- Hydepark: Konkurs recenzencki

Hydepark:

konkursy

Konkurs recenzencki

Zainspirowany prowadzoną rok temu dyskusją w dziale publicystyki, którą niektórzy może pamiętają, proponuję comiesięczny konkurs na recenzję książkową. Nagród wprawdzie nie będzie, za to jakie wspaniałe jury!

Swoje typy będzie mógł zgłosić każdy użytkownik, który w danym momencie ma choć jedno opowiadanie w bibliotece (wymóg nie dotyczy Loży i Redakcji). W tym celu przygotuję odpowiedni skrypt, gdzie do połowy kolejnego miesiąca będzie można wybrać z listy trzy recenzje (jeśli będzie na tyle) i kliknąć “gotowe”. Recenzja z największą ilością punktów wygrywa.

Każda edycja konkursu miałaby nieco inną tematykę. Raz będzie to “książka polska”, innym razem “książka przedwojenna” lub “książka napisana przez kobietę mężczyznę”, kiedy indziej znowu “książka ze zwierzęciem w tytule”. Prawo wyboru tematu będzie należało do zwycięzcy edycji sprzed dwóch miesięcy, z zastrzeżeniem, by temat nie był przesadnie wąski. Oznacza to, że autor zwycięskiej recenzji z maja, wybrany w czerwcu, ustala temat na lipiec, tak aby nie było problemów z ciągłością konkursu.

Oczywiście recenzja musi dotyczyć książki znajdującej się w bazie (inaczej i tak się nie da). Jeśli jej tam nie ma, trzeba ją dodać.

 

Temat na rozgrzewkę: Nowości. Cóż, jakoś trzeba bazę książek rozruszać, a nikt poza nami tego nie zrobi. W grę wchodzi zatem każda książka z gatunku fantastyki, której pierwsze polskie wydanie miało miejsce w 2013 lub 2014 roku.

Ilość recenzji na głowę: dowolna.

Termin publikacji: do 31 maja 2014 roku.

Oznaczenie: brak, wymyślę coś przy okazji przerabiania działu książek.

Komentarze

obserwuj

To jaki temat proponujecie na czerwiec?

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Polska/wolna Polska – w końcu w czerwcu rocznica wyborów ; )

I po co to było?

Rozruszać recenzentów, publicystów nie jest prosto :) Jak nagrodą było zaopiniowanie tekstu przez -mc-, rzecz w moim mniemaniu bardzo cenna, to jakoś szału nie było. Na razie zapraszam do poczytania moich dwóch recenzji dopiero co, wczoraj i przedwczoraj wrzuconych. 

Janku, ja to wiem, ale cóż poradzę. Mija miesiąc od premiery nowej strony i szczerze mówiąc to mam poczucie ogromu straconego czasu na pracę nad połową działów, które teraz i tak będą stały puste, bo nikt się nimi nie zaopiekuje. Potraktuj ten temat raczej jako krzyk rozpaczy. ;)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Ja coś tam będę zawsze od siebie dorzucał :) Jak nie recenzję, to chociaż trochę komentarzy w dziale książkowym. Jakieś knigi też pewnie jeszcze dodam. 

książka napisana przez kobietę

 

Od razu proponuję również “książka napisana przez mężczyznę”. Żyjemy w XXI wieku,  mamy równouprawnienie, czas docenić literaturę tworzoną przez mężczyzn. W końcu coś tam kiedyś też napisali. 

Smutna kobieta z ogórkiem.

Też ciekawa propozycja. Chodzi o to, aby jakiś temat, odpowiednio obszerny, po prostu był. Ja bym najbardziej chciał “książka napisana przez brajta”, ale niestety żadnej nie wydałem.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

No proszę, Virginia mnie uprzedziła. :) Popieram.

Zmienię w propozycjach na mężczyznę, skoro jesteście takie chętne. Bo rozumiem, że obie napiszecie po recenzji? :)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Eeee, no... Hm... :)

Ja z przyjemnością. Bardzo lubię literaturę tworzoną przez mężczyzn;)

Smutna kobieta z ogórkiem.

Feministki, wszędzie feministki! :]

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Proszę mnie nie obrażać, nie jestem feministką. 

Smutna kobieta z ogórkiem.

Ja tam się obrażona nie czuję. :)

Ty lepiej brajt wymyśl jak przenieść recenzje ze starej strony :P.

Sygnaturka chciałaby być obrazkiem, ale skoro nie może to będzie napisem

Snow myślę nad tym. Jestem nawet bliski zabrania się za to. Ale książki muszą być w bazie, tego nie przeskoczę.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Do tej pory zainteresowanie konkursem recenzenckim jest znikome.

Pierwsza edycja zaowocowała w dwie recenzje. :-) Coś wymyślę, jak tylko się uporam z publicystyką i betaskryptem. Na pewno recenzje będą lepiej wyeksponowane niż obecnie, zresztą moim zdaniem powinny trafiać na stronę główną.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Jaki temat recenzji na czerwiec?

Hmm może książka polska? Kilka osób zastanawia się nad pisaniem recenzji książki Radka Raka, więc byłoby w sam raz. No i każdy będzie mógł sięgnąć po to, co ma na półce, jeśli akurat nie dysponuje żadnymi nowościami.

Twoją i Janka recenzje puszczę na stronę główną, żeby więcej osób je przeczytało. Do tego rozplanowaną mam podstronę ze wszystkimi nowościami w serwisie – to by mogło pomóc recenzjom.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Przeczytałem ostatniego Szostaka, zastanawiałem się nad recenzją, ale starczyło mi tylko sił na komentarz ;-) Te “Ad infinitum” chętnie bym czytnął (może i zrecenzował?), ale spłukałem się na komiksy, poza tym nowy King zaraz będzie i kolejne komiksy... Może z czasem osiągnę status, że wydawnictwo będzie mi podsyłało książkę do recki? Fajnie by było :-)

Bo to jest chyba jedyna duża strona o fantastyce, gdzie autorzy recenzji sami sobie książki kupują... ;-)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Przyobiecałem recenzję “Kocham cię Lilith”, to będzie – cierpliwości ;-)

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Książka polska. Musi być nowość czy może być sprzed paru latek?

Dowolna, byle polska. :-)

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

No to może w końcu Kańtoch, albo Wegnera przeczytam?

To ja sam też coś zrecenzuję. Pozakonkursowo, ale też polskiego.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Czy ten konkurs umarł śmiercią naturalną, czy też wszyscy o nim zapomnieli, a może jeszcze coś innego? ;-)

Ode mnie recenzja spóźniona, ale będzie. ;-)

Ale zamiast podtrzymywać na kroplówce życie tego konkursu, skupiłem się na przygotowaniu nowego działu recenzji i publicystyki tak, aby miał szansę konkurować z innymi stronami.

Oczywiście tylko “miał szansę”, bo konkurować z serwisami posiadającymi stałą redakcję, bo tutaj niestety portal jest na czwartym miejscu – po czasopismach, PDFie i Facebooku. 

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Nowa Fantastyka