Czasopisma

Dodaj recenzję

Nowa Fantastyka 07/15

Tomasz Zliczewski

W ŚWIECIE YŌKAI

część 1

 

Wedug licznych legend i Kaidan Japonię zamieszkuje olbrzymia ilość stworów obdarzonych nadnaturalną mocą – duchów, zwierząt, wszelakich dziwadeł, a nawet obdarzonych życiem przedmiotów codziennego użytku.

Wiele z nich jest nieszkodliwych, ba, nawet chętnie niosą pomoc ludziom, ale jest też grupa (i to spora), która po prostu miłuje się w robieniu krzywdy śmiertelnikom i niejeden reżyser filmów grozy czy autor horrorów mógłby zrobić niemałą karierę, gdyby tylko zechciał zapoznać się z czymś więcej niż tengu.

 

Robert Skowroński

GROZA W SOSIE SŁODKO-KWAŚNYM

 

Na hasło „azjatyckie kino grozy” z pewnością wielu osobom na myśl przyjdzie słynny „The Ring” Hideo Nakaty i inne obrazy wykorzystujące postacie odziane w białe szaty i z kruczoczarnymi włosami opadającymi na twarz. Jednak horrory z Dalekiego Wschodu mają znacznie więcej oblicz.

 

Tomasz Miecznikowski

OBSESJE ARTURA MACHENA

 

Czy nasze życie jest ułudą? Jak bardzo otaczająca nas bańka rzeczywistości podatna jest na pęknięcia? A gdyby okazało się, że jesteśmy tylko rodzajem eksperymentu, miotającymi się bez celu drobinkami istnień, igraszką i rozrywką dla wyższych sił, których poznanie nigdy nie będzie nam dane?

 

Przemysław Pieniążek

ELEKTRONICZNY MORDERCA POWRACA

 

29 sierpnia 1997 roku, o godzinie 2:14 czasu wschodniego, komputerowa sieć Skynet, sprawująca pieczę nad amerykańskimi systemami militarnymi, zyskała świadomość. Próby jej odłączenia spełzły na niczym; przeprowadzony przez Skynet atak rakietowy na Związek Radziecki spotkał się z odwetem ze strony Kremla. Rozpętało się atomowe pandemonium.

 

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

HIPNOSKOPY I SUGGESTYA

czyli hipnoza z lamusa cz. 2

 

Na początku XX wieku do znanego krakowskiego lekarza Stanisława Breyera zgłosiła się nastolatka cierpiąca na załamanie nerwowe związane ze zbyt bliskim spotkaniem z bydłem typu mlecznego. Breyer, stosujący w swej praktyce obok ziołolecznictwa i homeopatii także hipnozę, wprowadził dziewczę w sen i nakazał jej: Już dzisiaj czuć się będziesz lepiej, w domu będziesz grzeczna i wesoła, o owej brzydkiej krowie zapomnisz. Pomogło.

 

Ponadto w numerze:

– wywiad z Kevinem Hearne'em, autorem cyklu "Kroniki Żelaznego Druida";

– mikropowieść Nancy Kress i dwa polskie opowiadania;

– felietony, recenzje, konkursy i inne stałe atrakcje.

Recenzje

Komentarze

obserwuj

DJ nie próżnuje!

Nowy numer wrzucony dzień przed trafieniem do sprzedaży!  :)  

"Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę ażeby już rozgorzał" Łk 12,49

Następny pójdzie z wyprzedzeniem 2tygodniowym – odpracuję poprzednie opóźnienia :D

"Przychodzę tu od lat, obserwować cud gwiazdki nad kolejnym opowiadaniem. W tym roku przyprowadziłam dzieci.” – Gość Poniedziałków, 07.10.2066

Jestem pod wrażeniem, dj :)

Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)

Ciekaw jestem tego opowiadania Biedrzyckiego. Jeszcze nie miałem stycznosci z tym autorem.

Melduję, że w wersji .mobi zamiast recenzji Ciemnych Tuneli jest tekst o “Dopóki nie zgasną gwiazdy” z zeszłego tygodnia.

 

A Biedrzyckiego też nie czytałem i z chęcią zobaczę to polskie Metro :)

Niby tak, a nie, niby nie, a jednak.

A w papierowej jest OK ;P

 

Mało tego, do magazynu dołączony jest pilot komiksu!!!

Małe, a cieszy! :)

 

EDIT:

 Bardzo dobry felieton Rafała Kosika. A Ziębiński poruszył ciekawy problem. I oczywiście Miecznikowski z “Obsesjami Artura Machena” – numero  uno publicystyki NF 7/15. Warto wspomnieć również  o Zliczewskim i pierwszej części jego artykułu o potworach Japonii. Do dziś myślałem, że powiedziano w tym temacie już wszystko za pomocą serialu Pokemony ;)  Poza tym zainteresowanych odsyłam do opowiadania Isabel Yap z (jeszcze) aktualnego wydania FWS. 

"Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę ażeby już rozgorzał" Łk 12,49

Warto wspomnieć, że Tomek Miecznikowski to nikt inny jak Jan Janek, odkryty dla “NF” dzięki naszej stronie internetowej. A w sierpniowym numerze będzie jego kolejny tekst z serii – tym razem o Sheridanie Le Fanu. :)

Nasz Jan Janek???

Trzeba się wziąć do roboty i samemu coś napisać i posłać do NF.

 

I jeszcze jedna sprawa do JeRzego: znakomity, mocny wstępniak. Czuć w nim tę “złość”. Oby więcej takich wstępniaków z charakterem!

 

Pozdrawiam!

 

"Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę ażeby już rozgorzał" Łk 12,49

No popatrz, a na Facebook już przyszła do redakcji wiadomość, że wstępniak był “bucowski”, a ja jestem “aroganckim hipokrytą”. Pewnie dlatego zastanawiam się, czy nie zmienić zdjęcia profilowego na takie z flagą konfederacką w tle. ;)

Pismo musi mieć charakter. Lepiej dla NF jak będzie bezpośrednie (czy wręcz właśnie aroganckie) niż  grzecznie poprawne. W moich oczach pismo zyskało. 

Bardzo dobry wstępniak, rzekłem. 

"Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę ażeby już rozgorzał" Łk 12,49

Z tego wstępniaka można się pokusić o coś większego. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że aż tyle “afer” było. Internety musiały być włączone nie na tych stronach, co powinny (o Sansie słyszałam, chociaż już dawno zrezygnowałam z oglądania serialu). Jutro się zabieram za teksty. Ostrzę zęby na Kress.

Taki ciekawy numer, a w Koninie “NF” ni ma. :/

Mee!

A ja dzielnie czekam na recenzję od Psychofisha. ;)

O, jak zaobserwował, że odżyłem ;-) Ale to miło, miło. Niedługo zacznę nadrabiać recenzyjne tyły :-)

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Hej, wiecie może gdzie mogę dostać fantastykę? mieszkam w malutkim miasteczku w województwie Lubelskim.

Polecam kioski i saloniki prasowe. :) Można zamówić  prenumeratę, jeśli takowych kiosków nie ma tam, gdzie mieszkasz.

Mee!

Lub zakup e-booka… JA czytam tylko e-booki ;-)

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

3 punkty – “Jeden”  Nancy Kress

2 punkty – “Spotkanie w tunelach” Bartek Biedrzycki

1 punkt – “Fantastyka w kryzysie” – Robert Ziębiński

3 punkty – “Jeden”  Nancy Kress

2 punkty – “Fantastyka w kryzysie” Robert Ziębiński

1 punkt – kurka, może wstępniak JeRzego? :) Nie no, podoba mi się, że Tomek Miecznikowski przybliża te wszystkie, nieznane mi wcześniej nazwiska. Tak więc punkt dla niego.

Mee!

Recenzja gotowa, to sobie przekleję podsumowanie:

 

Numer, zdaje się, ułożony tematycznie – bo i wywiad i recenzje, trochę politycznej niepoprawności w publicystyce. Proza niezła, choć quasi fanfik w prozie polskiej wydaje się być czymś, co w pamięć nei zapadnie – ale opowiadania Nancy Kress i Janusza Cyrana wynagradzają to z nawiązką. Felietony jak jeden mąż pesymistyczne robią to, co fantastyka robiła od zawsze – czarnowidzą, ostrzegając. Bo jeśli to nie jest jedna z głównych ról fantastyki, to tu mi kaktus. A i poza letnim artykułem Mateusza Wielgosza reszta publicystyki trzyma równy, wysoki poziom. Wrażenie  obniża jednak mnogośc błędów technicznych w pliku mobi wyświetlanym na Kindle Paperwhite – to już czwarty numer z kolei, gdy skład pod to urządzenie jest po prostu niepoprawny i trudno nie zwrócić na to uwagi. 

 

3 punkty – “Jeden”  Nancy Kress

2 punkty – “Finis” Janusza Cyrana

1 punkt – “Niesamowity Dick” Maciej Parowski

 

"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)

Nowa Fantastyka