- Hydepark: Science 2017 WYNIKI

Hydepark:

konkursy

Science 2017 WYNIKI

Pierwszy komentarz!

Komentarze

obserwuj

(borze iglasty, robię to pierwszy raz i bardzo się boję, że coś pokiełbaszę)

 

W konkursie wzięło udział dziesięciu użytkowników, którzy odwalili kawał wyśmienitej roboty, a żeby tego dowieść, wystarczy wspomnieć, że dziewięć opowiadań trafiło do Biblioteki, ostatniemu brakuje dwóch punktów, a ponad połowa została nominowana do piórka. 

Wypunktujmy to dla lepszego efektu:

 

10/10 opowiadań w Bibliotece (kilka chwil po ogłoszeniu wyników ostatnie opko wpadło)

6/10 nominowanych do piórka. Tak, wy jeszcze nie wiecie, kto i co, nie chcieliśmy was przedwcześnie łechtać, ale my już wiemy! ]:->

(dopisek późniejszy: 3/10 pióra!)

 

Maleńka przemowa filozoficzna: Wszyscy zdajemy sobie sprawę, co należy zrobić, by napisać wartościowy tekst. W przypadku tego konkursu kilka prawideł zostało unaocznionych: risercz, sumienne przyłożenie się, solidna beta owocują wysokim poziomem opowiadań. A ciekawą inspirację znaleźć nietrudno, zwłaszcza w świecie nauki; mamy to szczęście, że żyjemy w czasach oszałamiających odkryć i spekulacji.

 

Dobra, do rzeczy:

 

Wyłonić zwycięzców nie było łatwo. W jury mamy trzech niezależnych sędziów, a teksty same dobre... 

Po zsumowaniu wyników, jury postanowiło:

 

Wyróżnienie przyznać Nimrodowi za Niepamiętnik Halli Fink oraz Bellatrix za Encephalodus path y.

 

 

 

Trzecie miejsce przyznać Małemu Słowikowi za Adhezję przykrych myśli.

 

 

 

Drugiego miejsca nie przyznawać.

 

 

 

 

Pierwsze miejsce przyznać ex aequo SHADZIOWATEMU za Ef yuh bawn fi heng yuh cyaan drown oraz NoWhereManowi za Czy zagrasz w kości, Olufenko? 

 

Wszyscy otrzymacie nagrody książkowe od działu naukowego Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

 

Spieszę donieść, że Wicked G i katia72 byli bliscy otrzymania nagrody. 

 

Z wszystkich dziesięciu opowiadań jury było bardzo usatysfakcjonowane. Nie wiem, czy zdarzył się w historii podobnie wyrównany konkurs ;)

 

 

 

 

 

Nagroda specjalna:

 

Panowie Bailout, Darcon i Niebieski_kosmita, jeśli was to pocieszy, wszyscy spełniliście kryterium nagrody specjalnej; u Bellatrix tajemniczy element wydał mi się oszczędny, u katii nie oczarował, choć pięknie trzymał się kanonu, a jeśli chodzi o NoWhereMana, element trzymał się kanonu podręcznikowo, a potem rozmył w refleksje ogólnofilozoficzne. Miałam naprawdę wielki dylemat, jeśli chodzi o pozostałych.

 

Nagrodę specjalną przyznałam za dylemat moralny. Uważam, że w sztuce nie ma nic piękniejszego, niż etyczna refleksja. Ponieważ takowy dylemat znalazł się w większości opowiadań, postawiłam na najciekawszy, najbardziej mnie, jako filozofkę i etyczkę, angażujący, zabierający mnie w podróż na nowe poziomy refleksji etycznej. Wybrałam cztery opowiadania:

 

Agnerim – mocne dylematy moralne na wielu płaszczyznach. Pokazane wybory moralne obcej cywilizacji, a być może nawet "Boga". Niezwykła filozofia kosmologiczna, mocno oparta na obiektywnych kodeksach etycznych. Doznania kipiały z tego tekstu, zwłaszcza taka pozytywna, dająca nadzieję, jednościowa emocjonalność i moralność, a zarazem finał spowijał czytelnika mrokiem pod hasłem: chodźcie z nami w nicość, bo nic więcej nie ma. Majstersztyk.

 

Ef yuh bawn f heng yuh cyaan drown – dylematy moralne w sytuacjach granicznych, w społeczeństwie nam obcym i w umysłach niesamowitego gatunku; świat wywrócony do góry nogami zachował jednak doskonale dobrane prawa. Walka dobra ze złem (tak istotna dla fantasy!) zawoalowana, wieloznaczna, zarówno obozy, jak i postacie nie do jednoznacznego sprecyzowania pod względem uczynków. Świetnie skonstruowane subiektywne kodeksy etyczne. Finał – rewelacja, skojarzył mi się z finałem "The girl with all the gifts".

 

Adhezja przykrych myśli – rozłożyło mnie na łopatki to opowiadanie, bardzo podobnie, jak film “Arrival”. Tutaj dylematy moralne istniały wyłącznie w przestrzeni hermetycznych umysłów – tak samo trudno jest skonstruować owe problemy w skali całej społeczności czy kosmosu, jak i w skali jednostki, w opowieści, która jest jednocześnie jedną historią, jak i każdą. Dlaczego? Gdyż bohater napotyka nieznane, i wobec tak hipnotycznego nieznanego wszyscy znaleźlibyśmy się na tej samej pozycji. Emotywistyczne, pełne konfliktów psychicznych opowiadanie, na zagadkowym, filozoficzno-ewolucyjnym tle. Klasa SF.

 

Niepamiętnik Halli Fink – mocno wykręcony dylemat, a jednocześnie dla każdego mogący być wręcz intymnie bliski; każdy może wyobrazić sobie siebie w sytuacji bohaterki i zastanowić się, jaką podjąłby decyzję. Świetny konstrukt SF, a takowe pozwalają na związane z przyszłą technologią doskonałe kreacje dylematów moralnych. Dodatkowo konstrukt złodziei tożsamości sprawia, że stare kodeksy etyczne gną się w posadach. Dla świata Halli Fink musiałaby ewoluować etyka, a wyzwania to dla etyki największy skarb.

 

Pozostałe opowiadania omówię już w obszernych komentarzach pod nimi, zarówno pod względem wymogów konkursowych, jak i tym dotyczącym nagrody specjalnej. Z chęcią przyznałabym ją wszystkim czterem panom, ale świat nie jest taki fajny, a wydawnictwo nie daje tylu egzemplarzy autorskich, więc:

 

Wicked G – Agnerim

 

Dylematy moralne i etyczne refleksje są w nim najbliższe memu sercu, wiążące się z wielkimi ideami, o których śnili filozofowie, wielką pustką, której wszyscy się boimy – a może niepotrzebnie, i Bogiem – który może być nadspodziewanie bliski, jak i nadspodziewanie podły.

 

To ciekawy zbieg okoliczności (i zapewniam, że wyłącznie zbieg okoliczności), bo Wicked G to betaczytacz “Openmindera”, mojej książki, która pojawi się pod koniec roku, i do niego właśnie powędruje autorski egzemplarz z dedykacją ;) Owa nagroda stoi na dylematach moralnych, dlatego wydała mi się właściwa.

 

Wszystkim gratuluję i przepraszam, że naskrobałam taką długą czytankę.

"Po opanowaniu warsztatu należy go wyrzucić przez okno". Vita i Virginia

Gratuluję! Teraz nie pozostaje mi nic tylko zabierać się za nadrabianie zaległości. :D

Gratulacje, dla... a co mi tam: wszystkim Wam gratuluję, choć kazdemu na innej płaszczyźnie. I szacun dla Nazik i jej Ekipy. Robicie wrażenie.

 

Peace!

 

"Zakochać się, mieć dwie lewe ręce, nie robić w życiu nic, czasem pisać wiersze." /FNS – Supermarket/

Serdecznie gratuluję!

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli, co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Wielkie gratsy dla Wszystkich uczestników! SHADZIOWATY był moim faworytem, niezły pomysł, ale też świetnie napisane. Przyznaję, że “Olufenki” jeszcze nie skończyłem, więc nie wykluczam, że NWM faktycznie dotrzymał przeciwnikowi kroku.

Mój “harlequin” :P przepadł, ale cóż, pierwszy konkurs, pierwsze koty za płoty. Ostrzegam, że następnym razem nie zacznę pisać na ostatnią chwilę i nie pójdzie Wam ze mną tak łatwo :D.

"Nie wiem skąd tak wielu psychologów wie, co należy, a czego nie należy robić. Takie zalecenia wynikają z konkretnych systemów wartości, nie z wiedzy. Nauka nie udziela odpowiedzi na pytania, co należy, a czego nie należy robić" - dr Tomasz Witkowski

Gratulacje dla wszystkich uczestników tego wyjątkowego konkursu :)

Właściwie na wstępie powinienem podziękować Tobie, Naz, bo naczytałem się tyle dobrego s-f (i jednego fantasy) jak nigdy :)

Gratuluję SHADZIOWATEMU :) Oraz wszystkim współzawodnikom, którzy podjęli rękawicę, odparli inwazję kosmitów i reprezentowali naprawdę wysoki poziom ;)

Won't somebody tell me, answer if you can; I want someone to tell me, what is the soul of a man?

Dziękuję za wyróżnienie i serdecznie gratuluje zwycięzcom i współwyróżnionemu :) A teraz czekam z niecierpliwością na komcie :D

Czy już mogę poprawić autystyczną i łapę? :P

Gratulacje! Zdrowia, szczęścia, pomyślności! Niech Wam Latający Potwór Spaghetti w czytelnikach wynagrodzi!

"Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie."

Ale, że co? Że już? Że koniec? Hę?

Ta drużyna to jakiś czarodziejski ekspres jest, a w lokomotywie zamiast węgla to chyba sterydy dosypują. Brawo za sprawną organizację, nawet jeśli liczba tekstów nie uderzyła jakimś wielkim młotem.

 

Gratulacje dla Shadzia i NoWhereMana (wciąż zastanawiam się nad satysfakcjonującym, polskim odpowiednikiem nicku :>) oraz oczywiście wyróżnionych. Będzie czytane po domach, oj będzie.

A wszystkim jak jednemu mężowi dziękuję za dużo przyjemnych chwil przy lekturze ich tekstów. Nie bardzo miałem czas komentować (i jeszcze z miesiąc pewnie mieć nie będę), ale być może wrócę z jakimś komentarzykiem to tu to tam :).

 

Zapomniałam dodać, żebyście powysyłali mi adresy wysyłki, skontaktuję się z wami za tydzień, bo właśnie jestem w trakcie wyjazdu w Bieszczady! Jutro rano jeszcze zaktualizuję czerwcowe nominacje, a co tam, pomęczcie się jeszcze w niepewności :P

"Po opanowaniu warsztatu należy go wyrzucić przez okno". Vita i Virginia

Gratulacje!

Niech żałuje niejedno wydawnictwo, bo na usta ciśnie mi się tylko jedno słowo: antologia!

Jakiś błyskotliwy tekst z internetów.

Gratulacje! Dla wszystkich – uczestników i jurorów. A największe brawa dla zwycięzców. 

Pisanie to latanie we śnie - N.G.

Gratuluję podiumistom i wyróżnionym. Wszystkim dziękuję za udział w konkursie. Daliście czadu! :-)

Babska logika rządzi!

Gratulacje dla wszystkich, a dla zwycięzców największe! I brawa dla Jurorów za sprawnie zorganizowany konkurs, szczególnie dla Naz, której inicjatywa była iskrą do powstania tak dobrych tekstów :)

Gratulacje!

Po ogłoszeniu konkursu napisałem: “Wspaniały konkurs. Choć tekstów pewnie nie będzie multum, przewiduję kilka znakomitych“. A teraz z satysfakcją mogę powiedzieć, że się nie zawiodłem.

Znaczy... w zasadzie się trochę zawiodłem. Tym, że kompletnie nie miałem czasu na łykanie tekstów i przeczytałem tylko dwa z nagrodzonych. Ale nadrobię to, bo jak widać konkurs wyszedł świetny. Dobra robota ;)

Count również gratuluje po stokroć, a nawet tysiąckroć!

Wszystkie teksty trzymały poziom, każdy miał w sobie coś naprawdę wartościowego i za to Wam dziękuję.

Miło, że raczyliście jurorów takimi delicjami (z kawiorem i wisienką!) O!

"Tam, gdzie nie ma echa, nie ma też opisu przestrzeni ani miłości. Jest tylko cisza."

OMG, czy aby Hrabia nie jest w ciąży? Zaiste dziwny zestaw smakołyków sobie wymarzył... ;-)

Babska logika rządzi!

Gratulacje dla wszystkich. Uważam konkurs za bardzo udany i cieszę, że wzięłam w nim udział. Otrzymałam bardzo dużych konstruktywnych komentarzy.  I przepraszam, że trochę zaniżyłam poziom... A i dziękuję za bibliotekę, tylko nie wiem komu :)

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej nocy :)

Stawiam, że Countowi i Finkli ;)

Choć tego drugiego pierwszego nie jestem do końca pewny...

 

I usuń zdublowany komentarz, bo Beryl Cię zbanuje zanim zdążymy skomentować tekst :D

"Tam, gdzie nie ma echa, nie ma też opisu przestrzeni ani miłości. Jest tylko cisza."

A kto mówi, że zaniżyłaś? Heroina wspomniała, że dużo Ci do nagrody nie brakło. Więcej wiary w siebie. :-)

Babska logika rządzi!

Dziękuję bardzo :) Już usunęłam. Coś mi Internet szwankuje...

Ja się nie przyznaję. Po namyśle chciałam jednak kliknąć, ale podobno nie zdążyłam.

Babska logika rządzi!

:) Jeszcze raz dziękuję i będę pracować nad jakością przyszłych tekstów, żeby się je łatwiej czytało...

To zmieniam na 10/10!

"Po opanowaniu warsztatu należy go wyrzucić przez okno". Vita i Virginia

Przemowa?

Pragnę w pierwszej kolejności podziękować hordzie moich betujących, a szczególnie Wickedowi, który bardzo przyłożył się do fuchy. Można by rzec, panie kolego, że zgarnęliśmy dublet. Z tego miejsca dziękuję również szanownemu jury oraz wszystkim współzawodnikom, którzy postawili poprzeczkę niezwykle wysoko.

Są rzeczy i osoby, którymi nie wypada się podzielić z kumplem, ale miejsce na podium zdecydowanie do nich nie należy – gratuluję, NoWhereMan.

Wybierając wulkany i pająki, wiedziałem, że skaczę na głęboką wodę, szczególnie w konkursie wręcz stworzonym pod kosmiczne SF. Wyszedłem jednak z założenia, żeby trzymać się swoich mocnych stron i nie próbować pojąć mechaniki kwantowej w miesiąc. Tworząc ten tekst, dając życie postaciom, wznosząc góry i splatając w sieć poszczególne wątki, bawiłem się jak nigdy. Laury, laurami, ale zaskoczyłem sam siebie, widząc jak wiele elementów elegancko tym razem zagrało. Choć w zasadzie ostateczne losy głównego bohatera ukształtowały się na godziny przed publikacją... Czasami możemy zakładać dla postaci jakąś określoną ścieżkę, ale jeżeli protagoniście przeznaczony jest inny los, bądźcie pewni, że historia go tam zaprowadzi. Dziękuję za wenę oraz inspirację, bo chcąc pokazać wam kawałek mojego świata, zakochałem się w nim na nowo i zrozumiałem, że pora go rozwinąć.

A teraz niech wypowie się moja mroczna, konkurencyjna strona charakteru. Ostatni tekst, który napisałem (Cena zapomnienia) okazał się klapą, więc potrzebowałem tego wyróżnienia niczym tlenu. Powiem tak, goryczy drugiego z rzędu, konkursowego srebra bym nie przełknął.

Niech was Anansi nigdy nie zwiedzie!

Jesteś pisarzem? Mień się najlepszym. Ale nie jesteś nim, póki ja jestem w pobliżu. Masz wątpliwości? To włóż rękawice, sprawdź z czego jesteś ulepiony. Zacznij wymierzać ciosy za to w co wierzysz. Boksuj w klawiaturę, na litość boską!

Gratulacje dla wszystkich uczestników!

 

Świetnie, że ten interesujący konkurs zaowocował dobrymi tekstami – nic tylko czytać:)

Swoją drogą, ciekawy jestem jak się tę jamajską nakładkę na angielski (tytuł) w ogóle wymawia :)

"Nie wiem skąd tak wielu psychologów wie, co należy, a czego nie należy robić. Takie zalecenia wynikają z konkretnych systemów wartości, nie z wiedzy. Nauka nie udziela odpowiedzi na pytania, co należy, a czego nie należy robić" - dr Tomasz Witkowski

Dziękuję i gratuluję zwycięzcom, a szczególnie tym, którzy się tak czują :) Jury, dzięki za bardzo inspirującą inicjatywę. Gratuluję pomysłu i wykonania. Z tego co czytam, przetrawiliście konkursowe teksty i przemyśleliście swój wybór. Dzięki Wam za to.

Na końcu gratuluję sobie. To moje pierwsze wyróżnienie w konkursie, a w niejednym już startowałem. Dość sporo czasu i pracy włożyłem w ten tekst, dlatego dzięki każdemu, kto przyczynił się i przyczyni się, by był on lepszy. Może coś jeszcze będzie z tego mojego pisania ;)

Enazet, tak ładnie zrecenzowałaś te opowiadania, że aż chce się czytać :)

Chciałbym pogratulować wyróżnionym Nimrodowi i Bellatrix, Małemu Słowikowi za miejsce na podium oraz zwycięzcom, NoWhereManowi i Shadziowatemu (podziękowania za uznanie mojej beciarskiej pracy!), no i pozostałym uczestnikom, dzięki którym konkurs wzbił się na niespotykany dotąd poziom :) 

Podziękowania dla organizatorów, a zwłaszcza dla pomysłodawczyni, czyli Naz. Ten wymóg przeprowadzenia reasearchu chyba tak zmotywował ludzi, że wyśrubowali wyniki opowiadań do stratosferycznych poziomów. Countowi dzięki za relikwie :D, a Finkli za niezawodność (nie wiem, jak Ty znajdujesz czas na czytanie tych wszystkich opowiadań, pisanie własnych, i jeszcze pracę w redakcji Silmarisa).

Na końcu chciałbym podziękować za wyróżnienie w kategorii “dylematy moralne”. Jest ono dla mnie szczególnie ważne, bo skłanianie czytelników do refleksji na tematy etyczne i duchowe to jeden z głównych celów, dla których piszę. 

Doznania kipiały z tego tekstu, zwłaszcza taka pozytywna, dająca nadzieję, jednościowa emocjonalność i moralność, a zarazem finał spowijał czytelnika mrokiem pod hasłem: chodźcie z nami w nicość, bo nic więcej nie ma.

Zawsze chciałem trafiać do odbiorców tak, by treść wywoływała mocne podsumowania. Teraz wierzę, że w tym przypadku się udało.

Po raz wtóry dziękuję moim betom: Fleur, Shadziowi, i zwłaszcza Michałowi Pe za uwagi, które pchnęły tekst w dobrym kierunku.

Piątka dla wszystkich!

 

Teraz tylko trzeba popoprawiać wszystkie literówki i przecinki :)

No rest for the Wicked https://www.facebook.com/thewickedg/

Gratulacje dla zwycięzców i wyróżnionych!

A kolejka opowiadań do przeczytania rośnie... Dobrze, że urlop już blisko!

Brawo zwycięzcy, brawo wyróżnieni, brawo organizatorzy :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Trochę smuteczek, ale mimo wszystko gratsy dla wszystkich :) Cieszę się, że nie zaniżyłem poziomu :)

Precz z sygnaturkami.

Gratulacje :)

Przynoszę radość. A CMowi ból i pożogę.

Gratulacje :)

Gratuluję nagrodzonym! Czytałem na bieżąco każde konkursowe opowiadanie i mnie także bardzo się podobały. Kawał dobrego SF, jeszcze raz brawo.

Kontakty z innymi osobami, jeśli pozbawione są znaczenia emocjonalnego, przestają się liczyć. D.G.

Czytal wszystkie, ale komentarzy nie zostawil, ech :p

Wróciłam i natychmiast zabieram się za wstawianie komentarzy – niestety przed wyjazdem nie zdążyłam, a tam, gdzie byłam, Internet łapał raz na trzy dni. Tam to mają życie. 

 

Bellatrix, Mały Słowik, SHADZIOWATY, proszę mi przysłać adresy, żebym mogła podać JeRzemu i zacząć go molestować o nagrody!

"Po opanowaniu warsztatu należy go wyrzucić przez okno". Vita i Virginia

Jest szansa, że w nieodległym czasie nasz najwspanialszy JeRzy zajmie się wysyłką waszych zasłużonych nagród :)

"Po opanowaniu warsztatu należy go wyrzucić przez okno". Vita i Virginia

O :) Miło :D Do mnie można hurtem też za piórko czerwcowe tegoroczne i zeszłoroczne :D (ale to chyba beryl się tym zajmuje(?))

A w ogóle, to wszystko można w jedną paczkę z prenumeratą :D

Edytuj komentarze!

JeRzy się umówił i obiecał, więc JeRzy się zajmuje ;)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Podziękować! O kotach zawsze chętnie poczytam ;)

 

PS. Naz, ty wybierałaś? Bo śmierdzi mi tu Girl with all the gifts ;)

Jesteś pisarzem? Mień się najlepszym. Ale nie jesteś nim, póki ja jestem w pobliżu. Masz wątpliwości? To włóż rękawice, sprawdź z czego jesteś ulepiony. Zacznij wymierzać ciosy za to w co wierzysz. Boksuj w klawiaturę, na litość boską!

Czad :o

Jak sądzę, to nasz czcigodny JeRzy <3 Bardzo się cieszę, że przesyłki dotarły/docierają. Polecam się na przyszłość jako organizatorka i zaraz wysyłam maila dziękczynno-pochwalnego do JeRzego.

"Po opanowaniu warsztatu należy go wyrzucić przez okno". Vita i Virginia

Ja również dołączam się do podziękowań ;)

Won't somebody tell me, answer if you can; I want someone to tell me, what is the soul of a man?

Mam i ja! Bardzo, bardzo dziękuje, obie pozycje zapowiadają się bardzo interesująco :)

Kurczę, wszyscy mają po dwie? Ekstra! <3

"Po opanowaniu warsztatu należy go wyrzucić przez okno". Vita i Virginia

Dobra, jak wszyscy wrzucają, to wszyscy (dostałem w łapki dopiero dzisiaj. Przygoda z awizo, które nie zaistniało – przynajmniej w formie materialnej ;)). No i również dziękuję. Rzeczywiście, każdy po dwie :).

 

 

 

Gratulacje smiley

Ja dostałem jedną, za to porządną. Jeszcze raz dziękuję :)

O! Naprawdę interesująco wyglądająca książka.

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Nowa Fantastyka