak się patrzy. Mogłoby być coś takiego? 

Dla podkreślenia wagi moich słów, Siłacz palnie pięścią w stół!

Nie zabijajcie posłańca, zobaczyłem ładne rysunki i klawe nazwy, to przyszedłem pokazać. ;)

Jak dla mnie Max nie potrzebuje wytłumaczeń. Punk jak się patrzy.

Tu macie trochę steampunka i niezłe, choć krótkie artykuły – zin w langłydżu!

Niniejszy komentarz, wszystkie występujące w nim postacie i wydarzenia są fikcyjne. Żadne zwierzęta nie ucierpiały podczas tworzenia tego komentarza. Maras jest piękny i dobry. Metro Goldwyn Mayers. Wraa.

Nowa Fantastyka