- Hydepark: Między meczami - fantastyczne szorty filmowe

Hydepark:

filmy i seriale

Między meczami - fantastyczne szorty filmowe

Po obejrzeniu “Bartendera” uświadomiłam sobie, jak trudno jest zrobić dobrą etiudę filmową czy film krótkometrażowy. Musi być pomysł, musi być puenta, każda minuta musi być dopracowana na maksa – bez względu na to czy chodzi o film aktorski czy animowany. I do tego jak ciężko przedrzeć się z tym filmem do szerokiej publiczności – jeśli nie są animacją Pixara/Disneya, takie filmy kursują zazwyczaj po branżowych festiwalach, często oglądane przez garstkę innych twórców (no, a czasem przez pełne sale, żeby nie uogólniać, ale nie ma reguły ;-)) Na szczęście jest internet, skarbnica krótkometrażowych perełek, które można pooglądać nawet w przerwie meczu.  Oto kilka moich polecanek :)

 

Sight – doskonała wizja przyszłości widzianej przez coś w rodzaju okularów Google’e. Dopracowana w każdym calu (spójrzcie tylko na listę płac po filmie!!!). Wzór tego, jak efekty specjalne powinny służyć fabule. Jeśli jeszcze nie widzieliście, to koniecznie musicie obejrzeć.

 

Drżące trąby – czyli jak twórczo wykorzystać odautorski komentarz :) “Przyszedłeś do mnie z siekierą, to znaczy że też nie jestem ci obojętny” – mogłabym oglądac ten film pięćdziesiąt razy pod rząd i nigdy mi się nie znudzi.

 

Alive in Joburg – to dzięki tej krótkometrażówce Bloomkamp dostał szansę na nakręcenie “Dystryktu 9”. Warto porównać.

 

Kara – niektórzy twierdzą że to nie film, tylko trailer nieistniejącej gry pokazujący możliwości PS3. Ci, którzy tak twierdzą, nie przekonują mnie ;-) Dawno nie widziałam tak “ludzkiej” animacji. Zresztą niektóre trailery gier mogłyby właściwie konkurować z “tradycyjnymi” animowanymi filmami krótkometrażowymi łącznie z tymi oskarowymi.

 

Table 7 – w związku z ostatnią aferą podsłuchową mi się nasunęło ;-)

 

I jeszcze antypolecanka, niestety z naszego podwórka – ostrzegam, po obejrzeniu dłoń sama plaska o czoło.

 

Thorgal Preludium – ktoś się zamachnął na nakręcenie krótkometrażówki o Thorgalu. Bardzo boli że nie jest to fanowski filmik kręcony ze znajomymi tylko etiuda z ostatniego roku szkoły filmowej. Filmowi brakuje... no właściwie wszystkiego.  Zważywszy na to jak długo powstawał i jakie możliwości miał reżyser, boli jeszcze bardziej. Aua. 

 

A Wy? Oglądacie szorty? Macie jakieś ulubione? Wierzę, że nie jestem jedyną maniaczką ;-)

Komentarze

obserwuj

Wpomniane trailery. W krótkiej formie tylko je.

Polecam cinematic trailer do Assasin’s Creeda Unity zaprezentowany na E3.

Kopie.

Mnie kopnął;)

"Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę ażeby już rozgorzał" Łk 12,49

Jeśli masz na mysli TEN, to rzeczywiście kopie ;-) Kurcze poskakałoby się wirtualnie po dachach :D 

Tajemnicze wyprawy Jaspera Morello – zobaczyłem to przypadkiem w TV, skacząc po kanałach. Zatrzymało mnie oryginalną oprawą wizualną, ale trafiłem na końcówkę. Jest na YT. Steampunk. Zdaje się, że powstały dalsze części, ale nie widziałem ich.

 

Świteź – Kamila Polaka. Też ciekawa animacja, a raczej kolaż różnych jej technik.

 

Resztę z moich ulubionych, po prostu wymienię tytułami: Backwater Gospel, Jak działa jamniczek, 9, Animowana historia Polski.

Dzięki za te tajemnicze wyprawy – absolutnie moje klimaty, po prostu film zawiera wszystkie moje ulubione motywy: steampunk, podróże, odkrywanie nieznanych lądów, kryptozoologia, a do tego bardzo lubię taką animację w stylu teatru cieni – pełen metraż w tym stylu może nużyć, ale. Świteź oglądałam kiedyś na TVP Kultura,  pamiętam że mi się podobało.

 

A “Jak działa jamniczek”… chciałabym napisać coś treściwego ale brak mi słów ;-)

Może niezupełnie na temat, ale ten orwellowski teledysk zrobił na mnie duże wrażenie:

https://www.youtube.com/watch?v=HLUX0y4EptA&feature=kp

Piosenka też genialna.

„Często słyszymy, że matematyka sprowadza się głównie do «dowodzenia twierdzeń». Czy praca pisarza sprowadza się głównie do «pisania zdań»?” Gian-Carlo Rota

Czemu nie na temat? Teledysk to też w końcu krótki film ;-) Skojarzyło mi się z “Paths of hate” ze studia Platige Image. A jeśli o teledyskach mowa to ja strasznie lubię TEN, bardzo ładnie zrobiony (podobno lustrzanką cyfrową), przeuroczy no i ten chomik :P

Nowa Fantastyka