Czasopisma

Dodaj recenzję

Nowa Fantastyka 06/21

Android/iOS   |   Prenumerata   |   e-Kiosk  |   Audio

 

Andrzej Kaczmarczyk

LABORATORIUM GENNDY’EGO

 

Roboty, demony, podróże w czasie, rycerze Jedi… ‒ animacje Genndy’ego Tartakovsky’ego to wrzący kocioł wszystkiego co fantastyczne, i jednocześnie świadectwo wielkiego talentu.

 

Łukasz Czarnecki

YETI PO PEKIŃSKU

 

Wierchy i doliny Himalajów przemierza groźny yeti, gęste lasy Ameryki Północnej są domem Wielkiej Stopy, a mieszkańców Syberii i Mongolii straszy złowrogi ałmas. Gdziekolwiek się udamy, prędzej czy później natkniemy się na ślady legendarnych człekokształtnych bestii. A jak pod tym względem wypadają Chiny?

 

Witold Vargas

BANNIK

 

Obszar występowania tego demona jest ściśle związany z rejonami, w których sauny nie dość że są w powszechnym użyciu, to i odgrywają ważną rolę w kulturze. O ile u nas bannik niemal wyginął wraz z zamknięciem łaźni publicznych, to w krajach, gdzie zimy dają się mocno we znaki, nadal można się na niego z łatwością natknąć.

 

MALARSKIE PODRÓŻE

wywiad z Jonem J Muthem, część 1

 

Jon J Muth (ur. 1960) ‒ amerykański artysta komiksowy, znany z takich komiksów jak np. „Moonshadow”, „Sandman: Przebudzenie”, „Lucifer: Nirvana” oraz „Podróż siódma” na podstawie twórczości Stanisława Lema. Laureat nagrody Eisnera za komiks „Misterium”.

 

Dziedzictwo Marka Millara

 

Mark Millar to jeden z najbardziej wpływowych współczesnych scenarzystów komiksowych. Serial „Dziedzictwo Jowisza” produkcji Netflixa to najnowsza adaptacja jego fabuły. Nam twórca opowiada o pracy na polu między komiksami a Hollywood.

 

Ponadto w numerze:

– opowiadania m.in. Laviego Tidhara i Sebastiana Uznańskiego;

Nagrody „Nowej Fantastyki” 2021 – wyniki;

– gościnny występ felietonowy Grzegorza Kasdepke;

– kolejne spotkanie z Lilem i Putem.

 

Android/iOS   |   Prenumerata   |   e-Kiosk  |   Audio

Komentarze

obserwuj

Uznański w jakim klimacie?

Mnie cieszy bardzo recenzja “Nowoświatów” :) Zwłaszcza taka pozytywna.

Po przeczytaniu spalić monitor.

I z rozpędu biorę się za numer czerwcowy. Nienachalnie dziecięcy (plus za okładkę).

Bo to w prozie polskiej…

…”Dziwna, dziwniejsza i najdziwniejsza” Dominiki Węcławek. Otóż ja, adekwatnie do mojego pseudonimu,  bardzo lubię literaturę dla dzieci, do której często wracam.

I opowiadanie pani Węcławek przyjąłem z zadowoleniem, za wyjątkiem zakończenia. Można to było zrobić bardziej łopatologicznie?

  „Ślepa uliczka” Michała Ochnika, też z wątkiem dziecięcym, bo czyż takim właśnie gadżetem nie jest pluszowy miś? Choć tu też autor zdecydował się na chyba zbyt uproszczoną wersję opowieści. Przydałoby się więcej finezji.

„Basic Death Magic” Sebastiana Uznańskiego – czytało się całkiem nieźle, aż do oklepanej konkluzji: „zrób dziś coś miłego dla bliskich, jutro możesz nie mieć możliwości”. Znaczy – dużo pary w gwizdek.

 

A z zagranicy?

„Umarli, w swej niepowstrzymanej potędze” Karen Osborne – niebanalne studium władzy. I choć koniec przewidywalny, ma swoje momenty.

„Heretyccy czciciele zatopionego Boga” Lavie Tidhara. Jak nie lubię fantasy, tak oba opowiadania o Gorelu z Goliris przeczytałem z ciekawością i czekam na więcej. Niby nic nowego, a jednak – czyta się!

„A jednak” A. T. Greenblatt – chyba byłem mało skupiony podczas lektury, bo właściwie nie wiem, o czym ten tekst jest.

W publicystyce mało dla mnie, bo właściwie tylko komiksy i filmy animowane. Zapoznałem się z ciekawości.

Za to z zadowoleniem przyjąłem recenzję antologii okołolemowej „Nowoświaty”. Brawo Naz, brawo ekipa!!!

 

Z babolków – sałata z ogórka. Jakaś cudowna transmutacja? Chyba, że chodziło o sałatkę?

Literówek – 13.

 

PS. Stopko, Pretty Reckless to się fajnie ogląda. Słuchać to można Flotsam albo Alien Weaponry ;).

Częścią tolerancji jest uwolnienie się od kompulsywnej potrzeby słuszności - JeRzy

Nowa Fantastyka