- Hydepark: Formatowanie, układ, typografia

Hydepark:

strona

Formatowanie, układ, typografia

Przepraszam, jeśli taki temat już istnieje, ale z moich oględzin wynika, że nie.

Na tej stronie czyta się fatalnie. Ktoś z przygotowaniem edytorskim złapałby się za głowę. Nie uderzam tutaj w nikogo, bardziej apeluję o dostosowanie układu i stylów do treści strony.

1. Czcionka jest stanowczo za mała. Zobaczywszy blok ciasnego, drobniutkiego pisma, odchodzi połowa ochoty na czytanie tekstu, co do którego nie wiem, czy jest dobry, czy nie. I wyprzedzę opinie, że duża czcionka jest właściwa książkom dla dzieci. Bo nie jest, nie tylko. Marne 2 punkty więcej wiele by zmieniły.

2. Kolory – jeśli zieleń musi zostać (a to zrozumiałe, bo grafika utrzymana jest w tej kolorystyce, zmiana nie jest kwestią paaru cyferek w kodzie), to niech chociaż kolor czcionki będzie biały. To też wiele zmieni.

3. Szerokość strony. Przy tak małej, ciasnej czcionce owe 666 pikseli to stanowczo za dużo... 500 lub 450 byłoby o wiele lepiej. I wygodniej czytać, i rzadziej wzrok się gubi.

4. Możliwość wprowadzania wcięcia przy akapitach. Znacznie ułatwia czytanie.

 

Krój czcionki jest odpowiedni – doskonale neutralny. Tylko te cztery rzeczy unieczytelniają tekst, przez co ja, a podejrzewam że i inne osoby, czują wewnętrzny przymus kopiowania tekstów, zwłaszcza długich, do Worda i czytania wtrybie pełnoekranowym, po powiększeniu czcionki itd.

 

Zapraszam do dyskusji, jak inni użytkownicy odnoszą się do owych postulatów ;] i co pocznie sz. Red.

 

Ekeeke.

Komentarze

obserwuj

Co do punktu 3. - bardzo kiepski pomysł. Posiadacze panormaicznych monitorów jak ja chyba by trgo nie znieśli.

Wielkość możesz zmienić bez problemu: ctrl i + lub minus jeżeli zechcesz zmiejszyć. Punkt 3 rzeczywiście nie ma sensu. Akapity - owszem niech to zmienią bo szlag może człowieka trafić. Kolor - jeżeli powiększysz ctrl+ to nie przeszkadza, a czcionka chyba?... jest biała, tylko zielone tło sprawia, że wydaje się... szara?
Ja dłuższe teksty wklejałem do worda i muszę powiedzieć, że wcale nie jest lepiej czytać. Z początku wydawało się lepsze, jednak białe tło wyświtlane z monitora strasznie wymęcza wzrok. Dlatego zaznaczam to, co napisałem, ctrl+ i jest gyt! Lepiej niż czytanie w wordzie:)

A nawet jeszcze łatwiej od [Ctrl] i [+/-], bo [Ctrl] i rolka przewijania w myszce.
W Wordzie mozna ustawić sobie niemęczące tło. Kilkuprocentowy szary, na przykład.
Postulatów na temat edytora było wiele, niczego to nie zmienia. My o stronie typograficznej, bo dbałość, bo wygoda --- chyba tylko nam zależy...

Ale numer! Rolka działa:D Dzięki AdamKB :)

Ej no... :D Faktycznie, rolka działa. Fajnie się dowiedzieć po 7 latach... :D

Znam takiego, któremu odkrycie zajęło półtora roku więcej...

Kama & pyrek - punkt 3 ma sens, bo nie chodzi wcale o szerokość na ekranie, tylko o ilość znaków w linijce. Po przekroczeniu pewnej granicy czytelnik nie jest w stanie objąć wzrokiem całej linijki i musi śmigać od lewej do prawej, a to bardzo źle wpływa na komfort czytania, zwłaszcza na ekranie.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Nowa Fantastyka