- Hydepark: Wybory do Loży - moje typowanie

Hydepark:

inne

Wybory do Loży - moje typowanie

Zbliżają się wybory do Loży i pomyślałem sobie, że napiszę własne typy w odróżnieniu od zeszłorocznych antytypów. Trochę wynikało to wtedy z pewnego rodzaju konkursu popularności, jakim wydawały mi się zeszłoroczne wybory, choć mogło to być mylne wrażenie. Sam wolałbym kierować się innymi wartościami.  Dlatego na liście nie pojawiło się kilka nicków ze znajomych, kumpli itd. Postawiłem bowiem w 100% na jakość komentarzy, jeśli można tak je sklasyfikować. Przy braku srebrnych piórek i falowych publikacjach wielu użytkowników najpierw gdzie indziej, dopiero później na portalu Nowej Fantastyki, konstruktywne komentarze wydają mi się rzeczą najważniejszą. A to właśnie Loża opiniuje nominowane do piórka opowiadania.

 

Countprimagen

Co to znaczy komentarz merytoryczny, czy konstruktywny? To nie tylko wyłapywanie błędów, choć są one bardzo ważne, czy też uświadamianie luk logicznych, ale to wypowiedź, jako całość. Która nie jest obraźliwa, zniechęcająca, czy w jakikolwiek sposób negatywna. Można bowiem napisać komentarz, który całkowicie jest na NIE, ale jednocześnie zmotywować autora, zachęcić go do dalszej pracy. A to nie jest łatwa sztuka. Potrafi to Count, zadziwia mnie czasami, jak w miły sposób i to jest naprawdę właściwe słowo, mówi autorowi nie. Klasa i mój szacunek.

 

Mały Słowik

Jakże żałuję, że tak rzadko udziela się na forum. Gdybym miał wskazać najlepszego komentatora na forum – to właśnie on. Tu nie trzeba dużo pisać, wystarczy wejść w profil i poczytać komentarze pod opowiadaniami. Potrafi rozłożyć opowiadanie na cząstki, wskazać najmniejsze błędy. Masz informację od A do Z. Nie potrzeba już redaktora, wystarczy Mały Słowik.

 

Cień Burzy

Jak ten Cieniu potrafi mi podnieść ciśnienie... A jak wodę potrafi lać w komentarzach. Czasami pisze dłuższe niż samo opowiadanie. ;) Ale mnóstwo w nich merytoryki, celnych wniosków i popartych, często ciekawą analizą, argumentów na NIE. Bo trzeba się przyzwyczaić, że Cieniu najczęściej jest na nie. :) Muszę się jednak zgodzić, że w większości przypadków ma rację.

 

Cobold

Tak, mój antytyp z zeszłego roku. W tym roku Cobi nie deprecjonował żadnego zwycięzcy własnego konkursu, może dlatego, że żadnego nie zorganizował. ;) A tak na poważnie, to "widzę", że jest w Loży, komentuje nie tylko piórkowe teksty, a jego komentarze, choć czasem krótkawe, zawsze są celne i merytoryczne.

 

Tensza

Przegadać Magdę to się raczej nie da. :) Ostatnio nie bywa zbyt często na forum, ale ma spore doświadczenie redakcyjne. I najważniejsze – nominowana do nagrody Zajdla. W takim razie jak nie Tensza, to kto? :) Osoba, która widziała niejedno, czytała niejedno i niejedno napisała. Komentarz Tenszy pod opowiadaniem to na pewno cenna rzecz, a wskazówki są poparte praktyką, nie czystą teorią. Dla chcących coś wydać na papierze to na pewno ważne.

 

Werwena

Kolejna osoba, która nie bywa regularnie, ale w Loży na pewno to się zmieni. Wiem, bo widziałem osobę, rozmawiałem i chciałbym zobaczyć ją w Loży ponownie. Jej komentarze nie są może e-laboratami, ale bardzo często wskazuje w dobry sposób ogólne wrażenia z lektury, jej wpisy są pewnego rodzaju podsumowaniami całości. Gdyż błędy błędami, ale warto, by na końcu nie umknął nam całokształt. Werwena dobrze się do tego nadaje.

 

Joseheim

Czasami jej wypowiedzi są dosyć cięte, powiedziałbym twarde obyczajowo, bliżej im czasem do nieprzyjemnych, niż przyjemnych. Merytorycznie za to – bez zarzutu. Dokładając łapankę interpunkcyjną, stylistyczną i gramatyczną, daje ci, autorze, potężny feedback, wobec którego nie sposób przejść obojętnie. Dwa takie komentarze pod opowiadaniem plus jakieś ogólnikowe i nie potrzebujesz nic więcej. Przynajmniej na początku drogi twórczej. Później to już się przydają komcie od całej Loży.

 

Drakaina

Jest już niemłoda, wiem, pięknie palnąłem na początek, ale widzę, że wiek często idzie w parze z poczuciem obowiązku. I choć Drakaina zbyt mocno trzyma się faktów historycznych (w końcu to portal fantastyki) i czasem za bardzo skupia się na tym, co było, niż tym, co jest napisane w opowiadaniu, to jej komentarze są bardzo obszerne, merytoryczne i często okraszone ciekawostkami. Człowiek uczy się całe życie, więc nigdy tego za wiele.

 

MrBrightside

Jasna Strona, z którym najczęściej się nie zgadzam, wręcz całkowicie, z każdym zdaniem. Chociażby dlatego powinien być (dla mnie) w Loży. :) Prawda jest jednak taka, że podobnie jak Jose, pisze bardzo wyczerpujące opinie, prawie zawsze ze znakomitą łapanką błędów, interpunkcji i stylistyki. I chociaż mógłby nabrać większej ogłady w tym, co pisze, to nie wyobrażam sobie Loży bez niego. Komentarze ma jasne i obiektywne w swej subiektywności. :) Często na kilka tysięcy znaków. Oby więcej takich na forum.

 

 

Sam nie kandyduję do Loży, są w komentowaniu znacznie lepsi ode mnie. Życzę sobie i Wam właśnie takiej dziewiątki.

Proszę się nie obrażać, ale nie planuję więcej wypowiadać się w tym wątku, ani gdzie indziej, na temat wyborów.

Komentarze

obserwuj

A kiedy to wyborcze wydarzenie?

W tym roku przeciagamy o miesiac, wiec wybory zaczna sie pewnie jakos w grudniu, a nowa Loza wpadnie w kierat od stycznia, zeby jej kadencja trwala rok kalendarzowy. Peace! P. S. Dzieki, Darconie.

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Nowa Fantastyka